w ill A° 1867. aan dag ctober. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. e ALGEMEEN OVERZIGT. BUlTBRANDSGHÊBERIGTEWr RmNEftLANDSGHE BERIGÏEN. cm ai ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drio Kaandenf 1.85. Franco per Postdoor bel gebcele Kijk. - 2.26. (Brieven Franco.) ADÏEEIBHIEN; Prijs van den gewonen regel0,10# Tol 10 regels f 1.00. Zcgelregt toor iedere plaatsing 0.36. Nog nllyd vult er weinig ot'niets met zekerheid omtrent de Eomeinsch-Italiminsche aangelegenheden te melden. De zaken stuun nog even zoo als gisterengelijk een dagblad zegt. Uit Italië brengt de telegraaf geen bcrigten omtrent de uitkomst dor nog niot-al'geloopen pogingen tot vorming van oen ministerie Cialdini, noch omtreut de stemming der Itali- aansche n&lie voor of tegen de nieuwe staatkunde, haar door Frankrijks zorg voor de veiligheid van den Heiligen Stoel voorgeschreven, noch omtrent de bewogingen der opstande lingen in den Kerkdijken Staat. Doch indien het waari3, dut dio opstand sedert de herne ming van Nerola door de pauselijke troepen zijn uiteindo nabij is en dat de gewapende benden, welke hem ondersteun den, naar het Ilaliaanscho grondgebied teruggetrokken zijn en vooral indien het waar is, dat Garibaldi, na met hulp van vrienden uit Caprera ontsnapt en teFoligno,in Uwbrio aan gekomen te zijn, wederom in zijne reis heeft kunnen worden gestuit, zonder dat er pogingen gedaan werden om hem to bevrijden; dan zou men tot de gevolgtrekking moeten komen, dat Italië voor de onderneming tegen Rome niet rijp was, noch bereid om die onderneming, nu zij eenmaal aangevan gen was, tegen alle tegenstanders te ondersteunen. Volgens geruchten, uit Florence al komstig, ïijn eronder die dagbladen, welke bet dringendste voor de onverwijlde oplossing van da Komeinsche kwestio en voor verzet legen een nieuwe tusschenkomst van Frankrijk hebben gepleit, nu reeds eenige die, afgeschrikt door de hagchelijko kansen van een oorlog tegen Frankrijk, het publiek voor een staatkunde van geduld en gedweeheid zoeken te stemmen. Indien de toon, dien de bedoelde dagbladen aanslaan, weerklank bij bet Italiaansche publiek vindt, terwijl bet gevaar van een coup d'état verdwynt, zal de generaal Cialdini in zijne stappen tot vorming van een bewind kunnen slagen. Te Parys wordt ir, den kring dor bewindslieden onge duldig naar den afloop der kabinets-crisi3 te Florence uit- ë'gezieny-Het vertrek der expeditie is uitgostold .in bet ver- k3n1fi"jf^ictbf'Ein,anTfêS4^f^"rSfinr<:'->t:»i~d'/'n.r doen; doch hot eskader blijft te Toulon gereed voor alle gebeurlijkheden, en de reeds ingescheepte maar weder aan lund gebragte troepen zyn nog niet naar hunne garnizoens plaatsen teruggekeerd. De interventie behoort dus nog steeds tot de mogelijkheden van de naaste dagen. Nog Woensdag zou keizer Napoleon in den ministerraad verklaard hebben, dat bij Italic den oorlog zou aandoen indien het Scptcmber- verdrng niet stipt werd nageleefd. Den 22 dezer is een proclamutic van Garibaldi, waarin bij de Italianen opriep om met hem naar Rome te trekken, te Florence openbaar gemaakt; zij droeg de dagteekening van 21 October, maar geen aanwijzing der plaats alwaar zij ge schreven was. Gelijktydig is van de zoogenaamde hoofdcommissie van onderstand (door eenige mannen van aanzien te FIoi enee ge vormd ter bevordering der beweging in don Kerkdijken Staat) oen bekendmaking uitgegeven, gedagteekend 21 October, en aldus luidend „De aankomst van den goneraal Garibaldi op bet vasto land heeft wijziging gebragt in de plunncn wier uitvoering reeds was aangevangen zoowel binnen de stud Rome als in do bewegingen der benden opstandelingen. Dat is enkel een oogenblikkelyke stilstand; het welslagen der onderneming, waarvoorde natie in edele gcestdriftontvlamd is,wordtdaur- door te meer verzekerd. „Alzoo vertrouwen wij, dat weldra do uitwerkselen zigt- baar zullen worden van een staat van zaken dio, wat inzon derheid de medewerking der bevolking binnen Rome betreft, volstrekt nictontmocdigendofzorgbarondvoordoltuliaausch- gezinde gemoederen is. „Do Datie boude moed l Garibaldi is met ons 1 Do katholyko dagbladen in Frankrijk verzamelen giften voor het pauselyko leger. Een democratisch dagblad van Parys, de Courrier Francais, had van het publiek giften ten behoeve der benden Garibaldianen gevraagd, maar hot hocl't die inzameling daarvan moeten stuken. „De procurcur-geno- raal zegt bet blad heelt ons beden morgen ontboden cn ons medegedeeld, dat bet gouvernement do inzameling van giften in Frankrijk voor do Romoinsche opstandelingen niet mogt gedoogen, daar bet in Italië van de regering do sluiting der kantoren van u&nwerving geëisebt cn verkrogen heeft, alsmede do ontbinding der commission die in de onderschei den steden van Italië giften ten behoeve des opstands inza melden." Do Parysche Constitutionncl wenscht,dat in Italië spoedig een nieuw bowind door den generaal Cialdini wordt gevormd, Immers zegt dat orgaan van hot Fransohe gouvernement, onder dagteekening van 24 dezer do revolutionaire party in Italië sohynt nog een uiterste krachtsinspanning te willen beproeven. Er wordt alle moeite gedaan om de gemoederen aun het gisten te brengen. In verscheiden steden van Italië hebben naar aanleiding der aftreding van Rattazzi demon- stratiön plaats gehad, in andere worden or demonstratiën aangelegd. Garibaldi heeft wodor een opruyendo proclamatie uitge vaardigd; cn verscheiden dogbladen van revolutionaire rigting melden, dat er eerstdaags in den Kerkdijken Staat weder iets door de Garibaldianen zat worden ondernomen. Volgens den Movimcnto zou Menotti Garibaldi nog maar zes mijlen van Rome zijn. Zeker is het, dat er thans pogingen in het werk worden gesteld om in Itulio al wat tegen de openbare orde is te veroenigon tot een gezamenlijke krachtsinspanning. Aan de Parijsehe cffecienbeuia schijnt do ongerustheid wegens de Italiaansche zaken geweken, althans was de prijs der Fransche cn der Italiaansche schuldbrieven Donderdag rijzend cn reeds hoogcr dan in de laatste dagen vóór dat de crisis in Italië oprees. Wet het oog op do verspreide geruchten dat er plannen bestaan zouden om de schuldeischers der Verecnigde Staten van Noord-Amerika in papiorengcld te betalen, hecht men eeniggewigtaaneen schrijven vandenmiuister van finantiën te Washington, dat ten antwoord strekt op eenige omtrent die plannen door een handelaar gedane vragen, en in de dag bladen van New-York is opgenomen. De minister zegt in dien brief: Het volk der Vereenigdo Staten verlangt eenparig, dat het woord der natie gestand zal worden gedaan, even als het eenstemmig verlangde, dat de Unie in haar geheel zou blijven. Wijns inziens is het gouvernement dan ook verpligt, do met bevoegdheid van aflossing na vijfjaren en mot belofte van aflossing binnen twintig jaren uitgegeven schuldbrieven in specie te betalen, en bestaat er geen grond om te vrcezen, dat dio vorpligling niet nagekomen zal worden. Ten gevolge van dringende noodzakelijkheid, zyn muntbiljetten uitge geven deze moeten echter, tot voldoening aan een besluit van het congres, ten spoedigste ingetrokken worden. Onder de bestaande wets-bepalingen kan geen uitgifte van nieuwe muntbiljetten plaats hebben, en ik kan niet gelooven, dat er vele leden van het congres gevonden zullen worden, die een nieuwe uitgifto van dat papierengeld verlangen, met het doel om daarmede schuldbrieven te kwijten, in stryd met de bepalingen, waaronder die schuldbrieven uitgegeven en ge plaatst zijn. Het „Grand Hötel" te Parijs bevat 700 kamers en wordt bediend door 60 kellners, 30 koks, 25 wasckvrouwen, en een geheel lcorp3 portiers, grooms, kamermeisjes, huis knechts enz, enz. liet is een kleine stad, dio gemiddeld 1200 bewoners tolt, die een eigen telegraafbureau, een eigen spoor weg, een brievonbureau, een cafd, een cigaren-winkel, een eigen opticus, een kapper, een kleedermaker, een eigen boek handelaar, een courant, kortom allo noodwendigheden in zich zelve heeft, en dus een geheel stadslovcn binnen hare mu ren omsluit. Maandag namiddag reed mad. Borghëse, do bekende zangeres van het Thdatro Royal te Antwerpen, over de boulevards. Huur negenjarig dochtertje leunde tegen het por tier, dat blijkbaar niet goed gesloten was. Het kind viel acb- tcr-ovcr op straat en werd overreden. Haar toestund is gevaarlijk, maar men hoopt het kind te behouden. De moedor moest een paar uren later in de Favorite optieden on zij heeft ook werkelijk hare roi vervuld. Won kan intusschen welbo- grijpon in welken toestand. Men leest ir, het Luikscho dagblad Met do alhier vervaurdigde Araerikuansche mitrailleuse zijn dezer dagen proeven genomen. D.itstuk is uit 8 kanonnen zamengesteld, welke op dezelfde wijze geplaatst zijn als de loopen vaneen revolver. Twee worden er afgevuurd bij elke omwenteling tot op het rustpunt cn zij kunnen op 2500 ellen afstand ont ploffende projectielen werpen, Metdit revolver-kanon kunnen 100 schoten per minuut gedaun worden, tcrwyl het met zijn affuiten zijne toerustingen ongeveer 300 kilo's weegt. SCHIEDAM, 2 6. October 1867. Do gemeentoraad alhier zat Dingsdag don 29 October, des namiddags ten zes ure, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling .aan de orde gestelde onderwerpen zynIngekomen stukken, wuarouder het sectie rapport omtrent het onderzoek der gemeente-bogrooting voor 1868, welk rapport is tor visie gelegd; Deliberatie over: de bcgrooting der dienstdoende schutterij voor 1868; de gomconto-bcgrooting voor 1868het adres van do licdertalël Orpheus; het voorstel tot bouwing van een school voor middelbaar onder wysidem tot by bouw van een vleugel aan de meisjesschool nan do Tuinlnnn. Benoeming lid der gezondheids-commissie, En verdoro incdodeelingen, Als bewys van instemming met het feest, dat heden in het naburig Rotterdam goviord wordt, do onthulling van het standbeeld van Gysbcrt Karei graaf van Hogondorp, tor her innering van 's lunds herstelde onafhankelijkheid en zelf standig volksbestaan, aan wolk leest ook door Nederlands geëorbiedigdenkoning wordt deelgenomen,wuppert devuder- landsche driekleur van do vier hoeken van deu grooten toren dezer gemeente cn hebben do molens evenzeer do nationale vlug in top gehaald. "DeNederlandsche Handelmaatschappij vraagt scheops- gclogonboid voor het transport naar Java van 125 milituiron, waaronder 8 onderolfioiercn, benevens 3h8 kajuitspassa giers, te embarkeren 20 November. Aanbiedingen worden ingewacht tot 29 dezer. Het Staatsblad no. 106 bevat het besluit van den 12 October 18G7, tot uitvoering van de artt. 1 en 2 dor wet van 7 Julij 1867 (Stuatsblad no. 84), houdende nadere bepalin gen omtrent den accijns op do binncnlandsche bieren en accijnscn. In do memorie van toelichting van het door de rego- 1 l ring aan do staten generaal aangeboden ontwerp tot „verlen ging van den termijn gedurende welken do wet van 17 October 1865 (Staatsblad no. 121), betrekkelijk het vast stellen van buitengewone maatregelen tot afwending van do besmcttclijko veeziekte en tot wering hurcr uitbiciding en gevolgou vua krucln is", wordt gezegd, dat het „in do bedoe ling der regering ligt, een wets-on-twerp tot regeling van do voeartscnijkundigo politie in te dienen. Een daartoe strek kend ontwerp, alsmede op de uitoefening der veeartsenij kunde cn hot veeartsenij kundig onderwys, is in bewerking. De veetyphus. hoewel thans niet heerschende, kan zich ten gevolge van hier ol'daar verborgen smetstof op nieuw ver- toonen of van buiten af worden aangebragt, wanneer in- en doorvoor van vee uit het buitenland weder mogt worden vrij gelaten. Het is dus raadzaam, de bevoegdheid te behouden tot het onverwyld nemen vun de noodige maatregelen, en de koninklyke besluiten, welke op de tijdelijke wet van 1865 rusten, voorloopig in stand to houden." Door den Ncderlandacben consul-generaal te Berlijn wordt gemeld, dat volgens berigten uitKatibor de uitbreiding der veepest in Opper-Öilezie toeneemt cn dat het getal be smette gemeenten reeds tot zes geklommen is; dientengevolge waren de ïnluntcriu en kavalcrie belast met de bewaking der gienzen, aanmerkelijk versterkt geworden. Men meldt ons uit Kethel, dat de nieuw benoemde burgemeester, de heer J. G. van Linden van den Heuvel), in een zitting van den gemeenteraad, gisteren avond ten 6 ure als zoodanig geïnstalleerd is cn tevens met algemcene stem men werd benoemd tot secretaris der gemeeoto. De -viaugde door-do ingezetenen by die gelegenheid aan den dag gelegd was algemeen, en openbaarde zich ook door het uit steken van de nationale driekleur, die van den toren, het ruadhuis en uit vele woningen der ingezetenen wapperde. Door den kerkeraad dor Hervormde gemeente te Kethel cn Spalaud is tol lccraar beroepen do heer Johs. Krull Az.predikant te Oppenhuizen en Uitwcllingerga, Uit Berkel en Rodenrys wordt geschreven: De oogst is over het algemeen hier goed afgeloopcn. Koolzaad is er weinig gewonnen door het hooge water gedurende den afge loopcn winterdo opbrengst is daardoor gering en de prijzen niet hoog. Het vlas is goed geslaagd en gewonnen en gcefc een goed beschot. Er is weinig tarwe en roggo geloeid, de opbrengst was middelmatig. Gerat en haver zyn hier voel vetbouwd en over het algemeen goed gewonnen. De duiven- boonen zijn dozen zomer veel bevangen geraakt en hebben nog al van de luis geleden. De uitkomst der aardappelteelt ia uiiconloopond, doch levert over het algemeen reden tot tevre denheid op; van de ziekte hebben de aardappelen niet gele den, terwijl de prijzen hoog zijn. De toestand van den vee stapel is zeer gowonseht, ofschoon de longziekte zich van t jjd tot tijd bij de rundoren vertoont. Boteren kans gaven tol he den goed gewin en bragten ongekende prjjzen op. Terwjjl gedurende dezen nazomei vele scheepsladingen met bloemkool uit Rijnsburg do markt ruim onderhielden en hol weder zcor gunstig blcel'voor do teelt van bet late gewas, is daarvan het vervoer op nieuw levendig en zal stellig totdat de vorst invalt aanhouden. Ook uit Noordholland bebbeu verzendingen van roode en witto kool, waarvan mede een goed gewas voorbanden is, op ruime schaal plaats. Uit Geervliet wordt, dd. 23 dezer gemeld: Na do laatste opgaaf hebben zich golukkig in dit eiland geen nieuwe gevullen van veepest voorgedaan. Gisteren is zij echter in den licijerlandschen Waard uitgebroken, en wel onder de gemoenio Zuid-Baveland, alwaar de rjjksvceurts by een kalf do veepest heelt geconstateerd. Nog zeven kalveren, die er bij liepen, wachten, ofschoon nog gezond, op de uitspraak van den veearts van toezigt, om even als het zieke kalf le worden onteigend, afgemaakt en begraven. Een later berigt meldt, dat de veearts van toezigt in Zuid- Beijerlund is geweest cn verklaard heeft, dat hot zieko kalf niet lijdende was aan de veepest,maar aaneen andere ziekte; reden waarom de overige zeven kalveren dan ook niet zyn afgemaakt, evenmin uls het zieke. Nadat in de raadselachtige zaak, die bij het provinciaal geregtshof in Noordholland, Dingsdag en Woensdag jl. een onderworp van behandeling uitmaakte, (zie ons vorig num mer), door den advocaat-generaal, op grond van gebrek aan bewys, de vrijspraak van don van doodslag en diefstal be schuldigden Hunnen van der Meulen wus gerequireerd, voerde gisteren de hem toegevoegde verdediger het woord en adstrueerde kortelyk nog nader de verschillende gronden waarom bier ulie bewys moest geacht worden te ontbreken. Het bof begaf zich daarop in raadkamer kwam reeds na een kwartier weder binnen en sprak den bcschuldigdo vry. Dezo beeft echter sinds 11 December 1866, en dus ruim 10 maanden, in preventievo hcchtonis doorgobragt. 3

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1