A0. 1867. r ij dag 1 ^lovennber. Verschijnt laandag, Woensdag en Vrijdag. BUlTENL&ftDSCHE BERÏGTEN. Bmm&NDSGHE BERIGm .VV- ALGEMEEN 0VER2IGT. O com a ABONNEMENT: Abunnemcnlsjtrijs per Drie Maanden. f 1.85. tfranci; ju»/* Post 9 door het gchcelc Kijk. - 2.25, (ÏSrittven Frnatco.) ADVERTENTIE N: Prijs van den gewonen regelƒ0,10. Tot 10 regels f 1.00. Zegelregt voor iedere plaatsing - 0.35. redering, waarbij gij aangesteld zyt, naar waarde zullen Do proclamatie van koning Victor Emanuel lieeft een ver schillenden indruk te weeggebragt. Tcrwijlde een daarmede zeer in zyn schik is, ziet de andere daarin een vooruilzigt op één Vergelijk, strekkende om'de Roracinsclie kwestie op te lossen „overeenkomstig het besluit des Italiaanschcn parlc- ments," dat is het besluit, waarbij Rome tot hoofdstad van Italic is verklaard. Een derde zegt, dat do proclamatie, enkel het geestelijk oppergezag van don paus in bescherming nemend, zijne wereldlijke sonvereiniteit schijnt te voroor- dcelen; terwijl een vierde in de proclamatio leest, dat in de raadsvergaderingen van koning Victor Emanuel het docra- vonnis over de wereldlijke magt van den Heiligen Stoel is geveld. Allen komen echter daarin met eikander overeen, dat het gevaar voor don paus en voor Rome nog geenszins is geweken. De Nord-üeutsche Zeitung, die voor een orgaan der Prnissischo bewindslieden gehouden wordt, juicht in het bijzonder de proclamatie toe. „Dcza manifestatie van den Italiaanschen monarch (zegt dat blad), kunnen wij met te grooter voldooning begroeten, daar zij volkomen beantwoordt aan onze opvatting der situatie, waarin men zonderling ge noeg een vijandige gezindheid jegens Italië heeft willen zien. „Wij geioovcn integendeol, dut zij die in de roodhemden de vertegenwoordigers der regerings-politiek eener Europe- sche groole mogendheid wilden zien, al zeer weinig achting voor die mogendheid aan den dag legden. Wij kunnen dus niet anders dan wenschcn, dat bet Italiaansche volk het doorzigt en do zeifbeheerscbing, waarvan dut staatsstuk het bewijs geeft, naar waarde zal weten te schatten." Verder meent het ministeriële Berly nsche blad, dat over eenstemming in deze tusschcn Frankryk en Italië niet twijfel achtig schijnt, daar al do officiële verklaringen en handelingen der Fraosche regering in den jongsten tijd nadrukkelijk ge tuigen van haren wensoh, om de vriendschappelijke betrek kingen mot Italië in'stuncTte honden en van haren weerzin tegen een breuk mot dat land; en het voegt daarbij: „Do groote gemeenschappelijke belangen, welke, gelijk in de laatste troonrede van koning Wilhelm gezegd werd, Dtiitsch- land roet Italic verbinden, cn door een oorlog tusscben Italië en Frankryk groot nadeel zouden lijden, doen ook ons eer, vreedzame overeenstemming tusschen de beide natiën hoogst wenschelyk nchten." Do Franscho minister van buitenlandscho zaken heeft aan 's keizers diplomatieke gelastigdcn do volgende circulaiie gerigt Wij willen onB op dit oogonblik niet ophouden met het op noemen der achtereen volgende voorvallen, welke een crisis van even gevaarlijken nard voor de veiligheid des Heiligen Stools als voor do waarachtige belangen van Italië, hebben doen ontstaan en tot uiterst ver gaande gevolgen hebben doen drjjven. Wij kunnen volstaan met haar te beschouwen uit het oogpunt van ons regt en van onze eer, en met aanwijzing van den pligt die daaruit voor ons voortvloeide. Het Italinanscbc gouvernement heeft do eerste slappen tot het sluiten der overeenkomst van September gedaiin,en heeft ze met vrijen wil onderteekend. Het kwam door huar onder de verpligting, om do grenslinie van den Kerkeljjken Staat aldoondc tegen elke van buiten komende aanranding to be schermen. Het kan thans bij niemand twijfelachtig zijn, dat die ver pligting niet is vervuld geworden, en dat wij regt hebben om do zaken weder te brengen in don staat waarin zij vei keer den, voor dat wjj tor goodortrouw en zonder achterdocht onze eigen verpligtingen vorvuldcn door het ontruimen van Home. Onze eer maakt het ons voorzeker tot pligt, niet uit het oog to verheien, welko hoop de katholyke wereld op de waarde van een met onze ondertcekening voorzien stantsstuk had gebouwd. Wjj willen intussoben zeggen, dat wij oen inlegering van troepen, waarvan het bedenkelijke door ons beter dan door iemand anders wordt bevroed, geenszins willen hernieuwen. Wij zijn niet bezield door oenigo godachte van vijaudigen aard jegens Italië. Wjj houden al do banden die ons met Itulio verbinden ge trouw in aandenken. Wjj houden voor zeker, dat do geest van orde on wettig heid, de oenigo mogelijke grondslag voorllulie's wclzjjn en grootheid, zich onverwijld luider zai verklaren. Zoodra het pauselijk grondgebied bevrijd en do veiligheid er hersteld zal zijn, zuüen wij onze taak hebben vervuld en zutlen wij ons verwijderen. Waar nu reeds moeten wjj degedachten der mogendhedon, dio evenzeer als wjj belang hebben bij het boven drijven der beginselen van ordo en van bostendighoid in Europa,bopalen hjj do onderlinge verhouding van Italië cn van den Heiligen Stoel, En wy houden voor zeker, dat zy kwcstiè'n, die voor zoo vele van haro onderdanen in verband mot zedelijke en godsdienstige belangen vnn don verhevensten aard staan, in overweging zullen nemen met den oprogten wensch om zo tot "oplossing to brongen. - Van dien aard zijn de beschouwingen, die gij u beijveren zult ingang te doen vindon, en welke, naar ik vertrouw, door do worden geschut. Omtrent den stand der zaken in den Kerkdijken Staat valt echter nog niets met zekerheid te molden.Zooveel weet men, dat do Fransche vlag van do wallen van Civita Vecchia wappert en men denkt dut het Italiaansche leger het Romeinseh grondgebied heeft betreden. Waar Garibaldi zich bevindt, weet men niet mot zekerheid te bepalen, cn het zijn alleen iosso geruchten waarop men zijn vertrouwen moet stellen. De Fransche Moniteur van gisteren meldt omtrent een en ander: De Fransche vloot is den 28 dezer des avonds in hot gezigtvan Civita Vecchia aangekomen. Op dut tijdstip was het te Rome rustig en waren de door do omstandigheden geboden maatregelen tot afwering van een aanval genomen. Garibuldi bevond zich nog op eenige mijlen afstands van dio stad. Tc Florence bleef rust hecrschcn, cn de weinig belang rijke demonstration, die tc Turijn en te Napels voorgevallen waren, badden een einde genomen zonder tot wanordelijk heden te leiden. Thans nu de Fransche vlag op do wallen van Civita Vec chia wappert cn nu de Fransche troepen tegenover de in do pauselijke staten doorged: ongen revolutionaire benden staan, kan bet schier overbodig geacht worden te doen opmerken, dat alle briefwisseling met die benden of haro aanvoerders, alle aanmoediging of hulp, die hun door inschrijvingen of op andere wijze mogt gegeven worden, een handeling zou wezen evenzeer tegen de strafwetten aandruischcnde als strydig met do gevoelens van gehechtheid en liefde jegens het vader land. Het gouvernement vertrouwt op de vaderlandsliefde van al de organen der drukpers, welke ook de opinie zij die zij verdedigen, en hoopt dut het de gestrengheid der wet niet zal behoeven in te roepen. Ook in Engeland begint het denkbeeld veld te winnen, dat een conferentie der Europesche mogendheden bet beste middclzouzijn om de Romeinschc kwestie ten emdo te bren gen. De Times zegt daaromtrent o.a het volgende: Nooit wurën meer kwestiën van" algemeen belang hangende,"die dringend een oplossing vorderen. Het is echter t wij leiachtig, of zij uilen door middel der diplomatie opgelost kunnen worden; evenwel zyn sommige zeer geschikt om met kans op welslagen in een conferentie te worden behandeld. Noch Italiënoch Frankrijk kan er iets tegen hebben om de Romeïnsche aangelegenheid aan de uitspruak van sckeids- regters te onderwerpen, en in hot Oosten bestaan mocijolijk- heden, welke bijna op geen andere wyze uit den weg geruimd kunnen worden. Oostenrijk, welke mogenuheid de gegrond- sto reden had om zich buiten een congres te houden, zou thans gorust daarin zitting kunnen nomen, ten einde haar gewigt in de conservative schaal te weipen, Hoe ontmoe digend do precedenten van Weenen en van Aken ook zijn mogen, schijnt men toch aan geen algemccno ontwapening te kunnen denken,voor dut de groote mogendheden eenige voor- loopige schikkingen gotioffen hebben. De beer von Beust zou zeker zijne talenten niet nuttiger kunnen aanwendon, dan door van zijn bezoek te Forijs gebruik te maken om den grondslag voor zulk een besluit te leggen. Op den 1 November wordt in Keuthessen jaarlykscen zoogenaamde boet-, bede- en dunkdag gevierd, en do ver schillende ennsistoriën beurtelings belust met hot redigeren van een daarbij te gebruiken formulier, hetwelk den naam van Betlagszelleldraagt. Dit jaar was de beurt aan den super- intendant Kümmet te Marburg, die in do toespraak dc vol- gendo zinsneden had opgenomen: „lïn hoewel Hij uit louter genade ons volk heeft bewaard voor bloed en pestilentio heeft Hij liet toch, wegens zijn on trouw, niet ongestraft willen laten, ja, Hij boeit ons geslagen met het scherpste zwaatd, wuavtncilo een volk kan geslagen worden, met hot verlies zijner zelfstandigheid, en die van het vorstenhuis, onder welks scepter het eeuwen lang met ecre een plaats onder zijne broederen ingenomen heelt; een vor stenhuis, welks wyskoid on godsvrucht ons het zuivere woord des Evangeliums hebben weten to veroveren en als oen kost baar erfstuk dor vaderen hebben weten te bewaren." Ten gevolge dezer zinsneden, zijn de reeds rondgedeelde Betiags- zottels teruggevorderd. Men verneemt tbuns, dat zij aan do bctiokken geestelijken zijn teruggegevenondor bepaling echter, dut zij niet van den kansel zullen worden voorgelezen. Do uitkomsten der officiële staten van Belgie's handels verkeer met het buitonlundinhet jaar 1868, zyn dezer dagen door het officiëto rogeringsblad medegedeeld. Daaruit blykt, dat do aangroeying van Belgie's handel in 1866 heeft aan gehouden, niettegenstaande de ongunstige tijdsomstandig heden woike dat jaar hebben gekenmerkt. In waarde bedroeg gedurende I8GG do algcmceno in- cn uitvoerhandel zoven percent meer, do algemccno invoer vijf percent meer, do algemeene uitvoer tien percent meer, de speciale in- cn uit voerhandel twee percent moer, de uitvoer vun eigen produc ten zeven percent rncer, dan in 1865, doch de invoer voor verbruik een percent minder dan in 1865, In I860 bedroeg Belgie's invoer uit Nederland een waarde van 88,300,000 francs (dat is tweeëntwintig percent mindor dan in 1865), en do uitvoor van Belgische producten naar Nederland een waardo van 80,400,000 francs (dat is vijftien percent meer dan in 1865). Do Belgische handelsvloot is gedurende 1866 afgenomen, cn wel twaalf percent in aantal bodems, cn vyf percent in scheepsi uimte. De bekende Amcrikaunsche clownAgreatmeer bekend onder den naam van de Munvlieg, heeft zich in de afgeloopen week te Berlijn van het leven beroofd. Ophot oogenbiik, dat hij met de voeten in de haken hing, van het plufond van den schouwburg en de oogen van meer dan dui zend toeschouwers hem volgden, schoot hij een pistool in zyn mond af cn viel als een lijk op don grond. Jl. Zuturdag middag is onder leiding van graaf Den bigh te London een anti-Garibaidiaanscho meeting gehouden, waarin besloten werd ton spoedigste gelden bijeen te brengen om het puuselyk gouvernement te voorzien van een goeden voorraad minid-bukscn achtorlaadgeweren en revolvers. Binnen weinige oogenbliklcen was een som van ruim 1000 p.st. bijcengebragt, waarna de pogingen tot verkrijging van meer dere gelden zóó ijverig werden voortgezet, dat men verwacht vóór hot einde dezer week op een ongeveer tienmaal grooter bedrag te kunnen rekenen. In alwacbting daarvan zyn aan een der meest gerenommeerde geweoifabrioken de noodige bestellingen gedaan, om bij welslagen van dit plan nog vóór aanstaanden Zalurdag dc eerste bezending naar Rome aan boord in te laden. Een Engelsch kapitein vermeldt, dat toen do cholera aan boord van zijn schip uitbrak, en daaraan in weinige uren 30 personen van de op- en mccvarenden ziek lagen, hij zo allen door het ingeven van gebrande kurk gered heelt. Dit geneesmiddel wordt in Engelsch Indie algemeen en ia Groot-Briltannie reeds hier en daar met uitnemend gevolg toegepast. Men brandt daartoe een stuk kurk tot poeder, en neemt hiervan een theelepel vol in water ofrnelk. Als hot noodig is, wordt de gift twee it driemaal herhaald, totdat de zieke geheel hersteld is. De steden Bombay en Singapore worden reeds sedert meer dan twee jarenverlichtdoor gaz,uit Australische steon- kolen gestookt. Dezo steenkolen, behalve dut zij vrij wat goedkooperzijn dan de Europescho, hebben het voordeel,-dat zo geen zwavel-verbindingon bevatten, zoodat het gaz met minder moeite kan gezuiverd worden en de kolen zonder ge vaar van zelfontbranding in groote massa's kunnen worden opgehoopt. Ook voor de stoomvaart, vooral by langdurige reizen in Indiö, Japan en China, worden de Australische steenkolen zeer geroemd, daar de aan het vuur blootgestelde deelen der machine, door het geringe zwavelgehulto dezer kolen, veel langer duren dun bij het gebruik van Europesche kolen. SCHIEDAM, 31 October 18 67. In de op den 29 October 11, gehouden openbare verga dering van den gemeenteraad alhier, zijn ingekomen dc vol gende stukkenEcno resolutie van hoeren godepulcerdo staten dezer provincie, bevattende het berigtvan de ont vangst van een afschrift der verordening op het vervoer van lijken in rijtuigenaangenomen voor kennisgeving. Een rapport der finuntiële commissie op de in hare handen ge stelde xekening der gnzfubriek over 1866; ton fine van rap port gesteld in handen van de directie dor Stedelijke Gas fabriek. Idembevattende eene memorie der in de ver gadering der sectiën van den raad gemaakte aanmerkingen op de gemcente-begrooting voor 1868; aangehouden om die te bcbundolcn, gclijktydig met de begrooting. Een rapport van de commissie voor de Bank van Lecning, houdende be antwoording der gemaukte aanmerkingen door do finantïëlo commissie, op do rekoning der Bank van Leening over 1866; ten fvne van rapport gestold in handen der fmantiële com missie, Eene missive van de commissie voor bet burgerlijk armbestuur, houdende dut allo vorderingen ten laste van het buigcrlijk armbestuur en het Stads-Ziekenhuis over 1866 en vroegere dienstjaren zijn voldaan; uangenomen voor kennis geving. Hot procos-verbaal der kas-opneming by den gemeente-ontvangeraangenomen voor kennisgeving. Is op voorstel der directie van de Stedelijke Gazfubrick, met het oog op nadere regeling en in verhand loet hetvoorgovulleno met den directeur J. Bryan, besloten: 1. tot intrekking der voorstellen betreffende do vermindering van den prys van het gaz; de regeling der jaarwedde van den directeur; do verhooging der bezoldigingen van den opzigter en den klerk; 2. tot het tijdelijk opdragen van hot geldelyk beheer der gaz- fabriok aan den boekhouder, den heer E. A. Rovers, onder borgstelling volgons eigen uanbod, en hem te belasten met het ontvangen vun gelden, daarvoor kwitautie af te geven en do noodige uitgaven op aan wyzing der directie te doen; 3. tot het instellen van een gerogtelyke vervolging tegen J. Bryan, na de goedkeuring van het besluit daartoe door gedep, staten, Zijn ingekomen 14 adressen om aanstelling ais directeur der Stedelijke GuzfaUriok tor visie. Istoegc-' staan het verzoek van de liodertafol Orpheus, tot het gebruik' maken van een lokaal der school achter het postkantoor. Is benoemd tot lid dor gezondheids-commissie dó heer

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1