^*1974?^ aandag 4! 1 Movember. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. A°. 1867. BUITENLANDSCHE BERIGTEN, i ALGEMEEN OVERZIGT. PROVINCIALE STATEN VAN ZUIDHOLLAND. BINNENLANDSGHE BERIGTEN. «MwwW»r-v COUR A ABOKNEMBMT: Abonnemcntsprij. per Dnc Staandcnf 1.85. Franco per Postdoor hel gehecle Rijk- 2.25. (Bricion Franco.) ADVBBTENTIEÏT: Prijs ran den gewonen regelJ 0.10. Tol 10 regeis f 1 00, Zegclrcgt voor iedere plaatsing - 0.35, i Ofschoon door de snel op elkander volgende gebeurte nissen van teedcren aard de gemoederen in Italia ten hoogste wren opgewonden, zyn de later ontvangen berigten daar omtrent nog at van voldoenden aard. To Florence en in de meeste andero steden blijft het rustig; de rust is alleen ge stoord te Milaan en te Pavia, alwaar demoustratien,die door aanhangers van Mnzzini op het touw gezet waren, de tus- gchenkomst der gewapende magt hebben noodzakelijk ge maakt. De bevolking heeft echter aldaar geen gehoor gege ven aan de stem der onruststokers, die meerendeels tot ge heime genootschappen behoorden, en waarvan een aantal in hechtenis genomen word. De orde is in die beide steden hersteld. Het Italiaansche gouvernement heeft do zaak van Gari baldi verwezen naar de bevoegde regtetlijke autoiiteit, welke beslissen zal of er termen 2jjn om Garibaldi wegens schending der staatswetten tcregt te stollen. Nu do Romeinsche kwestie ten opzigte van de Gnribnl- dianen voor dit oogenblik door do wapenen beslist schijnt wordt do aandacht weder meer gevestigd op de handelingen der kabinetten, waarvan men de oplossing van deze teedere zaak verwacht. Door een half-officieel Berlijnsch dagblad wordt dienaan gaande gezegd: Zoo is dan met de verwijdering der vtij- scharen het gevaar voor het pauselijk gebied geweken en daarmede ook de onmiddeljjke aanleiding tot de jongste di plomatieke en militaire tusschcnkomsi voor het tegenwoor dige weggenomen. Het is de vraag, in hoever de politieke moeijelijkbeden, die zich daaruit ontwikkeld hebben, even zoo spoedig op te lossen zullen zijn. Op den voorgrond staat de vraag, of do vroegere overeen komst tusschen Frankrijk en Italië, welke strekte om het be lang der puuselijko regering en tevens dat der nutionale zelf standigheid van Italië te verzekeren, maar die by de jongste verwikkeling gebleken *s niet voldoende voor de wuarbor- ging dier belangen te zjjn. weder in werking kan treden, dan of een andere rogeling van zaken in hare plaats moei komen. Frankrijk heeft by het begin zjjner tusschcnkomst bet voor nemen te kennen gegeven, om een nieuwe regeling met mo- deweiking der overige mogendheden tot stand te brengen, maar lót dus verre zijn geen bepaalde voorstellen lot dat einde gedaan. Terwyl nu de onderbundelingen over de verdere regeling van zaken in Italië een langeren ijjd zullen veroi- schen, bestaat tusschen Frankrjjk en Italië vooreerst nog de moeyelijkheid betreffende het binnenrukken derltaliaansche tioepen. Ofschoon te dezen opzigte de opvatting der beide regeringen omtrent hel wederzijdsche regt lynregt tegenover elkander staan, zal toch, nu de feitelyke aanleiding tot tus schcnkomst vervallen is, een middel om zich ten aanzien van dit incident onderling te verstaan waarschijnlijk te gemak kelijker gevonden kunnen worden, daar de beide partijen den ernstigeu wensch schijnen te koesteren om een meer be denkelijke verwijdering te vermyden. Hierover en over hot voorbereiden der verdere onderhandelingen wordt op dit oogenblik tusschen keizer Napoleon en een gezant des ko- nings Victor Emanuel gehandeld. Men mag dus hopen, dat de govaren, waarmede do Italiaansche kwestio den vrede scheen te bedreigen, voor het tegenwoordige zullen wegge nomen worden. Wat de Pruissische regering betreft, welko by de tegenwoordige ontwikkeling der zaak hure zorg hoofd zakelijk aan de instandhouding dos viedes gewijd heeft, zij zal hare wenschen en raadgevingen voorzeker ook verder in dezelfde rigting doen geldon. De Europcsche hoven nemen een gereserveerde houding omtrent een congres over de Italiaanscb-Iiomeinscho k westie in achthet acbjjnt dat de ccne mogendheid afwacht wat de andere doen zal, om zich daarnaar ie rigten. Wat Engeland aangaat, schjjnt Italië geen bijstand in do tegenwoordige crisis van dat land te mogen verwachten. Van daar wordt betoogd, dat Italic thans aan doedelmoe digheid van keizer Napoleon is overgeleverd dot elke tus- scbenkomst van andere mogendhedcn.verder gaande dan een heuscbe mededeeling van gevoelens en wenschen, den keizer het betoo'pen zijner edelmoedigheid moeyelijk zou makenen dat Pruissen, zoo het gewapenderhand voor Italië opkomen wilde, te laat zou komen om het te redden en hoogstens zyn ondergang zou kunnen wreken. Zoo aan deedolmoedigheid van keizer Napoleon vryc loop wordt gelaten, zou daarvan, volgens dat betoog, bepaaldelyk oen voor Ilalie gunstige wjjziging van het Septembcr-verdrng to verwachten zyn. Duidelijker kan Engclands staatkunde niet spreken maak het ons niet lastig, maar red u zelve. Valt er later iels voor Engeland te vei dienen, dan is het nog tjjds genoeg, dat het zich met do zaak begint te bemoeyen. Do Paryacho Moniteur du Soir behelst het volgendo over de afdamming der Ooster-Schelde, dat tevens door de Echo da Parlement van Brussel is overgenomen: De spanning welke tusschen de kabinetten van Brussel en 'sGravonhage was ontstaan door de kwestie van de afdam ming der Schelde, komt langzamerhand tot bedaren. De af damming is naauwelyks sedert eenige maanden voltooid, of meo bespeurt reeds ia den stroom der rivier een zekere nei- V fl* %J -~t ging tot het vormen tegenover Bath van een nieuwe geul, welke voor do scheepvaart zd! geschikt zijn en de talrjjke om wegen zal verminderen, welko de schepen thans verpligt zijn tusschen Antwerpen en de zee te volgen Indien die geul met der tyd dieper wordt, dun zullen eenige onbelangrijke wer ken voldoende zijn om die bevaarbaar te maken.De Belgischo vertegenwoordiger te 's Hago heeft aan den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken het verslag overhandigd van do ingenieurs, die peilingen op Belgisch grondgebied hebben gedaan,ter plaatse waar zich de geul vormt. De graaf van Zuijlen heeft zjjnerzjjds beloofd, dat zijn regering onder zoek zul doen, welke werking het water op Nedorlandsch grondgebied uitoefent. Hij hoeft er bygevoogd, dat do Belgi scho scheepvaart niets van den invloed der afdamming heeft te vreezen en dut Nederland nimmer zaltrachten zich te ont trekken aan do verpligting, welke het door het verdrag van 1839 hoeft op zich genomen, dat aan die mogendheid den pligt oplegt voor de bevaarbaarheid der Schelde te waken en dio te onderhouden. Deze mededeeling wordt van een andere zjjde, althans in hoofdzaak bevestigdmen voogt er zelfs bij, dat de peilingen welke op dit oogenblik door den heer Blocmendanl op het Ncderlandschc gedeelte der Schelde worden gedaan, met de toezegging der Noderlandscho regering in onmiddeljjk ver band slaan. In do najaarszitting, jl. Dingsdag door den voorzitter, den heermr.J. Loudon geopend, zijn do hecren H. N. Hengevold en D. von Weel Cz., voor de kiesdistricten Alphen en Mid delband gekozen, toegelaten. De voorzitter gaf mede deeling van de ingekomen koninklijke besluiten en ministe riele missives, Vorvolgens werden verschillende stukken in banden van do commission gesteld. Een der ministe riele missives gaf aanleiding tot discussie, en wel die van den minister van binnenlandsche zaken, waarin konnis wordt gegeven, dat er geen termen zyn gevonden, om, overeenkom stig hot voorstel der pro v. staten in de zomervergadering, de plunncn van aanleg van de Zuiderspoorwoglijn tol een on- doi werp van onderzoek en boraadslaging van provinciale staten te maken. De voorzitter stelde voor, de missive aan te nemen voor kennisgevingdoch enkele leden waren van oordeel de zaak niet zoo te kunnen laten afloopen. Op voor stel van den heer Hubrecht werd dio zaak in handen gesteld van eene commissie, om te onderzoeken in hoe verre deze vergadering de beschouwingen des ministers, betreffende de bevoegdheid der provinciale staten, deelt. In de zitting van Donderdag werden verschillende aan de ordo gestelde onderwerpen behandeld en besluiten genomen, waaronder oa aangenomen werd het ontwerp besluit tot wijziging dor provinciale bogrooting voor 1867 en 1868,met betrekking tot de daarop voorkomende posten in ontvang wegens de gehlleening ter voorziening in do kosten van droog making der plassen beoosten do gemeente Rotterdam en in uitgaaf wegens bydragen in voornoemde werkeneen prae- advies van gedep.staten betrekkolykcen voorstel der regering omtrent de grensscheiding tusschen de provinciën Zuidhol land en Zeeland, en do conclusie van hot rapport der com missie overdo kwestie der bevoegdheid van deze vergadering, om in do rigting der Zuiderljjn de belangen der provincie voor te slaan welke conclusie luidt als volgtDo staten der provincie Zuidhollnnd, eerbiedigende Z. M. besluit, waarvan hun kennis is gegeven bjj missive van den ministor van binnenl. zaken van 28 Augustus 1867, no, 156, 2de afd., nemen die missive aan voor kennisgeving, onder opmerking dat zij, niet overtuigd door do beschouwingen van den mi nister, in die missive voorkomende, betreffende de bevoegd heid, liun toegekend by art 134 der grondwet, het regt bljjven vindiceren,om de belangen der provincie en van hare ingezetenen, waar die bij den aanleg van het nieuw ontwor pen spoorwegnet of andore'jsoortgolijko ondorworpen meer speciaal mogtenzyn betrokken, uit eigen hoofde te bespreken en by don koning en do staton-goneraal voor te staan. Voortzotting der werkzaamheden aanstaanden Wocn3dag Uit Devonshire meldt men, dat er jl Zaturdag een op roer heeft plaats gehad. Een aantal personen uit de lagere klassen vergaderde op den „Den", 't welk eenuitspannings- plaats is in Teignmouth, om te protesteren tegen do boogc pryzenvan het brood on het vleeseh. Vervolgens trok men op zeer ergerlijke wyzo, ten getale van ongeveer 800, door de straten. Aanhoudend groeide do menigte aan, zoodat zjj ten laatste 2500 man telde. Verscheiden broodbakkerijen werden vernield, waarby men zich van het brood meestor maakte, terwyl tevens eenige vleescbhouwerswinkels werden geplunderd. Daarna ging de menigte uiteenslechts enkele belhamels werden gevangen genomen. Op den groeten Noordelijken spoorweg in Engeland zyn jl. Dingsdag avond by Welwigh twee passagierstreinen tegen elkander aangereden. Verscheiden personen zyn ge wond. Do officiële opgave van vyf is waarscbynljjk te laag een kapitoin van het Indische leger, die trouwens zyne beide bcenen gebroken heeft, zal in zyno lsto klasse,welke door een vorig rijtuig verbrijzeld was, zoo gekneld, dat men eerst don wagen uit elkander heeft moeten nemen, eer men hem ver lossen Icon. Sedert oenige dagen werd te Parys oen manifestatie aangekondigd ten gunste van Italië, welko aldaar in een der volkrykste wyken zou plaats hebben. Maandag morgen tus schen 6 en 7 ure had zich dan ook, naar het schijnt een vry groot aantal personen, tot verschillende klassen der maat schappij behoorende, naar de zjjde van den boulevard St. Martin en van het plein des Arts et Mdtiers begeven. Een aanzienlijke politiemagt heelt evenwel elke opeonhooping belet, en men zegt zelfs dat zy niet noodig heeft gehad arres- tatién te bewerkstelligen, hoewel van een andore zjjde ver zekerd wordt, dat velen, die bij deze gelegenheid zyn aange houden, protest daartegen hebben ingesteld.Verschillende malen op dien dag heette het, dat de manifestatie andermaal zou beproefd worden, doch dit bleek telkens onjuist to zijn. Alleen hcerschte er zeer veel levendigheid in den omtrek der genoemde plaatsen ten gevolge van de nieuwsgierigen, doch niets meer. Men zegt nu, dat do manifestatie tot een van de avonden dezer week is uitgesteld. Het oplaten van luchtballons met waarnemers tot het doen van militaire observation schijnt door het nemen van tegen-maatregelen volkomen mateloos gemaakt te kunnen worden. In den oorlog van Brazilië tegen de republiek Paraguay althans is dit ten duidelijkste gebleken. Zoodra toch uit het vijandelijk leger een ballon opsteeg, werden in dat van generaal Lopez grooto vuren ontstoken, uit hout spaanders, half drooge takken en andere veel rook verwek kende stoffen, aan verschillende zijden van het kamp. Daar door werd do 'ogerplaats in een ondoordringbaren rook gehuld en was gonocl onzigtbaar. Als hot waar is wat de Amerikaansche bladen schrij ven, dan zal in den gemeenteraad te Washington eerstdaags de proef genomen worden meteen stemmachino.Elklid heeft voor zich twee knoppen. Als hjj aan de ceno trekt, springt aan een kast, waarby het stembureau plaats neemt, een cjjfcr te voorschijn onder „Voor" en als hjj aan den anderen trekt, onder „Tegen." Tevens doet elke knop, als hjj uitge trokken wordt zijn naam te voorschijn komen en een cijfer, "t welk aantoont de hoeveelste stem wordt uitgebragt. Allo loden kunnen te gelijk aan de knoppen trekken zonder dat er verwarring ontstaat. In een oogenblik vertoont zich dus bij de stemming een lijst van hen die gestemd bobben, het aantal uitgobragte stemmen en het aantal stemmen voor en tegen. SCHIEDAM, 9 Novembor 1867. Gisteren vierde de hoer rar. F. de Grove zyno vijfen twintigjarige dienstvervulling als raadsheer in den hoogen raad. Den 8 November 1842 als zoodanig benoemd, werd hjj vóór het einde van dat jaar plegtig als raadsheer geïn stalleerd. Later werd hij tot vice-president cn kort daarna, ton gevolgo van het overljjdcn van den heer ar. Op den Hoof, lot president van den hoogen raad benoemd. Alge meen is de belangstelling voor den feestvierende aan den dag gelegd, voor wicn met hartelijke toegenegenheid van alle zydon de wensch wordt uitgedrukt, dal het hem nog lang moge gegeven zijn aan het hoofd dor Noderlandscho magiatiutuur to staan. Door Z. M. is do heer de Grove benoemd tot groot-oflicicr der ordo van do Eikenkroonter wyl het collogio van den hoogen raad aan zijnen president oen prachtig aandenken in zilver hecit aangeboden. Jl. Zondag moigen, reed een bouwman van de Zweth, met zjjn speelwagentje, waarop behalve bjj zelve en zjjne vrouw nog een buurvrouw en een jongen hadden plaats genomen, naar de vroegkerk, liet paard verschrikkende, liep op zij, waardoor de wagen omsloeg en in de sloot gewor pen word. De bouwman zelf lag onder het voorrad, do buurvrouw en do jongen, worden over de sloot heen op liet weiland geworpen, doch zijne vrouw was minder gelukkig, zij kwam onder het achterrad en met het hoofd vddrover in de moddersloot teregt. Toen zij er uitgeholpen werd was zij reeds bewusteloos en kon zjj met moeite bijgebolpcn worden; zij moest in den nabijgelegen watermolen worden overge- bragt en mogt niet vervoord worden. Haar toestand was een paar dagen lang bedcnkelyk, cn eerst gisteren kon zij, hoewel nog zéór zwak, naar haro woning worden overgebragt. Hot prov. geregishof in Zuidholland heefi heden de echtelieden v. d. Lelie, laatst woonachtig te Gorinchem, die do vorige week voor dit hof toiogt stonden, schuldig ver klaard, de man nan bedriegolyko bankbreuk als gefailleerd koopman, door eenige koopmanschappenwaren en roe rende goederen zyns boedels te verduisteren, de vrouw aan medcpligtigheid aan bedriegolyko bankbreuk, door met den bankbreukigo te hebben zamctigesptinncn om zijne roerende goederen ten decle te verduisteren of aan den boedel te onttrekken; te dier zake beiden verooi deeld, met toepas sing van verzachtende omstandigheden, tot eene correctio nele gevangenisstraf van 8 jaren. - Door den nlgomeenen kerkeraad dor Nederd. Horv. gemeente te Leyden is, uit bet tftoeger opgegeven twaalftal, bet volgende drietal geformeerddo hoeren E. C, Jungius, a ittywi y*

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1