A®. 1867. Vrijdag 6 December, Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. binmepilanüsghe berIgténT" ALGEMEEN OVERZIGT. BU1TENLANDSCHE BEBIGTEtt. muit ABONNEMENT: Abonaemenlsprija per Drio Maantlen Franco per Post, door htl gelicelc Rijk f 1.85. - 2,25. (B rieieii Franco.) ADVERTENTIE Nt Prys van den gewonen regel/0.10, Tot 10 regels f 1 00. Zegelregt voor Iedere plaatsing 0.35. De discussion over de Ronieinsche aangelegenheden zijn jl. Maandag in het wetgevend ligchuam begonnen met een redevoering van den heer Jules Favro.dio een diepen indruk beeft gemaakt. Men moet, zoo zeido de spreker in den loop rijner rede, welen wat men wil en waar men gunt. Wil men Italië afbreken Wil men den paus laten vullen. Het is tijd om den weg van besluiteloosheid en dubbelzinnigheid te ver laten. ily laakte verder zeer do tweede expeditie naar Home, welke weder een van die expedition in den vreemde is, die Frankrijk zoo levendig betreurt, omdat zij in stryd is met de beginselen -van het regtomdat zy de behingen vun Frankrijk in de waagschaal 'steltomdat zij noodlottig is, vooral aan de zaak zelf die men dienen wil; omdat zij Frank rijk plaatstin een reeks van verwikkelingen enmoeijeiijk- heden, waaruit het niet kan geraken dan door een lout te begaan en door het uitlokken van wettig misnoegen. Hy ver weet de regering, dat zy alweder gehandeld had zonder vooraf het wetgevend ligchaam te raadplegen. Andermaal onderwerpt zij het voldongen feiten, waai uit echter andere en van nog veel gevaarl'yker aard kunnen voortvloeijen. Mee moet trachten het land te behoeden voor gevaren waaraan men het onvoorzigtiglyk heeft blootgesteld. Voorisdeed da spreker nog uitkomen, dat het aan bet Fransche gouver nement, in weerwil van al hetgeen het voor Rome gedaan heeft, muur steeds niet is mogen gelukken om iets van zijne denkbeelden door de Uomeinsche kanselarij te doen aanne men. Noch concession, noch verzachting in de betrekkingen met Italië waten te vcikrygen Tegenover al wat men be proefde, hoorde men niets dan het beruchte rion possumus De redenaar kon niet toegeven, dat de Fransche regering zich gebonden inoest beschouwen door do Septcmber- conventie. Na al de verkruchting van tractnten, die men zonder eenige aandoening heeft aangenomen, was deze over dreven eerbied voor eon tractuut zonderling. Was niet by tractaat onze bescherming aan keizer Maximdiaan gewaar borgd, en hebben wy niet. in weerwil daarvan, onze troepen uit Mexico teruggetrokken op een enkel gebaar vun de Vereenigdo Staten En wat is er geworden van bot Londen- sche tractaat, hetwelk Denemarken beschermde Zullen wij dun de tructaten slechts handhaven tegen de zwakken en ze ongestraft laten verkrachten door de sterken? Ongetwijfeld beelt het gouvernement zich de vrijheid van handelen voor behouden; maar behoorde het zich niet te laten leiden door het belang van Frankrijk? Welnu, welk is het groote belang vanFrankrijkin Italië? Hetïs dcbevestiging derltaliunnschc eenheid, tiet Fransche gouvernement is een vriend van die eenheid; bet beeft dit in den senaat verklaard. Waarom dun niet, in plauts van Italië tegen het hoold te stooten en bloed te vergieten, zich in der minne met het Italiuunsche gouvernement verstaan? De mogelijkheid bestond om, in overeenstemming met Italië, den paus te bcscheimenwan neer de troepen der beide mogendheden gozamenlyk naar Home waren gegaan, zou Garibuldi niet beproefd bobben zich van de eeuwige stad meester te muken. Heeft men dun, door hetitaliaansche bioedvergieten de Cbassepol-ge weren willen beproeven? Het succes dier wapéll^Vi tew on waai dige be woordingen geconstateerd. Welke toestand vervolgde december hebben wij in het leven geroepen Haat heerscht in f talie tegen Frankrijk; onze weiklieden zijn van de ltaiiuansche scheepswerven gejaagd, een verbond vormt zicb in Itaiie, om het gebruik van voorwerpen van Franschfabriekaat te verbieden. Hut gouvernement doet, om uit de mocyelykheden te geraken, een beroep op een conferentiemaar die conferentie zul door den modernen geest worden geïnspireerd, en alleen de verne dering van het pausdom kan dauruit voortkomen. Hel Fransche gouvernement heeft de encycliek door den staats raad doen verscheuren, maar het heeft de brokken weór opgezocht om er proppen voor zijne Obassepot-goweren van te maken, Dingsdag was de heer Chesnelong het eerst aan het woord. Deze spreker verklaarde het met den heer Favre over geen enkel punt eens te zyn. Voor hem was de expeditie naar Homo de bescherming van het geschonden regt; zij heeft het f woord van Frankryk doen eerbiedigen. De crisis is nog bezworen gewordenmen moet thans de toekomst verze keren door afdoende wuurborgen. De eerste dier voor waarden is het bestaan en de veiligheid van hot wereldljjk gezug van den paus. Italië hoeft geen regt op Rome en het kan daar niet komen zonder een zelfmoord te begaan. Op den dag dat de paus uit Rome zou worden verdievon, zou het niet Victor Emanuel, muur de revolutie zijn, die hot Kapitool beklom. Do Uomeinsche kwestie heeft een Euro- peesch karakter. Spreker en zijne vrienden keuren hel dus goed, dat Frankryk een beroep heeft gedaan op Europa, maar zij verlangen, dat de conferentie ten doel bebbe den paus waarborgen te geven door een nieuwe internationale acte. Wanneer Europa deze weigert, dan behoort Frankryk zijne troepen te Civile- Veccbia te laten totdat Ituliozalzyn teruggekomen op het votum, waarbij Rome tot huofdslad wordt verklaard. De medewerking vun het wetgevend lig chaam aan dit groote werk zal een bewjjs van vertrouwen in hel gouvernement zijn, lereeiilgln» der gemeenten Schiedam en Oud en Meuw Matheiiesse, met toevoeging van een deel der gemeentcu Ketliel en Spalnnd en llaardluger.itiubaclit. Hot voorloopig verslag omtrent bovenvermeld wets ontwerp van de commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten generaal luidt als volgt; 1. By de overwegingen van het wets-ontworp tot ver- eeniging der gemeenten bchiedam en Oud en Nieuw Matho- nesse, met bijvoeging van een deel der gemeenten Kethel en dpaland en Vlanrdinger-Ambacht, werd er door enkele leden op aangedrongen, dat de regering op den by deze voor- dragl ingeslagen weg mogt voortgaan De voreeniging van verschillende kleinere gemeenten moet niet alleen in haar eigen belang wenschcly k worden geacht, maar zoude tevens het bezwaar doen verdwijnen, dat thans meermalen wordt gevoeld, wanneer zich by vervulling van burgemeesters plaatsen, vooral in kleinere gemeenten geen geschikte per sonen voordoen. Andere leden verklaarden echter, dat zij ongaarne buiten gevallen van dringende noodzakelijkheid tot vereeniging van gemeenten zouden medewerken. 2. De kennisneming der bescheiden, die tot toelichting van deze voordiagt door de regering zyn medegedeeld, toen- den al dadelijk aan, dut bet thans voorgedragen ontwerp van vereeniging en splitsing niet, zoo als art. 131 der gemeente wet voorschi ijft, in de betrokken gemeenten aan het oordeel van den raad en van een door de kiezers van den raad te benoemen commissie is onderworpen. Wel werd deze bepaling opgevolgd ten aanzien van een vroeger ontworpen plan tot verandering van de gienzen 'der gemeenten Dellt, Schip luiden, de Lier, Maasland, Maassluis Vlaardingen, Kethel en .Schiedam, in verband met de ophetling der gemeenten Hof van Delft, Vlaardinger-Ambacht en Oud en Nieuw Muthenesse, maar over het thans by de kamer ingediend ontwerp werd de meening der besturen en ingezetenen van dc betrokken gemeenten niet ingewonnen. Wel schijnen gedeputeerde staten van Zuidholland, blij kens hunne missive van den 17 September 1867, no. 28, hot er voor gohouden te hebben, dat een nadere raadpleging der besturen en ingezetenen van de by dit gewijzigde plan be trokken gemeenten niet volstrekt noodigwas. Waarschijnlijk grondden zij deze meening op do omstandigheid.dat de grens- icgcling voor dit gedeelte dezelfde is als die welke in het vroegere, meer uitgebreide ontwerp was aangenomen. Maar die beschouwing kan onmogelijk opgaan De toestand der gemeente Kethel too.h zoude gansch anders zijn geweest, wanneer zij tegenover het thuns voorgestelde verlies van grondgebied de vroeger haar toegedachte aanwinst erlangde van een deel der op te heffen gemeente Vluardinger-Ambacht. Voor Kethel zijn de bezwaren,die uit de thans voorgedragen regeling volgen, niet gering. Een derde vao het zielental O O O O O hurer inwoners wordt haar ontnomen, en zij blylt met den last der tegenwoordige kosten van onderwys en armenzorg geheel, en van die der gemeentewerken voor het grootste deel belast. De vooideelon, welke zy uit den afstand van 4/s der rijksbeiusting op het personeel geniet, zouden doordat nadeel verre vvoiden overtrollen. De meoning werd geuit, dut de gemeon'e Ivethe! by deze voordrugt aan het belang van Schiedam wordt opgeofferd. Te regt merkt de memorie van toelichting op, dat het grondgebied hetwelk Kethel verliezen zul, eerst by de wet van ]1 July 1855 (Stnatsblud no. 94) aan die gemeente weid toegevoegd. Maar do gevolgtrekking, dat de vroegere toestand slechts zal woiden hersteld, is daarom onjuist, wijl de vaste uitgaven der gemeente, die in der tijd met het oog op hare tegenwoordige uitgebreidheid zijn vastgesteld, nu haar grondgebied wordt ingekrompen, niet in dezelfde mate kunnen worden verminderd Schijnt het om deze reden wenschelijk, ali hans het oordeol van het be stuur en van de ingezetenon van Kethol in te winnen,art. 131 der gemeentewet vordert zoodanige raadpleging uitdruk kelijk liet gebiedend voorschrift van dit artikel mag niet worden ter zydo gesteld. Alsnog wenschle men daarom by de regering op de nukoroing daarvan aan to dringen. Art 3. In de plaats vun het woord „vereeniging" las men liever, even als in art. 8 „nieuwe gemeente bcliiedam". Aldus vastgesteld door de commissie van rapporteurs, be staande uit de lieeren Bichon van IJsselmonde, Virultj Ver- brugge, Geertsema, Blom, Winlgens. Door de regering is de onderstaande nota van wy zigingen op bovengenoemd wets-ontwerp aan de tweede kamer ingezonden Art. 1. Achter de eerste zinsnede als tweede alinea te voegen „De vereeniging komt totstand den I January 1863." Art. 3. Het woord: voreeniging, te vervangen door; „nieuwe gemeente bchiedam." In artt. 4 en 6, lid 1, wordt in plaats van: vereenigde gemeente, gelezen; „nieuwe gemeente." Art. 6. De tweede zinsnede te vervangen door „In al wachting dat de raad der nieuwe gemeente optreedt, worden de belangen dezer gemeente door het tegenwoordig bestuur van bchiedam geregeld." Art. 8. Do derde zinsnede vervalt. Onder het afdrukken ontvingen wy do memorie van ant woord van den minister van binneniandsche zaken op het voorloopig vorsing der rapporteurs omtrent bovengenoemd wets-ontwerp; te uitgebreid zijnde om nog in dit nummer aan onze lezers mede te doelen moeten wij dit tot een volgend uitstellen. Het volgende merkwaardige voorval uit Givers wordt medegedeeld „Dezer dagen hoorde men 's morgens vroeg ungstkreten en nu en dan een woest gehinnik of gebrul, welke verwarde en onheilspellende geluiden afkomstig wa ren uit ccn stalling en kleine binnenplaats, in gebruik van zekeren vrachtrijder. Do buren kwamen byeen en besloten het terrein te openen. Een vreesselyk schouwspel vertoonde zich aan hun oog Een der paarden van den vrachtrijder, oen jong, vurig ros, van kloek stel, verscheurde zyn meester. Het dier had hem zwaar gebeten, bem in den schouder gegre pen en hoe meer do ongelukkige zich verweerde, hoe gewel diger bet paard hom schudde,het verwondde hem bloedig, en schopte en trapte hem toi wjjl met de voorhoevon. De buren grepen hooivorken, stokken en wat hun maar voor de band kwam, en vielen daarmede het paard aan. Het gelukte bun eindelijk den deerlijk gchavenden man to verlossen en het paard naar den stal terug te voeren Daar wachtte hen oen nieuw onverwacht tooneel. Van do beide andere paarden des vrachtrijders, stond het een rustig aan dc ruif te eten, maar het andere lag bloedend en zieltogend, ten gevolge van ver regaande mishandeling, op den grond. Een zij nor oogen hing lillend aan een zenuw uit het hoofd. In éd'i woord, het arme dier was stervende en bleek op de onmcnscholykste wyze met een of ander zwaar werktuig geslagen te zyn. De toe- dragt der geheeie zaak was aio volgt. Do vrachtrijder, een hardvochtig man en ruw dronkaard, had den vorigen avond, nog zwaarder beschonken dan gewoonlijk, op den weg tua- schen Mornant en Givors, besloten zijn oudste paard, dat naar zijn gevoelen niet meer zoo veel kon verdienen als het voeder kostte, maar af te maken. Hij had het arme dier af gespannen, aan een boom gebonden, en toon met een ijzeren koevoet in den blinde er zoo lang op toegeslagen tot het ne- derstortte. Daarop was hij zelf in het limoen gaan loopen en had zijn karretje huiswaorts gesleept. Maar hij had in zijn dronkenschap bet oude paard wel gruwelijk mishandeld, doch niet gedood, en het was einde lijk weer wat bijgekomen, had zich weten op te rigten en was nu met het krieken van den dag den welbekenden weg naar stal opgesukkeld. De dronkaard had de deur niet ge grendeld en bet paard kon haar dus openstooten, waarna het zyn oude plaats op den stal weder bad ingenomen. De twee andere paarden begroetten hun ouden makker met een vro lijk gehinnik. Dit we' te den dronkaard die in een hoek zyn roes lag uit te slapen. Hij stond op, en wel verre dat het ge- zigt van zyn jammerlijk verminkt slagtoffer, hetwelk zich zoo vol vertrouwen weór onder zyn bereik op stal begeven had, bem vermurwde, ontstak by in toorn, nam op nieuw, ziedend van kwaadheid, den koevoet en begon zjjn beuls werk voort te zetten. Maar dit tooneel maakte het jonge paard dat ar naast stond woedend Het rukte zich los en kwam zijn ouden kameraad te hulp, greep den onmcnsche- lijken meester in den rug, sleurde hem van zijn slagtoffer af, den stal uit naar de binnenplaats en zou hem daar gewis voor zyn wreedheid met den ontzettendsten dood gestraft hebben, waren de buren niet te hulp gekomen om hem, of schoon reeds in bijna hopeioozen toestand verkeerende, to verlossen." In New-York, even als in hot We3ten, begint men thuns do straten vun hout te maken. Deze bestrating is be kend onder don naam van Nicholson Pavement, zoo genoemd naar den uilvinder, liet bestaat uit blokken hout op don kant gezet en voldoet uitmuntend. Zij wordt op de volgende wijze gemaakt: Eerst wordt de straat gelijk gemaakt met eeno geringe helling aan beide zijden naar do trottoirs voor do afwatering. De oppervlakte ontvangt dan cenlusg koolteer en asphalt; hierover worden planken gelegd, die op nieuw met dezelfde stof bedekt worden en daarop de blokken hout over dwars gezet. Die blokken van hard pynbootnenhout zijn 6 duim breed, 3 duim dik en 15 duim lang. Deze worden' eveneens eerst in de teer gedoopt on iedere rei wordt afge schoten door een lat vun een duim dikte, waardoor men nette en scherpe rijen verkrygt, waarvan do naden, door de latten gevormd, vanboven, open zyn. Daarop wordt erop nieuw teer over geworpen en dit bedekt met kiezelzand, dat door middel van een yzer eu een stamper in de naden ge dreven wordt. Vervolgens nog een dun laagje kiezelzand en de straat is klaar. Het ryden cn loopen vormt het geheel tot een sterke, gclyke en veerkrachtige massa en tot ontegen zeggelijk een van de beste bestrutingen in de wereld. SCHIEDAM, 5 December 1867. In de op den 3 dezer gehouden openbare vergadering' van den gemeenteraad alhier zyn ingekomen; Een resolutie1 van gedep, staten, houdende nadere voorschriften betreffende de uitkoering van gedeelten der ry ksbelasting op hel personeel en van de upcenten op de grond- en personele belasting; idem,'

Schiedamsche Courant | 1867 | | pagina 1