f .A®. 1868. Vrijdag 5 Jan narij. Yerschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. fti M \T ALGEMEEN OVERZIGT. BUIÏENLANBSC8E BERIGTEN. R IJ ■lil 1 COURANT. ABONNEMENT: Ab(innemcnl9|)rijs per Drie Alaamlen Franco icr Postdoor het gebcele Rijk f 1.86. - 8,26. (Wrlc*eii Franco.) ADVERTENTIEN: Prijs van den gewonen regel0,10. Tot 10 regels f 1 ÜO. Zegelregt toor Iedere plaatsing - 0.35. De Piuissisclie gezant, graaf von der Goltzheeft jl. Dingsdag zyno geloofsbrieven els gezant van den Noord- Duitschen bond aan den keizer van Frankrijk overhandigd. De goznnt zeide bij die gelegenheid hoofdzakelijk:' De koning van Pruissen, door de Noord-Duitscho constitntie geroepen otn den bond in zjjne internationale betrekkingen te vertegenwoordigen, verlangt vurig do betrekkingen van o o o o o goede verstandhouding en wederkeerig vertrouwen tusschen Fraukryk en de Verbondon Staten te onderhouden en meer en meer uit te breiden. Dat verlangen komt tevens overeen met de gevoelens van opregte vriendschap jegens den persoon van uwe majesteit.waardoor de koning bezield is. 's Iionings bevelen schryvcn mij voor mijne functiën in dien geest te vervullen. De keizer antwoordde hoofdzakelijk: By liet aanvaarden der function, waarmede gij als vertegenwoordiger van den Noord-Duitschen bond belast zijt.geeft gij mij de vernieuwde verzekering van de vriendschap des konings van Pruissen. Ik betuig u daarvoor mynen dank. Van tnynen kant maak ik met genoegen van deze gelegenheid gebruik om de tus schen do beide regeringen bcstnunde goede verstandhouding te constateren, en ik verzoek u de tolk mijnor gevoelens by den konïng te zyn. Daar ik de voortreffelijke eigenschappen, die u onderscheiden, heb kunnen waarderen, twijfel ik niet, of gij zult even als totior toe al uwe pogingen bly ven aan wenden om tusschen de beide landen die vriendschappelijke overeenstemming lo bestendigen, welko een ondei pand van hunnen voorspoed en een waarborg voor den vrede van Europa is. Ken schrijven uit Parij3, van 29 December, behelst het volgende: Do Patrio doet heden nog een poging om het geloof van het zamenkomen cener conferentie voor de zaak van Rome lc.endig te houden; die van de Fransche bewinds lieden, welke dat voorstel in bijzondere bescherming hebben genomen, zien nog niet af van hunne pogingen om.de publieke opinie gunstig daarvoor te stemmen; desniettemin wint de mccning meer en meer veld, dat er van dut plan niets zul komen. Terwyl do kabinetscrisis in Italië aanhoudt, bedaart hier de ongerustheid wegens een bondgenootschap tusschen En geland en Rusland, hetwelk volgenseenige nieuwsschrijvers gesloten zou zijn of zou worden. Evenwel doet zich de gesteldheid der politieke zaken in het algemeen nog niet veel gunstiger voor. De onbehagelijke stemming, de ongerustheid zonder bepaalde oorzaken blijven in de gemoedcien heerschend, róó zelfs, dat zij zich op het gewijde sprcckgesioelte doen hooren Heden toch heelt pator ïlyneimhe, dc beioemde kanselredenaar, in de domkerk van Parijs het wuoid voerend een zeer donker tafereel van de pnliticko gesteldheid gc-chctstteiuijl hij als priester en als christen wonsclite en hiopie, dut do algemeene vtcde be houden zou blijven, beeft bij toch van don oorlog als van een welligt onveimijdelijke gebouilijkheid gesproken; hetgeen opeen cvnngelischcn kansel zondeiling klonk. De voordragt der regering tot versterking der Fransche lcgcrmiigt kan gezegd worden reeds door het wetgevend Hg- chuam aangenomen te zijnwel zyn er nog araendementen te behandelen, maar het publiek hecht daaraan thans weinig gewigt meer, nu do hoofdbepaling, dat is do verlenging van den duur der verpligte kiijgsdienst tot negen jaren aange nomen ia. Het eenige belangrijke wat do verdere discussie over die voordragt zal opleveren, is de viang hoe de mobile nationale garde zal worden ingcrigt, en bepaaldelijk of daar bij gelegenheid tot het stellen van plaatsvervangers zul worden gegeven. De aanslagen der Fenians hebben onder het publick in Engeland zelfs beduchtheid voor persoonlijke aanrandingen van de koningin doen ontstaan; doch bet gouvernement beeft reods sedert eenigen tjjd bijzondere voorzorgmuatregolen ge nomen om 's landssouvereiuc voor gevaar te behoeden. Dat Ieren, uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika terug gekeerd om hunnen haat tegen Engeland te koelen, do eigenlijke nanleggers zyn van de aanslagen die het land in onrust brengen, wordt in Engeland voor zeker gehouden doch wat de ongerustheid zoo groot maakt is vooral de om standigheid,dat men niet weet of en in hoever do Ieren in het algemeen de Fenians willen helpen. Ten bewijze dat er zelfs onder de geestelijken van Ierland zjjn, dio dc Feniansche samenzwering zedelijk ondersteunen, wordteen rede medegedeeld,die in de vorige week te Qtiecns- town, in Ierland, door den pastoor Dennely van don kansel is gehouden en welke er, volgens de dagbladon van die pluats veel bijval heeft govonden. Die geestelijke zeide onder anderen Al wat is geschied wordt door Iorlands gesteldheid volko men geregtvaardigd. Het Iorscho volk is misnoegd on is een bron van groot gevaar voor het Britscbe rijk Ik wil niets zeggen wat naar een aansporing tot oproerigheden of tot schending dor wet zou zwemen doch ik moet openlijk ver klaren, dat Ierlands toestand zeer gevaarlijk is voor Engo- lands magt en voor do integriteit van het Britsche rjjk. De massa van het Iorsche volk is misnoegden dit ver lamt de kracht des ry ks, Wat was Oostenrijk zoolang Hon garije morde zijn regterurm was gebonden, en het was dus legen zijr.e vijanden niet bestand. Zoo gaat liet Engeland insgelijks. Ieder rijk welks onderdanen misnoegd zyn is verlamd. Het volk is getrouw uan een regering die het wel zijn van al de volksklassen even zeer behartigt. Bidt dan voor de ziel der drie Ieren die to Manchester de doodstraf hebben ondergaan. Dat is bidden voor moorde naren, zeggen de Engelseho dagbladon; doch ul de liberale dagbladen van Europa en Amerika zoggen met ons, dut zij niet moordenaren wnren. maar wegens een politiek vergrijp ter dood gebragt zijn. Wij bidden dus voor die edelaardige ongelukkigen, wolke op hunne wyze werkzaam waren voor de bevrijding huns lands, en die deswege het leven hebben verloren. Ik wil die wijze niet goedkeuren, want een Fenian ben ik niet; doch zy hebben hun leven opgeofferd by het geen zij ter goeder trouw het beste middel achtten. Oud lerlund weent op hun graf en bidt om erbarming voor hunne ziel. Uit Brussel wordt, dd, 30 December, geschrevenHet berigt, volgens hetwelk, naar men vrij algemeen verzekert, do heer Frère-Orban met de zamenstelling van een nieuw ministerie is belast, zal, zoodra het meer algemeen bekend wordt, niet nalaten, vooral in onze behoudende kringen, een zeer diepen indruk to maken. Het reeds vrooger verspreide gerucht, dat alleen van do opdragt der zamenstelling aan den tegenwoordigen minister van finantiën gewaagde was reeds voldoende om de behou dende pers vry grooten schrik aan te jagen. En toch raadde men toon slechts óo naar zijne handhaving als minister èn dat deze de herziening der schoolwet van 1842 in zich sloot. Maar wat zal men nu zeggen, nn zoowel het een als het ander maar al te zeker schijnt te zijn Deze gebeurtenis is dun ook van groot gewigt voor de ge schiedenis van ons land, omdat liet ontegenzeggelijk een hoogst belangrijk tijdpeik op pailementair gebied opent, waarvan niemund het einde kan voorzien. Zeker zou het voorstel tot herziening der conservatieve schoolwet, in sneer liberalen zin, afgescheiden 'van andere overwegingen, vele verdedigersin de kamers of altlmns in de tweede kamer vin den,maar bet staat te bezien of diezelfde uitkomst zul worden verkregen, indien dat voorstel slechts wordt gedaan,op voor waarde dut diezcllde liberalen, van welke velen alle nieuwe milituirc uitgaven bestrijden, voor ditmaal nog in het aan leggen van nieuwe verdedigingswerken op den linker Schelde oever toestemmen. En buitendien is het wel zeker, dat de consei vatieve gedeputeerden, voorzoo ver zij nimmer de uit gaven voor de verdediging des lands beknibbelen, niet een gehcol tegenovergestelde houding zullen aannemen, met een herziening van de schoolwet in het verschiet In uilen gevalle bewy st het beroep des konings op den heer Frèro-Orbun, hoezeer Z. M. aan don aanleg der nieuwe ves ting hecht, zoo zelfs dut hij daaraan opoffert zijne persoon lijke overtuigingol althans zyn herhaaldelijk geuite begeerte, om geen der staatkundige partijen des lands te sterk voor het hoofd te stouten. Een later berigt meldt, dat het nieuwe kabinet als volgt is zamengesteld: do beer Frère-Orban voorzitter van don ministerraad en tevens belast met de portefeuille van finpn- tién; do heer Pirmez binnenlandsebe zaken; de hoer Jamar openbare werken; de heer Vanderstichelon buitcnlandsche zakende heer Bernard oor'og en de heer Bara justitie. In do Oostelijke en grootste provincie van Pruissen is de nood ten toppunt geklommen. IJct lijden der arbeiders en armen is vrccsselijk en rec,ds is menigeen den hongerdood gestorven. De ellende is niet te overzien, indien er niet spoe dig afdoende hulp wordt verschaft, hetzy door de rogering, hetzy door de algemeene liefdadigheid. Van de laatste mag reen intusschcn geen schitterende resultaten verwachten. Overal in Duitscblund toch worden klngten geuit over gebrek aan arbeid en becrschcndo armoede, zegt dc Köln. Zeilung, en ieder denkt in deze: het hemd is nader dan de rok. Toch spoort liet blad aan, om in uitgebreider kt ing wèl te doen, aangezien de hongersnood in een provincie hcerscht, die 500 vierk. mijlen groot is en die door 1,300,000 mensohen be woond wordt. Het boter en kaas maken door de farmers schijnt in Engeland meei en meer op den achtergrond te tredon. Die bezigheden geschieden grootcndeelsdoor vrouwen,doch ieder jaar wordt het moeyolijkcr daurvoor de noodige arbeidsters te vinden. Ilot gezin van den boer zelf, zegt the Economist, is er byna in 't geheel niet meer toe te krijgen In dien stand van zaken is bet systeem dat in Nooid-Ameiika in zwang is gekomen, nl. om boteren kaas in afzonderlijke werkplaatsen en fabrieken te bereiden, inderdaad zeer de onnducht waard. Dit is een stap in de vet deeling van den arbeid, dat nl. de eigenaar van de melk die grondstof niet zelf verwerkt, doch aan anderen daartoe verkoopt. Iets van dien aard vindt wel reeds in het westen van Engeland, Devon en Sommeract, plaats, dut nl. de pachter zyn vee tegen zooveel per stuk, voor een jaar verhuurt. Een fabriekmatige bereiding van in hot groot opgckochte-molk zou daarop nog een-vooruitgang daarstollen. In do bedoelde fabrieken, in Amerika is men met hoi kattsmaken begonnen, daarop is hot botermaken gevolgd In Oranje Conmy en Nieuw-York vindt men by voorkeur de boterfabrieken terwyl de landstreken Oneida en Herkimer vooral kaasfa- „brieken tellen. In al die districten is zuivelbereiding een ge vestigde ny verhoidstak geworden. De kaas wordt regelmatig uiigovoeid cn is een gezocht export-artikel naar China De fabriekutie geschiedt natuuilyk op wetenschappelijke grond slagen,hot artikel is door de gely kmatige bereiding ook beter en vooral golyker in kwaliteit, terwyl de fabi ickatie in het groot en de algemeene onkosten den productieprijs per pond getekend, tot een klein bedrag terugbrengen. Voor de boter wordt dit door sommigen toegeschreven aan het dooréén ge bruiken van verschillende soorten van melk, In enkele gevallen wordt ook coöperatie toegepast en er is gemeen schappelijke boterbereiding: ieder brengt zyno hoeveelheid melk aun, waarvoor hij gecrediteerd wordt, de bercidings- kosten, dagloonen enz. worden over de geheele verwerkte hoeveelheid omgeslagen, en een ieder bekomt boter in even redigheid van zyn aangchragte melk. Dit laatste is een soortgelijk stelsel als in Zwitserland met de zoogenaamde fruitières plaats vindt. Als een bewys van de werkzaamheid van den publie- ken geest in Engeland, ook waar het de bevordering der wetenschap geldt dient, dat een aantal machinefubrickanten en ingenieurs in Manchester eene hoogst aanzienlijke som hebben bijeen gebragt, ten einde een leerschool voor het muchincvak en de ingenieurskunst in 't algemeen, by de aldaar bestaande hoogescbool, Owens college, worde toege voegd. Een enkele firma, de heeron Beyer Peacock en Comp. gaven daarvoor niet tninder dan 3,000 pond sterling of 36,000 gulden. Het fonds is thans zoo ver gevorderd, dut do benoeming van een of meer hoogloeraren in do genoemdo vakken weldra mag worden te gemoet gezien. Men heeft thans proeven genomen met do werking van bet cbassepot geweer op lyken. Twee gencesheeren hebben ïi|j: „zich .bezig .gehouden met_het_,onderzoek.v.an, lyken, ,di«Uot«»*.|j|'$ schijf hadden gediend voor deze wapenen. Zy hebben bevon- 1 den dat de kogels veel grooter verwoestingen te weeg brengen in het ligchaam en dondelyko wonden moeten veroorzaken. Sommige kogels waren door hot ligchaam heongeschoten, hadden een plank van twee duim doorboord en waren daarna diep in een muur gedrongen. Voortaan, zegt een verslag gever van dit onderzoek, zullen de legerboriglea kunnen luidengeen gekwetstenallen dood. Op een der Purijsche boulevards wordt op dit oogen- blik een proef genomen met eon nieuwe Amerikaanscho wy ze van bcstruting. Die bevloering bestaat uit ijzeren platen van een vierk. Ned el, waarin zich openingen bevinden, die met hout (popelhout, daar het aanvankelyk gebezigde eikenbout niet spoogieus genoeg en zeer aan barsten onder hevig was) zijn aangevuld. Deze bevloering levert eon beha- gelyk gezigt op In een under gedeelte der Fransche hoofd stad worden gelijktydig nieuwe proeven met asphnlt-bevloc- ting genomen, ten einde de voor-en nadoelen dor twee sys temen met elkander te kunnen vergelijken. Eerstdaags zal in Frankrijk een regtsgoding worden gevoerd, waarop do aandacht zeer gevestigd is. Het geldt namelijk een vordering van acht milliocn dollars, door den Araerikaanschen gezant, den generaal DIx, uit naam van het kabinet van Washington tegen den bankier Erlanger, don afgevaardigde en reeder Arman en nog vijf anderen, als mede tegen de Sociéié dos chuntiers et ateliers de l'Océan ingesteld, tor vergoeding eener som van zes milliocn, door hen indertijd vun het bestuur der Zuidelijke confedoratio voor het boutvon van verscheiden vaartuigen ontvangen, dio echter door het ophouden van den Amerikuunschen burger oorlog niet aan de Geconfederecrden afgeleverd, maar aan Pruissen en andere staten verkocht zyn geworden. Het kabi net van Washington beweert, dat de „opstandelingen van het Zuiden" geen regt hadden over de gelden van den staat te beschikken cn dat dit aan de heeren Kt langer c.s. niet onbe kend kon zijn. De twee andere millioenen moeten strekken tot schadeloosstelling voor de uitrustingskostcn van ver scheiden Amcriknansche oorlogschepen, naar de Fransche kust gezonden, om het uitloopcn der in aanbouw zijnde schepen te bolctten. Reeds herhaaldelijk werd in verschillende landen en tijden do mare verspreid dat men er in geslaagd was, de zijde regtstreeks uit den moei bczionboom te winnen, cn zulks gold by do ziekte welke ten spijt van wetenschapen praktijk vooitduiend onder de zijdewormen woedt, vooial in de laatste jaren als een allerheuglijkst feit. Cabanis, Kudiclka en laatstelyk Tracol-Taye te Üt. Etienne beweer den acluervolgcns uit den bust van jonge takken van moer- bezienboomen eene vezelstof te kunnen verkrygen, die in glans met zyde, in lenigheid met katoen en in stevigheid met linnen kon worden gelykgcsteld. De boom wordt door hen geschild uls de sappen aan het klimmen zijn, de buitenste lung weidt in heet water losgeweekt en voorts do bast ge kookt om de tweede groene laag onder de eerste en het aun 't hout belendend huidje to vet wijderen, de overblijvende massa van vezel- en gomsloffen wordt ter verwijdering van de laatste by herhaling uitgewassohenj cn de alsdan over gehouden vozelatol gesponnen. Op dergelyke wijze guan ook

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1