A A°. 1868. aandag I Februar ij. Verschijnt MaandagWoensdag ea Vrijdag. UGEMEEN OVERZIGT. 1 Don 1 December van het vorige jaar vertrok het schip Ivanhoo van Leith naar Amsterdam, en daar nooit iets J HAIT. A-B ONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Dlasnilen Franco per Post, door bet gchecle Rijk f 1.85. 2.25. (Ri'teti'ii Franco.) ADVEBTBNTIEN: Prijs van den gewonen regelO.IO. Tot lü regels f 1.U0. Zegolrcgt roor iedere plaitsing 0.35, Men heeft zich afgevraagd welke toch wel de roden kon zijn, dat de liberale partij in Fnuikt ijk, die zoo hevig togen do nieuwe drukpers-wet heeft uitgevaren, zoo eenstemmig art. 1 van die wet, waarin het hoofdbeginsel daarvan ligt opgesloten, heelt aangenomen. liet antwoord opdie vraag wordt geacht gelegen te zijn in de vrees, dat bij afstemming van di6 wet een nieuw ministerie moest optreden, waarvan de heer de I'orsigny deel zou uitmaken, en wat van dien heer voor do pers te wachten ware, hebben vroegere feiten bewezen. Van daar dan ook dat de schier eenstemmige aan neming van het eerste artikel der voordragt van de drukpers wetgeving te Parjjs uan voor- cn tegenstunders des gouver- nements evenzeer genoegen beeft gedaan. Of men, naar de taal van sommige bladen te oordeelen, zich echter geen (e groote illusiön van die wet voorstelt zal de tijd leeren; wij althans vreezon daarvoor, en moenen daartoe gegronde reden to hebben als wij b. v. in den Con- stitutionnel dienaangaande het volgende lezen Toen de keizer mot die koenheid, welke altijd met do wijsheid gepaard gaat en het oog op de toekomst houdt, den brief van den 10 .lanuarij schreef, vervolde hij bij voorbaat de hoop van liet liberale Frankrijk. Thans heeft het wet gevend ligchaain zich nadrukkelijk roet 's keizers inzigten vcrecnigd door het aannemen van art. 1 der diukperswet niet 215 tegen 7 stemmen. Deze stemming zal diepen indruk verwekken; zij maakt een einde aan al die onzekerheid, waarvan kwaadwilligen een overdreven voorstelling gaven endeboozehartstogten reeds partij zochten te trekken. Een door de tijdsomstandigheden noodzakelijk geworden vertraging der discussie had gelegenheid voor zekere kwaad willige opvattingen gegeven; doch toen de dag der discussie gekomen was, toen do regering en het wetgevend iigchaam elkander voor de oogen kwamen, toen de minister van bin- nenlandsche zaken cn die van justitie de strekking der voor dragt rondborstig en grondig toelichtten, en eindelijk toen de staatsminister Rouher in de zitting van Dingsdag hei woord voerde met die opregtheid welke een Franscho volks vertegenwoordiging in het hart giijpt, en mei dien klem- menden betoogtrant, welke ovorluiging in dogemoederen biengt, toon verdween do nevel. De uitkomst der stemming in de zitting der kamer van D'r.gsdng is een nieuw en schitterend blijk van de volkomen cendragt tusschen 's keizers gouvernement en du volksvci te gen woordiging. En de kanier was daarbij de tolk van liet giuiïche land. 1 minors onze »chi tuttere en .'duldenkoude nntie mot-s' wel bijval schenken u»n een suuveiein die, na de openbare or de hersteld en .ntn «in» land inwendige veilig heid uier grootheid na ir buiten gpueven te hebben uit eigen beweging afstand doei vurt vnnrregten, d.c elke andere rede ring naijverig voor zich zou hebben bewaard. De hersteller der openbare orde heeft Frankrtjks bijval weggedragen als grondvester van de vrijheid. De beloften van 19 .lanuarij verwezenlijken zich. Nnpo- loon III schenkt ons do drukpers-vrijheid: aan ons is het nu, ons die vrijheid waardig te betoenen Aan den anderen kant zegt het Journal des Udbats: Wij betuigen aan de regering en aan do meerderheid der kamer onze vreugde, omdat zij hare al te langdurige aarzeling eindelijk te boven gekomen zijn en besloten hebben de eerste om art. 1 der drukperswet nudrukkelijk te verdedigen, de andere om het gezamenlijk aan to nemen. De keizer ontvnnge onzen dank, omdat hij wederstand heeft geboden aan den stroom der reactie, die hem zocht mede te slepen. Thans, na de aanneming von art. 1, hetwelk vrijheid geeft om dagbladen zonder vergunning van de regering op te rigten, is men algemeen van oordeel, dat de voordragt gezegd kan worden aangenomen te zijn. Wel is de voor dragt, naar men verhaalt, nog op hel laatste oogenblik in groot gevaar geweest; doch dut zijn gelukkig geruchten van gisteren, die alleen nog maar gowigt voor den toekomsteen geschiedschrijver van het tweede keizerrijk hebben. Er zyn in Hannover weder allerlei berigtcn en geruchten verspreid nangaandedomonstratiën en bewegingen ten gunste van den ex-koning van Hannover. Achttien jongo lieden, zoo schrijft men uit Lingen, die hot land wilden verluien, zyn aan de Ncderlandschogrenzen aangehoudenen naar Hanno ver gevoerd. Ecnigo andoro personen is het daarentegen gelukt zich uit do voeten tc maken. Een persoon, dio een ondergeschikte betrekking bekleedde, is gearresteerd wegens aanwerving, waarbij hij aan de door hem aangeworven per sonen een aanzienlijk reisgeld naar Oostenrijk had uitbetaald. Omtrent vele der vertrokken personen bostnat gpgrond ver moeden, dat zy naar Hietzïng zijn vertrokken. Daaronder zyn er zelfs dio vrouw en kinderen achterlieten. Ook uit ■-Vorden zyn jongelieden verdwenen, van wie men vernam, dat zij zich op reis hadden begeven, om zich aan tc sluiten bij de Hannoveranen, die eerst in Zwitserland een goed heen komen gezocht, maar thans naar Frankrjjk de wijk genomen hebben. van dat vaartuig is vernomen, vermoedt men, dut het met man cn muis is vergaan. De commissie van onderzoek naar de oorzaken van die ramp heeft geconstateerd, dat hot schip in goeden staat veikeerde, toen het uitzeilde, dut het niet zwaarder geladen wus dan geoorloofd is, maar tevens, dat de wyze vnn lading gevaarlijk kon zijn, daar 91 vaten parnllin-olio op het dek waren gelegd. De commissie heeft echter die wijze van lading noch uitdrukkelijk gegispt noch haar als de vermoedelijke oorzaak vun bot verongelukken vnn het schip aangewezen. Daarover wordt zij door de Times berispt, welk biud van oordeel is, dat vele zeerampen juist liet gevolg zijn van het meer en meer in zwang komen van het bergen van koopmansgoederen op het dek. waardoor do bewegingen der bemanning belemmerd worden en in geval van storm niet alles kan worden gedaan wat noodig is om het schip ie behouden. Naar aanleiding van deze noodlottige gebeurtenis is dezer dagen, door zeelteden en andere personen, welke belang bij de zeevaart Lebben, to Leith een bijeenkomst gohouden, ten einde maatregelen te beramen om hot overladen en gevaarlijk laden van schepen te beletten. Met eenparige etemmon is door de talrijke aanwezigen besloten, een adres aan den mi nister van koophandel te rigten, waarin aangedrongen wordt op het invoeren van strenge wettelijke bepalingen op het inspecteren van schepen, vooral met het oog op ladingen, welke op het dek geborgen worden, voordat zij een Brit- selie haven verlaten. Ken Engelsch blad deelde dezer dagen mede, dat een jongo dame, die ruim een millioen bezit, zich uit de omstre ken van Leeds naar de hoofdstad had beseven, om daar in O een acr grootste winkels werkzuttm to zijn, en op iemand to wachten, die haar niet om haar geld, maar om haar persoon zelve tot echtgenoot wilde nemen, Naauwelijks was dit nieuws bekend, of do winkels dor hoofdstad werden be stormd door trouwlustige speculantenen binnen eenigc dagen was er een aantal jonge dames van achter de toon bank verdwenen, en in het huwelijk getreden. Of zich onder deze dames echter de bezitster van het millioen bevond, hier van maakt genoemd blud geen melding. De opruiming van oude straten in de onderscheiden Franscho steden brengt menig lang vergeten voorwerp to voorschijn, maar tevens ook nog menige legende en sage uit de middeleeuwen, die nu zeker weldra voor goed geheel vergeten zullen zijn. 't Is daarom niet overbodig, deze sagen nog eens in herinnering te brengen, daar ze ons wjjzen op veel karakteristieks uit den vroegeren tijd. Te Lyon werd onlangs de Rue des PrÖtrc3 weggebroken. Men vond daar oen steen van zeer ouden vreemden vorm, waarin in 't midden een gat was geboord. Dit gat vertelt nu het vol gende verhaaltje: Voor ettelijke eeuwen klaagde do bewoonster van het huis waarin deze steen gevonden werd hare dienstmaagd bij den regier aan voor een zeer geringen diefstal. Vun verzach tende omstandigheden kon in dien tjjd nog geen sprake zyn, De wet was onverbiddelijkop diefstal in een bewoond huis stond de doodstraf, liet meisje werd dan ook veroordeeld om opgehangen te woidon. De regter wildo evenwel de wreede meesteres ook een gevoelige les geven, cn bepaalde dut du teregtstelling in het huis van haar zou plaats hebben. Daarom werd in een steen uit het voorportaal van het huis dit gat geboord, waarin do stok van do galg moest geplaatst weiden, liet arme meisje word ter dood gebragt. Do mees teres werd krankzinnig en sliert spoedig. Een schoon staaltjo van middeleeuwscho regtvaardigheid. SCHIEDAM, 8 February 1 8 6 8. Bij de heden door burgemeester en wethouders gedane aanbesteding van het bouwen vun een nieuw schoollokaal, in verband met de bestaande Meisjesschool, aan öeTuinlaan alhier, is dit werk aangenomen door den heer A. ICudders voor 2582. Gedurende het jnar 1867 zijn hot verkeer en de op brengst der kantoren van den rijkstelegraaf gewoest als volgt: Aantal betaalde berigtcn verzonden naar binnenlandsche kantoren 492 733, langs de Belgische lijnen 57 339, langs de Duitsche lynen 74,402, langs de lijnen der Int.Tel.-Mnat- schappy 46,018, te zamon 670,492; ontvangen berigten van binnenlundscbe kantoren 492,678, langs de Belgische lijnon 61,525, langs do Duitsche lijnen 79,565, langs de lynen van do Int. Tel.-Maatschappij 51,491, tezamen 685,259. Het van 't kontoor Schiedam verzonden getal berigten is: f naar binnenlandsche kantoren 7737langs de Belgische lynen 764, langs do Duitsche lynen 1508, langs de lynen der Int. Tel.-Maatschappij 618, tezamen 10,627. Het getal der ontvangen berigten is: van binnenlandsche kantoren 9813. langs do Belgische lijnen 1320, langs de Duitsche lij nen 847, langs de lynen der Int. Tel.-Maatscbappy 1359, te zamen 13,339, De opbrengst van helbinnenlnndsch verkeer der kanto ren van den rijkstelegraaf was J~ 259,763 67", van het inter nationaal verkeer J' 155,612,49te zamen 415,876,17, waarbjj gevoegd moet worden de opbrengst van 219,901 doorgezonden berigten /"80,424,25s, totaal/"495,800,40s. Do opbrengst van het kantoor to Schiedam is: van binnen- f landsch verkeer f 4,040.06, van hot internationaal verkeer ƒ2,746,13, te zamen 6,786.19. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot groot- officier der ordo van do Eikenkroon den heer tnr. J. Loudon, commissaris des konings in de provincie Zuidholland, en tot ridders dier orde de hoeren A. van dor Velden Az., commies ter provinciale grillic in deze provincie en jhr. W, T. Samlberg, commies bij het departement van binnenlandsche zaken allen wegens hunne bemoeijingon bij de veeziekte. De minister van binnenlandscbe zaken overwe gende, dat, ten gevolge viin het nict-aannemen van het lidmaatschap der tweede kamer van de staten generaal door den heermr. W.H. Dullert in hethoofdkiesdistrict Groningen, een nieuwo stemming in dat district moet plaats hebben heeft bepaald: dat de verkiezing in hot hoofdkiesdislrict Groningen zal geschieden op Donderdag 20 February u.s., en zoo herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Donderdag 5 Maart daaraanvolgende. Do minister van finanliën, beschikkende op een adres van directeuren der Ncderlandscho maatschappij ter bevor dering van nijvcihcid te Haarlem,, verzoekende dat de voor werpen, die zullen worden uitgevoerd met bestemming om te wjrden geëxposeerd op de internationale tentoonstelling van zeevaart; die van 1 Junij tot 31 October dezes jaars te Havre zal worden gehouden, na de sluiting der tentoonstel ling, vrij van regten weder hier te lunde mogen worden inge- voprd, heeft de directeuren der diiecte belastingen enz. te Rotterdam, Amsterdam en Eindhoven gemagtigd om den gevraagden vrijdom te doen verleenen, met inachtneming der navolgende bepalingen1. dat de voorwerpen in de aangifte ten uitvoer behoorlijk worden omschreven, met opgave hun ner bijzondere kenmerken of andere aanwijzingen voor de herkenning hunner eenzelvigheid bij den wederinvoer2. dat bij den wederinvoer zal worden ingeleverd een gewone aan gifte tot vrijen invoer, waarin moet worden vermeld, dat do vrijdom der voorwerpen wordt verlangd volgens de tegen woordige beschikking3. dat bij die aangifte moot worden overgelegd: a. een afschrift van de sub 1 bedoelde aangifte ten uitvoer; b. een verklaring dat de goederen, in de aan gifte vermeld, werkelijk zy n teruggezonden van do voormelde tentoonstelling, onderteekend vnn wege de voornoemdemaat- sehappij ter bevordering van nijverheid, of door een lid dor commissie voorbedoelde tentoonstelling of wel door den Ne- derland8chen consul ofoenige andere bevoogde autoriteit to Havre; 4, dat de eenzelvigheid der voorworpen bij do visi tatie door de ambtenaren zal worden erkend, die daarvan aanteekeniDg stellen op do betrekkelijke aangifte, en do goe deren verder ter beschikking zullen stellen van don aangever. Wij vernemen wijders, dat do termijn van aangifte voor, de tentoonstelling to Hftvro tot 1 Maart is verlengd. Bij besluit van gedeputeerde staten van Zuidholland is bepaald: 1. dat do uitoefening der jagten op waterwild, opgenoemd in art. 15, litt. d, J', en h der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad no 87), is gesloten op Saturday, den 28 Maart a s.; 2. dat de uitoefening van het wetspel van kwui telen met steekgaren of vliegnet, in geen geval, tot het tirasseren der kwarlelen zal mogen gebruikt worden; 3. dat do visseheiij in do binnenwateren zal gesloten zyn van den 1 April eerstkomende tot en met den 31 Mei daaraanvolgende, met uitzondering van het visschen naar aal cn paling, hetgeen ook gedurende den gesloten vischtijd, door middel vanJuilcen, aalkorven, aalscharen en dobbers, mitsgaders door peurèn wordt vrijgelaten4. dat het visschen met nnkcrkuilen van don 1 April tot en mei den 15 Junij 1868 ia verbodenen 5. dat de kooilieden hunne kooieenden moeten opsluiten of ophokken van den 30 Maart tot en met den laalsten April en van of den 15 Juli/ tot de opening derjagl op waterwild. Met Maart a.s. zal weder een aantal miliciohs der ligting 1867 met onbepaald verlof worden gezonden. Uit het Jaarboekje voor Neórlands Weerbaarheid blykt, dat het getal der vereenigingen tot bevordering der weerbaarheid hierte lande 63 bedraagt, waarvan 55 de goed keuring des konings verkregen hebben, 5 haar reeds en 3 haar nog niet hebben aangevraagd. Voor 52 vereenigingen O O O tj O bestaat gelegenheid tot schijfschieten. Het aantal leden be draagt 5683. Blijkens een mededecling van Z M. consul-generaal in l'ruissen zyn, te rekenen van 1 January jl.,doscheopvaart- regten op de lïuhr opgeheven, en slechts de havengelden te Ruhrort behouden. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Rotterdam een poging tot diefstal met braak plaats gehad in het kantoor van een aanzienlijk handelshuis, gelogen aan den hoek van de Wynhaven en Fosihoornsteeg aldaar. Met is echter den misdadiger of misdadigers, niettegenstaande- do stoutheid cn behendigheid, die zij daarby aan don dag hebben gelegd, tot do zeldzaamheden behooren, niet mogen gelukken zich van iets te kunnen moester maken,dan alleen van een handdoek. Door hot kioscollegio der Ned. Hervormde gemeente te Breda is uit het bevorens opgemaakte twaalftal, tor ver vulling van do vakante predikantsplaats, een zestal gefor meerd. waarop o.a. voorkonvn de hoeren P. van Son, te Warmond en U.C. Voorhoeve, lo Delfsliaven. Te Zwijndreclit hadji, Maundag ochtend een treffend, ongeval plaats. Zekere vrachtrijder reed met zyn ledigen vrachtwagon naar huis, ora van paarden lo verwisselen. Onderweg gingen de, paarden op hol en viel de man'van den wagen, mot het gevolg, dut het wiel hem over de lendenen

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1