f A0. 1868. A M 1?I3. Woensdag IS February. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT. I BUI T EPÏL ANDSC H E~ BERIGT Efé BlitiHEftLANDSCHE 6ERIGÏEN, COURANT. ABONNEMEM T: Abonnementsprijs per Drie Unaoden Franco per Post, door het gehcele Ityk f 1.85. - 2.25. Franco.) ABÏEEIHTISIt: Prijs tan den gewonen rrgel0.10. Tot 10 regel» f 1 00, Zegelregt toor iedere plaatsing 0.35. In de politieke wereld heeft zich dezer dagen een incident voorgedaan, dat veel opzien heelt gebaard: de graai von Bismatck heeft, zoo het heet „nro redenen van gezondheid," een onbepaald verlof van den koning gevraagd en verkregen. Qlschoon de officieuse bladen bevestigen, dat deze stap van den president-minister weikclijk aan redenen van ge zondheid moet wotden toegeschieven en d.it de heer von Bisroaiek eenige rust behoeft om zich van de vetmoeijenissen van don laatston ty d te horstellen, meent men toch vrij alge meen, dat er nog andere redenen voor zjjn onverwacht ver trek naar zijn landgoed bestaan. Men zoekt die deelzin de houding welke de conservative partij bij de beraadslagingen over de wet betreflende het provinciule fonds voor Ilannover heeft aangenomen, deels ook in verdeeldheid in het ministerie zeil', ter zake van die wet en de beginselen welke tot hare voor- dragt geleid hebben, en er wordt zelfs vun een nieuwe wijzi ging van het ministerie, waarbij do minister van binncnland- sche zuken von Eulenburg zou worden vervangen, als van iets zeer waarschijnlijks gesptoken. Uit Berlijn wordt omtrent een en andergeschrcten: Dat het aan allerlei uitleggingen von den stap des heeren von Bismarck niet ontbreekt, behoeft naauwelijks vermeld to worden; zy zjjn van vrjj verschillenden aard, zonder dat er eon innerlyke tegenstrijdigheid in op te merken is. Aan den eenen kant wyst men op het eenigzins prikkelbare tcmpTa- ment van den graaf von Bismarck, die niet goed tegenspraak kan verdragen, het allerminst van politieke vriendenaan den anderen kant herinnert men dat de president-minister in den loop der jongste discussiën herhaaldelijk met nadruk gesproken heeft van de voorwaarden en vereischten eener constitutionele regering. De graaf von Bismarck had van de aangelegenheid geen kabinetskwestie gemaakt, maar toch duidelijk genoeg getoond welk gewigt hjj aan de aanneming van de voordragt hechtte. Zijn verloi kan dus zeer wel con stitutionele redenen hebbenen dat raisnopgen tegen de con servative partij tot den stap bygedragen heeit, wordt wel door sommigen betwist, maar door de conservative bladen zelve, althans indirect, tot op zekete hoogte erkend Van een andere zijde wordt het volgende medegedeeld Naar het oordeel van conservative afgevaardigden hebben wij een nieuwe wijziging van het ministerie te wachten, en zou do graaf Eulenburg den lnngsten tijd minister van bin- nenlandsche zaken geweest zijn. De minister-president von Bismarck heeft de beginselen, die door toedoen vandetrgiaaf Eulenburg do binnenlandscho politiek van Pfuissen sinds lang belieerscliten vaarwel gezegd en wil voortaan by de groote midden-partij zijn steun zooken. Dat bij dam in bij den koning tegenstand zou ontmoeten, is te minder te ver wachten, daar zijn invloed bij den koning eer toe- dan afge nomen is. Hy heeft den graaf Zur Lïppe als minister van justitie weten te verwijderen en zul even goed weten door te dry ven, dat een nieuwe minister van binnenlandsche zaken benoemd worde. Bovendien hebben de jongste discussiën grond genoeg voor cenwijzigingvanhetministerieopgeloverd. De conservative party heeft zich tegen den heer von Bismarck verklaard, en deze beeft zich opzijne beurt van haar afgewend, omdat hy ingezien heeft, dat met deze party op den duur niet te regeren is. De combinatie, welke te gomuct wordt gezien, zal mis schien do vrjje-conservativcn begunstigen, muar liet is even goed mogelijk dat de heer von Bismarck tot de nationaal- liberale partij opklimt. Als bonds-kanselier heeft hij reeds raadslieden uit deze party naast zich, en ten einde het regeren gemakkelijker te maken en zich nïet over koiteien of langoren ty d aan nieuwe fluctuation bloot te stellen, is liet niet onmogelijk dat een nationual-iiberalc minister den heer Eulenburg zal vervangen, Do kroonprinses van Prniasen is gisteren morgen van een prins bevallen. Ofschoon de oppositie in het Fransche wetgevend ligchaam alles in het werk heeft gestold en bljjft stellen, om sommige bepalingendie alles behalve vrijzinnig kunnen genoemd worden, uit de drukperswet te doen vervallen, is hel voor haar nogtans vergeei'sche moeite, daar de overgroote meer derheid het ontwerp blyft handhaven. Zoo is het ook mislukt art. 9 te doen schrappen, dat een geldboete vun 1000 tot 5000 francs oplegt aan de uitgevers of de verantwoordelijke bestuurders van een blad, dat een artikel opneemt, onder teekend door een persoon die zyne burgerlijke en politieke regten beeft verloren of wien het verblyf op het Fransche grondgebied ontzegd is. Door sommige leden der oppositie werd beweerd, dat dit artikel in de daad onkel tegen de prinsen van bet geslacht der Bourbons, den graaf van Chambord, on de afstammelin gen van wjjlen koning Lodewijk Philips, gerigtwas; zulk om voor zijn rogter te verschijnen, bezwaarlijk door don reg- ter zou kunnen worden veroordeeld en alzoo, indien hij in een Franscli dagblad schreef, vun alle verantwoordelijkheid duai voor ontheven zou zijn. Te vergeefs werd ook art. 10, dat de rogtspraak in druk- perszaken regelt,- door do-oppositie-bestreden:Men ver langde dat alle drukpeiszaken voor de jury zouden gebragt worden in stede dat zij onder het gewone regt werden ge- pluatatdat is: hot art. vcrwyst criminele bundelingen, door middel der dtukpers begaan, naar deassisen, alwaar omtrent de leilen uitspiaak gedaan wordt door gezworenen; doch strulburo handelingen van minder ernstigen aard verwjjst het naar de correctionele regtbank, alwaar drie door de rege ring benoemde regters over do feiten en do regtspunten in eerste ressort, en behoudens appèl aan een hof, beslissen. Na langdurige discussie is ten slotte een amendement, het welk strekte om do jury in alle drukperszaken to roepen, me£ 199 tegen 35 siemmen verworpen. De beer Barnard Davis heeft dezer dagen een voor lezing gehouden in de Eoyal Society te Londen over de gemiddelde zwaarte der hersenen by verschillende volken. Daaruit blijkt.dat hare gemiddelde zwaarte by een Engelsch- man is 47,50 ons (Eng.); van een Franschman 44 58 ons; van een Duitscber 42.83 ons (doch er is verschil in do opga ven ten aanzien der Duitschersj. De Italiaan, Zweed en Hollander komen in dezelfde categorie van den Engolsch- man. Onder de volken van Azie geven de hersenen van een Ceylon-bewoner en van een Hindoe gemiddeld een zwaarte var. 42.11 ons; die van een Muzelman iets meer; twee hersenen van Indianen, die tot de oorspronkelijke stammen van Azie behoorden, gaven slochls een zwaarte vun 37.87 ons. Gemiddeld wegen die van de Aziaten ruim 2 ons min der dan die van de Europeanen. In Afrika verschilt de zwaarte naar gelang van den volksstam zeer; doch gemid deld zyn de herseneneer ligtè'rdan van de Europeeehe volken.- Dc gemiddelde zwaarte van de in Amerika oorspronkelijk te huis bohoorende stammen is 44 73 ons, zijnde 2.14 ons ligtor dan van de Europescbe stammen. De volken op de eilunden van de groote zeeën, die voor hunne handels-opera- tien gewoonlijk stoute togten ondernemen, hebben gemiddeld vrij zware hersenen en schijnen in dat opzigtden Europeaan te naderen. Veertig jaren geleden verliet een boerinnetje uit de omstreken van Lyon hare geboorteplaats en trad in dienst bij gegoede burgers. Zy was zeer schoon en twintig jaren oud.r Na ecnigen tijd gediend te hebben, stierf hare mees teres en zij had zulk een gunsligcn indruk op haren meester gemaakt, dat dezt^baur ton huwelijk vroeg, waaraan zij gehoor gaf. Het boerinnetje, nu tot dame gepromoveerd, leefde op grootcn voet en nam rijkelijk deel aan bals on par tijen. Toen haar man stierf, liet hy baar een som van onge veer 300,000 na. Wat deed zy echter nu Zij vortrok weder naar hare geboorteplaats en werd op nieuw boerin. Zij tooide zich weder met het oude gewand, nam de zeden en gewoonten van het land weör aan en deed zulke goede zaken, dat zij, onlangs overleden, een vrij aanzienlijk vermogen achterliet, dat niet onwelkom was aan hare veelvuldige betrekkingen. SCHIEDAM, 11 F e b ru a r y 1 86 8. Blykens den staataanduidende do sterkte zamen- stelling en indeeling der dienstdoende schutterijen in do pro vincie Zuidholland, zul die te Schiedam, op een getal van 17,007 inwoners, bestaan uit 340 schutters, verdeeld in 3 compagnien. Tot den staf zullen bohooren een majoor, eon lste luitenant-kwartiermeester, een officier van gezondheid 2de klasseeen adjudant-onderofficier en een korporaal- tamboer. By elk der compagnien zullen geplaatst zyn een kapitein, een lste luitenont, twee 2de luitenants, oen ser geant-majoor, zes sergeanten, een fourier, aebt korporaals en twee tamboers ol hoornblazers. Naar wjj vernemen, zal van wege de vcreeniging jArena, op Vrijdag 14 February e.k., in Musis Saoium albier, een lezing gehouden worden op een voor Schiedum geheel vreemd gebied, namelyk op strategisch gebied, en wel bepaald over do verdediging van Nederland. Als spreker zul optreden de heer do Wit, officier by het 2de regement vesting-artil lerie. Ook zyn wij van goedethand geïnformeerd, dat, mogt deze lezing byvul vinden, het bestuur van genoemde vcreeniging voornemens is er weik van te maken op den ingeslagen weg te blyven voortgaan en jaarlyks eenige lezingen over dergelyke onderwei pen te doen houden. een bepaling was huns inzibus onnoodig, onnuttig, beneden f Gedurende de maand January jl., zijn1 door do Holl. ,.„,w l.Tinron Snoorwotr-Maatschappij vervoerd '99.888 reizi- bi I ei de waardigheid ,des keizerryks, en onvoegzaam onder de regering van een souverein, die vroeger, toen bjj naar do kroon dong; vele artikelen in een Fransch dagblad had go- schreven. De staatsminister Rouher verdedigde art. 9 als een billyko en noodzakelijke bepaling, omdat iemand die niet in Frank- ijjk mogt komen, on dus in de wettelijke onmogelijkheid was IJzeren Spoorweg-Maatschappij vervoerd ."99,888 reizi gers, van Schiedam 7,228, en hebben de opbrengsten van reizigers bedragen 87,079.46s. van Schiedam-/ 3,299.30, van vervoerdegoederen82,22 6.36s, v.Schiedam/"3,087.75S. De gezamenlijke opbrengst is, mot inbegrip van c(ivorse ontvangsten, zjjnde f2,088.77, geweest ƒ121,344.60. Blijkens het thans openbaar gemaakt programma der Hollandsche maatschappij van landbouw, afdeeling Rotter dam, Schiedam en omstreken, zyn voor de tentoonstelling van vee en pluimgedierte, die te Rotterdam op den 31 Maart a.8, zal plaats hebben, prjjzen uitgeloofd voor gemest vee, niet gemest veo, melkvee, aanfok vee en pluimgedierte. Voorts is bepaald, dat ieder tot de tentoonstelling mag inzenden, mits daarvan vddr of op 24 Maart 1868 aan den' secretaris dor afdeeling te Rotterdam schriftelijk kennis ge vende. De ingezonden voorwerpen zullen niet naar twee of meerdere nummers van het programma te geljjk kunnen mededingen. Voorworpen, vroeger reeds op eenige tentoon stelling met den eersten prjjs bekroond, mogen niet mede dingen naar de prjjzen, uitgeloofd voor eeD nummer van het programma, overeenkomende met dat waarvoor de vroegere bekrooning heeft plaats gehad. Niemand mag vee inzenden dan waarvan hy gedurende ten minste drie maanden eigenaar is geweest. Dit moet blij ken uit een afzonderlijke schriftelijke verklaring. Bjj deze tentoonstelling zal een verloting van ten toon ge steld vee gevoegd worden na bekomen verlofvan het daartoe bevoogd gezag, onder nader mede te dealen bepalingen. Jl. Zondag avond, ten 9 ure, is een begin van brand ontstaan in het zoogenaamde stovenhok van de nieuwe kerk aan de groote markt te Delft. Een extinctcur, waarmede men spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig was,heeft; goede diensten bewezen, terwijl eenige gewone spuiten, die weldra toesnelden, het vuur in weinige oogenblikken meester waren, zoodat de schade die is aaogerigt slechts onbedui dend is. Naar men meldt,blyft de minister van binnenlandsche zaken do spoorweg-concessie, verleend aan den heer F. van den Ouwelant, te Parijs, handhaven; deze spoorweg zal loopen van Tilburg, langs 's Ilertogenbosch en Grave, naar Nijmegen en de storting van het vereischte waarborg kapitaal kan eerstdaugs te gemoot worden gezion. De hier bedoelde Ijjn, in verband beschouwd mot den Zeeuwschen spoorweg en den weg van Utrecht naar 's Boschkan "stellig zeker als een-der voornaamste van ons land worden aangemerkt, en die, zoowel uit het oogpunt van bandels- belang als van strategie tot verdediging onzer grenzen het op elke andere combinatie verreweg wint, maar vooral het schadelijke doet uitkomen eener lijn, die zou ontworpen worden van Boxtel naar Kleef, als waardoor do hoofdstad der provincie Noordbrabant, toch reeds zoo stiefmoederlijk door do wet op do staatsspoorwegen behandeld voor goed en voor altoos zou zijn afgesneden en verstoken van de aan sluiting bjj de provincie Gelderland; - terwjjl de concessie, aan den Parjjschen ontwerper verleend, 's Hertogenbosch als tot bet middelpunt maakt eener beweging uitgaande van Vlissingen tot de Hannovcrscbe grenzen, en dus aanroerende Bergen op Zoom, 'Kuzendaal, Breda, Tilburg, 's Hertogen bosch, Grave, Nijmegen, Arnhem, Zutphen en Hengelo, en zoo naar Saltzbcrgen heen, Men verneemt, dat door de becren van Meukeren en rar. A, H. Verster, die aan do regering concessie hebben aangovraagd tot aanleg en exploitatie van een spoorweg van Boxtel naar Clove, en waarvoor al de stukken bjj de beide betrokken regeringen zyn ingeleverd, ook tevens hebben uangevruagd de concessie, om van uit die lijn te Gennep een zjjtak aan te leggen en te exploiteren over Gocb, Udem en Xanten naar Wesel, alwaar die spoorbaan zal aansluiten uan den Cdln-Mindenor spoorweg. Do kiezersvereonigingen Amsterdam, Vaderland en Oranje en Regt voor Allen, te Amsterdam, hebben den beer nr. E. II. 'e Jacob kandidaat gesteld voor de aanstaande vei kiezing van een lid der tweede kumer. Te Groningen en in zjjncn omtrek heeft het water een buitengewone hoogte bereikt. Op sommige plaatsen ziet men uren ver niets dan water. Ten gevolge daarvan zjjn de dili gences, die naar het noordolyk gedeelte dier provincie ver trekken, genoodzaakt een gedeelte van den weg door hot water af te leggen. Men schrjjft uit Zuidbroek, dd. 5 dezer: Heden werd een perceeltje grond, .groot édn roede en 41 ellen, jaarlyks met ƒ2.50 bezwaard en voor etteljjke jaren voor ƒ50 aangekocht, publiek geveild en weör verkocht voor 1535, komende aizoo op p. m. ƒ1780, dat, naar dezen maatstaf gerekend, voor den enkel bunder maar een kleinigheid vau 126,241 zou bedragen, en een boerenplaats van 60 bunders alzoo over de7'/2 millioen guldens, Uit Harlingen wordt, dd. 7 dezer geschrevenDe stoombootmaatschappijen van Engeland naar bier hadden sedert lang veel schadevergoeding te betalen voor ontvangen en niet uitgeleverde goederen. Waar de vormiste boter, kaas en lamsbouten bleven, was een raadsel. Zjj kwamen op de boot en kwamen er niet weder uit. Eindeljjk is dit raadsel opgelost. De dieven waren op de boot, met name de Hollandia zelf aanwezig, en maakten deel uit der equipage. Immers heeft men in do machine-kamer de bewjjzen,van, diefstal van boter gevonden. -J»* Ook uit Almelo wordt, van den 8 dezer, geschreven, dat in die gemeente hoe langer zoo meer paardenvleesoh wordt ingevoerd, hetzy versch, ingezouten, gerookt of, ver mengd met ander vleesch, in de gedaante van worst, en alzoo

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1