L A°. 1868. Vrijdag 14 Februarij. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. SIWHEHUMDSCHE berigteh. ALGEMEEN OVERZIGT. BUiTENLANDSCHS BERIGTEN. SCHIEDAM, 18 February 18 68. Onder de 49 schepen, die zich ter overvoer van pro- duoten van Java naar Nederland by de Nederlandsche Han delmaatschappij, jl. Dingsdag^hebben aangeboden, zyn ook de alhier te huis beboorendec schepen: St. Jan, kapt. P. Lommerse en L. J. Enthoven kapt. N. Koens. rK'.t' [lllilT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie JOssndenf 1.85. Franco per Postdoor het gehcclc Rijk- 2.25. (Brieven Franco.) Omtrent bet Pruissische ministeriele conflict is niets nadets bekend; zoodal bet geruchtalsof de heer von Forcken- beck tot minister van bnitenlandsche zaken benoemd zoude worden, nog nadere bevestiging behoeft. In strijd met het vroeger'vermelde, omtrent bet aanvragen van een onbepaald verlof door den graaf von Bismarck, •wordt van een andere zyde gemold, dat hij niet alleen verlof maar ook zijn ontslag had aangevraagd, ten gevolge van oneenigbeid met den minister van binneniandschc zaken Dillenburg; en dat de koning aan de zijde van luutstge- noemde was. Welke van deze beide lezingen de waarheid behelst, zal later moeten blijken. Do industrieelen to Mariönburg zyn bezig met de organi satie van een petitionnement aan de Pruissische regering, ten verzoeke om opheffing van de concurrentie, die door den arbeid der gevangenen voor de industrie wordt to weeg gebragt. Overal in Pruissen worden de gevangenen, tegen een loon van 2 tot 7'/: siibergroschen per dag ter beschik king der fabriekanten gesteld, waardoor deze in staat zyn hunne goederen togen een zoo lagen prijs af te leveren, dat elke concurrentie tegen hen onmogelijk is. Men beschouwt dit te Muriênburg als eon niet genoegzaam gemotiveerde ondersteuning van staatswege aan do fabriekantenten nadeele dor vrye industrie. Men verlangt dus dat de rege ring wel zal voortgaan met de beschikbaarstelling der gevan genen, maar dat deze tegen geen lager loon zullen werken, dan hetgeen aan iedcren arbeider gegeven wordt ter plaatse waar dat werk wordt vorrigt; voorts dat van dit loon door het gouvernement een gedeelte zal worden ingehouden, als betaling voor kost en inwoning in de gevangenis en dat alsdan het restant worde gedeponeerd, om aan den gevan gene by zijn ontslag te worden uitbetaald. Onderscheiden vereenigingen hebben zich bereid voikhtard om tot dit peti tionnement mede to werken. Dit Athene is een schryvon te Londen ontvangen, waar aan veel gewigt wordt gehecht, omdat, naar men zegt, do berigtgever zeer goed op de hoogte is van de Ousiersche politiek, en tevens gewoon zicb op onpartijdige wyze daar over uit te laten. Na te hebben doen uitkomen, dat do Griokscbo regering voortgaat, den opstand op Kandia op allerlei wijzen te ondersteunen, terwijl zij zich aan het ver- beteicn van den toestand in haar eigen land weinig schijnt t& laten gelegen liggen, betoogt de correspondent, dut do rust op bet genoemde eiland niet zonder dc tusschenkomst der groote mogendheden hersteld zal kunnen worden. Het aan den tijd overlatende om Uczo beweriug van den berigt gever to bevestigen of to logenstraffen, geeft do Times als hare mooning to kennen, dat Rusland klaarblijkelijk de op lossing van de Oostersche kwestie wenscht te bespoedigen, en dat de czaar het in zyne magt heeft omdoor verbreking van de schikking van 1856, ernstige onlusten in het rijk van den sultan te verwekken. In dien stand van zaken acht de Times het een pligt der Britsclie regering om zich niet onher roepelijk aan het beginsel van niel-tusscbcnkomst vast te klemmen, maar om, indien uit St. Petersburg voorstellen tot onderworping der geheele kwestie aan de uitspraak dor Eu- ropesche mogendheden ontvangen mogten worden, die voor stellen in ernstige overweging te nemen, Jl. Zondag zyn te Luik, in oen volksvergadering van verscheiden duizenden personen, bchoorende tot alle volks klassen en partyen, de volgende besluiten genomen: „Wy protesteren tegen elke verzworing van den last der krijgs dienst, tegen verhooging der uitgaven voor hot krijgswezen, teven vermeerdering van de getalsterkte dor jaarljjkschs lifting, tegen verlenging van den duur der krijgsdienst. „Vermindering der uitgaven voor hetkrygswezen, verlig- ting van den last der krijgsdienst en afschaffing der conscrip tie zullen worden gevraagd. „Ieder vrjj burger behoort altijd, overal en met alle wettige i middelen den geesoi vnn den soldatentrots te bestrjjden." Zondag heeft insgelijks te Antwerpen een openbare demon stratie tegen de conscriptie plaats gehad. Een protest tegen do conscriptie is door een stoet van handwerkslieden naar de woning van den gouverneur der provincio gebragt. De Luxemburgsche Evangelische gemeente heeft zich, zoo als de officiële WeimarerZeilung mededeelt, by doWei- marsche landskerk aangesloten. Do opwekking hiertoe is uitbegaan van prins Hendrik der Noderlanden, stedehouder van Luxemburg, wiens gemalin, gelykmen weet, een YVei- marsche prinses is. Vroeger voorzag de Pruissische garni- zoenspredikor in de godsdienstige behoeften van de Luxem burgsche protestanten. Na bet vertrek dor Pruissen uit Luxemburg hcoft thans de aansluiting aan de Weimarscho landskerk plaats gehad. De verhouding der Luxemburgsche gemeente tot het YVelmarsche kerkelyk bestuur wordt gere geld door een statuut, volgens hetwelk oen gcestelyke van de Woimarsche kerk, onder do te Weimar bestaande rogten der gemeente te Luxemburg aangesteld en bezoldigd wordt; hy blyft echter met alleregtcn en pligtcn Weimarsch gees telijke, De nieuw benoemde predikant voor Luxemburg is een zeer bekwaam man in de volle kracht des levens. Te St. Petersburg heerschto in de laatste dagen zulk een strenge koude, dat verschillende personen zyn doodge vroren. Gelukkig is thans de döoi ingevallen. Blijkens eon mededeoling van den Pruissischen gezant zijn de maatregelen tot wering van de veepest aan de Han- noversche grenzen in zoover gewjjzigd, dat alle voorwerpen, met uitzondering van gedragen kleederen, lompen, schoenen en andere lederen voorwerpen, vrij kunnen worden inge voerd. De Oostenrijksohe aartshertog Hendrik heeft een huwelijk aangegaan met do dochter van den archivaris bij de militaire regtbank te Krems, Hoffmann, Omtrent deze plolscling voltrokken cehtvereeniging wordt uit Bötzen het volgende geschrevenDen 28 January ontving de bruid een brief van den aartshertog, om zich tot het vertrek naar Böt zen gereed to maken en vooral een wit mousselinen bruids kleed mede te brengen. Den 2 Februarij ontving zy een brief om ten spoedigste op reis te gaan. Onraiddelijk werd daaraan voldaan, terwijl het haar ten strengste verboden was hare naaste bloedverwanten van het een of ander kennis te geven, daar de aartshertog verlangde dat de trou wplegtig- heid in alle stilte zou plaats hebben. Nadat slechts nog enkele toebereidselen onverwacht eenig oponthoud vóórhaar hadden veroorzaakt, kwam zij in den voormiddag van den 5 te Bötzen aan, alwaar nog dcnzelfden dag het huwelijk vol trokken werd. Niemand, zelfs niet een dor bedienden van den aartshertog, had daarvan in het minste kennis gedragen. Er waren dan ook slechts twee getuigen by de plegtigheid tegenwoordig en men hoorde er niets van, voor het nieuw gehuwde ppar reeds naar Italië tot een huwelyks reisje was vertrokken. De aartshertog Hendrik, broeder van den aarts hertog Reintcr en van moederszijde verwant aan koning Victor Emanuel, heeft den ouderdom van 88 jaren bereikt. Zijne gemalin is 26 jaren oud. Daar hij zich van alles heeft teruggetrokken, om geheel als particulier te gaan leven, heeft men hem uit Bötzen den wensch te kennen gegeven, om zich aldaar te komen vestigen. Van een andere zijde verneemt men, dat do getuigen waren een keizerlyk notaris en een zuster van de bruid. Mejufvrouw Hoffmann woonde sedert de twee laatste jaren rustig in den familiekring van haren zwager dr. Oppenauer. Menigen harden strijd had het lieftallig meisje daar te ver duren. Herhaaldelijk werden haar voorstellen gedaan om haar beur genegenheid voor den aartshertog te doen prijs geven; zij bleefzicb echter met volharding verzetten. Laatstleden Maandag is te Antwerpen een vrouw met militaire honneurs begraven. Zy was marketentster bij het 6de rog. van linie. Vier korporaals droegen de lykkist, waarop do uniform der overledene lag verspreid. Vior vivandières droegen dc slippen van het lijkkleed. Een tiental marketentsters, eenige officieren en onderofficieren en vele manschappen volgden den stoet. Op het kerkhof hield een der vriendinnen van dc overledene een lijkrede, waarin deze hare goede hoedanigheden, vooral als echtgenoot en moeder, schetste en wees op dc moederlyke liefde, waarmede zy steeds voor jeugdige recruten zorg droeg. Volgens berigten uit Doornik hebben ji. Dingsdag in de omstreken vun Charleroi ernstige ongeregeldheden plaats "ehad. Ongeveer duizend werklieden, zonder middelen en verdienaien, van Montigny-sur-Sambre afkomstig, begingen allerlei ongeregeldheden. De troepen waren weldra op de been en joegen hen uiteen. Een twaalftal personen werd gearresteerd, De minister van binneniandschc zaken overwegende dat, ton gevolge van het niet-nunnemen van het lidmaatschap der tweede kamer van de staten generaal doorjhr. mr. J de Bosch Kempor in het hoofdkiesdistrict Haarlem, een nieuwe stemming in dat district moet plaats hebben beefi bij beschikking van 11 February bepaald, dat do verkiezing in dat boofdkiesdi8trict zal geschieden op Dingsdag den 25 February aanstaande, en de herstemming, zoo die noodig is, zal pluals hebben op Dingsdag den 10 Maart daaraan volgende. De minister van finantien verwittigt de belanghebben den 1, dat erbehalve de vroeger medegedeelde gelegenhe den tot correspondentie met deVereenigde Staten van Noord- Amerika over Engeland, driemaal's weeks, mede door middel van de pakket booten der Hamburg-Amerikaansche stoom - boot-maatschappijin verband met het vertrek uit Southamp ton des Vry dags om de veertien dagen (zyndedeeerstvoigeude expeditiedag den 21 February aanstaande)een nieuwe gelegenheid tot briefwisseling met de.Yereenigde Staten Is opengesteld2. dat brieven voor do Vereenigde Staten bo- ADVERTBNTIEN: Prjj» van den gewonen regel0.10. Tot 10 regel» f 1 00. Zegefregt roor iedere pUitsIng 0.35. stemd mode over Hamburgen Bremen met de van daarnaar New-York vertrekkende pakketbooten kannen verzonden worden. Het port bij verzendingen langs den hier bedoelden weg bedraagt 30 cents per 15 wigtjes. De frankering dezer brieven is verpligtend en zy worden alleen dan over Humburg of Bremen verzonden, wanneer de afzenders bet verhingon daartoe bepaaldelijk hebben te ken nen gegoven, en de brieven dientengevolge van een aanwij zing „via Bremen" of „via Hamburg" zyn voorzien. Jl. Dingsdag is in de Rotterdamsche Schie, onder do gemeente Ovcrschic gevischt het lyk ecner vrouw, naar gissing oud 40 jaren, middelmatige lengte, gezet van postuur, gekleed met een paarsch jak, zwart zyden schort, twee blaauw baayen rokken, dimet onderbroek, gemerkt A. V. 7., zwarte kousen en nieuwe schoenen. Den vorigen dag is dezo vrouw door do schroef eenor stoomboot in aanraking geweest en eenige oogenblikken drijvende gezien; zjjhad alstoen een kapje op het hoofd. Do gemeenteraad van Delft heeft op een adres van den markt meester aldaar, om de kermis dit jaar op een ander tijdstip te doen aanvangen dan daarvcor thans is vastgesteld, afwijzend beschikt, en zal dia dus dit jaar plaats hebben tusschcn 3 en 10 Augustus, Reeds vroeger is in de dagbladen medegedeeld, dat de kommandant der aan den Borgschenhook voor do veepest gestutionneerde brigade dragonders hulpmardchaussde in het begin van het jaar 1867 deserteerde, een aanzienlijke som gelds ton nadeele van het rijk medenemende. Deze persoon, wiens spoor men toen bijster was, vlugtte naar Engeland ea verbleef aldaar tot dat men hem noodzaakte om als soldaat do expeditie naar Abyssinie mede te maken, hetgeen hem niet beviel, waarom hy besloot naar zyn vaderland terug te keerenden 19 December jl. kwam hij zich vrijwillig aan de politiewacht der kavaleric-kazerne te 's Hertogenbosch aan geven, en werd toen in hechtenis gestold. Zyne zaak diende vervolgens voor den krijgsraad in ge noemde stad en by vonnis van dien raad, jl. Maandag uitge sproken, werd by schuldig verklaard aan eerste desertie in tjjd van vrede en ontrouw aan het hem als detachements- kommandant opgedragen bewind van penningen (de verduis terde som bedroegruimJ 326 De krijgsraad verklaarde hem deswege vervallen van den militairen stand en veroor deelde hem tot drie jaren kruiwagenstraf. Jl. Maandag avond heeft een treurig onheil plaats ge had nabij de Boschwoning te Rozenburg. Eenige Visschers, te Pernis te huis behoorende en van do Noord-Zee-visschery terug gekomen, hadden te Nieuwesluis een schuit aange nomen om zich naar hunne woonplaats te laten overbrengen; by do Boschwoning komende, is de schuit aldaar op het hoofd gevaren, met dat gevolg, dat zij onmiddelyk zonk ea twee der opvarenden in do golven hun graf vonden, Uit Hdlevoetsluis wordt, dd. 11 dezer geschreven Gisteren kwam alhier een viscbsloep binnen, die slechts 20 kaboljaauwen en 100 schelvisschen ter afslag kon brengen. Voor den kabeljaauw werd f 7 per stuk betaald. Hiernaar kun men eenigzins den prys daarvan afleiden, als men weet, dat do schelvisch na nieuwjaar op den vasten prys van 5 cent per levende en 2'/j cent por doode staat. Welke dan op die voorwaarden onder den koop wordt medegerekend. De arr.-regtbaak te 's Hago heeft Maandag behandeld een aanklagt ingevolge do wet van lJunjj 1865, van eene commissie uit den geneeskundigen raad tegen den geneeskun dige en apotheker B., te Schoveningen. Na de leden van de commissie als getuigen te hebben gehoord, requireerde het openbaar ministerio, op grond van wettiggelevcrd bewjjs, tot: a. schuldig-verklaring van den beklaagde aanlo. ais genees heer, tot het afleveren van geneesmiddelen bevoegd, die te hebben doen gereed maken anders dan door een hulp- of leer ling apotheker; 2°. het als apotheker niet by zicb te doen berusten of in handen van een daartoe bevoegde te hebben ge steld den sleutel van de kast, waarin de vergiften worden be waard; 3°. het voorhanden hobben van geneesmiddelen, die niet dcugdelyk zyn bevonden; 4°. hot voorhanden hebben van vergiften, zonder die in een of meer gesloten kasten te hebben bewaarden 5°. het ontbreken van de opschriften, naar welk voorschrift eenige aanwezige geneesmiddelen, niet in de Pharmaoopoea vermeld, bereid zy nen 6. veroordeeling van den beklaagde te dier zake, met inachtneming van ver- zachtendo omstandigheden, tot 14 geldboeten, ieder van /T. Uitspraak 17 dezer. Uit Groningen wordt gemeld, dat do hoeren dr. J. W. A. Jonckbloet, lid van de tweede kamer, te 's Hage, en dr. N. Beets, predikant te Utrecht, by de viering van den gedenkdag by Heiltgerleo als feestredenaars zullen optreden. In den morgen van den 5 dezer is op den straatweg tusschen Wytgaard en de herberg de Drie Romers, provincie Friesland, betljjkgevonden van een manspersoon uit Grouw, die, naar het openbaar gerucht, een gewolddadigen dood zou zyn gestorven, f Men vorneemt, dat de heor mr. J. W. Gefken, in het liootdkiesdistiict Zwolle tot lid der tweede kamer gekozen, thans verklaard beeft, bet lidmaatschap aan te nemen. De commissie voorde tentoonstelling van Nederlandsche nijverheid en kunst, in den aanstaanden zomer te Arnhem te

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1