A». 1868. 1922^. Woensdag 4 Maart. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. ALGEMEEN QVERZiGT. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BmNENLAKDSGHE 8ERIGTEN. COURANT Vv H, t .•.JiT o<i_-r ABONNEMEN T: Abonnementsprijs per Drio Maanden f 1.85. Frunco per Postdoor het gehecle Rijk, - 2.26. •ieten Franco,) ADVEBÏENTIENs Prijs van den gewonen regel0.10. Tot 10 regels f 1 00. Zegclregt toor iedere plaatsing 0.35* Ile KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van jl, Zaturdag is tnededeeling gedaan van do indiening van een wets-ontwerp tot wyziging van de begrooling van Nederlandsch Indie over 1867 (materieel en zeemagt), De kamer heolt daarna behandeld do conclusie van het verslag der commissie belust met het onderzoek der geloofs brieven van do hoeren IIofFman, mr. Llnffmuns, mr. Cornell's en jhr. mr. de Brauw. Die coDcIusio strekte tot toelating der drie eerst vermelde leden en tot niet-toelating van den iaatato. De kamer vereenigdo zich zonder beraadslaging en zonder hoofdclyko stemming met dat gedeoite der conclusie betref fende de twee eerstvermclde heeren, zoodat die als leden werden erkend. Langdurigo beraadslagingen zijn daarop gevoerd over de al ol niet toelating van do heeren Cornelia en de Brauw, by de verkiezing van welke beide heeren informaliteiten hadden plants gegrepen, welke naar adres santen beweerden, op de uitkomst der verkiozingen invloed hadden uitgeoefend. Ten slotte woid mot 48 tegen 18 stemmen tot de toelating van den hoer Cornelia en met 42 tegen 24 stemmen tot do toelating van den heer de Brauw besloten. Maandag heeft de heer Thorbeeke de volgende interpel latie aan de regering over de jongste ontbinding der kamer gerigt: 1. Heeft het ministerie 's konings persoon daardoor bloot gegeven meer dan aan een constitutionele regering past? 2. Of de houding dor vroegere kamer reden tot ontbinding gaf? 3. Welke bedoeling de regering met de openingsrede had De minister van binncntandsche zaken beant woordde de drio vragen aan do regering gedaan, en vei de- digde de houding der regeringterwijl met den inteipellant,. j, Do heer Moens heeft de vraag gedaan: Welk overwegend belang er bestond om aan den vooravond van den dag der nieuwe kamerontbinding de ministorien van eeredieust te herstellen In den namiddag' van den 24 dezor beeft de hertog van Nassau, bij een wandelrid in den omtrek van Frankfort, een val met het paard gedaan, tengevolge waarvan bij gcruimen tijd bewusteloos bleef liggon. Voorbijgangers droegen don bewusteloozo, die naar bet uiterlyk te oordoelon niet ge wond was, in een nabijzynd gebouw, alwaar men hem zoo veel mogelyk hulp verleende. In het dorp Eisleben, in het Maogdcnburgsche, zyn onlangs negen personen door tricbinose aangetast. Het varken, waarvan zij genuttigd hadden, was door vier per sonen microscopisch onderzocht en vry van trichinen ver klaard. To Iglan is een 92jarige grijsaard overleden, de Nes tor dor Europescho bandelsbedierdon. Als lOjarige knaap trad bij in het jaar 1785 by een handelshuis aldoor in dienst cn is tot zijn dood onufgobroken daar als bediende in dienst gebleven. Do Nain Jaune behelst mededeelingen omtrent de buitengewone uitbreidingdie het hazardspel in zekere cercles te Parys erlangt. In een dier clubs guat zelden een nacht voorby, waarin de verliezen niet een halfmillioen francs bedragen. Men speelt met fiches, die een waarde van 100 tot 1000 francs voorstellen. By den aanva- g van het spel legt do speler in do kas der club bona van 100, 200, 1000 Iouis dor, waarvoor by dan fiches ontvangt. Al naar hy er behoefte aan heeft, geeft hy in den loop van bet spel nieuwe bons af. De winnende ruilt na afloop van het spel zyne fiches tegen contant geld uit de kas, aan welke de ver liezende binnen veertien dagen hot verschuldigde moet betalen. Gewoonlijk wordt baccarat gespeeldwhist laat men voor de kleine spelers, die niet boven de 20,000 i'rs. op een avond willen verliezen. In do Amerikaanscho petrolcum-districlen kent ieder den naam van den miliionair Steele, die aldaar zulke uitge breide cn voordeelige zaken heeft gedaan, dat zijn inkomen, nu drie jaren geleden, ongeveer 2000 dollars per dag beliep. Sedert dien tijd heeft zijn lot zuik een wisseling onder gaan, dat hij thans den kost moet verdienen als voorranns- knocht,op dezelfde terroinendio vrooger zyn eigendom waren. SCHIEDAM, 3 Maart 18 6 8. In do op den 28 February 11. gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier zijn ingekomen: Resolutie van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit,waarby de jaarwedden van dendirectour en leeraren voor do hoogero burgerschool on burger-avond school, en do splitsing dier jnarwedden voor de pensioens bijdragen zijn vastgesteld; aangenomen voor kennisgeving. Idem met een nota van aanmerkingen op de gemcenlo- rekoning over 1866; is besloten dierekeningovoreenkorostig de aanmerkingen te wijzigen on op nieuw vast te stollen. - Eene missive van de finantiélo commissie, houdende voorstel tot benoeming eener commissie van arbitrago in zake do rekening der Bank van Loenïng over 1866; aangenomen voor kennisgeving en aangehouden tot de behandeling dier rekening. Do rekeningen der Gasfabriek over 1866 en 1867, in handen gesteld van de finantiöle commissie. Eone missive der plaatselijke schoolcommissie met het verslag van het lager onderwijs over 1867; aangenomen voor kennis- eving. Eene missive van den heer J. J. Roclunts, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot directeur de heeren van Bosse, van Eek, l'okker en Godefroi de der Gasfabriek; aangenomen voor kennisgeving, ontbinding der kamer afkeurden. De minister van buitenlandsebe zaken heeft nadere ophelderingen over hot buitenlandse!: beleid, by de behandeling van hoofdstuk III toegezegd. De heer Hoijdenrijck heeft aan de regering gevraagd, wat zij voornemens is te doen voor de bijzondere school; welke wyziging der schoolwet in den door hem bedoelden vrijzinnigen geest door de regering by do kamer aanhangig zal gemaakt worden en wunneer? Opeen aanmerking van den voorzitter, dat deze vragen niet regt- streeks tot de discussie over de interpellatie behoorden verklaarde do heer Hoijdenrijck zich bereid daaromtrent een afzonderlijke interpellatie tot de regering te rigten. In do redo van den heer van Bosse was een opmerking gemaakt omtrent do toespraak van den kommandant van bet wachtschip to Mieuwediep; de minister van murine ant woordde daarop, dat, hoewel eanige uitdiukkingen dumin voorkomende afkeurende, bij echter vun meening was, dut zy in het vuur der improvisatie den kommandant zouden ontvallen zijn. De heer J. IC, van Goltstein betuigde, dat do grondwettige bepulingen tot ontbinding niet behoorlijk door den interpellant zyn gewauideord; dat regtisonbo- perkt en zonder voorwauiden in de grondwet opgenomen. De heer van Eek uitte daarop zijne moening, dat de kamer dan in een voortdurenden staat van ontbinding verkeerde. VUUl' I Is i van d Ontvangen van burgemeester cn wethouders, in overleg mot den inspecteur voor het middelbaar ondcrwys, een aanbeveling tor benoeming van don heer J. Steijnis Gz. tot directeur en Ieerauraan do hoogero burgerschool; ter visie. Is magtiging verleend op burgemeester en wethouders tot do aanbesteding van het gebouw voor de lioogero burgerschool. Aungehouden het in overleg met de commissie van fabri cage gedane vooistcl door burgemeester cn wethouders, tot demping van een gedeelte der Broersvcst, van hot plantsoen bij de voormalige Rottcrd&msche Boort, tot aan den Dwars- singel, ls goedgekeurd do door den directeur der gasfabriek, den heer J. J. Roelants, anngeboden borgtogt. Is beslotentot de verplaatsing van het brandspuithuisje aan do Tuinlaan naar bet open teriein nabij do school van de opgeheven gemeente Mathenesse; tot bet stellen van een verplaatsbaar huisje voor do sluiswachters by de Grooto Schutsluistot afwijzing vun het verzoek van YV. C. ICim- roijser, met magtiging op burgemeester en wethouders om den muur van hot geamoveerdo huis aan de zijde van do Ooyevaarsteeg ie verbeteren tot het doen van toevoeging aan- en af- en oveischrjjving op de gemeonte-bogrooting van 1867 on 1868. Zijn vastgesteldhet plan voor eene to sluiten geldleening van _/8000. de verordening tot regeling van het open baar middelbaar onderwijs; de instructie van den boekhou der aan de Gasfabriek do rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1867. Is ontvangen een regiskundig advies van den lieer mr. IC. A. Poortman, in zake hot voorstel van den beer B. Linn tor visie. Door den voorzitter wordt medegedeeld: 1. dat van de tydelyke geldleening vun ƒ20,000. op 1 February jl. f 10,000. zyn afgelost; 2. dat de bijbouw nan de Meisjes- schooi aan do Tuinlaan is aangenomen door A. Kudders voor ƒ2582. benoemd tot lid dor gozondheids-commissio de heer YV. der Sman. Is besloten, met betrekking tot de rekening der Bank van Lcening over 1866: Geen commissie van arbitrage te be noemen 2, den heer Vervloet als deskundigo te doen vaceren ton raadhuize.op nador te bepalen dag, ten einde aan de leden van den raad al die inlichtingen omtrent de rekening der Bank van Leening te geven, welke verlangd zullen worden. Het aandeel der provincie Zuiüholland in het aantal manschappen, dat in hot jaar 1868, ten bedrage van 11,000 zal worden goligt, is bepaald op 1955 man, /Voor do onderstaando gemeenten is o.a, het aantal der 'te leveren manschappen voor de ligting dor nationale militie van 1868, aldus vastgesteld: Schiedam ingeschreven 153, opgelegd aandeel 59; Vlaardingen ingeschr. 79, opgei, aandeel 30, Delfshaven ingeschr. 44, opgei. aand. 17Muas* sluis ingeschr. 25, opgol. aand. 10Overscbie en Schiebroek ingeschr. 25, opgei. aand. 10; Kethelen Spaland ingeschr. 10, opgei. aand. 4; Vlaardinger-Ambacht ingeschr. 9, opgei, aand. 3Maasland ingeschr. 20, opgei, aand, 8. DeNederlandscbe Handelmaatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor hat transport van1000 Engelsche tons steenkolen naar Onrust en 1000 dito tons steenkolen naar Soerabaya, in te nemen te Birkenhead; 1900 dito tons smeedkolen naar Soerabaya, 200 dito tons smeedkolen naar Onrust, 100 dito tons cokes naar Onrust en 50 dito tons co kes naar Soerabaya, in to nemon to 11 wcastlo Upon Tyno. Te Birkenhead worden do steenkolen op do laadplaatsen, en to Newcastle worden de smeedkolen en cokes in hot Tyno Doek geleverd, nllos langs boord. De kosten van overneming zyn voor scheepsrekening. De voorwaarden zyn als in do gewone chartorpartijcn voor steenkolen by do maatschappij in gebruik; de Engeiscbo ton aangenomen op 1000 Nod. ponden. Do pehepfln moeten ten tpoedigsto naar Engeland vertrokken. Smeedkolen en cokes kunnen in een en hotzelfde schip geladen worden, mits do afscheiding voor rokoning dor reedei y met garneermntten behoorlijk geschiedt. Uithoofde van de kleine hoeveelheid kolen en cokes naar Onrust komen gecombineerde aanbiedingen naar Soornbaija en Onrust mode in aanmerking. Aanbiedingen per in to nemen last, berekend togen 2000 Ned. ponden voor do kolen en van 1000 Ned. ponden voor do cokes, mitsgaders van don tyd waarop de schepen tot vertrek naar Engeland gereed zullen liggon, worden ingewacht tot Donderdag 5 Maart 1868, dos voor- middags ten elf ure, of by de agenton tot en mot Woensdag 4 Maart. J Door het departement van finanlicnis mededceling ge- 'daan van do volgende opgave der op 29 Febr. 1868 in de onderstaando cntrepöts aanwezige hooveclhoid ruwe suiker Amsterdam19,090,199 pond. Rottcidrm10,785,187 Schiodam1,226,998 Dordrecht588,676 Middelburg1,195,397 Totaal 32,886.457 pond. Do minister van fioanticn verwittigt de belangheb benden, dat er, te rekeoen van 1 Maart gelegenheid zal bestaan om, door tusschenkomst dor postadministratie van don Noordduitsehen Bond, over en weder brieven met aan gegeven geldswaarde tusschen Nederland en Zwitserland te verzenden. By de verzonding hier te lande zyn do genoemde brieven aan hetzelfde port en aan de betaling van hetzelfde vaste - en opklimmende regt onderworpen als ten aanzien van die voor Duitscbland is bepaald. Het Zwitsorsche port enz. wordt niet by vooruitbetaling gekweten, maar biyft voor rekening der geadresseerden, In do omgekeerde rigting even wel wordt het port en hot vorschutdigde regt tot aan do plaats van bestemming in Nederland vooruitbetaald. Eergisteren avond omstreeks 10 ure is er brand ont staan in do teerstoof conor touwslagcrij aan de Oosthaven- kade te Vlaardingen, De brandweer was spoedig by do band. Het mogt aan hare yverige pogingen gelukken een bonten loods in de nabijheid van het brandend godeelte te reddon. Behalve do schade oan do stoof, is voor omstreeks f 1000 aan touwerk, daarin voorhanden, verbrand. liet comitd voor de verbetering van den waterweg tusscbon 's Gravenhago en de Maas (via Delft en Delfshaven) beeft dezer dagen de zeer uitvoerige teokeningen van haar ontwerp, waarmede nu ook een binnenhaven te 's Graven- hagc verbonden is, aan de regering ingediend. De gemeente 's Gravenhago heolt reeds een subsidie van f 100,000 aan do zaak toegezegd; de j rovincio en het rijk hebben zich mede bereid verklaard de onderneming te ondersteunen. Uit Hellevoetsluis wordt, dd. 2 dezer, geschreven Even als in de laatste jaren zijn hier weder een menigte vaartuigjes van elders gearriveerd, om voor in het Haring vliet op do garnalenvangat uit te gaan. By stil weder levert dit zoogenaumd korren een goed tydelyk bestaan op. Gepas seerde week kwamen er schuitjes binnen, die vyf 5 zes man den op édn dag hadden gevangende prys is tegenwoordig ongeveer f 4 per mand, en de vangst wordt meest naar En geland vervoerd. Ten gevolge van het vervallen der concessie Swaan en van Ileyningcn heeft de minister van binnenlandscho zaken bepaald, dat do spoorweg, waarvoor concessie is ver leend aan de hoeren Holtzraan en Sïeborgh, zal worden aan gelegd langs YVeesp, Hilversum en Nykcrk. Men vorzekort dat het late perceel voor de spoor wegbrug aan den Moerdijk bestaande in hot maken van drio stroompijlers, aan den minsten insehryver E. Goin, to Parys, gegund is; en de overige tien pijlers aan den heer Volkcr, aannemer van perceel no 313, onderbouw van een draai brug enz., ten behoeve derzelfde overbrugging. Uit Zwy ndrecht wordt geschreven: Op den 28 Febru ary jl. is alhier geboren een kind van bot vrouwelyk geslacht uit D.Kool scbeepmakersknecht en zijne huisvrouw P. C. van Gclderen, De onderste ledematen waren als die van een gewoon kind, buik cn borst dito, doch h&d twee ruggewervels, 2 hoofden tusschen welke een arm te voor schijn kwam welke echter uit aaneen gegroeide p'jpen be stond en aan welke arm zich 2 handen bevonden, waarvan do middel en ringvinger aan elkander vastzaten. De beide andere armen en banden waren goed gevormd. To Leeuwarden is een schipper, die by de hardrijderij op schaatsen den H January jl, een gouden borologie met ketting vondcn daarvan niettegenstaande do herhaalde oproeping geen berigt gaf, door do regtbank veroordeeld tot een half jaar cellulaire gevangenisstraf. Een boerin had

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1