A0. 1868. ïvW Maandag -iH Maart. Verschijnt Haandag, Woensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT. B1NNENLANDSCHE BERIGim 265STE S'l'AA T i> - L 0 'i EU IJ. rjfe COUR AN ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Maanden Franco per Post, door bet gcbcele Rijk f 1.85, - 2.25. (B rieven Franco,) ABÏSBÏESTISSi Prijs ren den geitoncn regelf 0,10, Tot 10 regels f 1,00. Zegclregl »oor iedere plaatsing - 0.85. Te Toulouse, in Frankrijk hebben ongeregeldheden plaats gehad, by gelegenheid dut aldaar de inschrijving van de jongelieden voor de nationale mobile garde geschiedde. Do .glazen v-aa-het raadhuis werden ingeworpenen een grooto menigte gazlantaarns vernield. Do keizerlijke procureur is gekwetst. Er wordt ook gewag gemaakt van onlusten te Tours, te Orleans en in andere hoofdplaatsen. Omtrent do reis van prins Napoleon naar Berljjn liepen allerlei geruchten rond die min of meer op een diplomatiek karakter zinspeeldendie geruchten werden echter op ofli- cieuse wyze tegengesproken de publieke opinio liet zich daardoor nogtans niet op een dwaalspoor brengen en nu blykt het, dat zij geen ongelijk bad, want werkelijk wordt nu aan den neef des keizers een zending toegeschreven. Zij zoude echter niet daarin bestaan om Pruissen van Ruslands alliantie los to maken, maar wel om een beroep te doen op de goede diensten van het kabinet van Berlijn, ten einde van de wijsheid en gematigdheid van Rusland te verkrijgen, dat het medewerko tot het doen bedaren der vrees, welke zijn politiek ten aanzien van het Oosten, het eonige punt waar men nog eenig gevaar voor de rust van Europa bemerkt, gaande houdt, en alzoo den weg te banen vooreen algemeone verstandhouding. Reeds zou men in do regelingskringen zeer voldaan zijn over het door prins Napoleon veikregen resultaat. De heer Cyrus W. Fieid.de grondlegger van do Atlantische telegraaf-roaatscbappij heeft in het Palace-hotel te Londen een groot diner gogeven. De beeren Gladstone en Bright waren medo uïtgenoodigd, doch de behandeling van de lerscho kwestie in het parlement maakte hunne tegenwoor digheid in do vergadering van het lagerhuis noodig. Door vriendelijkheid van de Engelsche telegraaf-mautschappjjen had de heer Field een telegraaf-toostel in verband met den transatlantischen kabel in de eetzaal; waarmede dan ook verscheiden depêches met Amerikannscho vrienden, o a. met den president en den minister van buitenlandschc zaken der Vereenigde Staten gewisseld werden. De heer Field las ook een brief voor, dien hy aan 't adres van den heer John Bright ontvangen bad van eenige der invloedrijkste burgers van New-York eu waarin deze Engelscbe politieke ïcdenaur uitgenoodigd wordt, dit voorjaar Amerika te bezoeken onder verzekering, dat bij door duizenden met bet grootste enthou siasme zal verwelkomd worden, en dat zyne tegenwoordig heid zeker zou medewerken om de banden tusschen Engeland eu Amerika naauwer toe te halen. Na een onstuimige zitting heeft de Belgische kamer van volksvertegenwoordiging met G8 tegen 43 stemmen goed gekeurd, dat het contingent van 1869 naar het voorstel der regering, op 12,000 man wordt bepaald. SCHIEDAM, 14 Maart 18 6 8. Den 4 Maart jl. is schipper Wiggert Pols, met zjjnballast- scheepje op de rivier de Maas, onder de gemeente Pernis op een paal gevarenwaardoor het een lek bekwam en onmiddelijk zonk. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen is gered doch verkeert in hulpbehoevenden toe stand, omdat het met. bet verlies van die schuit zyn middel van bestaan zich benomen ziet. Met vergunning van het plaatselijk bestuur zal Maandag 16 dezer alhier een collecte aan de huizen der ingozetenen plaats hebben, ter voorziening in de kommervolle omstandigheden van dat gezin. - Ter overvoer van producten van Java naar Nederland is jl. Donderdag by do Noderlandsehe Handelmaatschappij o,a. ingeschreven het alhier tehuis behoorende barkschip St, Jan, k. P. Lommerse, 808 1 vracht naar Rotterdam 90.98, Dordrecht ƒ91.98, Schiedam 90 98, Middelburg ƒ93.98. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zyn be vracht de navolgende 20 schepen, als: Yoor AmsterdamCornelia, Stad Dokknm, Maria Elisc, Elisabeth, Anna Digna, Jacoba Christina, Azia, Minister Thorbeoke, President van Rijckevorsol, Twee Cornelissen, en Insulindc. Voor Rotterdam: Brouwershaven, Adriana Pctronclla, Kortenacr, Bilderdjjk, en Noach. Voor Schiedam: St. Jan, kapt. P. Lommerse. Voor Dordrecht: Dordrecht on Hellovootsluis. [Voor Middelburg: Catharina Maria. DeNederlnndscheHandelmaatschappy vraagt scheeps gelegenheid voor het transport van: 2500 Engelsche tons steenkolen naar Onrust, en 2500 Engelsche tons steenkolen naar Soerabaya, in te nemen te Cardiff. Aanbiedingen per in te nemen last en van den tyd, waar op desohepen tot vertrek naar Engeland gereed zullen liggen, worden ingewacht tot Donderdag 19 Maart a.sdes voor- middags ten elf ure, of by do agenten op Woensdag 18 Maart. De opper-ceremoniomecster maakt bekend, dat inge volge de,bevelen des konings bot hof den rouw zal aannemen jvegens het ovorljjden van Z. M. koning Lodewyk I van Beijeren, voor den tijd van drie weken, te weteneen week middelbaren on twee weken den ligten rouw, met ingang van den 13 dezer maand. Door den heer C. Maatje Cz., te Delft, is concessie aangeviaagd voor een sehroeLtoojnbootdionst tusschen Maas sluis en Amsterdam, tot vervoer van personen, goederen en vee, alsmede tot het verrigten van sleepdienst. Deze dienst (wordt de concessie toegestaan) zal uitgeoefend worden met twee ijzeren booten, van Maassluis langs de Maas op Vlaar- dingen, Schiedam en Rotterdam, van daar langs den IJssel op Gouda en wijders langs de Gouwe en den Amstel op Amsterdam, en terug. Uit het West land wordt gemeld, dat debeworking van den grond en het leggen van aardappelen in vollen gang zonden zijn, zoo de menigvuldige regen van denlaatstcn tijd hierin geen verhindering had gebragt. Over het algemeen blcel bet bouwland nog to nat, om geschikt belceld te worden. Dozelfdo berigten komen ook uit de omstreken in, maar daarentegen staan de granen en het koolzaad, die, zoo als o a. uit Soetermecr wordt gemeld, dezen winter door hoog water noch strenge vorst geleden hebben, goed te veld, en Iaat zich een zwaar gewas te gemoet zien. Ook steenvruchten, appelen en peren beloven oen gunstigen bloei. In den nacht tusschen 10 en 11 dezer overleed te Leyden, na langdurige sukkeling, de heer Jan van der HoeveD, hoogleeraar by de wis- en natuurkundige faculteit aan de aldaar gevestigde hoogeschool, lid van verschillende geleerde genootschappen. Geboren te Rotterdam den 9 Fe bruary 1801, had hy den ouderdom van 67 jaren bereikt. De wetenschap verliest in hem een ijverig en grondig beoe fenaar, zyne betrekkingen een trouwen en geliefden raads man en vriend, Uit Moordrecht wordt gemeld: Onder de groote wer ken van dezen tyd behoort gewis hot droogmaken der Nicuwerkerksche plassen. Met ijver is men bozig aan do voorbereiding van bet belangrijke werk van de uitmaling dier watermassa, zoodat er alle hoop bestaat, dat de winter van 1868 niet zal verscby nen, of een groot deel van het water zal reeds verdwenen zyn. Bolangryk kan geacht worden de natuurkundigen er op te wyzen vooral de beminnaars van vogels dat het vermaarde Schollevaars-eiland, waar van Sehlegel in zyn belangrijk werk: „De vogelen van Neder land," spreekt, ten gevolge van die droogmaking nu ook weldra verdwijnen zal. In den avond van Woensdag, omstreeks half elf ure, is te Gcnemuiden brand ontstaan, die onafgebroken tot den volgenden morgen zeven ure voortwoedde. Ruim een hon derdtal woningen, alsmede het stadhuis en de nieuwe scholen zyn verbrand. Menschenlevens zyn niet te betreurenj doch slechts een klein gedeelte der huizen is voor brandschade verzekerd en de inboedels bijoa in het geheel niet. Opmer kelijk is het, dat van de p. m. 1000 stuks vee slechts 3 h 4 omgekomen zyn. Het aantal huisgezinnen, van alles beroofd, wordt op om streeks 200 begroot. De ellende is onbeschrijfelijk. Er rust een sterk vermoeden dat do brand door een voormaligen bakker, thans veehouder, is aangestoken. Hij i3 voorloopig in arrest genomen. Uit Ambt Vollcnbovo wordt gemeld: De bodem onzer gemeente is buitengewoon ryk aan grootcro en kleinere kcjjen. In vroegere eeuwen was men bepaald met de over- groote massa verlegen en men groef, om ze daarin weg te ruimen, kuilen, waar dezen niet voorhanden waren. Maar sedert de kunstwegen in de wereld zjjn gekomen, is raon van lieverlede er toe overgegaan, die kuilen weder to ledigeo en deu inhoud te gelde te maken. Nu rclitcr èn gezegde kuilen èn do bovenlaag van hot bouwland in den loop van eenige jaron nagenoeg van kcyen gezuiverd zyn, is men er op bcdaebt geworden, om ook dieper gelegen lagen der lande rijen te doorzoeken. In het wïntorsaizoen en vroeg in het voorjaar, wanneer andere werkzaamheden hot toelaten, is men in den jongsten lijd daartoe overgegaan en zyn bereids verscheiden akkers zeer diep met de spade omgezet, waar door men een tweeledig voordeelig doel bereikt; want behalve do soms vrjj belangrijke hoeveelheid keijen, daar door verkregen, verhoogt men do vruchtbaarheid van den bodem buitengewoon. Ook dezer dagen houdt men zich op verschillende punten met deze werkzaamheid onledig. Som mige eigenaren stellen zich tevreden met de verbetering van den grond, daardoor te weeg gebragtanderen, wier land ryk is aan kcyen, kunnen niet zelden nog de halve waarde van don gevonden steen van de arbeiders toebedingen, wier belooning dus enkel in keyen bestaat, hetzy de gobeele of de gedeeltelijke hoeveelheid, die zy in den regel onmiddeljjk aan de opkoopers afleveren. - Dezer dagen kwam to Wyk by Duursledo een heer, komende uit Noordbrabant, by zich hebbendo keurig bo- werkte tapisseriewerken, en ging huis aan huis, om loten it 50 cents te verkoopen voor een verloting, op deze werken, die gemaakt waren door vier dochters van een officier, en waarvan do opbrengst moest strekken tot ondersteuning van de weduwe. Ook op de dorpen in den omtrek ging hy rond en over een paar dagen zou de verloting plaats bobben te Driebergen, Voor hot goede doel hebben velen er aan deel genomen, maar de opzamelaar is met het geld op eens verdwenen. Aan M. van der Heydcn, door het prov, geregtshof in Noordholland, ter zake van vadermoord ter dood veroordeeld, is door den koning gratie verleend van de doodstraf en die vernnderd in 20 jaren tuchthuisstraf. Met bet onderstaande meer algemeen bekend te hel pen makengeiooven wjj oen goed werk te verrigten. Sedert elf jaren bestaat te Leyden een inrigting, welker belangryke resultaten voorzeker ieders verbazing moeten opwekken. De kweekschool voor zeevaart, hoewel op kleine schaal ingerigtmag oen philantropische inrigting by uitne mendheid genoemd worden. De aard der inrigting is twee ledig burgerlijk en militair, officieel en particulier. Officieel, in zoover zij landsdienaren vormt; particulier, omdat zy door de regering, die baar steunt, onder gehoudenheid aan wetten en bepalingenin hare huishoudelijke inrigting vry wordt gelaten. De kweekschool bestaat niet alleen voor Leyden of voor de provincie Zuidhollandzy is een inrigting ten dienste van het gansche land. Veel goeds is reeds door haar gedaan maar zy kan nog meer doen wanneer zij slechts in uitge- breiden kring bekend wordt. Die bekendheid te bevorderen ligt zeer zeker ook op den weg der dagbladpers, wier ver heven roeping te meer kan uitkomen naar mate zy haro on dersteuning verleent aan inderdaad nuttige inrigtingendie de bevordering der stoffeljj ko en morele belangen der jonge lingschap als haar doel erkennen. Een enkel woord ter aanduiding dor organisatie van de kweekschool zal zeker niet onwelkom zyn. De inrigting be staat uit een hoofdgebouwbevattende een scboollocaaleen locaal voor onderrigt in schip en tnigagiewaarin modellen van schepen enz.een locaal voor de gezamenlijke maaltij den van kweekelingen en scheepsjongens, dat tevens tot slaapplaats dient voor do kweekelingeneen kamertje met slaapplaats van waar die der kweekelingen kan overzien worden en een kamertje voor vergaderingen der commissie. In de by gebouwen' vindt men: een woning voor den kom- mandant der kanonneerboot en zyn gezineen bureau voor den kommandanteen victualie-magazjjneen takelloods en een kombuis. In het Galgewatcr ligt een kanonneerboot ten dienste der inrigting, die onder bevel staat van den opperscbipper in krijgsdienst. De kweekelingen zyn onder administratie der burgerlijke commissie. De scheepsjongens zijn in militaire zeedienst onder direct bevel van den kom mandant der kanonneerboot. Kweekelingen en scheepsjon gens worden op do school onderwezen door den sergeant- schryver, die by het detachement der kanonneerboot behoort zy krijgen gclyktjjdig van dezelfde instructeurs onderrigt in zaken betreffende schip, tuig, wapenhandel, gymnastiek enz. Door bovengenoemde middelen tracht de voreeniginghaar doel: onderwys in het matrozenwerk, te bereiken. Ruim 600 jongens zyn van de kweekschool reeds op onze oorlog schepen in dienst gekomen. Dat volen er nog tegen opzien hunne zonen aan die inrigting toe te vertrouwen, is voor zeker hieraan toe te schry ven, dat nog weinigen weten dat do jongens het aan do kweekschool goed en aangenaam heb ben, dut zy er onderrigt krijgen in lezen, schry ven, rekenen, aardrijkskunde; dat ieder naar de gezindte waartoe hy be hoort, godsdienstig onderwys krjjgt, dat hun zingen wordt geleerd en dat zy in de gymnastiek worden geoefend; dut zy bovendien en voornamelijk voor het matrozenwerk en het scheepsleven worden opgeleid om, als zy de inrigting verlaten, terstond als geschikte en bruikbare leden dor maat schappij op totreden. Het onderwijs wordt aan de kweéke- üngen gratis gegeven. De plaatsing van jongens ter kweekschool kan op drieërlei wjjze bevorderd worden: 1, door middel van de commissie van oppertoozigt en beheer, directdoor middel van do sub-commissien3. door tusschenkomst van byzondere per sonen. Tot de toelating als kweekeling wordt vereischt lust, aanleg en ligchameljjke geschiktheid voor do zeedienst; leeftyd van 14—18 juren (by uitzondering worden ook jon geren en ouderen aangenomen); lengtemaat tusschen de 1,40 en 1.57 el; voorts moeten worden overgelegd de geboorte- acte, een bewijs dat aan de nationale militie is voldaan, indien de jongeling in dezo termen vult; een bewijs van goed gedrag af te geven van wege het gemeente bestuur en een schriftelijke toestemming van ouders, voogden of der be voegde autoriteit. Wy vertrouwen, dat door deze korte schets van een der nuttigste instellingen in ons land, het spreekwoord „onbekend maakt onbemind" in omgekeerden zin „bekend maakt bemind" op baar toepasselijk zal worden. Prtjten en Premiön enn f 10(1 on daarboven. VcKl,.— 15e Trekk 12 Haart.—No 384,1202en 3300 ieder ƒ1000. No 084, 14801 eo 18019 ieder 400. No. 5593 0959,18404 en 19244 ieder ƒ200. No. 885.2800,2901,8072,0288, 11430en 10270 ieder 100. VcKl, lOeTrekk., 13 Maart. No 8360 ƒ1000 en premie tan ƒ30,000. No 11710,14020,16284 en 17544 ieder 1U0O. No. 17313 ƒ400, No.048en3027ieder ƒ200 No.276 2300.3082,4875. 6016 0584, 12262, 13348, 14881, 10822, 17200, 18327 eu 18837 ieder/100, i

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1