buitehunbschesêbTgtéw! A0. 18G8. Vrijdag UT Maart. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. K e a n i s c: c v u ALGEMEEN OVESZIGT. i tién - a.as. ABONNEMENT: Abonnrmcntsprija per Drio Maanden Franco per Post, door bet gchcelc IIijk f 1.85. (B i'ieven JFronco.) ADVEBTENTIETT: Prijs Tan den gewonen regelf 0.10, Tot 10 regels f 1.00, Zegelrcgl voor Iedere plaatsing 0.35. O O Db Buroemeestek va* Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Bat het Kohier van liet Patcnlrcgl (3de kwartaal) deicr Gemeente, over hel dienstjaar 18"%#, door den ilcer Commissaris des Koning» in deze Provincie, op den 18 Maart 1868 executoir verklaard, en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering, is overgemaakt. Wordende voorts bij deze herinnerd dat een ieder verplïgt is zijnen aanslag, op den bij de vrcL bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dat, van heden af, de tenuijn van driomaunden ingaat, binnen welken de reclame» tegen dezen aanslag bebooren te worden ingediend. Kuis hiervan af kond igiug geschied, waar hel behoort, denOSMaorl I8U8. Do Uurgvmecster voornoemd P. J. VAN DIJK VAN HATEN L5SE. De-manifestation, naar aanleiding van de herziening der lijsten voor de mobiele nationale garde, doen zich op meer plaatsen in Frankrijk voor. Te Bordeaux hebben zij zich herhaalden zulks in weerwil van de vonnissen, doordeiegt- bank dier stad uitgesproken tegen de personen in de eerste wanordelijkbeden betrokken. Zelfs hebben in sommige wij ken der hoofdstad ongeregeldheden te dier zake plaats gekud, zoodat het al bjjzondor weinig indruk maakt, wanneer de Moniteur, van de opgewondenheid te Bordeaux gewagende, daarop laat volgen: De orde is er terstond hersteld. De opschrijving is kalm afgcloopen; en de jongelieden, die zich niet uit het daarvoor bestemde lokaal hadden verwijderd, verklaarden de opschudding af te keuren en daaraan geenerlei deel te willen hebben. Alvorens het wetgevend ligchaam 2,000,000 francs voor het gebrek lijdende deel der inlandsche bevolking van Algerie bewilligde, is er door een lid van de oppositie, den heer Favre, beweerd, dat de ramp die Algei ie had getroffen en die er, gelijk by zich uitdrukte, hongerlijders tot menschcn- eters bad gemaakt, niet enkel aan misgewas en andere onvermydelyke oorzaken toe te schrijven wn3, maar gedeel telijk ook aan de wyze waarop die kolonie beheerd werd. Hij trok zyn aanmerkingen zanten in den wensch, dat Algerie niet langer als een veroverd land behandeld, maar onder hot wettolyk werkende gezag eener burgerlijke over heid gesteld zou worden, en dat die landstreek door verte genwoordigers van hare keuze stem in de nationale volks vertegenwoordiging zou hebben. Ilierop antwoordde het gouvernement, dat het ten aanzien van Algerie don weg van vrijgevigheid en vooruitgang had ingeslagen en bleef volgen, maar dat het niet in staat wus alles te gelijk te doen. Gisteren is door hot wetgevend ligebaam de wet op do vereonigingen aangenomen met 209 tegen 22 stemmen; daarop is do zitting verdaagd tot nadere bijeenrooping. Iu hot lugerhuis van den Oostcnrijkschen rijksraad heeft de minister van ilnantien Broste) een wetsontwerp overgelegd, om do belasting, die van Aprii tot Juny loopt, vooruit te heffen. Gemelde minister heeft bij diezelfde gele genheid ook den hoofdinhoud der reeds vermelde finantiele maatregelen medegedeeld, die hy tot dekking van hot ge middelde deficit van 150 millioen 11. gedurende do drio eerst volgende jaren ontworpen heeft. Onder anderen verklaarde de minister alstoen nog, dat bedoeld tekort ook door eene hervorming dor belastingen zou hebben kunnen gedekt wor den, doch dat men daarvan eerst binnen eenige jaren het beoogde gevolg kon verwachten, en voorloopig andere voor zorgsmaatregelen tot dat einde had moeten nemen. Van de conversie der staatsschuld verwachtte de regering in voor noemde drie jaren eene besparing van 30 millioen 11. Eene vermeerdering van het bedrag dor stnatsnoten zou alleon onvermijdelijk zyn, in geval onverhoopt bet nemen van mili- tairo maatregelen mogt noodzakelijk zyn. De verboogiDg .van de coupon-belasting met 10 pCt. moest strekken tot aanvulling der 12 millioen fl., die Hongarije thans minder -betaalt dan zyn eigenlijk deel in de staatsschuld. Do senaat der Noord- Amerikaanscho Unie heeft den 10 dezer door zyn deurwaarder een formele dagvaarding aan den president Johnson gerigt en hem gedaagd voor den senaatzittende als geregtshof. Vervolgens heeft dat collegie een nieuw lid, laatstelijk in Maryland gekozen, in zyn midden laten zitting nemen, hoewel tot do demokratischo party behoorend. Uit Washington wordt, dd. 3 dezer, o,a. hot volgende omtrent deze zaak geschreven: Hetregtsgeding togen den president Johnson verwekt onder bet publiek hier te lande veel meer nieuwsgierigheid dan bezorgdheid. De uitvoe rende mogt der Unie is afhankelijk van het coDgres en in de onderscheiden staten veel minder uitgestrekt dan het gezag van de gouverneurs dier statenzy heeft dus zoo weinig invloed op den loop der binnonlandsche aangelegenheden dat het regtsgeding tegen het hoofd der uitvoerende mogt nergens groote ongerustheid schjjnt to baren. Een ieder kiest, wel is waar, mot meer of minder hartstogt party voor den president of voer het congres; doch dó beduchtheid voor gevaarlijke gevolgen van den stryd ziet men hier te lande niet, Voorts is hot regtsgeding in de oogen des publieks boven •,fll te beschouwen als een dor operatien van den stryd, die om de aanstaande presidentskcuze gevoerd zal worden als een deel van het door de republikeinsche partij voor dien veldtogt gevormde plan. Een later schrijven uit Washington, dd. 6 dezer, behelst hot volgende: By do wetgevende magt alhier staan alle werkzaamheden stil, en is daarvan, zoolang het regtsgeding tegen den president aanhoudt, geen hervatting to verwachten, hoewel hot inzonderheid voorde kwijnende handelsbelangen des lands wenschelijk zou zyn dat hot congres spoedig tot afdoende maatregelen besloot. Het volk klaagt van dag tot dag meer over de drukkende zwaarte der belastingenmnnr het moet berusten in het vooruilzigt dat er vooreerst niets tot vciligting daarvan zal worden gedaan. Men bad zich gevleid met de hoop, dut die belastingen, welke het meest drukkend en knellend voor de indostrielo bedrijven zijn, door het tegenwoordige congres zouden worden afgeschaft; doch het is nu te vreezen, dut er hangende het regtsgeding niots van die strekking zal worden gedaan.Geen van de twee huizen zou, al kon bet, bills ter bekrachtiging willen opzen den aan een president die onder de aanklagt van zware stuatsmisdaden ligt en op de bank der beschuldigden zit. Niet alleen de finantiele aangelegenheden, maar ook een andere vraag waarin het publiek bier te lande groot belang stelt, namelijk de kwestie van de regten der genaturaliseerde burgers, zullen vooreerst aanhangig en zonder beslissing moeten blijven. Intusschen bemerkt men een misnoegdheid dio zich allengs meer uitbreidteen sombere en neerslagtige stemming, die ons volk bevangt. Welk een jammorlyk schouwspel is do model-republiek thans voor do wereld Een berigt van 23 dezer hondtin: Het regtsgeding tegen den president Johnson heoft heden voor don senaat oen aan vang genomen. De advokaten van den president hebben een antwoord op de acto van beschuldiging ingediend, waarin de gegrondheid van alle punten der aanklagt ontkend wordt, en hebben een uitstel van 30 dagen gevraagd om zich ter verdediging voor te bereiden. Dit aanzoek is door don senaat met 41 tegen 12 stommen verworpen. Van don 24 wordt gemeld, dat de kamer van vertegen woordigers aan den senaat heeft aangeboden een wederleg ging van het antwoord van Johnson op de beschuldigingen tegen hem ingebragt. In die wederloggingen worden op nieuw al de beschuldigingen volgehouden. lie KAMER DER STATEN GENERAAL. In do zitting van jl. Dïngsdag is beraadslaagd over het voorstel van den heer do Bosch Kemper, tot het indienen van een adres aan Z. M. den koning, waarin do politieke toestand van het land wordt blootgelegd. Geen der ministers was tegenwoordig. Do heer W. van Goltstein waardeerde de bedoeling van dit voorstel, als uit een eerljjk gemoed voortgevloeid, doch meende nogtans dat een van beide slechts mogelijk was, of een kleurloos adres of niet kleurloos, en dit laatste verlangde hij niet. De heer van der Linden verlangde nadere inlich tingen. De hoor Storm van 's Gravesande achtte hot voor een adres geen t jjd meer. Hot ministerie heelt in do kamer geen meerderheid en hy hoopte dat het nu, zooals het ministerie do Kempcnacr in 1849, onmiddeljjk zijn ontslag aan den koning zou vragen. Bovendien vond hij oen adres veel stootonder dan een motie, daar eerstgenoemd direct aan den koning gerigt is, een motie nooit togen hot hoofd van den staat. De lieer van Beyma thoo Kiogma plaatste zich bij de bestrijders op hetzelfde standpunt als do heer Storm vun 's Gravesande. Do heeren Gefken, Saaymans Vader en J. K. van Golt- stoin huldigden medo het doolmaar verwachtten geen gowensebte uitkomst. Laatstgenoemde liet een adres aan de oppositie over. Do heer Dam besprak nog nader de motie—-Blussé. De heer de Bosch Kemper besloot de rei de sprekers, verdedigde1 zich tegen de aanmerkingen op zijn voorstel en las daarop een ontwerp-adros voor, wen- schendc dat dit in de afdeolingon mogt worden onderzocht, In dat ontwerp wordt gewezen op don loop der politieko omstandigheden sedert de joDgsto ontbinding. Het bevat een deels vcrgoölijkondo, deels afkeurende beoordeeling van hot ministerie. liet doorloopt het gebeurde mot het buiten- londsch beleid en eindigt mot een goedkeuring daarvan, Doch op moer dan eene plaats wordt gezegd, dat na al het gebeurde en na aanneming der motieBiussd, do taak van hot minïsterio mooyelijk is en er geen overeenstemming tusschen regering en vertegenwoordiging bestaat. Hot voorstel in stemming gobragt is mot 69 tegen 3 stom men verworpen. Voor stemden do hoeren Kien, van Forcost en do Bosch Kemper. Als eon staaltje van tot nog toe weinig bokendo handels-speculatie kan het volgende dienen. In een derBer- lynsche bladen vorscheen onlangs een advertentie, waarbij een restaurateur aankondigde, dat by in last had 10,000 thaler tegen matigo rente te plaatsen. Dientengevolge werd zyn etablissement gedarendo eenige dagen door'een groote massa personen bezocht die allon'gold n'oodig' hadden, cn dio, om oen bewijs van bunne soliditeit te geven, groote verterin gen maakten. Het geld was echter weldra geplaatst. De restaurateur verzekerde zijnen bezoekers, dat hy eerlang weder een soortgolykc opdragt verwachtte en dat hy hun- daarom kon aanruden van tyd tot tijd eens by hem te komen.' De meesten wuren echter mot de eerste proefneming voldaan. Een vrcesseljjk voorval heeft jl.Dingsdag in het dorpje Marcilly bij Roanno plaats gehad. Tweehonderd ossen wa ren daar op de veemarkt bijeen, toon plotseling één er van door een onbekende oorzaak woedend werd en de touwen verbrak, waaraan bij was vastgemaakt. De geheelo kudde werd nu eveneens wild, verbrak do touwen cn rende, alles voor zich neerwerpende, het dorp door. Vyftien personen worden gedood en dertig gewond. Hot volgende verschrikkelijke voorval wordt in de van Mauritius ontvangen bcrigten medegedeeld Het Franscbe driemastschip Saint Paul leed schipbreuk op de riffen van het eiland Saint Brandon. Do bemanning besloot het eiland te bereiken en maakte daartoe gebruik van do sloep cn een bootje. Men kon echter onmogeljjk door de riffen heenkomen en zette vervolgens koers naar Madagaskar. Het bootje geraakte men weldra uit het gezigt, cn vermoe delijk is dat omgeslagen cn de zich daarin bevindende tweede stuurman, met drio man van do equipage, verdronken. Weldra was do leeftogt, die men had kunnen medenemen, geheel verbruikt en de honger en dorst deden zich op vrees- selijko wijze govoelon. De kapitein stier! van gebrek en uitputting en eindcljjk deed de eorste stuurman op den negen den dag den voorslag om, door in zee te springen, een einde aandien noodlottigcn toestand temaken. De zucht tot levens behoud cn do hoop op redding behielden evenwel nog do overhund. Lang kon dit echter zóó niet big ven; een matroos deed het voorstel om te loten wie hunner zyn leven zon opofieren, om zyn ligchaam voor de anderen tot voedsel te doen verstrekken Hoe afgrijselijk dit mogt zyn, de nood drong, en het lot viel op den hofmeester, die de reis mede had aanvaard, om naar zyn vaderland terug te keeren.' De ongelukkige verzocht slechts een oogenblik tyd, om zich op zyn dood voor te bereiden, deed een kort gebed en sprak - daarop met vasto stem.Ik ben tot uwe dienst 1" Nu rees de vraag, wie hem don doodelyken slag zoude toebrengen. Niemand wilde zich daartoe lecnen, en eindelyk moest ook dit door het lot worden beslist. Dit gebeurde en zoo werd de timmerman aangewezen, om het bloedige werk te verrigten. Naauweljjks had deze dooreen enkelen slag van debyïden ongelukkige de hersens gekloofd, of allen vlogen alsrazendon daarop aanom het bloed uit te zuigen. Het lyk werd in stukken gehouwen. Ieder sleurde zijn aandeel daarvan weg en toen de eerste woedende honger daarmede zoogoed moge lijk gestild was, werd het overigo in do zon te droogen gelegd, om eiken dag in gelijke portion verdeeld te worden, Zoo hield men het nog drie dagen vol, en reeds begon de timmerman, die bij de eerste loting no. 2 had getrokken, zich op sterven voor tobereidon, toon men eensklaps de kust van Madagaskar in het gezigt kreeg. Ten slotte gelukte het aldaar op do hoogte van Mabambo aan wal le komen, en weldra werden de ongelukkigen door de inlanders van voedsel en nnderd benoodigdheden voorzien. Later werden zij aan de zorg van den Franschen consulairon agent te Tamatave toevertrouwd. Als een staaltje hoe een schijnbaar onbeduidend artikel in den handel aan vele handen werk, en daardoor aan vele monden brood kan verschaffen, declen wij het volgende medo over het vervaardigen van lucifers. Men kan zich cenigzins een denkbeeld vormen van het onnoemelijk getal lucifers, dat vervaardigd wordt te Frankfort in den staat New-York in Noord-Amerika, als men weet, dat daar ter vervaardiging van dat artikel jaarlyks 700,000 voet pynboomen hout ge bruikt wordt, en 400,000 voet lindenboomen hout om de lucifers ter verzending in te pakken. Zwavel heeft men daar voor 400 vaten noodig en 9600 pond phosphorus. Voor het maken van doosjes gebruikt men dagelijks 1960 root hout. Het bcnoodigd bordpapier en ander papier heeft een waards van roim 17,000 galden. Dagelijks vinden 800 menschen work ter vervaardiging van 144,000 doosjes Incifers. SCHIEDAM, 26 Maart 18 6 8.. Do gemeenteraad alhier zal morgenVrjjdag, den 27 dezer, des avonds ten zeven ure, eene openbaro vergade ring hondende alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zyn: Ingekomen stukkon; Deliberatie over: do adressen van dr. C. J. Vaillant c. s. om afstand van grond cn rapport der commissie van fabricage; het adres van T. Kiela om gratificatie voor de kinderen van wy Ion d. Pennir gi De afdeolingon van de tweede kamer der staten generaal hebben gisteren een aanvang gemaakt met het on derzoeken der ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbe- grooting voor den jare 1868. De administratie van den Groot-Belgischen Contraal- spoorweg heeft, in gemeen overleg met de betrokken maatschappijen, een nieuwe editie uitgegeven van het gomeonscimppeljjk internationaal tarief tusschen Holland en Zwitserland, via Antwerpen- Aorschot- Ottognics- Luxem burg-Thionville. -

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1