Maandag «I# Maart. Verschijnt MaandagWoensdag ea Vrijdag. BtiiTEHLASiDSGHE ÖERiSÏEË, Biimgtil&MDSCHE BEBIGTEM. gsggggsaggjgire■s.wrvuyjgnr v>-. tyua<aAssr ABONNBMENTi Abnnncmenlttiirijs per Drie Maanden f 1.85, rmnco per Post t door ltd gehcclc Rijk- 2.26. Omtront den indruk, dien hat votum vitn bot ltecrcnhuis over de wet op hot huweiyk to Wccnen gemaakt heelt, wordt von daar, ondet dagteekening van don 23 dezer, nog hot volgende gesehrevon Nog altijd is de opgewonden vreugde dor bevolking ovor het eergisteren door het heeienhuis genomen besluit niet verminderd. Het is als of er voor do Weenors niets belang- rijkers op do wereld bestond, dan de discussie van verleden Zaturdag, en aile gesprekken loopen over die gedenkwaardige zitting en over de tooneelon die in den avond daarop gevolgd zyn, Gedurende don nacht van Zaturdag op Zondag heeischte onder de bevolking van Weenen een beweging, gelijk wij zo in de laatste twintig jaren niet beleefd hadden. Nog nu middernacht verdrong de menigte zich in de feestelijk geïllumineerde slraten, en voor de huizen der voornaamste sprekers bij de gehouden beraadslagingen namen de tot jui- ehingen geen einde. De graaf Anton Aueisporg, voor wien nog een opzettelijke ovatie wordt voorbereid, moest uil een venster zyncr woning een aanspraak houdenook de minis ter van binnenlandsche zaken kon de voor zijn huis juichende menigte niet te vreden stellen, dan door conige oorden te spreken waarin by zyn Ievcndigen dank betuigdeen beloofde, dat het ministerie altijd het welzijn des volks zou trachten to bevorderen. Aan den rijkskanselier was nog in den vooravond een ovatie gebrngt. Hy kwam te voet van een bezoek let ug en wilde juist uithoofde van het grootegedrung in een huur rijtuig stappen, toen het volk hem herkende, Mctgiooto mooite gelukte hot hem te beletten, dat de menigte de paar den afspande en zelve het rijtuig vooittrok maar zij volgde hem tot aan het hötel van buitcnlandsche zaken en daar sprak de heer von Beust oenige woorden van dankbetuiging die met een schier eindeloos gejuich beantwoord werden. Tot een geheel andere demonstratie was het bijna voor de woning van den kardinaal Rauscber gekomen, en men was daar ernstig beducht voor baldadigheden; gelukkig waren eenigo bezadigde lieden bij de hand, die wisten te beletten J Do karuitmal Rauscher en de andere bisschoppen, die leden van hot heerenhuis zijn, 13 in getal, hebben overigens de vordcro discuS3ien niet bygewoond, maar bij een heden ingekomen brief verklaard, dat zij aan de behandeling der wets-ontwerpen betreffende het huwelijk en de school geen deel konden nemen, vermits die wetten blijkbaar met het concordaat strijdig waren. Omtrent de houding, die de boogc geestelijkheid nu verder zal aannemen, is nog niets te zeggen. Uit Rome wordt omtrent deze aangelegenheid geschreven Oostenrijks vooistcl om het concordaat mot wederzydsch goedvinden to herzien en daartoe in onderhandeling te tre den, was door don Heiligen Stoel welwillend aungenotnen. Maar tlnins worden te Wccnen wetten gemaakt die het gnn- I ache concordaat door cenzydigc beschikkingen van een dor tweo contracterende partijen omver werpen; en men vleit zich aldaar met do hoop dat, nu zulks eenmaal heeft plaats gehad, de paus daarin ais een afgedane zaak zal berusten. 1 Doch zulk een handelwyzo is een belccdigingeneeu ver ongelijking voor den Heiligen Stoelen deze zal daarin geenszins berusten; dit is althans in de best onderrigto kringen alhier het algemeen gevoelen. De Heilige Stool toch zal met allen nadruk tegen de handelwijze der Oostenrijkschc minis ters opkomen; hiertoe schijnt het vasto besluit genomen te zyn; en bestaat er nog twijfeling, dan is het niet omtrent het besluit zelf, maar enkel over do vraag hoe het uit to voeren en gevolg daaraan te geven. Sommige lieden beweren, dat do paus zyne ministers uit Weenen terug roepen en den Oostenrijkschon ambassadeur alhier reispnssen zenden, met andere woorden, het diploma tieke verkeer met Oostenrijk afbreken zal, en dat, zoo die demonstratie vruchteloos mogt worden bevonden,de toovlugt tot kerkclyke berispingen en vervolgens tot al do strenge maatregelen van hot kerkelijk regt genomen zal worden. I Doch, hoo stellig zulks hier ook worde verzekord, ik kan niet voor de waarheid daarvan instaan. Intusschen verdient en bewerkt het Oostenryksoho goa- vernement, dat dc Katholyke bevolking van zijne staten en van geheel Duitschland zich aangetrokken gevoelt door don Noordduitschen Bond, welks hoofd, do koning van Pruissen, do toegenegenheid der Katholyke DuHschcrs weet te ver werven Oostenrijk diende zich te herinneren wat or gebeurd is sedert do paus door Joseph II met minachting behandeld, maar door Froderik van Pruissen, den Protestantsohen mo narch, om erkenning van zyn koningstitel verzocht werd. -- Do Globe en andere ministeriele bladen van Londen bedreigen dc liberalen, dio voor Gladstone's motie tot introk- king van do voorregten der Anglikaansche kerk in Ierland mogton willen stemmen, met onverwijlde ontbinding van het lagerhuis. Indien do drie door den hoer Gladstone voorge stelde resolutien lotterlyk zyn op to vatten, zijn zjj gorigt tegen het beginsel zelf van oen staatskerk hier te lando, zegt de Globedan is er niota wat do gevestigde kerk van Schot land van den ondergang zon kunnen reddenen dan zal ook do staatskerk van Engeland heftige ou herhaalde aanvallen (HSrict S?r«nco.) te vei duren hebben zoo lang tot eindelijk zij insgelijks valt. Een motie van zoo revolutionairen aard, strekkende tot siooping onzer aloude instellingen in kei k en staat, kan niet door het gouvernement worden aungenomenen zoo liet duarbij de nederlaag lijdt, zal het in de noodzakelijkheid zijn, om oen beroep op hot land te doen, hoe zeer het ook te bejam meren zyn zou, dat do vole voordrngton van gewigt, die het voor 's lands welzijn hééft ingediend, vooreerst onaf gedaan blijven. Ons publiek blijve niet werkeloos maar zij wakkei en op de been, zoo nis de bedenkelijke aard van hot tijdsgewricht eisebt. Het is bezwaarlijk te gelooven, dat de gematigde man nen van de oppositie voor Gladstone's motie stemmen zullen, doch indien de munncu van uiterste begrippen, die op liet kussen willen komen, en dogenen welke in rev olutionuire veranderingen ook van den bedenkclijkstenaard luttel gevaar zien, eon meerderheid vormen en aan het gouvernement een nederlaag toebrengen kunnen, dan behoort tot parlements- ontbinding overgegaan to worden, wat er ook van komc. Dc Times kan echter niet gelooven, dat dc bedreiging met pnrloments-ontbinding ernstig gemeend is en dat het gou vernement daartoe werkelijk zou willen overgaanimmers alodun zou er een nienwe volksvertegenwoordiging moeten woiden gekozen onder de verouderde bepalingen en door do ongeschikt verklaarde kiozcrsligclmmenen die vertegen woordiging zou reeds met het eind des jaars weder moeten altieden, om plaats te maken voor een andere, te verkiezen naar de voorschriften dor reformbill, welke met het begin van het volgende jaar in volle werking zal moeten komen. Herhaaldelijk hebben dezer dagen in de omstreken van Charleroi, Belgie, tooneelen van rustveistoring en daaraan gepaard geweld, plaats gehad. De werklieden in oen der kolemnijnputton tc Chatelineau hadden namelijk weer be gonnen bet werk te staken. Men zag daarin niets onrust barends en verwachtte zelfs, dat zij den 26 dezer hot werk weder zouden opvatten. Doch de goedwilligen werden daarin verhinderd dooreen C00 h700tnl, dat bevel gafhet werk te staken, onder bedreiging van do touwen te zullen stuk snydon, Omstreeks dat oogonblik kwamen twaalf ,gend_imne<siVteiJpiuitdt,oq.der,bov.eUvan.den.luitenant.IJollin,- op bel terrein, *>vaar do meeste mijnwerkers met pieken on schoppen gewapend, bjjeen stonden. De mijnwerkers namen onroiddclijk een dreigende houding jegens de gendarmes aan, en zij trokken een Jjjn op den weg, dien zij do gendarmes verboden te overschrijden. Do luitenant der gendarmes sloeg natuurlijk dit bevel in den wind en zijn paard de sporen govende, wa3 hij met de zynon weldra aan de plaats van den put. Do muitelingen ga ven echter gevolg aan hunne bedreiging en do luitenant werd zwaar gewond aan borst on hoofd, terwijl nog 10 doo- den en gekwetsten zyn gevallen. Ecrigton van den 27moldcn dat de rust niet verder verstoord was. lie KAMER DER STATEN GENERAAL. In us zitting van jl. Donderdag is mcdedceling gedaan van onderscheiden ingekomen stukken; en hebben dcafdeelingen baro commission van rapportours benoemd voor verschil lende wets-ontwerpen, waaronder die der siaatsbegrooiing voor 1868. Omtrent den lantsten Ponlschcn opstand wordt de vol gende berekening medegedeeld: Uit de ofiicicle documenten blijkt, dut 33,800 jongelingen al vechtende werden gedood 1G18 opgehangen18,602 mertschcn naar Siberië vervoerd. Onder deze lantsten bevonden zich 16-1 vrouwen. Het getal dei genen welke gebannen werden naar de steppen van den Outal beloopt 83,780; het cjjfer van degenen welke ver voerd werdon naar het binnenland van Europoesch Rusland bedraagt 12,250waaronder 212 vrouwen; 2,416 weiden bij hot Russischo leger ingolyfd; 81,500 in do gevangenis geworpen; 620 stiet ven, alvorens voor do rogtbank te ver schijnen, ten gevolge van do slechte behandeling, en 7,060 werden by verstek of voortvlugtig tot do doodstraf ver oordeeld. Volgens parlementaire bescheiden werden in liet joar 1867 ter Londenscho markt ten votkoop aangeboden 287,639 stuks hoornvee, 1,480,000 schapen en 127,665 varkens, In hetzelfde jaar werden te Londen van het buitenland aange voerd 178,620 stuks hoornvee, 534,788 scbnpcn en 49,175 varkens. Uit het dezer dagen openbaar gemankt verslag omtrent het middelbaar onderwijs in Frankrijk blijkt, dat sedert de invoering der wet van 15 Maart 1850 het aantal wereldlijke inrigtingon, waarop dat onderwys gegeven wotd, met 168 is verminderd; terwjjl do inrigtingon, door geestelijken of leden van congregation bestuurd, en het aantal kweekelïngcn dozer laatste categorie van scholen aanmerkelijk is ver meerderd. Voor hot middolbaar onderwys wordt nagenoeg 64'/3 millioen fr. uitgegeven, in welke som voor omstreeks 59 millioen door particulieren, voor 8 millioen door den staat, voor 2 millioen door do gemeenten on slechts voor ruim 170,000 fr, door de departementen wordt bijgedragen. ADVEETBHTIEH: Prijs van ilcn gewonen regel0.10. Tot 10 regels f 1 U0. Zegclrcgt voor iedere plaatsing - 0.85. maim narssasnnBËSsaSSigSSiii-i—tSSSSmmnÉ—r Te New-York wordt tegenwoordig aller aandacht geboeid door een nieuw uitgevonden „stoom-man". Het is een soort van machine, bestomd om langs gewone wegen to loopen of rijtuigen te tickken. De ecnige tot nu toe vervaar digde machine is 7 voet 9 duim hoog, weegt 500 p. en beeft een omtrek van p. m, 200 duim. Do voeten zyn van ijzeren platen gemankt, natuurlijk voorzien van ettelijke scharnieren en vccren, terwijl zy zich bewegen als de beenen van oen gewoon mcnsch. De maag is een fornnis, de borst een stoom ketel, terwijl de rook zijn weg neemt door het hoofd en den hoed. Io den mond, die door een kolossale moustache wordt gedekt, bevindt zich een stoomfluit, terwjjl achter aan het hoofd een veiligheidsklep is aangebragt. De „stoom-man'' trekt een zeer elegantcn phaeton, benevens een wagen voor water en kolenhij knn zeer gemakkelijk in alle rigtingen worden bestuuid. Een mijl wordt in twee minuten afgelegd, torwijl do „stoom-man" over alle vorbovenheden, die zioh op den weg bevinden, heenstapt, mits zij niet hooger zijn dan <5dn voet. Do uitvinders zijn bereid „stoom-manncn" te le vei en voor 300 dollars elk. SCHIEDAM, 28 Maart 186 8, In de op gisteren gehouden openbare vergadering van don gemeenternud alhier zijn ingekomen: Eenesuppletoiie be grooting van het Stads-Ziekcnhuis voor het dienstjaar 18C7 en vooistel tot het doen van af- en overschrijving op dio bcgrooting; is beslotena. tot goedkeuring der suppletoire be grooting, waarbij dc subsidie uit de gemeentekas, voor 1867, is verhoogd met 550.b. tot bet verleenen van magtiging voor de voorgedragen af- en overschrijvingen op de begroo ting var. het Ziekenhuis voor 1867; c. tot het af- en over schrijven van con bedrag van f 550.op do gemeente- bcgrooting van 1867. Eeno missive der plaatselijke schoolcommissie, houdende aanbeveling ter benoeming van. vier leden dier commissie; 1ste dubbeltal de heeren J. S, M. de Gioot, JE. Elzevier Dom; 2de dubbeltal do heerenJ. Sloijnts Gz,F. Visser3de dubbeltal 4e heeren - J. T. Beukers ,-Jv-J. G. Nolet; 4de dubbeltal de heerenA. Knappert Lz., J. R. Boeyo; ia ter visie gelegd. Eene missive van den heer J. Steynis Gz,houdende dank betuiging voor zyne benoeming tot directeur van de Hoogere Burgerschool en Burgeravondschool; aangenomen voor kennisgeving. Een adres van de wed. W. van der Most, om ondersteuning uit do gemeentekas; is ter visie gelegd. Is besloten tot den kosteloozen afstand van don open grondontstaan door de ovorheuling en demping van de stadssloot geloopen hebbende achter de Nieuwstraat enz., aan de adressanten dr. C. J. Vaillant c. s.voor zoover hunne erven daaraan belenden onder bepaling dat de uit gifte nan den heer Vaillant eerst zal plaats hebben, nadat aan hem dispensatie verleend zal zijn, overeenkomstig het bepaalde by art, 1506 van het Burgerlijk Wetboek. Is afgeweten het verzoek van T. Kicla, om gratificatie ten behoeve van do kinderen van wijion Jb. Penning. Na beraadslaging is besloten de geldloening van ƒ8000. toe te wijzen aan do firma Simon Ry nbende Zonende ver gadering is daarna overgegaan tot het houden van eene be sloten zitting. Na de heropening der openbare vergadering, ia dio ver gadering gesloten. By do heden door burgemeester en wethouders, ten ^aadhuizo alhier, gedano aanbesteding van het bouwen der hoogere burgerschool, op den burgt van Matenesse, zyn inge komen 21 inschrij vingsbiljettenterwjjl het werk gegund is aan den heer G, Key, te Rotterdam, voor do som van f 50,900. Gisleron nvond, circa negen ure, is oen iuifsohuitjo.dat na de lading turfgelost to hebben, koolasch ingenomen had, in zinkonden stnnt by de Groole Sluis alhier aangekomen en, nadat de schipper, die te Wilnis te huis behoort, zyne vrouw en een nog zeer jeugdig kind, met den inboedel gered waren, gezonken. Tot oen sein voor andere schippers is daar ter plaatse een paal geslagen. Door vertraagdo inzending van sommige afrekeningen, zijn wy eerst nu in staat gesteld to kunnen mededoelen, dat do zuivere opbrengst der tweo voorstellingen, onlangs alhier ten voordeelo van do nagelaten betrekkingen dor veronge lukte bemanning van do Terschollinger loodsboot, no. 4, ge geven, bedraagt de som van ƒ350.84. Men verzekert, dat de beraadslagingen over do bo- grooting van buitenlandsche zaken in do zitting der tweede kamer van aanstaanden Maandag zullen plaats hebben. Do Stnats-Courant bevat het besluit tot oanwyzïng der eigendommen in de gemeentenMoordrecht, Zuid-Wad- dinxvocn, Zevenhuizen, Bloiswyk, Zegwaurd, Soetormeer, Nootdorp, Stompwyk, Voorburg on 's Gravonhage, welke ten behoove van don aanleg van don spoorweg van Gouda naar 'a Gravenhagcten algomeenen nutte zullen worden onteigend. Als een zeldzaamheid wordt gemeld, dat don 22 dezer by een bouwman, op 'a Gravenweg te Kralingon, oen schaap 4 lammeren heeft geworpen. In Maart 1867 heeft hetzelfde schaap or 8 geworpen. 7

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1