i A". 1808. oensdag,IS April. Yerschijat Maandag, Woensdag ea Vrijdag. K ennisgeviag. BUiïEMLAHBSGHE BERIGTEft. BMEfclAHDSGHE BERIGTEft. -• - - 1 - <P il "tSëopirèng f - f? COilBAI ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drio Maanden. f 1.85* Frunco per PostcJoor het gcbeete ttijk- 2.25. (Slrit'ten Franco.) ABVUBTDKI'IIIM: Prij» ton Jen gewonen regel/0.10. Tol 10 regel» f 1 00. Zcgclrcg' voor Iedere plaatsing - 0.36. Dn BoRQEiinESTt.it es Wr.TnODDF.ns vav Schiedam, Gevolg gevende aun do publicatie in de Schiedumache Courant van don l Janmuy jl. Brengen ter kennis vun de ingezetenen, dat ter zake van bet niet nakomen bunner verpligtingen, aan de wnierbalers A, linlkinitu en A. tnn iter Moot, do bun uitgereikte vlaggen op lieden zijn ontnomen, en Waarschuwen iedei.dat het door bovengenoemden aange voelde water niet geacht kan wordon te zijn letiiter en vmeh IfSaarmnter. Schiedam, den 14 April 18G8. Burgemeester en Weihouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK Van aiatenesse. De Sctretnris A. W. MULDER. De Moriteur behelst het verslag van den minister van buitcnlandsche zaken omtrent do mobiele nationale garde, volgons hetwelk in de grooto meerderheid der kantons de jongelingen zeer gewillig en zella met lust zijn opgekomen. Alleen te Toulouse, Bordeaux en Montaubun hebben jam merlijke toonoclen plaats gehad. Uet rapport eindigt met deze verklaring: Het kan dus op grond van de verkregen feiten bevestigd worden, dat de nieuwe militaire wet door de openbare opinie roet vastberadenheid is aangenomen. Hare eerste toepassing heeft voor de bevolking een nieuwe ge legenheid opgeleverd om haar volhardend vertrouwen op den keizer te doen blijken. Met deze conclusie van den minister kunnen wy ons echter zoo gaaf niet vereenigen. Gaat men toch na hoezeer do lasten door de nieuwe legerwet verzwaard zijn hoe diep die wet in het maatsohnppelijk en huiselijk leven ingrypt, en hoezeer zy door do meeste daght iden werd aangevallen en 'ten hoogste afgekeurd, toen zjj nog slechts een ontwerp was, dun gelooven wy dat het niet kan uitblijven of weldra zulten zich onderscheiden en luidroepondc stemmen doen hooien togen de gevolgtrekking des ministers, die, hoe schoonklinkend ook nogtans het kenmerk der waarheid mist. [Iet in ons vorig nummer vermelde artikel vamdenConsti- tutionnel, dat dadelijk na zijne veischyning alles in rep en roer had gebragt en do gewenschte uitiveiking, die van geruststelling, hud gemist, (de Temps o. n zcido er van, dat het oflicieuse oignan den aanval blies,middelerwijl het den vrede veikondigdc) heeft dien indruk weder even spoedig zien voorbijgaan. De gemoederen toch zyn weder eensklaps tot kalmte teruggekeerd, en zulks omdat men de overtuiging meende verkregen te hebben, dat in de omgeving des keizers do vredespartij de overhand zou blijven behouden. De andere oflicieuse bladen, zoo als de lkiirie b v., doen hun best om de gerustheid to herstellen, door te verzekeien dat er op dit oogenblik geen enkel feit, geen enkele gebeur tenis is die een oorlog kan doen duchten, liet blad erkent de gegrondheid der aanmerkingen, dat het budget hoog is, maar tegenover de aanzienlijke strijdmagt der mogendheden, zegt het, moest de nationale stiydmagt van Frankrijk nood zakelijk uitgebreid worden. De aanleidende oorzaak intnsachen van de oorlogzuchtige geruchten, die zoo herhaaldelijk verspreid worden en gereo- delyk ingang vinden, ook bij bezadigde lieden, is het feit, dat de wil van dén man op een zeker oogenblik over vrede on oorlog kan beschikken. Alleen door de vertegenwoordiging een ruimer aandeel te geven in Frankrijks politiek beleid, zal keizer Napoleon aan zyn land en aan Europa een groot deel van dat verlrou wen geven, dot men te vergeefs door de officieuss) en offieiele organen aan het publiek tracht roede to deelen.—- Men meldt uit Londen, dat het door het tory-ministerie genomen besluit om het gezag te behouden, in weerwil van de in het lagerhuis geleden nederlaag omtrent de in Ierland gevestigde staatskerk, tot hoofdreden heeft een verklaring door da Iersche bisschoppen, tot die kerk beboerende, af gelegd, dat zy gereed zyn om ifstand te doen van zes Iersche bisdommen en ten aanzienlijk deel der kerkelyke goederen. Deze verklaring irou bet kabinet geworden zyn ten gevolge van de verkregen zekerheid door de leden der Iersche goes telykheid, dat de commissie, te dier zake ingesteld, ten slotte toch zou concluderen tot dezelfde vermindering. Het houden van vergaderingen in Londen en andere voor name steden voor en tegen de afschaffing der staatskerk in Ierland duurt voort. Intusschon verneemt men, dat H. M "do koningin Victoria, de prins van Wallis en de hertog van Cambridge sterk tegen die afschaffing gestemd zyn,een redon te moer, zooals men voorgeeft, voor het ministerie om, in 1 geval een votum van wantrouwen tegen de regering door het lagerhuis mogt worden aangenomen, alsdan hot parle- mant Te ontbinden een maatregel die met graafDarby's zienswyzo strookt. Donderdag avond heeft de heer Rawson, als voorzitter cenor vergadering der Manchester Reform-club, de liberale party geluk gewonscht met hare weder-aaneensluiting onder ,»i }-.•*<(, rV; "h. ji'ï.l'ct do leiding van den heer Gladstone. De heer Bright nam daarop hot woord en zeido, dat hem dezer dagen van ver schillende kanten herhaaldelijk was gevraagd, of hij meende, dat de oppositie hure meerderheid van 60 stemmen zou be houden en of er voo- kans bestond, dat do drie voorstellen van Gladstone betreffende de staatskerk in Ierland met na genoeg diezelfde meerderheid zoudon woiden aangenomen. Zijn untwoord hierop was, dat'njj" wel niet kon berekenen in boevermen dnuropstantzou kunnen maken,doch voor zoover "i kon nngnnn, zou bij de behandeling in comité bij olke eindstemming die meerderheid wel behouden blijven. De heer Goldwin Smith trachtte duidelijk te maken dut er vroeger wel eens ministers waren geweest, die zich door hunne ïyraniiieke en andere verkeerde handelingen zoodanig hadden gecompromitteerd, dat het onmogelyk was met eonïgen eeibied aan hen te denken; doch zelfs do ergsten waron altoos echte Engelsche gentlemen geweestmen wist wat men aan hen had en zy hielden zich binnen de wetten der eerdoch thans bestaat er gevaar, dat Engeland in dit opzigt eenige trappen lager zal afdalen. Wel is waar voegde hij er by men moei het karakter van een staatsman niet beoordeelen naar een bekrompen maatstaf. Men moet in hem vele gebreken en soms nog wel wat orgers dan gebre ken door do vingers zien, mits enke! en alleen onder voor waarde dat er in hem iels meer ta vinden is dan enkel zelfzucht, of anders gezegd: dat hij bezield is met een wezenlijke liefde voor zyn land. Doch wat de tegenwoordige ministers betreft, moet hy ronduit verklaren, dat hy bij hen geen vaderlandsliefde kan opmerken. Intusschen kan men zich troosten met het denk beeld, dat al mogt de meerderheid bij de stemming over Gladstone's voorstellen niet zoo talrijk zijn, het vonnis toch eenmaal door het lagerhuis was uitgesproken, zoodat er by de discussie» eigenlijk geen sprake kan zijn van een verdedi ging der staatskerk in Ierland. Het dagblad de Churchman is intusschen van een ander gevoelen en vei haalt, dat velo kiezers in Zuid Lancashire, die vroeger allen voor Gladstone ijverden, thans ten gevolge zynor motie, tegen hem gekeerd zijn. Het blad laat niet onduidelijk döb"ischemöïCh7"dat7' wanneerwdtt"in*andere- distiicten ook het geval wordt tegen de aldaar vei kozen parlementsleden, die voor de motie hebben gestemd, dit toch wel veel invloed zou hebben op de stemming over Gladstone's voorstellen. Alen meent intusschen, dat Gladstone nlsnu bereid zal zijn om zich in zyn tegenwoordig district geen kandidaat te stel len, maar als zoodanig op te treden voor de Londensche City. Men leidt dil af uit het feit, dutdaurtoe in de City reeds toe bereidselen worden gemaakt en dat aldaar de alderman Lawrence of baron Rothschild zal aftreden, enkel en alleen om voor Gladstone plaats te maken. Vermoedelijk zal Roth schild toch buitendien wel gaarne aftreden, daar zijn gezond heidstoestand reeds sedert goruïmen tijd vnn dien aard is, dal hy alleen by gelegenheid eener zeer belangry ke stemming in het lagerhuis verschijnt. Men verzekert, dat de paus aan den aartsbisschop dr Manning beeft opgedragen zijne dankbetuiging over te bren gen aan den heer Gladstone, wegens diens voorstellen betref fende de staatskerk in Iorland De hoeveelheid petroleumin 1867 in Duitschland ingevoerd, en do voor Duitschland in do voornaamste ïn- voerplaatson nog opgeslagen hoeveelheid bedraagt 1,785 000 centenaars. Deze invoer vertegenwoordigt de lichtkracht van 7 ii 8 millioen centenaars oliezaad. Op het eiland Man (Engeland) besloot dezer dagen een myuwciker, meenende dat by zijne betrekking zou ver liezen, om zich, zy no zes kinderen en zijne vrouw te dooden Werkelyk volbragt hy dit 'voornemen in zooverre, dat van de zes kinderen, die doot- lifem in een waterput werden go- worpen, twee slechts werden gered, terwyl hij ook zelf er in omkwam. Zyne vrouw was bet ontsnapt. Op grond dat de telëgraaf-communicatie ia bot Brit- scho koningryk minder goedkoop, minder zeker en minder uitgestrekt is dan in andere landenbeeft de Engelsche minister van finantion in een onlangs gehouden zitting van het lagerhuis magliging voor "s rijks post-adminiatratie gevraagd, om do telegraaflijnen van do particuliere onder nemingen te koopen, te exploiteron en te onderhouden. Naar bot voorstel der regering zou de overname niet door gedwon gen onteigening maar enkel"met wederzydschgoedvinden plaats hebben; doch zoo een particuliere onderneming BchAdo leed door in aanraking ofin mededinging met een telegraaflijn der regering te komen, zou zy het ryk tot overneming harer lyn tegen een scheidsregterlyk ta bepalen prys kunnen ver piigten. Naar aanleiding van een berekening van het aantal lucifers, dat in Frankryk, Engeland en Belgio per hoofd daags verbruikt wordt, deelt men het volgende medeAl neemt men het kleinste getal aan,zoo verkrijgt men toch voor geheel Europa een dageljjksch verbruik van 2 milliordon, vertegenwoordigd door 600 pond hout. Vanrde houtsoorten, die hiertoe het meest gebruikt worden, voornamelijk popu- f licrhout, weegt de kubiekmeter niet meer dan 500 pond. Volgens deze berekening, wordt in Europa alleen juarlyks 400,000 kubiek meters of 119,800 vademen hout voor dio kleino stokjes gebezigd. Hot in de laatste jaren zoo sterk toegenomen verbruik van waslucifers wisselt in Frankrijk van 18 tot 16,000 pond. Aan phosphorus wordt jaarlijks ongeveer 420 000 pond verbruikt Het aantal werklieden, in Europa door dezen handelstak aanbot werk gebonden, wordt op 80 00ö geschat en de waardo der fabriek age op minstens 250 millioen francs.De oorsprong der lucifers daieert niet verder dan van bot jaar 1832. Do energie, waarmedo de Atlantische spoorwogbaan gelegd wordt, grenst aan bet wonderbare. Zelfs do winter en de op sommige plaatsen torenhoog opgewaaide sneeuw konden geen stilstand in de werkzaamheden to weeg brengen. Deze baan weidt door twee maatschappij en gelogd, die van tegenover liggende eindpunten hare werkzaamheden be ginnen en voortwerken, tot dat de rails elkander ontmoeten. De maatschappij, dio het snelst werkt, verzekert zich daar mede niet aiïeen het grootste deel der buan, maar, daar beiden van de voordeden, die zjj zal opleveren, overtuigd zijnook de grootste inkomsten. Deze voordcelen bestaan niet alleen in het reeds vooruit te berekenen groote vervoer vun goederen en personen, maar nog meer in de krachtdadige directe ondersteuningdie het gouvernement door dan afstand van ontzaggelijke uitgestrektheden gronds en het en dosseren van de tweede hypothcek-bewyzen aan den onder nemer verleent. Do baan is thans tot in de nabyheid van Choyenne voltooid. Cheyenne is een stad aan den voet der Rocky Mountains, 817mijien van Missouri. Deze stad, dio haar naam vaneen stam der Indianen ontleent, ontstond als een paddestoel, die by nacht uit den grond voortkomtzy werd vervolgens de hoofdstad van het nieuwe gebied en den Interen staat Wyoming en zal zonder twyfel een hoofd han delsplaats worden. SCHIEDAM, 14 April 18 6 8. schappij is gsweest: 1868. 1867. I (Rott.-Amst.-Holder(Rott.-Amst In Maart f 127,09615 101,826.45i. Sedert 1 January- 865,470.61® - 290,993 88«. Uit het voorloopig verslag, door do rapporteurs der afdeelingen van de tweedo kamer, over het wets-ontwerp betrekkelijk do banken van laening uitgebragt, dat thans het licht ziet, blykt, dat door eenigo leden ernstige twyfel werd geopperd, of een wet op do banken van leening wel noodza kelijk ware en of de voordragt daarvan niet opeenigzins verouderde begrippen rustte. Van do zyde dor meerderheid vereenigde men zich wel mot sommige der medegedeelde beschouwingen, maar deinsde toch terug voor het denkbeeld, om met opzigt tot de banken van leening nu reeds hot stolsel van vrye concurrentie te huldigen. Naar veler oordeel is het stelsel dezer wet niet goed te keuicn, in zoover de regering daarby to zeer op twee gedachten hinkt. Hot volgende verslag is uitgegeven van hetgeen vorrigt is tot verbetering van den waierweb van Rotterdam naar zee, gedurende de maand February 1868. Kanaal door den Koek van Holland. Uit het gedeelte kanunl, begrepen tnsschen den buïtenduinrand en de Krim- sloot is door middel van zandwagens, en uit hot overige ge deelte door middel van vletaken, te zamen opgeruimd 27 000 teerling el grond. Ongeveer 500 teerling el hiervan is door middel van een stoombaggermolen gebaggerd. Den Saten is de bekading om het gedeelte kanaal in de Zekken ovorgeloopen en doorgebroken, waardoor eene ver traging van 8 werkdagen in het grond vervoor uit dat gedeelte van het kanaal is ontstaan. Opruiming van duingronden op den Hoek van Holland, Men is voortgegaan mot de voorbereidende werkzaamhodon, alshet aanvoeren van matcriécl, het opslaan van keeten en loodsen, het leggen van ongeveer 1400 el lengte hulpspoor, het graven van putten voor de vocdingpompen dor locomo tieven enz. Daarna is ook ecu bogin gemaakt met het ver voeren van grond, waarvan thans ongeveer 10,000 teoiling el buiten de normaallijnen op de aangewezen plaats is gestort. Zuidelijke dam in zee. De steenstorting aan do vierde; f] verlenging van dezen dam is voltooid door het plaatsen van fi 52 last zinksteen, zwaar minstens 1000 pond, en van 286 f. last dito steen, zwaar minstens 500 pond por stuk, waarmedo aan deze verlenging in het geheel is gebruikt 462 last steen, zwaar minstens 1000 pond per stuk; '74 500 8665 50 i? Tot voltooying van dit werk moet in hoofdzaak nogslechfs een gedeelte plankier worden nangebragt. j Noordelijke dam in zee, Voor dit werk zyn nog eenige rysmaieriulcn aangevoerd. Onderhoud, Aan de werken is door storm weder o, ruwe zee geen schade ontslaan, zoodat het werk zich to) gewoon onderhoud bepaald hooft. Tot bet geregeld afmaker der gedane steenstorting aan den zuidelijken dam is verwei kt

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1