A°.' 1868. aandag H April. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGÏ. RUITENIANDSGHEBERIGTEN. s l t. i. ABONNEMENT: Abonopmcnljprij» per Ono Maaodcn f 1,86. Franco per Post, door het gcbccle Rijk- 2.26. (Brieven Franco») ADVEBTENTIEN: Prij» ran den gewonen regel.ƒ0.10. Tot 10 regels 1 00. Zegclregt roor iedere plsstsing - 0.36, Do vrede-ademende geroebten dor laatste dogen houden stand en worden zelfs op min of moer olüeiele wïjzo beves tigd. Zoo berigtte het Parysche dogblad la Patrio eenige dagen geleden, dat de bekende redevoering van den minister Barocbodie zich door vredelievendheid evenzeer als door verlichten godsdienstzin kenmerkte, van regeringswege aan de byzondero opmerkzaamheid der departemonls-prefeclon was aanbevolen. Tot staving van dat berigt, dat door oen ander ministerieel dagblad was tegengesproken, wordt thans door de Patrio de volgende circulaire van den minister van binnenlandscho zaken openbaar gemaakt „Mijnheer de prefect, in den Monitcar van 15 April staat do redevoering, door den minister van justitie te Rambouillct uitgesproken. Ik verzoek die rede te doen opnemen in de aan bet gouvernement toegedane dagbladen van uw depar tement. Vooral het slot daarvan verdient op den voorgrond te worden gestoldbet bevat verzekeringen van vrede waarmede de oorlogsgeruchten, die do vijandige dagbladpers sedert eenigen tyd met hardnekkig opzet verbreidt tegen gegaan dienen te worden." De heer Favro, die als advocaat, ais lid van liet bewind der republiek, en sedert als bestrijder der staatkunde van bot keizerlijke gouvernement in bot wetgevend ligebaaro, nnam heeft gemaakt, is door do Franseho akademie tot medelid gekozen en hoeft dezer dagen zitting genomen onder do veer tig leden van het Instituut van Frankryk, hot hoogste onder do geleerde ligebamen des lands. Hij werd binnen geleid door twee andere leden van bet wetgevend ligchnam, de beeren Thiers en Berryer, welke zoodoende oen blyk van eenstemmigheid tussohen de onderscheiden rigtingen der oppositie wilden geven. Do intreórede van den heer Fsvre, die ook door bet publiek roet gespannen verwachting was te gemoet gezien, heeft be antwoord aan hetgeen men van zijne welsprekendheid ver wachtte. De maarschalk Narvaez, hertog van Valencia, president minister en minister van oorlog in het conservative bewind, dat sedert goruimen tijd Spanje bestuurt en weder eenige rust aan het Innd gegeven hoeft, is dezer dagen overleden. Zijn dood wordt door conservative en gematigd liberale dagbladen in Spanje's tegenwoordige gesteldheid als een ramp voor dat land beschouwd, daar Narvaez, by onverbid delijke gestrengheid tegen de revolutionaire of naar revolutie ovorhellcnde partyen, tevens den weg sloot voor de meor of min openlijke tegenstanders der constitutionele staats-inrig- ting, welke aan het Spaanscbe hof io Madrid geenszins zonder invloed zijn. Er is thans in Spanje noch aan de zijde der conservative noch aan die der liberale partij een staatsman overig van zoo govestigden naam en zoo rype ervaring, dal bij aan het hoofd des bcwinds zou kunneo treden met genoegzaam zedelijk ge zag om dadelyk aan alle partijen ontzag in to boezemen; en alzoo, zegt een der bedoelde dagbladen, staat Spanje thans vooreen onbekende toekomst, vooreen geduchte onzekerheid. De koningin van Spanjo heeft volgens een later berigt, den beer Bravo Murillo die in hot kabinet Narvaez de por tefeuille van binnenlandscho zaken waarnam, met de ver nieuwde zamenstelling van het kabinet belast. De jongste bcrigten uit Florence zijn vol bijzonderheden betreffende aanstalten voor de plogtige huwcly ksverbindtenis van den kroonprins van Italic, die in den loop dezer week te Turyn gesloten is. De kroonprins van Pruissen is ook overgekomen om by die feesten Italio's bondgenoot te ver tegenwoordigennaar gemold wordt, is by ten hove met in 't oog' loopendc hartelijkheid ontvangen, en heeft hy dio ontvangst met geljjko hartelijkheid beantwoord. Hoewel het Italiaansche bof aan de geestelijkheid redenen van misnoegdheid gegeven had, heeft de aartsbisschop van Turyn do kerkelijke wijding aan het huwelyk gegevon, bijgestaan door vier door den paus aangewezen bisschoppen. Op Puasch-Maandag heeft te Rome in do kork van Santa-Chiara een lykdionst plaats gehad, die in de clcricale wereld aldaar veel indruk heeft gemaakt. Man is, dank zij de inlichtingen van Menotti Garibaldi en de onvermoeide pogingen van den abt Druon, secretaris van den Franschen aartsbisschop van Bourges, er in geslaagd, het tot dusver vermiste lijk terug te vinden van den Fr ansehen zouaven- luitenant Arthur Guillemin, die den 13 October jlals aan voerder der tachtig zouuven, welke to Monto-Libretti bet hoofd aan oen tien of twaalfmalen sterkeren vyand bodon, roemrijk gevallon is Do bovenvermelde plegtigelijkdionst ter nagedachtenis van den heldhoftigcn Franschman, bij welken 's pausen aalmoezenier, msgr, Mcrodo (gewezen minister van oorlog), zelf do dionst waarnam, is onder anderen door do by Monte-Librotti gespaard gebleven zouaven by- gewoond, tot wier getal ook do Hollandscbo sergeant Joseph Loonen behoort. Het lijk van Guillemin zal naar Aire, de woonplaats zyner familie, worden overgebrogt. Ho KAMER DER STATEN GENERAAL. Jl. Donderdag zyn do algpmoene beschouwingen voort gezet over de wets-ontwerpen tot definitive vaststelling dor staatsbogrooting voor 1808. Daurbjj voerde het woord do heer Xhorbccke, die hoofdzakelijk liet regerings-antwoord op het eindverslag besprak en danruittot do conclusie kwam, dat dit ministerie noch de rogten en den hoogen stand van het koningschap, noch de volks- en parlemcntaiie vryhoden, weet te handhaven; de heer Haffmans, die het ministerie verdedigde cn aanspoorde om op den ingeslagen weg voort te gaan;de heer van Foreest,die by zy no verdediging van het ministerie meende, dut verwerpingen der begrootingen, om redenen daar buiten gelogen, dnarstcldo een willekeurige, revolutionaire daad; de heer de Bieberstein, die zijne motiven tot afstemming op grond van politiek wantrouwen uiteen zettedo heoren de Bosch Kemper en Koordors traden in repliekdo eerste voornamelijk om vol te houden, dat motion van ordo en afstemmingen van begrootingon om politieke redenen ongrondwettig wrncnda tweedo om do argumenten door den heer Thorbecke aangevoerd, te weder leggen de heer do Brauw keuide de ontbinding hoogelyk af; hij rangschikte zich niet onder do hevige bestrijders van het ministerie, maar kon ook niet alle handelingen daarvan goedkeurenby zou voor alle begrootingen stemmen, maar guf geen raad daaromtrent aan anderen. Do minister van binneniandsche zaken betoogde, dat afstemming van begroo tingen om redenen daar buiten, zou daarstellen revolutio, willekeur en aanranding van de rogten dor kroon, cn beant woordde vervolgens vorschillonde sprekers, in het bijzonder den heer Godefroi, die daarin aanleiding vond te verklaren, dat daarin voor hem was vervat een onrogtvaardige, onbil lijke en persoonlijke nan val. In de zitting van Vrydag hebben do ministers van buiten- landsche zaken, koloniën, oorlog en finantien de verschillende sprekers van de vorige dagen beantwoord. De heeren van der Linden en Heijdonryck bespraken nogmaals do politieke kwestie, Do minister van binneniandsche zaken repli ceerde en meende dat de koloniale k westio de ware kabinets- kwestieis. Den 19 dezer is door de bemanning van de stoomboot Stolzenfels, behoorende aan do te Rottordam gevestigde Ned. stoombootreedery, ter hoogte van Bingen, uit den Rijn opge- vischt het lijk van een bankier, die eenige dagen te voren te Mninz, naar men zegt, 2ich verdronken had. Door de familie was een premie van 1000 uitgeloofd voor den vinder van het lijk. Uit Brassel wordt geschreven, dat in onderscheiden Belgische gemeenten de hondsdolheid sedert ecnigon tyd een schrikbarende uitbreiding heeft verkregen, zoodat op velo plaatsen de gcmeer.te-bcsturcrt buitengewone maatregelen tegen de gevolgen van dit onheil moeten nemen. Het aantal dolle honden is zoodanig toegenomen, dat er alleen te Brussel in deze maand reeds 33 gevallen van dolheid officieel zijn geconstateerd, waarbij 7 personen op de openbare straat gebeten zijn. Hoe groot is echter nog duarenbovcn het getal honden, dat om dezelfde reden in stilte uit den weg is geruimd, waarvan by de politie gcon aangifte is gedaan De politie agenten te Brussel hebben last om eiken losloopenden bond op te vangen cn naar hot abattoir to brengen, om aldaar to worden afgemaakt. Nog wordt omtrent dezo trcurigo zaak gemeld, dat te Gend thans kwestie is van con belasting op do honden, mot oogmerk otn langs dien weg hot aantal dezer dieron te doen verminderen. SCHIEDAM, 25 April 18 6 8. Ons gewoon verslag van do vergadering van den gemeen teraad alhier, die gisteren avond tot zeer laat beeft geduurd, zullen wy in het eerstvolgend nummer gevenin die vorgti- dering o.a. zyn tot loden van do plaatselijke schoolcommissie benoemd, do heoren J. S. M. de Groot, J. Steynis Gz.J. T. Beukers en A. Knappert Lz. Gedeputeerde staten der provincie Zuidholland heb ben bepaald, dat do verkiezing tot leden vau den nieuwen gemeenteraad lo Schiedam zal plants hebben op 19 Mei aan staande en die van den nieuwen gemeenteraad te Kethel en Spnland op 15 Mei; zullende de nieuwe gemeenteraden hunne eerste zitting houden to Schiedam den 17 Junij cn te Kclhclcn Spaland den 10 Juny aanstaande. Naar wy vernemen werdon sedert eenigen tijd alhier grooto pariyen gerst gekocht, onder geheimhouding waar voor die bestemd waren, tot dat men dezer dagen mot zekerheid vernam, dat zy voor rekening zyn van hot gouver nement van het groot-vorstendom Finland. Gisteren is alhior de eerste Engelsche stoomboot uit Hamburg gearriveerd om 500 lasten van bier naar Finland te vervoeren on zal die weldra door anderen gevolgd worden, met bestemming naar Finsche havens, Voor het eerst geschiedt de verzending van gerst van hior naar Finland, wat als een byzondorheidkan vermeld worden, daar van Rusland .wol steeds groote hoevoolhcden gerst worden oangovoerd maar uitvoer van hior naar dat ryk nimmer heeft plaats gehad. Van woge hot ministerie van binneniandsche zakon worden de gezagvoerders van stoombooten on andere vaar tuigen. waarvan do diepgang minder bedraagt dan 4 el, die do Oude Maas benoden Dordrecht bevaren, in het belang der werken van de in aanbouw zyndc spoorwegbrug over die rivier, uïtgenoodigd om den koers to nemen tusschen de pijlers dezer brug gemerkt nos. Ill en IV, gerekend van don linker oever. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor alle schado on nadoelen die ann hunne vaat tuigen en aan de werken van do spoorwegbrug door hot niet voldoen aan dezo uitnoodiging mogton veroorzaakt worden. By ministeriele bcschikkking van 21 April jl. is ann den heer D. Dissolwcrfte Bricllotot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootslecpdienst op do hoofdrivieren in do provinciën Noordbrabant, Gelderland, Zuidholland, Zeeland, Utrecht, Ovcryssel en Limburg. De provinciale staten in de vorschillcnde provinciën zullen in hunne zomervergadering van dit jaar moeten over gaan tot do verkiezing van 13 lodon van de eerste kamer der staten generaal, ten gevolge der periodieke aftredtDg van een derde deel der leden van die kamer. De aftredende leden zijn de heoren: NoordbrabantH. E. Verschoor; Gelder land: jhr. mr. C. E. J. F. van Nispen tot Pannerdon en rar. C. H. baron van Rhemen van Rbemensbuizen; Zuid holland; A. van Weei Dz. on T. P. Virtfly; Noordholland jhr. C. Hartsen en mr. J. Messchort van VoIIonhoven; Zoeland: J. Fransen van do Putto; Utrecht: jhr. mr.J. Iluydecopcr van Maarssovoen; Frieslandjhr. mr. F, J.J. van Eysinga; Overijssel: C. F. Stork; Groningenmr. J. J. Crcmers; Limburg: jhr. mr. F. B. H. Michiels van Kes- lenich. Jl. Donderdug is to water gelaten van dewerfdc3 hoeren J. Korver te Vlaardingen, de driemast logger Excel sior, voor rekening van de heeren Droston Loe Co. Hoe hoogst betreurenswaardig het is wanneer ouders hunne kinderen tot slechte daden aansporen en aanmoedigen, blykt uit het volgende: Jl. Dingsdag verscheen ter correcti onele teregtzitting van de regtbank te Rotterdam een veer tienjarig meisje met hare moeder; de eerste beklaagde, in loontrekkende dienst zijnde, vindt op zekeren dag, bij het verrigten van eenige werkzaamheden, den sleutel der secre taire, waarin haar meester zyn geld bewaarde, en verhaalt dit des avonds aan hare moeder. Dezo,hiervan party willende trekken, gelast hare dochter niets aan hare meesteres te zeggen, maar zet haar integendeel aan, van de gelegonhoid gebruik te maken, om haar geld tehuis te brengen. Het gevolg hiervan was, dat do kleine van tyd tot tijd behendig geld uit do secretaire nam, als haar moeder dit noodig had, wat nog al eens het geval scheen te zynalthans het ontvreemde be droeg by do ontdekking oen som van raim/400. By vonnis van jl. Donderdag heeft de regtbank de lslo bekl. (do dochter) veroordeeld tot tweo jaren, en de 2do bekl. (de moeder) tot vijfjaren gevangenisstraf met de kosten. Do Rotterdamsehe peperkoek behoort mot do Gro ninger- en Deventer-kook, de Haarlemmer-halletjes, Wees per-moppon en Goudsche-8pritseu tot dio voortbrengselen der koekbakkers-nijverheid hior te lande, welke zich een zokeren room verworven hebben. De koekbakkery, die op waardige wyze do renommée van den peperkoek handhaaft, zoodot aan hare voortbrengselen by herhaling op tentoonstel lingen, ook in het buitenland eervolle vermeldingen zyn to beurt gevallen, is dio van de firma Blankenbylje Rotterdam, wier chef, de heer J. van Eysden, jl. Donderdag een halve eeuw lang zijn affaire heeft uitgeoefend. Gedurende al dien Iangeu tyd is nimmer een oven mot do vermaarde Rotter damsehe peperkoeken ingeschoten of uitgehaald dan door hom zeiven, zoodat hy zich den goeden naam dien zyn affaire geniet, persoonlijk mag toerekenen. Gisteren zyn naar het huis van burgerlijke cn mili taire verzekering te 's Hage overgobragt, een dienstbode en haar beminde, verdachtde eerste van in een affaire van manufacturen aldaar, alivaar zy dienstbaar was, een aantal goederen tot het magazy n behoorende, te hebben ontvreemd, alsmede geldon door middel van een valschen sleutel to hebben verduisterd, en de tweedo van medcpligtigheid door Let heien van do gestolen vo >rwerpen. Beiden hebben naar mon verzekert, een en ander reeds bekend. Woensdag ochtend zijn te Leyden op het Doelenplein twee paarden, welke voor eon kanonstuk gespannen werdon, op hol geraakt. Van do twee veld-artilloristen, dio ze wilden vatten, werd de een onmiddciijk gedood, en den ander het been gebroken. Men schrijft uit Zutpken, dd. 21 dezer: Een ingezeten van Haarlo onder Borcuïo, 84 jaren oud, hoeft in de vorige week eono voolrois naar Zutphcn, cn terug naar zyne woning volbragt. Hij zelf en zyne twee nog flinke zustors hebben, bij elkander opgeteld, den ouderdom van 247 jaron bereikt. Over het algemeen vindt men in de gezonde streken van den zoogenaamden achterhoek vele monschen, die tusschen de 80 on 90 jaren oud zyn, fin vlug van Ijjf en leden togen geono ligcbatneljjko vermoeyenissen opzien. Men sehry ft uit Tuil van don 22 dezer: Weder is gis- teron een arbeider aan do opruiming van don ouden djjk, alhier, huisvader met één kind, onder een ncderstorlcndon i.*

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1