)46.r oensdag fiQ April. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. i°. 1868. K enmsgcving. ALGEMEEN 0VER2IGT. BUITEH1AHDSCHE BERUSTE». BmNENÏ&NDSGHrBËRÏGTË^ (IIIAIT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie SUtnden Franco per Post, door het gebeele Rijk 1.86. - 2.26. (Brietcu Franco.) ADVERTENTIEN: Prijs ran den gewonen regel0.10. Tot 10 regels f 1 00. Zegclregt toor iedere plaatsing 0.36. Db Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis ran de Ingezetenen: Dat het Kohier voor de Personele Belasting Mo. 5 {\fdeehng M a tb en esse)deter Gemeente, oter het dienstjaar I8°%e, door den lieer Commissaris des Koningsm dete Provincie, op den 31 April 1808 executoir verklaard en op beden sin den Ontvanger dor Directe Belastingen, ter invordering, is over gemaakt. Wordende voorts bij dete herinnerddat een ieder verpligtis zijnen aanslag, op den bg de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dat, van heden af, de termijn v au drio maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen deten aanslag bebooren te worden ingediend. En is biervau afkondiging geschied,waar het behnort,den27 April 1808. Do Burgemeester voornoemd P. J. VAN BUK VAN M TLNESSE. Deelden wij in ons vorig nummer de meer of min odicicte bevestiging mede van de vredelievende gezindheid der Fransche regering, thans wordt op stellige wijze verzekerd, dat Pruissen voornemens is een aanzienlijk getal militairen met groot verlof naar buis te zenden men ziet een spoedige navolging van dien maatregel door Frankrijk te gemoet, als een eerste schrede tot een meer afdoende en meer algemeene ontwapening. De keizerin van Oostenrijk is van een prinses bevallen van alle kanten worden den keizer adressen met beluigingen van blijdschap en gehechtheid aan het vorstenhuis toegezon den en alom heerscht in dat rijk een groote geestdrift by deze heugelijke gebeurtenis. Zooals bekend is, bevindt de hertog van Edinburg (prins Albert, tweede zoon van koningin Victoria), zich thans in Aastralie. Blykens een telegram, dezer dagen bij het Engel- sche departement van koloniën ontvangen, is den 12 blaart, in den schouwburg te Sidney, op hem geschoten door een Fenian, met name Offarell. Het schot, dat den prins in den mg trof, is echter gelukkig niet doodelyk geweestook is do kogel reeds nit de wond gehaald. Do dader, die oumiddeijjk werd gevat, heeft zyn schuld bekend, en is ter dood veroordeeld. Een ander berigt Engeland, betreffende,,.doch van gun stiger inhoud is, dat de Abyssinische expeditie een roemrijke overwinning heeft bevochten. Magdala, waarheen koning Theodoras de wijk genomen en zich verschanst had, is stormenderhand door de Engelschen veroverd, waarbij koning Theodorus gedood werd. 14000 man hebben de wapenen neörgelegd. By die inname werden van de Engelschen gewond 1 officier en 14 man, terwjjl het verlies des vyands 500 dooden en 1500 gekwetsten bedraagt. De Engelsche gevangenen van koning Theodorus zyn nu bevrijd en het doel dor expeditie is op schitterende wjj ze bereikt. lie KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van jl. Zaturdag werden replieken geleverd doordeheeren Jonckblool, doBieberatejjn, Thorbocke, van Bosse, Rochtissen en de Bosch Kemper. De vier eersten hielden de stellingen vol, in hunne vroegere redevoeringen ontwikkeld en waren door do betoogen der ministers niet geschokt. De laatste spreker volhardde tegenover den heer van der Linden by de ongrondwettigheid van de verwerping der begrooting om politieke redenen. Vier nieuwe sprekers namen deel aan het debatdo liecren Storm van 's Gravesande, van Nispen van Sevenacr, Saaij- mans Vader en Begram. De heer Storm van 's Gravesande betoogde, dat de tweede ontbinding was mislnkt en dat een dorde ontbinding gevaar lijk was te aobten en zelfs van bedenkeljjke gevolgen voor den eerbied aan het koningschap verschuldigd. lljj kwam met nadruk op tegen do betichting als zou de liberale party geen liefde gevoelen voor bet vaderland koningscliup en de constitutie. De heer van Nispen van Sevenacr verwachtte een gewenschte oplossing der onderwys- en der koloniale kwestien alleen van deze regering. De heer Saaymans Vader hield do ongrondwettigheid vol van afstemming van bogrootingen om politieke redenenterwy l de heer Begram de verwjjten bf ongegrond èf onbewezen achtte tegen do regering gerigt. Jl. Maandag zyn de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrootiog voor 1868 voortgezet en ten einde ge- bragt. Verschillende nieuwe sprekers voerden het woord. Do heeren Kalfl en van Kuyk gaven hnn vertrouwen in dit kabinet te kennen, De heeren Hingst, Gratama en van Beyma bespraken de gronden die hen zouden leiden hunne Stem tegen do begrootingen nit te brengen, terwyl de heer Fransen-van de Putte o. a. verklaarde, dat bjj elk liberaal ministerie zou ondersteunen, zonder vasthoudendheid aan eigen beginselen, dat de koloniale kwestie tot oplossing zou trachten te brengen; mits de wog, dien men op wilde, duidelyk was afgebakend. De ministers van binnen- landscho- en boitenlandsche zaken, van finantien en koloniën loverden replieken op vroegere redevoeringen,' evenzoo de heeren Blom, Storm van 's Gravesande en van Foreest. —De-spiritist Home, die, zooals wjj in een vorig nummer meldden, zyn spiritisme heeft gébezigd om eed weduwe" to bewegen hem erfgenaam temaken, heeft zoodanige verbit tering by het volk opgewekt, dat hy telkens als bij de geregts- zaal verlaat, wordt uitgejouwd, Donderdag heeft mon hem met een dolk trachten te vermoorden. De poging is mislukt, doch hy is aan de hand vrij ernstig gewond. Uit Brussel schrjjft men: De gezondheid van prinses Charlotte is voldoende, de slaap en de eetlust zyn terug ge komen en met deze ook de-lust tot de studie. De prinses brengt dikwijls den geheelcn dag in haar werkkubïnot door; doch behalve de kontnkijjke familie ontvangtzy niemand, llare kwade luimen komen nu on dan terug, maar worden evenwel van dag tot dag zeldzamer. Dezer dagen reed zij met de koningin in oen open rijtuig, over den boulevard. Zy was geheel in het zwart gekleed en de koningin had haar aan den regtorkant laten zitten. Ter wijl deze laatste zich heel nederig hield, gaf prinses Char lotte zich het atr van keizerin en deed hier en daar eenigo eerbewyzingen ontstaan, door regts en links vol majesteit het hoofd te buigen. Zie daar wat or van al onze over winningen in Mexico overblyft! De Uevuo de l'art Uhrdtien meldt uit Palestina, dat do navorschingen der oudheidkundigen in het heilige land steeds voortgaan. Een hunper moet onlangs do synagoge hebben ontdekt, waarin de Zaligmaker te Capernaüm go- predikt hoert. Een ander meent een nieuwe verklaring te hebben opgespoord voor de woorden des evangelies, dat een rijke moeyelijker in het koningrjj k der hemelen zal binnen gaan, dan een kemel door het oog eener naald kan komen. Veelal werd dio tekst als een hypeibool, in den Oosterschen styl gebruikeljjk, aangezien, en menig uitlegger heeft dan ook het hebreeuwsche woord, dat tovens kemel beduidt, lie ver in zijn andere beteckenls van kabel genomen, Nu echter heeft een reiziger bevonden, dat er te Jerusalem een tolpoort heeft bestaan, die „oog der naald" genoemd werd. Zy was zoo eng en zoo laag, dat een bepakte kameel zich er niet dan met groote inspanning en met gebogen knieën kon doorwrin gen. Da vergelijking tusschen den ryke, gedrukt door het gewigt van z'yne wereldsche bezittingen, vóór do poort des hemels, en het kameel, zwoegend onder zyn last, voor het „oog der -naald,"- zou alzoo niet hyperbolisch, maar van een treffende juistheid zijn. Dezer dagen is te New-York een schatrjjke Italiaan overleden, die zijn geheel vermogen aan do hoofdstad van Itaiie heeft vermaakt. Toen de man zijn testament maakte was Turijn nog hoofdstad, maar sedert heeft Florence Turijn vervangen, en nu rijst do vrang aan welke van de twee steden de nalatenschap zal worden uitgekeerd, Florence eischt de uitkeering, maar Turijn betwist dien oisch; daarenboven komt de party der Italiaansche eenheid op en beweert, dat noch Florenco noch Turijn, maar Rome, als do geprokla- roeerde hoofdstad van het koningrijk Itaiie, in hot bezit dor erfenis behoort gesteld te worden. SCHIEDAM, 28 April 1868. In de op den 24 April II. gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier zyn ingekomen: Resolutie van gedeputeerde staten, houdende bepaling, dat de ver kiezing vun den nieuwen gemeenteraad op 19 :Mci e.k., en de eerslo vergadering vun dien raad op 17 Junij e.k. moet plaats hebbenld. goedkeuring van do voorloopigo regeling dor jaarwedden van het onderwyzond personeel aan de school der opgeheven en aan Schiedam toegevoegde gemeente Oud en Nieuw Muthenesse; ld. goedkeuring van het besluit tot afstand van gemeentegrond, gelegen achter de Nieuwstraat, aan diveiscn; twee resolution als boven, hmdendogoed keuring van besluiten tot wijziging van en het doen van af- en overschrijving op de gemcentebegrooting voor 1868 twee resolution als boven, betreffende de gemcentebegrooting over 1867; aangenomon voor kennisgeving, Proces verbaal der kasopneming by den gemecmo-ontvangeraan genomen voor kennisgeving. - Verslag der gemeente over 1867; drukken en een exemplaar daarvan uitreiken aan de leden van den raad. Staat van oninbare posten der plaatselijke directe belasting over 1866; ter visie. Adres van P.J. Sonbeek om eervol ontslag als hulponder wijzer, togen 1 Junjj e.k.; overeenkomstig het advies der plaatsclyko schoolcommissie het eervol ontslag verleend. Missive der plaatselijke schoolcommissie, houdende tjjdsbe- pa'ing van bet examen aan do openbare burgerschool van den heer J. van der Hoeven Mz., op 30 April e k.aangenomen voor kennisgeving. Missive der gezondheidscommissie alhier, om voorschot uit de gomeeutekas ter bestrijding van kleine uitgaven; tor visie. Verslag der gezondheids commissie over 1867; ter visie. Do rekeningen van hot Vrybandeis-Entrepöt en van de" Bank van Leening over 1867; gesteld in handen der finantiele commissie.Voor stel der oommissie voor het Burgerlijk Armbestuur tot wijzi ging van, en tot het doen vanrnf- en overschrijving op de begrooting dier instelling over 1867; toegestaan* Missive van den heer C. Makkers,.houdende kennisgeving van het overlijden van' den beer A. Makkers, lid der commissie van administratie der fondsen' van het voormalige Oude- Maonenbuis; aangenömotf voor kennisgeving en do benoo- mtng van een nieuw lid dier commissie aangehouden. Adres van don heer M. van Erkel, om ontslag als lid dor gezondheidscommissie; ter visie. Adres van den heer N. Tok, om vprbotering der beschoejjing van den open gemeentegrond, gelegen langs het Balkengat en zjjn eigen dom; gesteld in banden der commissie van fabricage. Adres namens de directie der stoombootdienst de Spuislroom, om vrijstelling van de betaling van verschuldigd havengeld adres van A. Kuddors, om afstand van grond van het exercitieveld; welke adressen zyn ter visie gelogd. Ont werp verordening tot wyziging der heffing van schoolgelden op do openbare school voor gewoon eu meer uitgebreid lager onderwys voor meisjes; tor visie, Is besloten tot het verlcencu van een gratificatie aan den sluiswachter K. van der Sluis adƒ150, even als in vroegere jaren; tot het huren van. een hulp-schoollokaal totdat de verbouwing van de school van mejufvrouw van Driel vol tooid zal zijn en het nieuwe lokaal in gebruik kan worden gesteld; tot het bevorderen van don hulponderwijzer J. Rovers tot hulponderwijzer met hoofdonderwijzers rang, op een jaarwedde van f 500tot het aanstellen van een hulp onderwijzer op een jaarwedde van f 400, en van een hulp- onderwyzeresso op een jaarwoddo van 500 dan de open bare burgerscholen; tot het verleenen van magtiging op burgemeester en wethoudeis; a, tot de openbare aanbesteding van hout, zand, grind, kejjen, straatklinkers en metselmatcrinlen. b. tot het doen rooijen van twee boomen, slaande langs de Broorsvestgracht by liet plantsoen. Is mededeeling gedaan: a. dat de tijdelijke geldleening van 20,000 is afgelost; b. dat het bouwen der hoogere burgerschool bjj openbare aanbesteding is aangenomen voor f 50,900, door G. Key, Zyn benoemd tot leden der plantsclyke schoolcommissie de heerenJ. S. M. do Groot, J. Steijnis Gz., J.T. Beukers en A. Knappert Lz. Daarna is do openbare vergadering gesloten en zjjn de werkzaamheden in een zitting met gesloten deuren voortgezet. Gisteren avond, omstreeks 10 ure, viel een werkster by het scheppen van water in de Noordvestgracht alhier. Bjj' het late uur en de eenzaamheid der plaats, waar in den regel weinig passage is, zou dit onheil op een noodlottige wjjze voor de betrokken persoon zyn afgeloopcn, ware bet niet, dat juist twee brandersknechts, J. 11. Hartman en J. Jansen, uit een naburige branderjj waren gekomen, en do drenkeling nog tjjdig hadden kunnen redden, die, hoewel hevig ontsteld, geen verdere nadeelige gevolgen van dit ongeval heeft onder vonden. Z. M. de koning heeftzooals wij in eon vorig nummer reeds kortelyk hebben medegedeeld, bjj Hd. bezoek der hoofdstad, hut gemeentebestuur dier stad met het borigt verbljjd, dat, behoudens do bekrachtiging der wetge vende magt, de finantiele regeling der aangelegenheden van de kanaalmaatschappij als lot stand gebragt mag worden beschouwd. Naar wjj vernemen, komt die regeling, waarover aandeel houder der maatschappij zich in eene vergadering op den 1 Mei zullen hebben te verklaren, en die thans te hunner inzage aan het bureau dor maatschappij ligt, hoofdzakelijk hierop neder: aan do afsluiting bij Schcllingwoude zuilen in plants van één schutsluis, gelijk de concessie voorschrijft, drie schut sluizen ten koste der maatschappij worden gemaakt bepaling van een cindtcrmjjn voor de voltoojjing van het geheelo werk en wel op 1 Augustus 1876; bjj niet naleving hiervan, do concessie vervallen nadere vaststelling van termjjnen van oplevering ook voor de onderdeden van liet werk vernietiging van alto reclames, die do maatschappij tegen over den staat mogt kunnen doen gelden; nadere regeling der rentebetaling door den staat over do uitgegeven aundeelen van het maatschappelijk kapitaal, bekopende 8/i millioen zekere rentegarantie over 50 jaren van obligation tot het' bedrag van het nog uit to geven gedeelte van het maatschap pelijk kapitaal ad 6'/z millioen, met verpligting tot aflossing over dat tjjdvak nadere regeling van de uitgifte van 10 millioen obligation op de droog te maken gronden toekenning van meer invloed aan de regering op do be noeming der directie. Tegenover de meerdere waarborgen, die het r'jk nu voor het tot stand komen van het kanaal geeft, zou de gemeente raad van Amsterdam de nader toegezegde 3 millioen aan den staat moeten uitkeoren, op de termijnen, bjj zjjn aanvan kelijk besluit van 20 December 1867 bepaald. De commissie voor het oprigten van een monument te Heiligcrlee heeft bekend gemaakt, dat van de 22 ontwer pen, voor het monument ingezonden, 14 niet hebben voldaan aan de voorwaardon.in da advertentie der commissie gesteld, zoodat alleen 8 ontworpen ter mededinging konden worden toegelatendat evenwel geen van deze aan het beoogde doel beantwoordde, dat onder do ontwerpen, die van de mede dinging moesten worden uitgesloten,' dén is ingezonden onder hel motto „de onafhankelijkheid van Nederland", dat vol-

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1