«J3 I af A°. 1868. Maandag.4 Mei. Verschijnt MaasdagWoensdag en Vrijdag. rinnenlandsghOërigten. Prijzen der Eton aan de Beurs te Amsterdam. S* S* ALGEMEEN OVERZIGT. 45 "M. it i1 J -c C BI R AIT. ABONNEMENT; AfM'iiocm<?nt8|»rg« per Drie Maanden f 1,85. Franco per Postdoor hct gcbcele Rijk - 2.25. (Brieven Franco.) AOVEBTBSTIl Hfs Prijs Tan den gewonen regel.ƒ0,10. Tot 10 regels f 1 00. Zcgelrcgt tooi iedere plaatsing l - 0.35. Nog nliyd wordt men onophoudelijk geslingerd door geruchten van vrede en oorlog. Het Journal des Débats ver zekert evenwel, dat de vredelievende vuoruitzigten de over hand hebben in de Franscbe boogere oiliciele kringen. De .strijd, welke daar tusscheo de voorstanders van den oorlog en die van den vrede gevoerd wordt, is bepaaldelijk ten gunste van laatstgenoemde party beslist. Niet utleen datjde keizer den vrede wil, maar die wil is tovens onwrikbaar, zegt bet blad, dat daarby ook ten slotte verzekert, dat de Franscbe regering, even ais Pruissen, eenige ontwapenings- maatrcgelen beraamt. Hoe eer de feiten deze beweringen komen staven hoe beter, want wat bet gegronde daarvan steeds in twijfel doet trekken, is de standvastigheid dei- regering om, met de ministers van oorlog en marine, alle verminderingen te weigeren op'de budgetten dier beide departementen door de helft der leden van de commissie uit bet wetgevend ligchaam tot onderzoek van het budget gevraagd. Het Engelsche lagerhuis heeft de eerste en voornaamste der resolution van den heer Gladstone botrekkelijk do afschalling der Iersche staatskerk, met 380 tegen 265 stem men aangenomen. De minister Disraeli hoeft daarop medegedeeld, dat bij moest verzoeken om een verdaging der vergadering tot Maandag, teneinde het ministerie zijn positie In overweging zou kunnen nemen, daar dit votum zoo diep in den hestnanden toestand ingrijpt. SCHIEDAM, 2 Mei 18 6 8. Bij de jl. Woensdag door burgemeester en wethouders gehouden openbare aanbesteding ten raadhuize alhier, van de kleedingstukken voor 14 agenten van politie is aannemer geworden de heer Jacob de Pater voor 462. 1 By besluit'van Z. M, den koning van 8 April 1868 is toestemming verleend tot oprigting van de Schiedaiusche I Scherpschutters-Vereeniging, ten 'doel hebbende, dboroefe- Gisteren zyn de scholen aan.do Nieuwe Haven alhier, voerd 12,937,376 pond kolen.en cokes, dat omstreeks 1,000,000 pond minder is dan it) 1866. De uitvoer van gedistilleerd, '42,104 vat 55 kan h. 50 pCt., was niet bijzonder groot, want hoewel by dien van 1866 met circa 5000 vat overtreft, is by "4.500 beneden dicu van 1865 gebleven. De uitvoer van bmnÖersgist levert niet veel ver schil op met dien van vorige jaren. De koloniale producten/uit Oost-India door de Neder- lnndsche Handelmaatschappij, met 10 schepen, aangevoerd, bestond uit: 3 206,500 pond kollij, 2,705,000 p. suiker, 151000 p. tin, 70,500 p bindrotting, 10,500 p. sapanhout; voor particuliere rekening werd aangevoerd: 5,521,700 p. gepelde ryst, 218,150 p. ruw yzer, 13,000 p. hennep en vlas, 58 vaten traan, 390 zeetonnen gezaagd hout, 2090 ongc- zaugd hout, cn wijders voor een waarde van 48,000 aan cutcb en van ƒ9,812 aan Moskovische matten. De haven3 werden bezocht door 3,202 binnenlandscbe vaartuigen, inhoudende 91,856 ton, dat ruim 900 schepen tn 4000 ton minder is dan in 1866. De buitenland8che scheepvaart was, voor zooveel de uit zee komende schepen betreft, ongemeen gunstiger dan in 1866. Er zijn binnengekomen 573 zeeschepen, metende 98,106 zeetonnen, tegen 359 schepen van 60,153 ton in het jaar 1866,de vermeerdering bedraagt dus op beiden tusscben 60 en 70 pCt. Ongunstig steekt daarby het aantal der van Belgie en van den Rijn aangekomen schepen af, dat als bedragende 516 schepen ter inhoud van 76,875 ton, 88 schepen en omstreeks 1000 ton beneden bet jaar 1866 is gebleven. Van de werf „de Njj verbeid" en van de werf „de Lelie" werd in 1867 geen schip te water gelatenop de sleepheiling beersebte daarentegen gewenschte levendigheid. Door de Handelmaatschappij zyn in 1867 bevracht 9 schepen, te zamen ongeveer 3000 iasten metende. In den loop van bet jaar zyn binneu de gemeente twee inrigtingen tot stand gekomen, die aan den handel goede diensten beloven. Zy zijn een correspondentschap 1ste klasse der Nederl Bank, en de Schiedamscbe Commandict Kas. ning in den wapenhandel, 's lands weerbaarheid te ver- gesticht door het lioomsch Katholyk parochiaal armbestuur, hoogen. Aan het verslag van de kamer van koophandel en fa brieken alhier, over den toestand van nijverheid, handel en scheepvaart in!867, dat ditj aar voor het eerst in druk ver schenen is, onileenen wij het volgende De ambaclus-nyverheid verkeerde dit jaar in slech- teren toestand, dan sedert tang het geval was. De toestand der branderijen op zich'zelven genomenwas niet voor- deetig, die van de kuiperyen en fustenmakeryen daarentegen iets verbeterd. De windkoren- en moutmolens konden door gaans geregeld werken, doch over den uitslag valt niet te' roemen, waaraan de gunstige werking der stoommolens niet vreemd te achten is. De houtzaagmolens hebben goed en voordeclig gewerkt; de yzergietery verkeert in bloeijenden staat. Sedert eenige jaren' is doorgaande vooruitgang in de bierbrouweryen, en achteruitgang in do azynmukeryen op te merken. De toestand der sigaren- en sehry flnkt-fabrieken was gunstig, die der touwslagerycn daarentegen slecht, als noodzakelijk gevolg van deo verminderden scheepsbouw. Van de kelder- en kistenmakeryen valt geen byzondere drukte op te geven; een jalousiën-fabrick doorstoom ge dreven heeft opgehouden te bestaan en is afgebroken De fabriek van gaz-meters, proef-meters, regulateurs en andero toestellen met de gazverlicbting in betrekking staande, beeft hpre werkzaamheden uitgebreid, terwijl dostearine-kaarsen- fabriek die heeft verdubbeld. De handel in gedistilleerd wasvry levendig, het vertier der gist was goed en de prijs van do spoeling niet zoo gedrukt als in het voorafgaande jaar. De voornaamste aanvoeren van rogge hadden in het voor jaar van Denemarken plaats; later in het jaar bestonden de aanvoeren uitsluitend uit Azof- en Zwarte zee- en Petera burger-soorten. Zy waren aller belangrijkst en overtroffen verre die van vele vorige jaren. De pryzen wisselden voor de Petersburger-rogge van ƒ224 ƒ332 en leverden ruime stof tot tevredenheid. Van geipt kwamen in bet voorjaar en den zomer de toe voeren vóbrnamelyk uit Zweden en de Russische Oostzee havens, en in het najaar uit Hongary e, Pruissen en Frankr jj k. Ook hierin bestond voortdurend levendige handel en groote cmzet, tot pry ren die van J 214 285 uiteen liepen en ruime winsten aanboden. De buitenlandscho aanvoeren bestonden uit 25 510 last rogge, 24,271 I. 14 mud gerst, 177 1. 20 m. tarwoj 327 1. 26 m. boekweit, 1811.10 m. haver, 1,216 1,12 m. lynzoad, 251.8 m. klaver en hennep zaad, 831. 2 m. erwten cn w ikken. Met rivierschepen werden van het buitenland aangevoerd 2,0221. rogge en 5,4321. gerst. Hieronder zyn niet begrepen do buitenlandscho aanvoeren die in andore Nederl, havens zyn ingeklaard. De uitvoeren met transito-paspoorten bedroegen 5,3921. roggeen 1,3751 gerst. Van den aanvoer van steenkolen uit Pruissen kunnen geen cyfcrs werden medegedeeld; uit Engeland zyn aongo- ingewjjd, Een groot aantal genoodigden woonde deze plegtigheid by, die met een gepaste toespraak gesloten werd door mgr. G. G. Bongaerts, deken van Rotterdam. Bereids mogt het armbestuur de even vereerende als bemoedigende toezegging ontvangen, dat de heer inspecteur van het lager onderwys voor deze provincie zjjne krachtige medewerking zou verleenen tot den bloei dezer school. If Onze voormalige etadgenoote, mejufvrouw P. Hoek, in het bezit van een provinciale acte ooder de onderwijswet van 1806, die haar regt guf aan het hoofd ccner school van gewoon lager onderwys te staan in de provincie Zuidbol land,beeft zich op 28 en 29 April 11. op nieuw aan een examen onderworpen, ten einde een algemoene acte van toelating als hoofdonderwijzeres te verkrijgen. Met genoegen ver melden wij, dat zy een voldoend examen heeft afgelegd en mitsdien die acte verkregen heeft. DeNedorlandsche Handelmaatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor den overvoer van producten van Java naar Nederland, op de bekende „Voorwaarden van Inschrijving" en „Charterpartijen. De schepen, die regtstreeks uit een der Nedcrlandsche havens naar Batavia.Samarang of Soerabaya zullen vet trek ken moeten viidr of omstreeks de maand Junjj 1868 (den dag nader overeen te komen) tot vertrek gereed zyndie wolke op vooruitreis zyn moeten vdör of op den 10 October 1868 ter beschikking van de factory te Batavia zyn. Aanbiedingen worden ingewacht tot Donderdag den 7 Mei des voormiddags ten 11 ure,of by de agenten op Woens dag den 6 Mei. De by de tweede kamer ingekomen voordragt tot wij ziging der wet op het lager onderwijs bestaat voornamelijk uit de volgende bepalingen1. Behalve voor onvermogenden, geen kosteloos onderwijs op de openbare lagere scholen. Het minimum van het schoolgeld wordt door gedeputeerde staten der provinciën bepaald. 2. De betrekking van koster of voor zanger wordt met die van onderwijzer eener openbare school onverecnigbaar verklaard. 3. Aan hulponderwijzers wordt de bevoegdheid verleend om te staan aan bet hoofd van byzondere scholen, mits deze niet boven de 70 leerlingen tellen. Men verneemt, dat de vyfleden, die de oproeping der eerste kamer verzocht hebben, zijn de heeren Cremers, van Eysinga, van Swinderen, Nobel en Hein. Naar verzekerd wordt,* zou de hoer Roël, commissaris des konïngs in de provincie Noordholland, zyn eervol ontslag als zoodanig hebben verzocht en zou in zyne plaats benoemd worden de beer ,mr. G. C. J. van Reenen, president van do tweede kamer der staten generaal. In een dezer dagen te Vlaardingcn gehouden recders- byeonkomst is weder tót het houden van een baringjagery besloten. De jagers, voor dit jaar slechts 3 in getal, moeten 15 Juny uitzeilen,en mogen na 15 July geen haring meer bejagen, lerwjjl de vangers den 24 met eigen vangst mogen binnenkomen. De eerste dier jagers mag, zoo mogelyk, niet minder dan 100 ton baring aanbrengen. Jl. Woensdag is te Delft een paar in den echt ver? eenigd, waarvan de bruidegom 82 en het bruidje 53 zomers achter den rug hadden. Jl. Maandag zag een koopman uit de vaart te Berkel en Rodenrijs een paar kinderhandjes steken. Hij wierp, dadelyk zyne waren op den grond, liep op bet water toe en mogt er in slagen het kind te grjjpen en van een anders wissen dood te redden. Hoewel het oogenschynlijk reeds lovenloos was, slaagde men er toch in, de levensgeesten weder op te wekken en het gezond en wel aau de ontstelde moeder terug to geven, die intusschon op het angstgeschreï was toegesneld. Uit Zwolle schrijft men, dd. 28 April: De laatste trein van den Centraal-spoorweg, dio gistereq avond uit Utrecht vertrok, op de hoogte van Hulshorst gekomen, kon ten geJ volgo van een defect aan de machine, de reis naar hier niet verder voortzetten, maar bleef midden in de beide steken. Nadat door den machinist vruchteloos beproefd was de ma chine te herstellen, werd er naar Harderwjjk, 1% uur gaans van daar, een bede om adsislentie gezonden. Tegen midder nacht passeerde hier een locomotief van Kampen, die deu trein ging halen en oumr^eks 2 ure in deu nacht (het is anders 10 ure des avonds) er hier mede aankwam. Alles is zonder onheilen afgeloopcn en men roemt zeer de acti viteit en voorkomendheid der verschillende spoorweg beambten. In de volgende week zal te Wilsum een 72jarïge wedu wenaar voor de zesde maal een huweljjk aangaan en wel met zyn dienstmeisje van 20 jaren. Uit Enkhuizen wordt van den 29 April gemeld: Vol gens ontvangen tijding uit Texel zouden door de onverwachts opgekomen storm van 27 op 28 dezer, drie viscbschuiten, twee Vollendammets en een Enkbuizer, omgeslagen zyn, alsmede, volgens nader berigt, minstens 10 Urkera, 2 Gooycr- en Nieuwedieper schuiten. Wjj betreuren hier het verlies van édo schuit en minstens 16 k 17 menscben, door dien velen als knecht op andere schuiten wareu, waaronder 8 hoofden van buisgezinnendie weduweo en kinderen nalaten. Een Enkbuizer schipper had twee zoons, en een andere drie zoons aan boord. De verslagenheid is algemeen de nood zal groot zyn. Uit Nieuwediep wordt dit berigt bevestigd, voor zoo veel do vischschuit uit die plaats betieft. Aan boord daarvan waren vier man, een vader met drie zoons, die alien bun graf in de golven hebben gevonden. Zy luten, naar men verneemt, drie weduwen en tul van kinderen na. Een berigt uit Harlingen spreekt van niet minder dan 20 visscbers-vaartuigen, die voor Terschelling zyn omgeslagen en waarvan al het scheepsvolk is omgekomen. Van de vis-, schuiten van Urk zyn niet minder dan 26 personen omge komen, waarvan 13 gehuwd waren. De verslagenheid, die op dit eiland heeracht, is niet te bcscbry ven. Gisteren werd te Amsterdam de gewone jaarlyksche vergadering gebonden der Amsterdamsche Kanaalmaat schappij. Daarop werd o.a. de conventie, door de directie mot de regering gesloten ter verzekering van de voltoojjing van het Noordzcekanaal, doormiddel dezermaatschappij, aan het oordeel der vergadering onderworpen. Nadat de commissarissen tot aanneming daarvan hadden gepraoad- viscerdwerd zij door den heer mr. M, J. Pijnappel met nadruk bestreden, waarin by ter zijde werd gestaan door de heeren P. N. Muller en O. J. A. den Tcx. De directeur, de heer J. W. H. Rutgors van Rozenburg en de voorzitter, de heer Jitta verdedigden do conventie, die ten slotte, na verwerping van een voorstel tot verdaging der vergadering, werd aangenomen met 502 togen 67 stommen. pCt. Nederl. Werkelijke Schuld 2'/a Üandel-Maatschappij Ccn tras l-S poor vr. Spanje, Binnenlandsche 3 DuoUuilcntandsche 1807 3 Portugal, oude 3 Rusland, oude 6 Dilo, 6de serie. 6 Dito, leening 1807 4 Spoorweg-Aclièn 6 Poli Tiflis Sjioorw. 5 Nieuwe Loten 1864 Oosten buk Metalliek 6 Nationalen 5 Dito 1866 Zilteren 1864 Dito I860 Italië Ceri Inschrijv. lUBKUS, BinnenlamUche Griekenland, obl. 1825 Vereknigde Staten 1888. Mexico, oude Dito, nicuvro Venezuela Nieuw Grenada Dito gesi. uitgeileJd. 30 April. 54% 133% 32% 34% 38», 98'), 73%" 63% 168% '8% 307% 44% 32"/.. 0%, 14% 6"/u> 1 Mei. 64% 134 59% 33% 34"/,» 38% 92% 73% 78% 308 46 «O11/» 40% 65% 00% 44% 22'% 6 75% 14%» Per Telegr. 3 Mei. ®2/,» 8% 14% 0% 197% 303 40% 60% t t

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1