P M 1951. aandag 1 I Mei. Verschijnt MaandagWoensdag ea Vrijdag. A0. 1868. ALGEMEEN OVERZIGT. BUITEMLAHDSCHE BEftlGTEH. Z N~L~A L. K !i a c i' l £811 Al ASONN£H£H T: Abiiniicmcnisprij» per Drio Maanden Franco per Pestdoor hct gchccle Uijk f 1.85. - a.ae. (Bi'h'ten Frnnco.) ADVERTENTIEN: Prijj tan den peienncn regel ƒ0.10. Tol 10 regels f l 00, Zegelrtgl toor iedere planning 0.35. Hot aftredend fljiiS van do SVovincinle stnten van KwMlliullniitl, voor dit District, dut bij do stemming op aanstaanden Dingsdag herkiesbaar isis de Heer Scltieduiii. Dij de voortzetting der discussien in denFranschen senaat ovor de voordrngt der regering tot vrygevige wyziging der drukperswetgeving, hebben de hoeren Barrot en Bonjoan die verdedigd. Krachtig kwuroon zij op tegen een vroeger gedane beweiing dat de massa's door de losbandigheid der pers weldra z<5ó zullen worden bedorven, dat do keizer weder in een staatsgreep zijn heit en het gc'uk van Frank rijk zal moeten zoeken. De heer lïarrot, die vei klaarde dat hij eerst togen do wbt gestemd was, doch na oen grondig onderzoek van meoning te zijn veranderd,'betoogde, dat de vrijheid dor drukpois een onwedorstaanbnro behoefte is der beschaving, een regt van het mcnsehelijk verstand, een der voorwaarden van do waardigheid en de eer dor burgers. De ondervinding hcoft genoeg bewezen, riep liy den tegenstanders toe, dat men de drukpers niet aan banden kan leggende wetten die tegen de drukpers-vrijheid gerigt zyn, worden spoedig versleten en tot onmagt gedoemd. In onze dagen zijn het niet enkel de voortbrengselen der ny icihcid, waarvan men vrye mede dinging wil; men wil ook vtije concurrentie van denkbeel den. Van de verdediging van eigen denkbeelden afstand te doen, om hulp te zoeken by boeten en waarschuwingen, staat dit niet gelyk met het ontwyken van den strijd Is dit niet een erkenning dat de denkbeelden, welke men toegedaan is, niet te verdedigen zy n De voorzitter Bonjoan trad vervolgens als verdediger der voordragt op. Al do aanvallen, die vroeger en ook thuns weder tegen de drukpersvrijheid gerigt zijn, wedcrlcgde hij één voor één. De dagbladen, zeide hij, zijn niet de oorzaak geweest van den val van het eerste keizerryk, zelfs niet de oorzaak der revolutie van 1830; do journaliston zijn on schuldig geweest aan den Spaanscben oorlogann het con tinentale stelsel, uan den veldlogt naar Ruslandaan de tegenspoeden van 1814 en 1815. Het is de Polignoc, en niet de liberale drukpers van 1830, die verantwoordelijk is voor de Julij-ordonnanlien en do dauruit ontstane omwenteling, liet vaderland van Descartes,van Montesquieu, van Voltaire en Rousseau, zeide hij verder, kan zonder diepe vernedoring niet langer alleen in het beschaafde Europa verstoken blijven van de vrijheden, waarvan het de verklaarde apostel is geweest. De wet is door den senaat aangenomen. Een der grooto dagbladen van Parys, de Presse. meent te weten, dat keizer Napoleon op zyn kortstondig bezoek te Orleans, op morgen, noch de oorlogspropheten noch de voorstanders van vrede in het gelyk zal stellen, maar zich onthouden zal van elke verklaring of toespraak van politieke beteekenis. De Monitcur de l'Armée, het dagblad van bet Fronsehe ministerie van oorlog, zegt: Hot loffolijk voorbeeld van Pruissen in het verminderen van de getalsterkte der op de been zynde legermagt behoeft niet door Frunkryk te worden nagevolgdintegendeel, Frankrijk is daarmede voorgegaan, daar reeds sedert de maand Maart jt vele soldaten van ons leger met groot verlof naar huis gezonden zyn of uit de active dienst zyn ontslagen voor dat hun diensttyd geheel verstreken was. Op die wyze zyn sedert 24 Maart jl. veertien duizend man van het active leger hier te iande naar huis gezonden, en dat wel in dien tyd des jaars wanneer de minister van oorlog doorgaans de volle getalsterkte onder do wapenen heeft voor do voorgeschreven oefeningen,voor de vereoniging in legerkampen en voor do algemeene inspectiën. Intnsschen beeft de budget-commissie van het wetgevend ligchaam, haren arbeid voortzettend, dezer dagen nog weder mondeling overleg met eenigen van de ministers gehouden. Naar verzekerd wordt deed zy vruchteloozo moeite om van het gouvernement eenige vermindering der voorgedragen uitgaven voor de land- en do zeemagt te verwerven. 31. Donderdag avond heeft het Engolsche lagerhuis de tweede en derde der door den heer Gladstone voorgestelde resolutien zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Daarna stelde de heer Ayrton voor dat, wanneer de sub sidien aan do Kntbolyko universiteit en aan de Presbyte rianen in Ierland, ten gevolge van de aanneming der resolutien, opgeheven werden, geen gedeelte der daardoor vry vallende inkomsten voor de Katholyko kerk of scholen gebezigd zoude mogen worden. De heer Gladstone be streed dit voorstel, dat met oen meerderheid van 43 stemmen verworpen werd. Een voorstel van den hoer Wbitbread, eenvoudig strekkende om de tegenwoordige subsidien te doen ophouden, word aangenomen. Do amnestie, door don koning van Pruissen ten behoeve der naar Frankrijk uitgeweken manschappen van het Hannoverscho legioen, waarvan wy in ons vorig nummer met oen enkel woord gewaagden, komt hierop neder: Tot op een nador door den koning te bepalen termijn wordt do vrije terugkeer in hunne woonplaats gewaarborgd ann allo poisonon uit de provincie Hannover, die, in active militaire dienst stanndo of mot verlof afwezig zynde, zich van hunne militaire verpligtingen hebben onttrokken of zoodanige handelingen bobben gedaon, die volgens do wet strafbaar zyn. Deze amnestie betreft evenwel noch de militaire per sonen, die uit active dienst gedeserteerd zyn, noch de voor malige Ilunnovorsche officieren en onderofficieren, die deel hebben genomen aan in liet buitenland tot stand gebrngto militaire organisation. Hiervan is kennisgeving gezonden aan de ministers van oorlog, binnenlandsche zaken, justitie en den bevelvoerenden generaal van bet 10de armoe korps Ie KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van jl. Donderdag is beraadslaagd over de vraag: of het voorstel der heeron Cremers, van Eysinga, Nobel, van Swinderen en llcin in de zitting van jl. Dingsdng ingekomen, al dun niet een onderwerp van onderzoek in do nfdcehngon zou uitmaken. Dut vooistel strekte om do kamer te doen besluiten: „in een voordrngt aan den koning, overeen komstig art, 118 der grondwet aan te bieden, eerbiedig haar oordeel uit te drukken over den tegenwoordigen toestand des lands en over hetgeen haar daarin raadzaam scbynt." Da heeren Messcbert van Vollenhoven, van der Lek de Clcrcqvan Beeek Vollonhoven, Schimmclpenninck van der Oye Gost Jordens, Hurtsen, Sussen, Duijraaer van Twist en de Vos van Stcenwijk hebben daarbij bet woord gevoerd, gelyk ook de heeren voorstellers Cremers, Hein on van Swinderen. Van do zyde der tegenstanders werd in een booordeeling der zaak zelve getreden, en onderzocht of het raadzaam was in de tegenwoordige omstandigheden een adres aan den koning aan te bicden de voorstanders daarentegen deden uitkomen, dat thans alleen sprake kon zyn van oen beslissing of overeenkomstig do bepalingen van het reglement van orde hot voorstel in de afdcolingon al of niet zou worden onder zocht. Nadat do minister van binnenlandsche zaken nog het woord bad gevoerd en aan de kamer medcdeeldo dat do vorming van een nieuw ministerie, nog voor dat de regering kennis droeg van het voorstel der vyf leden, nan eon geacht staatsman was opgedragen, werd do vraag, gelijk zy boven is medegedeeld, in stemming gebragt en daarby met 26 togen 11 stemmen in toestemmenden zin beantwoord. Naar mort weetis in Engeland voor de wetgevende magt een wetsontwerp aanhangig, tot oprigting te Londen van afzonderlijke markten voor buitenlundsch vee. Wanneer dezo zaak tot stand komt, zal het onvermijdelijk gevolg zijn een gevoelige daling in de pryzen van vee, dat van elders in Engeland wordt ingevoerd. Voor de Ncderlnndsche vee houders is het dus van belang, dut hot voorgestelde wetsont werp er niet door komt. De grootste voorstonder van het ontwerp is do heer Robinson, eigenaar van do Nederlandsch- Engclsehe stoombooten tot verscheping van vee en andere producten. Volgens een brief uit Londen heeft hy zelfs drie advocaten in dienst genomen, om de zaak bij hst „House of Lords" te bepleiten Om dezo schijnbare tegenstrijdigheid te begrypen, dient men te weten, dat de voorgestelde wet alleen zou kunnen keereti de te verwachten exportati© van vee via Harwich, langs welken weg het vee veel goedkooper kan vervoerd worden, dan zulks nu geschiedt regtstreeks naar Londen. Of de producent ook al schade zal lyden, dit deert Robinson niet, als hij zijn vraebtpryzen maar behoudt. En toch mogt hij, by wijze van dankbaarbeidsbewijs, den Nederlandschen landbouwer wel wat ontzienuit de haven van Hnrlïngen alleen maken de Engelscho eigenaars van stoombooten500,000 vracht jaarlijks. In do llöln, Zeitung kwam gisteren do volgende ad vertentie voor: „Wilhelm Spelter waarschuwt in do courant van heden mij niets op zyn naam te crediteren, net of er domme menschen zouden kunnen gevonden worden, die mij het geringste zouden willen borgen op zyn naam. Dus die waarschuwing dient alweder om mij noodeloos te krenken en dit is voor my een reden te meer om een echtscheiding aan te vragen." Jl, Maandag z*jn te Antwerpen ten doop gehouden de vierling-dochters van een geacht echtpaar daar ter stede. Dezo merkwaardige plegtigheid had duizenden nieuwsgie-, rigen doen zamenkomen in de straten, waar langs dc stoet moest trekken, die bestond uit 4 bakers, 4 meters, 4 peters en do 4 kinderon met den vader. Toon dezo laatsten aan kwamen ging er onder het publiek een luide kreet van toejuiching op. „Leve de echte lieden v. d. M.l Levehunne kinderen 1" riepen duizenden manden. Sommige dames weenden van aandoening. Nadat de doop volbragt was, werden do kinderen aan het publiek vertoond voor de ven sters der rijk gezegende ouders. In hot kamertje eencr arme oude vrouw, die, sedert een jaar uithaar won'mg te Lnik is verdwenen is eene party klein geld ontdektdo optelling heeft een totaal gegeven van 1878 franken. Dat was nog niet alles; by een nieuwe see king ontdekte do commissaris van politie in hot holle van oen O. L Vrouwobceldtjo, eerie actie van 1000 franken der Luiksche bank on 5 action derzelfdo bank, elk van 500 fran ken, alsmede do interest-coupons van verscheiden jaren: Verder vond by nog een hoekje der spaarbank, waarop ver schillende sommen stonden, tot een gezamenlyk bedrag van 139 fr. en 75 c. Deze vrouw, dio van aalmoezen loefde en wier spoor men tot nu toe niet heeft kunnen vinden, bezat du8con fortuin van 6 A 7000 franken. SCHIEDAM, 9 Mei 186 8. Heden wordt alhier op do gebruikelijke wyze herdacht do verjaardag van H. K. II. Wilholmina Fredcrika Louisa Charlotte ïMnriannu, tante des konings. By do kcdon ten raadhuizc alhier door burgemeester fcn wethouders geduno openbare aanbesteding zyn do onder scheiden perceelen aangenomen als laagste inschryvers: de Iovering van 45 000 stuks Nedermindinger lavakeyon voor f 51.98 per 1000, door A, Koper Zoon alhier; van 200,000 vlakke on 50,000 eenigzins getrokken straatklinker- moppen voor f 13.94 per 1000, door M. Duis Az., to Hees, by Nijmegen; van houtwaren voor f 1125, door L, A, Vreeburg te Schipluidenvan 200 kubiek ellen gewasschen grind voor 1 99 per kub. el, en 100 kubiek ellen ongowas- schcn grind, voor f 1,50 per kub. el, door H. den Breeyon, te llardinxveld; van eonïgo metsclmaterialen voor ƒ549.25, door vun Noorden en Schwertzel, te Rotterdamvan het be- noodigdo zand, voor 40 ets. per kub. el, door G. Tromp alhier. Wy herinneren onze lezers aan do verkiezing voor een. lid van do provinciale stoten van Zuidholland in dit district, welke op aanstaanden Dingsdag, den 12 dezer, van 9 tot 5 ure, niet zoo als vroeger in Musis Sacrum, maar ten raadhuizo alhier, zal gehouden worden. De Nedarlandsche Handelmaatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor het transport van 3500 Engelsche tons steenkolen naar Onrust, en 3500 Engelscho tons steenkolen naar Soerabaya, in te nemen te Birkenhead. Do steenkolen worden op de ladingsplaats langs boord geleverd. De kosten van overneming zijn voor scheepsrekening. De voorwaarden zyn uls in de gewone charterparty en voor steenkolen bij de maatschappij in gebruikde Eogelsche ton aangenomen op 1000 Ned. ponden. De schepen moeien ten spoedigste naar Engeland vertrekken. Aanbiedingen met opgaaf van de gevraagde vracht in ééns, por in te nemen lost, en van den tyd, waarop de schepen tot vertrek naar Engeland gereed zullen liggen, worden inge wacht tot Woensdag den 13 Meio. k., des voormiddags ten 11 ure, of by de agenten op Dingsdag 12 Mei. Do minister van finantien, gevolg gevende aan een daaromtrent ontvangen mededeeling van de postadmini stratie van den Noorddoitschen Bond, verwittigt de belang hebbenden, dnt de dugolyksche vaart der pakketbootcn tusschen Stralsund en Malmoe met 1 Mol is hervat. De overtogt tusschen de gemelde havens geschiedt in 7 A 8 uren, terwijl de aankomst te en bet vertrek van Malmoe in verbinding staat met spoortreinen naar en van Stockholm. Eergisteren nacht, ten ongeveer half een nre, werd de politie te Rolterdam door do dienstboden van een heer, wo nende aan de Eendragtslaan aldaar, in kennis gesteld, dut zij een onbekend manspersoon op het dak van baars meesters woning hadden gezien. Onmiddelyk heeft de politic deswege een onderzoek ingesteld en het dak van de woning van dien heer benevens van het belendende huis doorzocht, waarbij bleek, dat de onbekende persoon zich den toegang door hot dakvenster van dat huis had weten te verschaffen en zich bevond op een afgesloten gedeelto van den zolder, alwaar hij, zonder iets tot zich te nemen en zonder iets te verzotten, zich tor ruste had begeven op een balk. De politie heeft den on bekende, die bleek een Duiiscber te zyn, gearresteerd on in bewaring gesteld. Jl. Donderdag is te Vlaardingon van do scheepstim merwerf des heeren J. J. Roelants met het beste gevolg van stapel geloopen het Ioggerachip Wilhelmina, voor de Neder- landsche maatschappij de Toekomst, voorde zeevisscherij. Te Maassluis hebben sedert den 3 April, op oen be volking van 3700 zielen, geen sterfgovnllon plaats gehad. Volgens ingewonnen berigten uit verschillende plaatsen, in het Noorden der provincie Overijssel gelegen, kan het volgende worden medegedeeld: Het koude voorjaars weder scbynt vooral een nadeeligen invloed uitgeoefend to hebben op de te veld staande rogge en tarweda aardappelen en erwten komen fleurig uit. Zoo wy verschoond blijven van nachtvorsten en hevige onweersvlagen, zullen de pcien- boomen zeer zeker overvloedig opleveren; van de appol- boomen is nog weinig te zeggen; de overige vruchtboomen beloven over het geheel veel; het gras schiet welig uit; het vee vindt overvloed van gras in do weide; dagelyks wordt tnl van koeyen door Hollandsche kooplieden voorgoede pryzen op- echt. Tl S' .eringerwaard vierden eergisteren Hendrik Jbsz. Waiboor en Guurtje Albors Kaan hun gouden, do dochter en behuwdzoon van dit echtpaar hun zilveren bruiloftsfeest en werd tevens het liuwelyk voltrokken van drie kinderon van laatstgenoemden (twee zoons en een dochter.)

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1