I A".1868. aandag; i Junij. Verschijnt MaandagWoensdag en Yrijdag. i ALGEMEEN OVERZIGT. BUITENLANDSCHE BERIGTEH, BmËNLANDSCHE BERIGTEN. *ie COUR AH ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Uric Jlsimlcn Franco per Postdoor hcl gebccle Hijk f 1.85. - S.25. (Brieven.: Franco.)' ADVERTBNTIENs Prijs ren den gewonen regel0,10. Tot 10 regels f 100. Zegelregt roor iedere pUslsing 0.35. De Moniteur behelst twee beseheiden welke aanduiden dat bet geschil tusschen den aartsbisschop van Algiers en bet keizerlijk gouvernement vereffend is door wederzijdache ophelderingen. Het oerste is een schrijven van den prelaat van 22 Mei, waarin hy verklaart, dat by de gewetensvrijheid der Mohammedanen eerbiedigt, en ben noch door geweld, noch door zedelijken dwang, noch door verleiding wil be- keeron maar dat hij onkel vrijheid voor zich verlangt om de cbriatelyke liefdadigheid uit te oefenen, en bepaaldelijk om in Algerie op eigen kosten en met bedachtzaamheid liefdadige inrigtingen te stichten, daar waar zulks door de inlanders gevraagd mogt worden. Hierop heeft de minister van oorlog, onder wiens depar tement de zaken van Algciie behooren by con schrijven van den 25 dezer bet 7olgeude, onder meer, geantwoordHet verblijdt mij te zien, dat liet geschil tusschen u en den gouver neur generaal van Algerie uitgaat van een misverstand, eer dan van verschillende inzigten over het wezen der zaak. Immers de gouverneur generaal heeft steeds getoond de op- rigting van gestichten voor de verpleging van inlandeche kinderen gaarne te zienen aangaande de toekomst dier kin deren kunnen zjjno verklaringen u volkomen geruststellen want by beeft steeds erkend dat alleen de regtbanken zullen worden geroepen tot het beslissen der kwestien welke door eischen der nabestaanden of der volksstammen zouden kunnen oprijzen. Voorts erkent gy, mot don gouverneur generaal, dat aan de Mobammedaansebe bevolking van Algerie volkomen gewetensvrijheid dient gelaten te worden: en gij verklaart uwe vaderlijke liefde nooit aan de door u ondersteunde inlan ders te zullen onttrekken, zeifs niet wanneer zy hunne gods dienst vasthielden. Dat is juist de zienswyze van 's keizers gouvernement ten aanzien der inlanders van Algerie. Zij wjjat do gedragslijn aan, die wy allen behooren te volgen ten einde den weg te banen voor de onderlinge toenadering en, te eeniger tjj d wei- ligt, de zamensmclting van volksstammen die thans nog door'' de minste onvoorzigtigheid weder tot vijandschap kunnen worden gebragt. Nooit heeft het gouvernement u in uwe regten als bisschop willen beperkenen u zal ruime gelegenheid worden gelaten tot het uitbreiden cn verbeteren der toevlugtspluatscn alwaar gy zoo gaarne aan de verlaten kinderen, aan do weduwen en de grysaards de chiïstelijke liefdudigbeid be toont. Aangaande de oprigting van nieuwe, overal waar zulks door do inlanders mogt worden gevraagd, daartoe wil het gouvernement u gaarne vrijheid laten en bijstand ver kenen. Doch dat moet zeer voorzigtig geschieden, daar de veiligheid dier inrigtingen door het gouvernement moet worden gewaarborgd en verzekerddo gouverneur generaal nu is geroepen en het best in staat om te beoordeelen wat de zorg voor de atgemeene veiligheid en rust der kolonie toelaat. Alzoo zullen uwe inrigtingen, gelijk van zelf spreekt, onderworpen zyn aarr~de wetten en verordeningen welko voor de vestiging en regeling van dergelijke inrigtingen in Frankrjjk en Algerie gelden. Binnen die grenzen kunt gij staat maken op de bereidvaardige medewerking van het gouvernement. Ten slotte dank ik u voor den geest van verzoening waar mede gij een eind aan een allczins betreurenswaardig geschil hebt gemaakt. Dezer dagen heeft op bet collegie van den heer Vulpion, een der professoren van de geneeskundige school te Parys, die wegens bun materialisme zyn aangevallen in de bekende petitie van den senaat, een levendige manifestatie plaats gehad. In massa hebben de studonten zich begeven onder do vensters van een der onderteekenaars van de petitie, om hem een charivari te brengen. Daarna begaven zy zich naar het gebouw van den senaat cn een oogenblik vreesde men, dat de senatoren in hunne beraadslagingen zouden worden gestoord door het weinig eerbiedige gejouw der jongeliedenmaar de politic-dienaren, die zich tot hiertoe verborgen hadden gehouden snelden in gesloten gelederen toe. Er hebben ver scheiden arrestatien plaats gehad. Men spreekt ook van mis handelingen door do politie-beambten zoo zou een student, by de baren gesleept en geslagen, naar een der gasthuizen moeten vervoerd zyn. Het Pruissische regeringsblad, do Staats-Anzeiger bovat de volgende tercgtwyzing: De Morning Post van den 25' Wei geeft het berigt, dat de Engelscho regering by de onderscheiden kabinetten een algcmcene ontwapening zou voorgesteld hebben, maar by de onderhandelingen daarover op onoverkomelijke mooije- lykheden gestuit zou zyn. Wy zijn gomngtïgd te verklaren, dat, hier niets van onderhandelingen over deze aangelegen heid bekend geworden is. Ook van den kant der Oostenrjjksche bewindslieden vindt de mededeeling van een Weener blad, dat Engeland voorne mens was een door al degroote mogendheden onderteekendo vredelievende verklaring uit te lokken en daartoedo mede werking van Öostenryk gevraagd zou Hebben^'tegenspraak, - Een offioiens Weéner dagblad, do Debattè^zegt daaroc: tront: Ofschoon elke de verzekering van den vrede bèoogendo handeling van de oene of aqdere groote mogendheid aan Öostenryk welkom zou zyn, dn ofschoon elke poging in deze rigting op de krachtigste ondersteuning van de zijde van Öostenryk kan rekenen, kun deze mededeeling toch niet zonder gegronden twyfel ontvangen worden. Het Britscho kabinet behoeft evenmin als Bet Ooatonrykschc door middel eener buitengewone demonstratie zijne vreedzame bedoelin gen voor Europa te verzekeren. Geen staatsman van ecnig gezag zal aan Oostenrijk ol Engeland aanvallende plannen toeschrijven. Een manifestatie ten gunsto van den vrede van die zjjde schijnt derhalve volkomen nutteloos Cn over bodig te zijn. Indien Engeland het werkelijk noodig acht zijn magtigen invloed in het belang van den Europeschcn vrede, door bet verlaten van zijn tot nu toe ingenomen positie, te doen gelden, en indien het in ernst het zegenrijke denkbeeld koestert om mogelijke donkere wolken van den politieken horizon te verdrijven door het uitlokken eener eenparige vredelievende verklaring der Europesche mogendheden, ligt het toch voor de hund, dat het met zijne plannen niet bet eerst te Wecnen zou aankloppen. Het kabinet van St. James zou in dat geval ongetwijfeld zijn voornemen in de eerste plaats daar ingang trachten te doen vinden, waar in den loop der gebeurtenissen zich brandstof heeft opgehoopt en van waar gevaren voor den wereldvrede zouden kunnen uitgaan. Zonder dat wij do tusschen Frankiijk cn Priiissen op dit oogenblik be staande betrekkingen voor erg gespannen ofvoor bedenkelijk houden, gelooven wij toch, dat het Londenscbe kabinet, in geval het werkelijk in het belang van den vrede werkzaam wenscht te zijn, te Parys, te Berlijn en te St. Petersburg het aangewezen terrein voor zyn arbeid zou vinden. Waarlijk, Oostenrijk zal de harmonie der Europesche mogendheden niet verstoren en vol vreugde zich aan het vredes-verbond aansluiten. Dat echter de leiders der staatkunde in Enge land, met het oog op een voorgenomen demonstratie ten behoeve van den vrede, een am vang zouden maken met Öostenryk, schijnt met den bekenden praktischen geest der Engelsche staatslieden in geenen deele te slrooken. De Engelsche Times, die de stemming der Londenscbe beurs veelal goed kent en soms leidt, zegtEr is vooruitzigt op levendigheid in de zaken gedurende eenige volgende weken, gesteld namelijk dat er geen ongunstige gebeurte nissen in den weg komenmaar de vraag is, op welke waar den die levendigheid zich zal rigtendat is eon onderwerp van gissingen, dat thans onze beursbezoekers bezig houdt. Gedurende het voorjaar zag men bij de buitenlandscbe effec ten, na de ongemeen Inge koersen van de laatste driejaren, een neiging tot rijzen; en bet lijdt weinig twyfel, dat die neiging een sterke bewoging zou geworden zyn, ware het niet, dat er wantrouwen was veroorzaakt door bet naar zelfmoord zweemende gedrag der diie landen wier schuld- eischers het meest door de verandering gebaat zouden ge- woiden zijn, dat is van Egypte, Öostenryk en Spanje. De handelwijze van die mogendheden is voldoende geweest, om het vertrouwen op de eerlijkheid van staten, despotieke en constitutionele gelijkelyk, te schokken en het is zeker dat, zoo een of ander van ben tbnns don bijstand van de Londen- sche kapitalisten inriep, deze stap mislukken zou. Het Aftenbladet, van Christian!» deelt een brief mede van een jeugdige Noorweegache, ICarry geheeten, geschreven aan hare ouders, waurin zy hare talrijke avonturen in Amerika beschrijft. Zy huwdo'te Boston een Mexicaan van Indische afkomst, die, tijdens den burgeroorlog, by een regement werd ingelijfd, lij) vertrok en keerde niet weder. Knrry sloeg tot wanhoop over. Eindelijk, na eerst uitge woond te hebben, vermomde zy zich in manskleederen en nam te Washington dienst in'1 het leger van Grnnt. Den eersten dag toen zij in het regement kwam, nam zij aan een hevig treffen deel, maar hoe wéinig ook aan zulke looncelen gowoon verloochende zij hare kleeding geen oogenblik. Bij verschillende andere golegenheden muntte zy" zoo zeer door haren moeduit, dat zy een medailje ontving Na het einde van den oorlog kocht zy oen aandeol in een fabriek, dat zy echter later weder voor een aanzienlijke som verkocht, waarop zij naar hare voormalige woonplaats terugkeerde en de kieederen barer sekse weder aantrok. Daar houdt zy zich nu onledig mot nasporingen omtrent haren man te doen, van wion men echter vermoedt dat, zoo hjj niet gesneuveld is, hij welligt naar zyn geboorteland zal terug gekeerd zijn. In Frankryk verscbynt een blad, roet rooden inkt gedrukt en Pilori genaamd. In een der laatste nummers Feest ir,en do navolgende annoncé: „Voor een letterkundig dagblad zoekt men eon redacteur. De tjjd, welken by in do govangenis doorbrengt wordt dubbel betaald." De Belgische dagbladen vermelden als een treurïgo byzondorbeid, dat jl. Dingsdag twee advocaten, gednrondo hot pleidooi voor het hof van appèl to Brussel, lot een vuist gevecht zyn overgegaan, dat aanleiding heeft gegeven tot het schorsen der zitting en de tussohenkomst der ordo van discipline noodzakelijk zal maken. In den omtrek van Palermo viel onlangs een der meest geduchte roovors de ovorhoid in handen. Dczo hcot Santa- niello en is de hoofdpersoon van menig vreesselyk verbaal. In de nabijheid der stad ligt het vlek Bracigliano genaamd, waar een herdersknaap Antonio Fiore woont. Dcze(ver- wiorf zich de genegenheid van den x-oover, die, zooals men zoide, hem gaarne mogt lijden. Fiore bezocht 2yn vriend elkea Zondag, at met hem en bragt soms ook den nacbt bij - hem door. Fiore besloot zijn vriend te verraden. Hij begaf zich naar Bracigliano en bood aan Santaniello uit te leveren. Zyn voorstel werd aangenomen enZaturdagd Mei, des och tends ten 5 uro stiet do knaap den slapcnden roover zjjn dolk in liet ligchaam. Santaniollo rees op en wilde zich verweren, maar Fiore viel op hem neder, omvatte cn smoorde hem'. De knaap werd met beloonïngen overladen, omdat de roover in deze streek doorging voor een gedrogt, dat sedert 1860 niet minder dan 42 menschen om het leven heeft gebragt, 800 gebrandschat, een groot aantal neuzen cn oor en a/gesneden, meer dan 6000 stuks sclmpen en ossen gedood en een dozjjn hofsteden in de asch gelegd bad. De sultan van Turkye heeft by oen Parijsche fabriek van gouden cn zilveren werken een zilveren tafelblad besteld, waarvan de prjjs, met het daarop to bewerken tafereel, berekend is op drie millioen francs. In Caliiornio gaat alles snel in zijn werk. Onlangs werden op den weg naar San Juan Nevada van den post wagen des morgens circa vyfure drie duizend dollars gestolen: ten zeven uro werd een belooning op het vinden van do daders uitgeloofd; ten twaalf uro werden zy gevat; twee ure des namiddags was al het gestolen gold weder aanwezig; ten vijf ure werden do roovers doodgeschoten en ten zes ure weiden zij begraven. De Japansche Dickens, ICioy te Bakin genaamd, heeft een roman geschreven van 106 deeien. 38 jaren waren noo dig, om dat werk te voltooyen. SCHIEDAM, 30 Mei 186 8. In de openbare vergadering van den gemeenteraad^gïstèi^^"^}! ren avond gehouden, waarvan wy in ons volgend nummer het gewoon verslag zullen mededeelen, is o. a. benoemd tot hulponderwijzer aan een der openbare scholen voor lager onderwjjs alhier, do heer J. Dee, hulponderwijzer te Delfs- haven. Verder zijn op do voordragt als hulponderwyzeres aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwys voor meisjes geplaatst 1. mejufvr. E. Hackstein, hulponderwyzeres te Rotterdam, en 2. C. Reyndera, hulp onderwijzeres te Vianen. Aan het einde der vergadering is door den voorzitter mede deeling gedaan, dat van de 13 gekozen leden van den nieuwen gemeenteraad 12 de benoeming hebben aangenomen en één, zijnde de beer J. Loopuyt, daarvoor heelt bedankt. Wy herinneren onze lezers aan de herstemming voor do verkiezing van vier leden van den nieuwen gemeenteraad, welke op aanstaanden Dingsdag, don 2 Janij, van negen tot vjjf ure, zal plaats hebben, ten raadhuize. De personen tusschen wie alsdan gestemd zal moeten wor den,zijn de beeren: G. A. E. Visser,L. W.Jansen, mr. K. A. Poortman, dr. A. Maas, mr. A. K. J. van der Drift, P. C. A. Prins, M. Kerdel, mr. A. J. Beukers. De heer mr. A. J. Beukers heeft echter in eene advertentie in de Nieuwe Uotterdamsche Courant reeds vddr de verkie zing vei zocht niet in aanmerking te komen en de heer P. C. A. Prins (zie advertentie in ons nummer 1957, van Woensdag 27 dezer), voor de herstemming niet verder in aanmerking to komen. De Nedcrlundsche Handelmaatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor het transport naar Java van 150 militairen, waaronder 9 onderofficieren, benevens 2 ii 4 kajuitspassa giers, te embarkeren den zevenentwinligsten Juny. De rce- derjj van het aan te nemen schip moet zich verbinden geen petroleum to laden, alsmede om slechts steenkolen tot eer» vierde der gemeten ruimte in te nemen. Nieuwe bepaling: Tot narigt der reederjjen strekt, dat in de opgaven der afge legde reizen niet behoeven te worden opgenomen die waarop, tot herstel van schaden, een of meer havens zijn binnonge- loopen, of oponthoud is ondervonden door het redden van schipbreukelingen. Aanbiedingen worden ingewacht tot Woensdag den 3 Juny des voormiddagsten 11 ure, of by de agenten op Dings dag 2 Junij. DeNederlandsche Handelmaatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor het transport van 3000 Eng. tons steen kolen naar Onrust en 3000 Eng. tons steenkolen naar Soerabaija, in to nemen te Cardiff, Do steenkolen worden op dé laadplaats langs boord geleverd. De kosten van over neming zyn voor scheepsrekening. De voorwaarden zyn al3 in de gewone Clmrlcrpartyen voor steenkolen by de maat schappij in gebruikde Eng. ton aaiigenomcn op 1000 Ned. ponden. De schepen moeten ten spoedigste naar Engeland vertiekken. Aanbiedingen worden ingewacht tot Donderdag 4 Juny,' dos voormiddags XI uro, of by de agenten op Woensdag 3 Juny.

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1