m j Jl- jtë/mm mmnimmmï berigten. mnmumsm berigten. Woensdag 3T «I u nij. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. A". 1868. - Kennisgeving. ALGEMEEN OVERZIGT. He KAMER DER STATEN GENERAAL. SiHIBBAMSCHE JP ABONNEMENT: Abonnnnnnl.prij» per Drie Mv 7l:n franco per Postdoor bet gehccle Rijk f 1.85. - a.26. (Brieven Franco.) ADVEBTENTIENs Erije T»a den gewonen regelƒ0.10. Tot 10 regele f 1.00. Zegelregt toor Iedere planning 0.35. De Burgemeester ex Wethouders vax Schiedam Doen te wetenDat, volgens Koninklijk Besluit van den 1 Augustus 1831Mo. 72, de DANKDAG of Godsdienstige viering der Overwinning f,van WATERLOOin (lit jaar zal plaats hebben op den 21 Jumj e. k.; En Bcren *oorts kennis, dat, op dien dag na bet eindigen der Voor middag-Godsdienstoefeningen, aan de huizen der Ingezetenen eene alge- ineeneCollecte zal geschieden ten beboere tan het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van do Gowapondo Dienst in do Nederlanden; met uitnoodiging om, naar vermogen, daartoe bij le dragen en alzoo aan de terzorging van yerminktc krijgslieden cn de legemoetkomiug in de behoeften der betrekkingen van ben, die in den strijd voor bet Vaderland gesneuveld zijn. En is hiervanafkondiging geschied, waar het behoort, den 12 Junij 1868. Uurgemeoster en Wethouders van Schiedam, KJ VAM DIJK. VAM MMXNESSE. Da Secretaris A W. MULDER. De bladen houden zich hoofdzakelijk bezig met het bloedig drama, dat in Servie is gespeeld, te bespreken cn hunne be schouwingen te leveren over de vermoedelijke gevolgen die het na zich slepen zul. Latere berigten hebben gemeld, dat de eerste in zoo verre onjuist waren, wat de aanleiding tot dien moord aangaat, dat er wel degelyk eenstaatkundig ■doel en niet slechts een persoonlijke wraakoefening ten grondslag voor bonden was. De moordenaars waren van afzonderlijke familiën en schynen totden aanhang van Kara- Georgewitcb, een afstammeling van den bekenden Zwarten Georg, te bchooren, voor welken laatsten afstammeling van die familie zy de souvereiniteit trachten te heroveren, waar van bij door den vader van vorst Michael, den ouden Miloscb beroofd is. Nog een ander pretendent bestaat erin den persoon van don vorst van Montenegro, Nikolaas, wiens -troonsbeklimming voor de vereeniging van Servie met het Zwarte Gebergte bevorderlijk zou zijn, maar juist daarom door den sultan en verscheiden van zijne bondgonooten be streden zou worden. -Inmiddels is-van wege don-Servisohon minister van oorlog jl. Zaturdag een proclamatie aan bet leger uitgevaardigd, ■waarin o. a. wordt gezegd, dat hot de wil van den overleden vorst is geweest, dat diens neef Milan Obrenowitch, volgens sommigen zijn natuurlijke zoon, hem in de regering zou opvolgen, en eischt bij het leger op tot het nakomen van dezen wil des vorstem Bewuste proclamatie is door de mili tairen gunstig opgenomen. Intusschen zyn de verkiezingen voor de Skuplschina of het huis der volksvertegenwoord igers van Servie, welks aantal leden thans, volgens de grondwet, verviervoudigd moet opkomen, tegen 21 dezer uitgeschreven, ten einde den 2 July a.s. tot de keuze van een nieuwen lands bestuurder over te gaan. Prins Milun Obrenowitch, do vermoedelijke opvolger van den vermoorden prins Michael, bevindt zich aan een der instellingen van onderwijs te Parijs, alwaar hij de leasen bijwoont. Naar men meldt, zal hij spoedig zich nuur Belgrado begeven, vergezeld van de voornaamste Servische personen die zich in Frankrjjks hoofdstad bevinden. De prins is 14 jaren oud, zoodat hy waarschijnlijk door een regent zal moeten worden bijgestaanreeds wordt gezegd, dat de ver dere opvoeding van den prins aan de vorstin-weduwe zal worden opgedragen, die tot zijne meerderjarigheid zal deel nemen aan de regering des lands. De begrafenis van vorst Michael heeft gisteron in do grootste orde plaats gehad. Het stoffelyk overschot is in het familiegraf in de Cathedrnal bijgezet. De plegtiglioid werd bygewoond door vorstin Julia en de gezamenlijke buitcn- limdsehe vertegenwoordigers. Het gevoelen, dat prins Knra-Georgewitch het hoofd is van de samenzwering wint al meer en meer veld. Hot voor- loopigj bewind zal vermoedelijk van Oostenrijk zyn uitlovo ring vragen. Vorst Michael, die zyn vader Milosch don 26 Sept. I860 opvolgde, en toen drie of vijfendertig jaren oud was (de juiste geboortedag van de vorsten in de Donauvorstondora- men kan niet altjjd met zekerheid worden opgegeven), was het zyn ernstig stroven de ry ke hulpbronnen der landstreek, welke aan zyn bestuur was onderworpen, en door do onop houdelijke geschillen .tusscbcn do Obronowitchen cn de Georgewitcben zeer was geteisterd geworden, te ontwikke len. Hij trachtte er ook vooral naar, zich zooveel mogeijjk van de inmenging der Turken te bevrijden en het hoofdpunt zjjner regering was zonder twijfel de ontruiming van de vesting Belgrado door deTuikscho troepen, waarin bij den krachtdadigen bjjstand der Westcrsche mogendheden mogt ondervinden. Erkentelijk voor de 'schier volkomen emancipatie van Servie, brngt by een bezoek aan den sultan, door wion, hy, -schynbaar althans, welwillend werd ontvangen. Do acht jaren vdn zyn bestuur zyn voor Servie niet onvruchtbaar geweest, cn mogt. hij door hot lood van sluipmoordenaren zyn bezweken,'"de zoon van den vermaarden Milosch wordt door zyn volk beweend, dat stoffelijke vooruitgang cn goede verstandhouding met den sultan, waarvan Servie nog ultyd «enigermate afhankelijk is, aan zyn wys beleid todanken lieoft. Hy was con met zijn tyd meógaand, rogtvaardig en corioiliant vorst. r Wij moeten hier nog gewagen, dat by ook zyne vijanden had, maar het grootste verwyt, dat men tegen hem deed gelden was, dat zyn echt met een schoone Hongaarscbe, Julia, de dochter van graaf Franz lluniady, kamerheer van don keizer van Oostenrijk, onvruchtbaar bleef. Naar men meldt, hoeft de sultan zyn goedkeuring gehecht aan de voorloopigo maatregelen, wëlko'de regering'te Bel grado gemeend heeft te moeten nemen tot handhuving der orde te midden der beweging, door den aanslag op prins Michuel in het leven geroepen. Hy moet verklaard hebben, in do constitutie van het voorloopig regentschap do vcr- eisebto waarborgen te vinden wat betreft do regelmatigheid der verkiezing van den prins, die hy vurig wenscht, dat aan de regtmatige behoeften des lnnds zal voldoen. In de zitting van jl. Zaturdag werd o. a. medegedeeld, dat is ingekomen een wets-ontwerp tot definitive vaststelling van hoofdstuk 111 der staaisbegrooting over 1868 (buitenland- sche zaken). Daarna zijn de beraadslagingen voortgezet over de wets ontwerpen tot definitive vaststelling der staatsbegrooting over 1868. Over het Xde hoofdstuk (Hervormde eere- dienst enz.) in het algemeen voerden het woord do heeren Jonckbloet, van Nispen van Sevenaer, van Wassenaer Cat- wijck, van der Does do Willebois, van Zïnnicq Bcrgmann, Hoorders, Gefken, de Bosch Kemper, Saaymans Vader, van Naamen van Eetnnea en de minister van finantien. Het punt, dat hoofdzakelijk behandeld werd, was de kwestie der scheiding van kerk en stnat, in verband met het al of niet bestaan van afzonderlijke departementen van eeredienst. Nadat vervolgens cenige discussie was ontstaan over de artt. 1 en 15 werd het hoofdstuk met algemeene stemmen aangenomen. Ook hoofdstuk XI (Roomsch-Katbolyke eeredienst) werd met algemeene stemmen aangenomen. Art. 1 werd door den minister van justitie in zoo verre gewyzigd, dat het voor memorie werd uitgetrokken. - - - -- Hoofdstuk XII (onvoorziene uitgaven) werd zonder be raadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Ten slotte werd behandeld het wets-ontwerp tot aanvul ling der wet op de middelen, la algemeene beschouwingen werd daaromtrent getreden door do heeren van Delden Rochussen, Frunsen van de Putte, van Nispon van Sevenaer en Nierstrasz, welke sprekers door den minister van finantien werden beantwoord. Tusscbcn artt. 2 en 3 werd oen nieuw art. 3 ingevoegd, betrekkelijk de uitgifte of beleening van schatkistbilje"en tot een bedrag van hoogstens vic.- millioen guldenen daarna het wets-ontwerp met 63 tegen 1 stem aangenomen. In de zitting van Maandag was aan de orde de interpel latie van don heer Hoorders, betrekkelijk de optreding, de formatie en de voornemens van het nieuwe kabinet, hoofdza kelijk in betrekking tot de koloniule en onderwijs-kwesticn. De minister van finantien beantwoordde den heer Hoor ders en gaf daarbij te kennen, dat de leidende gedachte bij de vorming van dit kabinet geen andere was, dan een verzoenendehierin gelegen, om zooveel mogelijk nieuwe mannen daarin zitting te doen nemen. Daarom had ook de heer Thorbeeke geen portefeuille aanvaard, hoewel 's mans hoogen leeftijd daarop eveneens van invloed was. De minister van koloniën meende, dat de eerste zorg moet zyn de Indische finantienvoorts regeling vu" de cultuur-aange legenheden, het gromlbezit, de erl pacht en de heerendienston b(j de wet. Do minister van binnenlandsche zaken ver klaarde pertinent, dat van het» geen herziening der wet op het lager ondcrwys te wachten is, warit hij is overtuigd, dat een eerlyke en regtvaardige toopassing der schoolwet kan strekken tot wegneming dor grieven. Nog voerden het woord de heeren lleydenrijck, van Sypcsleijn cn deBrauw; - de heer Heydeni'ijck was niet bevredigd door de verklaring van don minister van binnen landsche zaken maar noemde die in allen gevalle ridderlijk de heer vun Sypesteyn gaf zijn ongerustheid te kennen op koloniaal gebied, terwijl de heer de Brauw zijn bezwaren blootlegde tegen de intrekking van do wet op het lager onderwijs. stige kwetsuren bekomentot dusver echter heeft niemand het leven er by ingeschoten. De troop Japansche kunstenmakers,dio eenige maanden geleden ons land bezocht en zich thans te Londen bevindt, heeft een nieuw lid verkregen. Een der Japansche kunst zusters is in de vorige week van een dochter bevallen. Zy is de eerste Japannesche, die b"uit'en"Jiipaffgeborén'ïsr Sedert eenigen tyd wordt weder druk gesproken over eene verbinding der Engelscho en Fransche kasten, waartoe, zooals bekend is, twee plannen bestaan. Volgens het eene plan zou de verbinding door een onderzeeschen tunnel, vol gens het andere door een brug, op kunstmatig in bet Kanaal aangebragte eilanden rustende, tot stand gebragt worden. Onder de deskundigen vinden beide plannen voor- en tegen standers sommigen beweren dat een brug een gemakkelijker en zekerder weg zou zijn, terwyl anderen, de vele bezwaren in aanmerking nemende, die aan zulk een reusachtigen bouw verbonden zyn, het verkieslijk achten een tunnel te bouwen. Onlangs heeft de bouwkundige Boulet keizer Napoleon een plan tot een brug aangeboden, dat, zooals de bladen berïglen, de goedkeuring des keizers in zulk een hooge mate wekte, dat hy er zyne hooge ondersteuning aan toezegde. Onder bet- publiek in Engeland is men intusschen meer voor den bouw van een tunnel. Weinig tijds geleden heeft een Engelsch bouwkundige een nieuw onderzoek naar den bodem van het Kanaal ingesteld, en hierbij bevonden dat van St. Margarets- baai aan de Engelsche kust, een breede kry tlaag, zich zeer ver in het Kanaal uitstrekt, terwyl twee Engelsche mylen van Calari aan de Fransche kust een dergelijke laag gevon den werd. Het kon echter niet met zekerheid bepaald worden, of beide lagen onafgebroken aan elkander verbonden waron. Mogt dit echter zoo zy n, dan zouden er slechts weinig moei- jelijkheden te overwinnen, en het werk in tien jaren tyda uitgevoerd zijn, en ongeveer tien millioen p. st. kosten. Twea millioen zou toereikend zyn om proeven te nemen voor de' uitvoerbaarheid van deze grootsche onderneming. Een turk van hoogen rang ontving in de vorige week te Parys, waarbij zich tijdolyk ophoudtjoen uitnoodiging om do wedrennen by te wonen; maar de turk weigerde, zeggende: „Wat heb ik er aan? Een van de paarden moet natuurlyk bet eerst aankomen, en welk paard dat zyn zal ia mij tamelijk onverschillig," Do markies Hastings heeft te Parys met zyn paard de Earl 280,000 p, st. verdiend, behalve de 5000 p. st, aan prijzen als anderzins. Daardoor zegt men, zal hy al zyne schulden ten volle kunnen afbetalen. Als een voorzeker niet alledaagsche bijzonderheid' verdient vermelding, dat de regtbank van Chur (kanton. Grauwbunderland) in Zwitserland, dezer dagen voor zich' had staan als beklaagde haren eigen voorzitter, dien zij, ter zuko van aanslag op de eerbaarheid, moest veroordeelen tof een geldboete van 200 fr. en tot bet betalen eener schade- vergooding van 600 fr. aan de eischeres. Uit Noorwegen wordt gemelddat do robbenvangst dit jaar zeer voordeelig is geweest. Een kapitein is den 31 Mei met zijn brik uit do IJszee te Töosberg teruggekeerd met een vangst van 4848 jonge en 1600 oude robben. Hy meldt, dut 13 andore schepen mede zulk een gelukkige vangst hebben gedaan. Een dier schepen had onder anderen den 3 Mei reeds 7300 jonge en 1921 oude robben gevangen, Te Gateshead is bij do plegtigheid van het leggen van den eersten steen van het aldaar op te rigten stadhuis, een tribuno ingestort op welko meer dan 600 personen hadden plaats genomen. Het was een verschrikkolyk tooneel, die massa schrceuwoudeen kermende menschcn op een hoop tussohen het gebroken lioutwerk' te zien liggen; hetveroïschte voel tijd en'voorzigtigheid om dien levendon klomp te ont warren; gclyk to denken is hebben velen min of meer orn- SCHIEDAM, 16 Junjj 186 8. Gisteren voormiddag circa 11 ure passeerden alhier per extra spoostrein HH. MM. de koningen de koningin, ver gezeld door Z. K. H. prins Alexander, met gevolg, komende uit do residentie en zich begevende naar hot Loo, om aldaar don verjaardag van H. M. de koningin te vieren. De' koniuklijko familie zal tien dagen op het Loo verbly ven. Door het bedanken van den heer mr. K. A. Poortman, als lid van den gemeenteraad alhier,is een nieuwo verkiezing noodzakelijk geworden, welke zal plaats hebben op Vrydag den 26 dezer. - J De uitslag der tot heden gehouden verkiezingen is als volgt: bij eerste stemming werden den 19 Mei gekozen do heeren: M. Ryobendo. J. C. F.Nolet, H. W.'Roelants, J. A. Nolet Wz.J, Loopnyt, J. M. van der Schalk, M.F. J. Cool, J. B. Nolet, dr. A. J. M. Los, T. Zoetmulder, J. Fi Legner, C. J. Loncq en J. Lechner. In herstemming kwamen de heeren G. A. E. Visser,L. W.' Jansen, mr. K. A. Poortman, dr. A. Maas, mr. A. K. J. van der Drift, P. C. A. Prins, M. Kerdel en mr. A. J. Beukers. Den 2 Juny werden bij die herstemming gekozen dq hee ren: G. A. E. Visser, M.-Kardeï.inr.K. A. Poortman en dr. A. Maas. - - Inmiddels had de heo.r J. Loopuyt voor het hem opge dragen mandaat als lid van den gemeenteraad bedankt/en werd in zyne plaats by de jl. Vrydag, den 13 dezer,"plaats gehad hebbende verkiezing de beer L, W. Jansen gekozen zoodat, by evontuële aanneming van laatstgenoemde, er nog ëdn vacature by den nieuwen gemeenteraad open is. 1 De eerste kamer der staten generaal is tot hervatting haror werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maanda" 22 dezer. Naar men verneemt, is bet verslag van den raad van den waterstaat, welke door den minister van binnenlandsche zaken benoemd is, om het ontwerp van den heer J.ilA. Beyerinck tot droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee te onderzoeken, gereed en aan den minister ingediend.^ Uit Parys meldt men, dat jl.' 'Wföhsdag, lO dezory door do Fransgho ministers van marine'op polooien, ten

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1