K %i>' Jtë lSTOT7^ A®. 1868. V r ij da g la 6 Junij» Verschijnt laandag, Woensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BItóföENLANDSGHE BERIGTEN, CIOIAUT: j,: NV«cA; ABONNEMENT: A:_ r,. Abonnementsprijs per Drie Momlen frunca per Postdoor bet geheele Rijk f 1.8S. - 2.85. (Brieven JPrnnco.) ADVEBTENTIIDN; Prys **n den gewonen regel,/OAOm Tot 10 regels f 1.00. Zegelregt toot iedere plaatsing 0.35. By zjjn komst to Hannover heeft de koning van Praissen den sicdelijken directeur van die stad, Ruseh, by do voor stelling van liet stedelijk bestuur, aldus aangesproken: Ik dunk u voor hetgeen gij my zoo even hebt gezegd. Wy staan voor do eerste maal tegenover elkander, sedert de loop dor gebeurtenissen zulke groote veranderingen in het loven heeft geroepen en ons te zanten bragt. Even als ik, zult gij u van gemengde gewaarwordingen doordrongen gevoelen. Geloof niet, dat ik do gevoelens, welke gy persoonlijk nog voor vroegere omstandigheden koestert, roisprys of laak; integendeel, het zou mij geen bewys zijn, dat ik niet zou moeten twijfelen aan de zoo even jegens my te kennen ge geven gezindheid, wanneer zulk een wyziging u onverschillig had gelaten. Wanneer ik dte gevoelens noch misprya noch laak, maar gaarne erken, moet ik er u toch opmerkzaam op maken dat, hetgeen het hart en het huis vereert, ook in het hart en hel huis blijven moet, wil het zyne regten niet verliezen; open baart het zich op eenige wijze, stelt gij u tegenover my of mijne regering, dan dwingt gij mij daarnaar te handelen. Het ligt dus in uwe hand, door uwo houding het vertrouwen te beantwoorden, dat ik en myn bestuur in u stel. Stelt ook uwerzyds vertrouwen in mij cn mijne regeringik hoop op God, ja. ik ben overtuigd, dat wij bij nadere kennismaking, gelukkiger toestanden tegemoet gaan. Uit Berlyn wordt gemeld: Het postverdrag met Neder land is thans geredigeerd. Naar men zegt, is het eenvoudig porto vastgesteld op 10 cents Nederlandsche munt, en zal de verdeoling daarvan zoodanig geregeld z'yn, dut van die som C cents aan den Noord-duitsehen bonden 4 cents aan Neder land komen. De onderteokening kan ieder oogenblik ver wacht worden. Prins Rlilano is jl. Dingsdag te Belgrado aangekomen; hy werd door de bevolking met luide bijvalsbetuigingen ont- vungen on door suluutschoten van het geschut begroet. Ten aanzien van Servieis een onverwacht incident tus- schen beidcu gekomen. Er is namclyk een nieuwe pretendent naar den troon opgestaan. Het te Weenen verschijnende Neuo Fremdenblatt zegt althans vnn een vriend van den vermoorden vorst vernomen te hebben, dat deze, sprekende van zyn voornemen om zijn neef tot zyn opvolger aan te wijzen,in het geheel niet gedacht zou hebben aan den ie Parys gewoond hebbenden Milano, muar zeer stellig en uitsluitend aan den zoon zyner oudste zuster, baron Feodor Nicuütsch van lltidna, die niet lang geleden geruimen tijd aan het hof van Servie heelt doorgebragt, en wien prins Michael, in tegenwoordigheid van verscheiden Servische notabiliteiten, zijn voornemen heeft te kennen gegeven hem tot zyn opvol ger te bestemmen. Jl. Maandag heeft do paus een allocutie gehouden betref fende de Oostenryksehe zaken. De paus had nimmer ge loofd dat hij na het concordaat met den keizer gesloten eenmaal de rampen zou te betreuren hebben welke thans de kerk in Oostcnryk getroffen hebben. Maar de vijanden der religie hebben onafgebroken zich ingespannen om hotcon- 'corduat af te brekentot dat in December 11, een wet is aangenomen, waarbij absolute vryheid van raeeningen in de pers en van geloof is toegestaan, 's Pausen beklag en dat der Oostenryksehe bisschoppen heelt niet gebaat. Den 25 Mei zyn weder andere wetten op de gemengde huwely ken, het burgerlyk buwclyk en do lagere scholen uitgevaardigd; wetten ten hoogste af te keuren, verfoeyelijkc wetten in strijd mot de ware leer cn de wetten der kerk, met het gezag van den H. Stoel, met bet gesloten concordaat, en de natuur lijke regtsbegrippen. De paus veroordeelt ze en bezweert hen, die haar hebben voorgesteld en goedgekeurd, gedachtig te zijn aan de geestelyke straffen welke hun worden opge legd, die de regten der kerk met schcnnende hand aantasten. De paus pryst de Oostenryksehe bisschoppen om hunne houding in deze zaak en spreekt do boop uit, dat de Hon- gaarscho bisschoppen hen zuilen navolgen. Hy bidt God, om de pogingen van de vyanden der kerk te stuiten eu hen terug te brengen op den regten weg. In de zitting van 24 dezer der Oostenrijksche tweede kamer, heeft de ministor-president geantwoord op do imer- pelialio betreffende de circulaire van den bisschop van Brunu togen do confessionnelo wetten. Do minister verklaarde dat de regering tot uitvoering dier wetton de noodige voor- schriften zal geven, en mogt liet blijken, jat men zich daar tegen verzet, dan zal de regering de noodige maatregelen nemen om haar te doen eerbiedigen. Prins Napoleon schynt te Weenen als een bedorven kindje behundcld te zyn. Volgens de berigten althans is hy er met beleefdheden overladen. Dit heeft echter niet belet, dat hy een oogenblik ineen zeer kritieke ongelegenheid heeft ver keerd, Op zekeren dag, toen het snikheet was, keerde hij doodmoede naar huis terug, lly hud hot zich daar zeer gemakkelijk gemaakt en zich geheel en al in ttégligë op een rustbed uitgestrekt, 's Prinsen adjudanten hadden diens 1 voorbeeld gevolgd. Eensklaps komt k'oizer Frans Jozef in 'een gala-rytuig en met een talrijk gevolg namyden en laat zich by den prins aandienen. Men kan 2ich voorstellen "welk een ontsteltenis daardoor ontstond., De keizer „h'oeft het zichin tusschen gel roost te wachten lot dat da prins was opgestaan on ziob goklced had. Ile KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van jl. Dingsdag heeft do interpellatie plaats gehad van den heer de Casembroot, bij welke gelegenheid dat lid onderscheiden vragen^gerigt heeft tot den minister van koloniën omtrent de voornemens der regering betrek kelijk de uitbesteding der expirerende suikercontracten. De minister heeft den interpeiibnt verwezen naar de open baar gemaakte voorwaarderen de toegezegde regeling der suikercultuur bij de wet, waarby dan al de grooio punten ter sprake zullen komen. Al de ann de orde gestelde ontwerpen en conclusien werden vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Woensdag waren aan de orde: 1. Het wets-ontwerp tot wijziging der begrooting van Nederl. Indie, dienstjaar 1867 (uitgaven in Nederland), 2. het ontwerp tot bekrachtiging van twee credieten, door den gouverneur-generaal geopend boven de begrooting van Ned. Indie, dienst 18G7. Beide ontwerpen werden met algemeene stemmen aangenomen. Ie KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van Woensdag deelde de voorzitter mede dat de rapporteurs over het wets-ontwerp tot definitive vast stelling der koloniale huishoudelykebegrooting van Suriname en Curasao zijn benoemd, en verschillende wets-ontwerpen van do tweede kamer zijn ontvangen. Nog werd door den voorzitter medegedeeld, dat de commissie van rapporteuis gereed is met hare verslagen omtrent de verschillende wets ontwerpen tot vaststelling van de hoofdstukken der staatsbo- grooting voor 1868, welke verslagen zullen worden gedrukt en rondgedeeld. De discussie daarover wordt bepaald op aanstaanden Vrijdag ten i I ure. Jl Maandag heeft te Bremen eeu geweldige brand gewoed, die achturen duurde. Ten halfzeven ure des avonds was men het vuur meester. Het onheil is ontstaan by het trekken van monsters katoen. De St. Stephanus-kerk hoewel meermalen door de vlammen aangetast, is behoudon gebleven. Verscheiden pakhuizen, bevattende katoen en een aanmerkelyken voorraad besten tabak zijn verbrand. Voorts vyf kleinere huizen aan de Huckpoort en vijf aan het Sicphanus-kerkhof. Men begroot de schade, waarvoor ver zekering was aangegaan, op underhalf'miilioen thaler. In de voorstad voor de Dovonpoort zijn di ie boerenplaatsen, eenige houtuiagazynen en drieëntwintig kleinere woningen ver brand. De waarde aldaar vernield, welke behalve de ge bouwen grootendeels niet verzekerd was, wordt op ongeveer 200,000 thuler geschut. .De Nouvolliste, van Marseille, maakt gewag vnn de vergiftiging cener moeder door hure eigen elfjarige dochter, die, uit wrevel over het onthouden van eenige versnaperingen, phosphorus in een voor hare moeder bestemd glas ezelinnen- melk bad gemengd. De Washington County Post bevat een advertentie, waarin wordt geconstateerd, dat iemand 7 ponden suiker kocht van ecnderdorp3-kruidenicrs en daarin een pond zand vond Dientengevolge bedreigde hij den kruidenier, dio niet by name genoemd werd, met een vervolging, tenzij hem 7 ponden onvervulschtesuiker worden bezorgd. Den volgenden dag ontving de sieller der advertentie 7 pakken, elk van 7 pond, N B Er waren 7 kruideniers in het dorp. Een Australisch eni respondent van een der Engclscho bladen sehry ft, dut de hertog van Iidimburg over zyn weder varen in Australië zich volgender wijze heeft uitgelaten In Adelaide hoeft mat my mijne jnwoeleoontstolen; in Mel bourne heeft men mij myn goeden naam willen benemen, en in Sydney legde men het zelfs op mijn leven toe. SCHIEDAM ,,2 5 Jnnjj 186 8. Wy herinneren onze lezers aan de verkiezing van een lid voor den nieuwen gemeenteraad, welke zul plaats hebben op morgen, Vrydag, den 26 dezer, van negen tot vijf ure, ten raudbuize. De werkman, waarvan wij in ons vorig nummer mel ding maakten/dat hem Maandagavond een bos latten op het houfd was gevallen, hij het verrigten van eenige weikzaam- beden aan bet altaar der St. Jans-kerk, aan de Lange Haven alhier, is Dingsdag avond overleden. Bij do opciutie, wolke hy heeft ondergaan, zyn hem. zoo wy vernemen, zeven splinters uit de hersenen genomen. Hy heeft na het ongeval steeds in hewusteloozen toestand verkeerd. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan hee ren commissarissen des konings in de provinciën te kennen gegeven, dat het verzoek om mcdedceling per telegraaf van den uitslag der verkiezingen voorde provinciale staten aan dat departement voor het vervolg ia ingetrokken. De provinciale staten zullen Dingsdag 7 Julijindo hoofdpluntsen der verschillende gewesten hunne gewone zomervergaderingen aanvangen. Mi. Dingsdag iniddug ten 12 ure begaven zich twee jongelieden, de een 18 en de andere 17 jaren oud, in do Rotte to Rotterdam, om zich tc baden, Daar alleen do oudste zwemmen kon, bond hy zich oen touw om het lyf, waaraan de andere zich kon vasthouden, om zoodoende beiden over de Rotte te zwemmen; doch halverwege gekomen zijnde, zonken zij in do diepte weg en verdronken. Hunne lyken werden eenigen tyd later opgehaald. De oudste was de kost- winner eener weduwe. Naar men verneemt, heeft de gemeenteraad van Dclfs- haven besloten, de eenmaal aan het ryk beloofde bydrage van f 60,000, voor het graven van een nieuw vaarwater door de voor die gemeente in de Maas liggendo plaat, roet daarbij behoorende werkzaamheden, zoouls het maken eener schutsluis enz. niet !e verhoogen, daar dit de ünantiele krach ten der gemeente ver te boven zoudo gaan. Zooals men zegt, zoude de booge regering, vermeenende dat er een groote schutsluis in het le graven kanaal moet aangelegd worden, daarvoor een vermeerderde bijdrage vanJ' 50,000 van Delfs- hnven vorderen, doch meent men aldaar, dat een weersluis voldoende is, daar een goede schutsluis in de gemeente bestaat. Dezer dagen ontstond er tusschen twee vrouwen in do Paradijssteeg te Leyden twist die zoo hoog liep, dat een dor mannen er bij kwum. Een oogenblik later kwam er een tweede bij, die een beitel nam en den eersten, zyndo een stukadoor,een slag toebragt, waardoor zyne hersenen werden, verbrijzeld. UitdeVeenen verneemt men, dat de snijboonen, kom kommers en augurkjes zóó uitmuntend staan als in jaren het geval niet was. Do beide laatste producten vooral zyn zeker een maand in groei vooruit en men verlangt er naar koeler weer, opdat de groei wat getemperd worde, daar ten tyde der verzending overvloed van die producten tot een schade lijke markt zou kunnen leiden. De aardbeziën worden er ruim geplukt en bijna te geefs wijd en zijd verzonden. By de jl. Dingsdag in het district Dordrecht plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal z'y'n ingekomen 1645 biljetten, waarvan van onwaarde 23. De heer jhr. mr. VV, T. Gevers Deynoot verkreeg 809 en do heermr. M. Bichon van IJsselmonde 806 stemmen, zoodat een herstemming tusschen beide heeicn moet plaatshebben, Dezer dagen is te Groningen de gewone jaarlyksche vergadering gehouden vnn do leden van bet instituut voor doofstommen. De toestand der inrigting is over het algemeen genomen zeer gunstig te noemen. Bij het einde van den cursus 1867/1868 zullen 9 kweokelingen ontslagen worden, waarvan acht die, naar gelang hunner vermogens, in meer dere of mindere mate bekwaam zyn om in de maatschappij te verkeeren. Uit Groningen wordt van 22 dezer gemeldDe Zigeu ners, zoowel mannen, vrouwen als kindoren, die in langen tijd niets meer van zich deden hooren, hebben eindelyk het Noorden des lands ook met een bezoek vereerd. Heden mid dag zyn zij alhier roet hunne bagage gearriveerd en zwerven onder toezigt der politie langs de straten, waar zij de aan dacht van het publiek zeer trekken cn goede zaken maken. Jl. Dingsdag werd voor het provinciaal geregtshof ia Overijssel behandeld de zaak van een arbeidster van Slag haren, oud 25 jaren, beschuldigd van kindermoord, voorde eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, door het kind, waarvan zij op 5 November 1867 bevallen was, kort na die bevalling levend op het vuur te werpen en te verbran den. Zeven getuigen en deskundigen werden gehoord.Do beschuldigde bekent bare bevalling, doch ontkent, in stryd met hare vroegere verklaringen, het kind levend op het vuur te hebben geworpen, als zijnde het volgons bare verklaring reeds dood toen zy het verbrandde. Het gemeentebestuur van Zwolle heeft indertyd afge zien van zyn vroeger verlangen omtrent de diepte van den slngdorpel der IJssclsluis by het ICatorveer, begrepen in het geprojccteoi do plan tot verbetering van den waterweg van Zwolle naar zee, doch is blijven nundringen op een verrui ming der doorvanrtsopening van do spoorwegbrug over de Willemsvaart. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich thans bereid verklaard, do verruiming der spoorweg brug over de Willemsvaart tot een doorvaartwydto van 12 el in het plan tot verbetering van den Zwolschen waterweg op te nemen, met dien verstande, dat do nieuwe en wydero spoorwegbrug zal worden gebouwd als de overige werken genoegzaam voltooid zijn, om haar voor do scheepvaart noodig te maken. Te Zwolle klagen tegenwoordig de bakkers steen en been; zy verdienen naar hun zin te weinig en moeten, zoo als zy zeggen, by na voor niet werken. Door onderlinge af spraak in wekelyksche vergaderingen hebben zy den prys van hot 8ponds roggebrood nog lang weten te houden op 51, 52 en 50 cents; maar de mugt der concurrentie (dat is bij hen de knoeijery van de kladdera) dwingt hen, om thans datzelfde brood voor 37 5.38 ets. te vorkoopon. Vooral de groote bakkersdieats hulpvaardige leveranciers van hunne kleine collega's, de zolders steeds goed gevuld hebben, doen nu at zeer slechte zaken. Uit Arnhem wordt gemeld, dat de aldaar bestanndo scherpschutters-veroeniging voornemens is, ter gelegenheid der aunstuundo tentoonstelling aldaar een nationaal concours te houden, waartoe verschillende pryzen zullen beschikbaar gesteld worden, terwyl het vooruitzigt bestaat, dat ook de gemeente Arnhem oven als vroeger, een prys zal geven. ,Do gemeenteraad vnn Nymegen hooft wel algemeene

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1