7 A". 1868. Vrijdag 1 O Ju lij. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. algemëenövërzIgtT bTMM^MchFbërïgten, e n n i s g e v i n g. BUITENLANDSGHE BERIGTEN. COURANT. ABONNEMENT! Abonnementsprijs per Drie Dienden f 1.8S. Franco ]ier Post, door het geheele Rijk- 2.25. (Briesten Franco.) ADVEBTENTIEN: Prgi »«n den gewonen regelf 0.10. Tot 10 regels f 1 00. Zegelregt roor Iedere plntsing - 0.36. Burgemeester ejt Wethouders vajt Schiedam, Brengen by deze ter kennis van de ingezetenendat bet llrnmlbluaclimiililflbekend onder den naum van Kxtizicteur, is geplaatst en in geval van nood beschikbaar; aan de Politiewacht (Raadhuis); aan de Politiewacht (Hoofd) by den Commissaris van Politie den beer C. Kok Doele by den Opperbrandmeesterden heer J. Djjkmans Gz. (Baterstraat) by den Opzigter J. Feteris, Rotterdamsche Veer); op de Stads-Timmerwerf Korte Haven) in het Stads-Ziekenbuis (Lange Achterweg); in de Gemeenteschool aan do Warande. Schiedam, den 9 July 1868. Burgemeester en Wethouders van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris A. W. MULDER. Het debat over de begrootingswetten, in kelFransche wetgevend ligebaam, heeft by voortduring aanlotding gege ven tot scherpe uitvallen en niet minder scherpe replieken. Zoo heeft o.a in de laatste dagen do heer Buffet, van de tiers partij, de leerlingen afgekeurd en daarentegen bezuini gingen, hoe gering zy ook zyn mogen, ten sterkste aangera den. De minister van finantien, de heer Magne, heeft ech ter, hoe zeer zich verklarende tegen het stelsel van leeningen in het oneindige, getracht al degenen te regtvaardigen, die door het keizerrijk zyn gesloten. Ky vroeg of de heer Thiers de leening ten behoeve von den Kriro-oorlog, de heer J. Favre die voor den Italiaan- sehen oorlog en de heer Picard die voor den oorlog met China zou hebben geweigerd. Mexico, zeide hjj, heeft 800 millioen gekost, maar de expeditie is op wettige wjjzo be gonnen; ongelukkig is zy slecht geëindigd. Zoo hetzelfde Engeland te beurt ware gevallen met de Abyssinische expe ditie, zou bet parlement het gouvernement met beschuldigen, evenals men dit in Frankrijk doet. De supplementaire credieten voor 1867 zyn daarop aan genomen met 218 tegen 11 stemmen. Onder de thans aan het Britscbe parlement medegedeelde bescheiden betrekkelijk do Abyssinische expeditie is een depêche van den generaal Napier, gedagteekend te Suez den 18 Juny jl.waarin de opperbevelhebber der expeditie eenige opmerkingen over de politieke gesteldheid van Abys- sinie maakt. Hy zegt daarin: De vul van Tbuodorus heeft Abyssinie in zekere mate onderhevig gemaakt aan het gevaar van een worstelperk te worden tusschen onderscheiden per sonen die naar magt streven. Indien het aan Gobnzo gelukt 2ijn gezag iu de landstreek tusschen de grenzen van Tigreh en Magdala te bevestigen, en indien bij, zich daarmede tevreden stellend, afziet van pogingen om Kassa, den vorst van Tigreh, ten onder te brengen, dan zal ulles, denk ik, weldra op een goeden voet komen. Tevens echter moet worden opgemerkt, dat onder de inlanders die doorTheodorusin Magdala gevangen gehouden en door ons in vrjjheid gesteld werden, verscheiden aanzien lijke opperhoofden warenen welken invloed een of meerdere van bon op den loop der politieke zaken van Abyssinie zullen kunnen uitoefenen is niet to zeggen. Onze taak was tot ver zekering van de rust des lands na ons vertrek het weinige, wat in onze magt was, te doen. Alles te zamen genomen, kan gezegd worden, dat onze expeditie voor de politieke gesteldheid van Abyssinie de volgende uitwerkselen heeft gehad: Het gewest Tigreh, dat juist by onze komst bezig was zich onafbankelyk te maken, is door ons eenigermato gesterkt en tot vastheid gebragt. Wagshoom Gobaze, die tijdens onze komst een hopeloozen tegenstand tegen Theodorus beproefde, zal r.u, zoo by verstandig gebruik van de gelegenheid weel te maken, in staat zyn om zyn positie tot vastheid te brengen. Theodorus had door verovering een souverein gezag ver kregen, dat hij enkel wist te misbruiken. Hy was niet sterk genoeg om de bevolking tegen andere verdrukkers te be schermen, terwyl hy wel in staat was om elke landstreek, die hy zelf mogt bezoeken, met plundering en wreedheden te teisteren. Er is, zoo vor ik zien kan, geon enkel oogpunt waaruit zynoverdwyning betreurd zou kunnen worden. Het kan, dunkt mjj, gezegd worden, dat het doel der expeditie bereikt is zonder nadeel onzerzyds op de regten van een der vorsten of opperhoofden des landsen dat? er voor Abyssinie thans meer vooruitzigt op rust is, dan ten dage toen ons leger op de kust landde. i - - PROVINCIALE STATEN VAN ZUIDHOLLAND Do zomervergadering is jl. Dingsdag door den commis saris des konings in deze provincie, den heer mr. J. Loudon, geopend. Op korte, doch gevoelvolle wijze werd door den voorzitter herinnerd aan het verlies van twee leden, door den dood, do "heeren Lette Anemaet en Bots, Is ingekomen een schryven van den heer A. van Woel Dz lid der eerste kamer van de staten-gcneraal, die, uit hoofde van zyn zwakke gezondheid, by de aanstaande keuze buiten aanmerking wenscht te blijven terwijl hy dank betuigt voor het vertrouwen door de vergadering gedurende een reeks van jaren in hem gesteld. Tegen Dingsdag 14 dezer wordt" aan do orde gesteld de verkiezing Van leden der eerste kamer, in plaats van de aftredende heeren A. van Weel Dz. en mr. P. T. Viruly. Gisteren zyn met overgroote meerderheid van stemmen herbenoemd tot leden van gedeputeerde staten, de heeren mr, C van Vollenhoven, jhr. mr. H. J. van der Heim, mr. H. F, baron van Zuylen van Njjevelt, mr. E. H baron Rengers van Wnrmonhuizen, mr. R. J. C. Metelerkamp; en tot buitengewoon lid van gedeputeerde staten de beer S. A. van Hoogstraten. Met uitzondering van de heeren van Zuylen van Nyevelt en van Hoogstraten, die niet in de vergadering tegenwoordig warenhebben de berkozenen verklaardde betrekking weder te aanvaarden, onder dankbetuiging voor het nieuwe bltjk van vertrouwen, door de staten in hen gesteld. Van de meest bevoegde zijde wordt ten stelligste ver zekerd, dat omtrent de uitvoering van de conversie der Oos- tenryksche schuld, de uitwisseling der stukken enz, tot dus verre volstrekt niets vastgesteld en het daarentegen zeer waarschijnlijk is, dat nog geruime tyd zal verloopen eer aan de uitvoering dier wet, wat betreft de inwisseling der tegen woordige obligalien, kan worden gedacht. In elk geval zal natuurlijk van do zjjde der Oostenryksche regering, officieel worden aangekondigd wanneer zy met de voorloopige werk zaamheden gereed is en de conversie kan aanvangen. Het is in ieders belang deze officiële kennisgeving af te wachten, alvorens men stappen doet die voor alsnog geheel onnoodig zyn. Een rjjk burger van Wiesbaden, overtuigd, „dat van den armen, kleinen Maarten Luther nooit do hervormer zou zijn geworden, indien do goedhartige mevronw Cotta, te Eisenuch, zich zyner in zyne jeugd niet had aangetrokken," heeft zich gedrongen gevoeld de onthulling van bet Refor matie-monument te Worms te vieren, door het schenken van een kapitaal van 40,000 fl,bestemd tot oprigting eener instelling ter verzorging en opleiding van behoeftige knapen. De Franscho Moniteur behelst dezo mededeeling. De besmettelijke vcetyphus is uit de westelijke landstreken van Europa voor goed verdwenen. Reeds sedert lang is geen verschijnsel van die ziekte opgemerkt in Engeland, Belgie, Nederland, Zwitserland, noch in de nabij Frankrjjk gelegen deelon van Duitschland; die landen kunnen worden be schouwd als van die ziekte en zelfs van bare kiemen en oorzaken geheel bevrijd. De jongste berïgten melden zelfs een afneming der ziekte in die landen, waar de veepest gezegd kan worden te huis te belmoren. Uit dien hoofde zyn hier te lande alle nog bestaande belemmeringen voor het vervoer van vee en vun daarvan afkomstige voorwerpen met 1 July opgeheven, zoowel langs de gansche grenslinie als op onze kusten. Alom in Frankryk wordt geld ingezameld ter bekos tiging der wolenschappelyke expeditie welke de Fransch- man Lambert nanr de Noordpool wil ondernemen. Het Fransche gouvernement begunstigt die onderneming met al zyn invloedde Moniteur verklaart, dat zy gewis zal worden uitgevoerd en dat zij niets van hare belangrijkheid verliest door het vertrek der Duitsche en dor Zweedsche expeditie naar de Noordpool. In Maart 1859 werd op den post een diefstal gepleegd van 25,000 francs, ten nadeele van de Belgische nationale bank. Die som bestond in 25 bankbiljetten elk van 1000 francs in een aangeteekenden brief, bezorgd op het post kantoor te Brussel en geadresseerd naar Hoey. Op dnt tydstip deed men talryke en naauwkeurige nasporingen; men deed zelfs aanhoudingen, zonder echter eenigon uitslag te kunnen bekomen. Deze zaak scheen reeds geheel vergeten te zyn, toen den 6 dezer, op den dag der verkiezing, eene vrouw, in botaling voor een kleed in een winkel te Ncufcha- teau, een bankbiljet van 1000 francs aanbood De winkelier begaf zich naar den agent der nationale bank van die stad, om het biljet te wisselen, dat dadelyk erkend werd als een deel uitgemaakt te hebben van do in 1859 ontvreemde bank biljetten. Met aandacht bewaakte men de vrouw die het in betaling had gegeven en weldra vernam men, dat dio vrouw niemand anders was dan de echtgenoot van een facteur te Marclio, die, op bet tijdstip van den bovengemelden diefstal, den gezegden brief naar het station van Namen had over- gebragt, met welk postje hy toen was betast. De facteur, als ook zyn vrouw, zyn aangehouden. Het schynt, dat hy volledige bekentenis heeft afgelegd en dat zijn echtgenoot, dio geheel vreemd aan den diefstal was, op vrye voeten is gesteld. Men zegt ook, datopzyn aanduiding er nog verscheiden der bankbiljetten in zyn hof zyn opgegraven Op Zondag den 28 Juny heeft er in de R. C. kerk te Rhenoy, gemeente Beesd, een brutale diefstal plaats gehad Iemand had zich in de kerk laten sluitenden einde zich mecs- ler te maken vnn een geldkastje dat op het orgel bewaard werd. De pastoor zich 's avonds om 10 ure in de kerk bege vende, meende eenig geraas te hoorenhy ging don kapel- laan roepen, en toen de beide heeren terugkwamen, sloop de dief, die met den lokalen toestand zeer goed scheen bekend to zijn, met den vermeesterden buit de kerkdeur uiten was weldra uit het gezigt. Men kreeg intusschen kwaad ver moeden op zeker persoon uit de gemeente; de politie werd er van onderrigt en hoogst waarscbjj nljjk zal de vermoedelijke dader wel uitgevonden worden SCHIEDAM, 9 July 1868. Jl. Maandag herdacht de heer W. B. Verkerk do vervul ling gedurende vijftig jaren van zijne betrekking aan het kantoor van de heeren P. Loopnyt Comp, alhier, bij welke gelegenheid hem door genoemde firma een prachtig geschenk werd vereerd, alsmede van andere leden der familie Loopuy t en bet porsoneel van die firma, ten bljjko van de hooge cn zoozeer verdiende ingenomenheid voor den ijver en naauw- gezetheid van den verdienstelijken jubilaris. Gisteren morgen, circa zeven ure, is een meisje van 12 jaren, aan de Buitenhaven alhier spelende, in bet water gevallen en, ofschoon spoedig daarop er uitgehaald, jam merlijk verdronken. Gisteren avond is een onzer atadgenooten, terwyl by zich naar een kennis begaf, op de stoep van diens buis, door een beroerte getroffen en kort daarna ten gevolge daarvan overleden, Gisteren avond omstreeks zeven ure is een meisje door een wagen van het zakkendragersgilde, beladen met steen kolen, overreden, ten govolge waarvan een been verbrijzeld is. Jl. Dingsdag werd door de leden van de provincialo staten van Zuidholland aan bunnen voorzitter, den commis saris des konings in dezo provincie, den heer mr. J. Loudon, een luisterrijk diner, in een der prachtige nieuwe zalen van het Groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen aangeboden, onder presidium van den heer jbr. mr. van der Heim. Warme toasten werden uitgebragt op Z. M. den koning en den commissaris des konings in deze provincie, welke feestdron ken met geestdrift door de aanwezigen werden beantwoord. Onder de bijzondere feestdronken was er een van den heer Ldon op den heer Hoogendijk, die op zoo waardige wyzo Nederland heeft vertegenwoordigd op de tentoonstelling te Ilavre gehouden. Dezen toast, die algemeen werd toegejuicht, beantwoordde de heer Hoogendyk met veel hartelijkheid en gevoel, waarna bij een toast instelde op het collegio van gedeputeerde staten, waarop door den heer Metelerkamp werd gerepliceerd. Vele handelaren in effecten, te Rotterdam gevestigd, hebben als belonghebbenden.'t zij voor zich zeiven 't zy voor hunne clienten, bij de leeningen, in 1824/25 te Londen ten behoeve van Griekenland gesloten, zich tot deGrioksche regering gerigt met een adres waarin zy bekennen, allezins op prjjs te stellen den wcnsch van den koning der Hellenen, om do eer en den voorspoed van zyn rijk te handhaven en te bevorderen, tot welk doel een regoling der schuld veel zou bijdragen, omdat in zeker opzigt het openbaar krediet tot een zeker punt veel bijdraagt om de kracht van deo staat te vestigen. De onderteekenaars van het adres hechten hunne volle dige goodkcuring aan do voorwaarden, gesteld door hot comité, gekozen uit houders van Grieksche fondsen in Neder land, en die vermeld werden in een memorie, den 14 Decem ber 1867 aan den eersten minister van Griekenland gerigt. Zij zyn overtuigd, dat een zoodanige regeling de middelen van Griekenland niet overtreft; daarentegen keuren zy ten stelligste af do middelen, tot regeling voorgesteld in een openbare vergadering te Londen door lieden, die slechts be dacht schenen om buitengewone winsten te behalenvan daar dat do onderteekenaars van dat adres erop aandringen, dat de Helleensche regering hare waardigheid handhaven én niet hooren zal naar de slem van lieden, als die te Londen vergaderen. Ten slotte dringen do ondertcekenaars aan op een eorlyke regeling der schuld, in 1824/25 aangegaan. Naar gemeld wordt, heeft een der Rotterdamscho reederijen een in 1867 gebouwd schip (bestemd voor do groote vaart) aangekocht; dat vaartuig zal voortaan, uit achting voor een onzer verdienstelijkste landgenooten, den naam dragen van G. H. Betz. By de herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten generaal in bet boofdkicsdistrict Dordrecht is, by do gisteren plaats gehad hebbende opening der stembriefjes, gebleken, dat zyn uitgebragt 2005 stemmen, waaronder 21 van onwaarde. Gekozen is de heer mr. M. Bicbon van IJssclmondo, met 1071 stemmen. De heer jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot bekwam 913 stemmen. Uit Amsterdam wordt gemeld, dot het adres, waarin aan den afgetreden burgemeester, ror. C. Fock, hulde wordt gebragt wegens het vele goede, doorhem voor die gemeente verrigt, en den edelen burgerzin, door hem aldaar aan den dag gelegd, door ongeveer 1600 ingezetenen is getèekend. Dat adres zal den hoer Fock dezer dagen worden aangeboden,

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1