AV1868. Maandag 4 5 Julij. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijzen der Effecten aan de Bears te Amsterdam. X* STEDELIJK NIEUWS., ALGEMEEN OVERZIGT. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 266'" ST A ATb-LOT Kll'IJ. ■™y,6 COURANT. iBOHMEHEB Is Abonnementspry» per Drie Beenden f 1.85, Fiance per Postdoor het geheele Rijk - 3.25. (Brieven Franco.) AD VEBIBSTIElfi Prij» ren den gewonen regel0.10. Tot 10 regel» 1 00. Zegelregt roar Iedere pluUisg 0.36. By de behandeling van de begrooting voor het volgende jaar, in het Fransche wetgevend ligchoam, heeft de heer Favre de geheels buiteninndsche politiek van het keizerrijk behandeld en menige scherpe aanmerking gemaakt, terwijl li Ij volhield, dat Frankrijk het initiatief kop en moet nemen tot een ontwapening. De minister van batieclandsche zaken, de heer deMoustier, beantwoordde hem en beweerde, dat het in bet "belang van den vrede is, dat Frankrijk wapeningen bewerkstelligt, die een element van vrede geweest zijn en bljjven. De minister verweet san de oppositie, dat zij de oorzaak was, waardoor alle spanning en vrees niet verdwe nen zijnomdat de oppositie stjji hoofdig en ongeioovig blijft volhouden, der regering omtrent hare vredelievende bedoe lingen alle vertrouwen te ontzeggen. In hoeverre de minister daarin gelyk heeft, willen wy niet beslissen; men vergnnno ons echter de opmerking dat de regering het geheele vertrouwen der oppositie op dat punt zoude verwerven, zoodra zjj slechts bet bevel uitiaardigdo tot vermindering van de strijdkrachten en daardoor de tegen strijdigheid deed ophouden, die in hare woorden en daden blyft heerschen. Volgens een gerucht zullen in de aanstaande maand Augustas keizer Napoleon, de koning van Pruissen en de keizer van Rusland een bijeenkomst hebben, waarin zij van hunnen wedcrkeerigen wensch om den vrede van Europa te bewaren, zouden doen blyken. Rusland zou bet initiatief hiertoe genomen hebben. De Antwerpensche kamer van koophandel heeft besloten bet in weerwil der tegenstreving van den gemeenteraad opge- rigte standbeeld van wijlen koning Leopold I op den 1 Au gustus aanstaande feestelyk te onthullen, en z|j ia begonnen aanstalten daarvoor te maken, in de hoop dat de koning daarby tegenwoordig zou willen zyn. Dit hoopten ook de tegenstanders der party die in den gemeenteraad van Ant werpen heerscht, alsmede vrienden van het ministerie, dat door die partij wordt bestreden. Aan den anderen kant werd gezegd, dat de koning dat feest niet zou en niet mogt bijwonen, want dat de oprigiing van' het standbeeld een buiten de taak der kamer van koop handel gelegen maatregel was, die tegen dfn zin van de meerderheid der stedelijke bevolkingdoorgedreven werd met een politieke bedoeling, namelijk met bet doel om den tegen stand, dien de ministers en hunne party te Antwerpen vin den, te breken. Zoo de koningin zulke omstandigheden de nitnoodiging der kamer van koophandel aannam en te Ant werpen feesten kwam by wonen waarby de gemeenteraad afwezig bleef, zon Z. M., zoo werd er geredeneerd, destede- lyke overheid en hare vrienden in het ongeljjk stellen en zich in den onderlingen stryd der partijen mengen. 's Konings besluit is thans bekend. Dezer dagen heeft Z. M. de uitnoodigmg der Antwerpensche kamer van koop handel, die op zyn verzoek in corps te Laeken was gekomen, beantwoord met deze toespraak „Mijne heeren, ik verlangde ongeduldig naar de gelegen heid om u te zeggen hoe diep ik getroffen werd door de vader landlievende geestdrift, waarmede de Antwerpensche kamer van koophandel en de commissie ter oprigting van een stand beeld van wylen den koning werkzaam waren om eer te bewyzen aan de nagedachtenis van mijnen geliefden vader. „Regtvaardigheid jegens de regerenden is de deugd der volken die een goede regering waard zijn, „Ik neem van harte deel aan de plegtigheid waarvoor gjj aanstalten maakt. Ik zou daaraan, naar uwen wensch, per soonlijk deel nemen, ware het niet, dat bedroevende voor vallen, die wy allen betreuren, het m|j onmogelyk gemaakt hadden Antwerpen thans te bezoeken. „Er zyn omstandigheden waarin het onmogelijk is, aan al de inspraken van zyn bart te gelyk te voldoen. Ik mag niet vergeten, dat de waardigheid der kroon deel uitmaakt van de waardigheid der natie, wier eigendom de kroon is. „Uwe gezindheid jegens mij is zoodanig, dat gij de rede nen die mij beletten uwen wensch te vervullen, en het leed wezen dat ik deswege gevoel, begrijpen en waarderen zult. „Gelooft my, mijne heeren! deze edelaardige demon stratie zal by m|j altjjd in aangenaam aandenken bly venzij is voor my een hoog te waarderen onderpand van de dank baarheid en de vaderlandsliefde van den Antwerpcnschen koopmansstand, wiens tolken gjj zyt. Als zoon, als Belg en als koning dank ik u daarvoor." PROVINCIALE STATEN VAN ZUIDHOLLAND. In de zitting van Donderdag is zeer langdurig beraad slaagd over bet rapport en de conclusie der commissie, benoemd bij beslait van de staten der provincie, tot het doen van een onderzoek omtrent de vermeende nadoelen, aan een groot deel dezer provincie te weeg gebragt en nog to weeg gebragt wordende door de werken tot vorming der zooge naamde Nieuwe Merwede. De commissie stelde voor om te besluiten dat de vergade ring zich, met toezending van dit rapport, vergezeld van de bylagentot de booge regering zal wenden met eerbiedig maar dringend verzoek: „dat zy door eonc versterking der stoom bemaling in de verbeterde uitwatering der Ingeluhden voorzie; terwjjl de commissie aan de vergadering overlaat om te beslissen, of men ai dan niet den wensch tot de verla ging van het gedeelte dyk tussohen Werkendam en de Bevert in dit adres als bepaald uitgedrukten wensch van deze vergadering aan het hooger bestuur zal willen opnemen." De opinie van ged. staten kwam hierop neder: ydat het groote nut van bet werk algemeen wordt erkenddat het zich Iaat aanzien, dat de bezwaren, die tegen de uitvoering van de werken tot vorming der Nieuwe Merwede worden aangevoerd, na de voltooying dier werken zullen wjjken waarom ged. staten voorstellen, haar op te dragen, een exemplaar vau het rapport der commissie aan den heer minister van binnenlandsche zaken op te zenden, met drin gend verzoek om daaraan zyne ernstige aandacht te wijden, en om inmiddels de voltooying van de werken tot vorming der Nieuwe Merwede zoo veel mogelijk te verhaasten," Over beide voorstellen en ook over den vorm liepen de gevoelens zeer uiteen. Het voorstel van ged. staten, dat de verste strekking had, omdat bij aanneming daarvan alle andere voorstellen komen te vervallen, kwam het eerst in stemming; doch de stemmen staakten (32 tegen 32), zoodat daarover een nieuwe stemming zal moeten plaats hebben. Vrydagis met 32 tegen 25 stemmen verworpen het voorstel van gedep.staten,waarover Donderdag de stemmen staakten, naar aanleiding van het rapport der commissie vau onderzoek omtrent de nadeelen aan deze provincie teweeggebragt door de werken tot vorming der zoogenaamde Nieuwe Merwede. Daarop is de conclusie van hot rapport der commissie, na aanneming van twee amendementen van den heer Drost en verwerping van verschillende andere amendementen, goed gekeurd. Vervolgens zyn verschillende voordragten van gedep. stalen door de vergadering aangenomen, die daarop gescheiden is tot Dingsdag den 14 July, in de eerste plaats ter benoeming van twee leden voor de eerste kamer. SCHIEDAM, 11 July 186 8. De gemeenteraad alhier zal Dingsdag, den 14 dezer, des namiddags ten half*twee*tire, Venè"1 openbare vergadering houden; het alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerp is: Vaststelling notulen. De gemeenteraad alhier zal Dingsdag, den 14 dezer, des namiddags ten balf zes ure, eene openbare vergadering hondende alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn; Bee'ediging der raadsleden; Inge komen stukken; Vaststelling rooster van aftreding; Benoeming van ambtenaren van den burgerlijken stand Idem van wethouders; Idem vaste commissionIdem leden der schoolcommissie; Idem leden der gezondheids commissie; Voorstel tot het aangaan van eene geldleening ter bestrijding der kosten van de hoogere burgerschool. De tiiuats-Courant van Vrijdag 10 dezer deelt mede een staat van nalatenschappen, afkomstig van onderoffi cieren en verdere manschappen behoord hebbende tot de landmagt in Nederlandsch Iodic, waarvan de saldo's door de regthebbenden, bij hot departement van kolenihn in Neder land behooren to worden gereclameerd. Op dien staat komen o. a. voor; Cornells Johannes van Alphen, sergeant schrijver, met een geldelijk bedrag van1 52Gerrit Breure, cavale rist, 4 445; Johannes Theodorus Heese, brigadier f 1.50; Augustinus de Lange soldaat, f 4.28s en Cornelia van Nuys, kanonnier 2de klasse, 4 03, allen van Schiedam. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij is be vracht voor Amsterdam het te Rotterdam te huis bekoorende schip 'sGravenhage, kapt. \V, Alberts, 1058 last A ƒ82 92. Uit Vlaardingen wordt gemeld, dat gisteren de eerste haringjager is aangekomen met 17 ton maatjes- en 27 ton vollen haring van uitmuntende kwaliteit, De piys was ƒ700 per ion. Volgens ontvangen berigt was de vïssehcry ongunstig en bij het vertrek van den jager geen meerdere baring voor handen zoodat de tweede jager niet spoedig te verwachten is. Uit 'a Graveohage wordt geschreven; Indien Neder- land's waterbouwkunde bij de inwijding van den spoorweg van Bergen-op-Zoom naar Goes, over de afdamming der Ooster-Schelde, een belangrijke overwinning op het onstui mige element beeft gevierd, dan wint die zege nog in gewigt door het navolgende heugelyke feit. Naar men zich namelijk zal herinneren, hadden onze zaakkundigen voorspelddat de afdamming niet, zoo als de Belgische regering immer beweerde, de scheepvaart op de Wester-S'chelde zou schaden, maar integendeel door den sterkeren stroom, die door don dam op dien rivierarm zou worden voortgebragtdezen noodzakelyk moest verbeteren. Slechts eenige maanden nadat de dam was voltooid, constateerden de Belgische ingenieurs reeds, dat zich tusschen Antwerpen en de Noord zee een nieuwe geul bad gevormd, die verreweg dieper en korter, dan de thans door de scheepvaart gebruikte, beloofde te worden. Welnu, een nieuw onderzoek, dat dezer dagen plaats had, heeft aan het licht gebragt, dat de vorming dier geul niet alleen geregeld voortgaat, maar dat dit zelfs met grooter snelheid plaats heeft, dan men vroeger had durven vermoeden. Te Meppel heeft een jonge jufvrouw, dochter vaneen apotheker uit de Lemmer, deelgenomen aan het examen voor leerling-apotheker. Dit meisje behoorde tot de best onderwezenen er. bekwaamsten der geëxamineerden, wier getal 22 bedroeg en waarvan 18 werden toegelaten. Zy is de eerste vrouw in ons land, die dergelyb examen heeft afgelegd. Een verpleegde te Ommersebans vertoonde vddr «eni gen tijd aan een ander verpleegde een acte, door een notaris te Arnhem gepasseerd, inhoudende, dat de bedoelde notaris van den houder een som van ruim 5000 in handen bad, om op den 1 Junjj jl. deze gelden uit te betalen. Uit de acte moet blyken, dat de houder op de som tm en dan reeds geld ont vangen hadvertooner ontving van den anderen verpleegde op dit stuk eenige geiden ter leen. De aldaar gestationneerde brigadier schynt hier iets vau te hebben vernomen; althans werden dezer dagen do twee verpleegden, schrijver en be- leener dier acte, gevankelijk naar Deventer overgebragt, op grond van vermoedens van valschheid in geschrift en het ge bruik maken daarvan. Het vjjfde algemeene Evangelische Zendingsfeest zal op Woensdag 29 July a.s. gehouden worden in de nabjjheid van het station de 8teegop het landgoed Middachten daartoe door mevrouw douairière gravin Bentinck van Middachten afgestaan. De gemeenteraad van Arnhem heeft goedgunstig beschikt op het verzoek van den heer Boer (firma Nionwen- huys Go.) te Rotterdam, om hem het plaatsen van een model-volksgaarkeuken, in het verlaten bestedelingshuis te Arnhem, te vergunnen. Dit gebouw is gelegen juist tegenover het tentoonstellingsgebouw, en het laat zich aanzien 'dat do bezoekers der tentoonstelling de gelegenheid niet zullen laten voorbijgaan om met deze nuttige inrigting van naby kennis te maken. Uit Arnhem wordt van den 9 dezer geschreven: Gis teren namiddag omstreeks balf vier ure barstte alhier in de machinale stoom- brood- en meelfabriek, even buiten de stad gelegen, een hevige brand uit, waardoor binnen weinig tyd, hoogstens binnen een uur, de fabriek, het woonhuis en magazyn een prooi der vlammen zijn geworden, ongeacht, de spoedig aaogebragte hulp der.brandspniten. ;Tleden riacl ten een ure liet zich onder den puinhoop op nieuw de vlam zien, welke echter dadelyk gebluscht werd. Alles is tegen brandschade verzekerd, de schade is aanzienlijkde oorzaak van den brand is onbekend. Omtrent dien brand wordt nog gemeld, dat de fabriek en gebouwen enz, te Amsterdam waren verzekerd voor een bedrag van f 17,000 en dat de voorraad meel en koorn slechts f 20U0 heeft bedragen. De inboedel van den in het woonhuis nog woonachtigen teebnischen directeur, welke woning geheel verbrand is, was niet verzekerd, zoodat dezo bij den brand alles heeft verloren. Pry sen en Preniën van f 100 en daarboven V«Kl..~ 15aTrekk.,0Julij —Ho 6510 ƒ60 000. Ho 416 ƒ25,000. Ho. 3485/1600 Ho. 1)855.18353 eo 19873 ieder 1000. He,47S4 en 10984ieder/400.— Ho. 3819 8909,13251 en 10163 ieder ƒ200 Ho. 1229 2087 5388 8363, 10657, 12398, 13520,16253,16309, 10331 en 19217 ieder 100, Ve Rt 10e Trekt.10 Juli}, Ho 13269 ƒ1000 en premie van ƒ30,000.— Ho. 7278,8230,8095.10807, 13050 eo 15928 mder ƒ400, Ho.938,12244en 13843 ieder/200. Ho, 4744,70968759 9073, 13110,15256 en 18883 ieder 100. pCt. Kkderl. Werkelyke Schuld 2l/a Hendel-Maatschappij Ccnlraal-Spoorw, SfANJB, Binnenlandsche 3 DuoButlenlinihche 1807 3 Portugal, oude 3 Ruslans, oude 5 Dito, 6de serie 6 Dito, leening 1867 4 Spoorweg-Actifcn 5 Poli Tiflia Spoorw. 6 Nieuwe Lolen 1864 Oostenrijk Metalliek 6 National en 5 Dito 1860 6 Zilveren 18645 Dito 1866 6 Italië Cert Inschrijv, 5 1 JBKUK, Dinnenlaodscbe 6 Griekenland, obl 1836 6 VXREENIGDE STATIN 18S3 6 Mexico, oude3 Dito, nieuwe 3 Venezuela3 Nieuw Grenada Dito geal. uitgesteld. 0 July* 50% 131% 68% 32 'V,t 30% 39% 04% 75 64% 201% 77 215 48% 53 49% 671 Vt 3 61 39 77% 15% e 10% 10 July* 60"/!» 32% 36% 39% 04 74'y„ 34% 202 77 216 49 63V,„ 58 61 50% 38%, 77% o/.. Per Tolegr. IX July. 131% 60 o. 32% 13% 7% 0 /lö 7 801% 214 48'y 63 SS/,, 13% 76% 14% BURGERLIJKE &TA N Cieliorem 9 July. Cornelia, dochter van N. Marjjn'ee/i JVoortman, Dam, Pieter, zoon van M. Brouwer en L. Scbellenbach, Lange Kerkstraat. Eva Jobanca, dochter van J. Drek traan en Mf Baan vinger, Koordmolenstraat

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1