JV°. 11981. Woensdag 2 2 Jul ij. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. A0. 1868. ALGEMEEN OVERZIGT. BUITENLANDSGHE 6ERIGTEN. 'M- IWWMENLANDSCHE 8ERIGTEN. COHAN ABONNEMEKTs Abonnementsprijs per Drie Msandenf 1.86. Franco fier Post, door he! geheeïe Rijk - 2.25. (Brie.en Franco.) ADVEBTENTIENl Prijs tan den gewonen regel/O.IO. Tol 10 regel» f 1 00. Zegelregt roor iedere plaatsing - 0,36, 1$ bet teu gevolge der aanhoudende en drukkende hitte, of wel der afmatting van de langdurige zittingwelko het Fransche wetgevend ligchaam met verwonderlijke snelheid bet eene booldstuk na bet andere der staatsbcgrooting voor 1869 doet behandelen en aannemen Welligt zijn beiden daarvan de oorzaakalthans zooveel 13 zeker, dat zonder bekomende omstandigheden, de zitting nog deze week zal opgeheven worden. De budgetten vun maiine, openbaar onderwijs en openbaio werken /yn achtereenvolgende aan genomen, terwijl het hoofdstuk schoone kunsten gisteren aan de orde was. Naar men wil, zou jl Zaturdag, in een op de Tuilerien gehouden ministerraad, door den keizer gepresideerd wer- kelyk besloten zijn, de nieuwe verkiezingen nog dit jaar te doen plaats hebben. De wanordelijkheden te Triest, waartoe de beweging tegen de pauselyke allocutie de eerste aanleiding had gege ven, hebben zich gedurende eenige dagen herhaald en 2ijn langzamerhand ontaard in demonstration zoowel van de Italiaansche en Slavische partijen tegen elkander, als van do bevolking in het atgemeen tegen de politie en den weinig beminden gouverneur von Bach, die als tegenstandei der nieuwe orde van zaken beschouwd wordt. Er zijn grove buitensporigheden gepleegd en vechtpartijen voorgevallen, waarin verscheiden personen het leven verloren ol wondon bekomen hebben. Eerst nadat de manschappen der politie bevel hadden ontvangen om zich niot meer te vorloonen, en de zorg voor de openbare orde aan den militairen bevel hebber opgedragen was, die zich met zachtheid en beleid van doze taak heeft gekweten, hebben de ongeregeldheden een einde genomen; en volgens de laatste in Weenen ontvangen bcrigten heerschte te Triest weder volmaakte rust. Hot gebeurde in Triest, zegt een schry ven uit Weenen, strekt tot ernstige vermaning voor de ïegeiing om het uit voerend gezag met nadruk te handhaven. Ons jeugdig constitutionalismus lijdt aan het bedenkelijke gebrek, dat de Administratie in vele "opzigten het spoor bjjster is. Zij weet niet juist wat van de politie-verordeningen van het oude bewind nog geldig is, en vreest dat eenige misslag waarvoor zelfs do bekwaamste in het tegenwoordige tydperk van overgang niet is gevrijwaard, in de dagbladen tot geschrijf cn i.i het huis van afgevaardigden tot interpellation aanlei ding zou kunnen geven, daarom handelt zij dikwyls liever wat zwakker dan wat krachtiger. En dit heeft zeer nadeeligo gevolgen. In een land als Oostenryk, waar zoo vele pariijon bestaan, zijn uitspattingen van de eene of andere partij nietaliydte vermyden. In zoodanig geval hangt alles af van het gezag der overheid, en daarmede is het hier en duar niet te best gesteld. De regering ziet aan den eenen kant, wegens den finantielen toestand, op tegen het verwyderen en pensioneren van talrijke ambtenaren; aan den anderen kant ontbreekt bet nog aan de noodige krachten tot vernieuwing van hot personeel. En toch zal de regering tot een radicale reorga nisatie moeten overgaan, want de tegenwoordige ambte naarsstand geniet over het algemeen, vooral wat de hoogere rangen betreft, weinig eerbied en ontzag; en indien de regering daarin geen verandering brengt, dan zal zy zelve bet vertrouwen verliezen, dat men haar thans zoo ruim schoots schenkt, getuige de eenstemmige verkiezing van den minister Giskra tot lid van het huis van afgevaardigden. Nog wordt uit Weenen, als een vervolg op het boven staande gemeld, dat het ministerie besloten heeft een besiis- eenden stap te doen, en een vijftal stadhouders, dut nog uit den tyd der reactie afkomstig is en waarvan het togen- werking in plaats van ondersteuning ondervindt, afte zetten, waaronder ook do heer von Bach, gouverneur van Triest, zou behooren. Dit zou slechts een eerste stap wezen tot algemeene zuivering van den ambtenaarsstand. Do armen te Wilna hebben een groot verlies geleden. Een zeker Israelietisch koopman, Apatof, is gestorven, bij wien dagelyks 300 behoeftige familien haar brood voor bal ven prys konden bekomen. Van die familien waren twee derden Israëlieten, een derde Christenen. Toen hij begraven werd, volgden 20,000 menschen zyn lijkkoets. Een Zweed, Nobel genaamd, heelt een middel ontdekt, dat onder den naam van Dynamit in den handel gebragt en bestemd is, om de 200 ontplof bare Nitro-Glycerine te ver vangen. Met dit middel zyn dezer dagen proeven genomen, die de beste uitkomst opleverden, zoowel met het oog op do kracht der uitwerking als het minder gevaarlyke bij de behandeling, aangezien dynamit corat van zelf ontbrandt bij 140 graden Fahrenheit, terwyl een ontploffing slechts kan verkregen worden door middel van een op don patroon aan- gebragto percussion. Den 20 dezer zal te Londen een byeenkomst worden 'gehouden, om te beraadslagen over de oprigting eener club voor vrouwendat wil zeggen niet een club met rooksalons en biljards, of eenig ander vertoon van emancipatie dor vrouw, maar meer een gebouw met do noodige lokaliteiten, alwaar een dame tot oen geringen prys lectuur, conversatie eneen goed buffet kan vinden. Daaraan wil men verbin den, het houden van voordragten en beraadslagingen over huishoudelijke onderwerpen, ook voor vrouwelyke dienst boden. liet ligt in bet plan om zich bij dit alles telöntbouden van al wat zou kunnen strekken,om aan de zaak een bepaalde godsdienstige kleur of rigting te geven. Aan Tiet station van den Noorder-spoorweg te Brussel is een nieuwigheid ingevoerd. Er zijn namelyk kleedka mertjes zeer confovtabel ingerigt, afzonderlijk voor dames en hecren, waarvan ieder gratis gebruik kan muken. SCHIEDAM, 21 July 186 8. Door de verkiezing van een nieuwen gemeenteraad nlhier, ten gevolge van do plaats gehad hebbende vereeniging van gemeenten, heelt de volgende wy'ziging in dat collegio plaats gehad: afgetreden zyn de heeren J. Loopuyt, dr. C. J. Vail- lant en F, Pigeaud; in hunne plaatsen zyn verkozen, de heeren dr. A, Maas. L. W. Jansen en mr. A. K, J. van der Drift. De overige 14 nieuw verkozen leden hadden allen reeds zitting in den ufgetieden gemeenteraad. By de plaats gehad hebbende benoemingdoor den nieuwen gemeenteraad, van wethouders en van do leden zyner vaste commission,zijn beide wethouders en al de leden der commissien, die als zoodanig vóór de aftreding zitting hadden, herbenoemd en benoemd, tor vervanging van den heer J. Loopuyt: als plaatsvervangend lid der commissie tot onderzoek en loting voor de schuttery.de heer L. W. Jansen als lid der commissie van fabricage, de heer M. F. J. Cool; als plaatsvervangend lid van het bureau van stomopneming by de verkiezingen, de heer mr. A. K. J. van der Drift; ter vervanging van den heer dr. C. J. Vaillantals lid der com missie voor de plaatselijke strafverordeningen, de heer mr. A. K. J. van der Driftals lid der finantielo commissie, de heer dr. A. Maas; als lid der commissie, uitmakende de directie der stodely ke gazfabriek,_de heer G. A. E. pisser. Eindelijk, is besloten een vierden ambtenaar van den burgerlijken stand te benoemen en 13 daartoe verkozen de heer J. A. Nolet Wz. j Beschikkende op een verzoekschrift door den heer IA. Bosman en veertien anderen, allen wonende te Schiedam, 1 ingediend, waarbij overgelegd waren de statuten der voor negenentwintig jaren aangegane vereeniging „ter Verbrei ding der Waarheid'" gevestigd te Schiedam, heeft Z, M. goedgevonden, by besluit van den 20 Junij jl. no. 65, de sta tuten dier vereeniging, gelyk zij bij het verzoekschrift zijn overgelegd, goed te keuren, en de vereeniging mitsdien als regtspersoon te erkennen. j Zatui dag namiddag is in de Zwem- en Bad-Inrigting f alhier de aangekondigde zwemstrijd gehouden. Reeds vroeg waren aandeelhouders en abonnés toegesneld om zich van geschikte plaatsen te verzekeren en van hunne belangstelling te doen bly ken, zoodat dan ook, de beschikbare ruimte voor toeschouwers, geheel gevuld was. De bassins waren rondom door groote en kleine vlaggen versierd on het zwembassin door kleine wimpels in drie geljjke banen verdoold, zoodat het geheel een regtfeestelyk aanzien had. Het programma voor doo zwemstry d bestond uit acht ver schillende nummers. Do uitslag was als volgt: No. 1. In den kortsten tyd ëdnmaal de lengte van het bassin afz» ommen, door jongelingen beneden de 14 jaren. Prijs. Jos. Beukers; premie, J. Vryland. Deeerstezwom de baan af 111 32 de tweede in 34 seconden, No, 2. In den kortsten tyd tweemaul de lengte van het bassin afzwemmen, door jongelingen beneden do 18 jaren, die bij vorige wedstryden aan deze inrigting nog geen prys of premie behaald hebben, door in den kortsten tijd twee- of meermalen de lengte van het bassin af te zwemmen. Prys: C. A van Deventer; premie, H. Braat. Da eerste zwom do baan afin 59 seconden, de tweedein lmin. en 4scc. No. 3. In den kortsten tijd eenmnul de lengte van het bassin afzwemmen op den beik, zonder de banden to ge bruiken opengesteld voor allo liefhebbers. Prys: D. Visser Bz premie, K. J. van Erpecum. De eerste in 87 seconden, de tweede in 1 minuut. No. 4. In den kortsten tyd driemalen de lengte van het bassin afzwemmen, uitsluitend door hen die na bekomen onderrigt aan deze zwemschool in het groote bassin dezer inrigting zijn toegelaten; uitgezonderd echter zy, die reeds vroeger een prijs of premie hebben gewonnen aan deze zwemschool, door in den kortsten tijd drie- of viermalen de lengte van het bassin af te zwemmen. Prys: C. A. van Deventer, premie, J, J. M. de Groot. De eerste in 1 minuut en 35 seconden, de tweede in 2 minuten. No. 5 In den kortsten tyd éénmaal de lengte van het bassin afzwemmen, op den rug, door jongelingen benoden de 16 jaren, uitgezonderd zy die reeds vroeger aan deze inrigting een prys of premie hebben behaald, door in den kortsten tijd eens of meermalen de lengte van het bassin op den rug af te zwemmen. Prijs: Jos. Beukers, premie, K. J. van Erpocum. Do eerste in 42, de tweede in 43 seconden, No. 6. In den kortsten tyd tweemaal de lengte van hot bassin afzwemmen op don rug, opengesteld voor alle lief hebbers. PrijsC. J. do Groot, premie, D. Visser Bz. De eerste in 1 min. 11 sec., de tweede in 1 min. 22 sec. Tueschen No. 6 en 7 werden door de twee jongste leer lingen M. de Groot, 7 jr. en P. Loopuyt, 9 jr., verrassende proeven van hunne bekwaamheid in het zwemmen, springen en duiken afgelegd, waarvoor zy van het bestuur een klein geschenk tot aanmoediging ontvingen. No 7. In den kortsten tyd viermalen de lengte van het bassin afzwemmen, opengesteld voor allo liefhebbers. PrijsD. Visser Bz., premie, J. J. Gabel. De eerste in 2 min. 23 sec., de tweede in 2 min. 58 sec. No. 8. In den kortsten tyd tweemalen de lengte van het bassin afzwcmmeD, gekleed in hemd, jas, vest, bovenbroek en schoenenopengesteld voor alle liefhebbers. Prys: C. J. do Groot, promie, D. Visser Bz. De eerste in 1 min. 20 sec., de tweede in 1 min. 21 see. Na afloop van den zwemstryd werden de pryzen en promiön aan do overwinnaars uitgereikt. De luide toe juichingen, die by de meeste nummers door de toeschouwers werden aangeheven, gaven duidelyk genoeg hunne tevreden heid te kennen. Het schoonste weder begunstigde dit feest, dat naar aller genoegen afliep. Gisteren namiddag is een verwersknecht, werkzaam zynde aan het Zakkendragershuisje alhier, boven van een ladder gevallen, die tot aan het dak reikto, en heeft zich ernstig aan hoofd en arm bezeerd, ten gevolge waarvan hy naar het Stads-Ziekenhuis 13 vei voerd geworden. Bij Z. M. besluit van 15 dezer, no. 56, is op zyn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer L. H. Viruly van Keenenburg, ais hoogheemraad van Delfland. jj Door het departement van flnantien is mcdedeeling ge- «laan van de volgende opgave der op 15 Jalij 1868 in do onderstaande entrepöts aanwezige hoeveelheid ruwe suiker Amsterdam 25,016,854 pond. Botterdam20.071,458 Schiedam1,308,803 Dordrecht1,151,103 Middelburg1,386,330 Totaal 48,934,548 pond. Do opbrengst der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij is goweest: 1868. 1867. (Rott.—Amst—Helder) (Rott.Amst.) InJuny f 196427.26s 197,707.845. Sedert 1 January - 887,194 70s - 786,197.18s. Naar wy vernemen, bestaat bij de regering het plan, om met het begin van het volgende jaar de examens voor surnumerairs bij de belastingen af te schaffen cn alleen ben tot die betrekking te benoemen, die in het bezit zyn van een diploma, waaruit blijkt, dat zij met goed gevolg het eind examen der hoogere burgerscholen, bedoeld bij de wet van 2 Mei 1863, voor eon der provinciale commissien hebben afgelegd. In den nacht van Zondag op Maandag is op den Rot- terdamschcn weg, tusschcn Delft en Overschie, een rytuig met twee paarden (volgens anderen mot ecu paard) bespannen in do sloot geraakt, Omtrent dit ongeval zyn verschillende lezingen in omloop. Zoo verhaalt de een, dat in het rijtuig twee hoeren gezeten waren, die zich wel eenigzins bezeerd hadden, doch hunne reis naar Rotterdam te voet hebben kunnen vervolgen. De koetsier zou zich, uit vrees voor straf, wegens de doorhem aangerigte schade, door ophanging aan een landhek, het leven hebben benomen. Door een ander wordt gemeld, dat er op den voerman geweld zoude gepleegd zijn, en dat een der passagiers een wonde in het aangezigt moet bekomen hebben. Uit *s Huge wordt gemeld, dat tusschcn Engeland cn Frankryk met goed gevolg wordt onderhandetd over een nieuw postverdrag, waarbij bedongen wordt de instelling van een geregelde postverbinding door middel van stoom- booten, die driemaal 's weeks uit Engeland en Amerika zullen vertrekken. Door den heer J. C. do Roode, algemeen secretaris en administrateur-directeur der Algemecne Nederlandscbo Ruilroute-Maatschappy te 's Gravenhage, zijn gedaan twee aanvragen ter bckoming vnn roncessien tot aanleg en exploi tatie van twee nieuwe railroutes (paardenspoorwegen of zoogenaamde tramways) De eene dezer routes zal gelegd worden voor de dienst tusschcn Leyden en Katwijk, begin nende in of even bulten eerstgenoemde stad tot aan het Kiitwijksehe badhuis. De andere route zal, uitgnande van Leyden, gelegd worden langs Koudekerk, Alphen, Zwam- merdam en Bodegraven naar Woorden, met een zijtak van Bodegraven naar Gouda. De commissie ~on oppertoczigt en beheer over da kweekschool voor t vt te Leyden, heeft ter algomeene kennis gebragt, dat o;- d« 1 27 July 1868 aldaar een keuring zal plaats hebben van knapen, die bij'sryks zeemagteen verbindtenis wenschen aun te gaan. UitMynsheerenlnnd wordt, dd.19 dezer, als een by zon derheid gemeld, dat, als vorige jaren de Mendverpachting ii>

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1