4§r rij dag '24' Ju lij. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. A0. 1868. ALGEMEEN OVERZIGT. BlftNENLANDSCHE BERIGÏEH, COUBAN ABONNEMENT: Mmnnwienlsprijs \,tr Oris iUindea frunco per Postdoor be! gebeele Hgk f 1.88. 3.25. (Brie* en Franco.) AD VEBTENTIEN; Pr5» den gewonen tegel0,10. Tot 10 regels f 1 ÜO. Zegelregt voor iedere plaatsing - 0,30. In het begin van deze weck zijn door het Fransche wet gevend ligchaatn de laxtste til'deelingen der slaatsbugrooting voor 18C9 liet huis des keizers en schoons kunsten, afgedaan, en is men begonnen met de begrooting vun ontvangsten. Daarna blij ven nog over de leeningen van de stud Fatijs, de overeenkomst met den Noorder-spoorweg enz., die nog al aanleiding lot eenigc discussie kunnen geven. De opmerking is gemaakt, dat bij de jongste beraad slagingen van alle ministers, die van ooi log en mat ine het meeste succes gehad hebben. Do maarschalk Niel on de admiraal Rigault zijn geen van beiden redenaars, maar het zyn mannen van zaakkennis. Zonder eenige aanmatiging hebben zy gesproken van heigeen zij wisten, zeer duidelijk en zonder de minste jngt op effect. De kamer heeft hen be loond door hen allecrediet tc verleenen. In den nacht van Maandag op Dingsdag zyn door de politie te Parys oproerige plakkaten in do vooisleden afge scheurd, waarop, gedrukt stond: „Leve de icpubliekWeg met den keizer 1" Men spreekt van verscheiden nirestatiën, die Dingsdag ochtend zouden hebben plaats gehad. Den 17 dezer is te Praag een herderlijk schtijven van den aartsbisschop uitgevaardigd, waarin wordt gezegd hoe de geloovigen zich behooren te gedragen ten aanzien der nieuwe weiten ter regeling der betrekkingen tusschen kerk en staat. Dat stuk, medo door de andere bisschoppen van Dohemen onderteekend, verklaart de bedoelde wetten strydig met hei concordaat, mot de regten der kerk en met het belang der burgermaatschappij. Een dev dagbladen doet opmeiken, dat da nieuwe wetten rakende de betrekkingen tusschen kerk en staat nog nergens in de Oostenrijksclie monarchie tegenkanting by de bevol king hebben ontmoet, hoewel zij door de geestelijkheid open lijk en nadrukkelijk afgekeurd worden. Volgens den Madridschen correspondent van het Journal de Bruxelles was er werkelyk in Spanje een toeleg gesmeed om koningin Isabella ie onttroonen en om haren oudsten zoon op"den troon "te "plaatsenTön dèV een 'régontschn'pj'bo-' staande uit den hertog en de hertogin van Montpensier; progressistengematigd liberalenabsolutisten en zelfs repubiikeinscb gezinde lieden zouden aan die zamenzweiing deel gehad hebben, en de medepligtigheid van den hertog van Montpensier zou een uitgemaakt feit zijn. De verijdeling van dezen toeleg is. volgens dien correspondent, eensdeels aan de snelle en krachtige maattegelen der Spaansche ministers te dunken, en underdeels aan hunne innige ver standhouding met het Fianschegouvorneinent, Intusschen is het bekend geworden, dat de keizei lyke regering verklaard heeft, geen kennis gedragen te hebben van de woelingen die er in Spanje plaats mogten hebben gehad, waaruit de laatste gevolg*.!ekking van den corres pondent van zelve komt te vervullen. Do hertog van Montpensier heeft zich niet, gelijk de Spaansche bewindslieden wenacbtennaar Engeland bij zyne familie begevenmaar naar Portugalwaar l)y en zijne gemalin met de aan hun rang verschuldigde eei bewijzen zyn ontvangen. Hjj heeft bet voornemen, zich te Cintra, in een bergstreek niet ver van Lissabon, te vestigen, waarin men bet bewijs wil zien, dat het vorstelijke paar een openlijk protest wil doen tegen de verwijdering uit Spanje, die dus geenszins vrijwillig is. Nog wordt uit Madrid geschreven, dd. 18 dezer, dat er volkomen rust heerschte, en dat er geen zweem van openbare tegenkanting tegen het gouvernement te zien was, maar dat er heimeljjk vele blaauwboekjes en blaadjes, vol bitteic uitvallen tegen de koningin cn het bof, verspreid werden en van band tot band gingen. Do Florentjjnsche Nuzione en andere Iinliuansche dag bladen deelen een door bet „comité van bet Republikeinsch Verbond" verspreide proclamatie mode, waarin op heftigen toon do omverwerping der monarchie en de oprigting der republiek in Italic gepredikt wordt. Volgens dit stuk, heeft het koningschap in dut rjjk getoond niet voor zyn taak bere kend te zyn, en Italië slechts met oneer en schande over laden. Het comité roept alle Italiannsche patriotten op om, „zoodra do eerste barricade wordt opgewoi pen," zich in de straten van Milaan te verzamelen. Uit de bij deze procla matie gevoegde statuten van het „Verbond" blijkt, dat de leden daarvan, by hunne toetreding, onder anderen moeten zweren, de verlossing van Rome (uitsluitend door het Itali- aansche volk te volbrengen j met ui hunne krachten te zullen verhaasten, Joseph Mazzini wordt als het hoofd vati dit verbond aan gewezen. Een half-officieel orgaan van het Dsensche gouvernement zegt omtrent de dezer dagen plaats gehad hebbende p'.egtige verloving van den kroonprins van Denemarken roet prinses Louise van Zweden: Deze buwelyksverbindtenis werd door het Deensche volk sedert lang levendig gewenscht; cn zy zal alom in ons land groot genoegen doen, vooral wanneer men zal weten, dat in deze omstandigheid de wenschen en de belangen der twee koninklijke huizen met die der volken in overeenstemming zyn. Er bestaat alle grond oin tc hopen, dat die verbindtenis voor bet welzijn der Skandinavische volken bevorderlijk zijn zal. Zonder voedsel to geven aan verwachtingen die op niet anders dan teleurstelling kunnen uitloopen mogen wy zeggendat de nauuwe verbindtenis tusschen de twee koninklijke buizen gewis zal bijdragen tot bevestiging en ontwikkeling der gemeenschap die reeds in geestelijke en stoffelijke opzigte'n "tusschen do drié Skandinavische volken bestaat. Ie KAMER DER STATEN GENERAAL. De werkzaamheden zyn jl. Dingsdag avond ten half acht ure hervat. De voorzitter doet mededeeling van inge komen stukken, als verslagen omtrent landbouw, handel en scheepvaart over 1866 en 1867, boekwerken en stukken betrekkelijk het Noordzee-kanaal; alles voor kennisgeving aangenomen en het laatste onder geheimhouding. Het wets ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst tot wijziging der concessie voor het kanaal tot verbinding van de Noord en Zuiderzee is verzonden naar do nfdeelingen, Eenige ver zoekschriften van stoombootmaatschappijen met bezwaren hiertegen, verzonden naar de commissie voor de verzoek schriften. Vervolgons gaat de vergadering over iot het trekken der afdeelingen, om daarna te verkiezen de voorzitters en onder voorzitters. SCHIEDAM, 2 3 J u I ij 1 868. Bij koninklyk besluit is aan den heer mr. E. J. A. grave van Bijlandt, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als 'skoninga commissaris in de provincie Overyssel, onder dankbetuiging voor de vele door hem den lande bewezen diensten. Hot Staatsblad no. 75 bevat de wet van den 27 Junij 1868.' houdende goedkeuring van eenige artikelen van het verdrag tot wijziging der.vroegere grenstractaten tusschen Nederland"*on"Prurs"S(fnj~7letïi"55aSèpté"tSb'ér*"1867'dobF3é wederzydscïie gevolmagtigden te Groningen gesloten. Door den minister van finaniien is bepaald, dat acht surnumerairs der registratie en domeinen zullen wotden aangesteld, en dot op den 28 October a s. te Utrecht een commissie tot het afnemen van dat examen zal vergaderen. Gedurende de maand Juny 1868 is het volgende tot verbeteiing van den waterweg van Rotterdam naar zee verrigt: Kanaal door den Hoek van Holland. Door den aannemer werd 360 el lengte van het kanaal in den drooge en 150 el lengte door bnggering op het bepaalde profil gebragt, waar mede in liet geheel 2530 el lengte als voltooid is te be schouwen. Daartoe is in Junij ongeveer 28,550 teerling el grond op geruimd en weggevoerd, waarvan ongeveer 3500 teerling el door middel van een sloombagger-werktuis is opgebragt; O It D een gedeelte van dezen grond is langs het kanaalboord opge reden om luter buiten do oeverlijnen van den waterweg te worden vervoerd. In het geheel moet tot voltooijing van het kanaal nog ruim 108,000 teerling el grond worden weggeruimd. Opruiming van duingronden op den Hock van Holland. Ongeveer 48 000 teerling el zand werd opgeruimd en buiten de oeverlijnen van den waterweg vervoerd. Het beplanten van den aan het stort gebragten grond wordt voortgezet. Opruiming van den Zanddijk. Voor dit werk ia ongeveer 7000 teeiling el zand buiten de noordelijke oeverlyn van den waterweg vervoerd. Opruiming van buitengronden aan den havenmond van hel kanaal door den Hoek van Holland. Ongeveer 11,000 teerling el grond werdvoorclit werk vergraven en wegge voerd, waarvan ongeveer 550 teerling el met vlet-nkenen het overige door middel eener locomotief over het ijzeren spoor nnur en langs den Nieuwlandschen dijk. Ook is het afwerken van koeten voortgezet. Een gebrek aan een der locomotieven heeft krachtigo voortzetting verhinderd. Noordelijke dam t'n tee, Voor do onderhanden verlen ging van dezen dam is thans het zinkwerk voltooid, waartoe in .lunjj de volgende zinkstukken zyn gezonken Voor de endersto of grindlaag 1 zinkstok, lang 55 el, breed 17 50 el; 2 zinkstukken, ieder lang 30 el, breed 35 el; voor de tweede laag: 2 zinkstukken, ieder lang 40 el, en 1 dito, lang 30 cl, allen breed 24.50 el; voorde derde laag: 2 zinkstukken, ieder laag 40 el, 1 dito, lang 45 el en 1, lang 21 el, allen breed 15.50 cl; voor de vierde laag 1 zinkstuk, lang 44 el, breed 12 el tot 13.50 el; 1 zinkstok, lang 42 el, 1 lang 40 el en 1, lang 18 el, allen breed 13.50 elen voor de vjjfdeiaagt 1 zinkstuk, lang 17 el, 2 dito lang ieder 40 el, en 1, lang 15.50 el, allen breed 12 cl. Over dit zinkwerk is het ryslangwerk aan het langwater- peil op de vereischtc lengte, dat is tot 800 el buiten het duin opgewerkt, waarna de beheying langs de zijden des dams is, voortgezet. Hiermede is men aan de noordzijde gevorderd tot 784 el buiten het duin met ronde en tot 759 el met be slagen eiken palen. Van de eersten dezer palen zyn daartoe in Junij 258 en van da laatsten 269 ingeheid. De strekhouten met bet ijzeren spoor reiken tot 692 el en de steenbedekking tot 570 el builen het duin. Lange het ryawerk en op de bermen is 396 last zinksteen gestort, waarmede in hot geheel 751 last van diensteen is verwerkt. Beteugeling van het Scheur. Voor dit werk zyn, tot vor ming van den piasberm dóór het Scheur, met den daarvoor bepaalden ballast, gezonken 11 zinkstukken, lang ieder 40 el, en één, lang 49 el, allen breed 15.50 el tot 31.35 el waar mede de piasberm over ongeveer 200 el lengte is voltooid. Verbreeden van het onderhanden kanaal door den Hoek van Holland tusschen den Zanddijk en het Scheur. Mot dit werk, waarvan de aanbesteding in het laatst van de maand Juny werd goedgekeurd is nog geen begin gemaakt. Onderhoud der werken. De onderhoudswerkzaamheden hebben zich hoofdzakelijk bepaald tot het vo' tzetten van het leerwerk aan het plankier van den zuidelykun dam en het bevestigen der loopplanken op dat plankier. Verder is eenige zinksteen verwerkt, als: 20 lust van minstens 1000 pond per stuk, 8 500 en 52 50 Werkzaam waren 978 werklieden, 63zandwagcns, Sloco- motieven, 2 centrifagaalpompen, 1 stoombuggermolen, 44 vletaken cn 22 paarden. Reeds vroeger hebben wy met een enkel woord gewag gemaakt van een vereeniging, welke den 11 uezer, onder den tumm van „Nederlandsche Vereeniging voor Zeewezen en Scheepvaart," ten paleize van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is geconstitueerd, en tot deelneming waaraan de verschillende hier te lande gevestigde zeil- en roei- vereenigingen waren uitgenoodigd. Wy voldoen volgaarne aan de uitnoodtging, om nog het volgende omtrent die vereeniging mede te deelen: Volgens de statuten, is Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden haar voorzitter, is zy geconstitueerd door de samenwer king der volgende vereenigingen: Koninkt. Nederl. Yacht- club, te Rotterdam; Ivoninkl. Nederl. Zeil-en Roei-ver- eeoïgingen AmsterdamscbeRoei-en Zeil vereeniging de Hoop, te AmsterdamZeil-vereeniging Oostergoo, te Leeuwarden; Zeil-vereeniging, te Sneek; Zeil-vereeniging, te Workum; Roeiclub Cloanthus, te Amsterdam, en Zeil- en Roei- vereeniging, te llarlingen, en zetelt zy te 's Gruvenhage. Tot leden van het voorloopig bestuur werden in genoemde ver gadering gekozen: de bceren Aug. Heinrichs, jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, Hamerster Dy kstra, li. Adriani Jr., C. Tedes, Joost van Vollenhoven enjh.F. J. J. van Eysinga. Voorts werd besloten, aan Z. M. den koning te verzoeken ot» het beschermheerschap over de vereeniging te aan vaarden, en toe te staan, dat zy don titel van „Eoninklyke- Vereeniging voor Zeewezen en Scheepvaart" dragen, en in. hare vlag en baar wapen do koningskroon voeren zal. De vereeniging stelt zich ten doel: 1. Opwekking en verbetering van den zeeraansstand, door opleiding van minvermogendo knapen, door ondersteuning van zeemanshuizen en door het bevorderen van andere voor den zcemausstand nuttige maatregelen; 2. wetenschappelijke en praktische bevorde ring van de grooto en van de binneniandsche vaart, van visscheryen, van scheepsbouw, van metcorologio enz., door middel van het uitloven van medailjes, het houden van ver handelingen, bet uitschrijven van prijsvragen, en het oprig- ten van museums, het houden van tentoonstellingen, het uitschrijven van wedstrijden, en door het ondersteunen van het uitgeven van nuttige boeken omtrent het zeewezen. De vereeniging bestaat uit een onbepaald getal van gewone leden, eereleden, leden van verdienste cn donateurs en dona trices. De brugwachter aan de brug van do Hollandsche Spoorwegmaatschappij, onder Delfshaven, is gisteren avond, by het passeren der twee laatste treinen, op noodlottige wyzo met een daarvan in aanraking gekomen. Hoe dit zich eigenlyk heeft toegedragen, is niet met zekerheid te melden, daar niemand by dit ongeval tegenwoordig was. De eene voorvoet was geheel verbrijzeld, aan bet voorhoofd deed zich een groote gapende wonde voor, en ruggelings tegen een der blaauwe steenen geworpen, die zich aan den kant der brug bevinden, was de eeno zjjde des ligchaams vreesselyk gekneusd cn met bloed overdekt. De bruggeknecht had niets van het onheil bemerkt; hem niet ziende, riep bij hem toe om de brug los te draayen; geen antwoord ontvangende zag bij hem eindelyk liggen, terwyl inmiddels de vrouw var, den ongelukkige was toegesneld eu haren man ia ^*10 ysclyke positie moest aanschouwen, Onmiddelyk om heelkundige bulp^naar Delfsb' en „a. zonden zynde, werd de verwonde op rand van d A «oedl4* verschenen deskundige naar het Ziokenhui#Rotterdam

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1