I aan dag 27 Ju lij. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. A». 1868. e n n i s g e v i n g. w K ALGEMEIEN QVERZIGT. BUITENLANDSGHE BERIGTEH, J Ie KAMER DER STATEN GENERAAL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ClllilT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Mnamlen 1,86. Frunco per Postdoor bet gebcele Rijk - 2.26. (Ilrieien Franco.) ADVERTENTIE N; Prijs ran den gewonen regel0,10.' lot 10 regel» f 1 00, Zegelregl voor iedere plaatsing - 0.36. De Burgemeester vav Schiedam, Brengt bij (li ze lor kennis van de IngetelenenDat bet Kohier van hel Pstentregl dezer Gemeenteover het dienntjaar 18"%9 door den lieer Conitniisans des Koning» in deze Provincie, op den 14 Jul ij 1868 executoir verklaard, en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is overgemaakt. Wordende voorts h'j deze herinnerd dat een ieder verpligt u xijnen tmalag, op den brj do wet bepaalden voet, te voldoen, alsmede, dat, van heden af, de termijn van drie mamdon ingaat, binnen welken dc reclame» legen dezen aanslag bchooren te worden ingediend, in is hiervan afkondiging geschied,waar het behoort, den 25 J uhj iS(J8. Do Burgcmiestor voornoemd P. J VAN DIJK. V \N MAfENbSbE Do commissie van rapportours voor het wers-ontworp betrekkelijk de wyziglng der concessie tot het maken van een kanaal ter verbinding van de Noord- en Zuiderzee, heeft haar verslag ter tafel gebragt. Op voorstel van den heer Cremers, ondersteund door andere leden, is dè openbare zitting in comité-generaal ver anderd, ten einde den eerstvCrmcïde gelegenheid te geven om aangaande sommige punten, voorkomende in de stukken, aan de kamer, onder voorwaarde van geheimhouding, over dit onderwerp medegedeeld, aan de regeling inlichtingen te vragen. Gisteren is de geheime zitting voortgezet. In een der dezer dagen gehouden zittingen van het Fransche wetgevend iigchaam is, by de discussie over de begrooting der staats-inkomsten voor 1869, door de oppositie weder een poging gedaan, om de dagbladen van het zegelregt te ontheffen. De minister van binnenlandsehe zaken herin nerde, dat de regtmatigheid van die belasting onlangs bij de beraadslaging over de drukperswet in hot licht gesteld en door de groote meerderheid der vergadeiing erkend was. Na een korte discussie is het amendement verworpen Later hoeft de vergadering zich vereenigd met het ont werp van wet, waarby het gouvernement gemagtigd wordt, om met eenige andere mogendheden borg te zeggen voorde geldleening welke de Europesche Donau-coinraissio wil doen tot verdere bekostiging der werken ten behoeve der scheepvaart op den Beneden-Donau. Do staatsminister Rouher zeide onlangs bij het wetgevend Iigchaam, dat er verdeeldheid onder de linkerzijde bestond. Dit wordt thans door een woordvoerder van de linkerzijde, den heer Jules bitnon, in een dagblad tegen gesproken Hij erkent, dat er onder de linkerzijde geen volkomen eenstem migheid over alle kwestien van wysgeerigen, maatscliappe- lykon en poütieken aard beslaat, maar hij houdt staande dat zij dén drijfveer heeft, namelijk de liefde voor vaderland en vrijheid, on één doel, namelijk beheer des lands door het land zelf. De heer Simon zegt verder, dat do linkerzijde bij de aanstaande verkiezingen ter vernieuwing van het wetge vend Iigchaam dc bewijzen van hare eenigheid en eendragt 2al geven. In le Pays leest men een revolutionaire oproeping, gedag- teekend Parijs don 24 Junij waarin de burgers worden aangespoord om Frankrijk, des noods door vorstenmoord, tut een icpubliek te helpen maken. Het genoemde orgaan der ultra-Bonapartisten verzekert, dat dit stuk heimelijk onder de bevolking vun Parjjs verspreid wordt. Hctscbynt de aanleiding te zijn geweest tot de bekende verklaring van keizer Napoleon, dat hij nieuwe aanslagen op zijn leven noch voor Frankrijk noch voor zijne dynastie gevuarlyk achtte; en het moet, meent men, by het publiek een indiuk maken die eer voordeelig voor het gouvernement dan nadeelig zal zijn. Naar verzekerd wordt, heeft de Öostenrijksche minister van finantien een begrooting der uitgaven en inkomsten van 's rijks westelyko helft voor 1869 ontworpen, welke zonder nieuwe middelen van buitengewonen aard ia al de uitgaven voorziet. Daaromtrent wordt uit Weencn van 20 dezer gemold Naar men verneemt, heeft do minister Brestel het cislei- tbaansche budget voor het volgende jaar reeds in een i uw ontwerp gereed, en sluit het zonder te kort. Wel zullen wy, nog in den overgang tot een regelmatig iinantieslelsel zijnde, de kleine hulpmiddelen, als vervreemding of verpanding van staatsdomeinen, behoevenook rekenen wy op aangroeijlng van do ontvangsten der schatkist, ten gevolge van vei bete ringen in het belastingstelsel; doch or zal geen noodzake lijkheid bestaan tot vermeerdering der gevestigde of der vlottende schuld, noch tot eigcnlyk gezegde verhooging der belastingen. Wanneer men een/oo verblydenderaededeeling uit den mond van den heer Brestel hooit, mag men zich daarop verlaten. Volgens de jongste berigten uit Florence was de liuiiaan- sohe regering voornemens geenerlei hindernis aan het houden der algemcene korkvergadering in den weg te leggen, maar waren in den ministenand andere punten, met die zuukin verband staande, nog in overweging. De koning zou groote- lyks wenschen een vertegenwoordiger in het concilie te heb ben, even als zyn voorzaten uit bet huis van Savoye tcrwyl juisïhy, dc door den Heiligen btoel niet ei kende koning van Italië, do souverein scheen te zyn dien paus Pius IX buiten de kerkvergadering wilde houden. Ook bestond bij de Italiaansche bewindslieden vrees, dat bet concilie de wereldlyko soevereiniteit van het zigtbaro hoofd der kerk tot een stuk der geloofsleer verkluren en alzoo Rome voor altyd aan het konïngryk Italië ontzeggen zou. 'Iti do zitting van ji. Donderdag is medegedeeld, dat de afdeolingen hare voorzitters en onder-voorzitters hebben henoomd. In de Mark Lane Express schrijft do heer J. Yates het volgende: Ik wn3 reeds landbouwer in het merkwaar dige jaar 1826, en het tegenwoordige jaargetyde dat zoo veel er op gelijkt herinnert mij aan de grooto sterfte, die wij toen onder onzen veestapel hadden, een sterfte, die zelfs nog veel erger was dan die, door de laatste veepest veroorzaakt. Ik waag het daarom mijn mede landbouwers den raad te geven, om in tijds voorzorgen te nemen, tervvyl hun vee nog bij volle kracht en volkomen gezond is, door het ruim te voorzien van hooi, stroo en zelfs groen koorn. Dit is veel beter dan het vee op de kale weiden vruchteloos naar voeder te laten zoeken. Het zou een dwaze zuinigheid zijn, om nu het voedsel aan het vee te onthouden, ten einde wat meer wintervoeder te bewaren, want van hel laatste zal men toch niet veel voor deel trekken, als het vee dood is, of verzwakt en ziekelijk op stal komt. Wij mogen voor den winter op God vertrouwen, maar laat ons in dezen tijd alles doen, wat onze hand vindt om te doen, ten einde onmiddelijke schade te voorkomen. Naar de berigten van Antwerpsche dagbladen, zou de runderpest jl. Maandag op een boerdery in de nabijheid dier stad ontdekt zijn en wel in het Kietr Zy voegen daarbij, dat het op die boeiderij uansvezïge vee afgemaakt, en de toegang tot de boerdery door gewapende rnagt afgesloten is. Uit Fernambucq wordt, dd, 29 Junij, bet volgende verschrikkely'k ongeval gemeld. Het Nederl brigantynschip Fennechina, kapt. ICoetze, dat den 19 Junij van Montevideo roet een lading gedroogde stukken ossenvleesch te Fernam bucq is aangekomen, ïappoitecrt, dat op den 18 Mei, op 88 gr, 4 ra. ZBr. en 48 gr. 85 m. VVL.. een der matrozen den Isten stuurman en den kok vermoord had vervolgens den kapitein en den 2den stuurman in do kajuit opsloot en het bevel over bet schip aanvaardde, en de twee andere matrozen noodzaakte zijne bevelen te gehoorzamen. Vier dagen later, nadat de moordenaar, uitgeput van vermoeijenis en bij gebrek aan de noodige rust, in slaap was geraakt, werd bij door een der beide matrozen afgemaakt, die daarna den kapitein en den tweeden stuurman weder in vryheid stelde. SCHIEDAM, 2 5 J u 1 ij 1 8 68. Op voordragt van de plaatselijke schoolcommissie, is door burgemeester en wethouders de schooltijd op al de scholen van het openbaar lager onderwijs alhier, bepaald, des mor gens van 9 tot 11, en des namiddags van 3 tot 5 ure; welke maatregel genomen 13 ton gevolge der tegenwoordige hitte. Blykens achterstaande'advertentie heeft de directie van de stoomboot „do Spuistroom" het plan, om Zondag 2 Augustus a, s.een tweede pleizierieiaje te organiseren naar Kuilenburg. Zij is daartoe opgewekt door den bijval dien zij mogt ondervinden van allen, die aan het eerste togtje deelnamen en de hooge ingenomenheid waarvan allen blijk gaven, by bet aanschouwen van de schoono wator- werlcon, daargesteld in de prachtige spoorbrug naby boven genoemde plaats. Wy juichen liet denkbeeld van de directie toe, om ook voor minder prijs in ruimeren kring de gelegenheid open te stollen dit kunstgewrocht, dat aan niemand onbekend mag blyven, te gaan bezigtigen, en wy twijfelen geenszins of menig handwerksman, die lust en ambitie voor zyn vak heeft, zal daarvan gebruik maken om voor betrekkelyk geringe kosten zijn kunde en ervaring te vermeerderen. Z. M, heeft o a. bonopmd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accynscn te Muiden, den heer G C G. van Ketel, thans ontv. der dir bolnst. en accijnsen te Mijdrecht c. a.voorts herbenoemd tot kanton- regter te 's llortogenbosck, den heer L W, J, Mnrggraff, en tot griffier bij hetkantongeregt te Middelburg, den heer II, J. van Dcinsc. Z. M. heeft bewilliging verleend op het bij liet ver zoekschrift ovorgelegd ontwerp der acte vun oprigiing der naamlooze vennootschap: „de Vlaardingsche Stoomboot- Maatschappij", te vestigen te Vhiardïngen. Do commissaris des koningsin Zuidholland heeft aan heeren burgemeesters der gemoeten in die provincie een circulaire, dd. 18 Jdly gerigt, waarin, met het oog op de beschikking van den minister van binnenlandsehe zaken, van den 16 dezer, waarbij het verbod tot bet houden van Markten en openbare verkoopingen van vee, met ingang van den 1 Augustus e. k., o. a. voor de geheele provincie Zuidholland woidt opgeheven, wordt aanbevolen in alle gemeenten, waar markten worden gehouden, de vaststelling van verordeningen op het keuren van vee en het weren van zieke beesten van de markten. De besturen der gemeenten, waar in den laatsten tijd zulke verordeningen zyn vastge steld, zullen wel doen ze te behouden, ten ware door de intrekkingweder doeltreffende bepalingen van ty'delyk buiten werking gestelde verordeningen van politie op markten van kracht worden en daarin tegen de overtreding straf is bedreigd. Men verzekert, dat do heer jhr. M. B.H. W« Gevor8 van Ketbei en Spaland, voorzitter van do algemeeno reken kamer, voornemens is, uithoofde van hoogen ouderdom en langdurigen diensttijd, zijn ontslag uit die betrekking te nemen. Heden bad in bet Yaebtclubgebouw te Rotterdam de derde jaarhjksche algemeeno bijeenkomst plaats der leden van de Ondcrwijzersvereoniging in het 6e district van Zuid holland (Schiedam en Omstreken), onder leiding van den schoolopziener, den heer dr. C. J. Vaillant. De groote opkomst en het toenemend getal leden getuigden van de belangstelling, die het onderwijzend personeel van dit district voor het onderwijs bezielt. Na het behandelen der huishoudelijke zaken werd over gegaan tot de bekrooning der antwoorden op de prijsvragen, die het hoofdbestuur in den loop des jaars had uitgeschreven. De uitslag was, dat van de ingezonden kaarten den prys ontving, die voorzien was van het mottohaastige spoed enz., vervaardigd door T. P. Rienstra, van Rhoon de premie, die met het mottoLuctor et Emergo, door H. Bakker, van Pernis. Voor het schrift bekwam no. 43, vervaardigd door' C.Schepp. den prijs; terwijl eervolle vermelding verwierf', dat met bet mottoeen vuil ei bederft het gebakdoor L. Krullaars, beiden te Schiedamallen zijn kweekelingen. Op de stof voor een opstel was geen antwoord ingekomen. Daarna onderhield de heer P. van Vlaardingen, hoofd onderwijzer te Schiedam, de aanwezigen eenige oogenblik- ken over het verledene en de toekomst van het lager onder wijs, het laatste punt vooral in betrekking tot het middelbaar onderwijs. Zijne toelichtingen en opmerkingen mogtendo algeraeene goedkeuring wegdragen. Staande de vergadering en ook aan don vriendschappe lijke!! disch, waaraan men zich na den afloop der werkzaam heden vereenigde, onthaalden eenige leden-zangliefhebbers de overigen op eenige uitgezochte zangstukken. De vergadering werd onder anderen bygewoond door hot eerclid, den oud-schoolopziener S. Gille Heringa van Utrecht, en door vele geïntroduceerde onderwijzers uit andero districten, Uit Vlaardingen wordt, dd. 24 dezer, geschreven: Gisteren is de laatste haringjager alhier binnen gekomen met 46 ton vollon en 32 ton maatjes-haring. Als totale vangst van 28 hoeker- en 8 loggerschepen is aangevoerd 314 ton. Het verdient opmerking, dat laatstgenoemden daarin een aandeel hadden van 144 ton. Het groot verschil in vangst wordt daaraan toegeschreven, dat de loggerschepen met naauwer want visschende, de kleine haring opvangen, die door de wijde mazen der netten van de hoekers heen boren. Het is in het belang der nieuwe methode van visscben te bejammerendat de kleine haring een veel mindere waarde heeft. Terwijl toch al de voorhanden goede vollo haring heden tot f 200 per ton werd verkocht, was de maatjes-haring der loggers in evenredigheid tot 50 en 60 percent minder in publieken afslag verkrijgbaar. Van heden kunnen dc schepen met eigen vangst binnenkomen, Den 20 dezer zyn de eind-examens der hoogero bur gerscholen in Zuidholland en Zeeland begonnen. De daartoe aangewezen oommissie houdt hare zittingen in do lokalen der Delftscbc school. Het getpl aspiranten bedraagt 30. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat op een stuk land onder 't Zandt, in Groningen, een gersthalm, staat, waaraan men 62 goed uitgewassen aren telt. JI. Zaturdag werd in de legerplaats Zeist groote parade gehouden voor den mineur lsto klasse Wyershuizcn, die op dien dag zyn 50jarigen diensttijd volbrngt, waaronder 45 effectieve dienstjaren. Deze mineur, die op de citadel van Antwerpen aan een tegenwoordig hoofd-oIBcier der genio het leven redde, genoot zoo zeer do achting zyner odicietcn, dat men hem op dien feestdag uitnoodigde, aan het dessert der officierstafel te komen, waar men dien ouden kryger een glas champagne aanbood, terwijl de kommendcrendu officier der mineurs hem namens de officieren een som gelds gaf, om dien dag vrolyk te vieren, terwjjl hom een grootor en bljj- vend geschenk word toegezegd. Van alle zyden begint men de kansen van den naderen den graanoogst le berekenen, Uit üe vele berigten deswege, ontieenen wij het volgende: Hier te lande schijnt de oogst uiteenloopende uitkomsten to zullen hebben; er zyn stieken die doordo langdurige droogto hebben geleden, cr zyn ook andere bijv. Zeeland,

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1