A°. 1868. M1885. I rij dag 51 Julij. Verschijnt Maandag, Woensdag, en Vrijdag. buiienu1M^~bèrigteIil ALGEMEEN QVERZIGT. BIMNENLANDSGHE BERIGTEN. SCHI11AISC COD BANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drio Maanden 1.85. Franco per Postdour het gehcele Rijk - 2,25. (Brieven Franco.) AÏVIBIEHTIEB: Prijs ran den gewonen regelyf 0.10. Tot 10 regels f 1.00. Zegelregt voor Iedere plaatsing - 0.35. Jl. Dingsdag heeft het Franache wetgevend ligchaara zijne werkzaamheden geëindigd; de voorzitter sloot de zit ting namens den keizer en de vergadering ging, onder het aanheffen van den kreet„Leve de keizer", uit een. De begrooting is in haar geheel aangenomen met 199 tegen 14 stemmen. Da buitengewone begrooting roet 209 tegen 15 stemmen. Nog werd aangenomen, met algemeene stemmen, de afschaffing van art. 1781 van het burgerlijk wetboek, waarbij in geval van verschil over bedongen weilc- loon tusschen den meester en zijn knecht, bepaald werd, dat de eerste moest geloofd wordeD op zyn woord. Ten slotte is nog het ontwerp van wet, tot vermeerdering van "s ryks gevestigde schuld inet 429 millioen francs, met 213 togen 16 stemmen, goedgekeurd. De inschrijving in de nieuwe geldleeningzal, zoo gemeld wordt, omstreeks het midden der volgende maand voor het publiek worden opengesteld. De laatste zittingen kenmerkten zich door oen gejaagd heid om maar zoo veel mogclykafte doen wat voor afdoening vatbaar was. De zitting van Maandag leverde ecliter nog een incident op, dat tot een nieuwen woordenstiijd aanleiding had kunnen gevendoch het bleek dut daarvoor geen reden bestond. De heer Pelletan deelde namelyk mede, dat de oppositie het voornemen had om een interpellatie tot de regering ie rigten, om van haar te vernemen, of zij werkelijk het voor nemen had om de tweede stemming by de veikieziogen al te schaffen. Antwoordt de regering, dat zij liet voornemen daartoe niet heeft, of, zoo zij bet gehad heeft, het zal loslaten, dan zal de oppositie van hare interpellatie afzien.De hoer Kouher antwoordde dat, al de geruchten, die omtrent dit puntgeloopen hebben, onjuist zyn. De regeiing heeft in liet geheel niet beraadslaagd over een wijziging in de kieswet te brengen, en zy heeft geenerlei voornemen van dien aard. Naar men wil, zal de keizer den 15 Augustus te Purijs de jaarjyksche nationale feestviering komen by wonen. Het Engelscho gouvernement, het ontwerp van wet tot regeling van den aanvoer van buitenlandsch vee voor do Londensche markt hebbende moeten intrekken heeft de verligtingen, die do bepalingen van dat ontwerp aan den veehandel zouden hebben aangebrogt, althans gedeeltelijk verwezenlijkt hij ministeriële verordeningen, die jl. Zatur- dag uitgevaardigd zijn; zoo zal het nu vrijstaan levend vee uit Londen te voeren, mits onder inachtneming van ver scheiden voorzorgsmaatregelen, voorgeschreven om het ge vaar van liet binnendringen der veepest te verhoeden. De Oostenrykscho minister Giskra ontving in de vorige week vun een politieke vereeniging te Weenen een adres, waarin het gouvernement aangespoord werd om do diplo matieke betrekking met bet hof van Rome af te breken en om het concordaat geheel op to heffen. De minister heeft daarop geantwoord, dat er voor het eerste geen reden, voor het tweede geen belang bestond Het aantal schutters dat te Weenen aar. den grooten wed strijd is komen deelnemen, bedraagt ongeveer vyftien dui zend. Het schijfschieten is er Maandag ochtend aange vangen. Blykens berigten uit Madrid van 22 dezer bleef het alom in Spanje rustig, maar werd de bezorgdheid der ministers en hunne waakzaamheid gaande gehouden door hetgeen zy van buiten 's lands vernamen. Men wistnnmelijk met zeker heid, dat er onder de uitgeweken Spanjaurden diukke bcwo- ging heerschte, en dat zy in Portugal oen veilig terrein hoopten te vinden om van daar aanslagen tegen de i ust vun Spanje te ondernemen. Indien er aun die zijde dadelyk gevaar oprees, zou het Spaansche gouvernement voornemens zyn om het land in staat van beleg te stellenmuur anders dacht het zonder exceptionele maatregelen de orde verdor te zullen kunnen staande houden. Den 1 en 2 Augustus uanstannde zullen te Antwerpen van wege den handelsstand en onder leiding der kamer van koophandel, feesten worden gehouden, om de verjaring der opheffing van den Scheldetol, alsmede de onthulling van hot standbeeld van wylcn koning Leopold I te vieren. Het pro gramma van die feesten is thans in de dagbladen van de stad Antwerpen to lezen. Daaruit blijkt, dat de kamer van koophandel op de medewerking van de bevolking dor stad, bepaaldelijk van de burgerwacht, alsmede van de burger wachten der andeie steden des rijks staat maakt. liet to New-York verschijnende dagblad „World" geeft'hot volgende zonderling klinkende uittioksel van reke ningen van kantoor- en schrjjfbehocfien, geleverd aan het huis der vertegenwoordiging to Washington, gedurende het "jaar 1867. Alleen het vervoer van drukwerken, tneerendeels radicale vorkiezingsgeschriften gedrukt op "s volks kosten, bedraagt eenesom van 5562 dollars 50 c. *s jaars;deze massa papier uitmakende 11,151 wagenvrachten, gaat voor het grootste gedeelte naar de komeneischwinkels. Indien do 'eigenlijk gezegde boekwerken den leden van het huis in handen kwaraon,' dan zou schier elk lid nan het einde zijner parlementaire loopbaan een winkel van kantoorbehoeften kunnen opzetten. Gedurende een eenig zittingjaar werden •4,741,963 enveloppes geleverd, die 2478 dollar» 73 e. heb ben gekost. By deze enveloppes behooren allerlei brief- papiei', hals- en handboorden van papier, niet slechts voor de leden", maar ook voor hunno huisgenooten. In een enkel jaar hebben de 194 leden van het huis verbruikt 726 gouden schrijfpennen, waarvoor 2637 dollars 84 e. berekend wordt, 1039 intkokers, 2726 pennemessen, waarvoor 55*20 dollars is betaald en 527 portemonnaies, die 1043 dollars hebbon gekost. Voorts vindt men op die zoogenaamde boekverkoopers- rekeningen haarborstels, nagelschuyers, toiletzeep, martini- que-snuif bij dozjjn of flesschen, kurketrekkers en glacd hundschoenen. Met de leverantie der handschoenen wordt de grootste schelmerij bedreven, want by gelegenheid van het ovqrlijden en ter aarde bestellen van oen lid der kamer worden 25'/ï dozijn handschoenen in rekening gebragt, die 702 dollurs kosten, dat is nagenoeg vier paar voor elk lid, om bij eene enkele begrafenis te gebruiken. Andere boek- veikoopers-benoodigdheden bestaan in koflijpotten, saus pannen, braadpannen, mcelzifters ea vischketels. De chef der bellcbardiers van liet huis de heer N. G. Oidway, heeft hier een vet baantje. Er gaat bijna geen week voorbij, dat zy ne rekening niet tusscheii de 2000 en 3000 dollars beloopt en zijne reis- en verblijfkosten zouden reeds op zichzelven al de uitgaven der Abyssitiische expeditie kunnen dekkon. Deze enkeie rubriek zou kolommen kunnen vullen als men al de onbeschaamde afzotteryen wilde opnoemen, die in de uitgaven voor liet huis der vertegenwoordigers verborgen liggen. In Wallis doet zich een prachtig doch tevens verschrik kelijk schouwspel voor, namelyk een brandende berg, In de duisternis van den nacht verlichten de vlammen, welke een hoogte hebben van verscheiden ellen, den gezigteicder, en men ontwuart ze op eenige mijlen afstands. Een groot aantal mannen is dag en nacht wei kzaam om den brand te stuiten, hetgeen echter weinig baat, door de droogte van het gras en andere veldgewassen en door gemis aan water in do nabij heid. De vlammen spreiden zich thans reeds uit over een oppervlakte van 8 roylen. Er is een belooning voor de ontdekking van do oorzaak des brands uitgeloofd. Ter drukkerij van den Times te Londen is dezer dagen een pets geprobeerd, die alles overtreft wat tot heden van dien aard uitgevonden is. Om een cilinder wordt een verbazend lange rol papier gewikkeld, dat voor 't drukwerk, dut ter perse ligtbenoodigd is. Op die wijze kan deze machine in één enkel uur 46 000 bladen afleveren; de bladen komen afgesneden op de behoorlyke grootte en gevouwen te voorschijn. Op de Parysche tentoonstelling zijn verschillende nieuwo wijzen van verduurzaming van levensmiddelen ver tegenwoordigd geweest. Onder deze verdient ook die van F. Cirio te Tury n vermelding. Cirio bezigt een yzeren ketel met een deksel, dat hermetisch daarop sluit. In dit deksel zyn twee openingen, die beide met kranen kunnen gesloten worden. De eene kraan stuat in verbinding met een lucht pomp, de andeie met een gesloten bak, wautin zich een oplossing van keukenzout en eenig salpeter bevindt. liet verduurzamen van vlecsch geschiedt uis volgt: men ligt hot deksel van den yzeren ketel op, legt daarin het vleesch eo sluit beni weder. Duarna opent men de verbinding met de luchtpomp: de lucht wordt tot omstreeks 5 million, druk king uitgeporapt en de kraan gesloten. Opent men nu de andere kraan, dan wordt de zoutoplossing in den ketel ge perst en het vleesch binnen weinige minuten daarmede doordrongen. Duurna wordt de ketel geopend en het vleesch er uitgenomen en in de lucht gedroogd. Hot aldus toebereide vleesch blij(t langen tyd góed en moet smakelijker zyn dan dathetwelk volgens de oudere methode verduur zaamd is. Onder de slngtoffers van de dezer dagen in de kolen myn Sainie-Burbe, in het Franscho departement dor Loire, plauts gehad hebbende ontploffing, behooren twee werklieden, die zich, toen de ramp voorviel, in een gedeelte der myn bevondenvan waar zy het gevaar gemakkelijk hadden kunnen ontvlieden. Maar alleen aan de inspiaukdermensche- lykbeid gehoor gevende, zyn zy hunne makkers te hulp gesneld en hebben zy alles beproefd wat hunne zwakke krachten vermogten, om ben te redden. De atmospbeer was echter reeds zoo zeer met stiklucht bezwangerd, dat zij weldra met de overigen den dood vonden. De prefect van de Loire heeft hunne nagelaten betrekkingen uan de welwil lendheid van keizer Napoleon aanbevolen. Dezer dagen werd door eenige bladen een berigt over genomen, behelzende aat de dierentemmer van bet Ameri- kaansche cirque, dat zich thans te Brussel bevindt, door zijn leeuwen zou zyn verslonden. Het Journal de Charleroi echryft daaromtrent: dat het dit berigt por telograaf van do directie der menagerie zelve ontvangen had; dat het echter door het zwygen der Brussclsche bladen achterdochtig ge worden informatiön ingewonnen en nu begrepen heeft dat bet gohcolo berigt eer. reclame van dio directie is geweest. SCHIEDAM, 30 Julij 186 8. Aan het station van de Holt, spoorweg-maatschappij alhier zyn, ter gelegenheid van het vyfde algemeene Evange lische Zendingsfcest te Middachten, afgegeven 55 kaartjes terwijl voor den goedkoopen volkstrein van heden, naar Amsterdam, 80 kaartjes werden aangevraagd. Bij koninklijk besluit van 25 July jl., no. 11, is aan den lieer jhr. M. B. H. YV. Gevers van Kethel en Spaland, op zyn vei zoek eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, onder dank betuiging voor do vele gedurende 60 jaren in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen diensten, en zulks be houdens zijn aanspraak op pensioen. Naar aanleiding eer.cr missive van den minister van binnenland,«che zaken, van 13 July jl., zijn burgemeester en wethouders der gemeenten in deze provincie door ged. staten uitgenoodigd, om binnen een bepaalden termyn aan dit col- Icgie de opgaven te doen toekomen betreffende a. de uitgaven der gemeente voor het lager onderwys, over 1867b. de ontvangsten der gemeente in zake het lager onderwys, over 1867. Verder zal nog moeten worden opgegeven: 1. Of er in den loop van dit jaar schoollokalen volgens het 3de lid van art. 23 der wet zijn gebruikt tot het geven van onderwys in de godsdienst; 2. de opbrengst der schoolgelden, door de onderwijzers ontvangena. voor meer uitgebreid lager onder wijs, b. voor onderwijs buiten de gewone schooluren. Naar men verneemt, heelt de heer mr. E. J. Agraaf van By landt zyn benoeming tot lid van de eerste kamer der staten generaal, waartoe hij onlangs door de provinciale staten vnn Zuidholland verkozen is, aangenomen. De geneeskundige inspecteur in Zeeland heeft het gevvstelük bestuur verzocht, aan de inwoners der verschil lende gemeenten kenbaar te maken de volgendo methode om drinkwater te zuiveren: Men brengt het vuile water in een ton of houten emmer en vermengt er mede een oplossing van chloorijzer, waarvoor hot beat te gebruiken is Liquor stipticus LooJJii, die in iedere apotheek to vorkrygen is. Aan elke tien kannen water (een kleine emmor vol) wordt van bedoeld vocht Vu gramme (of ongeveer 14 druppels of grein) toegevoegd, goed omgeroerd en 24 uren in rast ge laten. Men zal na dien tijd het water volkomen geklaard en op den bodem van het vat een dik bezinksel van dit yzer- oxyde vinden, dat tevens al de troebelmakonde deeltjes van bet water bevat. Als het van bet bezinksel nfgeschonken of door een doc-k gegoten water volkomen helder en zonder znren of ziltigen smaak is, kan hot met gerustheid als drinkwater gebezigd worden. Naar men meldt, heeft de directia der Nederl. Ryn- spoorweg-Maatschappij zieh bereid verklaard, bazen en werklieden van industrieels etablissementen, onder waarborg tegen misbruik, tot bezoek der tentoonstelling te Arnhem, mot de gewone treinen naar Arnhem heen en terug te ver voeren tegen betaling van de vracht voor eens. De hoofden dier etablissementen hebben zich daartoe franco te wenden aan de directie te Utrecht. Gisteren avond ten 6 ure zyn aan het Hötel Paulez afgestapt Z. K. H. prins Humbert, kroonprins van Italiëen Hds. gemalin en gevolg, bestaande uit 22 personen. Van hot hotel wappert de Italiaansche vlag te midden van de Neder- landsche diiekleur en de Oranje-vlug, terwyl het hötel van binnen met groen en bloemen smaakvol is getooid. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken te 's Huge,is gisteren aanbesteed het verbreeden van het onder- liundcn zijnde kannnl door den Hoek van Holland, tusschen den Zanddijk en de Noordzee, voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Daarvoor waren 18 bil jetten ingekomen. De minste insebry ver was do heer J. van de Velde, te Sliedreeht, voor 312,800. De hoogste inscbry- ving bedroeg 700,000. Uit Leeuwarden scliryft men, dd, 28 dezer: Heden zijn voor de arrnndissements-regtbankteregt gesteld de vyf gedetineerden in het tuchthuis alhier, wegens de onlangs door hen bewerkstelligde ontviugting. De teregtzitting leverde weinig bijzonders op, behalve dat op nieuw bleek, dat er te weinig personeel voor de bewaking der gevangenis aanwezig is. Het openbaar ministerie requireerde voor alten corroctionnele gevangenisstraf van C maanden tot 1 jaar, te ondergaan na het eindigen van hunne tuchthuisstraf. Do regi'ounk veroordeelde elk hunner tot 6 maanden. Een talry k publiek was by de zitting tegenwoordig. By het paleis via justitie was een militaire wacht geplaatst. Uit het Noorden van ons land wordt geschreven: Het gebrek nan water heeft hier en daar proeven doen nemen, om dot door „boring" te vinden. Het recept is oud, maar vindt weiuig respect in dit „kikkerland". Nu echter de nood ter doge nnn den man kwam, liet men b. v. te Zwolle put- boorders uit Zeist komen en begon bet werk op oen plaats, waar gewoonlijk het welwater slecht is, enziet,op24.5 Ned. el in fijn kiezelzand, vond men overvloedig heerlyk water. De proefis dus gelukt en de kosten zyn ƒ1000, Ook aan de Dcdemsvaart word „geboord" op kosten der

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1