ft A*. 1868. oensdag Augustus, Verschijnt laandagWoensdag cn Vrijdag. BUITENIANDSGHE BERIGTE». ALGEMEEN 0VE8ZIGT. «M^WÜfiüSGHE BERIGflC miiiT. ABONNEMENT; Abonnementsprijs per Drie Maanden Franco per Post, door bet gebrcle Ilgk f 1.85. - 3.25. (Brieven Franco.) ADVEBTENTIEN: Prijs tan den gewonen regelƒ0.10. Tot 10 regels f 1 00. Zegclregt toor Iedere plaatsing 0.35. Te Pm ijs wordt verzekerd, dut de nieuwe drie percents leening voor de Franscho schatkist uitgegeven zul worden tot den prijja van 69 '/r A 69 V> percent, en dat er daarvoor hij den minister van iinuritien teuds aanbiedingen vun ban kiers ontvangen zijn, welke te zumen het cijfer der op te nemen geldsom zouden te boven gaan. Te Nimos moest dezer dagen een lid voor het wetgevend ligclmam gekozen worden. Bij den becten strijd tusselion het gouvernement en de domokratisehe oppositie, weilce daaraan is voorafgegaan, is het tot een ernstige botsing ge komen. Den 29 julij vereenigden zich verscheiden honderden personen, bij name en schriftelijk dunrinenitgenoodigd, in een particuliere woning te Nimos om over de verkiezing te spreken terwijl de lijd waarin openbare kiezers vergade ringen krachtens de wet geoorloofd zijn. reeds verstreken was. Do aanwezigen, door do politie aangemaand zjjnde om uileen te gnan, weigerden, zeggende dat hot geen openbare maar een particuliere zamenkomst was. Toon is de gewa pende mngt gekomen en heeft do vergadeiiog uiteen doen gnan; hierbij hebben eenige butgers wonden bekomen. Sedert eenigen tijd was te Wcenen sprake van een aan staande verandering in het personeel van de hooiden der gewestelijke besturen, welke door hot ministciie noodig weid geacht, dewijl er onder dat personeel nog mannen vun vroe- geten tijd waren, die zich niet regt naar den geest der tegen woordige staatsinstellingen kondon voegen. Thans wordt in hot olliciele rogeringsblad de benoeming van een nieuwen stadhouder voor Neder-Ooslenrijk, voor do provincie Tiióst, voor Dalmatië en voot Oostcnryksch Siiezie bekend gemaakt. De nieuwe stadhouder van Triest is een militair, namelijk de luitenant veldmaarschalk Móring. Deze benoeming vindt ook bij lieden, die ongaarne miiitaiien in burgeilijke ambts betrekkingen zien, bijval, aowyl in Triest de onderlinge tegenstreving van het Duitsche, het Italiaansche en hel Sla vische deel der bevolking een bestuurder van bijzondere geestkracht en begaafdheid, gelijk Moiing, vercischt Het schynt zich te bevesligcn, dat het Oostenrijkseho gouvernement kort vddr den aanvang vim het Wcencr schuttersfeest te Berlijn heeft verklaard niet verantwoor delijk geacht te willen worden voor hetgeen op dat feest zou worden gesproken. Jn de duaitoe betrekkelijke depêche, wier zakelijke inhoud door het Berlijner dagblad der Bund wordt medegedeeld wordt gezegd, dut het Oostenrijkseho gouvernement het feest te Weenen niet aangelegd heeft maur evenmin kon beletten, cn dat het er wel voor do openbaro orde zorgen maar niet op de uiting van gevoelens en wen- schen toezigt houden kon. Te oordcelen naar een ai tike! van de Nord-Dcuische Allgenieino Zeitung schijnt hot Pruissische gouvernement niet geneigd om veel gewigt te hechten aan hetgeen ei in de schulterszaal te Weenen is gesproken. Dat ministeriele orgaan zegt, dat het sehulteisfeest een uitspanning, een volksvermakelijkhcid is; dat een politiek spieckgestoelto in een concert- of dans- of schuttersznal een ongerijmdheid is; en dat onder de spiekers te Weenen uiterst weinig man nen van naam uit den Noord-Duitsclicn bond gevonden worden, zijnde er trouwens voor mannen van invloed vry wat betere gelegenheid in den rijksdag des bonds om hunne inzigtcn uit te spreken, dan in de schuttersznal. De stedelijke raad van Leipzig gevraagd zijndo of hij bedenking zoit hebben tegen de keuze dier siud als plaats voor het Duitsche schuttersfeest van 1871. heeft eenstemmig besloten per telegraaf het navolgende lo antwoorden: „Wij moeten het aanzoek; afslaande ernst dezes ty da eischt ern- slige'n arbeid en geen leesten." De feesten te Antwerpen door de "kamer van koophandel ondanks do tegenkanting van het gemeentebestuur nangerigt, zijn, eenige kleine baldadigheden daargelaten, in ordoufge- loopen. Er was veel deelneming van do zydo der bevolking, dochook veel onthouding; de vergelijking der verschillende opgaven laat het twijfelachtig of de meerderheid op de zijde is vun de kamer van koophandel, die de ministeriele party, of wel van den gemeenteraad, die do oppositie vertegen woordigt. „Dostryd, die zoo diepe verdeeldheid in ons land brengt zegt een Belgisch dagblad kwam hier op een klein terrein maar des ie scherper uit, en onder bedroevende omstandig heden, daar zelfs het aandenken aan den stichter onzer dynastie aangegrepen werd om tot wapentuig te dionen." Den 2 dezer,' des namiddags ten hall een ure, werd hot standbeeld onthuld, onder een onbeschiyfelyk enthousiasme van de n-enigte. Gedurende een gehco! uur hoorde men schier niets anders dan den kreet „Leve do koning 1" Do civiele garde en ondetscheidcn corpotation hebben voorliet stand beeld gedéfileerd. Do gcestdi ift steeg ten slotte ten top, toen '.demenigte als uit édn mond deBiuban^nne aanhief. Het standbeeld van koning Leopold I, dat schier onder een bloemrcgen werd bedekt, maakt een uitmuntenden indruk. agent van do Somh-Kastern Companyonder underen zegt hy, dat te Hastings van een stuk land, wntirvooi niemand eenige jaren geledon 1000 p. st. wilde geven, nn do waarde op 30 000 p. st. geschat is; te Red-IIill kocht de maat schappij oen stuk grond voor 8G p. st de morgen, en nu is liet verkocht voor i860 p. st. do morgen, en een park (Briekleyj bij een ander station, dat 700 morgen gioot is, en dat een jaar geleden 50,000 p st. gold, is onlangs gekocht voor 120.000 p st, en heeft nu een waarde van 300,000 p.st. Koi torn, land in de nabijheid der stations eeiste klasse heeft een vermeerdering in waarde onderguan van 200 tot 1000 percent. liet tweede deel van liet Geographischo Jahrbuch be helst belangrijke statistieke opgaven omtrent de bevolkingen van Londen, Parijs, Borlyn en Weenen. Hieruit blijkt, dut Parijs de minst, Weenen de meest vruchtbare van deze <1 steden is; te Londen worden de minste, te Weenen de meeste onechte kindei en geborente Londen is de sterfte het grootst, te Weenen het kleinstte Berlijn worden do meeste, te Weenen de minste huwelijken geslotente Parijs is het aantal doodgeborenen helgrootst, te Weenen het kleinst; te Londen is de digtheid der bevolking het minst, te Parijs het grootstte Londen wonen in ddn huis het kleinste aantal, te Weenen het grootste (L 7.7, B, 28.8; F. 31; W. 56 7). Eindelijk wordt te Londen het meeste, te Berlijn het minste vleeseh verbruikt. (L. 109 p., W. 87, P. 75, B. 53). De vermeerderde waarde van land, door spoorwegen te weeggebrogt, is openbaar gemaakt door den hnorWatkin, SCHIEDAM, 4 Augustus 186 8. Door het departement van finantien is mededeeling ge daan van do volgende opgave der op 31 July 1868 in do onderstaande entrepóts aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: I Amsteidain22,657,958 pond. Rotleidem19 305 749 I Schiedam1,177,823 Dordrecht1,130,683 Middelbuig1,346,371 Totaal 45 618,584 pond, Omtrent de droogmaking der plassen beoosten Rotter dam wordt het volgende gemeld: Nudat met het oostelijkste der beide boven-btoompompwerktuigen „Prins Alexander" reeds eenige welgeslaagde proermalingen waren gedaun, is den 30 July jl. door de commissie van beheer en toezigt over de droogmaking, in tegenwoordigheid van den commissaris des komngs en van de leden van het collegie van gedepu teerde sluten in de provincie Zuidholland, de volle werking van dat krachtig stoomgemaal beproefd. De helde in hetzelfde gebouw vcreenigdo en door ddn stel van vier Cornwalschc ketels gevoede machines werden gelykiijdig, de meest westelijke voor het eerst, in het werk gesield. De uilslag liet niets te wenschen over en voldeed vol komen aan de verwachting, inzonderheid ook wat betreft de daarby door den ontwerper in toepassing gebragte nieuwe wijze tot opening en sluiting der in- en uitlatende stoom- klcppon. Do stoomwerktuigen hebben ieder een werkelijk ver mogen van zestig paardenkracht Do stoomcyiinders hebben 0 80 el middcllyn en 2 el slag- Icngto, Do wcik-nssen van ieder stoomwerktuig brengen, door twee wielen van ongelijke niiddollyn, de zuigers in beweging van twee met de stoomcyiinders in hetzellde vlak liggende, horizontale dubbel welkende zuig- en perspompen; deze pompen bobben oen middcllyn van 1.63 ol by 2 ol slaglengte; de middellijnen der overbrengende tandraderen zijn zoodanig gesteld, dat by 12.75 volle slagen van don stoomzuiger (de snelheid die de machine had tijdens de proef) de zuigers van de waterpompen 6 slagen veriigtcn. In normalen toestand, werpen do pompon per minuut uit 270 teerling el water, ter hoogte van 1 el. Het stoom werktuig is ontworpen door den aan do commis sie van droogmaking door het rijk toegevoegde werktuigkun dige 51. G Beijeiinck, en ook onder zyn leiding uitgevoerd door de lieeren Carols, fabriekanten van stoom- en andere weiktuigen te Gent (Belgio), die dit werk bij openbaro aan besteding, op den 17 Mei 186G, voor de som van /'9S, 000 hebben aangenomen en loffelyk ten uitvoer gebragt. Wy vernemen, dat in het vervolg alle rijksambtenaren, niet in actieve krijgsdienst of buitenslands ter zee vnrondo, tot deelneming in bet weduwenfonds voor de geëmployeerden, tot het algemeen bestuur beboerende, kunnen worden toege laten, tegen betaling van de daarvoor bepaalde bijdrage. Van goedcihnnd wordt vernomen, dat thans tusscken do Nederlandscheen Belgische regeringen ijverig onderhan deld wordt over het sluiten eoner conventie, krachtens welke het aan do Nedcrlandscho geneeskundigen geoorloofd zal zijn hunne pruktyk uit to oefenen in de Belgische sleden cn gemeenten, dio niet ver' van de grenzen.liggen, en wcdcr- keerig de Belgische geneeskundigen lijders mogen behan delen in zulke Ncderlundscho plaatsen. Deze overeenkomst zal van groot nut zyn voor de inwoners der kleine grens- plaatsen, die soms gebrek hebben aan medische hulp. Vroe gere onderhandelingen over dczolfdozaak gevoerd mislukten ten gevolge van de wetsbepalingen in de twee landen deze keer is het initiatief door Nederland genomen; er bestaat hoop op een goeden uitslag. Jl. Zuturdag heeft te Rotterdam de wedstrijd van do konir.klyke Nederlandsche Yaehtclub, onder begunstiging van het heerlykste weder plaats gehad. Het feest werd ver eerd met de tegenwoordigheid van HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden. Na afloop van den wed strijd geschiedde do prijsuitdeeling door Z. K. H. prins Hendrik, die daarbij, met zy no gewone welwillendheid, dank bragt aan allen die tot den goeden uitslag van het feest had den bijgedragen. De prinses keerde des namiddags ten 3 uro naar de residentie terug, terwyl Z. K. H. prins Hendrik verder deelnam aan het diner en 's avonds de soirëe in den Doeio met zijn tegenwoordigheid vereerde. Na in het Yacht- club-gebouw overnacht te hebben is de prins gisteren mor gen naar 's Hage terug gekeerd. Uit Brielle woidt van 2 dezer geschreven: Heden morgen ten 7 ure kwam een chais met een 3jarig paard de brug bij het logement oprijden. Midden er op zijnde schrikte het jonge paard en ging met de chais en een der passa giers, daar de voorman er af was gesprongen, achteruit van de brug af en vie!, ter hoogte van circa 18 voet, in liet water. Door de spoedige hulp vun twee mannen is de passagier uit het water gered en hoewel reeds in zinkenden staat vcr- keerende. nog met den schrik vrygekotnen. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld, dat van de dezer dagen uit Vlissingen aldaar overgeplaatste werkliedenslecbts enkele een woning konden vinden, en sommigen zich op zolders moesten behelpen. Thans is door do directie der marine een kanonneerboot afgestaan tot lijdelijke buisves ting. Uit Leeuwarden schrijft men, dd. 2 dezerVoor het eerst sedert de opening van don staatsspoorweg was op^djj Noordcrlijn heden een pleiziertrein georganiseerd, die voti Winschoten, Groningen en andere-aatt'-'de^iyn'göregen"" plaatsen des voormiddags ten 9 IA ure p. m. 700 personen annbragt. Het giootste gedeelte, dat eohtpleizier voor zyn geld scheen te willen hebben, reisde tot Harlingen door, van waar echter met den gewonen namiddag-troin vaa 4 uro weder circa 300 herwaarts kwamen, waarvan zeer velen een goed heenkomen vonden in den Prinsentuin by het harmonie concert van het stedelijk muzykkorps. Ruimten 8'A ure vertrok de ti«in weder van bier, Hoe groot het ge drang ook was, heerschte echter, dank zy de gepaste voor zorgsmaatregelen dor directie, een geweoschle orde. Toch hadden er tragisch-komiscbe tooneeien plaats, daar enkele echt- en minnende paren tijdelyk werden gescheiden, met hetvooruitzigtnogtans van elkander op de bestemmingsplaats terug to zien. In het dorp Oflingawier, naby Sneek, verloor een land bouwer binnen een week drie van zijno vier kinderen, allen zoomen hoort ten gevolge van hersenvliesontsteking, terwijl hot vierde ook reeds allo verschijnselen heelt van aan deze kwaal te lydon. Men schrijft de oorzaak toe aan te veel ver keer in de felle zonnehitte,zonder het hoofd gedekt te hebben. Do zware concurrentie van den staatsspoorweg, of liever de invloed, die daardoor is uitgeoefend op het verkeer met Holland van de bewoners van Zuid-en Oostelijke ge meenten der provincie Friesland, om van do provincie Groningen niet eens te spreken, heeft de aandeelhouders in do Lemster stoombootreedcrij dezer dagen doen besluiten tot likwidatio der onderneming en verkoop der stoomboot Stad Sneek, varende tusscben Lemmer en Amsterdam vico versa. Deze boot mogt stced3 onder do besten van het land worden geteld. Toen de nieuwe boot Alexander Prins der Neder landen jl. Zaturdag namiddag zich in de Ketel op reis naar Amstcrdam, op korten afstand van Kampen bevond, kwam een visschersvuartuig, met drie koppen bemand, de boot to gemoct. Niettegenstaande hot roepen en wenken van den kapitein der boot, maakten de visschers een geheel verkeerde manoeuvre, met het ongelukkig gevolg, dat de beide vaar tuigen met elkander in aanruking kwamen en een der vis schers iu zyn angst op de boot wiilende overspringen, to water geraakte, door liet rad der boot werd gekwetst en plotseling in de diepte wegzonk. Het tijdig toewerpen van een kurken drijver was vruchteloos, daar de ongelukkige wanischynlyk bewusteloos zjjnde, niet meer op de opper vlakte des wuiers gezien weid. Dezer dagen hebben ook wy een berigt overgonometi, volgens hetwelk do inspecteur van het geneeskundig stnats- toezigt in Zeeland oen melhodo zou hebben aangegeven, om drinkwater te zuiveren. Wy vernemen thans dat die inspoc- ieurdaaraan geheel vreemd is. De mededeeling dor bedoelde methode zou zijn uitgegaan van den inspecteur in Noord bolland. Eerstdaags wordt ontstagen uit liet huis van correctie te Hoorn een man, die reads ruim 36 jaren van tjjd tot tijd een inwoner der gevangenissen was en thans inruim zeven tigjarigen ouderdom nog veroordeeld is om drio jaren te Ommerschans door te brongen. Tegen doa 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 9 leerlingen aan''s .rijks kweekschool voor vroedvrouwen, te Amsterdam. Belanghebbenden, van 20 tot 85 jaren oud, worden uitgenoodigd van haar verlangen om apnlnntnt fo wnrflnn c?- t-

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1