A®. 1868. kCfJfC' Vrijdag 14 Augustus. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. a.ae. u r; ryi y'T>Ty I -Ï C0I1A1T ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Dne BItsnilen Franco per Post, door bet geheelc Rijk 1.86. (Urieven Franco.) ADVEBTENTIEN: Prijs sen den gewonen regel0.10. Tot 10 regels f 1 00. Zegelregt soor iedere plsstiing 0.35. I)e pessimisten achten een oorlog, om welke reden dun ook, voor onvermijdelijken het wantrouwen heeft zoo zeer de bovenhand in ïeler gemoederen bekomen, dat slechts een gering getal minder zwaartillenden zich onvoorwaardelijk met een bestendigden vrede durft vleijen. Dit blijkt nu ook alweder in bet ongeloof, waarmede de woorden van keizer Napoleon, te Troyes gesproken, over bet algemeen ontvangen zijn. Op die woorden van vrede van zyno lippen werd zoo lang gewacht en gehoopten nu zjj gesproken zijn wordt daaraan slechts door weinigen geloof gehecht. Aan wien de schuld By dat wantrouwen aan 's keizers woorden, wordtbovon- dten in Frankrijk een geest van onrust en ontevredenheid opgemerkt, die bet gouvernement in gestadige spanning houdt; die geest openbaart zich nu hier, dan elders in dat ryk en op verschillende wijzen; welligt ishy dan ook de oorzaak van het gevoelen van velen dat een oorlog nood zakelijk is voor Frankryk, om aan dien geest van onwil en verzet een zoo mogelijk gunstige afleiding te verschaffen ja, men gaat veils zóó ver, te beweren, dat een oorlog voor het voortbestaan der Napoleontische dynastie onvermij delijk is. Maandag heeft de algemeene uitdeeling van prijzen aan do leerlingen der openbare inrigtingen voor middelbaar onderwijs van Parys en Versailles plaatsgehad, 'sKeizers zoon, die in zekere mate gebruik van dat onderwys niaakt, was daarbij tegenwoordig; en de minister van openbaar onderwys reikte na het uitspreken eener rede de prijzen uit. Indieicdedeed de minister als een heuglyk feit opmerken, dat er in Frankryk bij alle volksklassen meer en meer zucht naar kennis en naar ontwikkeling van den geest zigtbaar wordt, en dat de toenemende belangstelling en deelneming in bet openbaar onderwijs in zyn onderscheiden trappen daarvan getuigenis dragen. Daarby deelde bjj mede, dat er in den vorigen winter in ■*o»t88,000 avondscholen-door 39 000 onder wijzer8aan.800.000 volwassen personen onderrigt inlezen, schrijven en rekenen is gegeven, endatin vier maanden tjjdseen som van 2,200 000 francs door vrijwillige giften is by een gehragt, om de kosten van dat onderwys voor volwassenen goed te maken. By de plegtige prijauitdeeling hebben zicheveowoiomstan digheden voorgedaan, die den goeden indruk gestoord en, gelijk uit een artikel van den Constitutionnel op te maken is, aan het gouvernement leed gedaan hebben. Er was namelijk onder de bekroonde leerlingen een zoon van generaal Cavaignac, den republikeinschen generaal, dieinl84Sde stad Parys na vierdaagscbon atrjjd van de dwingelandij der arbeidersclubs heeft gered. Toon by de aflezing der lijst van bekroonden de naam van Cavaignac werd gehoord, ging er onder de leerlingen een levendig en langdurig gejuich op. Doch de jonge Cuvaïgoac weigerde op te staan en zich tot het aannemen vari den prys te beseven naar de verhevenheid alwaar de minister, met den kroonprins aan zyn zijde, plaats had genomen om de pryzen uit te reiken. De knaap was niet te bewegen om op te staan; en dit werd weder door de andere leerlingen, althans door velen van hen toegejuicht. Bij den afloop der plegiigheid hebben er eonige demon stration van oproerigen aard buiten het lokaal plaats gehad zij kwamen niet van de zjjde der leerlingen, maar van de zijde der gewone rustverstoorders. Do politie beeft deswege eenige personen in hechtenis genomen. Omtrent het gebeurde bij de prysuitdeeling aan de Sorbonnc verneemt men van een anderen kant de volgende bijzonderheden: Op het oogenbhk, dat de jonge Cavaignac, op de uitnoodiging van zyn professor, een beweging maukle om zyn prys te gaan hulen, stond onder bet auditorium een vrouw op en beval hem met een krachtig gebaar te bly ven. Die vrouw was de weduwe Cavaignac. Men oordeele over de verwondering van al de studenten en van den minister die de plegtigheid dor prijsuitdeoling leidde. Een jong student, vriend van Cavaignac, die zich liet vervoeren om dezen toe te juichen, werd bjjna staande do zitting door den censor aangezegd, dat hij van het lyceum was weggejaagd. By deze daad van dwaze wraak verklaarde de jonge Cavaignac. die een der verdienstelijkste leerlingen van het lyceum is, dat hij zich mede als weggejaagd beschouwde. Woensdag, by do prijsuitdeoling aan bet lyceum Bonaparte, waar hij een aan tal pryzen had behaald, is by niet verschenen, om ze in ont vangst te nemen. De minister van onderwys isnnorFontainebleau ontboden, om inlichtingen te geven omtrent het gebeurde. Torwyl de liberale party in Engeland het wegnemen der lersche grieven tot bare leuze by de algemeene verkiezingen kiest, Worden in Ierland de eischen der misnoegden al groo- ter en stouter. Op een openbare vergadering, in de vorige week door do Katholyko geestelijkheid van het lersche graafschap Mayo onder de leiding van den aartsbisschop M' Hale gehouden, om over do aanstaande verkiezingen te spreken, is een besluit genomen van dezen inhoud „Hier vergaderd zyn de,om over de verdiensten der onder scheiden kandidaten voor de vertegenwoordiging van Mayo J te spreken, verbinden wij ons om met alle magt werkzaam te zyn voor die kandidaten, die zich verklaren voor de ruim ste opvatting van hot regt der pachters op den grond, voor onbeperkte vrijheid van Kalbolijk schoolonderwijs, voor het onttrekken der hoedanigheid van staatsinstelling en der ondersteuning met openbare geldmiddelen aan de Protes- tantsche kerk, en bovenal vopr het inBtellen van een afzon derlijk parlement voor Ierland, en die verder weigeren zich aan te sluiten aan cenigcn kandidaat die dezo beginselen afkeurt of aan do voorstanders dier beginselen medewerking ontzegt." Dienovereenkomstig heeft de vergadering zich verklaard voor de kandidatnnr van iemand die Ierland wel niet aan de magt der Britscbe kroon, maar toch aan de magt van het Britsche parlement onttrokken wenscht te zien, zekeren beer Moore. Mazzini heeft weder eens van zich doen hoeren, In een met veel eenvoud gcsteldcn brief, in vergelijking van de hef tige taal die hy anders gewoon is ter neder tesehryven, bespreekt hy het groote nationale doel: Rome hoofdstad. Hij gelooft niet meer, dat het mogelijk is, dat van Rome het teeken der omwenteling uitga; ook wil bij geen nieuwe beweging van vry willigers; maar aan de geheelc natie, bandelende met al de haar ten dienste staande middelen harer organisatie, vervalt, volgens hem, voortaan de taak om hare hoofdstad te veroveren. Daarvoor moet echter in de eerste plaats de party van bandelen beginnen met rege ring te worden en dan kan men er aan denkea om It&lie's eenheid te volmaken. Blijkens de uitvoerige berigten uit de Vereenigde Staten, loopende tot 29 Julij, zijn er maar twee kandidaten voorde aanstaande presidentskeuze, namelijk Grant en Seymour. Er was gezegd, dat de generaal Hanock die by de demokra- tiscbe patlij in annraerking was gekomen, maar voor den heer Seymour heeft moeten wjjken, zich evenwel kandidaat wilde stellen; ter wederlegging van dat gerucht beeft hy thans in de dagbladen de verkiezing van den heer Seymour aanbevolen. Ook was gezegd, dat de opperregter Chase als Jjandidaat,stan-„oen.derde.party„oLmiddenpartij„.wjlde_op-. treden, en de stemmen van de gematigden onder de repubii- keinsehe en demokratïsche partij hoopte te verwervendoch hy heeft openljjk verklaard, dut hij ongezind is om zich op zulk een voet tot kandidaat te stellen. De bankier A. Paderstein heeftter gelegenheid van zyn zilveren huwelijksfeest, een inrigtirg van weldadigheid in het leven geroepen. Uitgaande van het beginsel, dat men met werken verder komt dan met niets doen, en dat het beter is armoede te voorkomon door het geven van werk, dan don behoeftigen stand door aalmoezen te onderhouden, beeft genoemde bankier de rente van een kapitaal van 10,000 tbuler aangewezen, om aan arme fainilien te Berlyn naai machines of undere bandwerkgereedschappen te verschaffen, waardoor zy in haar onderhoud kunnen voorzien. Een ver- eeniging van dames, waarbij de Protestantache, Katholieke en Joodsclie godsdiensten elk door minstens één dame moeten vertegenwoordigd zyn, is roet het beheer belast. Zy, die tjjdelijk gereedschappen in gebruik krjjgen, kunnen, door buitengewonen vlyt daarvan eigenaars worden. De renten van een gelijke som zijn bestemd, om de kennis der natuurwetenschappen te bevorderen. Jonge geleerden namelijk, die niet over genoegzame geldmiddelen kunnen beschikken, doch van wie men raag verwachten, dat zij ge schikt zyn om deze wetenschap te bevorderen, kunnen zich, mits inwoner van Berlyn zijnde, aanmelden om geldelijke ondersteuning. Niemand echter mag die toelage langer dan drie juren genieten, tcrwyl de toowyzing beurtelings ge schiedt door de medische en pbilosoüsche fuculleiten der universiteit van Berlyn. Men vleit zich, dat het voorbeeld van den heer Paderstein navolging zal vinden. Te Neurenburg is een zonderling kunststuk ten toon vesteld. Het is een klok metomamehten, raderwerk, wijzer plaat, gewigt en omkasting; alles vervaardigd uit gekneed roggebrood,en wel door een ongelukkigen schuldenaar, gedu- renda'zyn tweejarige gevangenis in degyzeling. Het uur werk toont met de meeste naau wkourigheid de uren, minuten, seconden, jaartal, maand en dag aun. De kunstenaar had tot eonig gereedschap een eenvoudig broodmes. Op den spoorweg tussohen Manchester en Liverpool heeft de heer Sroarth een schouwburg opgerigt on het scbynt dat deze spoorweg-onderneming suecès zal hebben. Vij f waggons zyn in zoodanig een volgorde geplaatst, dat zy te zamen een groote zaal uitmaken. Het plufond is vorwnlfd en met lustres, die een schitterend licht verspreiden voorzien en aan de zywandan zyn acoustieke lambrizeringendie beletten, dat het geluid naar binnen dringt. Het tooneel is twee voelen hooger dan den bodem der waggons. Do stukken, die men ten tooneele voert, maken eigenlyk een spoor weg-rópertoïre uit; want telkens als men aan oen station komt, is een der acies afgeloopen. Een welgekleedo en schynbaar beschaafde dame ver voegde zich dezer dagen by den directeur van een krank zinnigen gesticht te Londen. Zy verhaalde hemdat do geestvermogens van haren man gekrenkt waren; dat hy zeer zachtaardig was, maar alleen het idee'-fixe had, dat men hem zijn juweolen ontstolen had en dan ook gestadig om zijn juweelen riep. De directeur beloofde den ongeluk kige zoo goed mogelijk te zullen verplegen. De dame betaalde do kosten van veertien dagen vooruit en 's anderen daags meldde zy zich inderdaad op nieuw aan bet gesticht aan; zy had haarman bij zich in het rytuig.' Men bragt hem in een netten, expresseljjk voor hem, alles1 volgens afspraak met den directeur,ingerigte kamer en daarna vertrok de dame. Maar een uur later, daar begon de krank zinnige weer van zyn idde-fixe te doen blijken. „Mijn ju weelen, mijn juweelen moet ik hebben,zy zyn my ontstolen." De doctor kwam. Hij vond den patient bepaald zeer on rustig. Hij liet hem onmiddeljjk een flink stortbad geven. Des anderen daags was hy rustiger. Maar toen maakte hij zich bekend als de bediende van een juwelier, by wien een dame voor een aanzienlijk bedrag aan jaweelen had gekocht. Zy had verzocht, dat de bediende met haar in het rytuig zou me degaan om het geld te balen en in plaats van hem nu naar hare woning te brengen, was zy naar het krankzinnigen gesticht goreden. Inmiddels was de listige vrouw verdwenen. Tc Havre worden thans groote toebereidselen gemaakt voor den internationalen roei- en zeil-wedstrijd, die aldaar, ter gelegenheid van de maritime tentoonstelling, door de Fransche Yacht-club tegen den 20 dezer is uitgeschreven geworden, en welke naar men verwacht, zeer schitterend zal zijn. Keizer Napoleon heeft voor dezen stryd een eersten piijs geschonken, bestaande in een groote en ongemeen sier- lyk bewerkte vaas, ter waarde van 2000 fr. Volgens het dagblad 1'Italia, dat te Napels nitkomt, hebben de struikroovers verleden week in hot gebergte van Marsico Veterre een zekeren Nicolaas Cuiffo cd zijn zoon Raphadl, 10 jaar oud, gevangen genomen. Zy werden naar een bosch gebragt, waar zy in gezelschap kwamen van andere gevangenen, die geld wachtten van hunne famïlien om hunne vrijheid terug te bekomen. De chef van do bende riep Nico laas Cuiffo by zich en gelastte hem in zyn dorp twee duizend fr._,by.elkand«_jle_verzamelen om zich zelyenjen zijn zoon vry te koopen, welke laatste als borg moest achteriily vënT^ Hij gaf hom daarvoor drie dagen tyd. Men kan zich gemak kelijk den angst van dien ongelukkigen vader voorstellen. Hij ging, maar bij kon slechts een gedeelte van de2000 fr. by elkander krygen. De derde dag was reeds eenige uren verstreken, toen een onbekende by hem kwam. Hy stelde hem een pakje en een briefer bij ter hand. Het pakje bevatte een oor van zyn zoon en de brief behelsde deze woorden: voor het oogenblik wordt u dat eene oor toegezonden, maar, indien gij over 24 uren met het geld niet komt, dan zal uw zoon Raphaé) bet slagtoffer worden. De vader, van den schrik half dood, verkocht alles wat hy had en kreeg zoo doende de 2000 fr. byeen en bragt toen het geld over. Hy vond zyn zoon bijna stervende. Aan al de andere gevangen genomen personen was een oor afgesneden, wijl hunne fami- lien het gevraagde geld nog niet hadden gezondoD. Op het oogenblik, dat de kleine Raphael in vrijheid werd gcsteljl, hadden de struikroovers juist een zitting gehouden, waarin besloten was een der gevangenen to dooden om een voorbeeld te stellen en al de belanghebbende familien schrik aan te jagen. De kous dezer ellendelingen was gevallen op den jeugdigen Raphaél, Als de vader een kwartier later was gekomen, had hij slechts het lijk van zyn zoon gevonden. SCHIEDAM, 13 Augustus 186 8. Heden morgen ten negen ure bragt de dienstwagen van Rotterdam op Schiedam de tijding, dat Scbielands hooge zeedijk, zuidzijde, op de hoogte van de grensscheiding tus- schen deze gemeente en Delfsbaven, aan deze zijde van den grenspaal, in den brand stond. De gemeente-architect, de heer M. van Erkel, daarvan kennis bekomen hebbende is onmiddelijk met den stadsbaas, na eenïg werkvolk te hebben laten waarschuwen zich daar heen te begeven, naar dien plek vertrokken en vond daar den zoon van den landbouwer C. Fransen met de meid bezig' met blusschcn; spoedig werden de noodige maatregelen ge nomen om verdere verspreiding van do vlammen te voor komen, die tot op aanmerkelijke hoogte opstegen, Inmiddels was ook de architect van Delfshaven, de heer Metzelaar, mot eenig werkvolk aangekomen, en het mogt met gezamenlijke krachtsinspanning gelukken dea brand meester te worden, die zoo hevig was, dat de paaltjes en de bcschoejjing langs de heg geheel verteerd waren. De brand had zich langs een uitgestrektheid van honderd ellen verspreid. De oorzaak is onbekend. Gisteren morgen vertrok van hier weder naar Rome, fde eenigen tyd alhier met verlof geweest zynde luitenant der zouuven, de heer A. C. J. Nolet, ridder dor orde van don Heiligen Sylvester met don Gouden Spoor en begiftigd mot bet kruis Fidei et Virtuti. \Yjj vernemen; dat jl. Donderdag, don'6 dezer^ wederom van Brussel tweeendertig vrijwilligers voor het pauselyk leger waaronder zestien Nederlanders, vertrokken zyntevens wordt gemeld, dat tegen 1 September vele {inde-

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1