,4<-1 A A°. 1868. Maandag 15T Augustus. Verschijnt laandag,, Woensdag en Vrijdag. ^^e^iaId^eIërIgtë^ i ALGEMEEN OVERZIGT. BUiTENLANDSCHE BERIGTEfó. SC1IÜA1SË9 (B6IAIT t H ABONNEMENT: AbunneoicDtsprijs per Drie Blaamten Franco jtcr Post, door het gehcele Rgk f 1.85. - 2.25. ADVEBTENTIEN: (B rieten JEVnnco.) Prya ran den gewonen regel0.10. Tol 10 regels f 1 00. Zegelregt voor iedere plaatsing 0.35. Gisteren heeft de vroeger aangekondigde revue door keizer Napoleon over de nationale garde plaats gehad. Ten drie ure in den namiddag is de keizer ie paard van de Tuilerten gereden met den keizerlijken prins en heelt hij het gelid der troepen, die in den Jardin des Tuderies en do Avenue des Champs Elysdes geposteerd waren, langs ge reden onder do toejuichingen eener ontelbare menigte. Tien minuten te voren was do keizerin in haar rijtuig de troepen langs gegaan. Er heelt geen enkel incident plaats gehad. Het incident Cavaignac heeft in de Latijnsclio wijk gedu rende twee avonden en nachten tot bewegingen aanleiding gegeven, waurby de kreet vanleve Cavnignacgepaard met dien van: leve Rochcfort! herhaaldelijk werd vernomen. Talrijke arrestatien hebben er bij die gelegenheid plaat3 gegrepen, nadat er zelfs oen ware strijd was gevoerd tusschen 7 agenten van politie en ongeveer 200 studenten. Voorts is er nog een brouwerij door de politie gesloten, waaruit eenige •weinig sympathieke manifestation voor den koizerlykon prins waren vernomen, toon deze daar, gaande naar do Sor- bonne, voorbij kwam. Een bloedverwant van den jongen Cavaignao heeft beden een brief openbaar gemaakt, waarin bij zich volgender wijs uitlaat over de redenen, die dezen belet hebben om zyn prijs te gaan ontvangen„De erfgenaam van den naam Cavaignac heeft gemeend, den pry's niet te mogen gaan ontvangen van den zoon van hem, die zyn vader ongekleed heeft doen op- ligten, hem in een cellulair rytuig heeft doen werpen en als een misdadiger opgesloten, van Mazas naar het fort Ham doen vervoeren. Een half officieel Borlijnsch blad velt een gunstig oordeel over de op bet Weencr schuttersfeest door den heer von Beust gehouden rede, waarvan bet den voornamen inhoud mededeelt en aldus besluitDe rijkskanselier wondt zich tot Dnilscbland met het verzoek, dat men den moeyelyken arbeid der Oostenrijksehe regering niet storen, maar door eertyke vriendschap gemakkelijk maken moge. Het is to hopen, dat deze bede gehoor vinde by de partymannen, die op het schuttersfeest met hunne vriendscbapsuanbiedingcn Oostenrijk in verlegenheid hebben gebrngt. Jn Pruissen zullen do verstandige woorden van den Ooslenrijkschen 8taalsman voorzeker weerklank vinden. Pruissen heelt voor waar geen reden om de inwendige ontwikkeling van zyn zuidelijken nabuur te storen, en het zal gaarne vriendschap houden, wanneer de Oostenrijksehe politiek getrouw blylt aan de verkondigde beginbelen: vrede en verzoening. In een schrijven uit Rome van 10 dozer, komt bet volgende voortiter wint de meoning veld, dat de Franscbe troepen binnen kort naar Frankrijk znllcn terug kceren. De ontrui ming wordt hier beschouwd als een natuurlyk gevolg van do definitive verdeeling van den lost der Romeinscbe staats schuld tusschen den Heiligen Stoelen Italië, van de gerust stellende houding der Italiaanscbe bewindslieden, en van de aangrocying der pauselijke strijdkrachten, die thans op een ontzagwekkenden voet zijn, Civita Veecbïa en Rome zyn derwijze versterkt, dat zij aan irregulier krijgsvolk vrij lang het hoofd kunnen bieden. Het pauselijke leger is 15 5. 16,000 man Bterk, en zou des noods door toevoeging der adellyke lijfwacht, der vrijwillige landweer en van gewapende gronstolbeambten tot 18,000 man kunnen gebragt worden. Dat het Franscbe gouverne ment do afdanking van dat leger verlangt is een ongegrond gerucht. Te Rome, in dc provinciën en aan de grenzen is bet vol komen rustig. Men zegt dat een Fransch oorlogschip langs de kust kruist om een landing van Garibaldianen te beletten, dat is onwaar; het bedoelde schip is enkel in zee gegaan om zyn bemanning te oefenen. Onlangs werd te Malaga, in Spanje, een schoolmeester, met name Julian Vargas, gearresteerden geregtelijk vor- volgd als schuldig aan hot verbreiden van Protestantscbe begrippen. De Britsche minister van buitcnlundscho zaken, dienaangaande in het lagerhuis geïnterpelleerd zijnde, zeido, dat hy te Madrid door onderhandsohe voorspraak een ver- sohoononde behandeling voor dien man zou trachten to verwerven, maar dat dit alios waswathy in Spanjci voor een Spaanschen onderdaan kon doen. Thans brengen de Londenscbe dogbladen oen berigt, ■waaruit blykt, dat dc voorspraak van hel Biitscho gouver nement aanvankelijk althans iets heeft uitgewerkt. Volgens dat berigtontvnngen by het bestuur der Evangelische Alliantie te Londen en aan dagbladen medegedeeld, is Vargas uit de gevangenis ontslagen en op vrye voeten gestold, na zich onder het stellen van borgtogt te bobben vei bonden om weder voor den regter to verschyncn wanneor hij geroepen wordt. Het officiële dagblad van het Bolgische gouvernement behelst in zyn nummer van eergisteren de volgende mededee- ling: De kroonprins, wiens toestand sedert zyn terugkeer van Ostende beter was geworden,is nu weder meer ongesteld. De koningin is Donderdag namiddag vanSpa teruggekomen, door den koning aan het spoorwegstation te Schaerbeek op gewacht en terstond naar het slot van Laokcn, alwaar do kroonprins zich boviudt, gebragt. Do Atlantische telegraaf heeft de lang verwachte lijding van het oveilijdcn van den hoer Thaddeus Stevens overgc- brngt. Hoewel hoogbejaard cn met geen andere openbare betrekking dan die van volksvertegenwoordiger bokleed, was hy schier eens aatsmagt; hij heeft zyn laatste levens kracht ten koste geiegd nan deu strijd tegen den president Johnson, wiens staatkunde hy govaarlyk voor de eenheid der Unie en bovorderlyk voor toekomstige herleving van de instelling der slavernij achtte. Het oordeel over de nu gesloten loopbaan van Stevens zal by de tijdgonoolen en bij de nakomelingschap verschillend luiden al naar gelang van het standpunt en de rigting van den bccoideeluar. De Inddpcndnnco Beige, een liberaal blad, prysthemen zegt: De honr Thaddeus Stevens, het hoofd der radicale partij in het Amerikaunsche huis van vertegenwoordigers, is den 12 dezer overleden Godurende de lange en bloedige worste ling van het Zuiden togen het Noorden heeft niemand meer geestkracht betoond dan hynoch vaster geloof aan de zege van de zaak der Unie, waaraan hij hartstogtelyk verknocht was. Sedert het Noorden de zege behaalde, heeft niemand met meer zorgvuldigheid dan bij gewaakt tegen alles waar door dc vruchten dier duur gekochte zege weder zouden kunnen verloren gaan. Do Verecnigde Staten hadden geen beteren noch meer geachten burger; en de leegte die zyn dood in het congres te weeg brengt, zal niet ligt worden ver vuld. i De bakkersknechts te Berlijn hebben het voornemen om het werk to staken, doch de kommandant der stad heeft nan de bakkers doen weten, dat indien zulksmogtgeschieden, hij onmiddelijk soldaten ter beschikking zal stellen om de werkstakende bakkersgnsten te vervangen. Arbeiders kunnen in Nooi d-Aracrika nog steeds brood vinden en in vergelijking van andere landen hebben zy daar het land van honig cn melk voorzicb. In den omtrek van den Michigan centraal-spoorweg verlangt men arbeiders op boer derijen. Men biedt hun 3 tot 5 dollars per dag aan, behalve kost en inwoning en 2000 lieden kunnen onmiddelijk geplaatst worden. Uit Port Elizabeth wordt, onder dagteokening van 30 Junij bet volgende gemeld: Een Hottentotsehe vrouw heeft een zeldzaam, maar zeer misplaatst voorbeeld van huwelijks trouw gegeven. Haar man namelijk werd, omdat hij haar deorlyk had toegetakeldin de gevangenis gozet. Al haar lyden vergetende, werd zy zoo zeer door medelijden aangedaan, dat ze middelen zocht om hem te vei lossen. Zy stal een paard, verkocht dat voor 2 pond sterling en wilde dit geld ounwenden voor zijn bevrijding. Ongelukkig was het een paaid van dc politie; het feit werd ontdekt on deze nieuwe Abigail in de gevangenis gezet, om haar verder lot af te wachten Dooreen der bladen wordt verhaald, dat een der rijkste grondeigenaars van Australia, zekere heer Powell, die met verscheiden zijner vrionden op de jagt gegaan was, zich met hen tegen het uur van het ontbijt naar den oever van do rivier Uuon begaf, niet ver van oen waterval, een van do schoonste landschappen in do omstreken van Uobart-town, do aanzienlijkste stad van dit vruchtbare gowest. Dc ccht- genooton der jagers wachtten hen duar, om gezamenlijk liet ontbijt togebiuikcn. Men zette zich op hot gras neder, rondom het landolyk maal, en het duurde niet lang of iedereen was in ecu opge ruimde stemming. Eensklaps wordt de opmetkzaumkeid der aanwezenden geboeid door een roofvogel, die in zyno klaauwcn een voorwerp hield; waarvan de gedaante op het eerste gozïgt hunne harten met den grootston schrik vervult. Mevrouw Powell, die het roet oen atrakkon blik volgde, slaakt cd doordiingonden kreet en valt bewusteloos neder. Zij had haar kind, drio maanden oud, herkend, dat zijn min op een alstand van honderd schreden cn gewikkeld in een sjaal, die aan een dikken boom was vastgemaakt, luid nedergelegd. De arend vlugtto ract zyn prooi in do rigting van oen berg, twee mijlen van daar, Nog voordat de gasten van den eersten schrik een weinig bekomen waren, badden twee zwarte bedienden zich reeds op weg begeven, om den roofvogel to vervolgen Naauwclyks waren er twintig minuten verstreken, toen zij reeds den slcilen borg beklommen, met een onverschrokkenheid die zonder voorbeeld was. Ademloos en met bebloede handen, gelukte het hun ein delijk, na bo.enmensckolijke inspanning, den top te bereiken Maar nu ontdekken zij met verbazing dat hot arendsnest zich in een ongonaakbaro bogt bevindt. De t'yd dringt; de een wil nog een ongohooide poging wagen, en, de hand van zijn kamoraad grijpende en zich mot de nndere aan een rots punt krampachtig vastklemmende, wongt hij zich op goed goluk af en zoekteen plek, waar hy steun voor zijn voet kan vindon. In dit gevaarlyk oogonblik, waarin by zich met een hand boven den afgrond opgehoven houdt, volt do arend mot onstuimigheid op hem neder, cn brengt hora mot don bek en de vleugols een aantal wonden toe. In dezen versohrikkc- lijken toestand is hot hem niot meer mogolijk zich te ver- dedigen. Daarenboven zijn zyno krachten uitgeput en staat hy op bet punt de hand, die hem ondersteunt, los te laten. Op eens laat zich het losbranden van een vuurwapen hooren, en zyn vreesselyke vijand, doodeiijk gekwetst, valt neder, aan den voet des bergs, te vergeefs zjjne vleugels uitslaande. Een kwartier na dit treffende tooneel, werd het kind in een afgrijselijken staat by de zjjnen teruggebragt. Do arend had den schedel van het kind verbrijzeld, om zijn jongen de gelegenheid te verschaffen zich met de hersens te voeden. SCHIEDAM, 15 Augustus 186 8. Door burgemeestor en wethouders alhier is de geldleening ten behoeve der gemeente, groot f 00,000, toegewezen aan do firma do wed. Polak Co., te Rotterdam, togen den koers van 102'/iton hondetd. Bij besluit van 5 Augustus jl„ no. 24, heeft Z. M, de «coning, beschikkende op hot ingediend vorzoekschrift van den heor C. Kok, commissaris van politie te Schiedam, om verhooging van jaarwedde, goedgevonden: de jaarwedde van den commissaris van politic te Schiedam te verhoogen met 400.en alzoo vast te stellen op ƒ2000 welke verhooging gerekend wordt te zijn ingegaan met den 1 January 1868, - Z. M. de koning lieeft goedkeuring verleend op de 'vernieuwde wyziging van art. 1 der statuten van de Vereo- niging van Gisthandelaren, gevestigd te Schiedam, waardoor de duur der voreeniging wordt vorlengd tot 31 December 1870. Men verneemt, dat door de hoeren W. B. "Verkerk en N. Barnouw cntslng is gevraagd als schippers in het pak- schuiton-veer van hier op Amsterdam. Tot graanmeter is benoemd Jobs. van Rbijn alhier. Bij do tweede kamer dor staten generaal is ingekomen een ontwerp van wet tot wyziging van hoofdstukII (HSogef^.w1' collogieo~enz,V-der-8taat8begrooting--over-4€6?»>»Hêt1tf-d4ri»<*""wi regering gebleken, dat de op de staatsbegrooting over 1867 toegestane som van 2000 voor decoratien, de kosten van het stempelen daaronder begrepen,niet toereikend is geweest, om daaruit in de zich voorgedaan hebbende behoeften te voorzien, zoodat bet begrootings-arlikel met 2634.60 is overschreden. Dit ontwerp strekt nu tot regulatisalie van deze meerdere uitgave op het betrokken begrootings-artikol van bet dienstjaar 1867. Gisteren morgen is in do rivier do Maas, nabjj Delfs- havcn,gevonden bet lyk vaneen onbekenden drenkeling, naar gissing slechts 18 a 20 jaren oud en alleen gekleed meteen blaauw boezeroen cn graauw linnen broek, met een riem om hot lijf. Uit Vlaardingen wordt ons, van den 14 dezer, ge mold Heden morgen is van hier do laatsto bodem vertrok ken, bestemd voor de baringvisscheryHoewei er cenige zyn die al acht weken uitgozoild zijn, zoo is er nog geen enkel vaartuig van hier binnengekomen. Heden middag werd het berigt ontvangen, dat sommige schepen in de twe1 laatsto weken wat gevangen hadden en de schippers kregen meerder moed, dut de vangst zoude too- nemen. Dezor dagen verscheen een brochure van dr. Zaalborg, over de uitspraak der synode, met verklaring dat hy daarin berust; de kerkeraad der Herv. gemeente te's Gravenhago daarentegen heeft nu besloten bij de vo'le synode in revisie te komen tegen het eerste gedeelte van het vonnis van de syuodus contracta; do volle synode komt waarschijnlijk in September bjjeen. Do zooveel afschuw verwekkende zaak van Johannc3 Graus, oud 49 jaar, groefbidder te Utrecht, die, zoo als men zich zal herinneren door het provinciaal geregtshol' te Utrecht, bij arrest van 27 Junij 11, is schuldig verklaard aan moord van zijn echtgenoot, en diens volgens veroordeeld tot destrufdes doods, ten uitvoer te loggen binnen Utrecht is gisteren in cassatie behandeld voor den hoogen raad, kamer van vacantie Nadat door den raadsheer Jolles het rapport in deze zaak was uitgobragt, nam de advocaat- generaal Smits dadelijk zijn conclusie, en vermits door den requirant geen cassatie-middelen waren aangevoerd, en hem, adv.-gen., geen gronden waren voorgekomen tot cassatie ambtshalve, luidde de conclusio tot verwerping van het bo- - roep, met voroordeeling van den requirant in de kosten. De hooge raad zal den 18 Augustus a.s. in deze zaak uit spraak doeo. In le petit Courrier (bot orgaan der badplaats Sche- veningen) leest men: „Als een morkwaardig bewys van den heilzannjn invloed, dien hot zeewater op oenige ziekten uitoefent, strekt hot ons ten genoegen te kunnen mededeelen, dat dezer dagen een dame, die stom geworden was, en de zeebaden te Schoveningoni gebruikte, zoo gelukkig geweest is, dat toon zy het bad verliet, zy haro stem had herkregen.'* Do beslissing der vraag: of do dame ook niet zonder de zee baden haar spraakvermogen zou hebben terug gekreun wordt aan de medische faculteit overgelaten.' Te Oudega (in Hemelumor Oldepbaert, Friesland) hooft oen allertreurigst voorval plaats gogropen, Een dienst-

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1