A°. 1868. M 2000. r ij d a g 4 September. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ALGEMEEN QVERZIGT. BUITEWUMOSCHE BERI6TEB. g 0 U R A H T ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Blundert Franco per Postdoor het gebeeie Uijk r 1.85. - a,!>5. (Brieven Franco.) A D V E R T E N T X E N: Prijs ran den gewonen regel0.10. Tot 10 regels f 1.00. Zegelregt Tnor iedere plsitsing - 0.35. De zitting der algemeens raden in FrankrT- is reeds ufge- loopen; do moeste zijn Slechts, vier of vijf dagen vergaderd geweest. Men is nu in het bezit van de gezamenlijke rede voeringen, door do respective presidenten van die raden uit gesproken. Zy zyn meest allen zonder eenige beteekeni3, en drogen duidelijk bet 1 nmerk, dat zy aan een wachtwoord gehoorzaamden. Om echter aan het kiourlooze der aan spraken eenige tint to geven, hebben sommige prefecten de vleijerïj te baat genomen, en overdreven lofredenen ge houden op de regering des keizers en op de keizerlijke familio, op do banketten, bij gelegenheid der sluiting van die radon gegeven, Zoo zeideo.a do prefect van het departement du Nord: „De keizer kroont heden het gebouw, door aan Frankrijk een volledige vrijheid te verieenon. De keizerin is een heilige, en de keizerlijke prins een edol kind, dat zich zeker zyner voorvaderen en Frankiijk waardig zal betonnen. Laten wjj ons buigen, myne heeren, laten wij ons met toe genegenheid buigen voor dezo drieoenheid van genie, wel dadigheid en hoop Te Rouaan heelt do heer Rouland, oud-minister van open baar onderwijs, thans directeur der bank, betoogd, dat Z. M. de maatschappelijke orde bevestigd, de politieke vrij heid bijna met kwistige hand aangeboden en uitgedeeld, de militaire raagt overeenkomstig de belangen en do waardig heid eener grootc natie georganiseerd en eindelyk den open baren rijkdom op aanzienlijke schani vermeerderd had. In het depurtement Corrèze bad de heer Lalon do Saint- Mür ook de vrijheid tot onderwerp van zijn rode, Ilij zou voor gevaarlijke vervoeringen beducht zijn, zoo r.iet de ge dachte hem gerust stelde, dat de keizer niet een van die vorsten is, die zich langzamerhand laten ontwapenen om het land, dut op hem gerekend had, aan regeringloosheid prijs te geven. De heer Dufauro heeft do kandidatuur voor bet lidmaat schap van het wetgevend ligchaam, hem door de oppositie in'het - departement—du-V-ar-aangeboden-;aangenomen. Een vertraging van eenige dagen in de overbrenging van brieven en depêches, bad omtrent zijn besluit onzekerheid doen ontstaan. Den 21 Augustus namelijk was de brief, hot aanbod behelzende, reeds afgezonden, en eeist den 27 duar- aunvolgende kreeg bij dien in banden, terwijl voorts een depêche, waarin op zyn beslissing werd aangedrongen, slechts na verloop van twee dagen is bezorgd, In weerwil echter vun die vertraging hebben de vrienden van den heer Dufuure alle hoop op een overwinning. Do heer Phihs. die zich gedurende genoemd tijdsverloop kandidaat bad gesteld, zal zich nu terugtrekken. Verscheiden Parijsche dagbladen deelen uitvoerige uit treksels mede uit een onlangs in Duitschlund verschenen vlugschrift, ten titel voerende: „Wie is de erfvijand van Duitschland van welk gescbrilt dezer dugen daar ter stede een Fianscbe overzetting het licht heelt gezien. Deze biochuro is gerigt tegen Pruissen, dat do schrijver als den vijand der Duitscbe vryheid doet kennen. Do Duitsche publicist betoogt de noodzakelijkheid van het terugkeeren tot bet bondgenootschappelijk stolsel, en daar Zuid-Duitsch lund tegenwoordig te magtcloos is om dien terugkeer te bewerken, roept hy den krachtigen by stand van Frankryk u-artoe in. Hy ontwikkelt de meening. dat Frankrijk te groot belang er by heeft, Duitschland niet tot den rang van een magtig keizerrijk verhoven te zien, om zich niet aange spoord te gevoelen tot hot wagen van een oorlog tegen Pruissen. De voorstanders van den oorlog in Frankiijk begroeten dit geschrift met voldoening. Iletdagblad/e Monde dat niet tot de vrienden van Pruissen behoort, botwyfclt het, of de vorsten, die „het Duitsch-Verbond verraden hebben," wel by magte zulten zijn, het te hersteilen, en of zij by het vervullen van die taak wel op do openbare tncening zullen kunnen rekenenterwijl dat blad van gevoolen is, dat Frank ryk zich niet geroepen kan achten, alleen een taak te aan vaarden, waarvan do voordeolen Diet tegen de gevaren schijnen te kunnen opwegen. De Moniteur de l'Armée, het dagblad van het Franscho ministerie van oorlog, bevat het volgende artikelHet Iirus- selsche dagblad le Nord geeft in een schry ven uit Parijs hot berigt, dat verscheiden grooto fabriekanten dezor dagen van ons gouvernement belangrijke bestellingen van bijzondere bcnoodigdheden voor don oorlog hebben ontvangendat in onze legerkampen en vestingen de manoeuvres, die op dezen tijd des jaars doorgaans worden geschorst, door do troepen met ve 'dubbelden y ver worden voortgezet, en dat aan de bevelhcobops.van korpsen verboden is aan iemand verlof te verleen "jn. Waarin bestaan die byzondero bonoodigdheden voor den oorlog? Dat zou le Nord ons wei dienen te zeggen. Wat betreft de verloven, hier te lande zyn er nooit zoo vele ver leend als op dit oogenblik geschiedt. De eenige manoeuvres welke thans plaats hebben, zyn die in het legerkamp van Chitions en in dat van Lannomezanj dat aldaar manoeuvres worden uitgevoerd is algemeen hekend; doch by al de afdoe- lingen troepen, die de jaarlykscho inspectie reeds hebben .ondergaan, staan do manoeuvres geheel stil. Dezer dagen is ter Londensche effectenbeurs een nieuwe Russische spoorwegleening aan de markt gebragtbetgeen den prijs der vroegere neergedrukt beeft, en de Times doet vragen of er niet een of andere verbindtenis tor beperking van het aantal dier leeningen door het publiek zou mogen worden verlangd. Thans heeft bet bankiershuis Baring te Londen, gelijk dat van Hope te Amsterdam, tot 4 September de inschrijving opengesteld in een vijf percents geldlce- niog van twaalf millioen zilveren roebels voor de ftloskau- Jaroslaw-spoorwogmaatschappy, uit te geven tot den prijs van 78 percent, terwijl het Russische gouvernement voor rente en aflossing borg staat. De genoemdo maatschappij behoeft die som voor hot voltooijen van hare lijn, die 2 G2 werst lang zal zyn en waarvan nog 196 worst aangelegd moet worden. Een der Kngelsche avondbladen deelde in do vorige week als gerucht roede, dat prins Gortschakoff een plan had ont worpen tot een conferentie to Petersburg, met het doel een algemcene ontwapening tot stand te brengen. Niet lang geledon berigttecen Wcener dagblad, dat de czaar zich met den koning van Pruissen verstuan en besloten had de Oostersche stautkunde van Ruslund te hervatten en Frank rijk te tarten door een algemeene ontwapening voor te stellen. Dat zou oen Russisch-Pruissische alliantie zijn, het geen bijna gelijk staat met oen Iïussisch-Oosteniijksch- Piuissisch verbond en aan Frankrijk zou de uitnoodiging worden gedaan om zich te ontwapenen, terwijl de Fransche dagbladpers den oorlog -predikt, en wel met het doel een oplossing van den in deze dagen zoo gespannen toestand van Frankrijk teweeg te brengen, hetzy door Napoleon te dwingen tot oorlog, waarin Frankiijk alldén zoustcan, of lot een waarborg voor den vredeten koste misschien zyner dynastie. De „inteinationale ligue tot bevordering van den vrede on de vrijheid", dio ren vorigen jare te Genèvo was bijeenge komen, zal dit jaar hare vergaderingen houden te Bern, en wel van 22 tot 26 September, Op het programma der be raadslagingen komen de volgende punten voor: 1;"" Vergelijking,-"tóetbetrekking rorden~vrede"errdQ' beid, der staande legers en van het stelsel van nationale militie i» verschillende landen van Europa; onmogelijkheid van een Europescho ontwapening en praktische middelen om daartoe te gei aken. 2. Er is een onverbreekbaro band tusschen de sociale en de staatkundige kwestionde optossiog der eerste zoowel als 'der laatste kwestien moet haaraanzijn vcischuldigd zyn aan dezelfde beginselen van regtvaardigbeid en vrijheid. 3. Ia welk opzigt is de scheiding van kerk en staat noodig tot vestiging vun den vrede en de vrijheid 4. Wat heeft men te vei slaan onder federalisme? Op welke wijze is het van stonden aan mogelijk een organisatio van do Vereenigdo Staten van Europa, het hoofddoel van hot streven dor ligue. voor te bereiden Het bureau behoudt zich voor, om over elke dezer kwes tien een gedrukt verslag aan te bieden, dat een conclusie bevat, welke by het einde der verschillende discussien aan do vergadering zal worden onderworpen. Een byzondere bepaling in het reglement laat toe, dat do vrouwen, evenzeer als de mannen, deelnemen aan do beraad slaging en stemming. Zy worden zelfs uitgenoodigd om aangelegenheden, die haar moer in het bijzonder raken, tor discussie voor to stellen. Blijkens een schrijven uit Rome van 25 Augustus jl. werd aldaar in hooge kringen de vrees voor een nieuwen inval van Garibuldianen steeds gaande gehouden door verdachte bewegingen aan de grenzen vun het pauselijk grondgebied, alsmede op do kust. Verder leest men in dat schrijven het volgende: Er is bier sprake van oen grooto verandering die de paus besloten zou bobben te brongen in do inrigting van het bestuur van zyn weioldlijk gebied. Thans heeft hy een staatssecre taris, een minister van binnenlundsche zaken, justitie en politieeen minister van finantion, een minister voor de openbare werken en een minister voor de gewapende magt In plaats daarvan zou de paus voortaan enkel twee staats secretarissen willen hebben, beiden kardinalen, eon voorde buitenlandscho cn een voor de binncnlandsche zaken. De kardinaal Antonelli zou staatssecretaris voor de buiten- landsche zaken blijven, de kardinaal Eerardi zou de andere staatssecretaris zijn. De finantiende gewapende magt, de justitie, de politie en de openbare werken zouden onder deden worden van het departement van binneolandscho zaken en alzoo onder de leiding van mgr. Berardi komen Deze verandering zou oen belangryke vermindering der staatsuitgaven medebrengen. Hot is trouwens onmogeiyk het bestuur nog langer te houden op even breeden voet, als toen do Korkolyko Staat uit twintig provinciën bestond, terwijl by er thans slechts vyf telt. Blijkens een officiële opgave bestaat do zeemagt van den Noord-Dnitschen bond thans uit 55 stoom- en zeilvaar- tuigen bonevens 36 roei-kanonnoerbootondo eerstgemeldo tellen 495 stukken en do laatste 63. Wat het aantal stukken betreft wordt da zeemagt van den bond overtroifen door de Engelscho, Franscho, Italiaansche, Nederlandsche, Oosten- ryksebc, Russische, Spuausche, Turksche en die der Veree nigdo Staten van Amerika. Onder da stoomschepen der Noord-Duitsche vloot zijn drie gepantserde fregatten met te zatnen 55 stukken, 1 gepantserde korvet met 8 stukken, en 2 kleinere gepantserde vaartuigen met te zamen 7 stukken; voorts 10 korvetten met 208 stukken, 2 advijsvaartuigen met 6 stukkon, 8 kanonncerbooten van de 1ste klasse met 24, en 14 kanonneerbooten van do 2de klasse met 28 stukken. Aan zeilschepen bezit do genoemde vloot 3 fregatten met 112, 3 brikken met 38, en 1 kazerneschip met 9 stukken.' Van de roeivaartuigen zyn 32 kanonneerbooten ieder met 2, cd 4 jollen ieder met 1 stuk. Bij do tropische hitte, welke onlangs heorschte, kwam iemand te Berlijn op den inval, eens te beproeven of bet niet gelukken zou kippeneyeren door de zon te doen uitbroeyen. Hij vulde te dien einde een klein kistje met zand, legde daar eenige eijoren in, en stelde het op een plaats, waar het den ganschen dag aan de werking der zonnestralen was blootge steld. Den 22sten July was hij met deze proef aangevangen, en den 9 Augustus kwam het eerste kuiken te voorsehyn, den volgenden dag het tweede en op den derdon dag waren alle eijeren, zes in getal, uitgebroeid. Alle kuikens waren goed gezond en worden met Gjngehakte eyeren opgekweekt. Het opmerkelijkste bij deze proefneming is, dat een kip ge durende 21 dagen broeit en do zon dit werk in 18 il 20 dagen verrigtto. - Do zwendelaar Henry Bcdwell, zich noemende direc teur ocner inaatschuppjj ter bescherming van vreemdomeisjes, ia laatstleden Zaturdag te Londen tot vijfjarigen dwangar beid veroordeeld. Door het regtcrlijk onderzoek in zijn zaak is een aantal feiten aan het licht gekomen, waaruit bljjkt welk een schandelijk misbruik er dikwijls van den naam der door hem boweordo, maar eigenlijk niet bestaande maat schappij gemaakt is. Do beide laatste jaren heeft hij eenig en alleen geleefd van hetgeen die opligtery hem heeft opge- bragt, en dat schijnt niet weinig te zyn geweest. —-In-flcn^ffiffam-lecstrnien weftrntetrwa wcnderenTan— het Chassepot-geweer, Over den aard der verwondingen van genoemd wapen, heeft men onlangs merkwaardige proeven te Lyon op doode paarden genomen. De opening, door welke de kogel in het ligchuam dringt, is onmerkbaar klein. Doch binnen in het ligchaam draait de kogel in steeds grootere kringen rond en vormt bij het uittreden een gapende wond ter grootte van twee vuisten. Onlangs hebben 30 officieren op een afstand van 1000 el met 30 kogels 28 maal een schijf getroffen, welke het front van een bataljon moest verbeelden. In dit jaar hebben in Frankryk 293,214 jongelieden deel aan do loting voor de krijgsdienst genomen. Volgens een officiële opgave waren daaronder 60,266 die niet konden lezen noch schrijven; 7059 die lezen konden maar niet schrijven; en 219,087 die lezen en schrijven konden; terwjjl er 6082 waren waarvan men niet heeft kunnen nagaan welke kundigheden zij bezaten. Alzoo waren van dolotelingcn van dit jaar 21.04 percent geheel onkundig. In 1867 bedroeg dat aantal 23 percent, dus bjjna twee percent meer. Het volgende zeldzame voorval wordt uit Lyon mede gedeeld. Twee vissehers waren op do forellenvangst in de rivier Ysoron, Een hunner, die een forel gevangen had, en door achteloosheid den haak van zyn vischtnig in een bos gros in het water had laten verwarren, had zijn beide handen noodig om dien er uit te halen. Terwyl hij hiermede bezig was, hield hij den forel tusschen zijne tanden, uit vrees, dat, als hij hem op den grond legde, dezo in de rivier zou springen. Nu sprong do forel niet in het water, maar wel in den keel van den visscher, zoodat zyn kop vooruitschoot. De andere visscher, dit ziende, liep naar zyn kameraad, die by dacht dat stikte, en deed zyn best om den forel aan zyn staart er uit te halen. Ongelukkig was het eind te kort en door de glibberigheid van don huid, kon hy zyn doel niet bereiken. Het baatte dus niet en de arme man moest zyn ongelnkkigen mede-visschor naast hem aan den oever zien stikken. Te Brussel is dezer dagen een brutale diefstal gepleegd ten nadeele van den juwelier Coutello. Ten 4 ure's namid dags verscheen in zijn winkel een Engelsehman, oud naar het scheen 30 jaar, in een blaauw jasje gekleed en vergezeld van twee Engelscho dames, cn liet zich eenige kostbaarheden door den 1 eer Coutello vertoonen. Dewyl deze hiermede bezig was kwamen nog twee Engelschon, waarvan een 50 jaar oud, met zwarte horen en baard, gekleed in zwarten jas, de andere veel jonger met blond haar; ook zy vroegen verschillende voorwerpen ter bezigtiging. Do winkelier haaste zich ook deze bezoekers to helpenhy sprak met de vreemdelingen, hield het oog op do voorwerpen welke op de toonbank lagen; en van dezo gelegenheid maakte een der dames gebruik zich meester te maken van eon in de opon- gelaten winkelkast hangende «stère in brillonten, ter waarde van fr. 25.000, bevattende 44 steenon, wegondo 40 karaat en voor */io gevat in or arcade. Dezo diefstal, wat betreft do wyzo waarop hy is gepleegd, heeft voel overeenkomst met dien waarvan do hoer Briquet, oen der voornaamste juweliers van Furys, op 25 July jl, het slagtoffer is geweest, en

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1