H A». 1868. M 2ÖÖ3;\ Vrijdag 11 September. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT. BUITÉNUNDSCHE BERIGTËiï BINNENLAKDSGHE BERIGTEN. t i Clllilt ABONNEMENT: Abonnementsprijs per One STaanden f 1.86. Franco per Post, door het geheele Rijk- 3.26. (St riet en Franco.) ADVERTENTIEN: Prijs tan den gewonen regel 0.10, Tot 10 regels f 1 00, Zegelregt toot Iedere plaatsing 0.35. De Constilulionnel, onder do ondorhandsche organen van het Fransche gouvernepient datgene waaraan het meeste gezag wordt toegekend, wederspreekt de bewering, dat in Frankrijk de souverein volstrekt meester van de buiten- landsche staatkunde is en daarin zonder ïaadpleging der volksvertegenwoordiging handelt; wat door de oppositie partij als eén der oorzaken van de aanhoudende beduchtheid voor storing des vredes in Europa wordt voorgesteld. Ver der zegt dat blad in een zijner laatste nummers. Zoo die beduchtheid nög niet verdwenen is, de schuld ligt vootzeher niet aan ons gouvernement. Immers de ministers hebben bij elke gelegenheid zeer nadrukkelijk veiklmird, dat Frank- rijks staatkunde vredelievend isenblylt. Zegt men dat de ministers daarmede niets meer dan hunne porsoonlyke moe- ntng of gissing uitspreken, welaan, de keizer, die zooge naamde alleenbeerscher, zal dan toch wel goed onderrïgt zijn omtrent Frankrijks staatkunde; hij nu heeft herhaal delijk, dezer dagen nog te Troyes, verklaard, dat hij vrede wil; en zou zyn verklaring miyder zekerheid voor het land opleveren dan de voorbij gaande programinu's van koitstnn- dige ministerie» welke onophoudelijk aan wisselvallige invloeden onderworpen zijo en ligtelijk aan allerlei aan drang toegeven ten einde hun bestaan cenige dagen ie ver lengen liet is waar, do altijd durende vrede is nog een vrome wensch; is er nog, zoo te zeggen, gisteren oorlog in Europa gevoerd. In Duitschland heelt een groote omkoering plaats gegrepenen er heeft grond bestaan, om te vreezen, dat Pruissens verbazende overwinningen storing van Europa's evenwigt ten gevolge zouden hebben en een algemeerien oorlogsbrand na zich zouden slepen. De viede van Piang heeft dut gevaar afgewend; hij heeft het evenwigt in stand gehouden en voldoening aan al de regtmotigo belangen gege ven. Onze keizer beeft door zijn onzijdige en verzoenende houding in dat tweegevecht tusschen Duitschlands groote mogendheden getoond hoe onbaatzuchtig Frankrijk is. Onder zijn leiding en onder zijn invloed is de viede hersteld, in Dnitschlund en in Italië beide; het spreekt dus van zeil, dat hij met wenscht dien vrede te verstoren. Wie kan belang hebben om den vrede wankel te maken Is het Pruissen? Zal koning Wilhelm, wien de eer is te benrt gevallen van de laatste band te leggen aan het gebouw van Pruissens natio naal bestaan dat de groote Frederik enkel had kunnen stichten, zal koning W'lhelm op 76jarigen ouderdom zijn werk gaan blootstellen aai. de geduchte kansen van een oorlog tegen Frankrijk? Zal hij zijn woord breken? Zul hij zijn veroverende hand uitstrekken over do staten van Zuid- Duitschland, wier onafhankelijkheid hij zeil heeft veikon- digd? Wie kan dat gelooven? In allen gevalle mag men zejgen dat, zoo nog niet een ieder aan de duurzaamheid van den algemeenon vrede ge looft, de schuld noch bij Frankrijk, noch bij onzen keizer of zyn ministors ligt. De schuld zou eer liggen by degenen, die, aan de overzijde van don Ry n, met booze hurdnekkigheid voortgaan gevaurlyke hersenschimmen te koesteren en aan moediging te geven aan verwachtingen, die onvatbaar voor verwezenlijking zijn, maar meer gevaarlijks voor de zaak des vredes zouden hebben, dan het hartzeer over do gebeurde zaken, dat Frankrijk ten onrogte gezegd wordt te gevoelen. Jt. Maandag is aan de Parysche effectenbeurs de ryzing der vorige week eensklaps gestuit; de koers der meeste effecten, inzonderheid die der Franeche drie-percents rente en der Italiaansehe staatsschuldbrieven, onderging con aan merkelijke daling. Aanvankelijk heerschte er een paniek, tegen de sluiting kwam de benrsin meer bedaarde stemming. Onder de oorzaken dier paniek behoorde het bovenstaand artikel van den Consiitulionncl, dut scheen te moeten strekkon om de vrees voor storing van Europa's vrede weg te nemen, maar nieuwe ongerustheid buurde, door te kennen to geven, dat het behoud des vredes geheel vun de naleving der Prager vredesvoorwaarden afhing en twylelachtig zou worden in dien Pruissen inbreuk op de onaf'hunkelykbeid der Zmd- Dnitsche staten maakte. Dingsdag waren aan de Parijscho effectenbeurs do uit werkselen der paniek van den vorigon dag nog zigtbaar wel gaven ministeriele dagbladen weder geruststellende en vredelievende verzekeringendoch de koers dor voornaamste effecten kwam niet weder op de vorige hoogte. Dut do verkiezing vun den heer Dufauro tot lid Van het wetgevend ligchaam, door het Fransche gouvorncmefit wordt .bestreden, en waarom, is op to maken uit do volgonde aan merkingen van den Comtitutionncl: De geloofsbelijdenis van den heer Dufaure (zie ons vorig nummer) heelt in ons oog niets verontrustends; de volksvryhcdcn waarop hij aandringt liebben wy zeiven verlangden de betuiging waarmede h(j besluit, nameljjk „ontzng voor allo regten en liefde voor liét vaderland", voegt in den mond van alle regtscbapen menschen. Bad de heer Dufaare zich onder de aanhangers der dynas tie geschaard, evenzeer als h(j zich onder de aanhangers der constitutie geplaatst heeft, stond k(j alzoo op bet dynastiek «terrein gelyb b(j op het constitutioneeltorrein staat, dan .zouden ,wjj aan z(jn kandidatuur by val hebben geschonken'; want hjj behoort tot diegenen, wien wy gaarne onder onze vrienden zouden willen tellen. Zyn denkbeelden en ztjn programma zonden wij gaarne aannemen; doch zyn vlag is belaas! onze vlag niet; en wij moeten zyn verkiezing bestryden met des te meer nadruk, hoe grooter het tulent en hoe-scherper de tong zyn, welke hem tot het voorstaan zyner inzigten ten dienste zyn. Uit Mecklenburg wordt aan de Kilnische Zeiltuig geschre ven Uit Berlyn is het bevel ontvangen, om al de man schappen, die in liet najaar van 18C5 onder do wapenen gekomen zijn, nog in de maand September te ontslaan en bij de reserve te doen overgaan, terwijl de nieuwe recruten niet den 1 October maar eerst drie maanden later, in Jannarij, moeten opkomen. Wie slechts eenigermate met de militaire zaken bekend is, moet hierin een wissen waarborg zien, dat de Pruisaisclie regering vast vertiouwt, den vrede ook in het aanstaande voorjaar nog niet gestoord te zien. Verwachtte men dit in Pruissen, dan zou men stellig de recruten reeds in October opioepen, om ze gedurende den winter tc oefenen en ze ir. het voorjaar als bruikbare soldaten bij de rogemen- tcn te kunnen indcelen wat nu, daar zij in January moeten opkomen, eerst di ie maanden later kar, geschieden In plaats van den by de wet bepaalden driejarigen diensttijd, blijven de söldaten ten gevolge van dezen maatregel slechts 32 maanden in dienst, en bet geheele bondsleger heeft tot Jamiarij aanstaande alleen de in het najaar van 1866 en 1867 opgekomen manschappen onder de wapenen. Do vermin dering van de sterkte des legers bedraagt dientengevolge omstreeks 80,000 man, en vier millioen ryksdualders wor den duardoor bespaard. Wij gelooven, dat Prnissen geen sterker bewijs van zijn vredelievende gezindheid zou kunnen geven. Er bestonden in Zweden van ouds nog verscheiden bepnlingen waardoor de Hoorwegers belet werden zich in Zweden op gelijken voet, als de inwoners van dat land, neder te zetten, vaste goederen te bezitten, handel, bedrijven, neringen of scheepvaart uit te oefenen. Die be palingen zijn volgens do jongste berigtcn nit Stockholm thun9 door een besluit des Konings ingetrokken, even wel zonder dat liet onderscheid tusschon do ingezetenen der twee vcreenigde koningrijken in allen doele afge schaft is. Do tc Brussel uitkomende Étoilo Beige (welk bind inder tijd zich zeersterk tegen deafdum uing van de Ooster-Sehelde heeft verklaard), erkent thans, dat de uitkomst der onder neming op merkwaardige wijze de Nederlandsche ingenieurs van den waterstaat in't gelijk heeft gesteld, die steeds heb ben voorspeld, dat de afdamming, wel ver van hot vaarwater der Wester-Schelde te bederven, veeleer zou strekken tot verbetering van dat vaarwater. Niet alleen toch zyn, naar men thans verneemt de voorspellingen ten volle verwezen lijkt, en dat wol gedurende dezen zomer, een der droogste, welko men zich herinnert, zoodat zelfs de zandbank, die zich in de laatste jaren voor Bath had gevormd, langzamer hand opgeruimd wordt, maar begint men te vreezen voor eon zoo hoogen waterstand, dat daardoor dijken, indien al niet in Belgie, dan toch zeker in Nederland in gevaar zullen kunnen worden gebrngt. De Belgische minister van binnen- landsche zaken heeft beloold in de kamers mededeelingen te zullen doen omtient de peilingen, die sedert de afdamming regelmatig plaats hebben, zoodat men woldra olliciele berig- ten zal ontvangen omtrent de bevaarbaarheid der Westcr- Sehelde. Te Brussel wordt thans door de internationale verceniging vanuibcideishnrej lurlyksche vergadering gehouden. Wcik- lieden uit verschillende oorden der wereld, zelfs uit Amerika, zijn op deze vergadering veischenen. Een heugelijk ver schijnsel nmg liet heeton, dat deze vergadering tot dus verre zicli niet heelt schuldig gemaakt aan die buitensporigheden, waardoor sooitgelyke bijeenkomsten zich met zelden plegen te onderscheiden. Wel verre dat de vergadering den oorlog aan het kapitaal predikt, gelijk dihwyls met ontstuimigen bartstogt van do zijde der werklieden gedaan is, heeft een gedelegeerde uit Londen, dio met welgevallen ia aangehoord, de noodzake lijkheid betoogd, om de belangen van kupitaul en arbeid met elkander te verecnigen. De Duitscbe sectie van de interna tionale werklieden-vereoniging heeft de vraag gesteld: „Welke houding bebooron de arbeiders aan te nemen in het geval, dat er een oorlog tusschen tweo of meer groote mogendheden dreigt te ontstaan." Verscheiden werklieden hebben over deze aangelegenheid het woord gevoerd, en aller antwoord kwam hierin overoeo, dat aan den oorlog de oorlog moet veiklaard worden. Deze resolutie is aangenomen vervolgons is een voorstel goedge keurd. bepalende dat de werkende stand zooveel mogelijk pressioopde openbare opinie moet uitoefenen om don oorlog tegen to gaan. Naar men verneemt, heeft; de koningin van Engeland onlangs op hare reis in Zwitserland ondervonden, hoe een buffelhouder soms van de omstandigheden weet te profiteren. Algemeen bekend is de anecdote van een Engelsohcn koning, die op reis in een dorpsherberg een boterham met ejjeren gebruikte, waarvour de kastelein zooveel gold eischte, dat do koning verwonderd vroeg, of de eijeren daar ter plaatse dan zoo zeldzaam waren; dat de kastelein beantwoordde met „neen, sire, eyeren z(jn hier genoog, maar do koningen zijn hier zoo zeldzaam." Volgens een brief uit Londen schjjnt nu de buffethouder in het station te Bazel, hetzy in navolging daarvan, hetzij om de cnriositeit, ook zoo te hebben gedaan. Do koningin nam aldaar voor zich zelve en baar gevolg, bestaande uit dertig personen, in de baast een eenvoudig ont- byt, zyode enkel brood, koud vleesoh, eijeren en koflij. Duarvoor moest betaald worden 700 francs, derhalve onge veer f 12 de persoon gerekend. Naar hetgeen men er by voegt, beeft do koningin het evenwel niet noodig geacht, om van dit en meer dergelyke hooge rekeningen notitie te nemen, daar zy wel weet dat, terwyl reizende vorston thans geen zeldzaamheid meer zyn, lage rekeningen voor ben zooveel te zeldzamer worden. De passagiers op een sneltrein bobben bijna hetzelfde verschrikkelijke lot ondergaan van die ongelukkige passa giers, die verleden week in Wallis zijn omgekomen. Toen do sneltrein naar Schotland net station Huttingdon voorby ge stoomd was, werd de aandacht van den machinist gelukkig getrokken door het gillen der passagiers. Een goederen wagen, in het midden van den trein, was in brand geraakt en de vlammen spreidden zich naar beide zijden uit. Juist by tijds werden de passagiers gered. Dit voorval toont weder do groote noodzakelijkheid van een regtstreeksche gemeen schap tusschen de passagiers, den hooid-condncteor en den machinist. In de vorige week heeft te Antwerpen, in de kerk straat, een kind van ruim drie jaren oen ander kind van 4 maanden don grootea teen afgesneden, terwyl de moeder op zolder het wasebgoed was gaan te droogen hangen. Toen de moeder beneden kwam, zag zy het kind op den grond liggen j badende in zyn bloedz(j liep er mede naar den doctor, doch deze was ongelukkiglijk afwezig. Js Avonds "iS'Serbttfdjd overleden. Een Amerikaanscb tijdschrift meldt, dat do op"de f geheele aarde aanwezige hoeveelheid goud op een waarde i van 5950 millioen dollars mag gesteld worden. In gesmolten I toestand zou deze goudmassa tot een klomp gegoten, een f inhoud hebben van ongeveer 600 kub. ellenuitgeslagen tot i bladgoud, zou de massa een landstreek bedekken van 34 ij uren lengte en breedte. 1 SCHIEDAM, 10 September 186 8. Jl. Dingsdag avond, circa half tien ure, werd een begin van brand ontdekt in de brandery van den heer P. van do Water Jz., in de Keotsteeg alhier, welke brand echter spoedig door do in de branderij zich bevindende personen werd gebluscht. Onraiddclyk by het bekend wordon van dit ongeval, dat by den hovigen wind een onberekenbare uit breiding had kunnen erlangen, waren verschillende autori teiten cn velen die tot de brandweer beboeren op de plaats des gevaars tegenwoordig. Gisteren avond ontwaarde men, dat een hoop steenkolen, geborgen in de voormalige gemeente Oud en Nieuw Alathe- nesse, achter den stoom- pol- en moutmolen „de Rystbalro", vun den heer J. G. van Dusseldorp, aan bet broejjen was geraakt en reeds tot ontbranding was overgegaandoor de voortvarendheid van den eigenaar echter, die zyn werkvolk dadelyk met buitengewone krachtsinspanning dien hoop deod uitoenwerpen, werden verdei o nadeeligo gevolgen daarvan voorkomen. In de vergadering der afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hollandscho maatschappij van land bouw welko jl. Dingsdag te Rotterdam gehouden werd, zijn de punten van beschrijving voor de op 26 dezer te Gorinchetn te houden algeroeene vergadering der maatschappij achter eenvolgens behandeld cn daaromtrent verschillende besluiten genomen. Ook werden twee leden benoemd tot afgevaar digden naar gemelde vergadering. Uit de mededeelingen, welke hierna door het bestnur aan de vergadering werden gedaan, bleek onder anderen, dat onlangs het toegezegde saldo van de ontbonden Koninklijke Nederlandsche maat- scbappy tot aanmoediging van den tuinbouw by deze afdee ling met dankzegging was ontvangen, en dut de in Maart alhier gehouden tentoonstelling van vee en pluimgedierte ditmaal bijzonder en inalledeelen aan do verwachting van het bestuur beantwoord heeft, Eindolyk word, op voorstel van het bestuur, nog besloten, dat van wego deze afdeeling in hot voorjaar van 1869, behoudens onvoorziene omstandigheden, te Schiedam een tentoonstelling van vee en pluimgedierte zul worde» gehoudenwaarvoor dan wat de hoofdzaken betreft, hetzelfde programma zal worden gebruikt, dat voor de te Rotterdam gehouden tentoonstelling gediend/heelt; zullende echter later dit programma nog besproken en defi nitief vastgesteld worden. t Bij beschikking van 4 September 1868 is de vergun ning voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Leeuwarden, Amsterdam en Rotterdam en het slepen van schepen op sommige wateren in de provinciën'

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1