aan dag''14 September. Yerschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijzen der Effecten aan de Beurs te Amsterdam, 8» A.0. 1868. ALGEMEEN OVERZIGT. BINNENLANDSGHE BERIGTEfê. ■V, soy» i3% 76% 14% STEDELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. CO OB A IT ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Maanden Franco per Postdoor het geheele Rijk f 1.86. - 2.26. (Krieven Franco.) De publieke opinie omticnt vrede of oorlog blijft nog altijd zeer verdeeld. Terwijl de een volstrekt van geen ooilog weten wil en velerlei argumontcn bijbiengtom zijn oordeel te wettigen, spreekt do ander op bcslisacaden loon dat du vrede een onmogelijkheid geworden is. Het is voornamelijk te Parijs, dat men zich voói (durend met verontrustende geruchten onledig houdt, lioe ras zij ook blijken ongegrond te zyn geweest, even spoedig komt men weder met andere te voorschijn. Zoo heet het beden opnieuw, dat de met een halfjaar verlof afwezige militaiien tot onrnid- delijken terugkeer in hunne garnizoenen zijn opgeroepen. Dit zou zeker een zonderling antwoord zijn opdenjong- sten maatregel van Pruissen, dat de optreding vun de mili ciens van dit jaar by hunne korpsen drie maanden heeft verdaagd. Men behoeft er dan ook evenmin geloof aan te slaan als aan de geruchten van vroeger omttent het ont dekken van een samenzwering in het kamp van Chalons. De avond-J/onifeur vermeldt het uitstel der oproeping van het Piuissische contingent, zonder eenige commentaar erbij te voegen. Het blad acht dit zeker niet noodig, na de verkla ring van de oüicieuse Correspondance Llavan, welke het, wat bare inlichtingen of beoordeelingen betreft, gewoonlijk niet afvalt, dat die maatregel over het algemeen door de Euro- pesche hoven als een vredes teeken is uitgelegd, het kabinet der Tuilerien hiervan niet uitgezondeid, dat door de ont vangen inlichtingen omtrent die gedeeltelijke ontwapeningen, de verzoenende politiek, die het beeft ingevoerd en met jeug dige krachten voortzet, dagelyks versterkt ziet. De France behelst een artikel, onder den titel van„de drie tractaten," ten betooge.dat de vrede afhankelijk is van de strenge handhaving van den tegenwoordigen toestand in Italië, in het Oosten en in Duitschland. „Zno Rusland op nieuw de integriteit van het Turksche rijk bedreigde; zoo Oostenrijk zich weder het overwigt in Italië verschaffen wilde; zoo Italië Rome wilde nemenzoo Pruissen.de Zuj.d-, Duitsche stalen wilde opzwelgen, dan, zegt het blad, zouden al de heden opgeloste kwestien weder even geducht te voor schijn treden als vroeger." Ken half-officieel Berlijnsch dagblad komt nogmaals terug op den indruk dien het vervroegde ontslag der reserve-man schappen en het uitstel van de oproeping der nieuwe reeru- ten zoowel in Duitschland als buiten 'a lands gemaakt heeft, en zegtTerwijl de publieke opinie nog kort geleden geslin gerd werd tusschen hoop op vrede en vrees voor oorlog, is het gewigtig besluit onzer regering overal als een ondubbel- O O O o u zinnige waarborg van vrede begroet geworden. Met name in Frankrijk is de hooge beteekenis van dien maatregel juist beooideeld. Door dit feitelijk bewijs van do vredelievende gezindheid onzer regering, welke weet, dat zij in volkomen overeenstemming met het Pruissische en het Duitsche volk handelt, hebben de vredelievende bemoeijingen der Franscho regering en de met haar overeenstemmende publieke opinio van de groote meerderheid een nieuwen steun erlangden men mag mot zekerheid vertrouwen, dat het geloof aan hot behoud des vredes thans ook onder het Fransche volk weder bevestigd zal worden. Het nieuw ontwaakte algeipeene ver trouwen op den vrede brengt voorts van zeil een waarborg mede voor do werkelijke bevestiging van vreedzame en heil rijke betrekkingen tusschen de volken onderling. Daarom heeft de Noord-Duitsohe Bondsregering zoowel in de poli tieke als in de industrieele kringen en by de bevolking in het algemeen allerwege blydschap verwekt en bijval ge vonden. SCHIEDAM, 12 September 186 8. In de heden namiddag, ten 1 ure, gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, is aan burge. meester en wethouders magtiging veileend tot voortzeiting van het aanhangige regtsgoding tegon den heer J, A. Jansen, na do terugwijzing daarvan door den hoogen raad naur de arrondissements-regtbank te Rotterdam. Do tegenwoordige minister van justitie liccft, bij ge motiveerde circulaire van 5 September, de instructie van 18 April 1868, waarbij de vorige minister aan do procureurs generaal eone jaarlijksehe inspectie in hun ressort opdroeg, ingetrokken. De tegenwoordige minister achtte de nood zakelijkheid van die reizen, tegenover do daaruit voort vlooyende stellige bezwaren, niet voldoende gestaafd. Het door sommige dagbladen en ook door ons mede gedeelde borigt, dat de minister van justitie aan een reg. tcrlyk ambtenaar de (aak zoude hebben opgedragen, een voorstel to ontwerpen tot afschaffing der doodstraf, wordt, door het Weekblad van het liegt verzekerd, van allen grond ontbloot to zyn. Bij een deze week gehouden conferentie tusschen ver schillende besturen der Staats-llijn-cn Centraal-spoorwegen is ten gerieve van het reizend publiek besloten, te beginnen met gisteren, 11 dezer, aan alle stations doorloopende plaats kaartjes tot Groningen verkrijgbaar te stellen. Sedert eenige dogen wordt gemerkt, dat de zwaluwen onze streken beginnen te verlaten, uit wolk verschynsel men een vioegon winter voorspelt. Gisteren morgen is tusschen Schiedam en Dclfshaven, aan de glooljïng van den dijk, een manspersoon gevonden die weinige oogenblikken daarna is overleden. De beer tl. C. Voorhoeve^ predikant dor Horv. ge meente te Delfshaven, zal Zondag 20 dezer, des avonds ten half zes ure, zijn afscheid van die gemeente n"men. Men meldt uit Vlaardingen, dd, 10 dezer: Heden arriveerde alhier schipper A. Versteeg, medebrengende 32 lusten haring, zijnde de vangst van 7 hoekerschepen, allen toebchoorende aan de heeren VV, van Rossen Zn. Daar er in den luatsten tijd weinig aanvoeren van hockerharing hadden plaats gehad, zoo vond de prima volle haring tot 25 50 per ton gretig koopers; terwijl voor den kuitzieken lmring, die een groot gedeelte der partij uitmaakte 19 'Ah, J 20 werd besteed. De groote warmte van dozen zomer heeft op do sterfte der kindcien te Leyden een belangrijken invloed gehad. In de vier weken, van 80 Juiij tot 20 Augustus, zijn niet minder dan 74 kinderen van 2 jaten en jonger gestorven. In de maand Augustusl867siiervenerslechts25van dien leeftijd. Hierdoor wordt liet gewoon sterfte cyfer aanzienlijk hoog; tegen het cijfer van 67 in Augustus vnn het vorige jaar, bedroeg het in de vier weken van 80 Julij tot 26 Augustus 121. Als iets wat voorul in ons vaderland zeldzaam is, en tevens als een blyk van de groote vruchtbaarheid van dit jaar kan gelden, wordt medegedeeld, dat onder Mijnshee- lenland een druiven-wyngaard staat, die voorde derde maal in dezen zomer bloesem draagt. Van den eersten bloesem is een rijke oogst diuivcn reeds geplukt; vnn den tweede zijn de vruchten nu reeds ter halver grootte en van den derde zijn de trossen zigtbnnr. Uit Harlingen wordt gemeld: Naar men verneemt, is het plan der havcnverbctering van onze zeeplaats door bevoegde deskundigen van wege het lyk reeds onderzocht, 'en "hoopt men" eerlShg te vernomen, dat door de regering op de begrooting voor 1869 een po3t voor dit belangrijk werk zul zyn uitgetrokken. In den nacht van 8 op 9 dezer is op liet buitenverblijf Douna-slale onder Sexbieruna, inbraak gepleegd Do dieven hebben het tafelzilver en het zilver der fleschkurken mede genomen en eene flesch wijn op liun gemak uitgedronken. Uit Meppel meldt men: De in de vorige week op no. 7473 gevallet, prys van 20,000 der staatsloterij heelt tot een zonderling incident aanleiding gegeven. De hoer W. Somer, te Assen, kolleeteur, gaf bij ontvangst van den tele gram dienaangaande onmiddclijk kennis aan den debitant J. van der Horst, to Hoogoveen, die nog in het bezit van vier twintigsten wasdoch daar ook reeds bij den debitant te dezer stede, die een vijfde lot had gedebiteerd, een telegram van gclukwensehing uit 's Hago was ontvangen en enkelen hiervan kennis droegen, bragt de toevalligo inzage van 't op schrift aan vnri der Horst, laatstbedoelden op den inval, dat ook deze tot do gelukkigen behoorden. In allerijl begaf zich een tweetal hunner per extra-rijtuig naar 't Hoogeveon doch daar de debitant, die tevens als marskramer in petten handelt, zicli te Dedemsvaart bevond, reed men verderen zag zich by de uitgestrektheid dier plaats en hot invallen van den avond, in de onmogelijkheid hem op te sporen. Goede raad was duur; men trok een derden persoon aldaar in 't geheimdeze zou allo moeite doen om hem te ontdekken en alsdan zou do winst ondciling woiden gedeeld. Deze persoon slnagdo naar wensch; do vier twinligsten werden dooi hem of zyne handlangers anngckocht en slechts twintig minuten later werd den debitant het nagezonden berigt van den lieer Somer overhandigd; wauiop hy tot zijn schrik ontwaaide, op welk een arglistige wijze men hem hud beet gehad. Toch verneemt men thans, dat do eorste bewerkers dezer daad, allo onkosten en pogingen om in het bezit van den gedeeltelijken prys, f 3400, te geraken, te vergeefs hebben aangewend; daar do deelgenoot to Dedemsvaart vnn niets wil weten en zich houdt als of er ook niets gebeurd is. Te Zwolle zijn jl. Dingsdag avond door do politïo, by aankomst met don Leeuwarder spoortrein oen heer en een dame aangehouden, vordnebt van den diefstal te hebben gepleegd der ƒ2100 aan bankpapier, die voor eenige dogen door iemand te Leeuwarden, bij gelegenheid der harddi averij aldaar, verloren zyn. Zjj waren in hef bezit van /T617.21, bestaande meestal, even als bet verlorene, in bankbiljetten van f 200 en 100. De arrestanten zijn den volgeoden morgen naar Leeuwarden overgobragt Te Deventer zyn by het ruimen van etn secreetput twee mcnschcn jammerlijk omgekomen. Bij hot ontmoeten van een hindernis besloot eon der werklieden in den put af te dalen, en by schijnt uitgegleden en gestikt te zijn. Een ander, dio hem trachtte te redden, onderging hetzelfde lot. Een dorde, tot hulp der andoren toegeschoten, verdween mede, doch werd nog in tyds levend naar boven gehaald. De bcido eersten, waarvan de oen eone vrouw en vier kinderen nalaat, waren dood, Op een terrein, te Borculo, waar men een huis wil bouwen, in do nabyheid van de kom dor gemeente, heeft ADVERTENTIEN: Prij» van den ger-oncn regel0.10. Tol 10 regela f 1.00. Zcgelrcgt root iedere plaatsing - 0.35. men eenige menschenbeendcren gevonden, opeen diepte van slechts twee voet, liggende _in twee reijen van het oosten naar hot westen, de schedels naar het westen. Nimmer heeft men hooren spreken, dat op die plaats menschen waren begraven. Volgens geruchten zouden het Hannoveranen zyn geweest, dio in het laatst der vorige eeuwjaar by een door- togt, aan een in hot leger heerschende ziekte, zouden gestor ven zijn. Men vond meer dan twintig schedels. Den 9 dezer ia te Arnhem de tweede algemeene ver gadering van de Maatschappij tot Nut van den Javaan ge houden. Uit het gegeven verslag bleek, dat het getal der af- deelingen gedurende het afgeloopen jaar met onderscheidene is vermeerderd en dat der leden van ruim 700 tot 1500 is ge stegen. Door de vergadering is besloten tot do uitgilte van een blad, dnt tweemaal *s maands zal verschijnen. Dit blad, dat bevatten zal bijdragen in den geest der maatschappij, overdruk van belangrijke beschouwingen uit Indische bladen er. mededeelingenzal aan de leden gratis worden toe gezonden. Van wege de politie te Zutphen wordt gewaarschuwd togen zoogenaamde rondreizende Fransche of Belgische kooplieden, zich ook wel uitgevende voor grossiers of fabrie kanten van linnen, sorvotgoed enz. Met evenveel tact als onbeschaamdheid weten zij hunne artikelen op sluwe wyze op te dringen, daarby van do onbedachtzame koopers, dik- wyls dames, geen contante betaling vorderende, maar zich er mede tevreden stellende, wanneer men een wjssol teekent op drie maanden. Het resultaat van den handel is steeds, dat men op listige wyze wordt bedrogen en afgezet, zonder echter de bedriegers strafrogtcriijk te kunnen vervolgen. Omtrent den brand, die in het begin dezer week in den stal der rijdende artillerie te Amersfoort is uitgebroken, wordt van daar geschrevenEr liggen in den afgebrauden stal, waarvan alleen de steencn muren nog staan, ongeveer 120 verbrande en half-verbrande paarden. Er moeten by het uitbreken van don brand ruim 300 paarden in den stal geweest^ zijn, waaronder eenige officierspaarden, diqjverzer kerd waren. De rykspaardën zijn, naar men zégt, niet geas sureerd. In de kleinere stallen, van den grooten vcrwyderd, ia alles in volmaakte orde. Een aantal ryks- en ofliciers- paarden was in het einde van Augustus met de rydende- artillerio naar hot kamp bij Milligcn vertrokken. Jl. Donderdag was een commissie van officieren vergaderd ten einde alle militairen in verhoor te nemen, die Maandag met de dienst in, nan en nabij de stallen waren belast. Er is een promie van 1000 uitgeloofd aan dengene, dio de oorzaak van den brand kan opgeven. Uit Utrecht wordt gemeld, dd. 10 dezer: Aan den nationalen wedstrijd, die in deze maand te 's Hage wordt gehouden, zul van elk infantcrie-korps deelnemen 2 officie ren en 12 onder-olücierea, korporaals en soldaten, zijnde de chefs dier korpsen door den minister van oorlog aange schreven te zorgen, dat het daarvoor te designeren personeel op den bepaalden tyd te 's Hage aanwezig zij. Een dame te Maastricht, die een mot petroleum go- vulde lamp wilde uitblazen, had het ongeval, door het ver brijzelen van den ballon in brand te geraken, waardoor zij zulke deerlijke brandwonden ontving, dat zy aan de ge volgen daarvan is bezweken. pCl. Okdkrl. Werkelijke Schuld 2'/a Handel-Maatschappij Cenlraal-Spoorw Spanjb, Bmnenlandsche. 3 DiloBuitenUndache 1867 3 Portugal, oude 3 Rusland, oude 5 Uiio, 6de acrie. 6 Dito, Icrning 1807 4 Spoorweg-AcliCn 5 Poli Titlia Spoorw. 5 Nieuwe Lolen 1804 Oostenrijk., Metalliek 5 Nationalen5 Dito 1806 5 Zilveren 1864 5 Dito 1806 5 Italib Ccrt Inschrijv. 6 lüUKiJE, Uinnenlandacke 6 Griekenland, ohl 1825 6 Vkrkknigdk Staten 1882 0 Mexico, oude3 Dito, nieuwe 3 Vinseüua3 Nieuw Grenada Dito geat uitgeateld. 10 Sept. 50% 12(4 3iy8 34% 37% 03% 74% 65% 197'/ 77/4 sty,» 6oy,o 5°y.o 48% 33'/ui isy.o 75% 14% 8 H% lfl 7y,o 11 Sopt. 66% >28% 60 31»/|0 34V,a 37% 02% 74%. 65 107% 77% 218% 47% Siy.n 48% 47% 33"/l« i% ws 3?er Telegr. 12 Sept. 12'% 31% 197% 75' y,a "Y.o Yio 18 Geboren t 9 September, Maria, dochter von W. Wolfs - winkon en M. van der Marei, Gasstraat. Lena, dochter van J. Klein en E. Bleeeko, (vroeger Mathenesse.)'10. Hester, doohter van A. vanderlCooy on P. Figee, (vroeger Mathenesse.) 11. Arend en Ottelina, zoon en dochter van G. 11. van der Laan on N. Bleecke, Broersvest. T

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1