l A°. 1868. JM 2007. Maandag Sf Sefttember. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT. Blfct&OLMSGHE BERIGTEft. De commissaris des konings in de provincie Zuidhol- comANi ABONNEMENT! Abonnementsprija per Drie Maanden Franco per Post, door hel gelieele Rijt f 1.86. - 2.86. (Brieven Franco.) A D V E B T E W T I E N: Prijs ren den gewonen regelf 0,10. Tot 10 regels f l.OO. Zegclregt toor iedere plaatsing 0.36, De Franscha officieuss bladen schijnen le mot d'ordre te hebben gekregen, om niet meer zoo hard op het uambeeld van oorlog toe te slaan. Zoo vinden wij o. a. in l'Ètendard: „Men weet, hoe talrjjk, hoe dreigend, hoe verschillend de in "de laatste dagen in omloop gebragte geruchten geweest zijn; de ongeluksvogels, de oorlogzuchtigen tot eiken prijs hadden nooit gebrek aao beteekenisvolle bijzonderheden, aan krijgshaftige voorteekenen,aan dreigende gebeurtenissen. De keizer heeft, met een soort van goedhartigheid, waardoor do openbare meening getroffen moet zijn geworden, een einde willen maken oan die stelselmatige ver?.; reiding van onrust. Niets kan meer welsprekend bevestigend zijn dan de wei gering, van zijn zijde, om vredelievende woorden te doen hooren, waaruit de dagbladen „niet zouden nalaten, voor spellingen van oorlog af to leiden." „De uiting der gedachten van het hoofd van den staat is volstrekt niet voor een oorlogzuchtige uitlegging vatbaar, zij ontleent een ongemeene veerkrachten juistheid uande tint van hutnor, die haar kenmerkt, De hardnekkige uitlegger», die een oorlogsbedreiging hebben kunnen vinden in de ver klaring, dat de vrede „heden" verzekerd is, zullen eenige moeite hebben om hun vernuftig handwerk voort te zetten tegenover den zoo duidelijk sprekenden tekst, dien de keizer, by het verlaten van het katnp van Chalons, aau hen heeft overgeleverd." „Kiest nu,"' zegt le Siècle, met het oog op de zich lijnregt tegensprekende beschouwingen der olficieuse organen van gisteren en heden, „kiest nu vun deze versebillet.de intcrpie- tatien die, wi-lke u het beste aanslaat, do oorlogzuchtige of de vredelievendemaar indien gij niet kunt beslissen, zie dan niet naar de zjjde van het ofliciele orgaan; wel ver van op heldering te verschaffen, deelt de Moniteur de keizeiIijke woorden niet eens mede. Wat daarvan zij (men verlieze niet uit het oog, dut het een republikeinsch blud is, dut spreekt), de oorlogzuchtige voorteekenen nemen in aantal toe. In ons leger ~vöë"gt~i37"r¥v7jTver zTciniy da TïHü^itleuse haar land willen koopen met de belofte om, ingeval Frank rijk in oorlog geraken mogt, Home met Spaansehe troepen te bezetten en voor Frankrijk te bewaken. De vorwezenlyking van dit plan der koningin zou afhungen van den verderen staat der betrekkingen tusschen Frankrijk en Pruissen. De heer Roebuck, een libcraM parlementslid, bekend door zijn zeifstandighèid én onafhankelijkheidvan de partij hoofden, zegt in het schrijven waarmede hjj de kiezers van Sheffield verzocht heeft hem weder tot hunnen vertegen woordiger in liet lagerhuis te kiezen De grootste moeyelijk- lioid voor de Engelscbe staatkundigen is Ierland. Het eerste doel van een ieder die ons land zoekt te leiden en te besturen moet zijn de bevolking van Ierland tot een tevreden volk te makente dien einde moet de Anglicaansche kerk in Ierland gobragt worden op een voet, die aan de groote meerderheid van het Iersche volk voldoet; dit kan enkel geschieden door er al de kerkgenootschappen gelijk voor de wet te maken on dut wat staats-eigendom is te doen dienen voor zulke doel einden, als aan ieder deel en elke klasse der bevolking vol doen zullen. Dit te doen zal moeijelyk zijndoch zoo bet niet wordt gedaan, i3 er geen hoop op vrede en tevredenheid voor Ierland." Een geacht geestelijke van de Anglicaansche kerk in Ier land, de aarts-deken Goold, zegt in een dagblad van Dublin „Het is mijn vaste overtuiging, dat wy, mannen van de Iersche kerk. onze verbindtenis met den staat moeten afbre ken zoo wij een zweem van regtschapenheid, vrijheid of onafhankelijkheid willen behouden. Ik ben voor het afbre ken der verbindtenis met den staat enkel omdat de regerende nmgten ons ontrouw zijndoch men behoort onze kerk hare bezittingen en inkomsten in Ierland te laten behouden.'' SCHIEDAM, 19 Heden avond circa zeven ure DtfKeizer heeft, zegt men, voor dat h'ij het kamp van Chalons verliet, aan eiken kolonel een revolver van een nieuw model doen ter hand stellen, vervat in een kist, waurop het naamcijfer van Z. M. gegraveerd wastien soortgelijke vuurwapenen zouden attn een even groot aantal, door bet lot aangewezen officieren in elk regement geschonken zijn. „Voorts berigt een der dagbladen, dat Fransche agenten op dit oogenblik te Néw-York belangrijke aankoopon doen van granen, verduurzaamde levensmiddelen, gezouten vlecsch en dekens, en dat het ministerie last zou gegeven hebben om de organisatie der mobile garde te verhuastén. Bovendien zou volgens een correspondent van le Nord, de maarschalk Niel, in den laatstleden Zaturdag gehouden ministerraad, oan den keizer een rapport hebben voorgelezen, waarin geconstateerd wordt, dat men, na het opbreken van de instructie-knmpeD, waarin een gedeelte van het leger geoe fend is geworden, zal kunnen beschikken over een krygs- magt van 150,000 man, die volleerd zijn in ulle manoeuvres en volkomen bekend met do behandeling der nieuwe wa penen," Ten slotte wijst le Siècle nog op een artikel van een te Dresden verschynend blad, waarin gezegd wordt: „Wij kunnen ten stelligste verzekeren, dat de minister van oorlog te Berlijn, met het oog op een oorjog met Frankrijk, die, volgens de verwachtingen van Pruissen nog in dit najaar of op zyn laatst in het begin van het aanstaande voorjaar moet uitbreken, ongeveer veertien dagen geleden aan onzen staf een zeer uitvoerig plan voor een veldtogt heeft gezonden, waarin met groote helderheid en-juistheid do strategische pur.ten zijn aangewezen, werwaarts het 12de lcgorkorpa (het Saksische) zich op het eerste bevel te begeven zou hebben." Jl. Donderdag is do Parijscbe effectenbeurs grootendeols hersteld van den schrik der vorige dagen. Zy had nu, zegt het Journal des Débats, de verklaring'van den koning van Pruissen bedaard gelezen en in koelen bloede de strek king dier woorden overwogen. Doch de publieke opinio hier te lunde, zegt dat blad verder, en vooral de publieke opinie der beurs, is zoo ziekelyk geworden, dat zij reeds oan oorlog gelooft wanneer zy verneemt, dat een kolonel met lof van zijn regement beeft, gesprokenin die zoo nutuurlyke lofspraak ziet ons publiek en ziet onze beurs dadelyk een noodlottig voorteeken. Het eindigt met de verzuchting: „Wanneer toch zullen bedaard oordeel en gezond verstand terug komen De Parijscbe berigtgever der Londensche Times schrijft onder dugteekening van 15 dezer, dat keizer Napoleon door de'n graaf van Girgenti dringend aangezocht zijnde om bet bezoekl"' dat hij ton vorigen jaro van do koningin van Spanje ontving, thans mot een tegenbezoek te beantwoorden, hiertoo ,welligt ,nog zal besluiten, doch dat hij uitdrukkelijk verklaard heeft zich van elke inmenging in de inwondige aangelegenheden van Spanje te willen onthouden. t Naar.idè "verzekering van dien correspondent zou de koningin* Isabella wensebon haren troon te schragen door goede verstandhouding en, zoo mogelyk door een geheim verbond met Fraakryk; daarbij zou de koningin Fraukrijks bystand voor het geval van revolutionaire bewegingen in September 186 8. passeerde alhier, met extra-spoortrein, H. M. de Koningin, met gevolg, komende "Vffhrbttrfe' Du! tsche'réisretfklölr Begê"v6'iiWn3imt[8^êiIffi15Ti&?' De gemeenteraad alhier zal Dingsdag, 22 dezer, des namiddags ten zeven ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandoling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken, wauronder eene resolutie van gedeputeerde staten, betreffende de veemarkt, welk stuk is ter visie gelegd; Deliberatie over: de gemeente-rekening over 1867; het adres van L. A. C. Pigeaud en daartoe betrek kelijk voorstel van het raadslid dr. A. J. M. Los; benoeming van een lid dei plaatselijke schoolcommissie; idem van een lid der gezondheids-commissio; bevordering van een hulp onderwijzer; benoeming van twee hulponderwijzers en verdere mcdedeelingcn, Bij besluit van den 16 September 1868, no. 25, heeft Zijne Majesteit goedgevonden tot burgemeester der gemeente Schiedam te benoemen, den heer P. J. van Dijk van Matcncsse, Men verneemt, dat Z. M. de koning den heer mr. J. A. Philips© op nieuw benoemd heeft tot voorzitter van de eerste kamer der staten generaal, gedurende het aanstaande zit tingjaar. y Heden bad alhier do eerste Zuidhollandsehe provin- "ciale vergadering van onderwijzers, onderwijzeressen en voorstanders van het onderwys in deze provincie, ten einde de kennismaking en vriendschap te bevorderen, en zaken van opvoedingen onderwijs te bespreken, plaats, waarop de volgende otitic:werpen zyn behandeld. 1. In hoeverre is de ondervinding in het algemeen, en op paedagogiscli gebied in het by zonder, een veilige leidsvrouw? (Ingezonden en in te leiden door den heer L. B. Fikkert, van Rotterdam). 2. Hoe komt bet, dat de paedagogie door verscheidene onderwijzers niet op don regten prijs geschat wordt, en de beoefening er van niet zelden wordt verwaarloosd (Inge zonden en in te leiden door den heer C. van Riet, van Katendrechtj, 3. Voldoet het rekenonderwijs, zoo als het over het alge meen op onze volksscholen gegeven wordt, aan de behoefte der leerlingen; zoo niet, welke veranderingen behooren dan daarin gebragt te worden? (Ingezonden en in te leiden door den heer J. Vorboon, van Krimpen a/d IJssel). 4. Is het aan te bevelen, by het onderwys in de vreemde talen meer do praktyk op don voorgrond te doen treden, door het beoefenen der spraakkunst te doen voorafgaan door het leeren spreken, en in hoeverre is dat op de scholen uitvoerbaar (Ingezonden door Mejufvrouwen into leiden door den heer C. F. Iïoch, van Schiedam 5. Opmerkingen (naar aanleiding van Broughams ge- zegdo: „Het abc des onderwijzers kan meer uitwerken dan 100 000 bajonetten,") over enkele vakken, in art. 1 der wet op 't Jager ouderwijs opgenoemd. (Meegedeeld door den heer A. do Vletter, van 's-Gravesande). 6. De onderwijzer, ook als staatsburger^ in betrekking tot de staatkundige partijen van onzen tyd beschouwd. (Inge zonden en in te leiden door den heer D. H. Meyer, van Uekendorp). 7. a. Wat zyn of kunnen zyn de voordeelen van de ver gelijkende examens? b. Zijn de verg. ex, in den regel zoodanig ingerigt, dat ze den sollicitant aanwyzen, die speciaal aan 't hoofd der vacante school op zijn plaats zou zyn c. Zijn de voordeelen der verg. ex. overwegend gonoeg, om er de nadeelen voorover 't hoofd te zien d. Is er een betcre wyze van vervulling der vacatures te bedenken? e. Is «en klossen verdeeling der scholen in 't stelsel der vigeerende wet mogelijk? f. Zouden verg. ex. bij *t bestaan eener klassenverdeeling behouden kunnen worden en nuttig werken? (Ingezonden en in te leiden door don heer F. H. Dewald, van Scheveningen). Tegenwoordig waren circa 140 personen, waaronder eenige onderwijzeressen, terwjjl deze bijeenkomst vereerd werd met de tegenwoordigheid van het dageljjksch bestuur, leden van den gemeenteraad, de leden van de plaatselijke schoolcommissie, den ecrc-voorzitter, den beer dr. Lindo, de schoolopzieners, do hceren professor J. de Goeije en dr. C. J. Vaillant, en den oud-schoolopziener, den heer S. Gille Heringa. Wegens een ligte ongesteldheid van den eersten voorzitter, den heer P. Sanders, werd de vergadering ingeleid door den tweeden voorzitter, den heer C. F. Koch. Bij de opening omschreef deze het doel dezer provinciale bijeenkomst van onderwijzers, onderwijzeressen en belangstellenden in het onderwijs, en uitte den wensch, dat deze eerste vergadering ook in latere tijden steeds als een bijeenkomst zal geprezen worden, die met onvermengd genoegen kan worden herdacht. Hij noemde hol ook een gelukkig verschijnsel, dat eenige onderwijzeressen deze vergadering mot bare tegenwoordig heid vereerden, en drukte de hoop uit, geen vrouwelijke schroomvalligheid haar mogt ontraden, deze vergaderingen voortaan te bezoeken. De discussien over de hierboven vermelde onderwerpen waren zeer geanimeerd en bewezen, dat bij verschil van opinie ware humaniteit zeer wel bestaanbaar is. Bij het aluRe^der^verga^ring^bra^^^orz^e^don bijwoonden, ook aan deschool-autoriteiten, doch inzonder heid aan het dagelijksch bestuur, welks groote belangstelling daaruit duidelijk bleek, dat het de bijeenkomst van het begin tot het einde bijwoonde. Vraagt men nu, of een vergadering als deze haar eigen aardig nut beeft, wij durven, met het oog op den loop der werkzaamheden, dit volmondig met ja beantwoorden; en ieder, die deze vergadering bijwoonde zal het in dat opzigt met ons eens zyn. Het goede resultaat in aanmerking genomen, mag Schie dam er een eer instellendat de eerste Zuidhollandsehe vergadering van onderwijzers enz. daar heelt plaats gehad. Door het departement van finantiën is mededeeling ge daan van de volgende opgave der op 15 Sept. 1868 in da onderstaande entrepóts aanwezige hoeveelheid ruwe suiker /Amsterdam25,823,881 pond. Rotterdam20,970,138 Schiedam1,307,643 Dordrecht1,206,901 MiddeÜWrifc1,543,453 Totaal 50,852,019 pond. De J&«$e£andsche Handelmaatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor don overvoer naar Batavia, van een houten stoom-barkas met bijbehoorende macbineriën enz. Gowigt 8,550 Ned. ponden, inhoud 73'" kub. ellen. De specificatie der stukken ligt ter inzage ten kantore der maatschappij en van hare agenten. Do goederen staan ter verzending gereed bij de Ncderlandsche stoomboot-maatschappij te Rotterdam, alwaar zy te bezigtigen zijn. Zy worden aan boord te Am sterdam of te Rotterdam geleverd. Garnering, innamo, ont- lossing enz. zijn voor scheepsrekening. Aanbiedingen met opgaat' of de barkas op het dek wordt geplaatst of in het zee schip geladen, worden ingewacht tot 25 September e. k., des voormiddags elf ure, of by de agenten op Donderdag 24 September. Van wege het ministerie van koloniën wordt in de Slaats-Couranl bekend gemaakt, dat voor de dienst in Noder- landsch Indio zijn benoodigd: twaalf onderwijzers in het bezit eener acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzeren zes onderwijzers in het bezit eener acte van bekwaamheid als hulponderwijzer. Verdere voorwaarden en verpligtingen worden aldaar tevens opgegeven. De commissaris des Ironings in de provincie Zuidhol land heelt burgemeesters en wethouders aangeschreven, do ingezetenen hunner gemeente op de gebruikelijke wijze, by openbare afkondiging te herinneren aan de volgens art, 42 der wet van 29 Maart 1833 [Staatsblad no. 4), op hen rus tende vorpligting tot hot inleveren van suppletoire aangiften, wanneer zij door aanschaffing of verwisseling van belasting- voorwerpen in de termen vallen van art. 27 dier wet en hen tevens te wijzen op de strafbepalingen derartt. 35 en 39, waaraan zij zich by nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen, met bepaling, dat de bedoelde afkondi ging in de tweede helft der maand October a. s. moet plaats hebben en zoo dikwijls behoort te worden herhaald als uit hoofde van plaatsolijko omstandigheden noodig wordt geacht'.

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1