SCHIEDAMSGHE COÜRMT. Per Telegraaph. van 21 September 186Ö.Buitengewoon N°. 4 I - 1 Vereenigde Zitting der beide Kamers op Maandag,^21 September 1868, ter opening van de Gewone Vergadering der Stalen Generaal. 1 'Zittingjaar 1868 1869). De heer rar.( J.. A. Philipsc', die den voorzittersloel bekleedt, opent, Mh3at'de"Ieden der beide.kamers zich In de zaal, bestemd voor de zittingen van de tweede kamer, vereenigd hebben, tegen half één ure de vergadering, en laat een'koninklijk besluit van 19 Sep tember ji', houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende Tiet aanstaande zittingjaar der staten generaaldoor den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeen komstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het'bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene-commissie-van-achttien leden, zamengesteldTiit leden van de beide kamers, die Z. M. den koning bij HD. aankomst in het gebouw der staten generaal ontvangen en in-en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministeriële departementen, de kanselier der orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten één ure in de vergaderzaal. Z. M. de koning;; die zich op de in het programma voor de opening van de vergadering voorgeschreven wijze naar liet gebouw der staten generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. plaatst zich op den troon en houdt de navol gende openingsrede Mgne Heer ent „Het verheugt Mij, Uwe zitting temogen openen met dankbare erkenning van het vele goede, dat het Vader land te beurt viel. Onze betrekkingen met de andere mogendheden laten niets te wenschen over. De middelen van internationaal verkeer worden aan houdend uitgebreid en verbeterd. De belangen van handel, scheepvaart en nijverheid worden door Mijne gezantschappen en consulaten voort durend met zorg behartigd. Zee- en Landmagtzoowel hier te lande als in de Ovcr/eesche bezittingen, kwijtou zich voortdurend loffe lijk van hare taak." y K J Wat in Uwe vorige zitting onafgedaan bleef ter ver betering van liet regtsvvezen, zal, voor zooveel noodig gewijzigd, andehiiaal aan Uwe beraadslaging onder worpen worden. t Ook zullen U voorstellen worden gedaan, teneinde in gewigtige leemten van de bestaande regtcilijkc organi satie te voorzien. Om dat doel télbereiken, mag gedeel telijke invoering van de W|t houdende de nieuwe reg- terlijke inrigting wenschelijk geacht worden. De Wet houdende afschaffingen de tienden zal wederom worden ingediend. Bij het toenemen van de,bevolking des rijks vordert artikel 77 der Grondwet vermeerdering van het getal leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Yan 'Mijne"bijzondere zorg voor'het onderwijs zal U blijken uit de voordragt eener Wet tot regeling van het hooger onderwijs. Met den aanleg van de werken voor de staatsspoor wegen zijn groote vorderingen gemaakt. De verbinding langs de spoorwegen met de noordelijke gewesten is tot stand gekomen. De aanleg van een aantal groote werken van open baar nut wordt regelmatig voortgezet. De landbouw mag zich over 't algemeen in een ruimen oogst verheugen. Dankbaar erken Ik, dat do ziekte onder het rundvee gelwei is geweken. Toen men onlangs eenige zorg koes terde, dat zij zich op nieuw zou vertoonen, zijn terstond de strengste maatregelen genomen. De uitkomst der Yisscherijen was niet zeer bevredi gend. Nieuwe ondernemingen beiooven meer uitbreiding aan de Zeevisscherijen in het bijzonder. Nieuwe wettelijke verordeningen op het krankzinni gen-wezen zullen U worden voorgelegd. Onze nijverheid blijft vooruitgaan. De ontwerpen van Wet op den ijk der maten en ge- wigten, op de begraafplaatsen en op de banken van leeniag zullen U op nieuw worden aangeboden. Het uitzigt bestaat, dat in liet volgend dienstjaar: He Staatsuitgaven, ook die voorde spoorwegen, zonder buitengewone hulpmiddelenbestreden zullen kunnen worden. Bij de raming der uitgaven Is naauwkeurig gelet op de wenschelijkhcid om Tn alle eiscben van de dienst te voorzien, met inachtneming van die matiging, welke door de omstandigheden geboden wordtv Onder de wets-ontwerpen met het finantieel beheer in verband staandedie U voorgelegd zullen worden behoort het voorstel tot afschaffing van het zcgelregt op drukwerken, en zijn vervanging door andere mid delen. De toestand van Ons uitgebreid overzeesch gebied is niet met één woord aan te duiden. Door gewijzigde inrigting van het door de Grondwet voorgeschreven Verslag, dal U binnen weinige dagen zal worden toege zonden, zullen de bijzonderheden aangaande elk gebied, ook-die volgens de laatst ontvangen tijdingen, beter ter Uwer kennis komen. Voor de regeling van vele groote belangen Onzer voornaamste bezitting is Uwe ijverige medewerking on misbaar. Ik reken daarop voor de zoo tijdig mogelijke vaststelling der begrooting voor Nedcrlandschlndievoor 1869. Heeft zoodanige "vaststelling plaats, dan kunnen in de aanstaande lente wets-ontwerpen gereed zijn be treffende de suiker-cultuur en de uitgiften van gronden in Indie. Voor de vervulling der omvangrijke taak die U wacht, maak ik met vertrouwen staat op Uwe vaderlandsliefde en op eendragtig zamenwerken. 1 Moge Uwe werkzaamhedenonder Hoogere Zegen tot krachtige bevordering van 's lands belangen strekken. Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal geopend". Z. M. de koning verlaat, na het uitspreken dezer troonrede, begeleid door de commissie, de vergader zaal om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. 1 De voorzitter sluit, nadat a de commissie is terug gekeerd, de vereenigde zitting|d|i|kamers. Gedrukt bü YAN DIJK feCOMP», to Schiedam. w .K >*s A u Jji/* -J -

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 3