rA°. 186& Woensdag 25 September. Yerschijnt Maandag, Woensdag ea Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. COURANT. v ABONNEMENT: Ahonnrmenlsprijt per Drie üacoden Franco per Post, door hel gebeele Rijk f 1.85. - 2.25. (B rieten Franco.) ADVBETENTIEN: Prijs van den gewonen regelf O.IO» Tot 10 regels f 1.00. Zegelregt voor iedere plaatsing 0.35. De Guulois, een weinig bekend dagblud van Parys, dat in betrekking staat met uitgeweken Spanjaardenberigtio jl Zaturdag hot volgendeEen paar weken geleden zeiden wij, dat ér in Spanje gewigtige gebeurtenissen op handen warenal de andere dagbladen spraken ons toen tegenmaar onze voorspelling komt thans in vervulling. Ken vereeniging van republikeinseh-gezinde Spanjaarden heeft een manifest uitgevaardigd, dat gisteren door ons is medegedeeld. Heden vernemen wij, dat de Spaanscke generaals, behoorende tot de Liberale Unie (dat is tot de gematigd.liberale party), die onlangs door het conservative ministerie Gonzalez Bravo naar de Canari3che eilanden gebannen waren, van daar ont snapt en in Andalnsie geland zijn, en in die Spaanscke provincie de banier des opstand# tegen het gouvernement niet alleen, maar ook tegen de dynastie opgestoken hebben. Die opper-officieren zijn: de maarschalk Serrano, de generaal Dulce, Serrano- Bedoya, Cabulioro, de Rodas en anderen. De ons geworden berigten stellen ons in staat om daarbij te voegen en dit is het gewigtigste leit dat de generaal Prim met al de uitgeweken officieren, die hem als zijn groote staf omringden, te Londen scheep is gegaan, zich rigtende naar de kust van Valencia. Hij zal natuurlijk het opperbevel over den opstand op zich nemen, De sedert ingekomen berigten, ofschoon daaraan uit den aard der zaak veie by zonderheden ontbreken, bevestigen het bovenstaande. Den 18 dezer heeft de schout-bij-nacht Topete met de gebeele vloot de vaan des opstands te Cadix opgestoken. Terzelfder tyd zijn de naar de Canarische eilanden verbannen generaals aan boord van een handelsstoomboot te Cadix aangekomen en, nadat het garnizoen zich tegen de regering verklaaid had, aan land gegaan. De maarschalk hertog de la Torre, gewezen president van den senaat, heeft zich aan het hoofd van den opstand geplaatst, die naar men verzekert, zich tegen de dynastie gerigt heeft en de bijeenroeping van een staatsregelendecortes-vergadering en de instelling eener voorloopige regering eiseht, In Andalusie zijn de tele- grauflynen vernield. Van sommige kanten wordt verzekerd, dat de koningin van Spanje afstand van de regering zou gedaan hebbenvan een andere zijde wordt dit tegen gesproken en men wil dat do koningin naar Madrid terug gekeerd is, zonder dat een zamenkomst heeft plaats gehad tusschen haar en den keizer van Frankryk. Zells de Fransche Monileur verklaart de beweging te Cadix van eenigzins ernstigen aard. Onder de mautregelen die de regering genomen heeft, be hoort het in staat van beleg verklaren der hoofdstad, alwaar te gelijkertijd een nieuwe kapitein-generaal is benoemd, de heer Calonge, terwijl de maarschalk Concha zich het opper bevel over de militaire magt in Andalusie heeft zien opdra gen. Groote agitatie beersebt er allerwege in Spanje en aan het hof aldaar een niet minder groote paniek. Voor het overige kan men weinig staat maken op de ver schillende berigten door do Fransche bladen medegedeeld, daar de gemeenschap langs de telegraaflijn met het buiten land is afgebroken, zoodat die berigten onder alle reserve moeten ontvangen worden. In Ierland begint men aan de zyde der liberalen en der conservativen beiden iets bedenkelijks te zien in dea loop dien de aanstaande algemeene .verkiezingen in Ierland schynen te zullen nemen. Er treden aldaar kandidaten van drieërlei soort op: voorstanders van het ministerie, die de slooping der lersche staatskerk en de staatkunde van den heer Gladstone verwerpenOrangisten.die del erscbe staats kerk in stand willen houden maar niet het ministerie Disraeli; en liberalen, die wensohen den heer Gladstone aan het be wind te zien komen en de verbindtenis tusschen staat en kerk, althans voor zooveel Ierland betreft, te zien ophouden. Deze laatsten worden van de zijde der Roomsch-Katholieke gees telijkheid, meestal oponlyk en dringend, aanbevolen en met alle magt ondersteund; doch er zyn onder de liberale kandi daten verscheiden die verklaren of althans te verstaan geven, dat gebeele of gedeeltelijke afbreking der vei bindtenis tus schen Ierland en Engeland in hunne bedoeling ligt. Zoo wordt uit een adres, waarbij zekere heer Power de stemmen der kiezers van het graafschap Cork voor zich gevraagd heeft, deze zinsnede aangehaald„lk ondersteun de staatkunde vnn den heer Gladstone, dewyl zij het zekerste middel ter ver breding der verbindtenis tusschen Groot-Britannie en Ier land is." VEREENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS. Sluiting van de gewone zitting der staten generaal op Zaturdag den 19 September 1868. De heer mr. J. A. Philipse, voorzitter der eerste kamer, bekleedt den voorzitterstoel. De voorzitter doet den grifBer der eerste kamer een besluit des konings van 29 Augustus voorlezen, waarbij aan den minister van binnenlandsche zaken wordt opgedragen om zich heden ten twee ure te begeven naar de vergaderzaal van de staten generaal en daar, in naam des konings, de tegen woordige zitting van de staten generaal te sluiten. De voorzitter benoemt daaiop eene commissie van leden der beide kamers, om den minister van binnenlandsche zaken in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de minister, die zich op de gebruike lijke wijze naar do vergadering der staten generaal begeven heeft, de zaal binnengeleid. De heer Fock, minister van binnenlandsche zaken, plaatst zich voor de minister-tafel en houdt de voigende aanspraak Mijne lleeren Door den koning ben ik belast mei hel sluiten van de vergadering der staten generaal De ongewone omstandigheden, waaronder deze zitting werd geopend en voortgezetwaren oorzaak, dat op wetgevend gebied met veel is lot stand gebragt kunnen worden. Ondertusscben is deze zitting niet grbcet onvruchtbaar voorbijgegaan. De wetten dte de grondwet jaarlijks vordert tot verzekering tier ver schillende lakken van 'a rijka bcbcer, werden ïu een gevorderd jaargetijde vastgesteld. De voortzetting onzer groote publieke werken hebt gij zoowel door ecnige wetien lot onteigening als door inwilliging van geldmiddelen onder steund en betorderd Het wels ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomit met de maat schappij tol cxjdottatie van staatsspoorwegen znogt uwe goedkeuring niet wegdragen. Door de aanneming van het wets-ontwerp tot bekrachtiging der overeen komst lol wijziging van de concessie tot het maken van het kanaal van Holland op zijn smalst, is ecne groote schrede gedaan om de uitvoering van dit werk te verzekeren. De koning draagt mij op limijne heerenzijnen dank te beluigen voor de behariiging van de zaken des lands. In naam de» konings verklaar ik deze zitting van de staten generaal te zijn gesloten. Daarna wordt den minister dnor de commissie weder uit geleide gedaan en gaat do vergadeiing uileen. De minister wordt met het gewone ceremonieel naar bet paleis des konings teiug geleid. Opening van de gewone zitting der staten generaal, 18681869, op 1Maandag den 21 September 1868. De opening der gewone zitting van de staten generaal heeft jl. Maandag op de gebruikelijke plegtige wyze plaats gehad, zijnde de rede, by die gelegenheid doorZ. M. den koning uitgesproken, door ons denzelfden dag, in een buiten gewoon nummer, aan onze geabonneerden in de stad en omstreken medegedeeld. SCHIEDAM, 22 September 18 6 8. By do commissie uit den algemeonen kerkeraad voor het fte stichten Diaconiehuis alhier, is, naar wy vernemen, dezer dagen van buiten do stad ontvangen, van iemand die onbe kend wil blijven, de aanzienlijke gift van 500.— Naar wy vernemen zullen heden aan den nationalen wedstrijd in het kamp .van Waalsdorp, als afgevaaidigden dor dd. schutterij alhier, deelnemen, kapitein F. J. Broek hals, adjudant-onderofficier M. Flooij, korporaals W, van der Moat en P. Kalkman, en schutters W. van der Klink, J, Groenoweg en J. Simons. Morgen zullenbehalve de beide eerstgenoemden de 2de luitenants M. M. Kerdel, G. L. Klunder, en de 2de luitenant a la suite G, Visser van dien wedstrijd mede deelgenooten zijn. Door de vereeniging Arena alhier is mede een prijs 'uitgeloofd voor den Nationalen scherpschutters-wedstiyd, die dezer dagen in het kamp te Waalsdorp wordt gehouden. Jl. Zondag namiddag was een meisje van vier juren naar hare grootmoeder gegaan, die met een schuit by de Spoelingbrug lag. Eenïgon tijd daarna werd het kind ver mist en op de herhaalde verzekering van een meid dio mede op de schuit was, dat zjj het meisje over de brug bad zien gaan, dacht de grootmoeder, dat het naar huis was gegaan in de Boterstraat, By onderzoek bleek het echter, dat dit het geval niet was en terstond werden maatregelen genomen om het kind op te sporen, die echter met geen gunstig gevolg werden bekroond. Maandag morgen werd het lykjeopge- vischt naby de schuit; het kind had bare behoefte willen doen en in een onbewaakt oogenblik was het in 't water gevallen. Heden morgen circa negen ure viel een knaapje van aeht jaren in de Broersveldgracht en verkeerde reeds in zin kenden staat, toen op het hulpgeroep van eenige daarby staande vrouwen, een jongeling van omstreeks vyftien jaren en Johannes Christiaan Houtenbrink genaamd, zich gebeeJ gekleed te water begaf en den drenkeling behouden aan wal mogt brengen. Onder Beukeisdyk is jl. Zaturdag ochtend het lijk uit het water opgehaald van een onbekend manspersoon, 6 voet lang en met een zwaren ringbaard, gekleed in rosachtig zwart laken pantalon, buxking jas met beenen knoopen, overhemd, geweven onderbroek, lange witte sokken en ge lapte bottines. Gisteren namiddag, na den afloop der opening van de staten generaal vereenigden zich de leden van het 's Gra- venbaagscho seherpschutterskorps, de manschappen der schuttery van die gemeente, do leden van hei Zilveren Kruis en die vun hei Metalen Kruis op hunne onderscheiden loop plaatsen en begaven zich, met ontrolde vaandels of banieren, naar de Ridderzaal op het Binnenhof aldaar, waar ook do scherpschutters, de leden der sehuf'ery, de manschappen van vloot en leger enz., voor zoo ver die aan den wodstryd deelnemen, allengs bijeen kwamen. Omstreeks drie uren vereenigden zich in die in feestge waad getooide Ridderzaal de verschillende scherpschutters korpsen en deputatien uit onderscheiden steden van ons vaderland, de ridders van het Zilveren Kruis, do 1ste sectie der Metulen Kruis-vereeniging, zoo mede de militaire auto riteiten, waaronder de minister van oorlog en de generaal- mnjoor, gouverneur dor residentie. Op do verhevenheid der zaal hadden plaats genomen het bestuur van den Utrechtschen weerbaarheidsbond, de Haag- sche regelings-eotn missie voor het feest en de burgemeester en wethouders der residentie. Weldra verscheen Z. K. H. de prins van Oranje, die met veel «eestdrift en het spelen van de volksliederen door het muzykkorps van het regement grenadiers en jagers werd ontvongen. Nadat aan Z. K. H. eenige leden der bovengenoemde com mission waren voorgesteld, werd Hd, een zilveren beker, door de stad voor die gelegenheid geschonken, met den eerewyn aangeboden. Alvorens den beker te ledigen, sprak Z. K, H. ongeveer het volgende Mijne HeerenU allen, en inzonderheid de heeren, die aan den wedstrijd komen deelnemen, heet ik hier harteljjk welkom. Uw talryke opkomst getuigt van nw belangstelling in het behandelen van da wapenen en zucht om zich krijgsmans deugden eigen te maken. Ik breng kuldeann het bestuur van den Weerbaarheidsbond voor de moeite en zorgen, die bet zich tot het houden van dit feest getroost heeft, en hoop, dat de billijke verwachtingen omtrent dit feest van ieder mogen bewaarheid worden. Ik eindig met den wensch, dat by den wedstrijd een ieder een vaste hand en een juist oog mogo hebben. Met een daverend hoezee werd deze hartelyke heildronk begroet en door den heer Bcbubart, president van den weer baarheidsbond, op de volgende wijze beantwoord: Beminde vorst van Oranje, beschermer van den weer baarheidsbond zoo even hoorden wy u ons bet welkom toe roepen. Dit maakt ons allen trotsch, wy zy n als Nederlanders opgekomen om met onzen vorst bet groote beginsel van de volksweerbaarheid hier op te bouwen. In 1866 hoorden wy reeds uit uwen mond een vereerend en opwekkend woord in dien zin. Wij danken u bij herhaling voor uwe belangstelling en hopen, dat dit grooto beginsel moge strekken tot onge schonden bewaring van onzen bodem, tot glorie van ons vorstenhuis en tot bet beantwooiden daarvan, dat ten allen tijde Nederland en Oranje één is. Dat is de kreet der weerbaarheidLe: e de koning Ook deze heildronk werd eveneens met uitbundig gejuich begroet, waarna de vice-president een dronk ter eere van den prins van Oranje instelde, waarby o. a. gezegd werd: Daar waar als hulde aan Z. M. den koning zoo eren met zooveel geestdrift is gedronken, kunnen wy op niets met meer vuur drinken dan ter eere van den prins, die mode zno grooto ingenomenheid in deze zaak beeft betoond, en die blijken gaf zooveel belang in de wapenoefeningen te stellen. Het is een giondwetiige pligt, dat allo weerbaren in het land de wapenen voeren voor de verdediging van den vaderland- scben grond. Laten wij hopen, dat de prins ook in dezen wedstrijd als overwinnaar kcere, en vereenigtu met mij in den heilwensch: Leve de prins van Oranje, onze eere-voor- zitter. Daarna ving de togt door de verschillende straten der stad aan. Voorafgegaan door do muzyk der jagers, mar cheerde men langs het Buitenhof door de Gravenstraat, Hoogstraat naar het Noordeinde, waar de koning zich op het balcon san hot paleis in generaals-uniform van de scherp- schutters bevond en Z. M. niet geestdrift begroet werd. Ver volgens zette men don togt naar het kamp voort. Nadat de regelings-commissie begonnen was de verschil lende korpsen hunne verblijfplaatsen aan te wyzen, hoorde men al spoedig de blyde kreet „de koningde koning!" en verscheen Z. M. ineen open ry tuig gezeten. Z. M. reed de troepen langs en stapte vervolgens uit het rytuig. De heer Schuburt sprak den koning aldus toe: Wy danken u hartelijk, o koning, voor de ontvangst die Uwe Majesteit aan alle deze weerbaarheids-korpsen wel hebt willen bereiden. Dit hooggeschat blyk van toegenegen heid verhoogt onze weerbaarheid, onze kracht tot hot helpen bevestigen van het vaderland onder de onafhankelijke staten; ja, allen zonden trotsch zyn, wanneer dit noodig wezen mo«t, dezen bodem te helpen verdedigen, waarin het gloricryk stamhuis van Oranje steeds is voorgegaan. Zigtbaar diep getroffen antwoorddo Z, M.: Ik dank u, president van den Bond der Weerbaarheid voor deze zoo vaderlandslievende woorden. Zy zyn ook da uitdrukking van royn hart en van het geheele huis van Oranje jegens de Nederlandsche natie. Het doet my ge noegen u allen hier vereenigd te zien, om uit te roepen, zoo als de koning d'.t op bet oogenblik gevoelt: Leve het Vaderland! Na deze koninklijke ontboezeming, die in aller harten^,.

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1