A°. 1868. M 2018.; Vrijdag 10 October. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1 ii BUITENLANDSCHE BERIGTEN. 11' 1 COBRAS T> ^l1 ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Scanden Franco per Post, door het geheele Rgk f 1.85. - a.as. (Brieven franco.) ADVEBTENTIEN: Prijs Tsn den gewonen regelf 0.10* Tot 10 regel# f 1 00. Zegelregt toor iedere plaatsing 0,35. De redactie van het Parijsche dagblad le Gaulois heeft het volgend schrijven van den generaal Piim, gedagteekend den 10 dezer, ontvangen en ter kennis van het publipk gebragt: Myne heeren, ik gevoel mij vereerd en getroffen door de betuigingen van toegenegenheid, vervat in den brief dien gij my door tusschenkotost van een uwer redacteuren hebt ge zonden. Ik beschouw die betuigingen als gcrigt aan de libe rale wedergeboorte mijns vadet lands, eer dan aan aiy zeiven. Spanje is veel verschuldigd aan de Fransehe drukpers in het algemeen en inzonderheid aan le Gaulois, die zich belast hebben met de taak om de regtmatigheid zijner revolutie ann Europa aan te toonen. IJet is mij een genoegen, u in mijn naam en in den naam der door mij vertegenwoordigde begin selen de betuiging te zenden van mijn zeer warme erkente lijkheid voor uwe veel vermogende medewerking. Derevolutie hier te lande myne heeren, gaat ïustig haren gang; en gjj zult haar, dit houd ik voorzeker, de verdiende lolspraak gaveu, dat zy een voorbeeld van gematigdheid is geweest. Het is zigtbaur, dat zij het werk is vun een edel aardig, grootmoedig en ridderlyk volk, dat van zijn kracht bewust en zeker is, en kleingeestige wraakoefeningen jegens zjjn gewezen beulen beneden zich acht. Het is mij bekend, dat een klein gedeelte der Parijsche dagbladpers zich tot den weet klank van oenige ongeduldige gemoedeien heeft gemankt, te kennen gevende, dat wij niet voortvarend genoeg waren. My bevreemdt dat ligtvaai dig oordeel; en ik verzoek u, mijne heeren, het lerogi te wijzen. Hoe! er zou trangheid kunnen worden verweten aun een revolutie welke nog maar acht dagen oud is en die reeds heeft verrigt wat onze revolutie heeft gedaan Is het een gering weik het omstooien ecner drie eeuwen oude dynastie en het vestigen eener regering in acht dagen tijds Kortom, mijne heeren, daar gij verdiend hebt dat uw dagblad met de benaming van Monileur der revolutie bestom- peld wordt, verzoek ik u die aanmerkingen te beantwoorden; voegt daarbij, dat wij thans, nu ons-bewind gevormd is, zonder dralen den staat der zaken tot vastheid zullen bren gen op de grondslagen van ons progrumma. Dat programma is u bekend. Wij hopen het met de mede werking der grondwetgevende volksvertegenwoordiging, die onverwijld zal worden samengeroepen, binnen zeer korten tijd tot verwezenlijking te brengen. Alsdan zullen wy in bet bezit zijn van het politiek ideaal voor het hedendaagsch Spanje, dat is: een waarachtige mo narchie van constitutionelen aard, gebou wdop iiberalegrond- slagon zoo ruim ais die soort van regering maar eenigermate toelaat. De Gaulois voegt bij dat schrijven deze aanmerkingen Hetishetnadrukkelijkat antwoord, dat kan gegeven worden op do beweringen van vijandige dagbladen, die lasteringen omtrent de mannen van de Spaansche revolutie en ongerust heid omtrent hare uitkomsten verbreidon. Het is een ant woord aan degenen, die zeiden, dat Spanje met een militair dictatorschap, met een gewelddadig en wederregtelyk ge sticht keizerschap werd bedreigd. Kortom, het is een brief zoo als een braaf man en een groot burger schryft. Omtrent dit svbry ven laat zich een der groote buitenland scbe dagbladen aldus uit: Hadden de hoofden der Spaansche revolutie tot nu toe vermeden zich omtrent de kwestie van den regeringsvorm uit te laten, Prim, thans do groote man in Spanje, verklaart zich in een echt ij ven aan den Gaulois voor een waarachtig constitutionele monarchie op de liberaalste grondslagen. Dat schryven is een monarclmal en tevens liberaal programma, zoo ais wy van hem en van zyn vrienden verwachten mogten, en waarmede zelts vele demokreten in Spanje genoegen zullen nemen. Doch er zou te veel gewigt aan dat schryven kunnen gehecht worden. Wat ook de inzigten mogen zyn van Prim, die door zjjn togenpartyders, zekerlijk ten onregte, gezegd wordt de kroon der Bourbons voor zich zeiven en voor zijn geslacht te bejagen, en die, zoo hy eenige eerzucht van dien aard bad, veeleer, gelyk wy liefst willen gelooven, de eerste president der toekomstige republiek Iberiu zou willen worden, onverschillig wat Prim's inzigten zijn, met hot in den Gaulois algekondigde programma is het laatste woord van Spanje's oroschepping nog niet uitgesproken. Uit dat belangwokkend stuk zien wy wel wat de hoofden der bewe ging willen, maar niet wal do Spaansche natie willen zal, noch waartoe zy door de tijdsomstandigheden zal worden gedrongen. Intusscben is hot nu reeds zeker (en dat is bet waarop het vooral aankomt) dat het toekomstig Spanje, het nioge dan een eedgcnoolschappolyke republiek ol een constitutionele monarchie worden, zich naar het oordeel vnn de bewerkers zyn»rreorganisatie onder do parlementaire staten zal beboe ren to plaatsen. Het zal noch een militair dictatorschap, noch een keizerryk met vertegenwoordigende instellingen naar een by zonder model zyn, maar een vrij land, con land waarin de vrijheid een waarheid zal zijn. Ai het andere is byzauk, In do dagbladen komen talryko bijzonderheden voor omtrent do zware overstroomingen, die in de laatste dagen in Zwitserland hebben plaats gehad, vooral in bet Ryndal en de volleyen van de kantons Keuas, Tessino, Wallis en Graauwbunderlund. Een der bladen herinnert, dat na de overstrooming van 1834 de eenige dienaar menschen geheugen, bij die van dit jaar kon worden vergelekeo, de door die ramp in Zwitserland berokkende schade werd begroot op 10 millioen francs, waarin de Graauwbunder- landers o. a. voor 3 Va millioen deelden. Naar do algemeene opinie zijn de verwoestingen welke nn in de Alpen-valleyen zyn veroorzaakt afgescheiden van de talrijke verliezen aan mensebenlovens veel grooter dan die van 1834 en het zal nog wel eenigen tyd duren v<5ór dat men met zekerheid' het juiste cijfer zal kunnen berekenen vun de enorme verlie zen welke door particulieren, door gemeenten, door do maat schappij van den N. O. spoorweg en door de verschillende belanghebbende staten zyn geleden. In do Vetoenigde Staten van Noord-Amerika werd de uitkomst der stemming in de vier groote staten Pennsyl vania, Ohio, Indiana en Jowa voor de herfstvorkiezingen, die den 13 dezer moesten plaatshebben, met groote spanning te gemoet gezien; die verkiezingen, inzonderheid in Penn sylvania en Ohio, werden gerekend de schier stellige voor boden te zyn van den uiislag der presidentskouze, welke op den 3 November aanstaande moet plaats hebben. Indiende demokraten in die twee staten de zege behaalden, zou er eenige kans voor bunnen kandidaat, den heer Seymour, zyn; doch zoo de republikeinsche partij er hare sterkte zag aan- groeijen of ook maar onverminderd behield, dan zou, naar men meende, Grants verkiezing met zekerheid te verwachten zijn. Bij de verkiezingen van het vorige jaar had de demokra- tisohe partij in Pennsylvania een meerderheid van 922 stemmen; de republikeinsche partij in Ohio een meerderheid van 2,910in Indiana van 14,516 en in Jowa van 31,630 stemmen. Do uitslag dier verkiezingen van 13 dezor is nu bekend geworden en de republikeinen hebben in Obio met een meer derheid van omstreeks 20,000, en iu Indiana met een meeiderheid van omstreeks 8000 stemmen gezegevierd. In Pennsylvania hebben zij tot dus ver een meerderheid ,van 10,000 stemmen; echter is de telling der stemmen nog zeer onvolledig. Ile KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van gisteren zijn ingekomen wets-ont- werpen tot wijziging der wet betrekkelijk de militaire pen sioenen en wachtgelden, tot verbooging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1867 en 1868 en tot regeling van het pensioenfonds voor burgerlyke ambtenaren voor 1869. Door de afdeelingen zijn benoemd tot rapporteurs van het hoofdstuk buitenlandsche zaken der staatsbegrooting voor 1869de heeren van der Does de Willebois, de Bosch Kem per, Jonckbloet, Beyma thoe Kingma en Pynappel; van het hooldstuk justitie de heeren: van der Does de Willebois, de Bosch Iiemper, Heijdenrijck, Beyma thoe Kingma en Pyn appel. De gunstige verwachtingdie men in vele Fransehe departementen omtrent den wynoogst gekoesterd heeft,wordt aanvankelijk allezins bevestigd. Het nieuwe gewas onder scheidt zich zoowel door hoedanigheid als door hoeveelheid zeer voordeelig boven dat van de laatste twee en van vroe ger jaren. Uit Argenteuil o. a. meldt men, dat de oogst, die aldaar gemiddeld 70,006 vaten oplevert, ditmaal het getnl van litO 000 vaten zal overschrijden. Uit het departement van de Dróme zelfs, dat door zware onweders en hagelbuyen getroffen is geworden, iuiden de berigten nog gunstig. De wynstok heelt dit jaar door de ziekte niet noeraenswanrd geleden en do druiven hebben, ten gevolge dor buiiengemccne warmte, een hoogen graad van rijpheid verkregen. Dë rjjke oogst heeft reeds een aanmerkelijke daling van de prijzen op verschillende Franscbe markten ten gevolge gehad. De ver maarde markt, die te Argenteuil des nachts voor den aanvang van den pluk wordt gehouden, is ongemeen levendig geweest. In minder dan twee uren tjjds zyn meer dan zesduizend koopen gesloten. In berigten uit Gibraltar van 29 September, over Engeland ontvangen, wotdt gemeld, dat erin de laatste tien dogen daar ter stede wel voor negen duizend pond sterling tabak verkocht was en daterschior geen katoenen goederen meer te koop waren. Do Spaansche bevolking dor omstreek had, zoodra hare revolutionaire juuta's de invoerrogten en accijnsen afschaften of verlaagden, het Britsehe grondgebied als bestormd om er de vroeger zwaar belaste urtikeleu op te koopen. In een Amerikaanse!) blad leest men de volgende ad vertentie: Verloren: Een goudlederen zakboekje met zilveren sluiting, waarin een uitnoodigingskaart voor een thé dansant, twee minnegedichtjes, vjjf minnebrieven cd een rekening vun den kleórmuker groot ƒ108,35. Om alle moeyeiykheden te voorkomen, mug de oerlyke vinder, togen betaling der rekening, de minnebrieven als zyn eigendom beschouwen en van de uitnoodfging tol den thé dansant gebruik mnken, waar hij tevens in de gelegenheid zal zyn met de schrijfster dezer brieven in kennis te komen. De beide vry goed gelukte sonnetten kan by onder zyn naam doen drukken. SCHIEDAM 15 OctoberI86 8. De uitslag der verloting van de tentoonstelling van nyverheid enz. te Arnhem bekend geworden zynde, ligt by de uitgevers dezer courant een lyst daarvan ter inzage van belanghebbenden, i 1/ De drie kweekelingen der Leer- on Vormschool alhier, :/P. W. van Milaan, C. Schepp en J, Slavenburg, hebben Dingsdag en Woensdag voor de commissie van examen iu Zuidholland, te 's Hage, een voldoend examen afgelegd en de acte als hulponderwijzer verkregen. Ook de heer A. Verboom, thans hulponderwijzer te Poor- tugnal, voormalig kweekoiing van de Vormschool alhier, heeft op den 8 en 9 dezer, de acte als hoofdonderwijzer be haald voor dezelfde commissie van examen in deze provincie. De heer J. Eigeraan, predikant te Delfshaven, heeft jl. Zondag voormiddag aan zijn gemeente bekend gemaakt, dat hij voor het beroep naar 's Hertogenbosch heeft bedankt. Bij Z. M. besluit van den 10 October jl., zyn o. a. her benoemd tot griffier bij het kantongeregt te Vlaardingen, de heer mr. A. Krusoman; tot plaatsvervangend kantonregter to Vlaardingen, de beer A, van den Ham van Heyst. Jl. Maandag en Dingsdag avond heeft de heer dr. Zaalberg in de zaal Frascatite 's Hage, een voordragt gehouden, waarby hy een schets gaf van don toestand van het oogenblik, tevens in allezins merkwaardige beschouwin gen tredende over hetgeen de toekomst welligt of misschien hoogst waarschijnlijk aanbieden zal. Verder maakte de heer Zaalberg zijn voornemen bekend om een twaalftal rede voeringen te houden onder de zinspreuk Licht, Liefde, Leven Die naam was door hem vroeger aan de inrigting van zyn schepping geschonken. Onder die banier zou hy optreden, geheel afgescheiden van de vereeniging zelve, waarmede by om velerlei redenen, als zoodanig, geen gemeenschap moer wonschte. Ten slotte meende spreker te moBten bedanken voor alle blijken^ van vereering, zoowel stoffelijke als andere, hoewel elke uitspraak van warme toegenegenheid","ïff welkén vorm ook geuit, hoog waarderende„Ik zoek niet het uwe, maar u." Nog heeft dr. Zaulberg te kennen gegeven, dat hij voor nemens was, bij de uitspraak der synode, van zyn openbaar predikambt af te zien, en de zaai Diligentia te huren voor Zondagsche bijeenkomsten; die zaal was hem echter ge weigerd; zoodat hij nu besloten had zyn betrekking te handhaven. Beide uvonden was de zaal meer dan bezet door een publiek, dat toondo van het gewigt der zaak voor den spreker en zijn aanhangers doordrongen te zijn en onloochenbare blijken van sympathie gaf. Dat de afgeloopen zomer voor Scbeveningen en zyn badhuis bij uitnemendheid voordeelig is geweest, kan daaruit blijken dat de opbrengst van het badhuis meer dan 150,000 moet bedragen; dut het batig slot van de exploitatie op ruim 20,000 mug worden begroot; dat ruim 20,000 plaatsen voor de table d'hóte zijn afgegeven; dat het cijfer der baden 43,000 beloopt. Den beer J. Knappert, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Leyden, is door het Haagsche Genootschap tot verdediging van de Christclyke godsdienst de zilveren medaille toegewezen, voor de beantwoording zijner prys- vraag over de toekoai3t van Jezus. In den avond van 9 dezer, ten 9'/s ure, werden twoe ingezetenen van Onderket k a/d. IJssel, gaande van Rotter dam naar eerstgenoemde plaats, langs 's Gravenweg, door twee personen, zoogenaamde polderjongens, aangesproken om tabak en geld. Naar bun praten moet gebrek aan werk hiertoe geleid hebben, en gaven zij voor naar Gouda te moeten gaan. Later bleek, dat een uur daarna weder aan twee andere personen dezelfde ontmoeting te beurt viel. Uit Leeuwarden wordt, dd. 13 dezer, geschreven: Gisteren avond omstreeks 8 ure is alweder door eenige zware gevangenen in het tuchthuis, waaronder drie die laatstelijk waren ontsnapt, een poging tot ontvlugting gedaan, Zy hadden door het wegbreken van yzeten traliën van uit hunne slaapzaal, waarin zy zich ten getale van 14 bevonden, reeds in de daaraan grenzende werkzaal weteu te komen. Een der bewaarders ontdekte echter nog ty dig genoegde zaak, waarna alle 14 in afzonderlijke cellen werden opgesloten. De arrondissements-regtbonk te Ueerenveenheefteen med. doctor aldaar veroordeeld tot 27 boeten, ieder van 2, wegens het weigeren der gevorderde verklaring, aan welke ziekten, patiënten, door hem behandeld, zijn gestorven. Uit Uitgeest wordt van 13 dezer gemeld: Dezen morgen had hier een jammerljjk ongeval plaats. Eenig vee, van de veemarkt te Furmetend komende, bragt in een weide' onder deze gemeente den nacht door. Vroeg in den morgen, omstreeks 4 ure, maakte men zich gereed om den togt voort te zetten, en terwjjl het vee do weide werd uitgedreven, ging een der dry vors bij bot hek op de brug staan, om het vee'den regten weg te doen inslaun. Een der koeyen, misschien wel door do duisternis misleid, komt op dqn dryver aanloopen en stoot hem achterover in het wateg. Door bezorgdheid voor het vee en de duisternis van den ijacht was hem niet terstond genoegzame hulp nabij, on toen inen hem eiudclyk uit het^ 'if, ilSfl,

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1