A°. 1868. aandag 9 Hovember. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. M ALGEMEEN OVERZIGT. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BINNENUNDSCHE BERIGTEN. iPl* A E0111 AST ABONNEMENT: Aboiinrroentspiijs per Drie Maanden f 1.85. Franco per Postdoor tel gebeele Rijk- 2.25. (Brieteii Franco.) ADVBB.TENTIBN: Prijs ran den gewonen regelf 0.10. Tot 10 regels f 1.00. Zegelregt toor iedere plaatsing 0.35. Het reeds vermelde besluit vim den Spaanschen minister van binnenlundscbe zaken betrekkelijk bet regt van vergade ring behelst de volgende bepalingen t l^Jrlet jiegt van_^vreedza_rae vergadering .tot doel einden die niet door de wetten worden gewraakt, wordt bekrachtigd. Art. 2. Om openbare vergaderingen te kunnen houden moet daarvan een etmaal te voren kennis aan de plaatselijke overheid worden gegeven, met aanwijzing van het doel waar toe, en van de plaats alwaar de vergaderingen zullen worden gehouden, Ait. 3, De vergaderingen die in de open lucht zullen worder. gehouden, zyn onderworpen aan de voorschriften der gemeentelyke verordeningen, in zoo ver zij belemmering op den openbaren weg of stremming van het verkeer zouden kunnen veroorzaken. Art. 4. Do openbare vergaderingen verliezen het karakter van^y^eqdjsame samenkomsten en blijven bunen de toepas sing v^n.dit besluit, zootlra.cen of meer van de daaraan deel nemende burgers er gewapend verschijnen. Art. 5. Het werk van openbare vergaderingen zal worden geacht met de samenkomsten zeiven te zijn afgeloopen; bare besluiten zullen geen latere gevolgen van periodieken ol van duurzanien aard kunnen hebben. Art. 6. Alle administrative en wettelijke bepalingen,welke geheel of gedeeltelijk strijdig toet dit besluit rnogten zyn, worden mits dezen afgeschaft. Maandag li. is in de straten van Madrid een „demonstratie tegen den honger", gelijk het heette, gehouden. Het was een optogt die ten doel had de gedachten van het gouvernement op de volkshuishoudelyko behoeften der Spaansche natie te vestigen. De schare gedroeg zich vreedzaam, verklaarde openbare orde onmisbaar voor volkswelvaart maar gaf bljj- ken van de vrees, dat bet gouvei nement zyn zorg uitsluitend aan de politieke belnngen zou wjjden. Het gemeentebestuur van Cudix, welke stad den naam van de wieg der Spaanscbe vrijheid beeft verworven, als mede de gemeentebesturen van verscheiden andere steden, hebben zich tot bet gouvernement gerigt met klagten of pro testen tegen het hoofdgeld, de nieuwe belasting, waardoor hetvoorloopigbewind de afgeschafte accynsen wil vervangen. Het officiële dagblad vun het Franscbe gouvernement, de Monileur, laat zich in zijn wekelijksch overzigt van het politieke nieuws, aldus over Spanje uil: de meeste mogend heden van Europa hebben de diplomatieke betrekking niet het Spnansche kabinet bervat. Ook de nuntius van den paus te Madrid is daarmede weder in betrekking getreden, hij heeft den minister van buitenlandaclic zaken een bezoek gebragt. De besluiten van het voorloopig bewind worden overal in Spanje nageleefd en uitgevoerd. De verklaringen van den maarsobalk Serrano, van den generaal Prim en van den heer Olozaga, ten gunste van het monarchale beginsel, hebben een goeden indruk gemaukt bij de natie, die kalm wachtophetoogenblik, dat zy geroepen zal worden om door de1 stem der grondwetgevende cortes baren wil te doen ken nen.Intus3chen heerscht or by voortduring orde in den lande", en wordt het manifest van het voorloopig bewind door de voornaamste organen der publieke opinie goed gekeurd. De Londenscbe dagbladen behelzen een van boogerhand afkomstige mededeeling, inhoudende, dat de ontbinding van het parlement en de uitschry ving dor aigemeene verkiezin gen op Woensdag, den 11 dezer, zullen plaats hebben. De Morning Post meent, dat de verdere loop der zaken zich nu reeds met zekerheid laat vooruitzien. Zoo de bere keningen van dat liberale blad uitkomen, zal het nieuwe lagerhuis op den 14 December de troonrede aanhooren on de discussie ever het daarop te geven antwoord aanvangen, den 18 een amendement op het ontwerp-adreB, gelijkstaande met een verklaring van wantrouwen tegen het conservative ministerie, met een zeer groote meerderheid vap stemmen aannemen, den 21 December kennisgeving van de aftreding des kabinets ontvangen, en daarop vooreenigen tjjd uiteen gaan, om den Kersttijd te vieren en om den heer Gladstone tjjd tot het vormen van een nieuw bewind te geven. Bljjkens bet in ons vorig nummer medegedeelde omtrent de uitkomst der verkiezingen tot vorming van het kiezers collegie voor de presidentskeuze, zal het hoog gezag ïn de Verecnigde Staten van Noord-Amerika voor de volgende vier jaren in de handen bljjvenvan de republikeinsohe party, die er in 1860, met de verkiezing van den president Lincoln, het bewind in handen kreeg, nadat de demokrotisebe party, of die der slavenhouders, gedurende cori reeks van jaren telkens een van baro mannen op den presidentazetel bad geplaatst. Er zyn, gelyk de uitvoerige berigten uit de Yereenigda Staten van 23 October melden, in don" laatsten tjjd twee omstandigheden geweest, die veel hebben bygedragen om deze nieuwe zege der republikeinsohe party te verzekeren. Do eerste is een openlyke verklaring van den generaal Biair, den demokratischen kandidaat voor bet vice-presidentschap der Unie, hierop noderkomende, dat by alles wat bet congres tot reorganisatie der voormaals afvallige stalen on alzoo tot wederopbouwmg der Unie had gedaan en verordend, voor ongrondwettig en nietig hield en, zoo veel aan hem stond, te niet doen zon. Deze verklaring maakte door bare revolutionaire en sepa ratistische strekking een zo<£ slechten indruk, dat de heer Blair te St. Louis, alwaar bewoont, van de Ijjst der stera- geregtigden werd geschrapt;krachtens de vroeger gemaakte en nog geldige wetsbepalingen tegen separatisten en vijanden der Unie, en izulljsniettegenstaande bet bekende feit, dat de generaal Blair in den burgeroorlog de confoederatie tot aan haren val toe Ijeeft best!oden. De tweede der boven bedoelde omstandigheden 13, dat er laatstelijk in het Zuiden vele en soms bloedige botsingen tusschen blanken en zwarten voorgevallen zyn: was er ook in de berigten van die gewelddadigheden overdrijvingen par tijdigheid, zy bewezen in het nog van veleD, dat de blanke bevolking van het Zuiden in baar hart nog ongezind was, om in de afschaffing der slavernij en in de opbeuring van den neger, dat is de groote vrucht van den burgeroorlog, te beiusten. De hoer Seymour, do demokratische kandidaat voor het presidentschap, heeft alzoo een vergeelsoben togt door ver scheiden Noordelijke Staten gedaan, met het doel, om er door openbare redevoeringen van verzoenende strekking don voor zyn zaak nadeeligen indruk van Blair's verklaringen vun de Zuidelijke onlusten, zoo mogeiyk, uit te wisachep., He KAMER DER STATEN GENERAAL. Jl. Donderdag zyn de algemeens discussien over de Oost- Indische begrooting voor 1869 voortgezet, Nadat de heeren Fransen van de Putte en de Casembroot het woord gevoerd hadden, beantwoordde de minister van koloniën de legen die begrootir.g in het algemeen aangevoerde bezwaren, en trud bij tevens in onderscheiden bijzonderheden aan gaande ztjn koloniaal regeringsbeleid.Vervolgens voer den nog het woord de beeren van Sypcsteyn, Rocbussen en' il. IC. van Goltstein. De beer van Sypesteijn kwam op tegen den toon "door den minister vad koloniën tegen hem aangeslagen, als ambtenaar met verlof, welke toou wap uit gelokt door de houding des sprekers tegenover den minister, genomen. Vrijdag traden vier nieuwe sprekers, by de voortgezette discussie op: de heeren Pijnappel, vap-dcr Hucbt, de Bosch Kemper en van Nispen van Sevenaer:'Verwy I de beeren Koor- ders, Iiochussen. Gel ken, Fransen van de Putte en van Sype steijn repliceerden^ en de mjnister van koloniën zich op de kamer beriep ten aanzien der woorden door hem tegon den beer van Sypestey n gebezigd, zoo als ook deze had gedaan ten opzigte van den minister. 1 To Stuttgart is een conferentie gehouden van Doit- sche dames, waarop een motie werd aangenomen, om de noodzakelijkheid te betoogen, dat de toiletten der dames be lmoren te worden gewijzigd, met bet oog op de buitensporig heid der mode, den slechten smaak en de onophoudelijke verandering. Een commissie, zamengesteld uil doctors, schil ders en modisten, zal worden benoemd om een nieuw toilet vast te stellen. Ook de 19do eeuw kent nog heksenprocessen. Dit werd onlangs bewezen in Noord-Duitscbiand, in het dorpje •lascbhütte: een boer aldaar brak zyn been en meende, dut dit de schuld was cener oude vrouw in het dorp, die hem behekst had en haren 25sten duivel Peter op zyn dak had gestuurd. De heks werd daarom gelast, om by den bezetene te komen, en daar drongen de aanwezigen haar, om den beheksten van haar bloed to drinken te gevendan zou Peter den boer wel loslaten; de vjrouw stelde voor, om zich met een speld in den arm te prikken, maar dit was, meenden zyn vrienden, niet genoeg; het bloed moest uit den neus komen, en twee man gingen daarop met hunne vuisten aan bet werk. Het duurde niet lang of het bloed begon te vloeyen, en uu moest de ongelukkige vrouw dat bloed laten loopen in den mond van den lijder, die hierbjj zich reeds iets beter gevoelde; om echter tegen allo eventualiteiten beveiligd te zijn, werd er nog wat bloed in een kopje vergaard. Toen mogt de zoogenaamde heks weggaanhaar eerste gang, was gelijk zich denken laat naar den doctor, die baar onderzocht en van het gebeurde aangifte deed; de beide heksenbezweerders werden tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeldde bezetene echter van alle regtsvervolging ontslagen. l SCHIEDAM 7 November 18 6 8. f Gisteren morgen was de bewaarschool der nfdeeling Schiedam van de maatschappijtot Nut van 't Algemeenin de Nieuw8traat ulhier, het tooneel van een echt feest. Het was op dien dag vijfentwintig jaar geleden, dat de school voor 't eerst geopend werd en dut mejufvrouw W. T. M Eekhout bare betrekking als hoofdonderwijzeres bij die schoone en thans zoo bloeycnde instelling aanvaardde. Toen nu deze verdienstelijke jubilaris ten'tien ure, vergezeld van de directie, het sclioolvertrek binnentrad, vond zy dal keurig met bloemen en vlaggen versierd en zag zich opgewacht, behalve door bet onderwijzend personeel en de kinderen, uilen in feestgewaad, door een uitgelezen kring van belang stellenden, waaronder de schoolopziener Dr. C. J. VaiUant, de mede-oprigter der school mc^ K. A. Poortman, de stich teres der Alida-Bchool Tnejafvrodw" A. -Loopuyt/de hoofd onderwijzeres aan die inrigting mejufvrouw C. A. Aenmey-, en een commissie uit de hoofdonderwijzers dezer gemeente. Verschillende toespraken.afgewisseldmet feestliederen, beur- telings door do onderwijzeressen der school, onder de leiding van den beer J. Wijma, eu door de kinderen aangeheven, zetten het feest luiBter by en getuigden, even als de kostbare geschenken, namens de directie, de leerlingen en de onder wijzeressen der school aan mejufvrouw Eekbout uitgereikt, hoe boog de achting is, welke deze zich door baro vijfentwin tigjarige werkzaamheid ruimschoots heeft waardig gemaakt. Met dankzegging aan allen, die tot de feestviering hadden medegewerkt, besloot de voorzittende directeur ten twaalf uur de zamenkomst, die ongetwijfeld de ingenomenheid zal wegdragen van allen, wien een goede eerste-ontwikkeling van hoofd en van hart en een degelijke voorboreiding tot het lager onderwijs in do kinderen van onze woonplaats niet onverschillig zyn, In ons vorig nummer hebben wij een berigt uit de Leydsche Courant overgenomen, waarin gemeld werd, dat de pakschuit tusschen Amsterdam eu Schiedam jl. Maandag werd aangevaren, waardoor een lading koilij zeer werd beschadigd. Blijkens een ons voorgelegde verklaring van den burgemeester der gemeente Leyderdorp, beeft zich dit ongeval op de volgende wijze toegedragenSchipper Wessel Hartkamp Junior is, in den nacht van 2 op 3 dezer, ten gevolge van het verkeerd plaatsen der lichten, -.et zjjn gela den pukschuit op een zandschuit gevaren, die door een stoom boot in den grond was goloopen, waardoor de pakschuit omsloeg en de geheele lading onder water is geraakt. Nadat locale inspectie was genomen is daarvan proces-verbaal op gemaakt, waarin door 'voornoemden burgemeester gecon stateerd wordt, dat schipper Hartkamp geheel buiten zyn schuld in dit ongeval is geraakt eu hij zelfs in groot gevaar voor zyn leven verkeerd beeft. Bij koninklijk besluit van 30 October jl., no. l,vis tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw bcDoemd, de heer mr. J. G. de Brujjn, voorzitter van de llnantiele commissie uit den gemeenteraad van Rotterdam, *st' By koninkljjk besluit van den II dezer, no. 33, iso. a. aan A. de Haas en A. van der Zjjde, te Overschie, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen .van het kruis Fidei et Virtuü, bun door Z. H. den paus toegekend. VolgenB een schrijven uit Havre hebben aan de ten toonstelling aldaar deelgenomen 41 Nederlanders, Een hun ner werd tot lid van de jury benoemd, namelyk de heer A. Hoogendijk Jz., te Vlaardingen. Van de inzenders bekwamen twee een gouden medaille aan zeven werd een zilveren medaille toegekend, aan negen een bronzen medaille, terwyl aan een firma oen eervolle vermelding te beurt viel oneen inzender een eere-diploma verkreeg in de mededinging voor reederijen. De jl. Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam, werd door den burgemeester geopend met een toespraak, waarin hjj de betreurenswaar dige voorvallen welke in die gemeente dezer dagen hebben plaats gehadherdachtwelke toespraak door den heer Ledeboer beantwoord werd. Do voorgestelde regeling der llnantiele aangelegenheden dor gemeente, in verband met de uitvoering van onder- scbeiden groote werken lokten een uitvoerige discussie uit. Het resultaat daarvan was, dat een reeds by hot begin van bet debat door de commissie voor de finantien ingediend voorstel met 33 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Dit voorstel, voornamelijk gemotiveerd door do vele bezwaren tegei de rioolbelasting ingebragt, en de misbruiken, waaraan sommige eigenaars van panden zich nu reeds, met het oog op die belasting schuldig maken, luidt aldus Do commissie voor de plaatselyke finantien heeft de eer voor te stellen, dat de gemeenteraad besluite: burgemeester en wethouders uit to noodigen, het voorstel tot heffing van een regt of loon od de riolen in te trekken en, met instand houding van do overige gedeelten van het llnantiele plan, burg. en weth. verder te verzoeken in overleg met de com missie voor de plaatselijke finantion, te trachten middelen te beramen, ten einde te voorzien in bet gemis van opbrengst, daardoor in de llnantiele plannen ontstaan. Na aijoop der stemming verklaarde de voorzitter, dat het eollcgio van burg en weth. zich met dit voorstel vereenigde. De handboogscbuttery de Batavieren, te Rotterdam, heeft den burgemeester dier gemeente, beschermheer der vereeniging, door een commissie een adres laten aanbieden, waarin de leden met betuiging van bun diep leedwezen over de plaats gehad hebbende ongeregeldheden, verklaren zich zonder eenig voorbehoud tor zjjner beschikking te Sfellen, onder verzekering hunner voortdurende hoogachting en ver- knochthoid. De burgemeester beeft aan de doputatie'een warm woord van dankbetuiging gerigt, 'ónder verklaring, dat de dienst, die hem in het belang dor gemeente zoo wet- V tA J* f "M Ut f

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1