A". 1868. Woensdag 11 November. Versohijflt Maandag, Woensdag en Vrijdag. i. ALGEMEEN OVERZ'.GT. BifcKiENLAKDSGHE BERIGTEN. ,'3 -alleen 'de'onwettigheid van de staatsgreep van 2 December .rt' s n.tf aA* I COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Humden Fr unco per Past, door het gebeele Hijfc f X.85. 2.S5. (Brieven Franco.) ADVEBTBNTIEN: Prij® T«n den gewonen regel 0.10. Tot 10 regels f 1 00. Zegelregt toot iedere pUatsing 0.35. lïtj eon besluit van hot voorloopig bewind in Spanje ondertoekend door den maarschalk Serrano, is de generaal Prim bevestigd in de waardigheid van kapitein-generaal des legers (of opperbevelhebber dor goheele landmagt), waartoe hij £?y een besluit van 30 October jl. verheven was. Verder wordt gewag gemaakt vun een legerorder, door den generaal Prim aan al do troepen gerigt, waarbij hun voorgehouden wordt, dat do zedelijke en de stoffelijke kracht dos legn»-s afhangen van zijn onderlinge oendragt en van zijn ontzag voor de krijgstucht; dat deelneming aan politieke demonstration onvereenigbaar is met de instandhouding der krijgstucht, en dat alzoo de militairen noch bij groepen noch individueel aan vergaderingen ei vcrcenigingen van poliiieken aard deel mogen hebben terwijl anders het leger, die sterke arm der natie, een werktuig in de banden der pai tijen zou worden. Een schrijven uit Madrid behelst het volgende: De scheu ring in de demokrntische partij wordt van dag tot dag meer zigtbaarde mogelijke gevolgen daarvan maken het publick ongerust, en geen wonder, immers het volk hier ter stede heeft thans wel zeventig duizend geweren in zijn bezit en het staat onder de bijna uitsluitende leiding van de voornaamste hoofden der driftigsio voorstanders vao de demokrntische begrippen. De liberalen en de progressisten zijn tot nu toe eenstemmig voor de constitutionele monarchie; eenigeuitstekende leden van de demoktaiische partij, zooals Rivcro en Murtos gaan nog met hen hand in hand. Maar de zuivere demokruteu willen van niets anders dan de aunnoming van den republi- keinschen regeringsvorm hoorei:en zij zijn daarin zoo onverzettelijk, dat eenigen van hen, die ambtsbetrekkingen hadden aangenomen, than9, «aar verzekerd wordt, willen terug koeren tot het leven van ambtelooze burgers, dat is vun zamenzweorders. De gisting in do gemoederen hier te lande wordt meer en meer algemeen en luidruchtig, terwyl elke party bare aan stalten voor de vei kiezingen maakt. De orde op de straat is ia de laatste dagen op sommige plautsen gestoordmaar die wanordelykheden zyn uitzonderingen, terwyl de bevolking kalm blylt en de herstelling eener regelmatige en definitive regering wenseht. Ongelukkig talmt het gouvernement mot het af kondigen der kieswet V' dit ia een nieuwe oorzaak van onzekerheid, die nadeeüg voor bet herstel van algemceoe gerustheid en ver trouwen werkt. Eenige' dagbladen alhier verzekeren, dat de goede uitslag der geldleening voor de Spaansche schatkist, welke den 11 dezer geopend wordt, door aanbiedingen van buitenlandsche kapitalisten nu reeds verzekerd is; doch ditschynteen over dreven opgave. Die aanbiedingen komen neer op een voor stel der bankiershuizen Baiing en Fould, om den terrayn voor do teruggave van zekere aan de vorige regering gedane voorschotten iets te verlengen, en op een vooistel van twee Duitscho bankiershuizen, om 'ais makelaars voor erediet- operatien ten behoeve der Spaansche schatkist te dienen. De goede uitslag dor geldieening is dus nog niet verzekerd, te minder danr er in den loop dor zaken hier te lande verwik kelingen zouden kunnen ontstaandie velen binnen- en vooral buiten 's lands weerhouden van in te achrij ven in de geldleening Een nnderschry ven uit Madrid behelst, dat de Spaansche minister van buitenlandsche zaken dagelijks confercntien met den pausely ken nuntius hield, en dat er onderhandelingen tot herziening van hst concordaat aangeknoopt waren. Het voegt daarby, dat de invoering van volkomen-godsdienst vrijheid in Spanje door hot aarzelen van het voorloopig bewind reeds een onmogelijkheid geworden is. Van een andere zjjde wordt echter berigt, dat er nieuwe manifestatien hebben plaatsgehad ten gunste van de onver wijlde invoering der godsdienstvrijheid; ook worden petitiën van dezelfde strekking ter onderteekoning aangeboden. De koningin Isabella is Vrijdag ochtend met hare hoihou- ding van Pau'vertrokkon en dien dag. omstreeks middernacht, ta Parys aangekomen. Naar gemeld wordt, vestigt Isabella haar verblyf te Parjjs, in 6tryd roet den raad van al bate nabestaanden. De graaf en de gravin van Girgenti hadden zich naar Pau begeven om hunne moeder yan dat voornemen af te brengen; zij slaagden hierin niet, en dit was de reden die hen heeft genoopt, om in Engeland te gaan verblyf houden. Ook de koningin Christina zou gaarne hare dochter hebben willen weerhouden vun te Parys te komendoeh hot is bekend, dat do betrekking tusschen Christina en Isabella sedert lang niet zeer hnrteljjk is. HetFransche hof is te Coropiègno aangekomen. De feesten zullen er schitterend zyn. Onder do genoodigdon bevinden zichook onderscheiden leerlingen der grooteopenbare scholen. Zoo als men weet, is er een gerogtelijke vervolging inge steld togen de bewerkers der manifestatie op 2 November jl. op het kerkhof Montmavtre en tegen hen die een inschryving hebben geopend totoprigting van een gedenkteeken tor nuge- dachtetiis van Baudie. De regering beoogt daat mede, zegt teen, te doen uitkomen dat hot votum van 20Decerobor niet gedekt maar ook gelegitimeerd heeft. Tevens beweert men dat de regering door die vervolging een nieuwe manifestatie wil voorkomen op den 3 December, den geboortedag van Baudin. He KAMER DER STATEN GENERAAL. Jl. Zaturdag zijn de algemeene beraadslagingen voort gezet en ten einde gebragt over da wets-ontwerpen tot vast stelling der begrouting van Nederlundsch Indie voor bet dienstjaar 1869. De minister van koloniën voerde bet eerst het voord tot toelichting van zijn vroeger uiteengezette denkbeelden en ter beantwoording van onderscheiden inge- biagte bedenkingen, waarna nog spruken de beeren Saay- mans Vader, Nierstrasz, Rocbussen, de Bosch Kemper, J. IC. van Goltstein en de minister van finantien. Daarna ging de vergadering over tot de behandeling der onderdeden, het eerst van hoofdstnk II (uitgaven in Nederl. Iridic.) De eerste zes onderafdeelingen dei eerste afdeeling (regering) werden achtereenvolgens goedgekeurd, zonder hoofdelijke stemming. Over do onderafdeelingen 3, 4 en 5 bad een korte woordenwisseling plaats. Over onderafdeeling 7, departement van justitie, had een breedvoerige beraadslaging plaats, waaruan deelnamen de heeren van Ueymathoc Kingtua Koorders.Godefroi, Fransen van de Putte, Sloet van de Beele, de Brauw, de Bosch Kemper, Rocbussen en du Marchie van Voorthuysen. Het onderwerp was het voorstel van den heer van Beyraa tlioe Kingma, om den post van 12,500, uitgetrokken om een alzonderlyke directie van justitie voor te bereiden, te roijeten; dethalve om deze onderafdeeling te schrappen. In stemming gebragi weid zij echter goedgekeurd, met 34 tegen 26 stemmen. Maandag zijn de discussien over de onderdeden der Indi sche begrooting voortgezet tot en met de afdeeling onder wys. Slechts enkele posten gaven aanleiding tot discussie of amen dementen Het voornaamste araendement was van de heoien Fransen van de Putte en Sloet, om het plantloon der kofiij te loten op 13 en niet op f 2.50.lo brengon. Het amendement werd aangenomen met 62 tegen 6 stemmen. De minister heeft er zich niet bepaald togen verzet, maar ver dedigde zyn voorstel daarmede, dat den gouverneur generaal niets belette, om, zoo noodig, een hooger bedrag aan te vra gen. Een amendement van den beer Koorders, om de som voor de topografische opname met f 1000 te verminderen, werd verworpen met 60 tegen 3 stemmen. Een amende ment van den heer Moens om de kosten van het onderwjjs der inlanders met 80.000 te vermeerderon voor nieuwe kweekscholen, werd mede verworpen met 53 tegen 17 stom men, nadat de minister de belangstelling der regering tot bevordering van het onderwys betuigd had. liet seeds zoo zwaar geteisterde Zwitserland, bet Rijn dal ullhans, wordt door een nieuwe ramp bezocht, een uit vloeisel van den geduchten watersnood. De modder, die op deoverstroomdo landen is achtergebleven, heelt besmettelijke koortsen doen ontstaan, waardoor velen reeds zyn aangetast. Er is spraak van het bouwen van uitgestrekte loodsm op ge zonde punten, teneinde de bevolking der besmette streken, by wijze van voorzorgsmaatregel,derwaarts over te brengen. Londen heeft gedurende 1867 een millioen tweemaal honderd vjji'tig duizend konijnen verorberd, Die dieren wor den gefokt door de kinderen in de Fiaoschodepartementen du Nord en du Pas de Calais. Ztj worden vóór de ver zending gevild, en de huiden worden door do boedenmukers gekocht. De totale inkomst vun de konijnenfokkerij door jonge kindoren in die streken beeft in dat jaar 42 000 p, st. bedragen. To Greenwich is als invalide overleden Thomas Culle- forth, de groote celebriteit van het hospitaal. De honderd en-vierjarige oude kreeg van allo ?jjdon lekkernijen en fijne spijzen ten geschenke. De stad Greenwich gaf hem elk jaur een nieuw palissanderhouten been met koperen beslug. Hy had verlof om in een afzonderlijke woning te huizen, waar hy zyn talryko bezoekers ontving en wist te verhalen, hoe hy in 1798 met de Flower of Nay in de lucht gesprongen en gered was; hoe het gevecht had plaats gehad tegen het Fran- sche schip Vengeur in Napoleons tyd. Ieder jaar weid hij met Kersmis door de koningin op Windsor Castle genoodigd. Kn al die zorgen gedyden goed. De oude man was altijd frisch als een hoentje, deed iederen dag een wandeling van meer dan een uur en dronk geregeld por dag zijn tien pinten ule en somtyds nog een pint gin. De Engelscho dagbladen bovatten het volgend drama tisch verhaal. In Corn-Wallis, by kaap Frevose, in Engeland, verheft zich een halfmaanvormiga rots. Hot onderdeel dor rots is alleen genaakbaar by laag ty on langs dón kant. Het bovendeel is naakt, onvruchtbaar en niet ver van daar staat een kasteel, genaamd het Rood-ICasteel, bewoond door een rijk eigenaar cn zijn kinderen, sterke en stoutmoedige jon gens, waarvan de twee oudsten een zeer hevig karakter bezitten. Sedert Inngen tyd 'vermoedde de inspecteur der douanen, dat men zich op groote schaal daar met sluikhandel bezig hield, maar hy kun zich van het feit niet overtuigen. Henige dagen geleden deelde bij zijn vermoeden roede aan een jong vreemdeling, die op bezoek was by den eigenaar, der hoeve, en zy gingen de halve maan bezoeken. Do vreem deling, die een ingenieur was, sloeg met zyn stok op de rots en meende dat zy bol klonk. Hy besloot naauwkeuriger, nasporingen te doen Denzelfden dag sprak ,by er over met de bewoners der hoeve. De vader werd zeer kwaad bewerende dat er nooit gesmokkeld was, en dat men arme vissebers in gevaar zou brengen, met zulke geruchten uit te strooijen. Kortom, men toonde zich zoo kwaad op den ingenieur, dat deze besloot den volgenden dag te vertrekken. Hij vertrok inderdaad tegen 10 ure des avonds. Hy was den omnibus misgeloopen, die hem twee uren verder brongen moest aan het station van den weg, die naar Londen leidt. Hij ging dus te voet, maar alvorens te vertrekken wilde hy nog een oogopslag wijden aan het bovendeel der rots, en tot zijn groote verwondering bemerkte hij aan den voet der halve muan een helder licht. Op hetzelfde oogen1 dik sprong een der zonen van de Roods-Hoeve op bcm toe, cn deed hem beloven, onder doodsbedreiging, niet meer daar te komen cn niets te verraden. Hij beloofde het en vertrok. Onderweg kwam hij den jongste der zonen, een zacbtaardigen knaap, tegen, die hem een eind uitgeleide deed, De ingenieur had een paletot aan van heldere stof, met zwart geboord. Aan zyn bestemming komende cn zyn paletot te warm vindende, verzocht hij den jongen geleider,_die integendeel over de koude had geklaagd, zijn paletot aan te trekken en hem dien'den volgenden dag terug to zenden. De jongeling was van dezelfde gestalteals de ingenieur. Alvorens naar de hoeve terug te keeren, kreeg hij lust om nog eens op de rots te gaaneensklaps knalde een pistoolschot en de ongelukkige jongeling Btortte van de rots met een verbrijzeld hoofd naar beneden. Het was zyn broeder, dezelfde die den ingenieur had doen zweren van tozwygen, die een broedermoord had gepleegd. Bedrogen door den paletot, had hy gedacht, dat de ingenieur terug gekomen was om hem te bespieden. Zinneloos van smart liep hy naar. den magistraat, en "verlfaat35?ëK5mt alleen wat hij gedaan had, maar ook dat hij en zyn familie smokkelaars warendat de halve maan langs onderaardsche gangen met hunne woning in gemeenschap stond, en dat zy sedert jaren voor een overgrooto som koopwaren langs dien weg hadden binnengebrugt. De familie der hoeve genoot de O D- O O algemeene achting en men beklaagt haar algemeen in dit gedeolte van Engeland, waar men denkt, dat het gouver nement bestelen een goede daad is. In de vorige week zyn eenige duizendtallen Rocbe- fortsche Lanternes in Frankryk binnengevoerdondanks de strenge verbodsbepaling, en dat nog wel onder directe bescherming vantwee Fransche souvereinen 1 Men heeft nl. eenige kisten met bustes van Napoleon I cn Napo leon III ingevoerd en in de holten van ieder der pleister- beelden eenige Lanternes verborgen. Z SCHIEDAM 10 November 186 8. De advocaat-generaal Römer heeft in de lieden gehouden tting van den hoogen raad, burgerlijke kamer, conclusie genomen in de onteigenings-zaak vun den hoer J, A. Jansen, eiscber, tegen den burgemeester van Schiedam, r. o. verweerder. Zooals reeds in de vorige week bij de behandeling dezer zaak is gemeld, bestaat de onteigening in eenige ellen halve sloot en een stukjen grond, den eischer toebehoorende, van welke onteigening bij de wet van 14 September 1866 het algemeen nut wus verklaard. De advocaat-generaal concludeerde na uitvoerige weder legging der di ie voorgestelde cassatie-middelen, tot verwer ping. De hooge raad zal aanstaanden Dingsdag, den 17 dezer, uitspraak doen. Als een bijzonderheid kunnen wy vermelden dat twee onzer stadgenootenUenricus Luuns en Maria Allegonda Hamels, morgen hunne 62!/jjarigecchtvereeniging herden ken. To zamen beleven zij den ouderdom van 182 jaar, zijnde de man 84 cn de vrouw 98 jaren oud. In de verschil lende betrekkingen waarin zij gedurende bun langdurig loven geplaatst waren, hebben zy zich steeds de uchting van hunne stadgenooten waardig gemaakt. UeNederlandsche Handelmaatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor het transport naar Java van 173 militairen, waaronder 12 onderofficieren, bonevens 6 kajuitspassagiers, te einbarkeren den 5 December a. s. De reederij van het aan te nemen schip moet zich verbinden geen petroleum te laden, alsmede ora slechts steenkolen tot een vierde der gemeten ruimto in te nomen. Aanbiedingen worden inge wacht tot Donderdag den 12 November 1868, des voor middags ton 11 ure, of bjj de agenten Woensdag 11 dezer. Zij zullen tevens moeten inhouden de opgaaf vun de juiste ligplaats van het schip. Noor wy vernemen moot by het dopartement van finantien een plan in bewerking zyn tot wyziging der by dra gen van do ambtenaren aan hol burgerlyk pensioenfonds.. Nuar aanleiding van den gunstigen stand van,Èèt,fonds, zou' het voornemen bestaan om aanvankelijk dé^doorlóópendé» J 11 K ty'il'i 1

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1