Woensdag 25 Hovember. Verschijnt laandag, Woensdag en Vrijdag. 4°. 1868. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. r - y ALGEMEEN QVERZIGT. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. /a He KAMER DER STATEN GENERAAL. 'w courant; ABONNEMENT: Abonnrtnentaprij» per Drie Meenden Franco per 'Post, door het gebeele Ilijk 1.86. 2.36. (Brieven Franco.) ADVEBTBNTIEN: Prjji Ten den gewonen regelf O.IO. Tot 10 regel» f 1 00. Zegelregt root iedere pleetsing 0.36. Uit Parys wordt geschrevenOnze brieven uit Madrid van jl. Vrijdag melden, dat het voorloopig bewind, te regt bezorgd zy nde wegens den staat der gemoederen, het tydstip der algemeens verkiezingen tot samenstelling der grondwet gevende "Volksvertegenwoordiging zoo veel mogelijk zoekt te verhaasten. Doch daar do gemeenteiyke verkiezingen moeten voorafgaan, vreesde men dat de verkiezingen voor de cortes eerst in het midden van January zouden kunnen plaats hebben.a 'Het republikeinsch comité te Madrid heeft zyn manifest aan de kiezers oitgovaurdigd en daarmede geheel gebroken met de onderteekenaren van Oiozaga's manifest, dut den constitutioneel-monarcbalen regeringsvorm het zy op zich zeiven of als overgang aanbeval. Ook de Carlisten-party maakt aanstalten om aan den ver kiezingsstrijd deel te nemen. De Regeneration, een orgaan van die, party, behelst een schryven van den secreturis van don Carlos j deze zegt, dat hy het koningschap, regerende in overleg met de cortes, het meest ia overeenstemming met Spanje's belangen en zeden acht. Escalanle, de bevelhebber der zoogenaamde „vrijwilligers van de vrijheid" te Madrid, heeft op nieuw zyn ontslag ge nomen j de gevreesde breuk tusschen hem en de bewinds lieden is dus onvermijdelijk. De generaal Serrano is vrij ernstig ziek. De Nord-Deutsche Allgemeine Zeilungeen orgaan der Pruissische bewindslieden, bevat een artikel aan de Rumu- nische woelingen gewyd, waarvan het slot aldus luidt Naar hetgeen in den laatstep tyd omtrent de toenemende opgewondenheid der gemoederen, ten gevolge van party- woelingen in Rumanie gebleken is, kan men zich niet weer houden van te duchten, 3atk de regering in den lande niet sterk genoeg is, om een voor de algemeene welvaart volsti ekt noodzakelijk programma uit té voeren, Wy kunnen hier niet heslissen of de oorztiuk van hetgeen in Rumanie plants heeft in'misslagen deriregering"of-by~de,geregeerden-te"zoeken- zjjin ieder geval is het "nadeelig i oor de algeroeene welvaart van Europa, en in geen geval kan bet metde Pruissische politiek atrooken dat de vrede van Europa van Rumanie uit met gevaar bedreigd wordt. Nadat in Oostenryk de nieuwe staatsinrigting tot stand is gebragt, moet Rumanie zich in de eerste plaats tot taak stellen met het naburig Hongarije die vriendschappelijke betrekkingen aan te kweeken en te onder, houden, waarvoor de geschiedenis en de behoeften van beide Janden een grond opleveren. De hierboven'Sermelde tnededeeling vari dit orgaan van het Berlynscho kabinet heeft te Parys, zoo buiten als binnen den kiing der bewindslieden, grootcn en geruststelienden indruk gemaakt. De Corlstitutionnel, een orgaan van het Fransebe gouvernement, ziet daarin de volkomen bevestiging van hetgeen het vroeger over znrgbarende woelingen der revolutionaire party in Rumunio had gezegd; en vervolgt aldus Toen de Europesche revolutionairen Oostenrijk in Italië en iu Duitscbland geslagen zagen, meenden zy dnt rijk aan zyn oostelijke grenzen tc kunnen bestoken. De volksmenners van Bucharest gingen aambet werkdoor averregtscbe aan wending der woordenhet nieuwe regt en nation ate wenschen, hoopten zy de oostelyke provinciën van Hongarije (dat is Zevenbergen) en de noordely ke provinciën van Tnrkije mede te slepen in een onderneming, die ten doel had aan die twee ryken verlies van grondgebied te berokkenen. Doch daar Hongarye bleek zich zelf en de Oostenrijksche monarchie te wilton verdedigen, schorster de Rumanische volksmenners hunne woelingen aan die zjjde, te meer omdat de gioote mogendheden van het Westen verklaarden de verdragen te willen doen eerbiedigen. Met bet oog op Europa's algemeen belang waarschuwden wy do Kumaniersherhaaldelijk; en thans voert een erkend orgaan der Pruissische staatkunde dezelfde taal tot hen, ais wy. Door dat orgaan wordt het tbans bevestigd, dat er te Bucharest een party is die Rumanie ten koste van Oostenryk wil vergrooten, en wordt dat plan in den naam van Europa's vrede gewraakt. - Thans, nu het gebleken is, dat Europa eenstemmig bet gemelde plan afkeurt, is het te denken, dat de gematigde party te Bucharest nieuwe kracht uit dat feit zal pullen om te worstelen tegen de party der wanorde. heer F. B. Coninck Liefsting, regter in de arr.-regtbank te Leyden, en tot vyfden kandidaat, de heer A. A. de Pinto, referendaris by het dep. van justitie. Daarna werden de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting voor het dienstjaar 1869 geopend. Hier aan nam deel de beer van Kuyk, die breedvoerig 's lands flnantien.besprak in verband ,to'r ons belastingstelsel.-Hy- drong aan op geheeie hervorming in het belang dor gemeen ten. De heer J. K. van Goltstein zag evenwel gaarne de verdaging der discussien tot morgen; waartoe hij een voorstel deed, dat zonder discussie of hoofdelyke atemmiug aangenomen werd. In de zitting van jl Maandug.is, na korte discussie, met 52 tegen 19 stemmen beslist, om een gebeel nieuwe nominatie voor jdesyacalure van don hoogen raad op te maken van vyf personen*. De,, uitslag der stemming voor den eersten kandidaat is dat/na vier stemmingen, de beeren mr. E. G. P. Gertsen ryks-advokaat "in Limburg, en mr. A. F. X. Luyben, oud-minister der Roomsch-Katbolyke «eredienst, ieder 35 van dé*71 "stemmen, zijnde or 1 blanco biljet, be komen, zoodatvW het lot moet beslissen, dat tea gunste van den heor 'Gertsen uitvalt, die aizoo tot eersten kandidaat is gekozen. Verder werden gekozen tot tweeden kandidaat, de Jieor C. D. Asser, raadsheer in het bof van Noordholland tot tierden kandidaat, de heer H. E. C. van Korckhoff, rogter in dje arr.-regtbank te Zwolle.; tot vierden kandidaat, de v 1 Te Lindau, in Zwitserland, is een vrouw overleden, oud 97 jaren. Haar man, die baar overleeft en vroeger tuin man is geweest, is 107 jaar. Hy is in zyn 28ate jaar met haar getrouwd, zoodat zy 79 jaren gehuwd zyn geweest. Door de directie der Oostenryksche Nationale Bank is bekend gemaakt, dat, krachtens de wet van 10 November 1868, het maatschappelijk kapitaal,met 20'A millioenflo rijnen verminderd, en aizoo van 110'/» millioen fl. op 90 millioen 11. gebragt wordt. Deze vermindering zal geschieden door de terugbetaling van 135 fl. in banknoten op iedere actie, welke tot dut einde van 16 dezer af, zonder coupon bladen, te Weonen moeten worden aangeboden. De brei-machine van Lamp, die aanvankelijk over dreven boog werd geprezen, schijnt toch ée'n der moest geniale uitvindingen te zyn van don lateren tyd.„De toestel om den draad te spannen is veel eenvoudiger gemaakt, ook de inrigting om grootere of kleinere steken te maken, is door een viervoudig wyzerwerk veel verbeterd. Door deze laatste inrigting is het mogetyk grof of fijn te brojjen, oven als men bij de verbeterde naai-machine, door een steek-steller, van nummers voorzien, groote of kleine steken kan maken. In Weenen is deze machine reeds in gebruik gekomen, en werd -een.graote-machine-brejjery-opgerigt.Een.eenigz'ma_ge-. oefende arbeidster kan met deze machine in 10 uren 17 paar kleine, of 14 paar groote kinderkousen, of 10 paar kousen voor volwassenen breijen. Te Bristol heelt men bij het doen van uitgravingen voor den nieuwen spoorweg, een net van onderaardscbe gangen ontdekt, dat onder de stad doorloopt. Zy gelyken zeer op de catacomben van Romo en Parys en daar ver scheiden van de gangen toegemetseld zyn, weet men nog niet tot hoever zy zich uitstrekken. Drie verschillende gissingen worden in het dagblad van Bristol gemaakt aangaande het gebruik, dat weleer van deze gewelven is gemaakt. Door sommigen wordt beweerd, dat deze gangen de gemeenschap onderhielden tusschen twee kloosters. Anderen geiooven, dat zij gebruikt werden tydens Bristol een uitgebreiden slavenhandel dreef. De derde en waarscbynly kste gissing is, dat zy gemaakt zyn, om op bedekte wy ze to kunnen smok kelen, en contrabande in de stad te brengen. i De Fransche regering heeft den staat overgelegd van de tabaks-productie en consumtie gedurende het laatste'jaar. Aziö leverde 155 millioen pond, Europa 141 mtUioeu, Ame rika 124 duizend, Afrika 12 millioen. en Australië 400,000 p. In Frankrijk werd in één jaar verbruikt aan snuiftabak 7,799,471 p., aan rooktabak 18,440,919 p., aan pruimtabak 756,025 p. Het verbruik van sigaren was: stuks van 20 centimes 28000 p, van 15 centimes 63,000 p., van 10 cen times 178 000 p en van 5 centimes 2,734,585 p Het huis Rothschild, te Parys, heeft den handel berigt, dat de leiding der firma, "na den dood van baron James, is overgediagen op diens zonen Alphonse en Gustaaf. Geloof waardige berigten zeggen, dat de nalatenschap van baron James, die in 1812 met een Vermogen van ongeveer een millioen irs. naar Parys is gekomen, oppervlakkig op meer dan 2000 millioen frs. 'wordtigesohat. Baron James laat, behalve zyn woonhuizen te Parijs, bet kasteel in bet bosch van Boulogne en de prachtvolle bezitting te Laferrières, nog 51 groote huizen na te Parys, benevens onderscheiden eigen dommen in de aanzienlykstesteden van Europa. Vootol in Italië zijn Rothschilds eigendommen in de laatste jaren zeer toegenomen. Te Rome, Napels, Florence en Turyn bezat by ook onderscheiden paleizen en woonhuizen. Dezer dagen is door de heeren Jules Cuisinier en Emile Prefort bet middel uitgevonden om door eon eieetro-magne- tisch toestel hollende paarden plotseling tot staan te brengen Het inductietoestel is slechts tien vierkante duimen groot voor een> paard, voor meerdere geeft het een evenredig grootere afmeting. Twee draden loopen langs do leidsels voor den toom, en meD heeft slechts aan een kruk te drauy en of op een knop te duwen, om den stroom daar te stellen, waardoor de spieren van het paard plotseling ontspannen worden en het dier als onder den invloed van betoovering stilstaat, zonder dat het eenig nadeel aan zijn gezondheid lijdt. vervulling der gewone vacature van vijfieden, ontstaande door de periodieke aftreding in dit jaar, en van één lid in do plaats van den ,heor „C. A. van der Burg, die ais zoodanig bedankt heeft en in 1870-had moeten aftreden, zyn voor de eerste vacature by volstrekte meerderheid verkozen, de heeren J. T. Beukers, J. J. G. Nolet, A. Rynbendo en <L-Loopoyt; aftredende leden. 4 n'.*., Herstemming moot plaats hebben tusachen dèheeren L.Wl> Jansen, met 57, en J. Tak, roet 51 stemmen.' Voor de vervulling der vacature ontstaan door het be danken van den heer C. A. van der Burg, wordt mede her stemming vereischt; en wel tusschen de heeren J. Tak, met 51, en J. Meyer Pz., met 43 stemmen. Bij de eerste Btemming waren ingeleverd 181 stembriefjes waarvan 5 van jonwaarde, by de tweede 132, waarvan ook 5 van onwaarde, De proeessen,-verbaal in hun geheel, zoo als wy die gewoon zyn te plaatsen, zullen in het eerstvolgend nummer worden opgenomen. De heer W H. Gispen, predikant bij de Christelijk 'Afgescheiden gemeente te Kampen, heeft voor het beroep naar die gemeente alhier bedankt, By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweode kamer der staten generaal in het hpofdkiesdistrict Gorincbem, noodzakelijk geworden door het overlijden van den heer dr. G. Simons, zal plaatshebben op Dingsdagden 15 December aanstaande, en de herstemming, zoo die uoodig is, op Dings- dag den 29 December daaraanvolgende. Ten gevolge van een daartoe strekkend voorstel van bet gemeentebestuar van Rotterdam, is door den minister van oorlog bepaald, dat het 1ste bataillon van het regement grenadiers en jagers onder kommundo van den majoor Hop- bergen en het 2de escadron van het late regement huzaren, in garnizoen te 's Hage, tot op den 1 Mei a.s. te Rotterdam in bezetting zullen blijven. Men verneemt, dat Donderdag aanstaande de beroemde ,hoogfeeraar.Carel-Vogt, van Genhvn, in hn( mrtiris(Jinin nnat"" de Geldersche kade te Rotterdam een cyclus van 6 lezingen zal beginnen. Do pry's is /*6 voor den cyclus van 6 voor lezingen; 1.50 voor elke voorlezing afzonderlijk. Wy vestigen de aandacht van alle voorstanders van natuurweten schappelijke beschaving op bovengenoemde lezingen, die in de voornaamste plaatsen van Duitscbland, zoo als men weet, zeer grooten opgang gemaakt hebben, Men verneemt, dat op verlangen van dr. J.C. Zaal berg Pz., het protest, door eenigen zjjner vrienden tegen het beroep van den heer Bryce, predikant te Alphen, is inge trokken. Uit Scbeveningen wordt, dd. 23 dezer, gemeldHeden 7 SCHIEDAM 24 November 18 6 8. By de heden plaats gebad hébbende verkiezing van vyf leden van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ter is op nieuw een veertiental haringschuiten alhier aangezet; iedere schuit bragt meer dan honderdduizend stuks 'aan. Voor het zout, dat vroeger beneden de vier galden de ton te staan kwam, wordt nu reeds zeven gulden betaald en 't ia nog moejjely k te bekomenvandaar dan ook, dat niet allo haringschuiten znllcn afvarenmaar naar men hoopt de haringvisschery met die aan de kust tor verscho visehvangst zullen verwisselen. v Het hoofdbestuur der vereeniging tot bêvordering der volksgezondheid te Dordrecht, berigtdat een 'ingesteld, scheikundig onderzoek van het zoogenaamde plakgoud, waar mede het St. Nicolaas gebak wordt versierd, heeft aangetoond, dat het, byna uitsluitend, bestaat uit koper, Het-gebruik van zoodanig verguld gebak kan daardoor voor de gezondheid hoogst schadelyk worden en wordt daarom (en zeerste ont raden. Nog wordt men gewaarschuwd tegen hetgebrnik der, sedert korten tyd verkrijgbaar gestelde, metalen sigaren- kapjes of pijpjes, welke by scheikundige ontleding, gebleken zyn voor meer dan negen tiende gedeelten te bestaan uit lood, Te Tjummarum is een bejaard landbouwer overleden, die in zyn testament, onder een menigte andere bepalingen,, ook de volgende zonderlingo beschikkingen heeft gemaakt: Elk der personen, die hem ten grave droegen, do klok luidden, of op eenigo andere wyze diensten bewezen, moesten elk oen gulden ontvangen, voorzien van de beeldtenis van koning Willem III, welke guldens in een afzonderlyk kistje voor handen waren. Een buurman, die het gardoniersbedryf beoefent, moest een kruiwagen, benovens ander gereedschap worden gegeven. Den predikant was een legaat gemaakt van f 100. Het getal genoodigden tot de begrafenis beliep ruim 80, en volgens den wil des overledenen moest het tes tament in do herberg worden voorgelezen, zooijra het gezel schap van het graf zou zyn teruggekeerd. Men zal zich herinneren, dat in September jU eenigo' personen te Meppol, die er toevallig kennis van.gekregen. hadden, dat op zeker nummer der Staatsloterij de prjjs van. f 20 000 was gevallen en die wistep dat dftdebitant van dor Horst, teHoogoveon, nog in het bezit van vier twintigsten. van dat lot was, zich op arglistige wys in hot bezit van dio. briefjes hadden gesteld. Thans.wordt medegedeeld, dat die lotery briefjes (of het daarop, getrokken bedrag) weder aan. den regtmatigen eigenaar nan der Horst zy» ter, hand ge komen, ten gevolge dor tuasoh,enkomsfvaneen R, K. gees?, telyko. 1 Op de laatst gehouden kermis te Fur merend «zjjb twee! meisjes uit ZaandamKdj? zjch ttla dienstmeisjes in eon ker— ós

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1