A". 1868. Woensdag I 6 December. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. Kennisgeving. nnM,a- ALGEMEEN 0VERZIGT. Ie KAMER DER STATEN GENERAAL. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BINNENLANDSGHE BERIGTEN. «I CIOR AIT. ABOtTNEÏSST: Abonnementsprijs per Drie Hatndec Franco per Post, door hei geheele Kijk 1.85. 2.25. (Brie* en Franco.) ADVERTBNTIENt Prijs Tin den gewonen regelf 0,10. Tot 10 regels f 1.00. Zegelregt Toor Iedere pltntsing 0.35. De Burgemeester ek Wethouders van Sciiiedam, Doen te welen: Dat hel ^upplelmr Kohier toor tie Ptaitnelijke Directe Detailing dcxer Gemeenle» toor hel dicnuijiar 1808, toorloojiifl is ?*st- fgcateld, en. mp,ern1ge het bepaalde bij ml 264 der Gemeenlewei, fle* durende veertien do guntoor een ieder ler lezing op de Secrelane der gemeente.ui nederpetagd. a En ia biertan af kotiilifjing pc-chied, waar liet behoort den 14 Dec. 1808. Burgemeester en Wethouders vort óihiedam i» j van dijk van matene^e. De Secretaris A. W. aiüLDEH. In (ie oilicieie Gacetavan den 12 dezer, ie te Madrid hei volgende medegedeeld: Er'zyn héden geen gewigtige tijdin gen uit Cadix ontvangen. Het gouvernement wil niet met overhaasting bevel tot den'aanvnl geven, maar aan do opstan delingen aldaar tyd laten om het oor voor de stem der rede en der vaderlandsliefde te openen; immers de botsing te Cadix iS van dien aard,' dat zij'voor niemand behalve voor de vijanden der revolutie voordel-liga gevolgen zou kunnen hebben. De kapitein-generaal belast met het militaire gezag in de provincie Valencia, is door den minister van oorlog her waarts ontboden. In Neder-Arragon maken do Carlisten aanstalten voor een oproerige beweging; doch hun toeleg is bekend en hunne gangen worden door de regering scherp in het oOg gehouden. De gouverneur van Barcelona meldt berigt vun het repu- blikeinsch boold-comiié ontvangen te hebben, dat er onder de arbeidende volksklasse daar ter stede ruimschoots geld is uitgedeeld, om hare medewerking tot een in dezen nacht te beproeven opstand te verkrijgen; het hooid-comité heeft zijn ondersteuning aan den gouverneur aangeboden; deze heeft voorzorgsmaatregelen genomen, en hrj meent thans voor de instandhouding der openbare orde te Barcelona to kunnen ,- instaan..» -a -- Het gouvernement ontvangt van alle zijden betuigingen van verontwaardiging "en leedwezen over den opstand te Cadix; bet wordt daardoor gesterkt in de overtuiging, dat de geest van de overgrootr meerderheid dor natie by voort during uitstekend goed is. ln een schryven uit Kli.drid van jl. Vrijdag wordt het vol gende gemeldDe repnb'ikeinsche dagbladen erkennen thans, dat de beweging te Cadix van demokratischen oorsprong is en de fiere, zelfs dreigende toon waarop zy dot verkondigen, doet denken dat zij gunstige berigten hebben en het spel to Cadix nog geenszins verloren achten. Trouwens sedert 5 December is die geheele stad. behalve liet tolkantoor en de kazernen, in de toagi der opstandelingen; om hunne ver schansingen te veroveren zou de regering verscheiden rega- tnenten troepen moeten opofferenze bombarderen kan de regering bezwaarlykdaar de opstandelingen noch de vrouwen en kinderen noch zclft de buiteniandsche consuls uit de stad hebben willen laten gaan. Naar verzekerd wordt zyn er tharts wel hondordvijfiig barricaden in de straten van Cadix en daaronder van ont- zaggelyke grootte. Al de gevangenen en galeiboeven, ten getale van twaalf honderd, zijn door de opstandelingen op viye voeten gesteld en van wapenen voorzien. Zij werden dadelijk gebezigd om den spoorweg en de telcgrouflinio tusscben Cudix en Xeres op zes of zeven punten te vernielen.' In de gevechten van 5, 6 en 7 December is het verlies aan weerszijden groot geweest. Een bataillon jagers en eonbntail- lon marechaussee moeten daarbjj schier geheel vernield rijn Hier, te Madrid, heerscht groote ongerustheid onder het publiek, Er zou hier zeer wel een beweging kunnen uitbar sten van denzelfden aard als te Cadixal de elementen voor zulk een strijd, namelp gewapend gepeupel en nationale of stedelijke werkplaatsen, zyn hier aanwezig; en do taal der Discusion en andere republikeinsche dagbladen wordt allengs stouter en zelfs dreigend. De, Discusion zegt beden, dat overa! in Spanje de republi keinen in opstand zullen worden gebragt door het eerste kanonschot tegen Cadix. De republikeinsche comités van Seville en Malaga verlangen „regt voor Cadix "en plaats voor bunne party in het bewind." De opstandelingen te Cadix hebben Zondag morgen aan geboden de wapenen in banden van den Amerikaanschen consul neder te leggen. Do generaal Caballero wees dit aanbod af, met kennisgeving, dat bij op den middag de vyan- delphoden zou hervallen indien ulsden de wapenen niet aan de militaire overheid uitgeleverd waren. De opstandelingen gaven zich daarop op genude of ongenade over, en de troepen rukten ten twee ure Cadix binnen, In het geschil tusschen Turkye en Griekenland zyn de bemiddelende mogendheden nog steeds aan het werk om het in vredelievendcn zin op te lossen. Zoo zy er althans in geslaagd waren, zou dit spoedig genoeg zyn uitgelekt. In plaats daarvan heeft men echter een menigte berigten omtrent den stand der zaak. Luidens de Corresp,Italienne zou het antwoord van Griekenland afgezonden zyn, maar was het - door do porte niet voldoende geacht, Do France verzekert, dat Griekenland in dat antwoord formeel ontkend heeft aan den terugkeer der Candiascbe familien hinderpalen in den weg gelegd te hebben, terwijl wat de expedition naar Candia betreft, het zich zou verscholen hebben achter de wetten des lands, die geen middelen aangeven om ze te verhinderen. Om al de lezingen op te somman, zou een ydel werk zyn. Het tusscben die befde'rjjken "bestaand verschil bewijst, dat de juiste toestand niet bekend is dan alleen aan de mogendheden, die inmiddels, was de toestand zoo, als de France aangeeft, nog twee dagen voorhanden hebben om op de partyen te werken, ten einde het geschil in der minne bij te leggen. Den 17 toch verschynt de termijn door de porte gesteld Indien de bemiddelende mogendheden zich slechts met kracht doen gelden, dan zullen Turkije en Griekenland haren gezamen- lijken anndrangtot schikking moejjeljjk kunnen weerstaan, Uit Kopenhagen wordt van den 13 dezer gemeldVan wege koning Christiaan en den prins van Wallis zijn gisteren telegrammen naar Athene gezonden, om koning George over te halen aan de gegronde eischen der porte te voldoen, terwjjl bij tevens opmerkzaam wordt gemaakt op het gevaar, dat de jonge dynastie ingeval van weigering bedreigt. Van een doorgaans goed ingelichte zyde wordt gezegd, dat Griekenland op de sommatie van Turkye heeft geant woord: datde korpsen vrijwilligers zullen worden ontbonden; dut het aan ambtenaren vun den staat verboden zal zyn naar Creta te gaan; dat de Crctenzer uitgewekenen vrijeljjk kunnen repatriëren. Op andere punten luidt het antwoord van Griekenland weigerend. Deze verklaringen zyn afgelegd in zulk een bclecdigenden vorm, dat de gezant van Turkye by bet bofte Athene zich gereed houdt te vertrekken. Daarentegen meldt de Patrie, dat er bij de mogendheden een volmaakte overeenstemming bestaat ten opzigte van het conflict betreffende Turkye en dat er zich niets heeft voor gedaan, op grond waarvan men kun vrcezen vooreen mis lukking der diplomatieke pogingen. - Uit den- tekst-der .boodschap van president Johnson aan bet congres te Washington, thans volledig bekend, blijkt nog, dat de staatsschuld der Unie, die in het laatste dienstjaar, eindigende met 30 Junij 1868, nog met 28 millioen dollars is kunhen verminderd worden, sedert dat tydstip tot 1 November jl. weder roet 35 millioen is vermeerderd, ten gevolge van mindere ontvangsten en de ongunstige werking van het papierengeld. De inkomsten over bot thans loopende dienstjaar, eindigende met SO Juny 1869, zijn intusschen geraamd op 341 millioen en do uitgaven op 33G millioen Vom ts hebben, blijkens dat document, de uitgaven voor het departement van oorlog gedurende de drie laatste jaren de ramingen 175 millioen overschreden. De vloot der Unie i3 echter thans reeds verminderd tot 206 schepen, met 7040 stukken geschut, en het leger tot 48.000 man. Een verdere vermindering van het wapen der infanterie zou echter by bet laatstgenoemde, volgens den minister van oorlog, nog uitvoerbaar zyn, In het rapport van den minister van finantien der Unie wordt nog aanbevolen, dat het papierengeld zal ophouden ■wettig betaalmiddel te zyn voor particuliere schulden, die na 1 January 1870 aangegaan worden. Tevens acht voor noemde minister een vermindering vun de rente der geves tigde schuld wonschelyk. Een telegram uit New-York meldt, dat de senaat te Was binglon, by de ontvangst vitn de boodschap van president Johnson, heeft geweigerd de lezing van dat stuk aan te hooren en uiteengegaan is. Maandag zyn de discussien over het aanbangig hoofdstuk voortgezet. By de afdeeling kunsten on "wetenschappen is verworpen een amendement van den heer de Bruyn Kops, tot vermindering van den post met 4000 voor herstellings kosten van het paviljoen te Haarlem. Vervolgens is aan genomen bet artikel waarmede in verband staat de toekom stige opheffing van de akademie voor beeldebde kunsten to Amsteidam. In een avond-zitting is, nadat doafdealingon armwezen, Stuats-Courant, Ny verheid, Telegrafie en Pensioenen waren aangenomen, eindelijk liet geheele hoofdstuk Binnenlandschs Zaken in stemming gebragt en aangenomen met 44 togen 20 stemmen. In de zitting van gisteren heeft de vergadering, op voorstel van den heer van Nispen van Paneerden, besloten tot na den 27 December uiteen te gaun, opdat de stantsbegrooting in haar geheel zoude kunnen behandeld worden. lie KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting van Zaturdag(zyn de «discussien overdo Vilde afdeeling (onderwysj van hoofdstuk V derstaats- begrooting voor 1869 voortgezet en ten oinde-gebrogt. De heer Gefken stelde voor om do jaarwedden van de inspecteurs by het middelbaar onderwys met 3000 te ver minderen; evenals de kosten van deryks hoogereburger scholen te brengen op f 450.000 in plaats van op 490 000 later'echter bragt spieker die som op ƒ470.000. Een en ander voorstel werd echter verworpen. Op de subaidien voor inrigtingen vour middelbaar onderwijs, uitgetrokken voor f 170,000 stelde de heer Gefken twee amendemen ten voor, het eene strekkende om dien post met 10 000 te verminderen, het tweede om van hetzelfde cyfer 11,500 af te nemen. Het tweede amendement werd ingetrokken, het eerste verworpen. Op de bydragen aan gemeenten, door do uitgaven tot oen behoorlijke inrigting vun haar lager onderwijs vereischt, te zwaar gedrukt, uitgetrokken voor do som van f 50,000, stelde de heer de Brauw voor, dit cyfer met/10,000 te verminderen; dit voorstel werd mede ver worpen. Een voorstel om van onderart. 147, aanvankelyk gesteld op 1500 on by wijziging door don minister vun binnenlundsche zaken met ƒ6000 vermeerderd ten behoeve van de ryks lagere school te Maastricht,'met verandering van redactie san den post het laatst opgegeven cyfer weder weg te nemen, werd door den minister overgenomen, waarna de overige'artikelen zonder hoofdelijke stemming werden goed gekeurd." Men verneemtdat de uitgifte der nieuwe obligation van deOostenrykschegeconverteerdestaatsachuId eerstdaags geschieden zal. Er zullen obligation van fl. 50,11.100,fl. 1000 en fl. 10,000 uitgegeven worden. De obligation A fl. 50 en A fl. 10,000 zullen elk van 21 coupons, die All, 100 van 27 coupons, en die A 11.1000 van 26 coupons en een talon voorzien zyn. Op den coupon is het bedrag na aftrek van de inkomsten- belasting uitgedrukt. Dit is derhalve by de obli gatie All. 10011.2,10 kr.halljaarlyks, bij do obligatie Afl 1000 fl 21 enz. De obligation hebben een gryzen onderdruk en verschillen slechts in zoo ver, dut de titeltimtssohuldver- schreibung" by de obligation A fl, 100 rood, by die A fl, 1000 blaauw enz. geëncadreerd isen dat ook de grenslynen tusscben de betreffende coupons dezelfde kleur hebben. Aau het hoofd der obligation is de rijks-adelaar zigtbaar, omgeven door allegorische, figuren. De stand der Oostcnrykscbe vlottende schuld was op den 80 Nov. 11. f411,427,132, meer fl. 4,992,942. Door Jules de Brundfaut te Parijs worden in den laatsten tyd allerlei van glas gesponnen artikelen in deu handel gebragtzoo als coiffures strikkenarmbanden, manchetten, horologiekeltingen, gekruide en gladde struis vogel-vederen enz., die zich door duurzaamheid onder scheiden. Men behoeft niet bevreesd te zyn, dat men by v. by colliers den hals door afvallende splinters zal bezeeren, want de glas-wol is even fijn als gewone gesponnen wol en doet ook in sterkte daarvoor niet onder; zy is daarenboven veel fraajjer. Men zal zich een denkbeeld kunnen maken van de buigzaamheid vau den glas-draad als men weet, dat die met goed succes gebruikt wordt voor den kettingsteek met de naai-machine en zelfs bij de brei-machiue. SCHIEDAM 15 December 186 8. De opbrengst der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij is geweest: 1868. 1867. (RotterdamAmsterdam—Helder) In November f 141,074.15 f 125,871.02a. Sedert 1 January - 1,813,840.12» - 1,635,435.47. Hel Staatsblad (no. 149) bevat het kon. besluit van den 3 December 1868, houdende invoering van postzegels, hoofdzakelijk strekkende ter frankering van dagbladen en verder gedrukie stukken. Artikel 1 luidt: Er zullen, te rekenen van 1 January' 1869, postzegels van een en tuiee cent, hoofdzakelijk strekkende ter frankering van dagbladen en verder gedrukte stukken, wor den ingevoerd. Art, 2. Zy dragen het ry kswapen en bet opschrift Neder land benevens de aanduiding der geldswaarde. Elk der beide nieuwe soorten zullen voorts in verschil lende kleuren worden gedrukt, nsmelyk: zwart, die van één cent; oker-geel, die van tweecenls. Art. 8. Gedrukte stukken, door de afzenders van post zegels voorzien, kunnen door hen of van hunnentwege wor den gestoken in de postbussen, die door onzen minister van finantien tot het ontvangen van gefrankeerde drukwerken zullen worden aangewezen, onverminderd het bepaalde by het volgend artikel. Art. 4. Drukwerken, by grootere hoeveelheden te gelyker tyd verzonden wordende, of die wegens hun vorm en omvang niet geschikt zyn om in de by het vorig artikel vermelde postbussen te worden gestoken, zullen door of van wege de afzenders, ook al zyn zy van postzegels voorzien, op de kan toren moeten bezorgd en in banden van de ambtenaren der postadministratie afgegeven worden. Art. 5. Indien de waarde der postzegels, waarmede de drukwerken door de afzenders zyn voorzien, minder bedraagt dan bet verschuldigde frankeergeldworden zjj.aan het gewone briefport ten laste der geadresseerden onderworpen. Het gemelde briefport zal mede worden toegepast op drukwerken, die in andere dan de bij artikel 3 bedoelde

Schiedamsche Courant | 1868 | | pagina 1