A". 1869. Vrijdag 12 Maart. Verschijnt MaandagWoensdag en Vrijdag. ALGEMEEN OVERZIGT. BUITEKIAIDSCHE BERUSTEN. SIUNEHUHB8CIE BERIGTEH, C 011AIT ABONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Maanden Franco j>er Postdoor het geheele Rijk f 1.85. - 2.35. (Brie.en Frmico.) ADVEBTENTIEN: Prijs van den gewonen regelf 0.10, Tot 10 regels f 100. Zegelregt voor iedere,pl^itsing - 0.36. Tor cere van de optreding van den generaal Grant als president der Vereenigde Staten,is door den Amerikaanschcn gezant te Berlyn een diner gegeven, waarop de graaf von Bismarck een toast, heeft .ingesteld,,,dior door de oilicieuae "BëVljjnsche bladen is openbaar gemaakt en nldus luidt: Vergunt my, mijne heeren, eenige woorden te spreken over de aanleiding die ons hier vereenigd heeft. Het is heden de dag waarop nan gene zyde des Oceaans de roetnryke veld heer der Vereenigde Stuton zyn ambt als president daarvan aanvaardt. Deze gebeurtenis, in 700 verre zy van bet hoogste gewigt voor de Vereenigde Staten is, heeft ook bijzondere aanspraak op de deelnemende belangstelling van ons land want het wus een koning van Pruissen het was Frederik II, die by het ontslaan der groote republiek hare onafhankelijk heid als de eerste onder de niet oorlogvoerende mogendheden begroette. Wat de latere betrekkingen tusschen de beide landen be itelt strekt het mij tot groote vreugdo, niet enkel uit my n perscorilyke ondervinding ais Pritissisch minister, maar ook u:t'ü L'ruissische archiven als feit ie kunnen constateren.dat die hv -telyke goede verstandhouding, welke door Washing ton en Frederik II gegrondvest is, nooit de geringste stoornis heeft ondergaan. Niet alleen is nooit eenige moeijoly'kheid tusschen de beide landen opgerezen, maar er is zelfs nooit iets gebeurd dat tusschen hen ook maar een ophelderende ver klaring noodzakelijk maakte. Het is uit dien hoofde voor mij niet slechts een zeer aangename maar ook een mij betamende pligt u te verzoeken, om met my een beker Duitschen wijn op de gezondheid van den president dor Vereenigde Staten, den generaal Grant, te drinken. De Belgische senaat heeft gisteren het budget van justitie, dat hy den 2d February jl, verworpen hud, met 32 tegen 28 stemmen aangenomen. Onmiddelijk na de verwerping op 2d February werd dat tmdget weder by de Belgische kamer ingediend en daar op nieuw zijnde aangenomen werd liet nogmaals bij den senaat ingediend daar het ministerie van oordeel was, dat de ver werping by dat ligchaam slechts door toevallige omstandig heden had plaats gehad. De oppositie had verwacht en gcwenscht, dat de minister van justitie zoude nfgetrdden zyn doch ziet zich door boven vermelde beslissing in hare verwachting teleurgesteld. Uit Madrid wordt geschreven: Met ongeduld wacht het publiek op hel werk van de grondweis-coramissie der cortes: deze arbeidt mei inspanning, ten einde zoo spoedig mogelijk een ontwerp eener volledige constitutie by de volksvertegen woordiging te kunnen indienen, zynde er afgezien van het denkbeeld om de indiening daarvan door een verklaring tot omhelzing van het monarchaal beginsel te doen voorafgaan. De taak der commissie vereisclit minder tijd dan wel zou kunnen noodig schynen; immers de demokratisch-monar- chale constitutie die in het jaar 1812, alsmede die welke in 185G voor Spanje gemaakt zyn dienen vqor de commissie hier ten grondslag en schier tot model van haar weik wel moet dat model eenige wijzigingen ondergaanmaar deze zyn reeds vervat in een ontwerp dat het bewind iiad opge steld en bij de cortes had willen indienen, maar dat nu aan de grond wets-commissie is gezonden. Een ander schryven van 6 dezer houdt in: Denkelyk zal de grondwets-commissie haar rapport in de volgende week indienen. Trouwens spoedige vaststelling der staatsregeling is voor Spanje hoogst wenschelijk, al ware het ook alleen maar om de regeringloosheid waaraan sommige provinciën ten prooi zyn, te doen ophouden. Ook wordt er door den staat der finnntien spoed geöïscht. De schatkist is geheel ledigen zelfs denkt men, dat hot gouvernement in de volgende maand buiten staat zal zijn om bet leger, welks stemming steeds en thans vooral een zaak van gewigt is, te betalen. Er zouden, zegt men, door Engct- sche huizen voorschotten aan den minister van fmantien aangeboden zyn; doch een geidieening op ccnigermate aan- neetnlijko voorwaarden is er niet te sluiten zoo lang do kwestie vnn den regeringsvorm aanhangig blijft. In een schrijven uit Florence van 5 Maart komt het volgonde voor: Do Itnliaansciic minister van finanticn heeft onlangs onderhandelingen met bankiers geopend om oen groote operatie van finanticlen aard tot stand te brengen, met het doel vooral om aan de schatkist middelen tot intrekking van het papierongeld te verschaffen; naar men verneemt zyn die onderhandelingen geschorst. Het bankiershuis Rothschild heeft vun de zaak afgozien, en wel, naar men gelooft, om reden dat het, nlvorens kerkelijke goederen tot onderpand van liet Italiaan3che gouvernement aan- of over te nemen, de onteigening dier goederen door den Heiligen Stool goedgekeurd wilde ziendat dit beding dezerzijds onaan nemelijk geacht werd spreekt van zelf. Evenwol ontbreekt het niet aan aanbiedingen van ban kiers die do bedoelde operntie zouden willen ondernemen doch de zaak wordt bij het gouvernement met mot haast behandeld; in nllen gevalle zullen zyn finantielo plannen fweltlru'bokend wordenimmers omstreeks het midden dezer maand zal de minister van finantien do jaurlykscbomode- l doeling omtrent den staat en de vooruitzigton der schatkist aan de kamer doen. Naar verzekerd wordt is liy voornemens eenige nieuwe bclustingcn voor te stellen, ten einde het ver schil tusschen do geruamdc en de werkelyke opbrengst der gemaal-belasting goed te maken. Zeker is het, dat liet gouvernement volhardt bij het vaste besluit om de orde en het evenwigt in 'sryks finantien vol komen te herstellen. He KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting tan jl. Dingsdag zijn de beraadslagingen voortgezet over liet weis-ontwerp betrekkolyk de spoorweg- concessie öumarangVorstenlanden.Do heer Heemskerk hield een langdurig betoog in antwoord op de redevoeringen van den minister van finantien en den heer Fransen van de Putte, die spreker trachtte te ontzenuwen, lïij hield vol, dat het wets-onl werp onaannemelijk was, overtuigd, dat in dit geral do concessionarissen met andere voorstellen voor den dug zouden komen, vooral bij de wetenschap, uit deze dis cussie voortvloeijendo, dat de kamer den aanleg van spoor wegen op Java toegenegen was. De heerNierstrns'; achtte een voorschot aan do maatschappij voor haar en het land voordeelig De heer van Voorthuysen weerlegde verschil lende stellingen ter gunste van de vnordragt aangevoerd, ging de geschiedenis im der maatschappij en hare verrigtin- scn tegenover de geleverde logtvaaidigingen kwam tot de OO O OOO slotsom, dat hy tegen do wet zon stemmen. De heer de Bruyn Kops gaf in overweging, de lijn Batavia—Buitenzorg van de wet af te scheiden. De heer Sloetvan de Beele ver dedigde de wet en leverde een geschiedkundige beschouwing der zaak. De heer T'horbecko achtte de wet meer aan nemelijk, wanneer do lijn BataviaBuitenzorg werd afge scheiden, die nog niet behoorlijk was onderzocht. De heer de Bosch Kemper drong aan op verwerping der wet. De heer Fokker verklaarde voor do wet te zullen stemmen omdat hij Java vun harte spoorwegen guntcn groote teleur stellingen met andere maatschappijen wil voorkomen. De minister van koloniën beantwoordde de sprekers en trad in een nadere breedvoerige-verdediging van het wets ontwerp. Na het sluiten der aigemeene beraadslagingen heelt de heer van Kerkwjjk een amendement voorgesteld op art. 1, behelzende, om de lijn Batavia—Buitenzorg af te scheiden van deze wet. Woensdag is de behandeling van het aanhangige wets ontwerp voortgezet en werden do ditcussien geopend over het amendementKerkwijkwaartegen zich de heeren Bergraann, Nierstrasz, Moens en van Delden verklaarden; de heeren Heemskerk en Thorbecke verklaarden er zich voor, waarna do minister van koloniën hot ontwerp nader verdedigde. Hierop ropliceerden de heeren Storm van 's Grnvesando en Pijnappelwaarop het amendement in stemming gebragt verworpen werd met 59 tegen 9 stemmen. Vervolgens werd art. I der regerinusvoordragt anbge- noroen met 36 tegen 32, en ton slotte het geheele wets-ont- worp met 37 tegen 31 stemmen. Aan de orde werd nu gesteld het wets-ontwerp tot goed keuring der overeenkomst tusschen Nederland en Italië tot regeling van don toestand der naarnloozeen andete vennoot schappen van hel eeno in het andere landdat aangonomen werd met 47 tegen 1 slem. Naar aanleiding van art. 78 van het reglement van orde der kamer is in hare aldeeüngen de vraag behandeld, of het voorstel van den heer van Kuyk tot wijziging der artl. 45 en 48 van de armenwet al dan niet een onderworp van nader onder zoek zou uitmaken. Algemeen werd do vraag toestemmend beantwoord, en worden geen regtsheekscba bezwaren tegen het bloot in overweging nemen aangevoerd. Ook de leden, die zich nu reeds tegen het voorstel gestemd toonden, meen den dat er geen redenen bestonden'om de prise en considera tion te weigeren. Eenigen hunner, voor een meer afdoende herziening der armenwet gestemd, vreesden dat een zoo pnr- tiele wijziging daaraan hinderpalen in den weg zou leggen of althans de zaak op de lange baan schuiven. Andere leden daarentegen gaven to kennen, dat zy met genoegen het voorstel van den heer van Kuyk hadden zien indienen. Dat voorstel zon, al beperkto het zich slechts tot een enkel punt, aan de leden der kamer een goreede aanleiding geven, om met do meest mogelyhe vrijheid de hoofdbepa lingen der armenwet en de vraag, in hoever daarin veran dering wenschelijk ware, tebepalen.\Velverdanook.dat daardoor een herziening van regeringswege sou werden tegengehouden, zou de regering, ten gevolge dor nadere over weging in do aldeelingen, met de zienswjjzo der meerderheid omtrontdezegewigtigoaangelegenheid beter bekend worden. Tevens zou liet voorstel aan do regering tot prikkel kunnen strekken om de taak, die zy zich had voorgesteld, werkelyk op te vatten, vooral in verband met de verklaring, door den 'minister van binnenlandsche zaken in de zitting der eerste rkamerjtvnn den 12 Januury jl. omtrent deze aangelegenheid gedaan. 'Toen hot keizerlyk gouvernement onder Frnnkryks vorige drukperswetgeving nog do bevoegdheid had om do drukpers door administrative beschikkingen in bedwang to houden, is op een geschiedkundig tvèrh'van een prins uit de familie Orleans, namclyk de Gesdbiedenis van het Huis Condd, geschreven door den hertog van Aumale, door do overheid in "de handen des uitgevers beslag gelogd. Die maatregel, waarover de oppositie bij het wetgevend ligohaanvf—- herhaaldelijk had geklaagd, is thans ingetrokken. De bekende Parijsehe predikant, de heer Martin Pa- schoud, begaf zich jl. Zondag naar Passy om een bozoek af te loggen bij mevrouwde Lamarlinc. Hij werd, op weg zijnde, overreden door een „vólocipddist"en zóó ernstig gekwetst, dut men voor het behoud van zijn leven vreest. 1 De heer Denis, directeur nan de school voor boom- kweekerij te Lyon, beeft het volgend middel beproefd tegen insecten, die voor den bloesem nadeelig zijn: Jaarlyks hoort men klagen, dat vruchten, zoonis appelen, peren, pruimen, wormen bevatten, die ze beschadigen en bederven. De oor zaak hiervan zyn zekere insecten, die zich gedurende den bloeitijd op den bloesem werpen, de jonge vrucht doorboren en er een ei in leggen, dat zich in de vrucht ontwikkelt, met het vruchtvlies voedt, en de vrucht eerst verlaat, wanneer hel tot volkomen insect geworden is, om dan in het volgend jaar den bloesem weder te benadeelen. Tegen deze insecten heeft men een aldoend middel opgegeven. Zij kunnen name lijk den reuk van azyn niet verdragen. Om ze te verwyderen of zelfs te dooden, is het derhalve voldoende de takken der hoornen, in den tijd dat deze blocijen, met een mengsel van water en azijn te besprenkelen. Men neemt 1 deel azyn en 9 deelcn water, menge beide good en besprenkelt de knopjes er mede met behulp van een gieter. De boomen, die op deze wijze behandeld waren, droegen veel vrucht, terwijl andere bijna niets opleverden. Men meldt in de Gironde van Bordeaux, dat do heer Labadic directeur van het Registre Maritime het middel heeft uitgevonden om alle oorzuken van afwijkingen op kompassen aan boord van ijzeren schepen weg te nemen. Het plan bestaat hierin, dat het kompas omgeven wordt door een metalen cylinder, welks compositie hij echter geheim houdt. Genomen proeven op stoombooten, dienst doende in de monding der Gironde, niet het yzeren schip Cecile Marie en het stoomschip Albert van Duinkerken, hebben zeer goed voldaan. i SCHIEDAM, 11 if aart 186 9. Gisteren avond trad, in Musis Sacrum, als vyfde spreker *in de voordragten, dezen winter van wege de vereeniging „Licht, Liefde Leven" gehouden, de heer E. C. Jungius van Deventer op. Zijn onderwerp luiddeNutuur en Godsdienst. Hij begon met aan te toonen, dat de vroegere godsdienstige natuurbeschouwing, als één met het geloof aan het bovenr natuurlijke, haar tijd heelt gehad. Daarna onderwierp hij dé nieuwete beschouwing, voor zoover zy de natuurorde aan- merkt als den volslrekten wil Gods, aan een strenge kritiek: zy bevredigde de godsdienstige behoefte niet, zy deed onregt nun den eerlijken twijfel des wetenschappelyken onderzoekers, zy schoot ten eenenmale te kort om hare taak, de oplossing van bet raadsel des natuurlijken lydens, te vervullen. By dit laatste punt stond de spreker uitvoerig stil, met een terug blik op Heidendom en Israelitisrae, inzonderheid op den ge- lool'sstryd in het boek Job ons voorgesteld Zijne slotsom luidde: do beschouwing der natuur kan'^onmogeiyk ten grondslag strekken voor onze godsdienst of voor het geloof aan God; dit geloof moet op een ander fundament gebouwd worden, op onze zedely ke ervaring. Zien wy aldus voor het oogenblik af van de vei klaring, welke de verhouding zy tus schen God en de natuur, geest en stof, wy b|y ven hopen dat de tweespalt die er than9 nog voor ons denkenen 'gevoelen bestaat eenmaal voor ons geheel zal worden opgeheven." De eenvoud en klaarheid, de degelykheid en volledigheid waarmede de spreker zijn onderwerp, de hoofdvruag van onzen tyd voor het godsdienstig denken, behandelde en af werkte, de diepte en rykdom van gevoel en gedachte, de hooge ernst die in alles doorstraalde boeiden het talryk op gekomen gehoor van het begin tot hot einde, en verschaften gezond en overvloedig voedsel beide voor hoofd en gemoed. Gisteren ochtend, circa vijf ure, heeft een dienstmeid, by een bouwman aan deu Rotterdamsehen dyk alhier dienende, nadat zy water uit een der branderyen bad gehaald, een overval gekrejgen, waavdoor zij met de koperen kannen op den grond viel en op verschillende plaatsen van haar ligchaam deerlijk dodr het kokend water gebrand werd. Nadat baar voorloopig geneeskundige hulp was verleend, is zy later naar hel ziekenhuis voj-voerd. Dingsdag nacht is op don weg tusschen Maassluis en Vlaardingcn een vigelante, bespannen met dón paard en to Dclfshaven te huis behoorende, van den dijk en in de sloot geraakt, De voerman heeft het met den dood moeten bekoo- pen/iterwyl do jongen, die mede daarbij was, er met den schrik is afgekomen en niet by mugte schijnt geweest te zyn, om gepaste hulp te kunnen aanbrenger.. Die jongen, alhier woonachtig, was op verzoek van den .voorman tot zyn gezelschap van hier mede gereden, doch liet

Schiedamsche Courant | 1869 | | pagina 1