AIGEP.4EEM QVERZ1GT, 1 I ByimÜÏDSCME'jERTGTEi Woensdag 2 Junij. Verschijnt laandag, Woensdag en Vrijdag. i ..if».! p'«inmiiwi.iiBirM,TBMiif*wlilrwnpB AB ONNBMEN Ts Abonnementsprijs per Drie Kaanden f 1.85. Franco per Postdoor hct gcbeele RijlO.^. 2.25. Wat zal de keizer doen ziedaar de groote vrnag, welke geheet Frankrijk niet alleen, mnur ook het buitenland bezig houdt, nu de afloop der verkiezingen bekend is geworden. Ofschoon .'Napoleonallo reden heelt'om tevreden te zijn over den uitslag der verkiezingen in do provinciën, zoo hebben Parijs en Lyon maar al te veel stol'tot nadenkon ge geven en hem doen zien hoe vereen groot gedeelte van den volksgeest van de koizorlyke inziglen verwijderd is. Zullen daardoor de reactionaire inblazingen bij hem gehoor vinden, of' zal hg het oor leonen aan den rund ora coneessien te ver- lecnen, voor langen tyd reeds herhaaldelijk beloofd, doch tot nu nog niet ingewilligd? Zul hij den schyn op zich willen laden, dat hij zich naar deneenen of anderen kunt laat mede voeren, of zal hij voor alsnog het status quo handhaven Wij voor ons gelooven aan geen liberale concession ver trouwen op geen beloften in nood gedaan, en vreezen veel van de toekomst. Inmiddels zit do oppositie-party in Frankryk niet stil om onwettige en onbehoorlijke handelingen van overheden bij de verkiezingen op te zamelen en met bewijzen te staven, ten einde die bij het onderzoek der gelool'sbrioven aan het wet gevend ligehaam bekend te makenen dat dergelijke on wettige handelingen gepleegd zijn en overtuigend kunnen bewezen worden, daarvan strekken teeds talrijk bekend ge worden voorbeelden tot bewy's. In, een schrijven uit Home van 24 Mei wordt door een correspondent, die toegang op het Vatikaan heeft, het vol- gdnde aan het katholieke Journal de Bruxelles gemeld: „De gezegden, die revolutionairen zicli laten ontvallen, go- paard aan de houding der gclastigden van het Franscho gouvernement in Italic, beginnen onder de Katholieken be zorgdheid te veroorzaken voor hctlotvun den Heiligen Htoel, zoo als het door Frankrijk en Italië in oen nieuw protokol, strekkende tot herziening der overeenkomst van 15 Sep tember 1864, zou vastgesteld zijn. De Franscho troepen schynen gereed' óm' binnenkort lè vertrekken; hunne aan voerders weten niet wat te denkendiegenen vim hen, die tot de hartelijke voorstanders van den paus belmoren, verkceren in groote ongeinstheid de andoren zijn verheugd. De Fran scho ambassadeur alhier de hoer do Bunncville, schijnt onthutst. Wat ons voor de deur stuat zal de tyd moeten leeren." Intusschen wedersproekt hot Franscho gouvernement in zijn nllicieot dagblad het berigt, dat er een overeenkomst tusschen Italië en Frankry k is gesloten, volgens welke de Fransehc troepen in de maand September eerstkomende den Kerkdijken Staat zouden ontruimen. In dg ziying der Spastische qortcs hoeft de minister van .finpntien, bij de beantwoording eenor interpellatie, mede gedeeld, dat de verdreven koningin Jsabella aan de staatskas 86 milliopn realen schuldig was; waarby' de minister Zorilla voegde, dat onder het vorig bewind niet milfder dan 745 schilderijen vitn groote waarde uit do openbare kunstver zamelingen verdwenen wnren. Deze mcdedeelingen bragten een groote verontwaardiging te weeg, en de verga dering besloot een commissie te benoemen om de zaak nader O f f i, te onderzoeken, Op onderscheiden handelskantoren is het de gewoonlo do bandteekening to doen vervangen door een gogravoorden stempelafdruk, Dqzo gewoonte is niet good to keuien, duar zij nadegligo gevolgen kun na zich slepen. Het geval van misbruik door onbevoegden met dien stempel te rouken, als mede het gevaar van namaak ol verynlsching eens daurge- latcn, is deze wijze van naarazetten in region ongeldig. Wel bestaat desaangaande by ons te lande geen gevestigde juris prudentie, maar toch kan deze hundteekening niet als aim do veteischten der wet voldoende worden aangenomen. In En- geland is bot een uitgemaakte zaak. die onlangs weder is beze geld geworden door de Court of Common Pleas te Liverpool, ^lét gold daar een gestempeld wissel-ondosseoicnt, waarvan de betrokken acceptant bewcordo, dat het den eigendom des wissels nièt'kon 'overdragen en dat hot alzoo, benevens de daaropvolgende^, geen endossementen in den zin der wet waren. Dienovereenkomstigoordeeldchethofon verklaardo dieendossementen ongeldig tot groot nadeol van do,n oischen- den houder. Ken persoon, in Belgie, ging zich onlangs uit wanhoop verhangen pa, zyp vrouw jot laatste vaarwel nog eens duchtig afgeranseld te hebben. De arme sukkel, vreezendo dat do man zyn bedreiging zou ten uitvoer brengen, ging eenige oogenblikken later stillekens nasyr den zolder en zag met ontzetting, dat haar man zich wezenlyk verhangen had, hij verroerde zich niet meer. Van schrik rolde de nrmo vrouw b'y'na van al do trappen c,n liep in do buurt orp hulpt IQ it 12 vrouwen kramen toogeloopen om Peer of je snyden maar by nader onderzoek zag men, dat de deugniet den strop onder do nrmen in plaats van om den bals hud gedaan en by lachte de vrouwen dappor uit. In do Noord-Amcrikaanscho dagbladen leest men, dat een man to Boston mot een véloqipöde, waarvan d° wielen (Brieven Frniico.) i ■■»nllrriiITr,.,— ■■■uil»... met gleuven voorzien waren, op een 20 voeten boven den grond gespannen koord heeft gereden Indien de jongste Jjerigten waarheid bevatten, dan zijn er in Peru goudlagen gevonden, oven rijk, zoo niet rijker dan do mijnen vun Californie of Australië. Het Peruaanseh gouvernement heeft ongeveer een jaar geleden een expeditie uitgezonden langs de rivieren Marasson en Moratia, en vol gens het onlangs verschenen rapport moet de onderzochten landstreek buitengewoon rijk aan goud zijn, Er is zulk een overvloed, dat een Indiaan mot een eenvoudig wnschwerk- luig in twee of drio uren verscheiden oneen goud kan ver zamelen. SCHIEDAM 1 J n n ij 1 8 6 9. .71. Zondag, tegen den middag werd een bijna viorjariS meisje, wier ouders in do Plantage alhier wonen, vermist; by" het zoeken naar bet kind zag do vader haar hoedje in de Nieuwe haven dryven, waarop onmiddclijk daar het onder zoek werd voortgezet, met het treurig gevolg dat het meisje dan ook weldra gevonden weid. Ulschoon nog teekencn van leven gevende, werden alle middelen die de kunst aan de hand geeft door den geneesheer J. A, llutschy vruchteloos uangowend, weldra was bet kind een lijk. De kiezers-veieeniging „Pijnacker en Omstreken" te Pijnacker(hoofd-kiesdistrictDelft), heeft den heer mr. li.J.C. Metelcrkamp kandidaat gesteld voor de tweede kamer. Te Utrecht lieert de kiesvereeniging „Unie" het aftredend lid, mr, E. du Marchie van Voorthuysen, als kandidaat ge kozen. Te Assen is door „Koning en Vaderland" mr. W. B. S. Boetes tot kandidaat geproclameerd. Door de anti-revolutionaire partij is te Gouda als kandi daat tegen don beer mr. de Bruuw gc3teld mr. J. de Neuf- ville te Amsterdam. De kiezers-verecniging „Nederland en Oranje", teOlden- zaal, hooit, na tnededeeling der gevoelens van den oud minister mr. R. J. graaf -Schimmelpenninck over het onderw'y's. tot kandidaat gekozen het aftredend lid mr, G. M. vun der Linden. De kiesvereeniging „Burgerpligt", to Rotterdam, heeft gisteren avond met aigemeene stemmen de hoeren W.A. Viruly Verbrugge en F. W, C. Blom tot kandidaten gestold voor het lidmaatschap der tweede kamer. De heer mr, Groen van Prinsterer spoort in zijn losso blaadjes zijn medestanders aan in elk district een eigen kundidaat te stallen. Onder eigen kandidaat verstaat hij don zoodanige, die iu do onderwijskwestie eensgezind is mot het onlangs te Uticcht door do vergadering van Chr. Nat. onderwijs vastgestelde ondubbelzinnige programma. De eigen kandidaat moet alzoo verlangen „herziening van art. 194 der grondwet, zoodat het vrije onderwijs regel en hot staatsonderwijs aanvulling zij De heer Groen vermaant zijn geestverwanten liever niet te stemmen dun op een geheolen of halvcn tegenstander en dat vooral nimmer do ellendige leuze zal worden toegepast dat van twee kwaden het bcs'.c moet worden gekozen. Men onthoudc zich in dit laatste geval geheel. De minister van fmanticn heeft den 22 dezer aan do commissarissen des konings der provinciën do volgende missive gerigt: „Van regei ingswego is aan den hoer F. P. L. Pollen, honorairadsistentby 'srijksmuseum van natuurlijke historie to Leyden een onderzoek opgedragen van de natuuilijke ge schiedenis van den zalm en verwunto vischsoorten, van do wijze waarop hier to lande de vissscherjj wordt uitgoocfend en van de middelen die aangewend kunnen worden om huur in stand te houden en in bioci te doen tnenemen. Ten dienste van dat onderzoek wenscht de heer Pollen eenige St Jucobs- 7ulmen en een grootcr aantal voor hot eerst naar zee gaande jonge zalmen van een bijzonder inerktceken te voorzien en daarna op verschillende plaatsen in den Ryn en de Maas wedr in vrijheid to stollen; ten einde de soort, do ontwikke ling en do terugkomst naauwkeurig te kunnen gadeslaan. Daartoe is het echter noodig, dat aan die exemplaicn, wan neer zy in dit jaar gevangen worden, de viyheid hergeven worde en dat, zoo zy later in de nelten der visschers voor komen, do grootto, zwaarte enz worden geconstateerd. De medewerking der visschers is dus by dezen muiurcgel onont- becrjyk, en daar het onderzoek over het algemeen in hun belang strekt zullen zy wanneer hunne aandacht daarop wordt gevestigd, de medewerking waarschijnlijk niet ont houden. Ik heb daarom de eer u te verzoeken, om op doel treffende wyze, door tusschenkomst van do burgemeesters der gemeenten alwaar visschers woonachtig zijn, aau deze con uitnoodiging te rigten houdende 1. om <lo zalmen, die zy in dit jaar in hunne netten raogten vangen, en die voorzien zijn van een op het plat van den staart naby de staartvin bevestigd merkteoken, bestaande uit een rond yzcren plaatje ter grootte van een cent waarop ge graveerd zyn het woord „Nederland", een koninklyke kroon en oen volgnummer, onmiddelyk weer in vrijheid te stellen en vervolgens aan den heer Pollen hekend te maken plaats cn tjjdstip, waarop zy gotangen zijn, 2, om, zoo dergelijke ADVERTENTIEN: Prijs *an den gewonen regelf 0.10. Tot 10 regels f 1.00. Zegelrcgt voor iedere plaatsing - 0.35. zalmen gevangen worden in het volgend jaar of later.in welk geval zij niet weör in vrijheid behoeven te worden gesteld, eveneens uan den heer Pollen naauwkeurig op te geven de plaats, den tijd en de wijze vun vangst, alsmedo do zwaarte, de lengte, do kleur en de benaming wuarouder zalmen als de gevangene bij do visschers bekend staan. „Aangezien het saizoen voor de vungst der §t. Jacóbs- zalmcn, welke voor de boven omschreven proef in aanmer king komen, in de volgende maund aanvangt, zal een spoe dige uitvoering noodig zijn." Ten gevolge van deze missive heeft de commissaris des konings in Zuidhollund aan do gemeentebesturen te kennen gegeven, dat wanneer dio voor hunne gemeente van toepas sing kan worden geacht, do in hunne gemeente woonachtige visschers hiermede bekend te maken en, zooveel in hun ver mogen is. by hen aan te dringen om aan de dnurin gedane uitnoodiging gevolg te gevon eu hunne medewerking te ver zoeken, ten einde do middelen te bevorderen, die worden aungewend om do visscherij in stand te houden en in bloei te doen toenemen. Naar men meldt, zal eerstdaags een ingrijpende veran dering in het personeel der belastingen plaats hebben. Do bestaande vijf groote direction vervallon, ,on negen provinciale inspecteurs worden benoemd. De hoofd-contro- leurs worden mede opgeheven. Voorts worden geen visiteurs meer benoemd en de betrekkingen van hoofd-voriiicateur en coramies-verificatour ingevoerd. Ook in de weikzaamhcdcn worden eenige wijzigingen gebragtveel, dat thans aan de dirccticn verrigt werd, en waarvoor deze grootendeels als trechters dienden zal voortaan aan het departement van finantien geschieden. Behalve vereenvoudiging en verbetering van do dienst, op zicli zelf roods een niot te versmaden voordeel, zal ook bczui- niging van deze nieuwe indeoling het gevolg zyn, terwijl do door de vorige regering ingevoerde regeling gebleken is zon der beduidende vermeerdering van kosten, niet gehandhaafd te kannen worden, cn dus alleen dan een goede regeling to zyn, wanneer zy tevens con dure zou wezen. Naar wy vernemen heeft de uitnoodiging van de hee- ren inspecteurs van het middelbaar onderwijs, aan alle burger-, dag- en avondscholen en teekenscbolen, gerigt om teckcningenen modellen in te zenden, bestemd voor de dezen zomer te Amsterdam te houden tentoonstelling voor het bedrijf, de huishouding, de opleiding enz., van den hand- werksstandgrooten bijval gevonden. Van een vijftigtal scholen mag men toekeningen en modellen te gemoet zien, van sommige zelfs in groot getal en van voortreffelijke uitvoe ring, zoodat hot te verwachten is, dat dit gedeelte der ten toonstelling zich gunstig zal onderscheiden cn, naar wij hopen, Nederland en zijn nog jeugdig middelbaar onderwijs tot eera zal strekkon. Uit Maassluis wordt van den 29 Mei het volgende geschreven: Onze gemeente had gisteren oen regt feestelijk aanzien; de schepen waren getooid met vlaggen en wimpels en van uit do huizen van zeer vele ingezetenen wapperde de nationale driekleur. In den numiddug werden van de werf de Toekomst van do Nedorl. mantschuppij de Toekomst tot exploitatie van Zee- visscherij, onder directie van den heer A. E, Maas, met het beste gevolg te water gelaten, de nieuwgebouwde Mans- kotters Manssltds en 's Gravenhage, bestemd ter haring- en kabeljaauwvisscherij en zullende varen voor rekening van genoemde maatschappij. Onmiddelijk daarna werden de kielen opgehaald van twee soortgelijke vaartuigen,'welko de namen zullen voeren van Amsterdam en Rotterdam, en tot gelyke doeleinden bestemd zijn. Het van stapel gefoopen schip Maassluis prijkte met de plaatselijke vlag, welke als blijk vun cikentelijkheid voor do naamgeving, door de ge meente was geschonken. By deze gelegenheid gaf do heer J C. van der Lely, ter cere van don beer A. E. Maas, aan de leden van den raad en andere genoodigden, een luisterrijke partijop kosten van eenige ingezetenen word des avonds aan de noordzjjde van' do haven een groot vuurwerk afgestokenterwijl muzikan ten van do urtiüerio te Delft, daurtoo expresselijk verzocht, door hunne muzyk do feestvreugde van den dag verhoogden. Dezer dagen had te JCuidbroek een treurig ongeval plaats, flet 12j,irig zoontje vun een landbouwer moest met zijn Gjurig broertje op de koeijen passen. Naoenigen tijd in het lund geloopen te hebben, zoide do oudste, dat bij zich wilde ophungen. llïeiopbond by het hoorntouw met het ccne eind nan een boom. cn sloeg de lus om den hals, waarna hij op de knieën wilde gaan liggen doch daar het touw te kort" was was hem dit niet mogelijk, Spoedig zag de kleinste, dat hem bloed uit den mond vloeide en by de oogen sloot. Dit ziende, liep hij naar zyn huis, dut ongeveer vyf minuten van daar verwyderd stond, zeggende aan de ouders, dat zyn broert jo zich had opgehangen. Hierop begaf do vader zich naar het land, om te zien wat er gebeurd was, cn vond het lyk van zijn kind, Dat hot zaak is, als men wat vindt, het terug te geven, ondervond dezer dagen oen boeien vrouw, die, aan een kraampje op do weekmarkt to Snoek cllcnwnren koopende, oen knipbeursjo"zag liggen en liet bij zich stak. Toen zy, dio bet verloren bad, zich eenige oogenblikken later by den

Schiedamsche Courant | 1869 | | pagina 1