Vrijdag 9 Jul ij. Verschijnt dagelijksuitgezonderd Bingsdag. BER 1-G T. A0.1869. 'M 2133. ALGfsnroviRzïGf: BINNENLANDSGHEBERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. I N Door de uitbreiding, met 1 Julij nan ons blad ge geven, daartoe in staat gesteld, tevens met het doel om de belangen van den werkman bevorderlijk te zijnheb ben wij besloten om, in een afzonderlijkeafdceling „voor den werkenden stand" voorlaan advertentie» op te nemen tegen de helft van den gewonen prijs, dus tegen 5 cents per regel; van een tolflen regels alzoo voor 50 cents. Advertentiën voor liefdadige doeleinden, aanvragen om- of verantwoording van liefdegiften zullen, eveneens tegen den prijs van 5 cents per regel, worden opgenomen. Eindelijk wordt voor neringdoenden en winkeliers de gelegenheid opengesteld, otn advertentiën bij abonne ment en tegen billijke prijzen te doen plaatsen, naar een bepaald aantal regels, gedurende drie, zes of twaalf maanden. Ten einde zooveel mogelijk voor een tijdige uitgave te kunnen zorgen, zullen, in den regel althansna drie ure des namiddags, geen adveitcntiën meer worden aan genomen, ter plaatsing in, het nummer dat des avonds verschijnt. Schiedam, 8 Julij 1869, De Uitgevers. courant. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Matnden. 1 85. Franco per Post, door bet geheele Rijk 2 60. (Brieven I'ranco.) ADVERTENTIE Ni Prijs: van 1 tot 10 gewone regels fl 00 iedere regel meer f 0.10. Voor den werkenden stand en roor weldadigheid, dc bclfl van den prijs. De nieuwe zamenstelling van het Fransciie wetgevend ligchaam bevestigt met eiken dag meer en meer dat er dringend verlangd wordt naar verandering in de thans be staande orde van zaken. De aanwassende stroom der algc- meene zucht naar vrijzinniger staatsinstellingen kan welligt -door-behendigheid nog geleid,maar niet meer tegen gehouden worden. Dit is den scherpen blik van den minister Kouher geens zins ontgaan, die zich het wankelende zijner tegenwoordige positie volstrekt niet ontveinst. Keeds hebben verschillende zijner beste vrienden zjjn zijde vei laten, en om tien voor z'jn inzigten terug te winnen heeft hy den heer du Miral oen in terpellatie laten formuleren, in het belang vun eenige liberale hervormingen. Daaromtrent wordt echter gezegd, dut zij slechts ais een mislukte afleiding te beschouwen is. Zoo als de zuken op het parlementair terrein thans staan, wordt het geding enkel gevoerd tusschen het gouvernement aan de eenu zijde, en de derde party of het linker centrum aan den nnderen kant: deze partij treedt op met een indi Dk wekkend aantal een- dragtige stemmen, voorts is zy verzekerd van do medewer kingder linkerzyde, en door hare houding wordt het voorde oude meerderheid, voor zoover deze nog bestaat, zeer moege lijk zieh aan te kanten tegen een verklaring, die ten doel heeft de regten en den invloed der kamer te vergrooten. Om zieh eenigzina een denkbeeld te kunnen vormen van de gezindheid die nu da bovenhand heeft, nemen wij het votgende over: Welk een totale verunderïng de geheele rig- ■ting der denkbeelden in Frankryk, sedert dejongsto ver kiezingen, heeft ondergaan, kan reeds hieruit blyken. dat men niet meer als vroeger met een angstige spanning uan de geruchten hangt, welke uit de bof- en regerings-kringen tot de natie doordringen, maar zich thans zelfs veel meer be kommert om hetgeen de afgevaardigden doen en zeggen, dan hetgeen een minister spreekt. Zoo zeer is het zwaartepunt der Fransche politiek in de jongste dagen verplaatst geworden. Uit dit verschynsel laat het zich dan ook verklaren dat de rede des keizers te CbtUons, noch ook de aanspraak van den maarschalk Bazaine aan bet leger, evenmin als de toast van generaal Feray, welk alles nog voor eenige maanden angst en versjagenheid zou hebben te weeggebragt, thans naauwe lyks der aandacht waardig worden gekeurd. Trouwens men weet het, dat er sedert een andere factor, ter beslissing over oorlog en vrede, is in het midden getreden, en dat do beschik king over beiden niet meer onvoorwaardelijk in de tnagt van één persoon is gelegen. De taal, die dan ook thans in de omgeving des keizers ge- voerd wordt, is een geheel andere dan vroeger, en men tracht het ook niet langer te bewimpelen, dat men met den uitdruk- kelyken wensch des lauds naar vrijzinniger inrigtingen reke ning te houden bebbe. Niet slechts de ministers blykens het, door den heerRouher, aan den vice-president van het wetgevend ligchaam, als tegenwigt tegen de interpellatie Buffet (waarin o. a. op de ministeriele,verantwoordelijkheid wordt aangedrony' :n den mond gegeven voorstel tot her stelling van het v.üi .-egt enz. niet slechts de ministers, maar de keizer zelf n o:thans in onbewimpelder taal spreken. Zoo toch verklaarde nog onlangs de Pairie uit zekere bron nen vernomen te hebben, dat, by een vertrouwelijke bespre king, die door onderscheiden officieren uit de omgeving des keizers werd bygewoond, de keizer het door Roober by de kamer-opening gesprokene niet alleen volkomen bekrachtigd, maar er tevens bygevoegd heeft, dat het onvermydeiyk ware voor zijn regering, om zonder aarzelen op den {iberalen weg voort te gaan, als zynde dit zoo zeer overeenkomstig met de wenschen der natie, bjj de verkiezingen aan den dag gelegd, dut zelfs de leden der majoriteit zich tegenover hunne kiezers hebben moeten verpligten, om op den liberalen weg te vol harden. y, Inderdaad heeft de keizer dan ook stilzwijgend reeds een concessie aan de kamer gedaan. Bewust dat de minoriteit in de kamer het beginsel zou voorstaan van de onverconigbaar- lieid vuo eenige ryks-bctrckkingen met het mnnduut van af gevaardigde, moet hij zeil aan zijn kamerhecren, die bij de jongste stemmingen zyn gekozen of liet kozen, den rund ge geven hebben hunne betrekkingen als kamerheeren neder te leggen, ten einde ieder conflict met de kamer Ie voorkomen. Met één woord: de personele regering is in hare grondslagen geschokt; en niets spreekt krachtiger voor den geest, die de geheele natie bezielt, dan dat, naar mate de vorming vaneen nieuw vrijzinnig ministerie waarschijnlijker wordt, de beurs een gunstiger houding begint aan te nemen. Omtrent den inwendigen toestand der kamer-partijen, deelt men het volgende medede oppositie is in drie groepen afgedeeld. Die van het linker centrum of de tiers-party die van den heer Thiers zeiven, en die van de linker-zyde. De laatste groep is echter weder in drie fracliën afgedeeld namelijk, de oude iinker-zijde met Jules Favre aan de spits de jongere iinker-zijde met Gambetta aan het hoofd; en de socialistische linker-zyde, welker aanvoerders Raspail en Esqtiiros zijn. JJe meerderheid van het Engelsche hoogerliuis heeft in de jl. Maandag gehouden zitting op de regering weder eenige voordeden van getdelijken aard voor de Anglicaansche kerk in Ierland behaald. Aan den anderen kant is de vergoeding, uit het vermogen der Ierscho staatskerk aan de Icrscho kweekschool van Katholieke geestelijken toegedacht voor het verlies van het rijks-subsidie, door het hoogerbuis met 146 te«en 22 stemmen bewilligd. De Times doet met blydschup opmerken, dat deze twee en twintig stemmen alles is wat er in het hoogerbuis van de ultia-Frotestantsche party, van de ouverdruagzume y veraars tegen Rome, is overgebleven. Ie die zitting is de artikels-gewijze behandeling der kerk- bill ver gevorderd; het eenige punt van gewigt, dat toen nog te behandelen bleef, was de bestemming, te geven uan het oveischot, dat na de verevening van het vermogen der lorsuhe staatskerk zal overblijven; welk overschot door do onderscheiden amendementen van het hoogerbuis veel wordt verminderd. Het zou naar Üe voordragt der regering ten nutte van het Iersche voik tot liefdadige doeleinden van niet- kerkelijken aard dienen. Lord Clairus, de woordvoerder der conservative party, stelde voor, de bestemming van het overschot in een volgende zit ting to bepalen. Dingsdag liep do in comité-behandeling van de afzonder lijke paragrafen der kcrkbill af, nadat een amendement vun lord Clairus aangenomen was, dat strekte om het surplus van bet vermogen der staatskerk in Ierland niet tot lief dadige doeleinden te besleden, maur het te reserveroD tot dat er nader over zal beschikt worden. Dit amendement werd, nietiegenstuande een hevige bestrijding van gruuf Granville, goedgekeurd met 160 tegen 90 stemmen. L'Éloile Beige, een ministerieel dagblad van Brussel, meent liet volgende te kunnen mededeelen omtrent de schikkingen die te Parijs door do Fransch-Belgische commissie gemaakt zyn:.„De maatschappij van den Luik-Limburgschen spoor weg behoudt hare zelfstandigheid. Daarentegen zal er een dubbele spoorwegdienst voor internationaal verkeer worden opgerigt, een van Basel naai* Rotterdam over de lijnen der Luik-Limburgsche maatschappij, en ee» van Base! naar Antwerpen over de lynen dj|r maatschappij van den Grand Central Beige. Het gevolg is,, dat het vervoer uit Frankryk naar Nederland over Belgie zich op een üepauld punt zal verdeden, en dat alzoo de belangen der haven van Ant werpen veilig voor benadeeling zullen zyn. „Wat betreft den Luxemburgsehen spoorweg, bjj is door de commissie buiten de schikkingen gelaten. „Deeinduitkomst laat zich derhalve aldus opsommen: „De overeenkomsten tot het overdragen van lynen tus9chen de betrokken spoorweg-maatschappijen aangegaan, zyn ter zyde gesteld; dut wil zeggen: de Belgische spoorwegmaat schappijen behouden hare zelfstandigheid en blijven derhalve onderworpen aan dc Belgische wets-bepaiingen betrekkelijk particuliere spoorweg-ondernemingen, en ondergeschikt aun de bijzondere magt, weike het gouvernement bier te lande op dat stuk wettelijk bezit en uitoefent. „Aan den anderen kant is voor de volksbuishoudelijke en industrieële belangen, betrokken bij bet spoorwegverkeer, gezorgd door eene schikking, die de verlangens der Frur.sche en der Belgische maatschappijen beiden in billjjkermaie ont ziet. Deze uitkomst wordt door de instelling der dubbele spoorwegdienst voor het internationale verkeer zoogoed ver kregen ais gewenaebt kan worden." queer papier noodig had en daar niet te verkrijgen wus, op do gedachte, om schrijfpapier met petroleum te bestrijken en aldus calqueerpapier te vcrkrjjgen. liet resultaat van deze behandeling overtrof de verwachting en do bewerking gaat zeer spoedig en gemakkelijk, want het papier, dat mot petro leum doortrokken is, wordt met gowoon courantenpapier overstreken tot bet droog is en biertoe wordon slechts 4 h 5 minuten gevorderd, en men heeft dan een doorzigtig papier, wuarop men uitmuntend met inkt, en met alle tinten kan werken, oven alsof het papier nog in zyn eersten toe stand was. Teekenpapier, evenzoo met petroleum behandeld, geeft oen zeer goed en sterk calquceipapier. Sindseenigen tyd maakt dc bouwmeester Haülel alle duplicaten vnn tceke- ningen, met groote besparing van tyd en met goed gevolg, op petroleum papier cn hjj kan de toepassing van deze bebunde- ling een ieder nanraden. Een ontdekking te Krakau bragt dezer dogen geheel oostelijk Polen in rep en roer. In een der kolders van do kathedraal beeft men nameljjk gevonden het stoffelijk over schot van koning Casimir, den 5 November 1370 overleden. De scepter, de aardkloot cn de kroon van den vorst zyn eveneens wedergevonden. Van deze drie voorwerpen zyn do eerste twee van zilver, het derde van verguld koper. t Gisti /Nierslr Rfnurin De stadsbouwmeester Haiifel te Ncustadt, in liet groot hertogdom Hessen, kwam, toen bij op een klein pluutsjc cul- SCHIEDAM, 8 July 1869. Gisteren is te Rotterdam, door den notaris R. H. Nierstrasz, verkocht de alhier sedert 1865 gevestigde Stearine-kaarsen* fabriek Rotterdamvoor de som van ƒ81 000. Zij is aangekocht voor rekening van een asso ciatie, zoowei hier uls elders tehuis behoorende, die huur, zoo als wij vernemen, als zoodanig zal voortzetten, wat voor velen die daaraan werkzaam waren een wezenlijke uitkomst zal zyn. De fabriek heelt van aanleg enz. ciica ƒ350,000 gekost. Uit Vlaardingen wordt van gisteren gemeld: Heden morgen ten balf elf ure kwam dc eerste Vlnardingscbe haringjager te Hellevoetsluis binnen en arriveerde in onze baven des namiddags ten 3 ure, met do geringe aanbrengst vun 6'/j ton. Nadat de gewone geschenken aan het vorstelijk buis verzonden ziju, is de rest onmiddcljjk door den handel opgeruimd. Gisteren beersebte to Maassluis een meer dan gewone levendigheiden zoowel van den toren der gemeente als van vele particuliere gebouwen wapperde de Nedorlandscho vlag. Wat sedert onheugelijke jaren niet is gebeurd, heelt nu plaats gehad; de eerste Hotlandsche haring, zoo schrijft men van daar, werd alhier met een onzer schepen aangebrngt; de Maassluisgevoerd door schipper van derZwan, behoorende aan de Nederl. Maatschappij üe Toekomst, tot exploitatie van zeevisscherijen, onder directie van den beer A. E. Maas, en ais eerste jager der haringschepen van hier bestemd, arri veerde heden van do Noordzee met 33Va tonnen haring. On middellijk na aankomst werden de gewone presenten aan het koninklyk huis en verdere autoriteiten vei zonden. Bij kon. besluit van 9 Junjj is bepaald, dat de vyfde algemeens tienjarige volkstelling zal plaats hebben op 1 December 1869. De Staats Courant behelst den tekst van do tusschen Nederland cn België op 7 December 1868 te Brussel gesloten overeenkomst, betreffende de wcderzydsehe toelating van geneeskundigen in grensgemeenten van het eene rijktot uit oefening der geneeskunst of vuo een barer takken in die van bet andere. De eerste kamer der staten-gcneraal heeft gisteren avond hare werkzanmheden hervat. Als een vervolg op ons borigt omtrent de indiening van een wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf bjj den raad van state, kunnen wy nog mededeelen, dut men in den Haag de indiening daarvan bij de tweede kamer onmiddelijk na het reeès te gemoet ziet. Mag men geruchten gelooven, dan zou 't ontwerp by den raad van state een bjjzonder gunstig ont haal hebben gevonden; men twijfelt niet, of ook by de tweede kamer zal dit het geval zijn. Gedurende dojaren 1858—1868 heeft de maatschappij tot Nut van 't Algemeen tot bevordering van het ondci wys de volgende toelagen verstrektaan het voorbereidend on derwijs 13 210; aanbot lager-, meer uitgebreid- en her- hnlings-onderwijs ƒ6945; aanonderwysin den zang ƒ1145; aan dat in de gymnastiek ƒ10,850; aan dat in het tsckencn 2750; aun dat in het vervaardigen van dames-handwerken ƒ950, en aan het voortgezet onderwijs in de wis- en natuur kundige wetenschappen ƒ20 250te zanten ƒ56,100. Jl. Dingsdag avond, ten halfzeven ure, arriveerde te Leeuwarden, per spoortrein van Harlingen, Z. IC. II. prins Hendrik met gevolg. Aan ketstation werdde prins opgewacht door den commissaris des konings en verdere autoriteiten der stad en provincie, de officieren van bet garnizoen en der scbutieiy. Voorafgegaan door de muzyk van hel garnizoen on omringd door een onafzienbare menigte toeschouwers, bo- «af Z. IC. tl. zich met gevolg por rijtuig naar do woning van den commissaris des konings. by wien hy logeert. Den vol genden moigen zou hij dcu zeil- en roei-wedstrijd te Har lingen bij wonen.

Schiedamsche Courant | 1869 | | pagina 1