■A°.I860. M 2157. Donderdag 12 Augustus. Verschijnt dagelijksuitgezonderd Bingsdag* BÜ1TEKLAHDSCHE BERIfrTEN, BINNENLANDSCHE BER1GTEN. g H AIT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden, f 1 SS, Franco por Post, door bet jjcboclc Rijk- 2 60. (Brieven franco.) ADVEBTENTIENi Prijs: Tan 1 tot 10 gewone regels f l 00; iedere rrgel meer f 0.10. Voor den werkenden stand en roer weldadigheid, de helft Tan den prijs. Reeds gedurende vele maanden heeft men te Ham burg'met jjver gearbeid aan de verwezenlijking van een gfdotsch plan: het houden van een internationale tentoon stelling van toinbouw, in den meeat uitgebreider! zin des woonla.Do medewerking, aan het plan in het buitenland geschonken, is buitengewoon en, wat Duitschhind betreft, zoo algemeen, dat de cultuur derlauds in zjjn planten en bloemen er in de ruimste mate zal vertegenwoordigd zjjn. De'operiing der tentoonstelling, bepaald op 22 September, zal met buitengewone plegtiglieid geschieden. Niets is ver zuimd dat bedragen kon, om do deelneming aan de tentoon stelling zoo algemeen doenlijk te miikenelke poging, in dien zin gedaan, bevordert een nuttig werk. Vele particu liere personen hebben daartoe de hand geboden door het uilloven van premiënspoorweg-maatschappijen door het verminderen der vrachtprijzen enz. De duur der tentoon stelling is bepaald op 10 dagen en gedurende dien tijd zal te Hamburg alles woiden aangewend, om den bevorderaars van het plan en den bezoekers in het algemeen het verblijf' aangenaam te maken. Onlangs is by G. Reuner te Berlijn als broclrure vcr- scher ,n het verslag, dat professor Virchow, volgens opdragt van den minister van onderwijs, ingediend heeft: „over zekere voor de gezondheid nadcelige invloeden dor scholen." De beroemde geleerde spreek) eerst over de bijziendheid. Behalve aan het licht, schrjjlt by veel invloed toe aan de inrigting der banken en tafels. Vervolgens spreekt hjj over de congesties naar 't hoofd, die zoo dikwijls neusbloeden en hoofdpijn veroorzaken. Van het krom groejjvn der rugge- graatwerveïs geeft hij veel meer schuld aan'thuis dan aan de school Dan komen borstkwalen, onderbuikskwalen, ver volgens besmettelijke ziekten en 3praakbelemmeringon ter tafel. Dr. Virchow dringt sterk aan op toezigt van wege de autoriteit, op lucht, licht, zitten, ligchaamsliewegingen, nis spelen gymnastiek, baden, straf, drinkwater, de grootte der drukletters, enz. 'tBehoeft geen betoog, dat zulke opmerkingen, waar nemingen en meeningen, als van dengrooten Virchow, welke tot het karakter van onzen tyd behooran, de grootste aan-i ducht v'erdienen. Van wege hctSaksiscliegouvernementis thans bekend gemaakt, dat by do dezer dagen voorgevallon onlplolling in een kolenmijn, in de nabijheid van Dresden, 29G menschon zijn omgekomen. Ongeveer 1000 weduwen en weezen heb ben dientengevolge hunnen verzorger verloren. Op de plaats van het ongeluk heeft zich een coraitd gevormd om giften voor die ongelukhigen in te zamelen. De Engyneer zegt, dat de heer George Flintoff een eenvoudigen toestel heeft uitgevonden, waardoor hy zonder toepassing van hitte, oen zeer lichigevend gnz maakt, door vermenging van verdampte petroleum en dampkringslucht. De toestel ia draagbaar. Het gaz kost yi.50 per 1000 kubieke voeten. Naar men verneemt, zal eerlang te Brussel het licht zien een werk van den luitenant-kolonel in Britseho dienst Chesney: Etudes sur la campagne de 18"l 5Waterloo, met een plan van den veldslag. Dit werk moet de vrucht zyn van een zeer gezet geschied- enkrijgskundig onderzoek en onder' anderen met afdoende gronden vele stellingen van den heer Thiers in zyn beschrijving van den korten, munrgeduchten veldtogt wederleggen. Do heer Chesney is ondorwyzer in do geschiedenis aan do school van Clmltuin en beeft ztch ten taak gestold tegonover den Frnnscben schrijver de verrig- tingen der bondgenooten helder te doen uitkomen, be Pruis- sische generaal von RJoltko moet het werk, waarvan by in handsobrüt kennis bekwam, van dat gewïgt hebben geoor deeld, dathjj or zelf een Duitsche vertaling van geven zal. Een weikman te Luik heeft een nieuw geweer uitge vonden van zeer eenvoudige constructie, waarmede 30 schoten in de 'minuut kunnen gedaan worden. De proeven zjjn goed geslaagd. Op Malta hebben eenige Britsche officieren een ver gissing begaan, welke versohrikkeljjke gevolgen had kunnen hebben.' Bjj gelegenheid van een groote illuminatie ter eere van de Madonna van den berg Carmel wensebten de officieren 'van het Britsch garnizoen de feestelijkheid op te luister en, door eeDigo lichten beschikbaar te stellen, die gebruikt wor den om de havens te vollichten bij een nachtelyken overval. Het bleek echter dut men de verkeerde lichten hud ga geren en dat men de lonten van een groot aantal bommen had aangestoken. Eenige bommen ontploften, waarbjj ge lukkig slechts weinige toeschouwers gowond werden; het godrug der Britsche officieren wordt zeer geprezen, daar zy, zoodra'hunne noodlottige vergissing bemerkt werd, onver schrokken de bommen in zee wierpen, waar zy onder water ontploften. Een Duitsch blad deelt cnkole bijzonderheden mede aangaande de wijze, waarop in Egypte de belastingen wor- dengeïnd. Weeden plattelandbewoners die niet zorg diagen, dat de belasting op den bepaalden tyd wordt voldaan, want do ontvangers zyn gestreng. Toegevendheid schijnt hun niet bekend te wezen. Wie niet goedschiks aanzuivert, dien perst mim do belasting af met do zweep. Helpt dit eenvoudige middel niet, dun slaat men een anderon weg in; men bindt den nalatigen schuldenaar c^er schatkist de armen of beenen zamen en hangt hem daaraan op, tot dat bij het uchterstsllige heeft voldaan. Sommige hoofden van dorpen gaan daarbij nog veel verderzekere Danish Bey, in de provincie Behereh, is gewoon om do belastingschuldigen die niet tydig hunne offers ten behoeve van de schatkist storten, melde ooren aan een boom te spijkeren; en opdat de onderkoning geen ban kroet zul lijden, worden de vastgenagelde» niet losgelaten, dan nadat zy zich van het achterstallige hebben gekweten. Te Cambridge, in den Noord-AmerikaanBchen staat Massachusets heelt men een proef genomen, ten einde met juistheid den tijd te kennen dien de opdetelegraaf-gemeen- scbap toegepaste elcctriciteit behoeft om verre afstanden te doorloopcri. Men heeft namelyk den telegraafdraad tusschen die stad en San Francisco in verbinding gebragt roet den van laatstgenoemde stad naar Cambridge terug loopenden draad, en alstoen een sein of telegram afgezonden, die op het uit gangspunt zelf gerepeteerd ofliever ontvangen is geworden. De electrieke stroom heeft den afstand tusschen de twee steden heen en terug.een afstand van 9000 kilometers in nog geen 0,8 seconde afgelegd. Verschillende luchtreizigers verzekeren, dat op een hoogte van 8000 k 10,000 voet boven den grond een voort durende noord-westen-wind of westen-wind beerscht. De eerste, die dit gevoelen voorstond, was de beroemdo lucht- schipper Chevalier, en later is het door Wise, Green eu Lowo bevestigd De eerste die het bewyszyner stelling wil leveren is voornemens een togt te wagen van Chicago, het middel punt van de Noordeljjke Stoten van Noord-Amerika, over den Aliantischen Oceaan, en ergens in Europa neder te komen. Deze gewaagde onderneming is alleen uitvoerbaur. indien zjjn stelling waarheid is. Chevalier beweert, dat hy met dezen togt meer de uitbrei ding der wetenschap dan eigen eer og het oog heeft. SCHIEDAM, l J, Augustus 1869. f De leden van het korps'seberpscbutters te Schiedam hebben Zondag jl. een onderling concours in de schietbaan te Rotterdam gehouden, waarby de volgende prjjzen zijn gewonnen: op 200 pas, de eerste prijs, een pendule, door J. J. Scheffers; de 2de prys, een paar wijn-karaffen, door C. J, Smith; de Sde prys, een paar kleine dito, door F. Schuntau, in kampstryd met W.H.O. Jansenen Ij. van Dijke. Op 100 pas, lsto prys, een kristallen glas op zilveren voet, door J. Gabel; 2de prys, een cigarenkoker mot zilveren slot, door H. van Kelckhoven. -— De minister van binnen!, zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat ter opleiding voor telegrafist by de dienst van den rykstelegraaf, na vergelijkend onder zoek. ongeveer twintig leerlingen zullen worden toegelaten lot het te dien einde aan hen, te Amsterdam, te verstrekken onderrigl. Zij, die aan het bedoelde onderzoek verlangen onderworpen te worden, moeten zich, vdór of op den 21 sten September 1869,'by bet dep. van binnerd. zaken daartoe aanmelden, door een op zegel gesclueven verzoek, mot nauuwkeurige opgaaf van naam, voornaam en woonplaats en overlegging der noodigo bewijsstukken. De adspiranten moeten geboren zijn in een der jaren 1839 tot 1851 inge sloten. Van Harlingen zyn dezer dagen wedereenrgeland- verhuizers naar Amerika vertrokken, gelyk nog steeds gere geld geschiedt. Onder die emigranten was een persoon, die reeds vroeger eenige jaren in Californie hoeft doorgebragt en die by het goudwasschen een oog had verloren. Deze particulier vond het hier tejande te contoonigen ging dus maar weder heen. Hy verklaarde, dat zyn vader teger. zyn plan was en hem dus had willen terughouden. Het opmer kelijkste is, dat deze landverhuizer 72 on zyn vader, die te Sleeswjjk woont, 94 jaar oud is, De persoon, die uit Jelsum wegens poging tot brand stichting, by zyn oom te Leeuwarden, in arrest is gesteld, heelt die daad volledig bekend en als redtn daarvan opge geven, wraakzucht, omdat, naar hij voorgaf, zyn oom, by wien by met zyn stiefzuster hud gewoond, doch uit wiens dienst hy sedert de maand Mei was ontslagen, haar boven hem zou hebben voorgetrokken. Van een poging tot vergiftiging van den regenbak moet, naar nader vernomen wordt, officieel althans nietB be kend zijn. Uit Moppol wordt geschreven Naar men verneemt, is tegenwoordig inde noordelijke provinciën een ruime voor raad wild, bazen, konjjnen en patrijzen aanwezig; ook zyn hier en daar reeds weder korhoenders gezien. De patrijzen trekken inzonderheid veel op do rjjpendo korenschoven aan; onder de opkomende „vlugten" merkt men vele oude patrijzen op. Het koude lente-weder heeft het broeden tegengewerkt, zoodut er niet zooveel jonge patrijzen gezien worden. In do afgeloopcn week bevond zich te Zwolle de zoo genaamde wonderdoctor een voormalig matroos, die zoo als men verhuult,den lyders door hen slechts aan lo zien, hunne kwaal noemt, en daartegen geneesmiddelen geeft. In den laatsten tyd heelt hij, volgens gerucht, te Apeldoorn, ver schillende genezingen verrigt, ter zake waarvan er thans een regtsgeding. wegens hot onbevoegd uitoefenen der genees kunst, te Arnhem, tegen hem aunhangig is. By een familie te Zwolle ontboden, weigerde hy met den Ijjder, anders dan zonder getuigen 'te spreken. Toen hom dat niet da- delyk werd toegestaan, vertrok hy, zonder een woord te Men meldt uit Zutpben, in dd. 6 dezer: Gisteren nacht ging de 51 jarige klepperman en nachtwacht G. Schutter, te Brummen, gezond en wel zyn gewone ronde doen. Om streeks 2 ure dronk hy nog een kopje kojj iu het logement waur do postkar aankomt. Toen begaf hy zich naar het post kantoor, om den directeur te waarschuwen dat de post op komen was. Eenige oogenblikken later vond do postiljon hem op straat liggen en riep onmiddeljj k een geneesheer in de nabijheid. Deze had niets anders te doen dan den dood van Schutter te constateren. Diens hond, welke zyn meester getrouw 'a nachts vergezelde, log bjj het ijjk op den klepper, dien hjj niet wilde loslatenmen kon het dier slechts mot groote moeite tot bedaren krygen. De Maatschappij tot Nut van don Javaan telt, volgens de jongste opgaaf, thans ruim 2000 leden. Op de algemeene vergadering, die den 9 September te Arnhem zal gehouden worden, zullen onderscheiden belangrijke punten ter tafel worden gebragt; o. o. het overwegen der vraag, of de Maat schappij niet reeds krachtig genoeg mag gerekend worden, hare stem te doen hooren, om zoo mogeljjk te voorkomen, dat het thans aanbangig wetsontwerp omtrent de suikerregeling aangenomen worde, zoodanig als het daar is, wanrbjj is voor gesteld, om den Javaan op nieuw nog 20 jaren dwangarbeid bjj de suikerknltuur op le leggeD. 't Bestuur der Maatschappij rekent op een getrouwe op komst der leden; ten einde bij de beslissing over deze en dergelyke voorstellen le doen blijken wat men algemeen wenschelijk en nuttig oordeelt. Gisteren morgen, ten 10 ure, had, in de Mennonieten kerk te Amsterdam, de opening plaats vun do 84ste alge-' mecne vergadering der Mautschappjj tot Not van 't Alge meen; 226 departementen werden door hunne afgevaardigden vertegen vrooi digd. De beer dr. J. Bosscha Jr, opende de vergadering met oen rede, waarin hjj o.a. wijst op bet besef, dat alle opgekoiuenen geestverwanten zyn en stijjdgenooten op 'tgebied van het ondcrwy's. Do leden waren soldaten in een uitgebreid leger; die hunne blikken naar 't hoofdkwartier rigten. Deze vergadering heeft een bjjzondere beteekenis. Het herdenken van het verledene zal een waardeering zyn van het tegenwoordige en een les voor de toekomst. Hjj herinnert bet gebeurde in *t afgeloopsn jaar. In de vorige vergadering was opgewekt, oia voor do volks school te waken, voor welke de Maatschappij haar tachtig- jurigen stryd gestreden had. De opwekking was met daverende toejuiching begroet, omdat het gesprokene de gevoelige snaar (lor Maatsehappjj aanroerde, haar dochter de volksschool, betrof. De Maat schappij bad van haar stichting af door haar scholen het voorbeeld gegeven. Haar wet gebood verspreiding van volks geluk door opleiding en ontwikkeling, met onthouding van ulle partyzucht in godsdienst en staatkunde. Zy werkt buiten nile partijen. Moet het ondcrwys, gelijk sommigen beweien, zich be wegen op 't gebied van dogma, dim zoo het volk ook op 't gebied van staatkundigo stelsels moeten treden. Het besef, dat vrjjhetd van geweten een eerste behoefte is, het gebod„hebt uw naasten liei als u zeiven," die beide springveeren in 't individuele en sociule loven, loeren objec tiviteit, door welke men elkunder lief krjjgten verdrnagzunm is. Die verdraagzaamheid is 'tgevolg van diopte en innigheid van overtuiging. Do verbetering van do min gegoede klasse door opwokking van kennis en aeugd, door bekumping van ondeugd en on wetendheid; ziedaar de werkkring van de Maatschappij, waartoe alle leden elkander de hand kunnen reiken. Men moet niot den boom willen vódr don bodem; géeu subjective overtuiging willen opdringen. Maar onze volksschool wordt ais 't begin van godsdienst loosheid en onzedelijkheid aigeschilderd, en de haat tegen de dochter is op de moedor overgebragt, Tydens do vorige vergadering scheen alle gevaar geweken. Een wets-ontwerp tot wijziging der schoolwet bleef liggen. De leden der afgetreden regering, tot bandelen geroepen, waren onvermogend gebleken. Eon nieuwe regering had beloofd de schoolwet te handhaven. Maar nu verscheen een nieuwe magt id het etrydkamp: een munifest van kerkelijk gezaghebbenden uitgegaan, ver-' klaarde de volksschool onbruikbaar voor tweo vyfJon der inwoners. Dit was een mokerslag, die de wig moest dry ven in onze nationale eenheid. Wjj waren terug geplaatst in een tjjd, toen wy nog eondragt to leeren hadden. Het kerkgezag deed zich op nieuw gelden. Een verdelgingsoorlog dreigde op de putohoopen der volks school te ontbranden. Er moest gehandeld worden. Het hoofdbestuur riep de departementen op tot waken en werken, en wees aan, dat zij

Schiedamsche Courant | 1869 | | pagina 1