A°. 1869. M 2(61. oensdag 1II Augustus. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dingsdag. WNEjïlXND^HËBERIGTENr- .ALGEMEEN OVERZIGT. BUITENLANDSCHE BERIGTEi. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per One Monden. f 1,85. Franco per Post, door bel gebocle Rijk- 2 61), Do commissaris des konings in de provincie Znidholland, Gezien het besluit van gedeputeerde stalen van den 10 Augustus 1869, no. 13 Gelet op art. 11 der wot van den 13 Junij 1857 Staatsblad no._8j(.ij Mi -v Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengemeld besluit: 1. de opening der jagt op klein wild, opgenoemd in de 2do zinsnede van art. 17 der wet van den 13 Junij 1857 Staats blad no. 87), voor dit jaar in*de* provincie Zuidholland is vastgesteld op Zaturdag den 4 September aanstaande met zone-opgang 2. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van bet jagtbedry f, vermeld in art. 15, lett. e der aangehaalde weten 3 de korte gagt dagelijksen de lange jagt sircha drie malen 'siveeks en'.we! des WoensdagsVrijdags en Zaturdag3 mag worden uitgeoefend 's Ghavexhage, den 12 Augustus 1869. De Commissaris des IConings voornoemd J. LOÜDON. Uitgegeven den 14 Augustus 1869. De Griffier der Provinciale Staten JUST DK LA TAISIÈRES. Zondag jl. is in Fraokryk en voornamelijk in Parys een groote nationale feestdag gevierd tor herinnering aan den lOOsten geboortedag van keizer Napoleon I. Bij die gelegen heid is een keizerlijk besluit uitgevaardigd van dezen inhoud; Door een stap die aan ons gevoel beantwoordt het eeuwfeest der geboorte van Napoleon den Eerste willendo wyden, be palen wy het volgende: Art. 1. Gehecle en volledige amnestie wordt verleend voor alle veroordoelingen, tot op heden uitgesproken of verdiend wegen3t 1. misdaden en overtredingen van politieken aard, 2. veigrypen en over tredingen in drukpers-zakon, in zuke van liet toczigt op bet boekdrukkers-bedryf en op den boekhandel, in zuke van openbare vergaderingen en in zake van zamonspanningen; 3 vergrijpen en overtredingen in zake van de invoeiregten, de indirecte belastingen en den waarborg voor gouden en zilveren voorworpen, alsmede in zake der wetgeving op de wouden, de visschery, de jagt en bet onderbonden en gebrui ken der openbare wegen; 4 inbreuken op de verordeningen betrekkelijk de dienst der nationale garde. Dit besluit is doora! de ministeis mede-onderleekend. Bij andere besluiten wordt aan niet gevonnisde deserteurs van de land- en zeemngt amnestie geschonken, alsmede aan woórspannige dienstpligtigen en aan zeelieden die van han delsvaartuigen gedeserteerd zijn. Nog behelst het officiële blad een reeks van benoemingen en bevorderingen by het Legioen van lier. Daar in wordt de naam opgemerkt van verscheiden leden van hot wet gevend ligchaam, beboorende tot de 116 onderteekenaren der interpellatie van het linkor centrum. Omtrent den arbeid der senaats commissie, die de voor gedragen grondwets-wijzigingen onderzoekt, wordt het vol gende gezegd; De commissie-heeft zich verklaard voor' 1. het beginsel zelf van het voorgedragen'senaats besluit; 2. de bepaling die het initiatief in zake van wetgeving ver deelt tusschen denkeizeren het wetgover.d ligchaam; 3. do ministerielo verantwoordelykheid; 4. de vereenigbaaiheid 'der betrekkingen vnnsminislcr cn van volksafgovaardigdc; 5. de veikiezing van den voorzitter van het wetgevend iig- chaam door die vergadering zelve; 6. het regt van amende ment; 7. het regt van interpellatie; 8. het vcrciscbte van wcltcljjke bekrachtiging voor wyzigingen in de tariefwet geving 'en voor internationale verdragen betrekkeiyk de brieven-posterij. Voor nadere overweging en beslissing zyn door de com missie voorbehouden: de bewoordingen van art. 2, waarin een betere-omschryving van de verantwoordelykheid der ministers gowenscht wordt; en verder het beginsel en de redactie van art. 5, betreffende den werkkring en de zamen- stelling des senaats. Verworpen zijn door de commissie: het denkbeeld om den senaat mede hot initiatiefin zuke vnn wetgeving te geven; het amendement lot schrapping der ministeriele verantwoor delykheid het vereischte van de keizerlyke bekrachtiging voor do prcsïdentskeuze by het wetgevend ligchaam en het denkbeeld om den senaat te maken tot oen eerste kamer dor wetgevende magt, die de wets-ontwerpen onderzoeken en aannemen of alstemmen zou op denzelfden voet als de door volkskeuze gevormde kamer. Uit de bovenstaande opgaven blykt, dat de commissie de beginselen van do voordrogt der regering aannemend, alles heeft verworpen wat als een beperking dier beginselen zou kunnen worden beschouwd, en zich haar oordeel heeft voorbehouden over hetgeen aan die beginselen meerdere uit breiding, dan door do regering voorgesteld is, geven zou. Het Italiaansche gouvernement houdt het voor een pligt cd een belang der natie, het onderwys der builen 's lands verblyfhoudendo Italianen te bevorderen: het heeft alzoo dezer dagen aan een staats-com missie opgedragen, middelen voor te stellen ter bevordering van den bloei der Italiaansche (Brieven Franco.) Mrv.aencmttnti "^T,~7*^iT'*'"w'r*Tt~'"YiirirviTftTTr,"r'''''i"-angacagaaa scholen buiten 's lands, zullende dit gelijk het betrekkeiyk besluit des minister van onderwijs zegt, „bijdragen om de buitenlandsche nederzettingen van Italianen met het moe derland nog inniger te verbinden, om de aloude Italiaansche overleveringen in_de afgelegen landen tejierstellcn en om kiemen van volkswelvaart voor Itïilie to planten!" Woensdag morgen is op den Theems destoomketel van een sleepboot gesprongen. De ontploffing was vreesselijkde gehecle ketel werd tot een hoogte van 60 voet opgeworpen, en het is zeer te verwonderen, dat op een bevolkte rivier als de Theems het ongeval slechts aan drie menschen het leven gekost heeft. Die drie waren op de sleepboot zelvo do stokers en de kapitein. Zy, die het oogenblik der ontploffing waar namen, hebben den kapitein, die op de borstwering van het dek leunde, duidelyk in drie stukken weggeslingerd gezien, terwijl bet hoold van den stoker zonder ligcbtiiicn dwars over denTheemsin liet water geslingerd werd. De niteenspaitende stukken ijzer hebben op andere schepen slechts eon man gedood, en wel een Uollandschen matroos, die op do Hallandia vun Harlingen was. Dit schip beeft aan het luigngo veel geleden van de daartegen nangeslingerde stukken ijzer. Op een brie! van een Rtimcnischon Jood aan het Is- raolitiesch parlementslid Goldscbmidt vestigt do Kngelsche Standard de aandacht. Do Rumcnier verzoekt zijn Iingel- schen geloofsgenoot om de aandacht dor publieke opinie in Engeland te vestigen op het tieuiig lot der Rumenisclie Joden, die uit de dorpen verdreven worden en aan allerlei ongeregeldheden bloot staan. Hij noemt een voorbeeld van een Israëliet, die een jaar geleden, by gelegenheid van een- schaarschte van levensmiddelen en ziekte, duizendo guldens te kosten bad gelegd, om zyn dorpsgonooton te helpen, en die nu, even als de anderen, onbarmhartig van ztjn.bezittingen ontzet cn verdreven is. Volgons den briefschr'y ver is de jodenvervolging wei bepaaldelijk het werk van den minister Cogolniischeana. Te Pompeji is in het begin dezer maand weder een hoogst belangryke ontdekking gedaan, hlcn heelt namelijk een scbildery, cn daarop een afbeelding van den circus van Poropoji gevonden, zooals deze er kort iddrile verwoesting der stad heefi uitgezien. Uil deze afbeelding blijkt, dat het amphitheater met hoornen beplant is geweest. Deschildeiy zelve heeft weinig kunst-, maar zoovee! te meer historische waarde, Zy stelt een gevecht voor tusschen do bewoners van Noceraen van Pompeji, waarin, zooals men by de schrijvers van dien tyd vindt vermeld, vele honderde menschen zijn omgekomen. In de nabijheid van den circus ziel men een groot gebouw afgebeeld, waarvan men tot dnsver in het ge heel geen kennis droeg. Do kommnndcur Fiorelli zal otiver- jwyld een wetensclmppely'k onderzoek naar dit gebouw in het werk doen stellen. De schilderij is naar het museum te Napels overgebragt, waar zij eerlang voorliet publiek zal worden ten toon gesteld. Het dwaze verhaal in sommige bladen van oen Russin, die nisvinaigre de toilette klein-kindoren-bloed gebruikt, heeft in Brussel sensatie gemaakt bij de vrouwen uit de mindere klasse, die vast gclooven aan een bende kinderdieven. Do Etoile Beige veihualt vier voorvallen, wnnrbij doodonschul dige personen, o. a. twee Engelschen, door de vrouwen uit het volk mot stcenen aangevallen zyn, wanneer zij aan een kind den weg vroegen of een boodschap opdroegen. SCHIEDAM, 17 Augustus 1 8 6 9. Volgens een te Londen, den 14 Augustus ontvangen berigt van New-York van den 2dicrmaund, ishetalbior te huis behoorend schoonerschip Zeven Sterrenkapitein A. Hemmes, van Trinidad naar Tobano, den 23 july op 23 gr. NB. on 86 gr. WL, lek gesprongen emgozonken; do equipage is te New-Orleans geland. In het officieel vor3iag van het verhandelde ter ver gadering vnn desynode der Nedcrlandscho Hervormde keilt, komt o. n. het volgende ten aanzien van bet bekende adres van den kerkeraad van Schiedam voor, dat de synode oor deelde, in overeenstemming met hot advies dei synodale commissie, dal de grondwettige verhouding van kerk en staat niet gedoogde de regering te vragen, dut het godsdienst onderwijs ais leervak mogt worden opgenomen in de wetten op het lager en middelbaar onderwys, maar besloot zy zich aan den minister van binnenlandsche zaken te adresseren, om te verkrijgen, dat, even als reeds by de wot op hot lagor onderwys bepaald is, dut buiten do schooluren de school lokalen voor godsdienstonderwijs, van wege de kerkgenoot schappen, kunnen worden beschikbaar gesteld, do vereischto maatregelen worden genomen, dat in do by do wet op hel middelbaar onderwijs te dien aanzien bestaande, leemte worde voorzien en overal zoodanige voldoende zamenworking plaats vinde, dat de leerlingen der hoogero burgerscholen behoorlyk in slaat worden gesteld om godsdienstonderwijs van wege hun kerkgenootschap te ontvangen. Door de politie, te Rotterdam is dezer dagen aange houden ccn lSjarïgc knaap, werkzaam op het expeditie- ADVERT ENTIEN: Prijs; van 1 tot 10 gcirone regel» 1 00 iedere rrgel racer f 0.10. Voor den werkenden Hand cn roor weldadigheid, dc helft ran den prijs, kantoor van van Gend en Loos aldaar, die getracht had by een goud-en zilver-kashouder in do Westo Wagenstraat drie gouden handringen te voikoopen, 't goon do winkelier niet had willen doen, omdat de zaak hem niet zuiver toescheen. Nadat van de zaak by do politie aangiito wus geduan, bleek het, dat die ringen uit een door den jongen ontvreemd pnkjo afkomstig waren. De knaap is niet alleen wegens deze zaak, waarvun nog niets aan genoemd kantoor kekand was, maar ook terzake van het ontvreemden van oen pukje, inhoudende een gouden ootbel, ter beschikking dor justitie gesteld. De heer W. J. Geselschap, predikant by de Hervormde gemeente te Dolfshaven, heeft voor hot beroep naar die go- rnoente te Sclievoningen bedankt. De Staats-Courant bevat het verslag van het ministerie van binnonlandsche zaken, betreffende den aanleg der staats spoorwegen, van 1 January tot 80 Junij 1869. Daaruit blykt o. a., dat in het geheel ter onteigening zyn aangewezen 4S08.3355hcctaron ongebouwde,en 22.6134 heet.gebouwde eigendommenterw'yl z'yn aangekocht406G.06485 heet. ongebouwde eigendommen; en geregtelyk onteigend zijn: 371.3591 heet. ongebouwde, en 1.3428 heet. gebouwde eigendommen. Voor den aankoop z'y'n" 8319 koopaeten gesloten. Do gebouwen, terreinen van het algemeen magazyn, haven enz. te Dordrecht, verkceren in behoorlijken staat van onderhoud. Twee staten van meer weik werden met den aannemer van het onderhoud gesloten en goedgekeurd, een, ten bedrage van f 2569 voor verschillende verbeteringenen een k 835 20, tot het herstellen der stormschado, den 6 en 7 December 1868 aan de gebouwen geleden. Dezo werken zijn met den vereischtcn spoed uitgevoerd. Den 10 Junij word aanbesteed het maken van werken op do stnpelplaatsen en het onderhoud van die stapelplaatsen, gedurende drie jaren, voor ƒ27.777. Het procos-verbaal van aanbesteding is echter wegens onvoldoende borgstelling niet goedgekeurd, en een herbesteding bepaald op den 15 July. Het officieel verslag van, do. verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Zuidbolland, luidt als volgt Tarwe staat algemeen best te velde; men verwacht ccn goed gewas, zoowel in beschot als in hoedanigheid. ,i llogge. Al hoewel dit gewas niet zulke ruime uitkomsten boloolt als de turwe, mag hiervan evenwel een voldoende oogst worden tegemoet gezien. Gerst staat algemeen vrij goed te velde. Vooral de op de' hoogc landen geteelde belooft een goeden pogst. De koude en regen in de maanden Mei en Junjj oefenden op het bezaai der lage landen een ongunstigen invloed uit; zoodat daarvan slechts een middelmatig beschot is te wachten. IJ aver hoeft door de weersgesteldheid mede veel te Ijjden gehad. Vrjj algemeen wordt do opbrengst niet hoog geschat. Meekrap is redclyk gegroeid. Do opbrengst der twee- cn driejarige belooft bevredigend te zullen zijn. Vlas is bijna algemeen uitmuntend gelukt. Het werd voor ƒ300 tot ƒ600 per hectare verkocht. Koolzaad. Ook dit gewas is meerendeels goed geslaagd. Het gaf by de dorsching in den Hockschcn Waard 28, in het bind lan Putten zells 44 tot 48 hectoliters per hectare. Hennep staat in den Alblnsserwaard en de Vyf-Heeren- tanden zeer goed te telde, en zal, naar het zich laat aanzien in opbrengst en hoedanigheid niet voor die van het vorig jaar behoeven onder te doon. Aardappelen. De beriglen hieromtrent zyn zeer' uitecn- loopend. Uit enkele streken wordt gemeld, dat de opbrengst voldoende belooft te zyn, uit andere, dat de opbrengst zeer middelmatig cn de vruebt klein van stuk zal zyn. Ook doen zich hier en daar sporen van do gewone ziekte voor. Jifen goede weersgesteldheid kan echter nog veel ten goede ver anderen. Erwten cn booncn govcn vrij algemeen uitzigt op een over vloedige opbrengst. Boomvruchten. Van appelen is vry algemeen weinig ver wachting. Van peren voorspelt men daarentegen een ruimen oogst. Hooi- cn weilanden. Do graslanden hebben vee! gras en buitengewoon veel en meerendeels best hooi opgeleverd. De zevende zitting van hot Internationaal Statistisch Congres zal tc 'sGravenhage worden gehouden van 6 tot 11 September 1869. De opening zal plaats bobben op Maandag 6 September des morgens ten 10 ure, in do hofzaal op 't Binnenhof. Men kan zich als lid van ,'t congres doen in - sohryven aan het bureau der regelingscom missie, dat geopend is. vdór den Sdcn September, eiken werkdag van I tot 4 ure na den middag, aan 't ministerie van binnenlandsche zaken op den 3 September (van 12 tot 4 ure) en 8 volgende dagen (van 9 tot 4 ure), in een der tocalen van de tweede kamer der staten-generaal. De genoodigden die zich aan datbuicau als lid van 'tcongres doen inschrijven, ontvangen kosteloos een bewys van toegang,en kunnen tegelykertjjd voor1.50 een exemplaar bekomen van 't programma der zitting. Voor niet gonoodigden zyn terzelfder plaatse toegangkaarten ver krijgbaar tegen betaling van 5, waaronder de prijs van 't programma is begrepen. Op den 26 Junij jl. nam in het logement van van der Meer te Groningen introk een jufvrouw, zich noemende Anno Dioudonnd, cn buurdo duur ccn kamer voor een half

Schiedamsche Courant | 1869 | | pagina 1