A0. 1869. M 21 74. Zaturdag 4 September. Verschijut dagelijkS|, uitgezonderd Dingsdag. BUITENLANDSCHE BERIGTEW. BINNERILANDSGHE BERIGTEW. «E MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN DEN JAVAAN en haai* werkkring. „Het ligt buiten den weg der maatschappij politieke démarches te doen"; zietdaar een oordeel, dat in de Amsterdaipsche_a/deeJing_werd„uitgcsprók^ii-,^.-^-to1£iiJ de kwestie:' of de maatschappij handelend zo» op treden tegen de suiker-regeling, aan de orde was gesteld. Zietdaar tevens een oordeeldat menig lid van de maatschappij zou onderschrijven. Wij willen die zaak eens meer opzettelijk bespreken. Ons komt het namelijk voor, dat er op de vraag, of de maatschappij zich op het terrein der politiek bewegen mag, noch met Ja noch kortweg met Neen kon geantwoord worden. Het juiste standpunt van de maatschappij tegenover de kwestien van den dag wordt eerst aangegeven, als wij liaar karakter en .wezen eens meer van nabij beschouwen. De klank van den naam van deze maatschappij brengt ons onwillekeurig een andere maatschappij voor den geest, waar ze dan ook groote overeenkomst mede beeft, de „Maatschnppij lot Nut van 't Algemeen". Even als het Nut zich ten taak stelde verbetering te brengen in de gebreken, die het in de maatschap pelijke toestanden van het toenmalig Nederland waar nam, even zoo wil de Maatschappij tot Nut van den Javaan verbeterend in het maatschappelijk leven van Java ingrijpenwil zij hinderpalen uit den weg ruimen, die het volksgeluk onoverkomelijk in den weg staan. Als dit bet karakter der maatschappij is, dan springt het dadelijk in het oog, dat daardoor haar. gebied veei ruimer is dan dal van den staat. Dot zij zich ook daar beweegt, woon.du» staat niet handelend optreden kan of mag. Even als de begrippen van staat en maatschappij lang niet dezelfde zijn, even min heeft de Maatschappij lot Nut van den Javaan een uilsluitend staatkundig karakter; maar tevens moet men niet vergelen, dat, waar de slaat zulk een ihvloed op het sociale leven heeft als thans, een 'maatschappij, die op het leven van het volk wii in werken, onmogelijk altijd buiten politiek terrein zal kunnen blijven. Wij leven in den tijd van politieke „verbonden". De lijd der digue's" heeft dien van genootschappen en éllen-lange verhandelingen over een zoo algemeen mogelijk onderwerp vervangen. Engeland zag op zijn bodem ligite's verrijzendie groote dingen tot stand hebben gebragt. Wij wijzen slechts op de uttli-cornlaw hjue van Cobden en op de laatste rcform-ligue. Ook bij ons heeft een anti-dagblad-zegcl-verbond zijn pogingen bekroond gezien. Wat wonder, dat bet publiek het karukter van een vereeniging, wier doel niet zoo geheel vreemd is aan de politieke kwestien van den dag, kortweg met het anli-dagblad-zegel-verbond op een lijn schijnt te steden? 'En toch, het karakter der maatschappij is geheel anders. Een iiguo als die van het zegel-verbond beoogt de regering en wetgevende mngt lot eenige daad te bewegen en verkeert dus bij uitsluiting op politiek gebied. De Maatschappij tot Nut van den Javaan beweegt zich op elk gebiedwaar ze nuttig kan wezen voor haar doel; zij het op politiek terrein, zij het elders. Het is dus even verkeerd haar tot een anti-eultuurwet-ligue te maken als haar het politiek terrein geheel te verbieden. Groot is het nadeel voor de maatschappij als zij haar karakter ontrouw en ecu uitsluitend politiek ligchaam wordt. Mannen die het wél met de koloniën mcencn, die den Javaan moreel en intellectueel willen verheffen, doch die in het een of ander punt zich niet met het door de ügue aan genomen programma kunnen vereenigen, zullen buiten de maatschappij gestooten worden. Door een meer bijzonder programma te willen uitvoeren, zullen heel wat nuttige elementen zich terug trekken; zullen vele krachten verloren gaan, die bij een meer alge meen doel nog zegenrijk vcori'Java konden twerken. Een maatschappij wier programma velen Vereenigt, {ra'oet niet door haar programma te wijzigen hare raorele kracht afbreuk dóen. Wij hopen daarom, dat de maatschappij, cn het hoofdbestuur in het bijzonder, slechts dddr op het politiek terrein zal fredon waar wettelijke bepalingen de uitvoering van liet program bepaaldelijk in den weg staan. Wanneer toch de maatschappij zich slechts dan met de politiek inlaat als kaar doel het gebiedend vor dert, is het rationeel aan te nemen, dat de „politieke démarche" ook in den geèst zal vollen van alle diegenen, die zich ter bereiking van dut doet aan haar aansloten. En aan den.anderenlkattt: volstrekt .buiten de "politiek blijven laat zich alléén regtvoardigen door een zekere schuwheid voor de politieke bemoeijing, die diep in ons volkskarakter was geworteld en die in den lijd van de oprigling van het Nut van het Al gemeen voor een soort beminnenswaardige eigenschap werd gehouden. Algeheele onthouding is door niets te regtvaardigen dan door een volksvooroordeel; algeheele onthouding maakt op menig punt de wer king der maatschnppij onmogelijk. Het Nut met zijn program „onthouding van politiek" heeft zijn taak op schitterende wijze vertuid; maar men denke liet begrip van slaat heeft cene wijziging ondergaan. De regeringen der vorige eeuw stonden nevens tiet volk, die van onze eeuw vinden, hier meer daar mindeihun sleun in hel volk en de wet geving grijpt dieper in hel sociale leven in. De staat zorgt, bij voorbeeld, voor lager onderwijs en wie die een volk wil hervormen kan buiten de kwestie van het onderwijs blijven Zeer juist gaf onze Schiedamsche afdeelirig het standpunt der maatschappij aan; van irrigatie- plannen wiide ze niet weten en op het punt van onderwijs meende ze, dat het de taak der maatschappij was liaar eigen weg te bewandelen. Wij zijn het met dat oordeel eens, doch voegen er nog bij, dat, de maatschappij terwijl ze zelfstandig het inïandsch onderwijs moet trachten te verbeteren, niet moet op houden tegelijk den staat aan zijn verpiigling te herinneren. De staat tijdens de opngting van het Nut, begreep nog niet dut zorg voor liet onderwijs zijn piigt was; liet was onwetendheid;" de mannen van het Nut doorzagen het wciligt zelf niet. Als evenwel onze staat' het onderwijs veronachtzaamt, komt hij aan een door hem zeif toegestemde ver piigling te kort; moet hij worden aangemaand. Het onderwijs op Java, zietdaar waarmede moet worden begonnen. Zoolang dat onderwijs niet vol doende is geregeldis er niets te hopen. Duizenden worden uitgegeven voor de bekeering van Java, en wij gelooven dat hel Christendom, als het is aan genomen, zegenend op de gcheele ontwikkeling van den Javaan zul werken; maar wij voegen er tevens bij, liet Christendom zal niet ligt wortel schietenwanneer er niet reeds eenige ontwikkeling aanwezig is. Wij gelooven, dat veie zending-leeraars het hierin met ons eens zullen zijn. Daarom wensehien wij, dot de Maatschappij tot Nut van den Javaan een inschrijving opende voor hét Indisch onderwijs, even als het Zendeling-genootschap dat voortdurend voor de zen ding doet. Zij, wien de ontwikkeling van Java ter harte gaat,, zullen natuurlijk gaarne het hunne doen; maar ook van hen zijn bijdragen te wachten voor wie de zegepraal van het Christendom boven bet Heidendom de liefste' wensch is. Het Jnvaonsche ondepvijs kan het wachtwoord wezen, dut velen onderj één vaan vereenigt, wier krachten vroeger verbrokkeld waren. f ABONNEMENT: jfcj Abonnementspriji per Drie Uaaoden Franco per Posty door hct geheele Ryk f 1.85. - a.fio. (Brieven Franco.) ABVEBTENTIBN: Prijs tan 1 tol 10 gcwono regeia f 1 00; iedere regel meer f 0 10. Voor ilea werlcndcn Blind eu root weldadigheid,do helfl Tanden prigs Omtrent de internationale tentoonstelling, die in 1870 te Londen zal worden gehouden voor den arbeider en den handwerksmanwordt in verschillende bladen medegedeeld, dat aan het hooid dezer ondernemingstnut de minister Glad stone, terwyl vele parlements-leden en nmnnen van nnaro bun medewerking daaraan bobben geschonken. Behalve het gewone doel, wil men de tentoonstelling zooveel mogelijk dienstbaar maken aan technische ontwikkeling. Met het oog hierop stelt het comité hot volgende voorj 1, Alle tentoongestelde voorwerpen zullen zyn voorzien van den naam des vervaardigers, 2. By fabrikaten, door meerderen vervaardigd, (waar ver deeling van deD arbeid wordt toegepast), zullen de arbeiders proeven inzenden van het afzonderlijk gedeelte, door hen vervaardigd. Zoo zullen van een uurwerk, een piano enzde afzonderly kedeelen in bepaalde orden worden tentoongesteld. 8, Daarenboven worden de arbeiders verzocht zich tot het vervaardigen van meer gecompliceerde voorwerpen met elkander te vereenigen. 4. Waar dit mogelijk is, 'zullen de arbeiders hun band- werk uitoefenen ter tentoonstelling, ten einde een vergelijking to kunnen maken tusschan de werkwijzen in Engeland en die in andere landen. Ook zullen voorlezingen worden ge houden. 5. 'Waar het onmogelyk is proeven der werkwijzen op da plaats zelve te geven, zal men door teekenïngenmodellen en monsters trachten die werkwijzen van da verschillende l»n- -den aanschouwelijk te maken, ten einde daarutteen vergelijk te kannen maken. Er zullen medaiijes, certificaten van verdiensten en in enkele gevallen geldprijzen worden toegekend. Het comité wenseht, dat zich, cvenalsin Groot-Brittannie, in alle groote steden vun het vasteland locale comité's mogen vormen, die tot dit voorgestelde doel willen medewerken. In het driemaandelykseh bulletin van „de Franscho vereeniging tegen het gebruik van tabak", komt oj». het volgende voorDe graaf de Lautrec, officier van den gene- ralen staf by het beleg van Gaeta, schrijftIk ben overtuigd, dat een groot gedeelte der soldaten, die by hot beleg van Gaeta aan ziekten gestorven zyn, overleden ia aan ziekten, die het gevolg waren van tabaksverbruik, Wanneer men de kazemat ten binnentrad, gevoeldo men zich spoedig onwel ten gevolge van de lucht, die steeds door tabaksrook was verpest. Do soldaten, die de kazematten verlieten, om op de batterijen dienst te doen, waren iraag van ligchaam en geesteen uur later, hoewel gedecimeerd door het vuur van den vyand, maar onder den invloed van gezonde lacht, waren zy vroljjk en vol goeden moed. Wanneer diezelfde mannen, na afioop van de dienst, weder in de kazematten bleven, waren zy na een uur geheel verstompt; zy rookten, gingen te bed liggen en waren onverschillig omtrent alles. De zwaksten werden de slagtoffere van den typhus en gingen naar het hospitaal. De zusters van St. Vincentius di Paula waren zoo zeer over tuigd van den invloed van tabak, die moer slngtoffers maakte dan het vyundelyk geschut,dat zy in de hospitalen den tabak verboden. De opgei uimdheid onder de zieken nam nu spoedig toe, noodzakelijk gevolg van de zuivere en versterkende lucht, die zy inademden, want geneosheeren en genees middelen waren er niet. Op den Saksisch-Silesischen staatsspoorweg ïs den 24 Augustus jl een ernstig onheil voorgevallen. By Lange- bruck, niet ver van Dresden, waar de weg een vry sterke belling heeft, is de locomotief gederailleerd en met den tender, den goederenwagen en drie personen-waggons van eenhoogto van 30 ii 40 voelen naur beneden gestort. De postwagen en verscheiden personen-waggons zyn bly ven staan, maar sterk, beschadigd. Van de veie passagiers heeft een dame den arm gebroken en anderen hebben slechts ligtekwetsuren bekomen Het personeol van den trein, dat uit negen man bestond, was niet zoo gelukkig. Eén was terstond dood; de machinist, dia onder den locomotief geraakte, is den volgenden nacht, nu hevig lijdon bezweken; den stoker inoet het heen worden afgezet. Omtrent de oorzaak vun het ongeval is nog niets roet zekerheid bekend. SCHIEDAM, 3 September 1869. Aanstaanden Dingsdag zullen al de gemeenteraden in het ryk vergaderen, ten oinde: 1, het derde gedeelte van den. raad in July benoemd, te doen zitting nemen, en 2. do wet houders te benoemen, die dit jaar moeten aftreden; een en ander ingevolge artt. 27 en 80 der gemeentewet. De leden van den gemeenteraad, die dit jaar moesten af treden, en allen herkozen zyn, zyn de heeren: M. Rijnbondo," BI. F. J. Cool, J. B Nolet, J. Vry!and,mr. A. K, J. van dor Drift en H, W, lïoelants. De wethouder aan de beurt van aftreding, is de heer J. A, Nolot Wz. Gisteren en heden werd alhier het admissie-examen af- enomen van de jongelieden, die de hooge burgerschool wen- schen te bezoeken. Zeventien jongelingen hebben zich aan dat examen onderworpen. Vier hunner waren in eenige vakken nog te zwak om toegelaten te worden. Van do toegelutenen zyn geplaatst in de tweede klasse: C. A. Heyligers; in de eerste klasse: N. Denier van der Gon, uit Vlaardingen, A. Bakker, J. P. Heyligers, R. M. van Steen bergen, uit Sliodrecht, If. van Erpecum, J. Levi, BI. J, van der Hoeven, H. P. van Ifatwyk, J. Penning, N. R. D. van Steenbergen, uit Sliedrecht, cn F. Penning, terwyl N. B, van der Velde, geboren'to Zierikzee, tot enkele lessen in da weeds klasse is toegelaten. Blykens achterstaande advertentie van de commissie voor do verloting van damesbandwerken en voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve van het Diaconie-huis alhier, zal aanstaanden Dingsdag cn Woensdag, des morgens van 10—4 om des avonds van 7—9 uur, een tentoonstelling worden gehouden der Donderdag daaraanvolgende.te ver loten voorwerpen. De ontrée voor de tentoonstelling ïs be paald op 25 cents, welke geringe prys voorzeker menigeen, zal uitlokken haar to bezoeken, terwyl wy overtuigd zyn, dat niemand zich dat bezoek zul beklagen. Heden namiddag ten 2 ure, speelden oen jongetje van 4 en een meisje van 3 jaren buiten de voormalige Rotter dammerpoort alhier, .toon hot meisje in een daar aunwesig

Schiedamsche Courant | 1869 | | pagina 1