Ao. 1871. M 2554. Donderdag m 5 Februari. Verschijnt dagelijksuitgezonderd Dinsdag. DONDERDAGden 23 FEBRUARI! aanstaande, De Burgemeester van Schiedam, brengt ter kennis dat, van wege de Gemeente, aan een ieder die ziet», hetzij voor de eerste maai, hetzij bij ver nieuwing, tegen de KINDERZIEKTE wenscht te doen INENTEN, daartoe geheel kosteloos gelegenheid wordt gegeven, oj» des namiddags van 2 tot 3 ure, in den SI. Joris Doele. Schiedam, 22 February 1871. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK TAN MATENESSE. BU1TENLANDSCHE BERICH:EÜ.~ BliiENLANDSGHE BERICHTEN. CBIIIA1 ABONNEMENT: AbosnemeBtiprijt, per Drie Hiandvn. franco per Post, door het geheele Hijk f, 1.85. - 2 60. (Brieven Franco.) ADVERTENTIE N: Prijsran 1 tot 10 gewone regel» f 1.00 i iedere r»gel meer 0.10. Voor den werkenden stind en voor weldadigheid, de helft ran den prija. Thiers schrijft in zyn Histoire du consulat et dei1empire: „Napoleon meldt, dat maarschalk Davoust, tot belooning van zyn gedrag by A uerstadt, het eerst Berlijn zou binnen trekken en uit de handen van den gemeenteraad de sleutels derslad zou ontvangen. Napoleon hield zich, vddrzijn intocht in Beriyn. te Pc'flatn op. Bij eigende zich slechts den degen van Frederib, d>c.is sjerp en zyn orde van den Zwarten Adelaar toe. Hy nam den degen met de woorden„Dit is een schoon geschenk voor de invaliden, vooral voor hen, die tot het Hannoversche leger behoorden. Zy zullen onge twijfeld gelukkig zyn, dat zy in onze macht een degen zien, welke hen by Rosbach overwon Napoleon, die metzooveel achting deze kostbare relequien zich toeeigende, beleedigde zeker noch Frederik, noch bet Pruisische volk. „Den 22sten October hield by zijn intocht in Beriyn als overwinnaar, zooals Alexander en Caesar. De gansche bevolking der stad was op do been, om van dat grootsche schouwspel getuige te zyn. Napoleon trok de stad binnen, omringd door zyn garde, welko gevolgd werd door do schoonste regimenten kurassiers van d' Hautpoul en Rant- souty De rjjk gekleede Keizerlijke garde was dezen dag indrukwekkender dan ooit, Vuorop gingen de grenadiers en jagers te paard; in het midden de maarschalken Berthier, Duroc, Augereau, en in dezen groep, met een eerbiedige ruimte om zich, Napoleon, in het eenvoudig gewaad, dat hij in de Tailerien en op het slagveld droog. Napoleon, het voorwerp der blikken van een tallooze, stomme, zoowel met smart als bewondering vervulde menigte. Dat was bet schouwspel, waarvan men getuige was in de lange, breedo, Berljjnscho straat, die van de Cbarlottenburger poort naar het paleis der koningen van Pruisen voert." Vjjf en zestig jaren zyn sedert die gebeurtenis voorbij gegaan; maar de verboerlyking van deze gebeurtenis werd voor tentgs jaren geschreven, en hy die ze verheerlijkte, is van oordeel, dat men tbansfFrankryk een ongehoorde schande aandoet In Parjjs begint langzamerhand weder het gewone leven zich te herstellen. De colleges zyn heropend, maar do professoren en studenten verschijnen nog io uniform. Vee wordt by groote hoeveelheden ingevoerd, manr de nieuws gierigheid naar de kudden, welke men in zoo langen t jjd niet had gezien, is nog niet geheel geweken. Liet grootste gebrek is aan brandhout. De bosschen van Vincennesen Boulogne zijn bijna geheel geveld; aan de Pruisen is vergunning ge< vraa'gd tot het kappen van hout in het boseh van Bondy. Er hecrschen vele ziekten. De gezondheidstoestand om Parys en ook in andere doelen des lands is zeer slecht, ten gevolge van het zorgeloos zoogenaamd begraven van lijken. Wanneer de warmte toeneemt, vree»! men nog meer noodlottige ge volgen van do uitwaseming van den giond; reeds zyn er ninaiiegelcn genomen, om zooveel mogetjjk te herstellen wat men te koit gekomen is. Onder de openbare gebouwen heeft wellicht geen zulk een vreemdsoortig voorkomen, als het paleis van Louvro. Mon heeft by den aanvang van het beieg de guleryen met zakken aarde belegd, om het inwendige van het gebouw te gen de g-unnlcn te bevoiligen. De vocht en de betrekkelijke warmte der laatste dagen hebben een zeer weeldcrigen plan tcngioei te voorschyn geroepen, zoodat de zakken met gras overdekt zijn; ieder venster is in een tuin herschapen, en er zullen wellicht nog bloembedden ontstaan, nis dat werk der Daluur niet wordt weggenomen. De Groothertog van Mecklenburg heeft afscheid ge nomen van bet 13de legerkorps, dat naar Versailles is ver legd om rust te nemen in de legerorder zyn al du daden van het korps opgenoemdhot heeft een tnarsch afgelegd van meer dan 150 kilometer, en in vereeniging mot de andete korpsen onder zyn bevel, zyn dan vijand in bet open void20,000 gevangenen en 68 stukken ontnomen. Ongelukkig echter zijn or van de dappere soldaten, die deze daden bedreven hebben, weinig of geen nseer over, die de legerorder kunnen lezen bet grootste gedeelte is gesneuveld, en die thans bij dat korps staan, zyn nieuwelingen. Ken te Bordeaux verschijnend dagblad behandelt de vraag ol Frankrijk in staut zou zijn den strijd, zoo noodig, voort te zetten, liet gelooft hierop een bevestigend antwoord te mogen geven. Wij hebben nog hulpbronnen en middelen genoeg zegt het blad om een poging te wagen tot het verkrijgen van betere voorwaarden Maar daartoe acht het onvermijdelyk noodig zullen de legers niet weer even spoedig krijgsgevangen gemaakt worden, en het materieel niet even spoedig verdwijnen als het gekocht werd een goede legerorgamsatie. De Nationale Vergadering zal wei als stelsel aannemen, liever weinige maar geoefende troepen in 't veld te brengen dan vele en ongeoefende, en verder de noodige hervormingen aanbrengen. De Libêral Lyonnais wil het volgende plebisciet aan de goedkeuring des volks onderwerpen door „ja" on „neen" te stemmem „De Fransche natie, die wel door de Pruisische troepen verpletterd, maar niet veroverd is, weigert een vrede met de binnengedrongen bat baren te teekenen. „De Fransche natie geeft zich over aan de Uegeeriug van de republiek der Voreenigde Staten, zetelende te Washington. „Ue Rogeering der Voreenigde Staten zul, indien zy aan neemt wat haar wordt aangeboden, onverwijld bezit nemen van bet Fransche grondgebied, met behoud der grensschei ding, gelyk die den 19 Juli 1870 bestond. „Frankrijk zal een integreerend deel uitmaken van de republiek der Vereenigde Staten, onder den naam van: „Vereenigda Staten van Europa," en zal door dezelfde con stitutie en wetten bestuurd worden, behoudens die veran deringen, welke bet verschil van godsdienst en zeden noodig maakt. „Frankrijk verbindt zich, in nfwaehting dat de Veree- nigdo Staten bezit nemen van het Fransche grondgebied, den oorlog tot bet uiterste tegen de Pruisische stryd macht voort te zetten." Misschien dat er voor zulk een plebisciet nog oenige hon derden stemmen te verwerven zouden zyn. De grootste veemarkt voor het Duitsche leger is Weenen, De Gulicische, Mntdavische en Llongaarsche vee houders loveren wekelijks ten behoeve van bet Duitsche leger 4 5000 0S3en. Zy' worden te Weenen geslacht, het vleesch gepekeld en deol3 naar Saarbrticken, deels naar Mainz verzonden. Deze beide depêts ontvangen wekelijks 200,000 tot 250,000 p.d. pekelvleesch. Ook de verzending van speken rookvleesch uit Weenen is aanzienlijk. SCHIEDAM, 22 Februari 187 1. Blijkens een gedane mededeeling door do Fransche post administratie, is do verzending van aangeteekondo brieven naar Parys weder opengesteld. De Nederl. Handelmaatschappij verlangt scheepsge legenheid te zien aangeboden voor het transport naar Java van 125 militairen, waaronder 6 onderofficieren, benevens 9 kajuitspassagiers, te embarkeeren den 18 Maart a. e. Aanbiedingen op de lysteo, die te haren kantore te Am sterdam verkrygbuar zyn, worden ingewacht tot Maandag 27 Februari, des voormiddags ton II ure, of by do agenten vddr of op Zaterdag 25 dezer, 's namiddags voor 2 ure. Zy zullen tevens moeten inhouden de opgaaf van de juiste lig plaats vun bet schip. In de vergadering, diegisteren te Rotterdam gehouden werd door do aldeeling Rotterdam Schiedam en omstreken van de llollundsclie Maatschappij van Landbouw is, nadat do rekening over 1870 was opgenomen en goedgekeurd en de andere punten van beschrijving waren afgehandeld, be sloten gevolg te geven aan de uitnoodiging van het hoofd bestuur en al do leden der nfdeeling in de gelegenheid te stellen, tot hulp van de in nood zynde Fransche landbouwers, hetzy in zaaizaad hetzjj in geld gil'ton te verstrekken. Tot dit doel zullen zoo spoedig mogeljjk circulaires verspreid worden, Aan de vergadering werd nog medegedeeld dat, ingevolge de vcispreide programma's, de voorgenomen tentoonstelling op Donderdag 30 Maart e. k. te Schiedam zal plaats hebben aangezien volgens ollicieuso mededeeling, door het Ge meentebestuur aldaar een terrein benevens een geldeljjko subsidie voor hot doel zyn beschikbaar gesteld, teiwyl ook van Z. M. don Koning verlof is ontvangen om nan deze tentoonstelling een verloting van vee enz. te verbinden. Aun het Kngelscite huis der Gemeenten is een corres pondentie overgelegd, waaruil blykt "dut baron Gevers, do Ncde> I. Minister aan hot hof te Londen, voor korten tyd het Britsclio Gouvernement heeft voorgesteld, dut beide landen (e gelyk hot officieels brandmerken van huringvaten zoudon afschaffen aangezien dat brandmerk geen waarborg geelt voor den inhoud, en in Holland, Schotscho vuion, wanneor de Schotscbe haring hooger in prjjs is dan Hollandsche, met slechte Hollandsche gevuld worden, die dan als Schotscho worden in den Imndel gebracht. Men mag onderstellen dat het omgekeerde ook geschiedt. Het Britsche Gouvernement, meent van zyn zjjde ook, dat het systeem van brandmerken der vaten in Schotland onverdedigbaar is, maar wegens de vele zaken die te behan delen zyn, gedurende da 'ïing van 1871, geen maatregel tot afschaffing te kunnen nemen. N. A. Alseen vervolg op het boricht, betreffende het berooven van de postkar uit Groningen, in den nacht van 17 op 18 dezer, wordt nog met zekerheid gemeld, dat bij onderzoek gebleken is, dat ei geen geldswaardige brieven vermist worden, daar do dief ol' dieven wèl de gewone pakketten hebben onderzocht en vreosehjk gehavend, doch or geen erg in schynen gehad te hebben, dat de geldswaardige stukken, slechts in een grauw papier, voorzien van do noodige lakken, Waron gewikkeld, zyn zy onaangeroerd gebleven. Men zul zich herinneren, hoe voor eenige maanden de aanhouding werd verzocht van een paar ontvluchte Frunsoho krjjgsgevungenen, die beschuldigd werden van moord. Aan een van hen is hiervan kennis gegeven. H'erop antwoordt hy,La Roux geheeten, met het volgend schryven. Dainviile, 12 Februe.ri 1871. Mynheer! Ik begin met u hierbij een verklaring te zenden van de heeren officieren van mijn bataljon, waaruit blijkt, dat ik uw brief van den 20 November eerst den 11 Februari heb ontvangen. Zorg vuldig bewaar ik do enveloppe, waarop de poststempel Arras 11 Februari, stuut. Mynheer, nog eenmaal betuig ik myn dank aan u en uwe waardige landgenooten broedeis zouden niet meer gedaan hebben; na ons leven gered te hebben, dulddet gy niet dat onze eer werd bezwalkt. Ik wil u nauwkeurig, tot in alle bijzonderheden, onze vlucht verhalen, opdat deze, volgens uw verlangen, in een dagblad van uw land worden opgenomen. Uit Wezel vertrokken, waar wjj den 10 November werden geinterneerd, Rous3ol,sergeanl-fourier bjj het 88ste regiment infanterie, Lafargue, brigadier-fourier by het 5de regiment huzaren, en ik. De nacht viel; bet sneeuwde; wy liepen zonder eenige stoornis dwars door het veld, in de richting van den weg tot op 8 kilometers van Emmerik. Onze mak ker Roussel zeïde ons daar, dat hy" ziek was, dat by honger had en koude. Ongelukkig hadden wy zalven niets gegeten en evenmin iets om hem te geven. Twee kilometers verder was het onmogelijk voort te gaan; wy hebben hom bjjna twee mylen lang meer gesleept dan gedragen. Toen wy* Emmerik voorby waren, lieten wy hem onge veer een half uur uitrusten onder een molen, welke zich naby die stad bevindf. 800 el verder was het volstrekt onmogeiyk hem verder te kry'gen; wy" deden toen, wat bij ons al lang gevraagd bad: wy lieten hem aan zyn lot over. Een buis, uit welks ramen licht scheen, was op 50 el afstand, hij be hoefde slechts te roepen, zeide hyDat zal hy niet gedaan hebben, want zijn plan was oid, zoodra hy wat beter was, zyn tooht te vervolgen, en dit moet hy ook gedaan hebben, duar by bograven werd te Elten, terwyl wy hem bij Emme rik hebben achtergelaten. Lafargue gaf hom, vddr wy" hem verlieten, zyn grooteu ruitersmantel, ten einde hem tegen do koude te beschermen. Ziedaar, mynheer, de eenvoudige toedracht der zaak; wat de schandelyko beschuldiging betreft, waarvoor de Burge meester van Elten zegt in te staan, wel toont hy een waar dige zoon to zyn van het volk, dat thans ons ongelukkig land beoorloogt, enz. (Arnh, Ct.) Het Ned. Tijdschrift van geneesh, rectificeert do berich ten in verschillende dagbladen nopens de typhus-epidemie te Egmond aan Zee. Hoezeer de epidemie vrjj uitgebreid is. zoodat in December en Januari 90 ft 100 lyders, op een bevolking van nog geen 1800 zielen, verpleegd werden, overleden tot 12 Februari slechts 18 personen, als Oct. 1, Nov. 4, Dec, 5, Jan. 6 en Febr. 2. De armoede was er echter zeer groot, vooral tenge volge van den strengen winter. In de barak van het Roode Kruis, welker doelmatige inrich- +rng, ventilatie en verwarming in het tjjdschrjjfi geprezen worden, weiden den 13 Februari reeds terstond elf lyders opgenomen, terwyl er uieer werden verwacht. Behalve deze uitstekende gelegenheid tot verpleging, wuurin 24 lyders kunnen worden opgenomen, biedt do aunkomst der barak nog het groote voordeel aan dal de besmette woningen tyde- lyk kunnen worden ontruimd en gedesinfecteerd. Een der slachtoffers van de typhus-epidemie te Eg- mond aan Zee is de rijksambtenaar D. G. Eckhard, dte vroeger, door de uitgave van „By storm op Strand," ten vonrdeelo van 3 weduwen en 16 kinderen van do in don storm van 8 Juni 1869 verongelukte vissohorlioden te Eg- mond aan Zee, bewys gaf, dat hy zjjne talenten ten beste hud voor zyn ongelukkigo mederoenscbon. Ook do laatste weken zjjns levens besteedde hy tot het schryven vaneen werU ja, dat by medo ten behoeve zy ner plaatslgenooton, door den typhus hevig geteisterd, wensclite uit te geven. Do dood verijdelde dat plan; de uitgave vun dat workjo zal evenwel toch geschieden, manr nu moet do opbrengst strekken otn zijne nagelaten weduwe en vier kinderen zoo mogelyk een

Schiedamsche Courant | 1871 | | pagina 1