Ao. 1871. DONDERDAG, den 2 MAART aanstaande, ALGEMEEN OVERZICHT. Woensdag 1 Maart. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BUITENLANDSGHE BERICHTEN. m' 2358. BIHIMEHLAWDSCHE BERICHTE». De Burgemeester van Schiedam, brengt lor kennis dat, van wege de Gemeente, aan een ieder die zich, hetzij voor de eerste maal, lietzij bij ver nieuwing, tegen de KINDERZIEKTE wenseht te doen INENTEN, daartoe geheel kosteloos gelegenheid wordt gegeven, op des namiddags van 2 tot 3 ure, in den Si. Joris Doele. Schiedam, 28 February 1871. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. i B O KK KM B HTi Abcnn«m«nt»|)rija, per Drie Httndanf 1.85. Franco per Post, door het gebeele Rijk 2.50, Zondag namiddag, tusschen 5 en 6 ure, zyn de vredes- 'preUminniren te Versailles geteekend, eu zoo die door de Vergadering .der afgevaardigden worden goedgekeurd zal er, na deo uioorddadigcn stryd van 7 maanden, rust en verade ming komen voor het geteisterde Frankryk, voor de afge mat te Duitscke legers en ook, zoo wy hopen, voor hel diep ge schokte Europa. De voorwaarden waarop de vrede steunen-zal, zyn de vol gende De Elzas en Duitscb Lotharingen, met inbegrip van Metz, gaan in het bezit van Duitachlund over, terwyi Bel fort aan Frankryk zal worden teruggegeven. De vergoeding van oorlogskosten, op vijf milliards francs bepaald, zal binnen driejaren afbetaald moeten wordenge durende welken tijd Franseho vestingen en dealen van het .Fransche grondgebied door Duitsche troepen bezet zullen blyven. Daar de vredes-preliminairen ann de Nationale Vergade ring te Bordeaux moeten vooraelegd en door haar gesanctio neerd worden, is de wapenstilstand, die des Zondagsnachts ten 12 ure eindigde, tot den 6 Maart verlengd. Wij hopen dus weldra te vernemen, dat die vergadering hare goedkeuring aan de preliminairen zal hebben geschon ken en de vrede als voor goed vastgesteld zal kunnen worden beschonwd. De heer Jules Favre heeft op de reclames der bewo ners van het dep. der Beneden-Seine betreffende de requisi tion geantwoord, dat dergeljjke klachten uit alle door den vijand bezette departementen tot hem kwamendat hij steeds na het ontvangen van zulk een klauht, te Versailles had gereclameerddat de overwinnaar rechtens, zelfs gedu rende een wapenstilstand, van de bewoners kan eischcn dat zij de troepen onderhouden en bom do belasting betalen maar dat by er geen buitengewone requisitien bij kan voegen. De heer Favre spoort do klagers aan in dien geest by de Duitsche autoriteiten te reclameeren en in ieder geval op een uitstel aan te dringen. Graaf von Bismarck hud hen be loofd in dien geest te zullen handelen en een circulairo te hebben verzonden. „Ik ben", zoo eindigt de heer Favre, „diep ongelukkig dat ik niets meer voor u doen kanik deel in uw rampen en doe alles wat ik kan, om er een eind aan te maken." In een dépêehe uit Versailles van 25 Februari wordt gemeld, dat, volgenadenMonileurde Versailles, 602 stukkon veldgeschut van bet leger to Parijs by de Duitsche armee overgebracht en 1S57 kanonnen op de Farysebe forten in volmaakten toestand gevonden zyn. Voorts leest men in hetzelfde blad: Herhaalde raaien en voornamelijk don 18 .dezer hebben wy naar verdienste den aanmatigenden toon •gebrandmerkt, waarmede de Parysche drukpers bet zege vierende Duitsche loger, dat zich onder de muren van Purys bevindt, beleedigt'. Ook bobben wy verklaard,.-.de bezet ting van die hoofdstad door het Duitsche leger liet meest afdoende middel zou zyn, om deze onbeschaamdheden, over- dry vingen en leugens te doen ophouden. Thans echter gaan de snorkery en lasteringen van eenïgo dagbladen alle palen t te buiten. Om zich daarvan te overtuigen, leze men o. a. de Figaro van 21 dezer, waarin aan de Duitsche officieren en aan de Duitsobers in bet algemeen feiten ten laste worden gelegd, die van den onbcscbnamdslen diefstal en plundering .souden getuigen, De Daily Telegraphden heer Thiers tbans als den 'man van het oogenblik beschouwende, vindt het zeer de moeite Wjtard, een korte levensschets van den grjjzen 75jarigen, populairen staatsman te geven. Nadat hy de dagen en lotgevallen van Napoleon had medegedeeld, kwam Thiers, de zoon van een slotenmaker uit Marseille, te Parysen wijdde sich aan de jourcfiaatiek. (Brieven Fruneo.) Wy zien hem met Manuel, den held van do anti-Bourbon, oppositiewy ontmoeten hcra met Armand Carrel met wien hij de National oprichtte, wnarin Thiers telkens de stelling verkondigde: do Koning regeert maar bestuurt niethet blad bestond geen zes maundon, of Karei do X moest afstand van do regeoring doen, en het bestuur der Bourbons nam een einde. Tusschen 1830 en 1848 maakte Thiers veel opgang als redenaar. Na den vul van Molé word hjj eerste .Minister, liet was Thiers voornamelijk, die toen beweerde, dat de Rijn do natuurlijke grens van Frankrijk was. 11 ij trok eveneens party voor de zaak vttn Mohemet Ali tegen do l'orte, Hy haalde zich daardoor natuurlijk (den hnnt van Palmerston op den hal3, en trad, na ongenoegen mot Louis Philippe over diezelfde zaak gekregen te hebben, af. Teruggetrokken, ondernam bij vervolgens hel groote werk „Histoiro dn consulat et de l'empire"; niet zoozeer een his torisch werk als een politiek manifesteen manifest, dat met zjjne culte Napoleonien niet weinig, on missel 'en meer dan de.zangen van Bdranger, heeft bijgedragen tot de stich ting van hot tweedo Keizerrijk. Vandaar dan ook, dat toen Thiers op zyn 86ste jaar tot lid der oppositie werd verkozen, zijn oppositie togen Napoleon mnar bulf gemeend was en meer een politieke dan personeele kieur had; en het zou niet onwaarschijnlijk geweest zijn, dat zoo Napoleon III Thiers inzichten in de baitenlandsche politiek had gedeeld, de eerste Minister van Louis Philippe zich vódr het tweedo Keizerrijk zou hebben verklaard. De Italiaansehe oorlog van 1859 vond in Thiers een grooten tegenstander. Hij was tegen de eenheid van Italië, evenzeer als tegen die van Duitschland. DeDiily Telegraph laat niet zeer zacht uitkomen, dat Thiers in het Wetgevend Lichaam nooit woordon spaardoom Frankryk tegen Duitsch land op te zotten, en dus misschien niet weinig tot don tegen- woordigen oorlog heeft bijgedragen. Zoo iemand, dan zag Thiers met leede oogen de toene mende macht van Duitschland; hy beeft een grooten na- tionnlen trots, en hy zag in zyn eigen land steeds helgrootste en machtigste land der wereld: Diezelfde uanzienljjke burger van het thans vernederde land is nu door bijna de geboelo natie afgevaardigd, om over billijke vredesvoorwaarden te onderhandelen. De hertog van Montpensier is op last der Spnanschc Regcering naar de Balearische eilanden varbunnen, wegens het weigeren van den eed van trouw aan Koning Amadeus, van al de officieren van het leger geëischl. De hertog is maar schalk van het üpiiansche leger, doch het is slechts een eere- tiiel en hy achtte den eed overbodig, omdat hij vun stonde al uan de constitutie trouw had gezworen. De vrienden van den hertog verzekeren echter, dat zijn ballingschap niet van langen duur zal zy.i, duur zyn verkiezing tot lid der Cortes door de Asturiën verzekerd is. Volgens anderen zal de hertog zyn privilegiën van Franseh prins inroepen. Den 11 Februari heeft men al de gegoten stukken in do forten van Purijs doen spri igon. In drie uren tyds heefi men 20 groote stukken vernield door middel van don litho* frncteur, beslaande uit nitroglycerine en gedroogde aarde. De kunonnen worden er mede geladen, en springen, maar de stukken blijven bjj elkander. De ontploffingen deden alle rutten vun de kazerne Mont-Valérien springen. Vier offi cieren, die in druk gesprek waren, werden van'hun stoelen geworpen. Allo stukken zyn nu vernield, met uitzondering vun do Valërio, het monster-kanon, dat zyn weerga niet heelt, en naar Berlijn zal wordon verzonden, ter herinnering aan het bclog van Purys. Een correspondent van de Time3 schetst oen bezoek, dat hy den 21 Febr. aan het Engelscho bureau van levens middelen te Parijs heeft gebracht. Hot was middernacht; de straat was pikdonker; slechts van afstand tot afstand scheen het licht van een kaarsje. Er waren daar tienduizend men sehen op on rranst elkander gepakt, mannen vrouwen en kin doren, vastbesloten om het ongure wedor te trotseeren, ton einde zoo spoedig mogeiyk geholpen te worden. Do drom wns een rayl lang. Elke persoon had een biljot, sommigen oen mand. De correspondent vroeg oan de laatst aange komene, wanneer deze dacht geholpen te worden. Over morgen ochtend, antwoordde zy dood kalm. Blyft gy dan twee nachten onder den blootenhemol? De anderen im mers ook wel, hervatte zjj. Do menigte werd grooter, naarmate het donkerder werd, en men zag er onder, dio hunne dekens op den grond legden en zich zoo een bed mankten. Op sommige punten lugen de vrouwen dooreen, dat men niet zien koD, waar haro hooiden en waar hare voeten waren. De correspondent ging naar hot voorste gedeelte van de groep. By tag daar oen jonge dame in don rouw, die tot den tnoergegoeden stand schoen te behooren, Zy was reeds den vorigen ochtend ten negen ure aangekomen en wachtte al 89 uren. Allen hoopten dat wachten vergood te vinden in de levensmiddelen der Engelscben, ADVERTENTIE N: Prijs: tan 1 tot 10 gewone regels f 1.00 iedere r-gel meer f 0.10» Voor den werkenden stand en toor weldadigheid,de Lelft tanden [irija. ""^^MQamaaMnimiyii ■iMiiiiMi'raiLiLagaajMMaaPBMBMg—g—ai SCHIEDAM, 23 Februari 187 1. Heden wordt alhier op de gebraikeljjko wijze herdacht do verjaardag van Z. If. H. Prins FrederikderNcderlanden, oom van Z. M, den Koning. De Minister van Marino brengt tor konnis van belang hebbenden, dat de lichtschepen in het zeegat van Goedoreede weder zijn geplaatst. Hot Staatsblad no. 7 bevat het besluit van den 18 Februari 1871, botreffondo de lichting der nationale militie van het jaar 1871. De lichting van het jaar 1871 bedraagt 11,000 man, waarvan COO voor den dienst ter zee te bestemmen. De manschappen, by de infanterie, vest.-art,, pontonniers, min. en stppeurs wordon tot eerste oefening acht maanden onder de wapenen gehouden; terwyi de tyd van eerste oefening van de manschappen, by de regimenten huzaren, veld- en rijdende art. in te deolon, zich lot het einde vera het eerste jaar van hun diensttyd zal uitstrekken. Da velschillende provinciën zullen toverenNoordbrabant 1243, Gelderland 1323, Zuidhnlland 1979, Noordholland 1822, Zeeland 536, Utrecht 501, Friesland 996, Oeerysol 805, Groningen 745, Drenthe 826, Limburg 724 man schappen. De Staats-Courant bevatte dezer dagen een zeer uitge breid verslag betreffende don aanleg der staatsspoorwegen, van 1 Juli tot 31 Dec. 1870. Daaruit bljjkl o. n. dat in ge noemd tyd vak is aanbesteed voor de som van J 5 519 608. Op l Jan. 1871 was hot by den aanleg in dienst zjjnde per soneel samengesteld als volgt: 2 hoofd-ingenieurs, 6 eerst- aanwezend-ingenieurs, 12 sectie-ingenieurs, 4 bouw- en werktuigkundigen 2e klasse, 12 adjunct-ingenieurs, 11 bouw- en werktuigkundigen 3o klasse, 10 hoofdopzichters, 24 opzichters le klasse, 25 2e klasse, S5o 3e k),, 2 4e kl.( 2 5e kb on 5 schrijvers totaal 150 personen. Ondermeer zegt het verslag van de overbrugging van het Holiandsch Diep „Hot maken van den metalen bovenbouw der brug 13 ge regeld voortgezet. Zeven overspanningen zyn op de pijlors geplaatsten be dekken de brugopeningen tusschen de pijlers I tot VIII. De achtste overspanning is op den steiger geheel in elkan der gesteld en zal tegen het einde der muand Januari gereed zijn; de negende overspanning wordt op den steiger ineen- gesteld. Op de steigers en pnaljukken is plaats voor vier overspan ningen, zoodut hot vervoeren van de achtste overspanning nuar de pijlers, zoo noodig, kan worden uitgesteld totdal de elfde overspanning gereed is, en in Ieder geval gunstiger jaargetijde kan worden algewaebt. De vyl overspanningen, in dit halljaar op de pgIers ge steld, zijn zonder bezwaar van eenig belang telkens in één tij gelicht, vervoerd en geplaatst: de derde op 14 Juli; de vierde op 1G Aua de vjjfde op 21 Sept.; de zesde op 4 Nov.; de zevende 2 Dec. In d- werkplaats te Amsterdam zyn tot dusver aangevoerd 5.250.000 K. G. metaal, waarvan naar het terrein te Wil- lcmsdorpzyn verzonden 4.518.461 Z O. Er moet derhalve nog te Amsierdam worden tangevoerd en bewerkt ongeveer 1.250.000 K, G. metaal terwyi te Wtllemadorp hot metaal voor by na tien van de veertien over spanningen aanwezig is." Jl. Zaterdag is door de Rechtbank to 's Hago o. a. de volgende voordracht gemaaktvoor kantonrechte; tor, L. G. Greeve, rechter te Rotterdam, mr. H VV. Fangman, kantonrechter te Dordrecht, en mr. E. M. Carsten, plaats vervangend kantonrechter te 's Huge. Vrydag heeft het hoofdbestuur van den Vredebond een langdurige vergadering gehouden, hoofdzakelijk om zich definitie! te constitueercn. Het is tbans samengesteld als volgt: jhr, mr. J. de Bosch Kemper, voorzitter; dr. P. Bleeker, ondervoorzitter; mr. D. van Eek, secretaris; dr. J. J. F. VVap; prof. T M.C. Asser; J. Weeveriogk; ds. Pan- tekoek; ds. Lauriilard; mr. 'J. Domela Nieuwenhuis; ds. Keiler van Hoorn, en L. Enthovon. Het hoofdbestuur heeft zich daarna bezig gehouden met de samenstelling van het huishoudelijk reglement. Eindelijk heeft het zeer ernstig overwogen de vraag, op welke wjjze het doei, dat do vereeniging zich voorstelt, het best kan worden bereikt. De uitkomst dezer beschouwingen was, dat besloten is, dnt op onregelmatige tyden in groote hoeveelheid vlugblaadjes onder het volk zullen worden ver spreid, waarin hot ware doel der vereeniging zal worden toegelicht, en waarin zal worden uiteengezet, dat de vereo- niging geheel en al op constitutioneelen bodem staat en niets anders beoogt dnn een vriendschappelijke samenwerking van staat en volk tot handhaving van vrede en lot verbreiding van beschaving. Zondag nacht is ten huize vau den kapitein v. d. S. op den Denneweg te 's Hage, een groot onheil voorgevallen. Twee dienstboden, die zich met een pot met vuur naar haar vertrok hadden begeven, zyn door den koitndamp bedwelmd en geslikt. Toen men den anderen morgen vroeg het ongevei - t

Schiedamsche Courant | 1871 | | pagina 1