Ao.-187 M 2394. Donderdag Apr! I. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Waarheidszin en Vaderlandsliefde. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BINIilENLAHIDSCHE BERICHTEN. 1 r s Historische aauteekeningen op eeitlge uitspraken van j Professor QUACK. i En dan, de Keurvorst was niet groot buiten Pruisen! Hij kan niet nevens Willem III gesteld worden! Wij geven gaarne toe, dat Willem III meer heeft kunnen doen en gedaan heeft dan de groote Keurvorst; toch is het onmogelijk tegen te spreken, dat de laatste door dezelfde beginselen be/ield werd als de man wiens trouwste bondgenoot hij was. Ranke zegt terecht van den grootenKeurvorst, dat hij zich in de ure des gevaars onmiddellijk met Holland verbond, daar hij „in de Re publiek een waai borg zag voor hel Protestantisme en een voormuur tegen het hand over hand toenemende overwicht van Frankrijk" Franzö'sische Geichichie III, 418). Welnu, als dat waar is, waarin onderscheiden zich dan 's Keurvorsten beginselen aangaande buiten- landsche politiek van die van Willem van Oranje? De Koning-Stadhouder wilde, zegt prof. Quack, „de vrij heid van Europa redden tegen Lodewijk XlVde's aan matigingen der universeele monarchie"; welaan, waarin onderscheidt zich dan die strijd van Willem tegen Lo- dewijks aanmatigingen, van 's Keurvorsten strijd tegen het toenemende overwicht van Frankrijk En hoe kan mèn zeggen, dat een man, die voor het Protestantisme en tegen buitenlandsche aanmatigingen streed, geen man van beginselen was, maar integendeel iemand, die alleen door zijn binnenlandsch eigenbelang werd geleid? Een dergelijke bewering zou zich immers geen oogenbhk laten volhouden? De meening toch, die door Ranke uitgesproken werd, is waarlijk geen spiksplinternieuwe ontdekking. Och neen, de feiten van ieder deugdelijk leerboek kunnen u tot die overtuiging brengen. Zeg toch bijv. eens, hoe kwam die man zonder beginselen er.toe, terwijl de meeste leden van het Duitsche Rijk zich dikwijls zeer dubbelzinnig gedroegen, met trot seering van vele gevarende meest consequente telkens terugkeerende bondgenoot der Yereenigde Nederlanden te wezen?'Vaderlandsliefde behoort ongetwijfeld tot de 'meest edete gevoelens van het menschelijk ge moed, maar ach, de waarhejd heeft toch ook nog hare rechten; en moet het ons Nederlanders dan onmoge lijk wezen, lierzangen te zingen op de groote herinne ringen uit onze geschiedenis, zonder meteen die van onze' naburendoor verdraaiing der meest bekende feitën'/te beduimeien Hoe natuurlijk het is, dat de Duitsche eenheidsbewe ging zich aansloot bij Pruisen en niet bij Oostenrijk, zullen wij tegenover prof. Quack niet in bijzonderheden uiteenzetten. De groote zwakheden van Pruisens Vor sten in sommige perioden der geschiedenis bewijzen wel iets tegen het persoonlijk gouvernement van vroe gere dagen, niets tegen de meerdere geschiktheid van liet'meer uitsluitend Duitsche Pruisen, om aan het hooft derDjüilsche zaken te staan, dan van het voor het grootste dceTSlavische en Magyoarsche Oostenrijk. Niet zoozeer om de eigenschap zijner regenten was Pruisen het aangewezen hoofd van liet zicli vereenigende Duitscbland, als wet daarom, dat het voor Pruisen moge lijk was in de eerste plaats een Duitsche mogendheid te zijn, terwijl Oostenrijk door zijn eenmaal verwonnen enmcleontische natuur uit den aard van zijn wezen, in de eerste plaats groote Europeesche mogendheid wezen moest. Hot zou ons te ver voeren, hier een verdediging van de 'Duitsche eenheidsbeweging in te vlechten. De wederlegging van sommige uitspraken van prof. Quack is hier het hoofddoel, waardoor wij ons in de eerste plaats moeten laten leiden. .Na den slog van Jenn bleef er slechts een „man over, een oude Rijksiidder, waarlijk geen Pruis, die nog moed en veerkracht hield. Het was von Slein." Js dit enkel rlietorica, dnn is het er een van de slecht ste soort. Wij willen den kiaehligen, edelen von Stein itr niets te kort doen, maarwij vragen, had Fichte, had Gnei^enuu, had Scharnliorsthad Anidt, hadden de duizenden landweermannen,, die later bij Kulsbucli cn Leipzig hun leven blijmoedig in de waagschaal stelden, hadden-izelfs-de ietwat dolzinnige. Brunsvvijker en.de avontuurlijke Ferdinand von, Schiil allen moed, allo veerkracht verloren? Eihcve, kan prof. Quack dan ook hier den eenen niet vet heffen zonder den ande ren schandelijk te miskennen? Wat is dat voor een ge schiedschrijving, die óf maar /oo willens en wetens onwaarheid spreekt, ófdc nagedachtenis van edele patii otten aan een ledig figuur der rhetoricn opoffert? „Kruist hem! Kruist hem!' roept misschien het fana tisme der volkshaat ons toe; „hij is zóó onvaderlund- Iievend, dat hij iets goeds van die leelijlte moffen dui ft zeggen."Ons raakt dat gemeene geschreeuw niet, dat door sommige dagbladen en brochureschrijvers tegen ïen wordt aangeheven, die meenei), dat de handelwijze van Duitschland, evenmin als van ieder ander onzer Europeesche broederen, door den bril van een ont zenuwde vrees mag worden bekeken Is dat agiteeren soms volkskracht, dat vei draaien soms vaderlandsliefde? Is liet vaderland een Moloch, dien men niet tevreden kan stellen, dan met de schandelijke offers van waaiheid en eerlijkheid? Ach, laat ons dan het juk dier hatelijke afgoderij zoo spoedig mogelijk afschudden. Laat ons, als wij niet te gelijk menschen en vaderlanders wezen kun nen, de menschheid boven het vaderland verkiezen. Maar neen, tot de noodzakelijkheid van een dergelijke keuze behoeft inen nimmer gebracht te worden. Wel eigenen zij, die v oortdureud tegen Duitschland agiteeren, zich een monopolie toe van oud-Hollandschckraclit en edele vader landsliefde, docli welke gronden voert men aan voor een dergelijke dwaze zelfverheffing en schandelijke misken ning van broederen Zij, die een woord voor Duitsch land of von Bismarck in het midden brengen, zijn „valsche broederen" zijn bijna ..landverraders 1" Zij, die voortdurend tegen Duitschland agiteeren en von Bis marck belasteren, zijn vrienden des vaderlands! Ach, Iaat men met dergelijke oordeelvellingen een klem beetje wachten, een klein beetje geduld hebben. Laat men wachten, tot Duitschland zich werkelijk zoo ver vergeet, dat het Nederland uantast om schandelijke verovering; en als dan werkelijk zij, die tnen voor vnlsche broederen schelt, met den vijand heulen, zij daarentegen die thans zich voorde uitsluitende vrienden des vaderlands aanzien, „nationale houdingen aannemen", niet tegen de volzinnen in boeken en brieven van Duitschland, maar tegenover hun naaldgeweeren en Kruppkanonnen, laat ze dan vroolijk jubelen in hun eigen glorie, iaat ze dan de fiolen van hunnen nationalen toorn over de hoofden dier ellen dige landverraders uitstorten. Maartotzoo lang geduld. Want wie weet of, als het gevaar eens weikelijk aan den man kwam, de kalme vaderlandsliefde van hen, die best Nederland kunnen liefhebben zonder Duitschland te mis kennen, niet proefondervindelijk blijken zou minstens evenveel zedelijke veerkracht te bezittenals die van die onbedwingbare helden van studeerkamer en dagblad bureau, die zonder nog in eenig op/icht een practisch bewijs van hun vaderlandsliefde te hebben kunnen geven, alleen omdat zij eens wat aitikelen tegen Duitschland geschreven hebben, zich zelf voor de standaarddragers der Nedeilandsche vrijheid en onafhankelijkheid be ginnen aan te zien. •wJ T flA T 1 111 fi All. ABONNEMENT: Abnaranupryip«r Dn» Mond». Franco ptr Pottdoor bet geheeie Rijk f 1 85. - a 60 (Brieven Franco.) ADVERTENTIE N: Pnj® i ran 1 lot 10 gewone rcgeli f 1 00 iedere r»gel wear f 0.10, Voor den -werkenden lUnd en roor weld»diglieid, de lelfi nu den |»ry». Aldus prof Quick ol eli" Uuiische Keizers ié bewoond, waar eoir Keizer het eerste levenslicht heeft aanschouwd en waar 23 Rijksverga deringen hebben plaats gehad, restaureeron de kosten worden op 60.000 llilr. begroot, Te Kenlen is een man in den Dom gesloten, die geen under middel zag om te ontkomen dan de brandklok te luiden. De mitrailleuse, welke in Rusland ia aangenomen, is het stelsel Balling verbeierd door generaal Gorlow. Zy heeft twaalf stalen loopen, het affuit ts van ijzer. Doze mitrail leuse wordt door vier paarden getrokken. Zy wordt door 4 man bediend en lost van 300 lot 400 scholen per minuut. De internationale tentoonstelling ie Londen zal den 1 Mei n. s. door den Pi ins van Wales en Prinses Obristiaan worden geopend. De diamanten-dief Michael Torpey is jl. Donderdag avond der Bngcische politie in handen gevallen. Deze bad, nadat Martha Torpey was vrijgesproken en ontslagen, hare gangen zorgvuldig nagegaan en, ofschoon zy in diepen rouw was'gekloed en huur baren zwart verfde, haar herkend in oen vrouw, die een huis in Marylcbone-road binnenging, waar haar rchtgenoot zich weldra by liaar vervoegde. Ken gedeelte der diamanten van de boeren London en Ryder werd nog by hom gevonden, bonevens een aanzienlijke hoeveelheid Neder- landsch geld. De burgeis van Bozen, in lyrol, zullen den Keizer van Oostenrijk vragen, by zyn komst aldaar, om het ver banningsdocreet op te heffen tegen don aartshertog Hendrik, die gehuwd is met een meisje van zjjn keuze, maar niet var. zijn stand: De Duitschers willen bel Keizerspdeis te Goslar, dat gedeit meer dan twee eeuwen/van'1050 -1253, door tien .SCHIEDAM, 19 April 1871. De gemeenteraad alhier zal Vrydag, den 21 dezer, des numiddugs ten zes uie, eane openbare vergadering houden de alsdan tei behandeling aan de ordegostelde onderwerpen zy'u. Ingekomen Blukken. - Missive Burgeiljjk Armbestuur om machtiging tot gerechtelykuvervulging van achterstallige gemeenten. Idem om machtiging tot het doen van af- en overschrijving op de begroeting van het Burgerlyk Arm bestuur voor 1870. Adres dr. A. J. M. Los, om ontslag als stads-geneesheer en rapport Burgerlyk Armbestuur. Adres Kamer van Koophandel en nadere missive betieffeude !o overdekking van de Koopmansbeurs en rapport Com missie van Fabricage. Adressen V. de Jorigh en A. vuo der Most, om verhooging van jaarwedde.Adressen M. van Harmeien, J. Dries, M. Wensvoort en P. F. Gunnewegb, om vorhooging van luon als brugwachters. Adres N. van der Siutjs, om gratificatie. Adres Kerkeraad Hervormde ge meente, om gebruik van scholen voor godsdienstonderwijs en rapport Flautseljjke Schoolcommissie. Adres C, en J, van der Burg, om rooien, toppen en inkorten van boomen in de Plantage. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van grond aan don Singel. Idem tot wyzigïng vun het huishoudelijk regiement voor de openbare schalen voor lager onderwijs en van de instructie voor het onder wijzend personeel aun die scholen. En verdere voorstellen en roededeoimgen, waaronder voorstel tot wederinstelling vun de toienwacbt. Bij* de gisteren gehouden herstemming is tot lid der Provinciale Staten van Zuidbolland, voor het hoofdkies- district 's Gr ivenhage, gekozen de heer oor. C. A. van der Kemp, wethouder der gemeente 's Gravenhage. met 475 van de 693 geldig uitgebrachte stemmen. Deheerjbr. nor. H.A. Steengracht erlangde 235 stemmen. Door het departement van financiën is mededeeling ge daan van de volgende opgave der op 15 April 1871 inde onderstaande entrepóts aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: /Amsterdam20,260,284 kilogr. Uoueidi.m5,083,775 Schiedam1,670,222 Dordrecht809,520 Middelburg2,153,938 Totaal 29,977,739 kilogr. Het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers Gezel schap heeft een algemeen petitionnement vun de openbare underwyzers in het leven geroepen voor een adres aan den Minister van Binnenlandsche Ziken, „om zoodanige maat regelen te nemen of te provoceeren, welke het meest geschikt zyn, om de inkomsten vm alle openbare onderwijzers in overeenstemming te brengen met hunne bohoefter: en met den arbeid, die van hen wordt geëisebt." Wij ontvingen dezer dagea no, L van do Mededulingen van hot Algemeens Nederlandsche Vredebond. Du vereentging verdedigt zich daarin tegen de verschil lende bedenkingen tegen haar ingebracht, en het doel, waar aan zy haar ontstaan te danken heeft, wordt op dnidelyke wy ze in het licht gesteld. Men heeft het een vrome illusie genoemd, waaraan geen verstandig man kan hechten, een poging te wagen, om door- vrede-iereenigingon den vrede lo bewaren. Wy geven ge- reedelyk toe, wordt daarop geantwoord, dat het een dwaze inbeelding zou zyn, te meenen, dat, door een vereentging vau enkele personen uit het volk, de oorlogen tosschen de much- lige Sonvereinen van Europa zonden kunnen worden voor komen, zonder een algemeeoeontwikkeling van zedelijkheid en rechtvaardigheid. Maar juist omdat wy overtuigd zyn, dat de vermindering van het oorlogvoeren slechts bet gevolg van dezo ulgemeene ontwikkeling kan wezen, zoo gelooven wy, dat de vrodever- ecnigingen veel kunnen bydragen, om dat zoo gewensohto doel ie bereiken. De openbare meening is een kracht in Europa, Elk volk, eik individu is aansprukelyk voor wat het gedaan en niet gedaan heeft, om die mcening voor wuurheid en recht te stemmen. Du waarheid is een macht, grooter dan alle machten in Europa: Zy heeft geen wapens, geen legers, geen kostbaar oorlogstuig noodig, slechts een woord om zich te uiten, een drukpers om het te vorduizondvoudigett, een uitge breid veld, om door velen te worden aangehoord, en ge opende harten, om een algomcene,samenwerking onder de beschaafde natiën mogelyk te maken, j Mnnr'niot alleen wordt aan het nut van Vredever- eenigingen getwyfeld, enkele beweren zelfs, dat die Ver- eenigingen strijden met hun godsdienstige oterluiging. anderen beweren, dat, onder de vlag der Vredevereenigin- t f i - J 1 -t

Schiedamsche Courant | 1871 | | pagina 1