,V £GC6. Ma au dag 51 Juli. Verschijnt dagelijks,- uitgezonderd Dinsdag. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. A°. H71. W-AT NU? De Catholyke vereeniging „de Grondwet" te dezer stede heeft het goed gevonden het, ofschoon zeer door- -sebijnend, masker-af te werpen en met duidelijk11!é'ésbffre' letters den weg aan te "wijzen waar langs zij liet doel tracht te bereiken, om ook de behandeling der gemeente belangen van de stad onzer inwoning in hare macht to krijgen. 'Zij heeft alzoo gemeend reeds sterk genoeg te zijn om naar goedvinden eigenmachtig op te treden, en a! wie niet voor of met haar is een slag in 't aangezicht te geven. Zoover hebben het uw lauwheid, uw verdeeldheid, uw gemis aan waarachtig doorzicht en slecht be^ef van uw kiezersplicht, o kiezers van Schiedam! reeds ge bracht. Een kreet van verontwaardiging'ging uit uw boezem op, toen u de uitslag der vorige verkiezing van •gemeenteraadsleden bekend werd doch wién anders gold die kreet dan u zclven, die door uw onverschillig heid grof spel hebt gespeeld en aan een uwer eerste verplichtingen als burgers van den Slaat schandelijk hebt te kort gedaan? Gij hebt geen ooren gehad om te hooren, geen oogen om te zien, voor hetgeen geschied isn'n die gedeelten van ons land, waarde macht aan den ultramontaan is, bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, voor leden van de Tweede Kamer en bij die voor de Eerste Kamer der Staten Generaal. Bij al die verkie zingen hebben de ultrarnontanen in Noordbrabant zich krachtdadig gewroken op al degenen die nog eemgszins blijk durfden geven van onafhankelijkheidszin; zij moesten onder hun slagen vallen. Gij hebt de teekenen des tijds niet geacht en zijt inge dommeld, zoodat het meer dan tijd wordt dat men u wakker schudde en gij leert begrijpen, dat het hoog noodig wordt dat de ultrarnontanen ieeren, en voor goed leeren, dat zij nog niet geheel de macht in handen heb ben en wat men nog van den anderen kant vermag Of zoudt gij het uwe willen bijdragen om Nederland tot een wingewest van Home te maken Dat zij verre. Het is helaas! eon waarheid geworden, dal kinderen van 'denzelfden bodem geen broeders en zusters meer zijn, maar gescheiden worden door een invloed, die van buiten verderfelijk op de innerlijke verstandhouding werkt. Wilt gij dien invloed leeren kennen, leest dan het volgende, door een Roomsch-Katholiek ter nederge- schreven Men kun niet levens ultramontaan en Nederlander zijn, dit is de slotsom van des schrijvers, den heer Merz, beweren. Wij zijn er verre afliet zaad van tweedracht te willen strooien bij de burgers der stad onzer inwoning; in tegendeel. Maar wij willen 'wel gewaarschuwd heb ben tegen zaken die diep in het maatschappelijk leven ingrijpen en ten langen leste daarin een geheele omwen teling ten kwade zouden voortbrengen. Weest be leefd vriendelijk zelfs tegen elkander in het dage lijkse! levengij die met elkander in godsdienstige overtuiging verschiltmaar Iaat Protestant en Israëliet voortaau in zake van lands- of gemeentebe langen nauwkeurig onderzoeken waar hij zijn Roomse! Katholieken medeburger daarin kan vertrouwenof waar hij den ultramontaan mijden moet. Wij kunnen en mogen toch geen gomoene zaak maken mei liedendie zich niet met de grondbeginselen onzer grondwet vereenigen. STEDELIJK NIEUWS. vt arktpuijzkn aan de beurs rtcscai wiiXlti '13 ABONNEMENT: Abennem.niiprij., per !>rt. Haanden. franco per Postdoor bet gebeeie Htjlc f 1.85. - 8,50. (Brieve» Franco.) ADVERTENTIE Ni Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ƒ1.00 iedere regel meer f 0.10. Voor den werkenden atsnd en toot weldadigheid, de helft tan den prigs. Vóór 1830 deed zich de invloed der door Pius VII her stelde Jcziueten-ordc onder de jeeken niet, ondor de geeste lijkheid ter nauvvernood gevoelen. Tusschen den cleiicnal van 1830 en den clerieanl van 1870, tusschen ie Sage ten Broek en Veuillot ligt een afgrond Eerst lang na 1830 begonnen de paters-redemptori3tcn hier missiën en retraites te stichten en kerken te bouwen Dit beviel in den aanvang de Katholieke geestelijkheid weinig Maar uit vrees voor de curie, uit zucht tot zelfbehoud begon zij ras dcnzelfden weg in te slaan en met Jezuïeten en redemptoristen te cou- currecren. "Broederschappen van allerlei aard en strekking weiden opgericht; het bijgeloof dat aan het wegsterven wns, werd verlevendigd door bet in zwang brengén van scapulieren en miraculeuze medailles, teven3 geen onaardig éjteculntieraiddel. lichamelijke Maria-openbaringen, tvee- nende, gesticnleerende of kuipcfogénde Mnria-beelden kwamen alom voor den dag, en liet water van een op miraculeuze wijze ontstane bron te Salelte, werd als een wondergenees middel geprezen met goed gevolg, althans voor eigen kas, Gestichten verrezen, die eerst alleen verpleging van lijders schenen te bedoelen, maar weldio bleken tot bewaar-, naai-, dag- en kostscholen te moeten dienen liet klooster leven langen tijd bij de Nederlandèclie Katholieken in kwaden reuk, wertf op nieuw populair; weeshuizen en dergelijke gestichten verkregen zelfs een kloosterachtige inrichting. t Door al deze „veruiterlijking" deden de ultrarnontanen sehudc aan den verlichten godsdienstzin, vooral bij het jon gere en vrouwelijke geslacht. Zonder zulk een voorbciei- dingspvores zouden de Nedcrinndsche Katholieken ook niet gunstig gestemd zijn geweest voor het nieuwe dogma der onbevlekte ontvangenis en voor den Syllabus Toch klonk het doèmvonnis over de 80 stellingen velen nog als een donderslag in de ooren Zij wisten, datjain vroegere ba'rbanrsche tijden de mcnscli zijn evenmensoh om vei schil van geloofsovertuiging vervolgd,en gedood luid, maar dat zoo iels op nieuw zou geboden worden, dat hadden zij niet verwacht Zij meeuden tot op den Syllabus, dat de leer hunner Kerk niet strijdig! was' met de beginselen ecnar grondwet, die anders vrijheid in het godsdienstige volkomen waarborgt Zij geloofden, nu en voor altijd, met al hunne landgonooteu op den vnderlandschen grond, vrij, vreedzaam en éénsgezind te "kunnen leven Die illusion moesten zij thans laten varen. De Katholiek kau na den Syllabus, die door den onfeilbarcn Paus is gegeven, niet in vrede met •zijne niet-Roomsche lnndgeuoöten, niet overeenkomstig zijn stantswetten leven Ieder Nederlandse!) Katholiek, hoe hij zich 'óók keere oFwéiicIe, zat, wat vroeger of later, stellig te kiezen hebben tusschen trouw aan den geest zijnei vadcrlandscheen gehoorzaamheid aan de consequentie zijner kerkelijke grondwet Hel wordt door hei drijven der ütramontaansche richting moeilijk, ja onmogelijk, goed Nederlander en Iegelijk eerlijk lioomsch te zijn En terwijl Ncdeiland vereent, verdeelt Rome Nederland vereentdoor de vrijheid vau geweten te be schermen, door verdraagzaamheid op de school ie kweeken, door gemeenschappelijke verdediging des vaderlands, door liefde-oiïers voor ongelukkigenal zijn zij geen gelootsge- nooten, van nllen te viage.i fiome verdeelt, door het ge weten geweld aan te doendoor de Nederlanders reeds als kinderen van elkander te scheidendoor de jongelingen wccispannig te maken tegen de wet en lien ten strijde te voeren voor een oan het Nederlaiidsche volk, nis consli- tutioneele natie, vreemde, ja vijandige zaak, door liefdadig heid voor velen onmogelijk te maken, dnnr het onophoude lijk geld vi aagt voor eigen weelde en voor die van den Kerkvorst. Ja, het verdeelt de kinderen van Nederland nog op den Godsakker, na den dood SCHIEDAM, 29 Juli 187 1, Wy herinneren onze lezers, dat de herstemming van twee leden van den Gemeenteraad alhier, zal plaats hebben op Dinsdag den 1 Augustus a. s., ten Raadhuize. Die herstemming moet geschieden tusschen de beeron J. J, G. Nolet, J. L, J. Jansen, W. A. Beukers en M. Kordel, In de zitting van don Gemeentoraaad van heden avond is o. a. benoemd tot hulpondenvijzores aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwys voor meisjes, mejufvrouw A. G, S. van Krieken, alhier. Verslag van hot verhandelde in de zitting van Vtijdag den 28 Juli 1871, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sckieddro. - Tegejiwoordig zijn de hoeren J. J. G. Nolet, voorzitter, J. T. Beukers, J., Meyer J.Pz., A. M. F. van Üeventor, T. P. Jansen on J. F. Legner. 1. Restitutie dór notulen van 3 Juni'jl. '2. Modedoeling dor ingekomen stokken. 8. Een voorloopig ontwerp, behelzende bepalingen tot vereenvoudiging dor iormaliteiten bij den in-, uit- en doorvoer van goederen Ier zee, met spoortreinen en langs de rivieren en kanalen en daarop betrokking hebbende toelichting welke unn de Kamer zyn toegezonden door Zyne Excellentie den Minister van Financiën, worden gesteld in banden eener commissie van twee leden ten fine van prtoadvies. 4. Het voorstel in do vorige vergadering ingediend, ten dool hebbende aan gezagvoerders van schepen het verbod öp te leggen om by het tcekenen der cognossementen hieraan too to voegon do clausule „mant en gewicht onbekend" wordt na eenigo discussie verworpen, hoofd/iikelyk op grond dut bet in vele govallon onbillijk en govaai lyk zou zyn de gezagvoerders aansprakelijk te stpllcn voor ondermaat of onderwicht en het ook dikwerf voor ben ondoenlijk zou rijn do verantwoordelijkheid daarvan op zich 10 nomen. 5. Wordi besloten door tusscbenkomst van den heer Com missaris de Konings in deze provincie, de Hooge Regeering, bij adres te verzoeken bare aandacht te schenken aan do voergenomen wyzigingon der tarieven in Frankrijk en zoo voel mogelyk er voor te waken, dat aldaar geeno wyzigingen worden tot wet verbeven welke inbreak maken opbol met ons land gesloten bandelstractani van 7 Juli 1865. Don se cretaris wordt opgedragen voor doeerstvolgende vorgadei ing een daartoe strekkend ontworp gereed te maken. 6. Naar aanleiding der velerlei klachten nopens den slechten luestund van hot water, zoowel in de binnen-als in de buitenstad, alsmede nopens de al te geringe ruimte welke onze havens voor berging en lossing van zeeschepen aanbieden, wordt eene commissie benoemd van drie leden aan welke is opgedragen deze klachten te onderzoeken, en de middelen to bommen waarop ten aanzien dezer beide punten op de meest geschikte vvjjze vei betering zou zyn aan te brengen en voorts deswege aan de Kamer rapport uit te broogen of voorstellen te doen. 7. Wordt besloten de aandacht dor Hooge Regeering te vestigen op den smokkelhandel welke tot groot nadoel van den hoofdtak dor nijverheid alhier zich voortdurend op de grenzen van ons land uitbreidt en baar to vorzoeken danrtogen strenge maatregelen te nomen. Nog word do vraag besproken in hoeverre bot voor don handel wcnsehelijk zou zijn, dat hier te lande wederom Rechtbanken van Koophandel werden opgericht. Een nader en meor bepaald voorstal te dien uunzion werd togen een vol gende vergadering toegezegd, O o O O O Zondag nauiid lag, ton G ure, zul, by gunstig weder, een muziekuitvoering in de Plantage plaats hebben van het korps muzikanten dei dd, Scliuttory alhier, onder directie van den kapelmeester B. L Li, J. Gore3. Uit Maassluis wordt gemeld; Ter vervulling van da door bet aanhoudend bedanken nog voot tdurendo vacature dor prodikanisplaiits bjj do Hervormde gemeente alhier, is als zoodanig beroepen de heer E. A. Luzonder, predikant te Berkei en Rodenrijs. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dolfs- bavcn beeft zich gewend tot den Minister van Buitenland- scho Ziken met gemotiveerd adres over de verbooging van Nedei landscli gedistilleerd bij invoer in Frankryk met het dubbel van de bij het tractnat bepaalde rechten. Daarbij heeft tij in liet behing van onzen handel, by de Regeoring aangedrongen tot bet doen van do nondige stappen om in verkrijgen, dat door bet Franscbo Gouvernement worde teruggekomen op de, tnct do gesloten overeenkomst iu stryd zijnde, verhooging van invoerrechten. Morgen, Zondag, zal tc Rotterdam oen feestelijke bijeenkomst plaats hebben van afdeelingen der vereeniging Het Metalen Kruis. Verschillende section uit andere plaatsen bobben reeds bare dealneming er aan toegezegd. Des voor- middags tegen 10 uren zullen zij op bet terrein van het Ryn- spoorstation door de te Rotterdam gevestigde afdeoling, 2de sectic, worden opgewacht, om ten 10'A ure langs de Station straat en hot Oostplein Daar het Algemeen Verkooplokaal te marebeeren, alwaar de aldaar verwachte deputatien zulten worden ontvangen. Ten 12 are begeeft zich do stoet, met de muziek van het korps Koninklijke Scherpschutters nan het hoold naar den Burgemeester en vao daar naar de officieren sociëteit in bot Paik, Des avonds ten half negen ure worden do verschillende afdeelingen met muziek naar hetRynspoor uitgeleide gedaan. Te Capelie a./d. IJssel hoeft gisteren de verpachting plaats gehad van 430 drooggevallen gronden in den prins Alexander polderen deel uitmakende van do sedert 1866 in bewerking zjjnde droogmakerij „de kleine plassen in Schie tend, beoosten Rotterdam", die in hot geheel eene uitgestrekt- heid heeft van nagenoeg 3000 bunders. Da huurprijs ver schilde van 36.75 tot 93.50 per bunder, eo de totale buursom beliep f31.655. Burgemeester en wethouders der gemeente Groningen, hebben aan den gemeenteraad aldaar overgelegd 4 staten, betreffende de geldelijke inkomsten van de exploitatie der vuilnisstoffen in en van wege die gemeente. Een dezer staten geeft een overzicht over de jaren 1859 tot on met 1869. In deze elf jaren heeft do vuilnis der gemeente byna 6 ton opge bracht. binds 1865 was het cyfer klimmende door de meer dere duurte der mestspecién on de betere verzameling er van; in 1869 bedroeg het f 80,139 75, terwyl de onkosten van expioitatio f 44,305.19 waren de winst was dus in dat jaar j 85,834.56 of oogeveer f 1 per inwoner. In do ge noemde elf jaren heeft de gezamenlijke zuivere winst voor de stad Groningen bedragen 161,914.76. BURG E R L IJ li E STAN D. (Geboren27 Juli. Martinus Hendricus, zoon van B. L. Brons en P. Wiechort, Brzedslraat. 28. Johannes Marie, zoon van J. J.vanHteonbefgenen J.,Brundenburg, 7eerstool". Ondertrouwd! 28 Juli. Frans van Deursen en VVille- rnina Noordyk. - S>r van den 29 Juli 1871. iSoeaer per 2100 kilo's Finsche f213 Ct.Libau f 209 Ct' (•ci'Mt zonder handel. Iloutwijiit /Tl per Vat Ct. ,Ji-ai-<i'ri Atnstcrd. Proef, f 15 fïWi per hectol. Ct,, zonder fust en zonder belasting, sum-ijüz f 1.00 per ketel. By 'de Schiedamsche Spooling-Vereeniging, /T.OOp.k»

Schiedamsche Courant | 1871 | | pagina 1